Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 28.3 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Táborská zoo v sobotu oslaví desáté narozeniny místní krásky a princezny Líly
Patří k největším parádnicím z táborské zoologické zahrady a je její nepsanou princeznou. Puma americká Líla nyní oslaví jubilejní desáté narozeniny. A co by to bylo za oslavu, kdyby na ní nebyl i hosté a bohaté občerstvení. Ani v Táboře nebude tohle všechno o víkendu chybět. Speciální narozeninové komentované krmení se uskuteční v sobotu 1. dubna o půl druhé odpoledne.
„Američané, na jejichž území žijí, tento druh společně s dalšími podobnými nazývají mountain
lion – horský lev. Puma americká jakožto vrcholový predátor a druhá největší kočkovitá šelma amerického kontinentu si tohle označení jistě zaslouží. Troufne si totiž i na jiné predátory včetně kojotů či aligátorů. Naše Líla tak sice může působit mile jako trochu přerostlejší kočka, ale zdání klame. Když ji něco rozzlobí, dokáže pořádně vycenit zuby a vystrčit drápky. Její nespokojený řev je pak slyšet hodně daleko. Naopak když má náladu, ráda se návštěvníkům předvádí. Taková příležitost jistě bude i ve středu při speciálním narozeninovém krmení,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka a dodává, že sobota bude zároveň prvním dnem, od kdy bude táborská zoologická zahrada otevřená každý den až do šesti hodin odpoledne.

Během března je otevřená pouze o víkendech a státních svátcích od 9:00 do 17:00. Od 1. dubna bude zoo otevřená každý den od 9:00 do 18:00.
- fs -



Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině se prochází vlk z Polska, zřejmě hledá družku
Vlk z Polska opatřený telemetrickým obojkem se opět pohybuje v oblasti Českomoravské vysočiny. Vyplývá to z výsledků telemetrického sledování i pozorování v terénu. Na Vysočině se objevil v posledních měsících již podruhé. Uvádí to zpráva Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
"To, že se tento vlk přesunuje na tak velké vzdálenosti – v posledních měsících se přesunul dvakrát od Králického Sněžníku na Vysočinu – dokládá, že pravděpodobně hledá družku a nové teritorium. Na Vysočině má k dispozici dostatek vhodné potravy, kterou jsou především srnci, jeleni či prasata divoká", uvedl Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

"Nemáme hlášeny žádné škody na hospodářských zvířatech, přesto ale chovatelům doporučujeme, aby svá stáda preventivně zabezpečili. Na to poskytuje stát dotace, nově je možné žádat o náhradu újmy za ztížené zemědělské hospodaření v důsledku opakovaného výskytu vlka. Ta představuje částečnou kompenzaci zvýšených nákladů na jinou organizaci pastvy - tedy například plat pro pastevce, údržbu oplocení, náročnější manipulaci se stádem či péči o pastevecké psy. Chovatelé mají také nárok na náhradu škod v případě vlčího útoku. Víme, že přítomnost vlků znamená pro chovatele komplikace, právě proto jim stát podporu poskytuje. Pokud informaci o výskytu vlků dostaneme včas, můžeme chovatele v dané oblasti oslovit a navrhnout vhodná preventivní opatření", doplnil V. Hlaváč.

V oblasti Českomoravské vrchoviny se vlci objevují od roku 2016, jde však pouze o jednotlivá migrující zvířata. Více pozorování bylo hlášeno jižně od Telče v roce 2019, ani zde se však vlci trvale neusídlili.

„Během skoro čtyř měsíců pohybu telemetricky sledovaného vlka původem z Polska jsme s našimi dobrovolníky a spolupracovníky ověřovali desítky míst jeho častějšího zdržování a našli zbytky po konzumaci zhruba desítky srnců. Vlk se pohyboval na území šesti krajů včetně okraje Prahy a poznal tak značnou část naší krajiny. Přestože se pohyboval i v poměrně obydlených místech, jeho pozorování lidmi byla vzácná, přemisťoval se především v noci a lovil nejdostupnější divoce žijící kopytníky,“ uvedl Miroslav Kutal, akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně a vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA, který se věnuje sledování interakcí mezi lidmi a vlky.

