Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 27.3 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Jarní tvoření - života koření, velikonoční výstava ve Velkém Meziříčí potěší každého
Až do středy 29. března potrvá v prostorách Jupiter clubu ve Velkém Meziříčí výstava Jarní tvoření – života koření. Otevřená pro veřejnost je od 9 do 17 hodin.
Tradiční velikonoční výstava je zde. Český svaz žen společně s Jupiter clubem připravili přehlídku pestré rukodělné činnosti, jejímž společným jmenovatelem jsou Velikonoce. Svým rozsahem zaujme snad každého. Název Jarní tvoření – života koření nemůže být výstižnější.

Tisíce výroků s jarní tématikou vystavují v Jupiter clubu šikovní místní i přespolní rukodělci, školy a další organizace. Těšit se můžete na velikonoční dekorace, vitráže, šperky z kamínků a drátků, pletené pomlázky, keramiku, malovaná vajíčka, svátečně prostřené tabule a řadu nápadů a jiných velikonočních symbolů, které vám zpříjemní svátky. Nechte se inspirovat a přivítat jaro.

Můžete být svědky toho jak se tvoří nejdelší vajíčkový řetěz, na který jste mohli vyfouklými vajíčky přispět i vy.

Pro návštěvníky je to příležitost pro vlastní velikonoční vyrábění nebo nákup dekorací. Výstava je otevřená v prostorách Jupiter clubu od 9 do 17 hodin do středy 29. března. Vstupné je dobrovolné.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Kolem silnic na Vysočině přibydou další pachové ohradníky, chrání zvířata i motoristy
Na 112 kilometrech vybraných silnic.na Vysočině budou letos osazeny nebo obnoveny pachové ohradníky, které pomáhají eliminovat střety zvěře s motorovými vozidly. Kůly, jejichž hlavní součástí je hmota s pachem predátora, mají zvěř odrazovat od pohybu v blízkosti silnic.
Podstatou pachových ohradníků je ekologicky odbouratelná pěna, která se nanáší na dřevěné kolíky, případně na stromy nebo keře. Pěna obsahuje směs pachů spáleniště, predátorů a člověka. Ta na zvěř působí stejně jako červená na semaforu na člověka. Upozorňuje na blízké nebezpečí a zvyšuje pozornost zvěře, která pak intenzivně reaguje na ostatní varovné signály na cestě.

Konkrétní umístění ohradníků je zaznamenáváno do zvláštních map. Jejich aktualizaci verzi dostává vždy v dubnu i Krajská správa a údržba silnic Kraje Vysočina, aby ohradníkům mohla přizpůsobit pravidelnou údržbu podél silnic. Kolíky jsou obvykle umísťovány v nepřehledných místech, kde hrozí, že řidič nestihne zabrzdit. Na přehledných rovných úsecích obvykle upozorňuje na pohyb zvěře značka a řidič stihne operativně reagovat. Ohradníky je nutné pravidelně obnovovat, stejně jako nástřik – tedy po dvou až třech měsících. Nejvíce ohradníků je aktuálně na Třebíčsku. Úseky napříč regionem byly vybrány na základě počtu nehod se zvěří.

Kraj za tímto účelem vyčlenil v rozpočtu 250 tisíc korun. „Vysočina hradí nákup speciální pěny a nástřiku, práci a instalaci kůlů, na kterých je pěna nastříkaná, zajišťují myslivci. První preventivní opatření tohoto druhu se v regionu objevila už v roce 2010,“ uvedl Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství. Podle dostupných informací se od roku 2009 počet střetů aut se zvěří na ošetřených úsecích v rámci regionu snížil o více než 50 procent.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Teploty poprvé v tomto roce přes 20°C!
Teplé proudění zajistilo, že ve středu 22. března se maximální denní teploty na několika místech dostaly přes 20 °C. O pár desetinek stupně byla tato hodnota pokořena jak v okolí Prahy, tak i na jihu Moravy, což jsou tradičně nejteplejší lokality. Už v pondělí se první dvacítka objevila na Znojemsku. Probuzení jara je výrazné, ale teplotní rekordy tím nepadaly. V minulém roce byly teploty v tuto dobu velice podobné a v minulosti pak ještě o něco vyšší. Pocitově teplotu v těchto dnech snižuje větší oblačnost.
„Co je přitom zajímavé, kdo si ještě pamatuje letošní Nový rok, tak už tehdy se ve zcela mimořádně teplém vzduch maximální teploty ke dvaceti stupňům velmi blížily! Takže by nás teplo na konci března už v tomto kontextu nemělo vůbec překvapit,“ říká Martin Štros z meteocentrum.cz.

