Ze zámku ve Velkém Meziříčí: sbírka artefaktů z první světové války

Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Ze zámku ve Velkém Meziříčí: sbírka artefaktů z první světové války
Jak je patrno z minulých dílů seriálu, jsou muzejní sbírky velmi pestré. Nejen že se vážou k regionální historii, ale jsou spojeny i s událostmi ovlivňující historii světovou. Do této kategorie samozřejmě spadají i obě světové války. Tentokrát se zaměříme na první světovou válku a na sbírky s ní související.

koli si možná hned představíme vojáka se zbraní, existuje množství dalších zajímavých artefaktů, které s touto dobou souvisí. Součástí výstroje byly i ryze praktické a nepostradatelné předměty, jako je třeba jídelní vybavení. Ve sbírkách tak nalezneme smaltovanou polní láhev s korkovým uzávěrem a oddělitelným pítkem vyrobenou brněnskou firmou Brüder Gottlieb und Brauchbar v roce 1916. Nechybí ani smaltovaná jídelní miska skládající se z misky a horního krytu, který mohl plnit funkci talíře. Esšálek, jak se této misce také říkalo, se do muzea dostal darem v roce 1933. Z jídelního vybavení se dochovala také plechová hranatá láhev, kterou měli ve výstroji českoslovenští legionáři na Rusi.
Hned v několika typech a kusech nalezneme ve sbírkách tašky a menší taštičky na munici. Často se jednalo o malá kožená pouzdra, která se připínala na opasek. Máme ale i větší zásobnici, která je potažena zvířecí srstí. V roce 1934 daroval Vilém Hiršberg do sbírek také ruský vojenský tlumok z roku 1914.
Během první světové války se začaly používat chemické bojové plyny, a tak bylo třeba vojenskou výstroj rozšířit i o protiplynové masky. Obličejová část naší masky je vyrobena z jemného hustého plátna se skleněnými očnicemi a s popruhy pro upevnění. Součástí masky je samozřejmě plechová válcovitá krabička s filtrem.
Jelikož moderní válka s sebou přinášela zvýšenou míru smrtelných zranění, při kterých nebylo možno padlého identifikovat, byli vojáci vybaveni identifikačními štítky. Nejednalo se přímo o známku s vyraženými údaji, ale byl to spíše kovový medailonek s malým pantem, kdy byl uvnitř umístěn papírový identifikační štítek, kde se nacházelo jméno, rok narození, adresa, rok narukování a další potřebné údaje. Jedna ze známek patřila velkomeziříčskému profesoru Heindlovi, který dle záznamu ve vloženém lístku měl narukovat v roce 1915.
Z první světové války se také dochovaly pamětní skříňky či malé pomníčky, které připomínají jednotlivá tažení či boje. Skříňka uložená v depozitáři obsahuje památky na boj 33. pěšího pluku v roce 1918 na italském bojišti u Doss Alto. Nalezneme zde kameny z bojiště, obratel, granátové střepiny, náboj a nábojnice. Východní frontu připomíná malý sádrový pomníček, kde je uvedeno, že se jedná o upomínku na polní tažení Zlotniki v březnu 1916.
Zákopové umění
V souvislosti s válečnými událostmi pak nesmíme zapomenout ani na zákopové umění. Na bojišti se totiž nejen bojovalo a umíralo, ale také tvořilo. Příkladem lidské činorodosti jsou výrobky z materiálů posbíraných na bojišti. V našem případě se jedná o několik předmětů vyrobených z nábojnic, mezi kterými se nachází i stojánek na pera s kalamářem, který vyrobil jeden z ruských legionářů.
Ve sbírkách nalezneme také soubor prstenů a náramků připevněných na tvrdém kartonu. Na štítku je uvedeno, že předměty vyráběli za první světové války vojáci a ruští zajatci z aluminiových zapalovačů a podobných materiálů.
Zdroj: https://
www.velkomeziricsko.… Lucie PAVELCOVÁ
Muzeum v Telči chystá výstavu fotografií Jindřicha Štreita s titulem Jak šel čas

Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Muzeum v Telči chystá výstavu fotografií Jindřicha Štreita s titulem Jak šel čas
Výstava fotografií světoznámého fotografa Jindřicha Štreita ze Sovince, na které autor představí soubor fotografií, pojmenovaný Jak šel čas, bude zahájena slavnostní vernisáží v pátek 26. května v 17 hodin v pobočce Muzea Vysočiny v Telči.
"Jindřich Štreit, profesor fotografie a vynikající člověk má na svém kontě více než 1350 samostatných výstav a účast na množství výstav kolektivních nejen v České republice, ale i v mnoha zemích celého světa", uvedl kurátor výstavy Pavel Bezděčka z Muzea Vysočiny.
Pokud dosud neznáte Štreitovy snímky, připravte se na skvělý zážitek. Ten určitě přinese i vernisáž výstavy s účastí autora.
Výstava bude v Telči na Špitální ulici 46 k vidění až do 9. července.
Eva ŠINKOVSKÁ
Z policejního deníku: zloděj si odnesl trezory s penězi i nabíječku k telefonu; cizinec řídil opilý

Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Z policejního deníku: zloděj si odnesl trezory s penězi i nabíječku k telefonu; cizinec řídil opilý
Neznámý zloděj se v přesně nezjištěné době v období od 18. května do 19 května vloupal do domu v Havlíčkově Brodě. Dovnitř vnikl zatím nezjištěným způsobem, kdy nejdříve překonal oplocení dvora a poté překonal uzamčené dveře do domu a dostal se dovnitř. Dům prohledal a ze skříně sebral dva přenosné trezory s finanční hotovostí. Z dalších prostor domu sebral nabíječku k mobilnímu telefonu a další věci v celkové hodnotě téměř 42 000 korun a na poškození zařízení vznikla majitelům škoda v celkové výši 6 000 korun. Na místo vyjeli policisté, včetně kriminalistického technika, který místo ohledal a zajistil upotřebitelné stopy. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.