Vlci putují na velké vzdálenosti a dokážou uběhnout až několik desítek kilometrů za noc – ať už při pohybu po svém teritoriu nebo při hledání nového. Naše kulturní krajina je hustě protkaná zástavbou a sítí silnic, které představují obtížně překonatelné bariéry. Přes dálnici D1 byly ve spolupráci AOPK ČR a Ředitelství silnic a dálnic vybudovány čtyři ekodukty, které živočichům slouží k překonání těchto bariér. Okolí některých ekoduktů však postihla kůrovcová kalamita a stromy jsou vykácené. To využívání ekoduktů velkými savci dočasně komplikuje.

Foto Hnutí Duha: ilustrační
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Hrad Kámen se otevře pro veřejnost první aprílový víkend
Původně měl hrad Kámen na Pelhřimovsku zůstat od konce minulého roku již uzavřený. Oproti předpokladům se posunul termín zahájení realizace obnovy hradu, a proto je možné ho ještě ponechat otevřený po většinu letošní sezóny. Ta bude na hradě opravdu pestrá díky bohatému programu. Ten odstartují o prvním aprílovém víkendu prohlídky expozic za snížené vstupné. Uvedl to Roman Fabeš, náměstek hejtmana pro oblast cestovního ruchu.
Hrad Kámen letos slaví 50. sezónu, a proto má pro návštěvníky připravený vskutku rozmanitý program. O prodlouženém velikonočním víkendu 7. až 10. dubna bude v hradních interiérech k vidění velikonoční výzdoba a jarní květinová aranžmá. Rovněž prohlídky budou speciální, neboť se zaměří na velikonoční zvyky a tradice. A chybět nebude ani zdobení velikonočních perníčků. O dalším prodlouženém víkendu na přelomu dubna a května se na hrad slétnou čarodějnice. Opět v rámci nevšedních prohlídek, tentokrát zaměřených na čarodějné úkoly, se děti mohou těšit na několik aktivit, po jejichž splnění získají čarodějnický průkaz a drobnou upomínku. Sobota 3. června bude patřit znovu dětem. Přijďte oslavit Den dětí. Ve spolupráci s obcí Kámen budou v hradním parku probíhat hry v podobě soubojů, slalomů, dobrodružného sestupu do hradní ledárny a řada dalších. Víkend 10. a 11. června je vyhrazen celoevropské akci s názvem Víkend otevřených zahrad. Letos již po desáté se hradní park zpřístupní návštěvníkům v podobě komentovaných prohlídek a kvízu. A hradní interiér přizdobí květinová výzdoba. O letních prázdninách proběhnou tradiční a velmi oblíbené akce Hrad Kámen napříč staletími a Kámenské hradohraní. A plánovány jsou také večerní prohlídky hradu formou krátkých divadelních scének.

Od dubna do srpna je vždy jeden víkend v měsíci vyhrazen netradičním prohlídkám expozic pro rodiny s dětmi ve věku cca od 4 do 12 let. Místo letopočtů a zdlouhavých jmen šlechticů jsou děti do prohlídky zábavnou formou zapojovány s cílem vzbudit v nich zájem o život v minulých dobách. Další komentované prohlídky se odehrají v průběhu celé hradní sezóny též v parku i v hradním areálu se zaměřením na jeho stavebně historický vývoj. Pokud vás zajímá, kde stával hradní pivovar, nebo kde se nalezla kostra údajně zazděné šlechtičny, nebo byste se rádi dostali na běžně nepřístupná místa jako je hradní ledárna nebo bývalá vstupní brána tzv. Petranka, je tato prohlídka určená přímo pro vás.

Poslední srpnový víkend 26. a 27. srpna se uskuteční zcela mimořádná akce, kterou se rozloučíme se stávajícími expozicemi. A hrad se uzavře na dobu přibližně tří let veřejnosti. Bezprostředně po uzavření hradu vypukne stěhování všech exponátů a vyklízení celého objektu. Aby jako připravené staveniště mohlo být předáno realizační firmě, která vzejde z výběrového řízení. Generální rekonstrukce objektu a vytvoření nových expozic jsou vyčísleny na 110 milionů korun, přičemž většinu nákladů by měl Kraj Vysočina, jakožto vlastník této kulturní památky, pokrýt z dotace. Nové expozice se budou věnovat historii objektu a samozřejmě motocyklům, které jsou s Hradem Kámen neodmyslitelně spjaty. I letos bude v expozici jednostopých vozidel vystaven nový exponát, kterým je motocykl Jawa - Monark 350/554 typ 962, který byl vyráběn pro švédskou armádu. Zajímavostí na tomto motocyklu jsou lyže po stranách, které umožnovaly jízdu na sněhu.

Poutavým prohlídkovým okruhem je trasa C – Kaple Panny Marie Bolestné. Její otevření v loňském roce zajisté přispělo k vyššímu počtu návštěvníků hradu, jejichž počet za rok 2022 byl 19 266. Což v porovnání s rokem 2021 je o více než dva tisíce. I zde se v průběhu roku odehraje hned několik významných akcí. V sobotu 29. dubna se uskuteční poutní mše svatá. Tato kaple patřila v minulosti k významným poutním místům, na což chtějí upozornit právě obnovením konání poutní mše svaté pelhřimovští muzejníci, kteří kapli společně s hradem spravují. Dále je plánováno zapojení kaple formou komentovaných prohlídek do Noci kostelů v pátek 2. června.

Rozestavěné zároveň zůstává návštěvnické centrum Hradu Kámen, které v minulých letech pozastavil nečekaný nález sklepa s valenou klenbou a středověkou studnou. Ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov Ondřej Hájek věří, že i zde se stavební práce znovu rozeběhnou. Jak dále říká, ideální by bylo, aby se centrum i zrekonstruovaný hrad otevřely návštěvníkům v roce 2026. Kvůli rozestavěnému návštěvnickému centru musí návštěvníci i letos počítat s omezením v podobě mobilních toalet. Dobrou zprávou však je, že výše vstupného zůstává pro letošní sezónu stejná, jako byla v loňském roce. Ceny vstupného, přesnou otevírací dobu a další informace jsou k dispozici na webové stránce www.hradkamen.cz
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež třiceti kubíků dřeva; zloděj si z chaty odnesl brusku, vrtačku i kompresor
Neznámý zloděj ukradl v době od podzimu loňského roku do středy 22. března u obce Vlásenice u Pelhřimova uložené dřevo, čímž způsobil škodu kolem šedesáti tisíc korun. Pachatel odcizil z volně přístupného lesního pozemku vytěženou kulatinu smrku a borovice v délkách kolem pěti metrů. Majitel přišel přibližně o třicet kubíků dřeva. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Vloupání do rekreačního objektu
Policisté pátrají po pachateli, který se u Jeclova na Jihlavsku v době od neděle 19. března do nedělního odpoledne 26. března vloupal do chaty. "Pachatel se vloupal do dílny, která je součástí chaty, kde odcizil brusku, vrtačku, kompresor a prodlužovací kabel. Majiteli tak způsobil škodu za více než pět tisíc korun", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody, případ prověřují, po pachateli a odcizených věcech pátrají.

Střet vozidel
Policisté přijali v pondělí 27. března po sedmé hodině ranní oznámení o dopravní nehodě, která se stala na křižovatce ulic Veselská a Jiřího z Poděbrad ve Žďáře nad Sázavou. "Čtyřiadvacetiletý řidič jedoucí s osobním vozidlem Seat vjel do křižovatky ve chvíli, kdy po hlavní komunikaci jel řidič s osobním autem BMW, a došlo ke střetu. Po střetu bylo osobní vozidlo Seat odmrštěno do kamenné zdi domu. Při dopravní nehodě došlo ke zranění
řidiče z vozidla Seat", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Dechová zkouška byla u řidičů negativní. Škoda, která při nehodě vznikla, byla předběžně vyčíslena na sto sedmdesát tisíc korun. Dopravní nehodu policisté vyřešili s řidičem vozidla Seat na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

Muž je podezřelý z přestupku
Policisté zastavili v pondělí 27. března krátce po půlnoci na ulici Lidická v Havlíčkově Brodě auto Mitsubishi. "Provedenou lustrací zjistili, že devětadvacetiletý muž, který usedl za volant
vozidla, není držitelem příslušného řidičského oprávnění. V další jízdě již pokračovat nesměl", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Z přestupkového jednání na úseku dopravy se bude muž zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Řidič pod vlivem drog
V pondělí 27. března po jedné hodině v noci zastavili policisté na ulici Brodská v Chotěboři na Havlíčkobrodsku osobní auto Škoda. Jednačtyřicetiletý řidič byl policisty vyzván k podrobení se testu na přítomnost omamných a psychotropních látek. "Výsledek testu byl pozitivní na marihuanu a pervitin. Následně byl muž vyzván, aby se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu v nemocničním zařízení, což bezdůvodně odmítl. Policisté muži zakázali další jízdu, řidičský průkaz muži zadržen nebyl, neboť jej při kontrole nepředložil", informovala M. Lébrová. Jednačtyřicetiletý muž je podezřelý z přestupků na úseku dopravy.

Řidič je podezřelý z přestupku
V pondělí 27. března po sedmé hodině večer kontrolovali policisté řidiče osobního vozu Suzuki v obci Račice na Žďársku. "U třiapadesátiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu do půl promile alkoholu. Obdobnou hodnotu vykázala také opakovaná dechová zkouška. Policisté muži další jízdu zakázali a zadrželi mu řidičský průkaz", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy, které policisté šetří.

Řidička byla pod vlivem alkoholu
V pondělí 27. března kontrolovali policisté v ulici Sucheniova v Třebíči před desátou hodinou večer vozidlo Škoda Fabia. "U osmačtyřicetileté ženy provedli dechovou zkoušku, při které jí naměřili přes jedno promile alkoholu. Opakovaná zkouška u ní ukázala obdobnou hodnotu a požití alkoholu žena i přiznala. Policisté řidičce zakázali další jízdu a na místě jí zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.


Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na trať Moravské Budějovice – Jemnice vyjede v pátek 7. dubna historický vlak
Na železniční trati Moravské Budějovice – Jemnice začne jezdit v pátek 7. dubna historický vlak. Lidé budou moci využít celkem 67 provozních dnů, poslední výjezd historického vlaku řady M je objednán na 17. prosince.
„Jedná se zhruba o dvacetikilometrový úsek se sedmi tradičními zastávkami, který v Moravských Budějovicích vede i pod jedním z nejdelších silničních viaduktů na Vysočině. Všechny stanice vybízí k pěší turistice. Celková délka jízdy se blíží půlhodině", uvedl Martin Hyský, zastupitel Kraje Vysočina pověřený řízením strategických projektů. I v historickém vlaku bude platit tarif Veřejné dopravy Vysočiny, tedy standardní jízdné jako u běžného spoje bez jakékoli přirážky.

Kraj Vysočina přispěje na provoz vlakové soupravy téměř deset milionů korun.

Loňský provoz historické soupravy mezi Moravskými Budějovicemi a Jemnicí stál Kraj Vysočina více než 820 tisíc korun, jízdní řád nabídl celkem 63 provozních dnů a svezlo se celkem 3 444 cestujících. Turistický provoz v této trase objednává Kraj Vysočina už šestým rokem. Důvodem je podpora a oživení turistického ruchu v této části kraje.

Do budoucna se Kraj Vysočina nebrání podobnému využití potenciálu úzkokolejné trati mezi Obrataní a Jindřichovým Hradcem. S ohledem na povinné dodržení správních lhůt a informační povinnosti kraje trvající při bezproblémovém řízení a absolutní připravenosti dopravce cca 100 dní není pravděpodobné, že by zde turistický provoz oživil už letošní prázdninovou sezónu.

Autorská práva k fotu: Vysočina Tourism, příspěvková organizace
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Krajského kola Geologické olympiády se zúčastnilo 29 soutěžících
Krajské kolo Geologické olympiády v Kraji Vysočina proběhlo 27. března 2023, akci připravilo Muzeum Vysočiny Jihlava a Národní geopark Vysočina. Celkem 29 soutěžících ve dvou kategoriích prokazovalo svoje teoretické znalosti z různých oborů geologických věd i praktické znalosti při poznávání nerostů a hornin.
Vítězi a postupujícími do národního kola se v kategorii mladších účastníků stali Johana
Kramářová a Petr Semrád z Gymnázia Chotěboř, na druhém místě byl Oskar Švoma z Gymnázia Ad Fontes v Jihlavě a na třetím místě Pavlína Součková z Gymnázia Chotěboř.

V kategorii starších studentů se vítězkou stala Daniela Kostková z Gymnázia v Bystřici nad
Pernštejnem, na druhém místě se umístil Jan Lahoda z Gymnázia Jihlava (oba postupují do národního kola) a na třetím místě Jiří Němec z Gymnázia Chotěboř.
Karel MALÝ



Zpět nahoru na obsah...

Češi dokážou bohatství vytvořit, ale ne udržet. Peníze nechávají mizet do zahraničí a čekají, kdo to za ně vyřeší
Česká republika je bohatá země. Lidé, kteří zde žijí, svou prací vytvářejí ekonomické hodnoty, za které by se nemuseli stydět nikde na světě. Dokonce ani v zemích, které sami považují za vzor. Bohatství ale nestačí jen vytvořit. Aby byli lidé spokojení, je potřeba ho také udržet. A to se v Česku nedaří. Peníze místo toho necháváme ve velkém odtékat do zahraničí. Například jen banky loni v tuzemsku vytvořily zisk přes 104 miliard korun. Většina z této sumy skončí ve formě dividendy u jejich zahraničních matek.
Řešením ale není na banky či jiné úspěšné firmy uvalit mimořádnou daň, ještě více je regulovat
a klást jim do cesty další a další překážky. Firmy stejně buď najdou způsob jak opatření obejít, nebo se přesunou jinam. Pro příklad můžeme zajít znovu k bankám. Ty v reakci na windfall tax zvýšily úroky klientům tak, aby co nejméně peněz zůstalo státu, který je firmami zpravidla považován za nejhoršího možného hospodáře.

Řešením je změnit postoj každého z nás k tomu, jaká je adekvátní odměna za práci, která zisky firmám pomáhá vytvářet. Češi hřeší na to, že si dlouhodobě nedokážou říct o víc peněz. Čekají, že to někdo zajistí za ně. Buď stát - proto jsou tolik v oblibě populističtí politici, nebo odbory. Ty jsou ale v Česku ve srovnání se západní Evropou dlouhodobě mimořádně slabé.

V zemích jako je Švédsko, Norsko, Francie či dokonce Německo mají odbory mnohem větší sílu než u nás. Organizují stávky, vyjednávají o kolektivních smlouvách, bonusech, dovolených, pracovních podmínkách. Sám mám zkušenost z Islandu, kde fintech skupina, kterou řídím, též působí a zaměstnává lidi. V odborech jsou tam ze zákona všichni lidé, mají se zaměstnavateli kolektivní smlouvy a já jako CEO jim nemám možnost zmrazit platy či přidávat méně. V listopadu 2022 tak u nás dostali všichni přidáno 7 % a mzdy brzy porostou znovu. Nikdo se mě neptá, zda se mi to líbí, nebo ne. Odborářská smlouva mi zkrátka diktuje, co mám udělat.

Zajímavá je i rozdílná role státu. Na Islandu se na něj lidé neobracejí ve velkém jako v Česku,
aby se o ně postaral. Starají se totiž zaměstnavatelé, které k tomu odbory nutí. Stát tak nemusí
řešit, kde znovu zvýšit daně a jak to udělat, aby měl na pokrytí výdajů. Na své si přijde tak jako tak, jen jiným způsobem. Skrze vyšší mzdy (vyšší výběr daně z příjmu), které lidé navíc z velké části utratí doma (vyšší výběr DPH i spotřebních daní).

Co si z toho vzít pro Česko? Lidé by zde měli být hrdí na svou práci a říkat si o více peněz.
Zejména ti kvalifikovaní však často volí jiné řešení. Odcházejí pracovat do zahraničí, kde si
mohou vydělat i násobky toho, co doma. Česko tak v jejich případě ze svého národního
bohatství nejprve investuje do budování lidského kapitálu, ze kterého pak ale nemá vůbec nic.

Vyšší mzdy by kromě udržení bohatství doma zároveň pomohly Česku vymanit se ze situace,
kdy zde zahraniční firmy hledají spíše levnou pracovní sílu, než aby sem přicházely hledat rozvíjet know-how.

Přivádět kapitál domů, místo toho, aby odtékal pryč, mohou také tuzemské firmy působící v zahraničí. Už teď takové existují - aktiva v zahraničí má například PPF, ČEZ, EPH, často zmiňovaný Agrofert i řada dalších - ale ve srovnání s objemem prostředků, jež naopak na
dividendách odtékají z Česka pryč, jde jen o zlomek.

V dohledné době tak existuje jediná skutečně efektivní cesta, jak kapitál v Česku udržet. Namísto podléhání populismu, který ve skutečnosti postupně rozpouští i tu část bohatství, jež zůstává doma, usilovat o výrazně vyšší mzdy pro každého produktivního člověka. Není jediný racionální důvod, aby jen kousek za českými hranicemi byla odměna za stejnou práci někdy i násobně vyšší než u nás.

Autor je generálním ředitelem islandsko-česko-britské fintech skupiny Orka Ventures
Ondřej ŠMAKAL



Zpět nahoru na obsah...

Na dálnici D1 nedaleko Velkého Meziříčí bouralo třicet aut, objížďky nejsou
Hustá chumelenice, kluzké silnice a vítr zkomplikoval dopravu na Vysočině. Dálnice D1 na Vysočině je od rána ve směru na Prahu neprůjezdná. Důvodem jsou dvě hromadné nehody. Na 136. kilometru se střetlo jedenáct vozidel a mezi 141. kilometrem a 143. kilometrem se střetlo 20 vozidel. Na místě jsou složky integrovaného záchranného systému.
Podle serveru dopravních informací je kolize ve směru na Prahu na 136. kilometru u Měřína, kde havarovalo osm nákladních aut a tři dodávky. V těchto místech byla dálnice uzavřena jak ve směru na Prahu, tak na Brno. Po desáté hodině dopoledne byl provoz na Brno obnoven.

Další nehoda nejméně dvou kamionů je na 143. kilometru u Velkého Meziříčí.

Problematicky sjízdný je podle mluvčí policie Dany Čírtkové celý úsek dálnice od 130. po 150. kilometr, v nepříznivém počasí policie nevyznačuje objízdné trasy.

Na 153. kilometru v koloně za nehodou po desáté hodině bouralo další nákladní auto, autobus a dodávka.

Další nehoda se stala třeba u Nového Města na Moravě, kde bourala dvě osobní auta a pět lidí utrpělo zranění,

- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 9. 2023

• Jeden z největších zvonů v republice, Zuzana v chrámu svatého Jakuba v Jihlavě, slaví jubileum
• Výstavba parkovacího domu v areálu nemocnice v Třebíči bude zahájena již v říjnu, během stavby tu ubude parkovacích míst
• V dodávce se tísnilo třiatřicet migrantů, její řidič, Bělorus, skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl z bytu šperky za osmdesát tisíc; krádež šperků, netobooku a dalších věcí z chaty

Čtvrtek   28. 9. 2023

• Havlíčkův dub u zámku v Proseči-Obořišti se uchází o titul Strom roku
• Jihlavská Charita plánuje rozdat v rámci sbírky Koláč pro hospic téměř 5000 koláčů
• I zvířata mají svůj den. V jihlavské zoo ho oslaví již v neděli doplněný o letové ukázky
• Okružní křižovatky na novém jihlavském obchvatu budou průjezdné bez omezení od pondělí 2. října
• Slyšíš majáky a houkačky. Víš, co máš udělat?

Středa   27. 9. 2023

• Z policejního deníku: zloděj ukradl v prodejně peníze a notebook; hledaná žena skončila za mřížemi
• Nové glukometry mají sestřičkám v nemocnici v Jihlavě ulehčit práci
• Objednávání k rehabilitačním službám v pelhřimovské nemocnici bude od pondělí 2. října probíhat osobně

Úterý   26. 9. 2023

• Holky z jihlavského terénu: Co dělat při nálezu pohozeného injekčního materiálu?
• Táborská zoo nabídne návštěvníkům impozantní podzimní show
• Vyhlídková věž kostela svatého Prokopa ve Žďáře nad Sázavou je otevřená do soboty30. září
• Dva jerlíny vysazené na jihlavském náměstí napadla houbovitá choroba, stromy musely být vyměněny
• Chirurg by měl být vzdělaný, zkušený a musí mít šikovné ruce, říká MUDr. Jana Smékalová
• Z policejního deníku: policisté dopadli muže, který kradl v prodejnách a napáchal vysoké škody

Pondělí   25. 9. 2023

• V Okříškách odhalí desku válečnému veteránu, který sloužil v britském Královském letectvu (RAF), Josefu Hekrlemu
• Traktoriáda - přehlídka traktorů a zemědělských strojů tovární i vlastní výroby ve Velké Losenici
• V zoologické zahradě v Jihlavě se narodila trojčata scinků šalomounských; je to světová rarita
• Letos si pro koláč pro hospic můžete zajít i na Karlovo náměstí v Třebíči
• Koníci chodí za klienty až do pokoje. V SeneCura SeniorCentru Chotěboř si oblíbili hipoterapii
• Z policejního deníku: policisté našli opilého a zraněného muže; opilý řidič boural

Neděle   24. 9. 2023

• Duchovní koncert v podání souboru Musica animata v chrámu svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou
• Krojová pouť ve Žďáře nad Sázavou se bude konat o svátku svatého Václava
• Vznešenost zavazuje
• Z policejního deníku: recidivista byl přistižen při krádeži; agresivní opilec skončil na záchytce

Sobota   23. 9. 2023

• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo mládě lenochoda dvouprstého
• V jihlavském Domě Gustava Mahlera představí svoji tvorbu slovenský výtvarník Peter Šabo
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: Císařské manévry

Pátek   22. 9. 2023

• Táborská princezna Líla se dokáže pěkně rozohnit
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za pracovníky peněžních ústavů! Nevěřte neznámým lidem, kteří vás straší napadením účtu
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl polystyrén
• Technici v Jaderné elektrárně Dukovany právě montují náhradní díl vyrobený 3D tiskem
• Nová příležitost pro žáky devátých tříd. V Pelhřimově připravují zavedení oboru Praktická sestra
• Kriminalisté dopadli muže, který vyráběl a distribuoval pervitin

Čtvrtek   21. 9. 2023

• Přes Halič a Sibiř až do starostenského křesla ve Velkém Meziříčí
• Bramborobraní v Třebíči nabídne dobroty z brambor a přehlídku folklorních souborů
• Hospic v Havlíčkově Brodě by měl být uveden do provozu v polovině příštího roku
• Porodní oddělení v novoměstské nemocnici přichází s další nabídkou pro nastávající maminky, zavádí plavání pro těhotné
• Svatý Václav s družinou zakončí v Telči letní sezonu
• Lékaři v jihlavské nemocnici udělali Jehovistce endoprotézu obou ramen najednou bez transfuze
• Z policejního deníku: do aut v Telči se vloupal neznámý zloděj; muž dluží na alimentech 130 tisíc

Středa   20. 9. 2023

• Velké Meziříčí si připomíná rod Harrachů
• Ve Ždírci hořel traktor i les. škoda je šest milionů korun
• V Kadově bude otevřena naučná stezka Železářství na novoměstském panství
• V říčce Bystřici na Žďársku byl potvrzen račí mor, veterináři zavedli mimořádná opatření
• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě se veřejnosti otevře v sobotu 23. září v deset hodin dopoledne
• Přednáška Gymnázium v 18. století v podání historika Martina Firona v Havlíčkově Brodě
• Silně opilá cizinka řídila auto na dálnici D1, ve vozidle vezla sedmiměsíční dítě
• Z policejního deníku: vandal počmáral novou mostní konstrukci; násilníka policisté vykázali z bytu
• Policisté na Pelhřimovsku odhalili nákladní auto přetížené o deset tun

Úterý   19. 9. 2023

• Svatováclavské slavnosti v Novém Městě na Moravě nabídnou spoustu zábavy, jídla i veterány
• Havlíčkobrodská galerie pořádá letní promítání filmu Kytice
• Na Vysočinu se vrátili filmaři, točí další sérii kriminálky Odznak Vysočina
• Město Jihlava otevírá velké re-use centrum v areálu Autoparku Pístov
• Z policejního deníku: krádež radlice; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   18. 9. 2023

• U Obrataně zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta
• Nové stromky pro naše potomky v Pelhřimově: Rodiče, přihlaste se včas
• V sobotu běhali pro jihlavskou zoo děti i dospělí, pro zvířata se vybralo téměř patnáct tisíc korun
• Táborská zoo o víkendu poděkovala adoptivním rodičům a sponzorům
• Ve zrekonstruovaných sálech v nemocnici v Jihlavě se již operuje
• Generálmajor Josef Duda má v Praze pamětní desku
• Klienti denního stacionáře Úsměv v Třebíči fotí bez bariér
• Z policejního deníku: muž zbil partnerku, policisté jej vykázali z bytu; opilý muž spadl z výšky několika metrů

Neděle   17. 9. 2023

• Havlíčkobrodská nemocnice bude mít nové infekční oddělení
• Přednáška Výročí 85 let od československých mobilizací v květnu a září 1938 v Telči
• Z policejního deníku: recidivista kradl alkohol; muž dluží alimenty
• Před 160 lety vznikla ve Velkém Meziříčí světoznámá firma Jelínek

Sobota   16. 9. 2023

• Přednáška Přepsané dějiny. Bylo to tak? Ano… ale! v jihlavském muzeu
• Muzea Vysočiny zaplní čerstvé houby. Přijďte na výstavu i do houbařské poradny
• Cizinci ze střední Evropy napadli v Jihlavě muže, všichni tři byli opilí

Pátek   15. 9. 2023

• Pastevecká sezona na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou končí, ovečky se na louky vrátí opět na jaře
• Jihlavští dobrovolní hasiči dostali termokameru; pomůže v zakouřených prostorách nebo najít bezvládného člověka
• Muzeum Vysočiny v Jihlavě se po devíti měsících oprav otevře veřejnosti v pátek 22. září
• Vlaková jízdenka OneTicket má za sebou nejúspěšnější letní sezonu
• Z policejního deníku: krádež kasírtašky; muž napadl svoji partnerku, policisté jej vykázali; opilý řidič skončil na záchytce

Čtvrtek   14. 9. 2023

• Horácké divadlo v Jihlavě zahájí sezonu představením Mrzák insishmaanský
• Hynaisova Varianta Pravdy se na Vysočinu prozatím nevrací, z Francie poputuje do Španělska
• Kačena z táborské zoo váží několik set kilogramů a má dlouhé rohy
• Beseda s varhaníkem Daliborem Michkem o varhanách v Havlíčkově Brodě
• U obce Kámen na Pelhřimovsku padl rekord - devět sklízecích mlátiček v jedné flotile
• Kraj Vysočina pomůže na Velkomeziříčsku a Bítešsku posílit ambulantní pečovatelskou službu. K dispozici bude více pečovatelek, navíc celodenně
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; policisté dopadli zloděje peněženky

Středa   13. 9. 2023
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz