Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 18.5 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Zvířecí rodinu v táborské zoo rozšířila pestře zbarvená kachnička mandarínská
Symbol štěstí a manželské věrnosti přicestoval do táborské zoologické zahrady. Zdejší zvířecí rodinu rozšířil nádherně zbarvený samec kachničky mandarínské, od které si Japonci a Číňani slibují štěstí a věrnost. Vznikl tak chovný pár, od kterého si zoo slibuje rozšíření chovu. Kačer i se svou novou partnerkou obývají expozici Vodní svět.
„Kachnička mandarínská je jedním z nejkrásněji zbarvených vodních ptáků. Původně pochází v Číny, Japonska a Tchaj-Wanu, odkud se rozšířila i do jiných míst. Poměrně velkou populaci tvoří ve Velké Británii, kde ji uměle vypustili. Občas ji lze zahlédnout ve volné přírodě i u nás, jde ale většinou o ptáky, kteří pravděpodobně utekli z chovů,“ říká ředitel zoo Evžen Korec.

Kachničky mandarínské žijí v hejnech, ale hnízdí v párech. Hnízda si budují v dutinách stromů, odpočívají pak na větvích stromů poblíž vodních ploch. Živí se semeny, vodními rostlinami, rýží, bezobratlými živočichy a malými rybami. Kačeři se od samic odličují výrazným a specifickým zbarvením. V chovech vzniklo několik barevných mutací, přičemž nejznámější je bílá varianta.

Kachničky mandarínské tvoří v táborské zoologické zahradě společenstvo vodních ptáků v expozici Vodní svět. Kromě nich tam žijí také další druhy kachen a hus, například kachna smaragdová, kachnička amazonská, husa indická, husa sněžní, husice andská, husice rezavá, husice rudohlavá, berneška bělolící či ostralka štíhlá.

Zoologická zahrada v Táboře je od dubna otevřená každý den od 9 do 18 hodin.
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Náměšť nad Oslavou slaví sté výročí povýšení na město; lidé se mohou těšit na bohatý program
Slavnostní nástup vrtulníkové základny a spolků, po kterém bude následovat hudební program zakončený odtroubením večerky. Tak zahájí v pátek 19. května v Náměšti nad Oslavou oslavy stého výročí Náměště na město.
Sobota 20. května dopoledne začne programem na historickém mostě, který ožije malíři, hudebníky, žebráky a všemi těmi, kteří na krásné mosty patří.
Poté bude
následovat křest stezky Pavla Tasovského „Znamení zvěrokruhu“ včetně povídání o nábřežní promenádě, kterou o zajímavé prvky doplnila architektka Jitka Vágnerová. Účastníci se projdou až k nové lávce do Červených domků.
Znaveni chůzí jistě rádi odpoledne usednete před pódium na náměstí, kde už bude čekat kulturní program. Zájemci zde mohou pobýt dlouho do noci.
V neděli si můžete přivstat, aby společně všichni posnídali na historickém mostě u sousedské snídaně.
Oslavy zakončí sváteční mše za naše město, která bude celebrována na náměstí.
Ve výstavní síni Staré radnice budou k vidění všechny dostupné kroniky města.
Pro všechny zájemce budou otevřené památky ve městě.

Program oslav:
pátek 19. 5. / Masarykovo náměstí
16.00 SLAVNOSTNÍ NÁSTUP VOJSKA A SPOLKŮ
18:00 ONDŘEJ HAVELKA a MELODY MAKERS
20:00 smyčcový orchestr CANTORUM

sobota 20. 5. / Masarykovo náměstí
9:30 OŽIVENÝ MOST
10:30 STEZKA ZNAMENÍ ZVĚROKRUHU - odhalení soch, prohlídka stezky s komentářem
14:00 vystoupení ZUŠ, Náměšť
17:00 BANJO BAND IVANA MLÁDKA
19:00 LENKA NOVÁ
21:00 STO ZVÍŘAT
23:00 SVĚRÁK 3

9:30-17:00 Výstava městských kronik ve výstavní síni Staré radnice
Otevřené památky Špitálek a hrobka Haugwitzů

neděle 21. 5. / Masarykovo náměstí
9:00 SOUSEDSKÁ SNÍDANĚ NA MOSTĚ - společná snídaně z vlastních zásob
10:00 SLAVNOSTNÍ MŠE ke 100. výročí povýšení na město
- red -Zpět nahoru na obsah...

Loupežné přepadení seniorky policisté objasnili
Kriminalisté objasnili loupežné přepadení, ke kterému došlo koncem loňského roku v Havlíčkově Brodě. Napadená seniorka utrpěla při útoku zranění a pachatel ji připravil o kabelku s mobilním telefonem, finanční hotovostí a platební kartou. Útočník byl obviněn ze spáchání dvou trestných činů a na podaný návrh byl vzat do vazby. Hrozí mu až desetiletý pobyt za mřížemi.
Oznámení o loupežném přepadení přijali policisté ve středu 21. prosince po deváté hodině ráno. K loupeži došlo na sídlišti Na Spravedlnosti. Pachatel si vyhlédl osmdesátiletou seniorku, ke které přistoupil zezadu a srazil ji na zem. Ve fyzickém útoku pěstmi pokračoval i na zemi. Muž se snažil ženě strhnout kabelku z ramene, ale žena ji pevně držela, proto pachatel použil donesený nůž, kterým přeřízl popruh kabelky a kabelku ženě vytrhl, z místa činu utekl. Žena utrpěla zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření, a zdravotnickou záchrannou službou byla převezena do havlíčkobrodské nemocnice.

Prověřování případu převzali kriminalisté služby kriminální policie a vyšetřování. Shromažďovali získané informace i poznatky, prováděli operativní šetření a případ prověřovali s cílem dopadnout pachatele. Podezřelého muže po předchozím souhlasu státního zástupce zadrželi ve středu 17. května v obci na Pelhřimovsku.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání zadrženého muže. „Jednatřicetiletý muž byl obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku,“ řekl mjr. Mgr. Martin Kovařík, zástupce vedoucího oddělení obecné kriminality. Dále dodal, že muž v minulosti nebyl soudně trestán.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byl muž vzat do vazby a policisté ho následně odvezli do věznice. Případ kriminalisté dále vyšetřují.

Za trestnou činnost hrozí obviněnému trest odnětí svobody až na deset let.
Michaela LÉBROVÁZpět nahoru na obsah...

Pelhřimovské Muzeum rekordů zaregistrovalo největší sochu Ježíše
Největší sochou Krista v České republice je ta v obci Úžice nedaleko Kralup nad Vltavou. Před pár dny byla komisaři Agentury Dobrý den z Pelhřimova zapsána do České knihy rekordů. Iniciátorem jejího vytvoření je slovenský podnikatel Pavol Turoň. Socha je vysoká 6,15 metru, samotný Ježíš bez podstavce má na výšku 4,5 metru a rozpětí jeho rozpažených rukou jsou 4 metry. Předlohou byla pro autora, jímž je malíř a sochař Martin Lepka, slavná obří socha Krista Spasitele v brazilském Riu de Janeiru.
Rekordní dílo vévodí Resortu Svět ve zmíněné obci. Socha, kterou za přítomnosti veřejnosti vysvětil Jeho Eminence ThLic. Dominik kardinál Duka, O.P., na tomto místě vyrostla nejen proto, že Pavol Turoň je věřící a dílo se mu hodí do konceptu celého resortu, ale hlavně kvůli jeho téměř fatální zkušenosti, kdy si před dvěma lety kvůli nemoci covid-19 sáhl v nemocnici na dno svých sil. Jako poděkování nejvyššímu za své uzdravení se zde rozhodl vystavit právě tuto přes šest metrů vysokou sochu Ježíše Krista.

Rodák z Námestova na Oravě koupil před dvaceti lety v obci Úžice pozemky bývalého cukrovaru a začal tam budovat původně jen prostor klidu a odpočinku zejména pro teambuildingy zaměstnanců své logistické firmy a také pro obchodní partnery. Jenže se mu to neplánovaně, ale v pozitivním slova smyslu, jaksi vymklo z rukou.

Socha je z bílého betonu se skelnými vlákny a plastifikátory, vyplněná ocelovými výztužemi. Oproti té brazilské je menší, ale má několik originálních prvků, kterými jsou tváře nebo korunka. Ta vlastně funguje i jako hromosvod.
Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

Festival základních uměleckých škol ZUŠ Open klepe na dveře, pozve na Zelenou horu i další místa
Letos po sedmé se uskuteční celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open. Během dvou týdnu od 21. května do 4. června opět díky festivalu uměním ožijí parky, náměstí, kostely a celá řada dalších veřejných míst. V letošním roce se do programu zapojilo více jak 439 základních uměleckých škol z celé České republiky, které zvou na více jak 500 zdarma přístupných koncertů, divadelních či tanečních představení i výstav a dalších projektů. Do jedné z největších kulturních událostí u nás, která se koná pod patronací pěvkyně Magdaleny Kožené, se zapojila samozřejmě i celá řada ZUŠ Vysočiny.
ZUŠ Vysočiny v letošním roce spojily síly při společné rozsáhlé charitativní akci, která se bude odehrávat hned na třech místech ve Žďáru nad Sázavou: na Zelené hoře, na Farských humnech a na terase před kavárnou u Muzea nové generace ve žďárském zámku. Akce proběhne 4. června od 13.00 do 19.30. Hned šest škol kraje Vysočiny společně nabídne pestrý program, ve kterém návštěvníky provede nejrůznějšími žánry. Program odstartuje akcí s názvem Nedělní brunch, která zve na nabídne příjemný hudební program v parku na Farských humnech. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře bude od 18. hodin patřit duchovní hudbě i výstavě výtvarných prací. Výtěžek z dobrovolného vstupného je určen na podporu charitativní organizace Mary's Meals. Akce se uskuteční pod taktovkou ZUŠ Františka Drdly a zapojily se do ní ZUŠ J. V. Stamice Havlíčkův Brod, ZUŠ Jihlava, ZUŠ Velká Bíteš, ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem a ZUŠ Velké Meziříčí.

ZUŠ Františka Drdly ze Žďáru nad Sázavou oslaví 26. května v rámci ZUŠ Open slavnostním koncertem i 50. výročí od založení DPS Žďáráček. Hudební procházku v ulicemi města připravila na 25. května ZUŠ Moravské Budějovice. O den později zvou její žáci do parku na akci Park plný dětí, hudby a barev a 29. května na odpolední program na náměstí Svobody v Jemnici, kde se představí malí i velcí hudebníci i výtvarníci. ZUŠ Jana Štursy v Nové Městě na Moravě zve v rámci ZUŠ Open nejen na den otevřených dveří, ale i na veselý průvod s hudebními, tanečními a divadelními zastaveními na Vratislavově náměstí a vernisáž výtvarného oboru v Horáckém muzeu. V Ledči nad Sázavou se mimo jiné 28. května uskuteční historicky první společný koncert pěveckých sborů Hlásek (žáci ZUŠ Ledeč nad Sázavou) a Gaudeamus (dospělí Světlá nad Sázavou). Výčet všech akcí, které se v kraji Vysočina v rámci festivalu uskuteční, jsou k dispozici na www.zusopen.cz/progr…

V letošním roce poprvé festival potrvá s ohledem na velké množství akcí dva týdny, a to od 21. května do 4. června. Žáci jednotlivých škol se představí jak v rámci krajských přehlídek, tak stovek individuálních akcí v každém kraji. Vrcholem ZUŠ Open bude v Praze celodenní program v Senátu Parlamentu ČR v sobotu 3. června. Na programu se podílí na 40 ZUŠ z celé ČR, vystoupí zde více než 800 účinkujících žáků a pedagogů napříč uměleckými obory. Veřejnost se může těšit i na workshopy, výtvarné dílny a výstavy. Hostem programu bude operní pěvec Roman Janál či herec Svatopluk Schuller.

Cílem festivalu je nejen představit práci jednotlivých ZUŠ, ale upozornit i na nenahraditelnou roli uměleckého vzdělávání. ZUŠ v České republice aktuálně navštěvuje téměř 250 000 žáků a studentů. „Vždy mne překvapuje kvalita programu, se kterým se ZUŠ do festivalu zapojují a cítím velký vděk i úctu ke všem kolegům pedagogům, kteří se dětem na ZUŠ s láskou a nasazením věnují. Systém základního uměleckého vzdělávání je v celosvětovém měřítku unikátem a máme být na co hrdí,“ říká ředitelka ZUŠ Open Irena Pohl Houkalová. Dlouhodobým posláním festivalu je také podpořit spolupráci mezi jednotlivými ZUŠ napříč regiony a rozvíjet vzájemnou inspiraci. Počet společně připravovaných krajských projektů tak každoročně narůstá. Pod tradičním festivalovým mottem „ZUŠ Open pomáhá“ budou na programu i akce s významným sociálním přesahem směrem k pomoci potřebným a se zapojením žáků se zdravotním handicapem či sociálním znevýhodněním. Mimořádnou pozornost věnuje festival ZUŠ Open letos literárně-dramatickým a tanečním oborům.

Festival ZUŠ Open připravuje Nadační fond Magdaleny Kožené ve spolupráci s AZUŠ, jednotlivými ZUŠ, kraji i mnoha kulturními institucemi a umělci. Více informací o programu je k dispozici na webu www.zusopen.cz
Silvie MARKOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj si odnesl boty; opilý řidič boural
Do bytového domu domu v ulici Beckovského v Havlíčkově Brodě se vloupal ve středu 17. května mezi desátou a jedenáctou hodinou večer neznámý zloděj, který na chodbě ukradl obuv v hodnotě přes pět tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Opilý muž skončil na záchytce
Ve středu 17. května přijali policisté ve Žďáře nad Sázavou před šestou hodinou večer oznámení, že na ulici Brodská leží na zemi v prostoru zastávky zjevně opilý muž. "Na místo vyjeli policisté a zjistili, že se jedná o čtyřiapadesátiletého muže z Jihlavska. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 3,55 promile alkoholu. Muž nebyl schopen samostatné chůze, hlasitě pokřikoval a budil veřejné pohoršení. Policisté opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Střet vozidel
Ve středu 17. května došlo u obce Výčapy na Třebíčsku k dopravní nehodě. Před jednou hodinou odpoledne jela sedmadvacetiletá řidička vozidla VW Passat ve směru na Střítež a předjížděla před ní jedoucí automobil Škoda Roomster. V té době jel v protisměru řidič vozidla Audi a došlo ke střetu. "Passat po střetu dále narazil do vozidla Škoda, které bylo odhozeno na svodidla a následně havarovalo v příkopu. Automobil VW Passat narazil ještě do vozu Citroen Berlingo, poté sjel do příkopu, narazil do mostku a dále oplocení přilehlého pozemku. Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidičky vozidla VW Passat. Zranění utrpěly také řidička automobilu Škoda a spolujedoucí. Zdravotnickou záchrannou službou byly převezeny do třebíčské nemocnice", uvedla Jana Kroutilová. Policisté provedenými dechovými zkouškami u řidičů zúčastněných vozidel požití alkoholu vyloučili. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za 370 tisíc korun. Příčinu a okolnosti nehody policisté šetří.

Opilý řidič havaroval
Ve středu 17. května jel před jedenáctou hodinou večer ve Stonařově na Jihlavsku řidič auta Renault Clio, který po projetí zatáčky dostal s automobilem smyk a narazil koly do obrubníku. "Poškozené vozidlo zůstalo stát na místě, při dopravní nehodě nedošlo ke zranění osob. Policisté po příjezdu provedli u řidiče dechovou zkoušku a devětadvacetiletému muži naměřili hodnotu 2,04 promile alkoholu. Kolem dvou promile ukázaly u řidiče také opakované zkoušky. Muž nepředložil řidičský průkaz a osvědčení o registraci vozidla", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Škoda vznikla na poškozeném vozidle a také na obrubníku. Dopravní nehodu a veškeré její okolnosti policisté šetří. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ dále prověřují.

Cizinec za volantem byl opilý
Ve středu 17. května odhalili policisté v Pelhřimově řidiče, který usedl za volant opilý. Před desátou hodinou večer zastavili automobil Škoda Fabia jedoucí po ulici Řemenovská. "Policisté provedli u třiačtyřicetiletého cizince dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,3 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Dále se podrobil lékařskému vyšetření. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ policisté prověřují.

Muž řídil přes uložený zákaz
Ve čtvrtek 18. května zastavili policisté po sedmé hodině ráno u obce Čečkovice na Havlíčkobrodsku auto Nissan. "Při kontrole zjistili, že osmatřicetiletý řidič má na základě rozhodnutí městského úřadu od letošního února vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, který by mu měl skončit až v první polovině příštího roku. V další jízdě muž již nesměl pokračovat", uvedla Jana Kroutilová. Je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   23. 5. 2024

• Chovatelé na Vysočině by si měli kvůli přítomnosti vlků lépe zabezpečovat hospodářská zvířata
• Na rybníce Hastrman v parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě si budou moci lidé zapůjčit šlapadla
• Náhrobek rodiny Kallabovy ve Velkém Meziříčí opraví akademický sochař Vlasta Douša z Nemotic
• Zubři Tajfun a Tatranka z táborské zoo najdou nový domov v Srbsku
• Soutěž ve sprintu či spanilá jízda, zábava a program pro děti - to vše nabídne Traktoriáda Písečná zmole
• Policisté hledají jednašedesátiletého muže pobývajícího v Jihlavě, používá zelené auto Opel Astra Caravan s polepem TAXI - stěhování
• Policisté hledají cestující, které vezl v únoru opilý řidič v okolí Kamenice
• Z policejního deníku: taxikář přišel o peněženku; neznámý vandal poničil lak auta

Středa   22. 5. 2024

• Policisté pátrají po sedmnáctileté Stefanii s dvouměsíční dcerou, nevrátila se z vycházky do zařízení pro mládež v Černovicích
• Lesem u Tří studní se rozezní tóny světoznámé kantáty Bohuslava Martinů Otvírání studánek
• Jihlavská rodačka žijící v Německu dostala od syna k pětadevadesátým narozeninám plyšového ježka
• Policisté v Novém Městě na Moravě a okolí dohlédnou během Světového poháru horských kol na dopravu a veřejný pořádek
• Z policejního deníku: zloděj ukradl složené lešení; řidič skončil s autem v rybníce

Úterý   21. 5. 2024

• Naučte se tvarovat bonsaj a odneste si z jihlavské zoo vlastnoručně upravený stromek
• V psím útulku v Havlíčkově Brodě čekají na nové páníčky čtyři štěňátka
• Nový přístroj urychlí zdravotníkům v jihlavské nemocnici výsledky vyšetření infekcí, zánětů i rakoviny
• Policisté pátrají po třináctileté Michaele z Jihlavy, odjet měla údajně za kamarádkou do Brna
• Ve Žďáře nad Sázavou byl v kolejišti nalezen mrtvý muž, srazil jej vlak
• Z policejního deníku: zloděj ukradl televizory, mikrovlnky i varné konvice; mladík se opil, skončil v nemocnici

Pondělí   20. 5. 2024

• Motorkář utrpěl po střetu s dodávkou vážné zranění
• V jaderné elektrárně v Dukovanech oslavují Světový den včel
• Vražda nevinného mučedníka na nádvoří jihlavského soudu
• Výstava open per4mance 2024 na zámku v Třebíči doprovází multižánrový festival Zámostí
• Z policejního deníku: opilý agresivní muž rozbil dveře; opilí řidiči skončili na záchytce

Neděle   19. 5. 2024

• Návštěvníky havlíčkobrodského koupaliště čekají nové herní prvky, třeba pískoviště pro nejmenší nebo hřiště na pétanque
• Odpoledne na Šmeralově statku v Třebíči s folklorní muzikou i pletením košíků
• Výstava Co přinesl obchvat v havlíčkobrodském muzeu nabídne unikátní nález středověkého rudního mlýna
• Z policejního deníku: krádež plotu, zloděj si odnesl nádobí i sekeru; opilý řidič boural

Sobota   18. 5. 2024

• Výstava fotografií Jaroslava Hedvábného s titulem Toulky Moravským Toskánském v jihlavské muzejní kavárně
• Policista roku 2023 – dva tituly zamířily na Vysočinu. Vítězem v kategorii Tým roku se stal vysočinský pracovní tým Falešný bankéř
• Sarajevo 1914: Řidič, který vstoupil do dějin, pocházel z Telče
• Festival Ji.hlava se prodlužuje a otevírá se místnímu publiku
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: zpracování lnu
• Zvířecí rodinu v táborské zoo rozšířil mýval Rocket. ZOO Tábor je jediná zoo v Česku, která mývaly může přijímat

Pátek   17. 5. 2024

• Zoologická zahrada v Jihlavě získala slona za za odchov čtyř mláďat aligátora čínského
• Z policejního deníku: policisté dopadli sprejera; pohřešovaného mladíka z Čáslavi vypátrali policisté na Vysočině
• Jihlavský magistrát rozesílá občanům pokyny k platbě za odpady e-mailem
• Jihlavští kriminalisté dopadli pětatřicetiletého zloděje, který kradl rybářské náčiní, jízdní kola i dveře
• Primář Karel Křikava: Chirurgie je náročný, ale velmi krásný a naplňující obor
• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři zodpoví dotazy

Čtvrtek   16. 5. 2024

• Setkání u jinošovských studánek s chlebem, solí i muzikou
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do října
• Policisté zadrželi muže, který falšoval vstupenky nejen na MS v hokeji. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohou být falešné!
• Nakažlivá klíšťata: Jak se vyhnout nebezpečí?
• Z policejního deníku: mladík poškodil dopravní značení

Středa   15. 5. 2024

• Muzejní noc ve Velkém Meziříčí v duchu cesty do minulosti díky stroji času Nikoly Tesly
• Energetici nečekaně procvičovali, jak se zachovat v případě mimořádné události. Došlo i na ukrytí!
• Na mostě v osadě Pohledští Dvořáci u Havlíčkova Brodu je omezená doprava, důvodem je jeho rekonstrukce
• V rámci Muzejní noci se v Třešti můžete vydat za sovami na Javořici či si prohlédnout výstavu fotografií Přírodou Třešťska
• V jihlavské nemocnici nejen onkologickým pacientům bude sloužit magnetická rezonance i CT
• Jihlavští strážníci dopadli agresivního muže, který napadl pár slovně, poté uhodil muže pěstí do obličeje, skončil v poutech
• Z policejního deníku: v Horní Cerekvi utonul pětačtyřicetiletý muž

Úterý   14. 5. 2024

• Pod barokním chrámem zapsaným v UNESCO ve Žďáře nad Sázavou se opět pasou beránci
• Při požáru teletníku v Rozseči uhynulo devět telat, vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu
• Vzpomínková procházka ve Velkém Meziříčí
• Hejno plameňáků v jihlavské zoologické zahradě se rozrůstá o mládež
• Přijďte do táborské zoo spočítat zvířata z amerického kontinentu a otestovat svoje znalosti
• Rychlý nástup jara a mrazy zničily sadařům úrodu, ale části zemědělců dává počasí naději. Rozhodne jeho vývoj v květnu a červnu
• Lubomír Vaněk v Pelhřimově usmažil podobiznu za necelých pět minut
• Z letadla, které spadlo u Luk nad Jihlavou, zbyly ohořelé trosky, škoda je dva miliony korun
• Z policejního deníku: opilý muž skončil na záchytce; auto srazilo nezletilou chodkyni

Pondělí   13. 5. 2024

• Na Vysočině hrozí nebezpečí požárů, foukat bude čerstvý vítr
• U Luk nad Jihlavou spadlo letadlo, na místě zemřel jeden člověk
• Hysterie okolo medvědů na Slovensku se stupňuje. Životem na ní doplatilo i dvouleté mládě
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny jsou nové lavičky
• Z policejního deníku: vandal počmáral garážová vrata, okna a skříň elektrorozvaděče

Neděle   12. 5. 2024

• Muzeum ve Velkém Meziříčí oslaví svůj svátek bezplatným vstupem, expozice nabízí k vidění třeba kapesník s krví Františka Ferdinanda
• Pelhřimovská nemocnice oslavila Mezinárodní den sester
• Z policejního deníku: zloděj ukradl spícímu člověku batoh i s doklady; opilý řidič bez řidičáku utekl od nehody
• Policisté na člunech kontrolovali přehradu Vír na Žďársku

Sobota   11. 5. 2024

• Slavnostní otevření Stříbrného domu v Jihlavě doplní po celý víkend kulturní i vzdělávací program
• Publikace Hrad Štamberk u Telče bude pokřtěna a představena zájemcům
• Místo chleba v ruce kvér

Pátek   10. 5. 2024

• Auto v Pelhřimově vjelo do hlavního vchodu prodejny
• Jihlavský tunel bude prakticky celý víkend pro veškerou dopravu uzavřen
• Kraj Vysočina podpoří výkup cenných mokřadů Na Skřivánku, jejímž novým obyvatelem je také dudek chocholatý
• Nezaměstnanost na Vysočině klesla na 2,8 procenta a dohnala Prahu. Maminky si zaslouží lepší pracovní uplatnění
• Z policejního deníku: motorkáři bourali; za volantem pod vlivem alkoholu i drog

Čtvrtek   9. 5. 2024

• Surikaty v táborské zoo vyhlíží návštěvníky
• Procházka údolní nivou meandrujícího Stržského potoka ukáže krásy květnatých luk
• Novoměstské farmářské trhy doprovodí šedesátičlenný dechový soubor Z-UŠáci
• Léto se blíží! Zažádejte si včas o cestovní doklad
• Dětem byly předány ceny za výtvarná a literární díla na téma Bezpečná doprava budoucnosti
• Dobrovolníci v třebíčské nemocnici natírali, obkládali, pleli či ošetřili zeleň
• Z policejního deníku: Na dvě stařenky v Pacově spadla zeď; cizinci, který v Čáslavicích srazil babičku s vnučkami, hrozí až šest let vězení; obec pro rodinu, kterou postihla tragédie, uspořádala sbírku

Středa   8. 5. 2024