Vysoké teploty jsou stále více hlášeny i z jiných částí Evropy. Třeba města na jihu Španělska už si dopřávají letních 25 °C. Zima ovšem v březnu ještě umí kousat, na severu Evropy ve Finsku, Norsku a Švédsku denní teploty dosahují pouze na -10 °C a v noci na čtvrtek klesly dokonce lokálně až k -30 °C! Do slavného Laponska zkrátka jaro ještě rozhodně nedorazilo.

Tento studený vzduch se navíc v příštích dnech bude propadat do střední Evropy a způsobí nám razantní ochlazení, kdy by se denní teploty měly snížit pod 10 °C, možná i jen na 5 °C. Především v úterý, kdy bude příliv studeného vzduchu vrcholit, očekáváme i do nižších poloh návrat sněhových přeháněk. Noční a ranní minima spadnou pod nulou, není tak vyloučeno ani krátkodobé vytvoření sněhové pokrývky i v nížinách. Na horách je návrat sněhu zcela jistý. Březen, za kamna vlezem.
Kristýna KLEJNOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež dřeva; opilí muži se fyzicky napadli; opilí řidiči bourali
Neznámý zloděj ukradl v době od středy 22. března do pozdních odpoledních hodin soboty 25. března u obce Žižkovo Pole na Havlíčkobrodsku uložené dřevo a způsobil škodu přes čtyřicet tisíc korun. Pachatel odcizil z volně přístupného pozemku vytěženou kulatinu smrku a borovice v délkách kolem čtyř metrů. Majitel přišel přibližně o dvacet kubíků dřeva. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, po zloději pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Recidivista kradl zboží v obchodě
V sobotu 25. března po druhé hodině odpoledne přijali policisté oznámení o krádeži v prodejně na ulici Studentská ve Žďáře nad Sázavou. "Sedmatřicetiletý muž předchozího dne v odpoledních hodinách přišel do prodejny, kde odcizil sluchátka a reproduktory, kdy zboží rozbalil a v prodejně zanechal prázdné obaly. Následně se zbožím odešel bez zaplacení z prodejny. Svým jednáním způsobil škodu kolem jednoho tisíce korun", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Přivolaným policistům se podařilo na základě místní a osobní znalosti muže ztotožnit. Jedná se o muže, který byl již v minulosti soudně trestaný. Muž je podezřelý z trestného činu krádeže, případ policisté prověřují.

Opilí muži se fyzicky napadli, skončili v nemocnici, mladší pak na záchytce
Policisté řeší napadení, ke kterému došlo v sobotu 25. března v Jihlavě. V podniku na
Masarykově náměstí vznikl konflikt mezi dvěma muži, který vygradoval na ulici fyzickým
napadením. Na místo byli přivoláni policisté a zdravotnická záchranná služba, zasahovali zde již strážníci. "Oba účastníci konfliktu měli zranění, jednalo se o muže ve věku osmatřicet a třiašedesát let. Policisté u nich provedli dechové zkoušky. Staršímu muži naměřili hodnotu přes půl promile alkoholu, druhý měl více než dvě promile alkoholu v dechu. Oba byli převezeni na ošetření do nemocnice. Opilého osmatřicetiletého muže odvezli následně policisté na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Případ prověřují, úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví.

Opilý muž skončil na záchytce
V neděli 26. března krátce před jednou hodinou odpoledne přijali policisté oznámení o značně opilém muži, který ležel na zemi před zábavním podnikem na ulici Havlíčkova v Chotěboři na Havlíčkobrodsku. "Policisté na místě zjistili, že se jedná o osmadvacetiletého muže. Dechová zkouška u něj vykázala hodnotu 3,64 promile alkoholu. Muž nebyl schopen se o sebe postarat. Policisté ho zajistili a odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová.

Opilého muže policisté zajistili
V sobotu 25. března přijali policisté ve Žďáře nad Sázavou kolem sedmé hodiny večer oznámení o opilém muži, který se nacházel před obchodním domem na ulici Strojírenská. "Nebyl schopen samostatné chůze, povaloval se na zemi a budil veřejné pohoršení. Policisté vyjeli na místo a opilého čtyřiapadesátiletého muže zajistili. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 2,78 promile alkoholu. Opilého muže policisté odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, který policisté šetří.

Řidič pod vlivem alkoholu havaroval
V neděli 26. března po šesté hodině večer přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, ke které došlo na silnici II/118 ve směru od Salačovy Lhoty směrem na Pacov na Pelhřimovsku. "Čtyřiačtyřicetiletý řidič jedoucí s osobním vozidlem Škoda nezvládl řízení, kdy po projetí zatáčky dostal smyk, přejel do protisměru, vjel do silničního příkopu, následně se odrazil zpět na vozovku, kde se vozidlo přetočilo přes střechu a havarovalo mimo vozovku. Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidiče, který byl letecky transportován do nemocnice v Českých
Budějovicích, dále došlo ke zranění spolujedoucího, který byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do nemocnice v Pelhřimově. Policisté provedli u čtyřiačtyřicetiletého muže dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 2,05 promile alkoholu", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Škoda, která při dopravní nehodě vznikla, byla předběžně vyčíslena na sedmdesát tisíc korun. Případ dopravní nehody je v šetření. (horní obrázek)

Opilá devětapadesátiletá řidička bourala
V pátek 24. března havarovala po jedné hodině odpoledne na ulici Tyršova v Jemnici na Třebíčsku řidička vozidla Smart. "Vyjela na chodník, následně narazila do zídky a kovového sloupku. Ke zranění osob nedošlo. Přivolaní policisté provedli u devětapadesátileté ženy dechovou zkoušku, při které jí naměřili hodnotu 2,58 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u ní ukázala také opakovaná zkouška", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Škoda, která při nehodě vznikla, byla předběžně vyčíslena na více než dvacet tisíc korun. Policisté ženě zadrželi řidičský průkaz. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují. (dolní obrázek)

Cyklista skončil po nehodě v nemocnici
V sobotu 25. března se při havárii zranil devětačtyřicetiletý cyklista. Kolem osmé hodiny dopoledne jel na jízdním kole v Třebíči po ulici Hrotovická. "Vjel na obrubník a upadl mimo pozemní komunikaci na travnatý pás. Při dopravní nehodě se muž zranil a zdravotnickou záchrannou službou byl transportován do třebíčské nemocnice. Policisté u cyklisty provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu vyloučili", uvedla Jana Kroutilová. Dopravní nehodu policisté šetří.

Žena řídila auto přes uložený zákaz
V sobotu 25. března zastavili policisté před osmou hodinou dopoledne v Telečské ulici v Jihlavě řidičku osobního auta Renault. "Při kontrole zjistili, že má osmadvacetiletá žena od konce loňského roku soudem uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do roku 2024. Policisté ženě další jízdu zakázali", uvedla J. Kroutilová. Řidička je podezřelá ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Případ policisté prověřují.

Řidič pod vlivem alkoholu
V neděli 26. března po osmé hodině ranní zastavili policisté na ulici Pelhřimovská v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku osobní auto Škoda. "Při dechové zkoušce u šestatřicetiletého muže
naměřili hodnotu 1,26 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdily i opakované zkoušky. Následně se řidič podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve ve zdravotním
zařízení. Policisté řidiči zakázali další jízdu a zadrželi mu řidičský průkaz", uvedla M. Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Řidič auta u Lhotky na Humpolecku narazil do stromu, utrpěl zranění
Při dopravní nehodě, která se stala v pondělí 27. března před jedenáctou hodinou dopoledne u obce Lhotka nedaleko Humpolce na Pelhřimovsku, utrpěl zranění řidič osobního auta.
"Po nárazu auta do stromu utrpěl řidič zranění. Policisté provedli šetření, provedenou dechovou zkouškou u řidiče požití alkoholu nezjistili", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Dopravní nehoda je i nadále v šetření.

"Je nutné přizpůsobit jízdu stavu vozovky, aktuálním klimatickým podmínkám, dbát zvýšené opatrnosti a plně se věnovat řízení", doporučují řidičům policisté.

Na místě události zasahovali hasiči z Humpolce, kteří provedli protipožární opatření, technické zabezpečení místa události a zlikvidovali následky nehody.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

V roce 2022 bylo krajskému úřadu doručeno méně stížností, počet peticí se oproti roku 2021 zvýšil
Na vysočinské hejtmanství bylo v loňském roce doručeno 111 stížností, což je o 38 stížností méně než v roce 2021 a počet peticí se ve srovnání s předloňským rokem zvýšil o pět, v roce 2021 totiž nebyla doručena petice žádná. Všech pět peticí bylo doručeno hejtmanovi Kraje Vysočina. Petice se týkaly nedostatku zubních lékařů na Vysočině nebo nesouhlas s umístěním uprchlíků se specifickými potřebami v areálu vojenského rekreačního zařízení v Kramolíně na Třebíčsku.
První petice se týkala požadavku na řešení nedostatku zubních lékařů na Vysočině. Uvedená petice byla vyřízena ve stanovené lhůtě, pisatelům byl postup ve věci vysvětlen dopisem hejtmana. Ve druhé peticí se petenti obrátili na hejtmana Kraje Vysočina ve věci nesouhlasu s plánovanou variantou obchvatu obce Obrataň. Vzhledem k tomu, že k jejímu vyřízení nebyl příslušný žádný z orgánů Kraje Vysočina, byla tato petice postoupena k vyřízení orgánu příslušnému, tj. na Ředitelství silnic a dálnic - Správa Jihlava, Kosovská 10a, 586 01 Jihlava. V další petici pisatelé požadovali obnovení autobusového spojení mezi městem Velká Bíteš a obcí Košíkov. Ve čtvrté petici byl vyjádřen nesouhlas s umístěním uprchlíků se specifickými potřebami v areálu vojenského rekreačního zařízení v obci Kramolín. V poslední petici pisatelé požadovali obnovení přímé autobusové linky 600120, Ledeč nad Sázavou – Praha a zpět, která byla zrušena od 1. 9. 2022. Všechny tyto petice byly vyřízeny ve stanovené lhůtě a pisatelé byli o vyřízení informováni do 30 dnů ode dne doručení petice.

Ve srovnání s rokem 2021 bylo vloni na krajský úřad doručeno o 38 stížností méně, celkem tedy 111, a to na výkon přenesené i samostatné působnosti.

Snížený počet stížností o 4, tedy celkově 3, byl na stav dopravních komunikací, o 1 se snížil i počet stížností v oblasti dopravní obslužnosti na celkově 24 podání. Z nich bylo pouze 7 důvodných. Dále se výrazně snížil počet stížností na pracovněprávní vztahy u příspěvkových organizací kraje z 8 na 2, a obě stížnosti byly shledány jako nedůvodné. Podle krajské statistiky se rovněž snížil počet stížností na zařízení sociální péče, naopak se mírně, v řádu jednotek, zvýšil počet stížností v oblasti školství. „Oproti roku 2021 se stížnosti dotkly i oblasti bytové politiky, ochrany životního prostřední nebo vodního hospodářství. Naopak v oblasti hospodaření s majetkem kraje neeviduje krajský úřad za loňský rok ani jednu stížnost. Podotýkám, že tato čísla se týkají výkonu samostatné působnosti orgánů kraje, tj. stížností vyřizovaných podle pravidel rady kraje,“ upřesnila Vlasta Smolíková, vedoucí krajského oddělení vnitřní kontroly.

Podle pravidel rady kraje bylo zaevidováno celkem 68 stížností, z toho 49 stížností bylo přímo šetřeno a vyřízeno orgány kraje, z nich pouze 16 stížností bylo důvodných nebo částečně důvodných. Dalších 11 případů bylo postoupeno k vyřízení jinému subjektu z důvodu nepříslušnosti k šetření a 2 stížnosti byly zaslány orgánům kraje pouze na vědomí. „V roce 2021 bylo na krajský úřad doručeno 17 anonymních oznámení, v loňském roce to bylo 19. Z toho 10 oznámení bylo prověřováno a 4 z nich shledány jako stížnosti důvodné,“ doplnila Vlasta Smolíková. V roce 2022 bylo doručeno 5 podání upozorňujících na možné korupční jednání z toho 4 podání byla anonymní. Ve 2 případech byla anonymní podání pro nesrozumitelnost a nejasnost bez šetření odložena. Zbylá 3 podání (2 anonymní podání a 1 s identifikovatelným oznamovatelem), na základě prošetření, neupozorňovala na možné korupční jednání zaměstnanců kraje zařazených do krajského úřadu a byla ve 2 případech odložena a v 1 případě byl pisatel informován o vyřízení svého podání.

Celkem 27 stížností spadalo do kategorie stížností dle správního řádu a 9 stížností bylo zařazeno podle zákona o zdravotních službách. Dále bylo orgánům kraje podáno 7 stížnosti dle zákona o svobodném přístupu k informacím.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Respiračních onemocnění na Vysočině neubývá, největší nárůst je mezi dětmi od šesti do čtrnácti let
Během uplynulého týdne došlo na Vysočině opět k mírnému růstu počtu hlášených akutních respiračních onemocnění, a to o tři procenta proti předcházejícímu týdnu. Vysoká nemocnost je stále mezi dětmi. Uvedla to mluvčí hygienické stanice na Vysočině Jana Böhmová.
„Situace se v Kraji Vysočina ani s příchodem jara bohužel výrazně nelepší. Relativní nemocnost akutními respiračními onemocněními je za minulý týden 1468 nově hlášených případů na 100 tisíc obyvatel. Největší nemocnost je stále v okresech Žďár nad Sázavou (1983 případů na 100 tisíc obyvatel) a Havlíčkův Brod (1640 případů na 100 tisíc obyvatel),“ sděluje MUDr. Hana Pavlasová, ředitelka Odboru protiepidemického Krajské hygienické stanice kraje Vysočina. „Nejvíce nemocných je stále mezi dětmi jak předškolního, tak školního věku. V této skupině čísla znovu stoupají. Mezi dětmi od 6 do 14 let jsme zaznamenali nárůst relativní nemocnosti dokonce o 30 procent,“ doplňuje Pavlasová.

V minulém týdnu bylo laboratorně potvrzeno v Kraji Vysočina 28 případů chřipky bez závažného průběhu. Z toho bylo osm případů chřipky typu A, 20 případů chřipky typu B. Dále bylo laboratorně potvrzeno osm případů onemocnění způsobených RS viry, také bez závažného průběhu.

„Stále bychom měli dodržovat jednoduchá pravidla, abychom co nejvíce zamezili šíření respiračních onemocnění. Také abychom zabránili tomu, že sami onemocníme. Patří mezi ně časté mytí rukou mýdlem a teplou vodou, případně použití dezinfekce. Zvláště pak po návštěvě míst s velkou koncentrací osob jako je MHD nebo velké obchody. Další důležité pravidlo je kýchání a kašlání do papírového kapesníku, ne do holých rukou. Protože dlaně jsou teplé a vlhké, jsou ideálním prostředím pro množení virů a bakterií a následný přenos infekce dál. Měli bychom se také vyhýbat kontaktu rukou s obličejem a oblastí očí. Sníží se tak výrazně riziko přenosu nákazy z kontaminovaných předmětů,“ doporučuje Hana Pavlasová. „Opravdu velmi důležité je pravidelné a intenzivní větrání uzavřených prostor, například školních tříd nebo kanceláří. A samozřejmě, když se udržujeme v dobré kondici pohybem, zdravou stravou a pobytem na čerstvém vzduchu, naše tělo lépe odolává nemocem,“ doplňuje Pavlasová

Když někdo onemocní, je základ léčby zůstat doma v posteli, pít dostatek tekutin, mít přísun nejlépe přírodních vitamínů. Ke zmírnění příznaků nemoci, jako horečka, kašel, rýma, bolesti kloubů a svalů, lze užívat volně prodejné léky.

Pokud se ale stav pacienta nelepší, přetrvávají vysoké horečky, zhoršuje se kašel, je na místě kontaktovat lékaře.



- tz -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024