Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 21.5 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Ze zámku ve Velkém Meziříčí: sbírka artefaktů z první světové války
Jak je patrno z minulých dílů seriálu, jsou muzejní sbírky velmi pestré. Nejen že se vážou k regionální historii, ale jsou spojeny i s událostmi ovlivňující historii světovou. Do této kategorie samozřejmě spadají i obě světové války. Tentokrát se zaměříme na první světovou válku a na sbírky s ní související.
koli si možná hned představíme vojáka se zbraní, existuje množství dalších zajímavých artefaktů, které s touto dobou souvisí. Součástí výstroje byly i ryze praktické a nepostradatelné předměty, jako je třeba jídelní vybavení. Ve sbírkách tak nalezneme smaltovanou polní láhev s korkovým uzávěrem a oddělitelným pítkem vyrobenou brněnskou firmou Brüder Gottlieb und Brauchbar v roce 1916. Nechybí ani smaltovaná jídelní miska skládající se z misky a horního krytu, který mohl plnit funkci talíře. Esšálek, jak se této misce také říkalo, se do muzea dostal darem v roce 1933. Z jídelního vybavení se dochovala také plechová hranatá láhev, kterou měli ve výstroji českoslovenští legionáři na Rusi.

Hned v několika typech a kusech nalezneme ve sbírkách tašky a menší taštičky na munici. Často se jednalo o malá kožená pouzdra, která se připínala na opasek. Máme ale i větší zásobnici, která je potažena zvířecí srstí. V roce 1934 daroval Vilém Hiršberg do sbírek také ruský vojenský tlumok z roku 1914.

Během první světové války se začaly používat chemické bojové plyny, a tak bylo třeba vojenskou výstroj rozšířit i o protiplynové masky. Obličejová část naší masky je vyrobena z jemného hustého plátna se skleněnými očnicemi a s popruhy pro upevnění. Součástí masky je samozřejmě plechová válcovitá krabička s filtrem.

Jelikož moderní válka s sebou přinášela zvýšenou míru smrtelných zranění, při kterých nebylo možno padlého identifikovat, byli vojáci vybaveni identifikačními štítky. Nejednalo se přímo o známku s vyraženými údaji, ale byl to spíše kovový medailonek s malým pantem, kdy byl uvnitř umístěn papírový identifikační štítek, kde se nacházelo jméno, rok narození, adresa, rok narukování a další potřebné údaje. Jedna ze známek patřila velkomeziříčskému profesoru Heindlovi, který dle záznamu ve vloženém lístku měl narukovat v roce 1915.

Z první světové války se také dochovaly pamětní skříňky či malé pomníčky, které připomínají jednotlivá tažení či boje. Skříňka uložená v depozitáři obsahuje památky na boj 33. pěšího pluku v roce 1918 na italském bojišti u Doss Alto. Nalezneme zde kameny z bojiště, obratel, granátové střepiny, náboj a nábojnice. Východní frontu připomíná malý sádrový pomníček, kde je uvedeno, že se jedná o upomínku na polní tažení Zlotniki v březnu 1916.

Zákopové umění
V souvislosti s válečnými událostmi pak nesmíme zapomenout ani na zákopové umění. Na bojišti se totiž nejen bojovalo a umíralo, ale také tvořilo. Příkladem lidské činorodosti jsou výrobky z materiálů posbíraných na bojišti. V našem případě se jedná o několik předmětů vyrobených z nábojnic, mezi kterými se nachází i stojánek na pera s kalamářem, který vyrobil jeden z ruských legionářů.

Ve sbírkách nalezneme také soubor prstenů a náramků připevněných na tvrdém kartonu. Na štítku je uvedeno, že předměty vyráběli za první světové války vojáci a ruští zajatci z aluminiových zapalovačů a podobných materiálů.

Zdroj: https://www.velkomeziricsko.…
Lucie PAVELCOVÁZpět nahoru na obsah...