Cyklista upadl na chodník a lehce se zranil
Policisté přijali v pátek 19. května krátce po půl čtvrté odpoledne oznámení o dopravní nehodě cyklisty. "Čtrnáctiletý cyklista s jízdním jel po místní komunikaci po ulici Strojírenská ve Žďáře nad Sázavou ve směru od ulice Nádražní směrem k ulici Revoluční. Při jízdě při pravém okraji komunikace se pokusil s jízdním kolem naskočit na chodník vpravo mimo komunikaci před domem, což se mu nepovedlo a upadl s kolem na vyvýšený betonový obrubník chodníku. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění cyklisty, který byl vozidlem zdravotnické záchranné služby převezen k ošetření do nemocnice v Novém Městě na Moravě", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Na místě dopravní nehody byla u cyklisty provedena policisty obvodního oddělení Žďár nad Sázavou dechová zkouška s negativním výsledkem. Při dopravní nehodě došlo ke hmotné škodě na jízdním kole ve výši asi jeden tisíc korun.
Nehoda se obešla bez zranění
Policisté přijali v pátek 19. května oznámení o dopravní nehodě, která se stala kolem půl jedenácté v noci na silnici II/134 u lihovaru u Batelova na Jihlavsku. "Dvaašedesátiletý řidič osobního auta značky Volkswagen Passat projížděl po silnici od obce Nová Ves směrem k obci Batelov. Při průjezdu levotočivou zatáčkou při jízdě z klesání nepřizpůsobil rychlost jízdy dopravně technické stavu komunikace a vjel s vozidlem částečně vpravo na nezpevněnou krajnici. Zde přední částí vozu narazil do směrového sloupku a následně do betonového propustku. Po nárazu vozidlo skončilo vpravo mimo komunikaci na odstavné ploše", uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Při dopravní nehodě došlo k poškození betonového propustku a přelomení směrového sloupku. Ke zranění osob nedošlo. Policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Při dopravní nehodě došlo ke hmotné škodě na osobním vozidle a směrovém sloupku v celkové výši 35 000 korun. Vozidlo zůstalo po nehodě nepojízdné a jeho odtah si zajistil řidič vozidla. Událost vyřešili na místě policisté uložením pokuty v příkazním řízení.
Jel rychle a byl pod vlivem alkoholu
V pátek 19. května proběhla na silnicích Vysočiny dopravně bezpečnostní akce, v rámci které se policisté zaměřovali na kontrolu dodržování nejvyšší povolené rychlosti ze strany řidičů motorových vozidel. Na silnici I/23 na ulici Brněnská v Kralicích nad Oslavou na Třebíčsku ve směru jízdy na obec Rapotice měřila rychlost jízdy projíždějících vozidel policejní hlídka Dopravního inspektorátu Třebíč. "Patnáct minut před patnáctou hodinou projíždělo místem vozidlo Fiat Ducato, jehož dvaačtyřicetiletý řidič překročil nejvyšší povolenou rychlost. S vozidlem projížděl místem, kde je povolená 50 km/h, rychlostí 71 km/h. Vozidlo řídil dvaačtyřicetiletý muž, který na výzvu policistům předložil doklady potřebné k řízení a provozu vozidla. Poté řidiče vyzvali, aby se podrobil dechové zkoušce ke zjištění, zdali není jeho schopnost k řízení vozidla ovlivněna alkoholem nebo jinou návykovou látkou. Dechová zkouška byla pozitivní - naměřena hodnota činila 0,90 promile alkoholu v dechu,. Pozitivní hodnotu měla také opakovaná dechová zkouška - 0,99 a 0,92 promile alkoholu v dechu. Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil a přiznal požití alkoholu před jízdou. Lékařské vyšetření spojené s odběrem krve řidič nežádal. Další jízdu mu policisté zakázali a zadrželi mu řidičský průkaz", informovala Dana Čírtková. Policisté oba zjištěné přestupky zadokumentovali a odevzdají je k řešení do správního řízení.
Cizinec řídil v podnapilém stavu
Policisté z v rámci běžného výkonu služby kontrolovali v pátek 19. května krátce po jednadvacáté hodině večer řidiče, který řídil osobní vozidlo Ford Focus. Vozidlo v tu dobu projíždělo v obci Horní Cerekev na Pelhřimovsku, kde řidiče vozidla na křižovatce ulic Rybniční a Kouřimského kontrolovala policejní hlídka. "Policisté vyzvali řidiče, aby předložil ke kontrole doklady potřebné k řízení a provozu vozidla. Poté se řidič – jednalo se o cizího státního příslušníka - podrobil dechové zkoušce, jejíž výsledek byl pozitivní - 1,33 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška - 1,36 promile alkoholu v dechu. Sedmadvacetiletý řidič se poté dobrovolně podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem žilní krve ve zdravotnickém zařízení v Pelhřimově. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu", uvedla mluvčí policistů Dana Čírtková. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení a řidiči jsme následující den sdělili podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Eva ŠINKOVSKÁ
Zpět nahoru na obsah...