středa
Z
pět na hlavní stránku...
17.5 2023
(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...)
:
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20)
-
Právě spuštěn na adrese
www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky -
www.fotospoj.cz
• zde si v naší
reklamní samoobsluze
můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!
Reklama v Regionalistu...
Reklama v Regionalistu...
R
evue
R
egionalistu:
Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...
Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...
Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...
Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...
Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...
Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...
Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...
Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...
Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...
Legiovlak zůstane v Přibyslavi do neděle, poté ho parní lokomotiva přetáhne do Pacova
Výstavu s titulem PŘED BARÁKEM. Veřejné umění Pelhřimova zahájí komentovaná prohlídka
Na svazích kolem Zelené hory ve Žďáře nad Sázavou se pasou beránci
Nové nájezdy, zvonky i Euroklíč; jihlavská radnice je dostupná i pro handicapované
V autě muž převážel pervitin a marihuanu
Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje kovových zábran; muž dluží alimenty
Legiovlak zůstane v Přibyslavi do neděle, poté ho parní lokomotiva přetáhne do Pacova
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Legiovlak zůstane v Přibyslavi do neděle, poté ho parní lokomotiva přetáhne do Pacova
DO PŘIBYSLAVI DOJEL LEGIOVLAK, NA NÁDRAŽÍ ZŮSTANE DO NEDĚLE Legiovlak v Přibyslavi 16. 5. 2023 Československá obec legionářské vytvořila věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918-1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií. Od května 2015 vlak křižuje celou Českou republiku, na železničním nádraží v Přibyslavi „parkuje“ do 21. května. Přístupný je zdarma. Ve všední dny od 8 do 18 hodin, o víkendu od 9 do 19 hodin. Po neděli jej parní lokomotiva přetáhne do Pacova.
zvětšit fotografii...
Legiovlak se skládá ze 14 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů v letech 1918 - 1920 přepravily napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd až do Vladivostoku si často musely vynutit bojem s bolševiky. Z Vladivostoku se legionáři do svobodné vlasti dostali zaoceánskými parníky, většinou cestou kolem celého světa.
Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech se nachází věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií o historii čs. legií.
Ve vagónu polní pošty je i počítač, v němž „poštmistr“ na základě podaného jména a příjmení vyhledá každého legionáře, který ve Velké válce bojoval, včetně například akademického sochaře Františka Němce, rodáka ze Hřiště, který v řadách Čs. legií padl 10. března 1918 na Ukrajině jako kulometčík ve významné bitvě u Bachmače.
Již první den přibyslavské zastávky si vlak s neskrývaným zájmem prohlédly stovky zájemců o více než sto let starou historii, přicházeli nejen z Přibyslavi, ale ze širokého okolí.
Shodou okolností na originální exkurzi pod vedením učitele Likáše Ležáka přijeli žáci Základní školy z Nového Veselí a v čele s učitelem Martinem Ležákem se dostavili žáci Základní školy ve Ždírci nad Doubravou, oba kantoři vyučují dějepis.
„Je to velmi zajímavé a poučné,“ ocenil prohlídku expozice Tomáš Juhás.
Přibyslav a Pacov v okrese Pelhřimov jsou jedinými stanicemi v Kraji Vysočina, kde lze vlak vidět.
Ivo HAVLÍK
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Výstavu s titulem PŘED BARÁKEM. Veřejné umění Pelhřimova zahájí komentovaná prohlídka
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Výstavu s titulem PŘED BARÁKEM. Veřejné umění Pelhřimova zahájí komentovaná prohlídka
Výstava s titulem PŘED BARÁKEM. Veřejné umění Pelhřimova bude zahájena v pátek 19. května ve výstavní síň zámku pánů z Říčan v Pelhřimově. V 17 hodin se bude konat komentovaná prohlídka v rámci muzejní noci. Autorka výstavy - Mgr. Zuzana Trnková; kurátoři - PhDr. Markéta Skořepová, PhD., Mgr. Jan Menhard.
zvětšit fotografii...
Výstava o veřejném umění Pelhřimova v jistém smyslu navazuje na výstavu o zdejších drobných sakrálních památkách. V druhé polovině 19. století a během 20. století se standardním doplňkem městského prostoru postupně stávají také umělecké objekty světské, zpočátku především memoriální, pamětní povahy. Druhá polovina 20. století je pak dobou skutečného nástupu nového fenoménu umění ve veřejném prostoru. Vedle ideologických a pamětních objektů se stále víc uplatňují díla s čistě výtvarným obsahem. Také v teorii umění je tematizováno „veřejné“ či „demokratické“ umění, umění pro všechny.
V československém umění tato doba spojuje státní podporu umění s pokusem o jeho kontrolu ze strany režimu. Na periferiích oficiální umělecké tvorby je však do jisté míry stále možné si uchovat svobodu a nezávislost uměleckého projevu. V uměleckých dílech ve veřejném prostoru se tyto okolnosti někdy překvapivě setkávají a proplétají. Ani v malém městě Pelhřimově nejsou příběhy veřejného umění jednoduché a jednoznačné. do nějž bude možné vstoupit z webu muzea i prostřednictvím QR kódů, rozmístěných na příslušných stanovištích. Na nejvýznamnější ukázky veřejného umění přímo v exteriérech upozorní také výkladové panely a tištěná brožurka, která zájemcům poslouží jako průvodce pelhřimovskými ulicemi.
Výstava bude zahájena pelhřimovskou muzejní nocí 19. května 2023 od 16 do 22 hodin. Součástí programu bude komentovaná prohlídka výstavy, promítání tematických filmů i umělecké performance na téma umění ve veřejném prostoru.
Exteriérovou část výstavy finančně podpořil Státní fond kultury ČR. Organizační podporu poskytlo Město Pelhřimov.
- zprav -
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Na svazích kolem Zelené hory ve Žďáře nad Sázavou se pasou beránci
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Na svazích kolem Zelené hory ve Žďáře nad Sázavou se pasou beránci
Až do podzimních měsíců budou svahy Zelené hory ve Žďáře nad Sázavou, na jejímž vrcholu stojí poutní kostel svatého Jana Nepomuckého, památka UNESCO, spásat beránci. Návštěvníci Zelené hory tak mohou opět sledovat ovce volně se popásající na travnatých plochách, kterým v útěku brání takzvané texaské brány.
zvětšit fotografii...
Lidé by se však k ovcím neměli snažit přiblížit až na dosah, jinak je plašit anebo se je pokoušet krmit. Stejně tak by měli mít na vodítku a hlavně plně pod kontrolou své psy, pokud s nimi na Zelenou horu zamíří na procházku. Pastvou má být v dotčené lokalitě mimo jiné dosaženo zachování porostu v přirozené druhové rovnováze. Části zelenohorských luk rozkládajících se na kopci kolem památky se současně obnovují dosevem a výběrovými sečemi.
Chov ovcí a Zelená hora v minulosti
Ačkoliv zažívá chov ovcí renesanci, zůstává stále relativně vzácným prvkem v zemědělství Žďárských vrchů. V minulosti byla tato chundelatá stvoření naprostou samozřejmostí v každé vesnici. V 16. století připadaly čtyři ovce na jeden kus skotu. Větší sedlák mohl vlastnit až 40 kusů bravu. Vůbec největší rozmach přišel v 18. a na začátku 19. století. Již od středověku patřilo ovčáctví k lukrativním oborům hospodaření vrchností. To samozřejmě platilo i pro žďárský klášter, kde centrem chovu byl Starý dvůr. V 18. století tu bylo ustájeno až 400 kusů. V době napoleonských válek, kdy Napoleon vyhlásil kontinentální blokádu, se na trhu nedostávalo dovážených textilií. Tato skutečnost vedla k velkému nárůstu oborů produkujících nezbytné suroviny pro textilní výrovu - len a vlnu. Tehdy byly v oblasti zakládány nové ovčíny, např. v Olešné nebo v Líšném na Novoměstsku. Také ve Žďáře doznal chov ovcí nový rozmach, když vrchnost zřídila nový ovčín v Novém dvoře (Lyra). Tento boom netrval dlouho, protože po skončení válek začala být vlna lepší jakosti dovážena ze zahraničí a postupně vytlačila domácí produkci. V průběhu 20. až 40. let 19. století byly v regionu zrušeny všechny ovčíny. Na žďárském panství k likvidaci došlo krátce po r. 1826. Postupně ovce vymizely z chovu domácích zvířat.
Jak to bylo se Zelenou horou? Před postavením poutního kostela (1719 až 1722) byla lokalita součástí Černého lesa. Kopec byl tedy po většinu doby zalesněný a pastva dobytka tu hrála okrajovou roli. Po postavení poutního kostela sv. Jana Nepomuckého byl kopec upraven pro konání poutí. Z útržkovitých zpráv víme o parkové úpravě místa. Vznikly cesty, byly patrně založeny záhony okrasných rostlin a snad byly vysazeny aleje nízkých dřevin. Park ošetřoval zahradník s pomocí robotníků a dobrovolníků z řad svatojanského bratrstva. Dobytek sem patrně přiváděn nebyl. Na vedutách však taková parková úprava znázorněna není. Lze tedy připustit možnost, že v době mimo poutě a jiné slavnosti mohl areál sloužit jako pastvina.
Vše se změnilo po zrušení kláštera v r. 1784 a zákazu poutí v r. 1786. Areál byl opuštěn a teprve od této doby sloužil jako pastvina, kterou vlastnila vrchnost. Pást se tu mohl skot a především ovce, zvláště od začátku 19. století, kdy došlo k jeho největšímu rozmachu. Jestli někdy zazněly úvahy o přestavbě budov poutního kostela na ovčín, muselo to být právě v této době (přelom 80. a 90. let 18. století). Již na konci 18. století mizí z pastvin skot, protože vrchnost zrušila provoz většiny panských dvorů. Do osudu pastvin, mnoholetých i sezónních lad nebo úhorů, zasáhla zemědělská revoluce. Začaly se pěstovat brambory či pícniny a byl opuštěn trojhonný systém, to způsobilo velmi výrazný nárůst orné půdy na úkor půdy ležící ladem. Tím klesl význam pastvy.
Tyto zásadní změny měly vliv na další osudy Zelené hory. Po roce 1826 byl zrušen velkochov ovcí a podobně skončil skot pro mléčnou produkci. Zda v 2. třetině 19. století byl kopec využíván pro pastvu dobytka pachtýři, je otázkou. Zdá se, že postupně začala Zelená hora zarůstat. Po r. 1839 nechal tehdejší správce panství František Turinský zalesnit stranu ke Konventskému rybníku. Vznikla Borovinka – lesík s výletištěm. Turinského záměr vybudovat park na celém kopci se neuskutečnil. Dosud nezalesněná plocha (zčásti zarostlá náletovými stromy) mohla nadále sloužit jako pastvina pro drobné pachtýře a od r. 1864 i pro provozovatele Nového dvora, kteří ve 2. polovině 19. století udržovali větší stádo ovcí (60 ks). Po velké agrární krizi v 80. a 90. letech 19. století se stala ovce spíše vzácností.
V 90. letech 19. století zásluhou lesnického vědce Jana Theodoricha Doležala byla založena ovocná školka a zasazen les na většině plochy kopce. Jak plynula desetiletí 20. století. Zvedaly se špice smrků a borovic do výše a postupně zakryly Santiniho stavbu. V polovině 20. století bylo možné z města vidět jen vrchol střechy někdejšího poutního kostela. Vše se radikálně změnilo ve 21. století. Lesní porost byl vykácen a v letošním roce byly na svah vypuštěny ovce. Nynější způsob využití místa odpovídá spíše době po r. 1786, nikoliv vrcholné době barokní.
Mgr. Miloslav Lopaur
Zdroj: Regionální muzeum Žďár nad Sázavou
- red -
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Nové nájezdy, zvonky i Euroklíč; jihlavská radnice je dostupná i pro handicapované
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Nové nájezdy, zvonky i Euroklíč; jihlavská radnice je dostupná i pro handicapované
Jihlavská radnice se chce více přiblížit lidem na vozíčku. Pomoci jim mají například zvonky u hlavního vstupu do budovy, ať už z Masarykova náměstí či ulice Hluboká nebo nové nájezdy. U malé obřadní síně jsou k dispozici dvě nájezdové lišty, které v přípravě potřeby pracovníci úřadu handicapovaným lidem připraví.
zvětšit fotografii...
Při návštěvě jihlavského magistrátu pomáhají lidem na vozíčku nově také zvonky, a to u hlavního vstupu do budovy z Masarykova náměstí a z ulice Hluboká. Handicapovaní lidé si díky nim mohou snadno přivolat pomoc. Zvonky ústí na Městské informační centrum, jejichž pracovnice pomohou vozíčkářům s otevřením dveří, přivoláním výtahu a s navigací po budově tak, aby cesta byla bezbariérová. Případně přivolají příslušné úředníky, aby vyřídili požadavek klienta.
Centrum pro zdravotně postižené navíc městu zdarma poskytlo dva vyřazené invalidní vozíky. V tuto chvíli jsou na pracovištích už zmíněných informačních center Masarykovo náměstí 1 a Hluboká 8. „V minulosti se nám stalo, že přijel klient s elektrovozíkem a nedostal se s ním do výtahu. Navíc můžeme darované vozíky využít i pro starší občany se sníženou pohyblivostí, pokud o to projeví zájem,“ uvedla vedoucí odboru kanceláře tajemníka Vladislava Hudečková.
Na jihlavském magistrátu mohou navíc lidé se zdravotním postižením využít Euroklíč. Eurozámkem jsou osazeny dveře na toaletách pro veřejnost u gotického sálu a také u vstupu do radnice z Masarykova náměstí. „V Jihlavě je aktuálně osm míst, kde lze Euroklíč použít a my jsme jedním z nich,“ dodala Vladislava Hudečková.
O Euroklíč si může požádat každý člověk se zdravotním postižením, držitel průkazu TP, ZTP, ZTP/P, diabetik, stomik, onkologický pacient, člověk trpící roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou, nespecifickými střevními záněty (Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou) a močovými dysfunkcemi, který má bydliště v ČR.
Potřebám lidí s handicapem se vedení města věnuje pravidelně a hledá cesty, jak jim život v Jihlavě alespoň trochu zjednodušit. „V minulosti jsme se jim snažili uzpůsobit chodníky, semafory, přechody, nebo městskou dopravu. Aktuálně řešíme zastávky MHD a trolejbusy, které by měly umět mluvit stejně jako třeba některé budovy magistrátu pomocí reproduktorů. Aktuálně jsou zařízení na odboru sociálních věcí, Vrchlického 16 nebo na hlavní budově radnice. Jednáme navíc ještě s Tyfloservisem a diskutujeme nad dalším reproduktorem například na budově U Mincovny 6 a 8,“ řekl radní David Beke, který o dostupnosti služeb před časem s nevidomými a lidmi na vozíčku na radnici jednal. „V současnosti řešíme také nový systém parkování, díky kterému chceme zajistit komfortní mobilitu po celém města,“ dodal.
Lucie MAXOVÁ
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
V autě muž převážel pervitin a marihuanu
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
V autě muž převážel pervitin a marihuanu
Velké množství drog převážel muž, který jel s autem po dálnici ve směru z Brna na Prahu. Jeho jízda skončila na jihlavském úseku, odkud pokračoval v doprovodu policistů do policejní cely. Kriminalisté zajistili několik stovek gramů pervitinu a marihuany. Pětačtyřicetiletý muž je obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu a hrozí mu až desetiletý pobyt za mřížemi.
zvětšit fotografii...
O uplynulém víkendu jel muž s vozidlem Škoda Octavia v nočních hodinách po dálnici a na odpočívadle km 112 ho zastavila hlídka celního úřadu. Ve vozidle s ním cestovala ještě spolujedoucí. Při kontrole hlídka celníků zjistila, že muž převáží v automobilu podezřelé sáčky s krystalickou látkou. Na místo tak byli přivoláni policisté a prověřování případu převzali kriminalisté jihlavského územního odboru. U řidiče byl pozitivní test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, policisté mu zadrželi řidičský průkaz. Muže důvodně podezřelého ze spáchání trestného činu kriminalisté odvezli na oddělení, kde byl umístěn do policejní cely. Na policejní oddělení směřovala také jeho spolujedoucí, po provedení nezbytných procesních úkonů byla propuštěna.
Kriminalisté provedli prohlídku vozidla. Nalezli a zajistili další sáčky s krystalickou látkou a dále s marihuanou. Drogy byly ukryté na různých místech v automobilu, muž je měl také u sebe. Například marihuanu měl schovanou v obalu od elektrospotřebiče. Zajištěné drogy budou podrobeny expertíze na odborném policejním pracovišti.
Policejní komisař zahájil na základě shromážděných důkazů trestní stíhání pětačtyřicetiletého muže z Liberecka. „Obviněn byl ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy spáchaného ve značném rozsahu,“ řekl mjr. Mgr. Jakub Pivoňka, vedoucí oddělení obecné kriminality. Jak dále dodal, obviněný muž byl navíc v minulosti již opakovaně odsouzen za různorodou trestnou činnost, včetně drogové. Předloni byl propuštěn z věznice, kde si odpykal nepodmíněný trest odnětí svobody uložený mimo jiné i za drogovou trestnou činnost.
Muž je obviněn z toho, že ve vozidle převážel přes 160 gramů pervitinu a necelých 200 gramů marihuany, které si předtím nakoupil. Drogy měl uschované na různých místech. Dále měl muž drogy v úmyslu dodat dalším lidem a část využít pro svoji potřebu.
Obviněný muž je stíhán na svobodě, případ kriminalisté dále vyšetřují.
Za trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy lze uložit trest odnětí svobody až na deset let.
Jana KROUTILOVÁ
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje kovových zábran; muž dluží alimenty
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje kovových zábran; muž dluží alimenty
Policisté objasnili případ krádeže, který prověřovali od konce března. Pachatel na dvou místech na Pelhřimovsku, a to u obce Horní Vilímeč a Léskovec z bývalých hospodářských budov ukradl kovové zábrany, čímž způsobil škodu za téměř třicet tisíc korun. Na základě šetření policisté zloděje, třiapadesátiletého muže z Pelhřimovska, dopadli. Policisté sdělili muži ve zkráceném přípravném řízení podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
zvětšit fotografii...
Objasněné fyzické napadení
Policisté objasnili případ fyzického napadení, ke kterému došlo v druhé polovině března letošního roku v Havlíčkově Brodě. Ze spáchání dvou trestných činů je podezřelý osmnáctiletý muž z Havlíčkova Brodu. "V březnu před budovou vlakového nádraží došlo ke konfliktu mezi dvěma muži. Podezřelý muž zezadu zaútočil na poškozeného a v útoku pěstmi pokračoval i potom, co napadený muž upadl na zem. Napadený muž utrpěl zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Po shromáždění důkazů osmnáctiletému muži policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to ublížení na zdraví ve stádiu pokusu a výtržnictví. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
Muž neplatí výživné na syna
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání trestného činu pětatřicetiletému muži z Pelhřimovska, který neplatí výživné na svého syna. Vyživovací povinnost si neplní od loňského léta. "Na čtrnáctiletého chlapce, který žije na Jihlavsku, má muž měsíčně platit jeden a půl tisíce korun. V daném období ale zaplatil pouze jednou. Muž dluží celkovou částku necelých patnáct tisíc korun. Policejní inspektor mu na základě shromážděných důkazů sdělil podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Muž řídil přes uložený zákaz
V úterý 16. května zastavili policisté před osmou hodinou dopoledne v ulici Kpt. Jaroše v Třebíči auto VW. "Při kontrole zjistili, že třicetiletý řidič má na základě rozhodnutí městského úřadu vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, který by mu měl skončit až na konci letošního roku. Testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou se muž bezdůvodně odmítl podrobit, stejně jako lékařskému vyšetření. Je tak podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Dechová zkouška byla u řidiče negativní. Policisté muži sdělili podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí.
Řidič je podezřelý z přestupku
V úterý 16. května kontrolovali policisté na náměstí Míru v Moravských Budějovicích na Třebíčsku před desátou hodinou dopoledne vozidlo VW Passat. "U jednačtyřicetiletého řidiče provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivním výsledkem na marihuanu. Dechová zkouška byla u muže negativní. V další jízdě již řidič nesměl pokračovat", uvedla J. Kroutilová. Je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.
Řidič pod vlivem drog
V úterý 16. května po druhé hodině odpoledne zastavili policisté v obci Stanovice na Pelhřimovsku osobní auto Škoda Octavia. "Čtyřiadvacetiletá řidička byla policisty vyzvána k podrobení se testu na přítomnost omamných a psychotropních látek. Výsledek testu byl pozitivní na pervitin a marihuanu. Následně byla žena vyzvána, aby se podrobila lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu v nemocničním zařízení, s čímž souhlasila. Kontrolou osobního vozidla zjistili, že na vozidle není od konce dubna platná technická prohlídka. Policisté jí zakázali další jízdu", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Výsledek toxikologického zkoumání ukáže, zda se žena bude zodpovídat z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky nebo z přestupků na úseku dopravy.
Muž řídil auto přes uložený zákaz a pod vlivem drog
V úterý 16. května zastavili policisté po deváté hodině večer na ulici Novoměstská ve Žďáře nad Sázavou řidiče vozu Fiat. "Při kontrole zjistili, že má čtyřiatřicetiletý řidič od března roku 2019 okresním soudem uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, který by mu měl skončit v květnu roku 2025. Řidič se podrobil testu na přítomnost omamných a psychotropních látek. Výsledek testu byl pozitivní na pervitin. Následně byl muž vyzván, aby se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu v nemocničním zařízení, s čímž souhlasil. Policisté muži další jízdu zakázali", informovala M. Lébrová. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Dále je muž podezřelý z přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁ
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Z
pět nahoru na obsah...
S
tředa
9. 10. 2024
• Dekorační květy obohatily sortiment v pelhřimovském turistickém informačním centru
• Táborská zoo slaví narození čtrnáctého zubra. Jméno nejmladší zubřici opět vyberou fanoušci zoo
• Výstava Kniha v muzeu v Havlíčkově Brodě představí práci kurátorů a ukáže i pracně tvořené rukopisy
• Lev Simba si východy slunce úplně užívá. V táborské zoo je můžete zažít i vy
• Urologové v Jihlavě provedli unikátní implantaci umělých svěračů močové trubice
• Chodkyni v Jaroměřicích nad Rokytnou srazila dodávka, žena na místě podlehla zraněním
Č
tvrtek
3. 10. 2024
• Brusel umožní opětovné vyhubení vlků, státy EU snížily jeho ochranu
• Organizovaná skupina způsobila v jihlavské firmě škodu za více jak dva miliony korun
• Zrekonstruovaná Zelená komnata v Třebíči nabídne nové archeologické objevy
S
tředa
2. 10. 2024
• Chovatelská výstava v Bohdalově představí na tři tisíce králíků, drůbeže, koz, ovcí i terarijních zvířat
• Slavnostní premiéra seriálu Dcera národa za přítomnosti herců i filmového štábu proběhne v Havlíčkově Brodě
• V bazilice v Třebíči zazní utajený poklad Mše ke sv. Prokopovi a oratorium Jephtha Georga Fridricha Händela
• Komentované krmení, Výstava na stromech či film Kávová budoucnost v jihlavské zoo u příležitosti Dne zvířat
• Okolí smírčího kamene ve Velkém Meziříčí je upraveno, památník připomíná záhadné úmrtí dvaadvacetiletého Jakuba
• Výstava fotografií v parku vysoké školy v Jihlavě představí život pěstitelů kávy, kakaa a banánů
Ú
terý
1. 10. 2024
• Přednáška věnovaná Peru v jihlavské zoologické zahradě
• Beseda spojená s vyšetřením na mamografu v jihlavské nemocnici v úterý 8. října
• Policisté hledají mladíka z fotografie, který byl fyzicky napaden
P
ondělí
30. 9. 2024
• V Křídlech přemístil jeřáb zvoničku z devatenáctého století
• Umělá inteligence pomáhá lékařům v pelhřimovské nemocnici vyhodnocovat RTG snímky
• Jihlavský architektonický manuál pomůže studentům s přípravou přijímací zkoušky na vysoké školy
• Táborská zoo měla vzácnou návštěvu, létající drahokam se chtěl podívat do Vodního světa
P
átek
27. 9. 2024
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: praní a žehlení
• Nevlastní bratři táhli přes Sibiř
P
ondělí
23. 9. 2024
• V Rozsocách vzplála ocelokůlna, hasiči vyvedli z přilehlého teletníku na třicet telat
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20)
-
Právě spuštěn na adrese
www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky -
www.fotospoj.cz
• zde si v naší
reklamní samoobsluze
můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!