Muzeum v Telči chystá výstavu fotografií Jindřicha Štreita s titulem Jak šel čas
Výstava fotografií světoznámého fotografa Jindřicha Štreita ze Sovince, na které autor představí soubor fotografií, pojmenovaný Jak šel čas, bude zahájena slavnostní vernisáží v pátek 26. května v 17 hodin v pobočce Muzea Vysočiny v Telči.
"Jindřich Štreit, profesor fotografie a vynikající člověk má na svém kontě více než 1350 samostatných výstav a účast na množství výstav kolektivních nejen v České republice, ale i v mnoha zemích celého světa", uvedl kurátor výstavy Pavel Bezděčka z Muzea Vysočiny.

Pokud dosud neznáte Štreitovy snímky, připravte se na skvělý zážitek. Ten určitě přinese i vernisáž výstavy s účastí autora.

Výstava bude v Telči na Špitální ulici 46 k vidění až do 9. července.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj si odnesl trezory s penězi i nabíječku k telefonu; cizinec řídil opilý
Neznámý zloděj se v přesně nezjištěné době v období od 18. května do 19 května vloupal do domu v Havlíčkově Brodě. Dovnitř vnikl zatím nezjištěným způsobem, kdy nejdříve překonal oplocení dvora a poté překonal uzamčené dveře do domu a dostal se dovnitř. Dům prohledal a ze skříně sebral dva přenosné trezory s finanční hotovostí. Z dalších prostor domu sebral nabíječku k mobilnímu telefonu a další věci v celkové hodnotě téměř 42 000 korun a na poškození zařízení vznikla majitelům škoda v celkové výši 6 000 korun. Na místo vyjeli policisté, včetně kriminalistického technika, který místo ohledal a zajistil upotřebitelné stopy. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
Cyklista upadl na chodník a lehce se zranil
Policisté přijali v pátek 19. května krátce po půl čtvrté odpoledne oznámení o dopravní nehodě cyklisty. "Čtrnáctiletý cyklista s jízdním jel po místní komunikaci po ulici Strojírenská ve Žďáře nad Sázavou ve směru od ulice Nádražní směrem k ulici Revoluční. Při jízdě při pravém okraji komunikace se pokusil s jízdním kolem naskočit na chodník vpravo mimo komunikaci před domem, což se mu nepovedlo a upadl s kolem na vyvýšený betonový obrubník chodníku. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění cyklisty, který byl vozidlem zdravotnické záchranné služby převezen k ošetření do nemocnice v Novém Městě na Moravě", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Na místě dopravní nehody byla u cyklisty provedena policisty obvodního oddělení Žďár nad Sázavou dechová zkouška s negativním výsledkem. Při dopravní nehodě došlo ke hmotné škodě na jízdním kole ve výši asi jeden tisíc korun.

Nehoda se obešla bez zranění
Policisté přijali v pátek 19. května oznámení o dopravní nehodě, která se stala kolem půl jedenácté v noci na silnici II/134 u lihovaru u Batelova na Jihlavsku. "Dvaašedesátiletý řidič osobního auta značky Volkswagen Passat projížděl po silnici od obce Nová Ves směrem k obci Batelov. Při průjezdu levotočivou zatáčkou při jízdě z klesání nepřizpůsobil rychlost jízdy dopravně technické stavu komunikace a vjel s vozidlem částečně vpravo na nezpevněnou krajnici. Zde přední částí vozu narazil do směrového sloupku a následně do betonového propustku. Po nárazu vozidlo skončilo vpravo mimo komunikaci na odstavné ploše", uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Při dopravní nehodě došlo k poškození betonového propustku a přelomení směrového sloupku. Ke zranění osob nedošlo. Policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Při dopravní nehodě došlo ke hmotné škodě na osobním vozidle a směrovém sloupku v celkové výši 35 000 korun. Vozidlo zůstalo po nehodě nepojízdné a jeho odtah si zajistil řidič vozidla. Událost vyřešili na místě policisté uložením pokuty v příkazním řízení.

Jel rychle a byl pod vlivem alkoholu
V pátek 19. května proběhla na silnicích Vysočiny dopravně bezpečnostní akce, v rámci které se policisté zaměřovali na kontrolu dodržování nejvyšší povolené rychlosti ze strany řidičů motorových vozidel. Na silnici I/23 na ulici Brněnská v Kralicích nad Oslavou na Třebíčsku ve směru jízdy na obec Rapotice měřila rychlost jízdy projíždějících vozidel policejní hlídka Dopravního inspektorátu Třebíč. "Patnáct minut před patnáctou hodinou projíždělo místem vozidlo Fiat Ducato, jehož dvaačtyřicetiletý řidič překročil nejvyšší povolenou rychlost. S vozidlem projížděl místem, kde je povolená 50 km/h, rychlostí 71 km/h. Vozidlo řídil dvaačtyřicetiletý muž, který na výzvu policistům předložil doklady potřebné k řízení a provozu vozidla. Poté řidiče vyzvali, aby se podrobil dechové zkoušce ke zjištění, zdali není jeho schopnost k řízení vozidla ovlivněna alkoholem nebo jinou návykovou látkou. Dechová zkouška byla pozitivní - naměřena hodnota činila 0,90 promile alkoholu v dechu,. Pozitivní hodnotu měla také opakovaná dechová zkouška - 0,99 a 0,92 promile alkoholu v dechu. Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil a přiznal požití alkoholu před jízdou. Lékařské vyšetření spojené s odběrem krve řidič nežádal. Další jízdu mu policisté zakázali a zadrželi mu řidičský průkaz", informovala Dana Čírtková. Policisté oba zjištěné přestupky zadokumentovali a odevzdají je k řešení do správního řízení.

Cizinec řídil v podnapilém stavu
Policisté z v rámci běžného výkonu služby kontrolovali v pátek 19. května krátce po jednadvacáté hodině večer řidiče, který řídil osobní vozidlo Ford Focus. Vozidlo v tu dobu projíždělo v obci Horní Cerekev na Pelhřimovsku, kde řidiče vozidla na křižovatce ulic Rybniční a Kouřimského kontrolovala policejní hlídka. "Policisté vyzvali řidiče, aby předložil ke kontrole doklady potřebné k řízení a provozu vozidla. Poté se řidič – jednalo se o cizího státního příslušníka - podrobil dechové zkoušce, jejíž výsledek byl pozitivní - 1,33 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška - 1,36 promile alkoholu v dechu. Sedmadvacetiletý řidič se poté dobrovolně podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem žilní krve ve zdravotnickém zařízení v Pelhřimově. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu", uvedla mluvčí policistů Dana Čírtková. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení a řidiči jsme následující den sdělili podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 9. 2023

• Havlíčkův dub u zámku v Proseči-Obořišti se uchází o titul Strom roku
• Jihlavská Charita plánuje rozdat v rámci sbírky Koláč pro hospic téměř 5000 koláčů
• I zvířata mají svůj den. V jihlavské zoo ho oslaví již v neděli doplněný o letové ukázky
• Okružní křižovatky na novém jihlavském obchvatu budou průjezdné bez omezení od pondělí 2. října
• Slyšíš majáky a houkačky. Víš, co máš udělat?

Středa   27. 9. 2023

• Z policejního deníku: zloděj ukradl v prodejně peníze a notebook; hledaná žena skončila za mřížemi
• Nové glukometry mají sestřičkám v nemocnici v Jihlavě ulehčit práci
• Objednávání k rehabilitačním službám v pelhřimovské nemocnici bude od pondělí 2. října probíhat osobně

Úterý   26. 9. 2023

• Holky z jihlavského terénu: Co dělat při nálezu pohozeného injekčního materiálu?
• Táborská zoo nabídne návštěvníkům impozantní podzimní show
• Vyhlídková věž kostela svatého Prokopa ve Žďáře nad Sázavou je otevřená do soboty30. září
• Dva jerlíny vysazené na jihlavském náměstí napadla houbovitá choroba, stromy musely být vyměněny
• Chirurg by měl být vzdělaný, zkušený a musí mít šikovné ruce, říká MUDr. Jana Smékalová
• Z policejního deníku: policisté dopadli muže, který kradl v prodejnách a napáchal vysoké škody

Pondělí   25. 9. 2023

• V Okříškách odhalí desku válečnému veteránu, který sloužil v britském Královském letectvu (RAF), Josefu Hekrlemu
• Traktoriáda - přehlídka traktorů a zemědělských strojů tovární i vlastní výroby ve Velké Losenici
• V zoologické zahradě v Jihlavě se narodila trojčata scinků šalomounských; je to světová rarita
• Letos si pro koláč pro hospic můžete zajít i na Karlovo náměstí v Třebíči
• Koníci chodí za klienty až do pokoje. V SeneCura SeniorCentru Chotěboř si oblíbili hipoterapii
• Z policejního deníku: policisté našli opilého a zraněného muže; opilý řidič boural

Neděle   24. 9. 2023

• Duchovní koncert v podání souboru Musica animata v chrámu svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou
• Krojová pouť ve Žďáře nad Sázavou se bude konat o svátku svatého Václava
• Vznešenost zavazuje
• Z policejního deníku: recidivista byl přistižen při krádeži; agresivní opilec skončil na záchytce

Sobota   23. 9. 2023

• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo mládě lenochoda dvouprstého
• V jihlavském Domě Gustava Mahlera představí svoji tvorbu slovenský výtvarník Peter Šabo
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: Císařské manévry

Pátek   22. 9. 2023

• Táborská princezna Líla se dokáže pěkně rozohnit
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za pracovníky peněžních ústavů! Nevěřte neznámým lidem, kteří vás straší napadením účtu
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl polystyrén
• Technici v Jaderné elektrárně Dukovany právě montují náhradní díl vyrobený 3D tiskem
• Nová příležitost pro žáky devátých tříd. V Pelhřimově připravují zavedení oboru Praktická sestra
• Kriminalisté dopadli muže, který vyráběl a distribuoval pervitin

Čtvrtek   21. 9. 2023

• Přes Halič a Sibiř až do starostenského křesla ve Velkém Meziříčí
• Bramborobraní v Třebíči nabídne dobroty z brambor a přehlídku folklorních souborů
• Hospic v Havlíčkově Brodě by měl být uveden do provozu v polovině příštího roku
• Porodní oddělení v novoměstské nemocnici přichází s další nabídkou pro nastávající maminky, zavádí plavání pro těhotné
• Svatý Václav s družinou zakončí v Telči letní sezonu
• Lékaři v jihlavské nemocnici udělali Jehovistce endoprotézu obou ramen najednou bez transfuze
• Z policejního deníku: do aut v Telči se vloupal neznámý zloděj; muž dluží na alimentech 130 tisíc

Středa   20. 9. 2023

• Velké Meziříčí si připomíná rod Harrachů
• Ve Ždírci hořel traktor i les. škoda je šest milionů korun
• V Kadově bude otevřena naučná stezka Železářství na novoměstském panství
• V říčce Bystřici na Žďársku byl potvrzen račí mor, veterináři zavedli mimořádná opatření
• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě se veřejnosti otevře v sobotu 23. září v deset hodin dopoledne
• Přednáška Gymnázium v 18. století v podání historika Martina Firona v Havlíčkově Brodě
• Silně opilá cizinka řídila auto na dálnici D1, ve vozidle vezla sedmiměsíční dítě
• Z policejního deníku: vandal počmáral novou mostní konstrukci; násilníka policisté vykázali z bytu
• Policisté na Pelhřimovsku odhalili nákladní auto přetížené o deset tun

Úterý   19. 9. 2023

• Svatováclavské slavnosti v Novém Městě na Moravě nabídnou spoustu zábavy, jídla i veterány
• Havlíčkobrodská galerie pořádá letní promítání filmu Kytice
• Na Vysočinu se vrátili filmaři, točí další sérii kriminálky Odznak Vysočina
• Město Jihlava otevírá velké re-use centrum v areálu Autoparku Pístov
• Z policejního deníku: krádež radlice; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   18. 9. 2023

• U Obrataně zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta
• Nové stromky pro naše potomky v Pelhřimově: Rodiče, přihlaste se včas
• V sobotu běhali pro jihlavskou zoo děti i dospělí, pro zvířata se vybralo téměř patnáct tisíc korun
• Táborská zoo o víkendu poděkovala adoptivním rodičům a sponzorům
• Ve zrekonstruovaných sálech v nemocnici v Jihlavě se již operuje
• Generálmajor Josef Duda má v Praze pamětní desku
• Klienti denního stacionáře Úsměv v Třebíči fotí bez bariér
• Z policejního deníku: muž zbil partnerku, policisté jej vykázali z bytu; opilý muž spadl z výšky několika metrů

Neděle   17. 9. 2023

• Havlíčkobrodská nemocnice bude mít nové infekční oddělení
• Přednáška Výročí 85 let od československých mobilizací v květnu a září 1938 v Telči
• Z policejního deníku: recidivista kradl alkohol; muž dluží alimenty
• Před 160 lety vznikla ve Velkém Meziříčí světoznámá firma Jelínek

Sobota   16. 9. 2023

• Přednáška Přepsané dějiny. Bylo to tak? Ano… ale! v jihlavském muzeu
• Muzea Vysočiny zaplní čerstvé houby. Přijďte na výstavu i do houbařské poradny
• Cizinci ze střední Evropy napadli v Jihlavě muže, všichni tři byli opilí

Pátek   15. 9. 2023

• Pastevecká sezona na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou končí, ovečky se na louky vrátí opět na jaře
• Jihlavští dobrovolní hasiči dostali termokameru; pomůže v zakouřených prostorách nebo najít bezvládného člověka
• Muzeum Vysočiny v Jihlavě se po devíti měsících oprav otevře veřejnosti v pátek 22. září
• Vlaková jízdenka OneTicket má za sebou nejúspěšnější letní sezonu
• Z policejního deníku: krádež kasírtašky; muž napadl svoji partnerku, policisté jej vykázali; opilý řidič skončil na záchytce

Čtvrtek   14. 9. 2023

• Horácké divadlo v Jihlavě zahájí sezonu představením Mrzák insishmaanský
• Hynaisova Varianta Pravdy se na Vysočinu prozatím nevrací, z Francie poputuje do Španělska
• Kačena z táborské zoo váží několik set kilogramů a má dlouhé rohy
• Beseda s varhaníkem Daliborem Michkem o varhanách v Havlíčkově Brodě
• U obce Kámen na Pelhřimovsku padl rekord - devět sklízecích mlátiček v jedné flotile
• Kraj Vysočina pomůže na Velkomeziříčsku a Bítešsku posílit ambulantní pečovatelskou službu. K dispozici bude více pečovatelek, navíc celodenně
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; policisté dopadli zloděje peněženky

Středa   13. 9. 2023

• Zemřel Miloš Stránský, emeritní ředitel Horáckého divadla v Jihlavě
• Muzeum ve Velkém Meziříčí připravilo pro děti programy věnující se historii města
• Cestující musejí počítat se zpožděním některých linek jihlavské MHD
• Odkud pocházel uherský manžel poslední přibyslavské šlechtičny?
• Táborská zoo pasuje malé návštěvníky na rytíře
• Základem je komunikace s dětmi, říká Kateřina Košťálová, koordinátorka služby Primární prevence na školách
• U Velké Bíteše na dálnici D1 zemřel při nehodě řidič dodávky
• Z policejního deníku: vandal počmáral obchodní dům; recidivista kradl alkohol

Úterý   12. 9. 2023
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz