Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 7.6 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Zámek v Telči omezí prohlídky, otevřený zůstane jen tři dny v týdnu a to od pátku do neděle
Z důvodu probíhajících stavebních prací a přípravy nových expozic bude od úterý 13. června do 27. července omezen návštěvnický provoz zámku Telč. Prohlídky se budou konat pouze tři dny v týdnu, od pátku do neděle.
Omezení se nevztahuje na on-line vstupenky zakoupené do 6. června. Výjimečně bude také otevřeno během červencových svátků, ve středu 5. a ve čtvrtek 6. července.

Plný návštěvnický provoz bude opět zahájen po dokončení stavební obnovy zámku, a to v pátek 28. července. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídkový okruh zrestaurovanými renesančními sály, nově pak na expozice Zámeckého muzea a na prohlídky instalovaného depozitáře v bývalém zámeckém pivovaru. V novém kabátě se také představí zámecká nádvoří i zahrada.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Zájem o sdílená kola v Třebíči roste, za jízdy v červnu mohou lidé vyhrát krásné ceny
Už ve druhém měsíci používání sdílených kol v našem městě vzrostl počet jízd dvojnásobně. Kola NEXTBIKE jsou od začátku dubna k dispozici na čtyřiceti stanovištích. Oproti dubnu vzrostl počet uživatelů z 1.255 na 1.859, počet výpůjček z 2.077 na 4.014. Těchto více než čtyři tisíce výpůjček v květnu ušetřilo 880 kilogramů CO2.
Nejvíce využívané stanice pro půjčování i vracení kol jsou Karlovo náměstí, autobusové nádraží a Žerotínovo náměstí. Jeden z uživatelů si sdílené kolo v květnu půjčil hned sedmaosmdesátkrát.

Červnová soutěž o zajímavé ceny

NEXTBIKE navazuje během celého června na výzvu Do práce na kole a vypsal soutěž o zajímavé ceny pro všechny, kdo použijí během celého měsíce sdílená kola. Registrace do výzvy je velmi jednoduchá. Lidé, kteří už aplikaci nextbike využívají, se registrací rovnou dostanou do slosování. Ti, kteří kolem kol zatím jenom procházejí, teď mají další motivaci sdílená kola vyzkoušet.

K jízdě lidem stačí pouze aplikace NEXTBIKE, která je ke stažení zdarma. Prvních patnáct minut použití kola dotuje město a pro uživatele je zdarma, každých dalších 30 minut jízdy stojí 25 korun. U elektrokol je cena půjčení 1,50 Kč za minutu. Všechna kola jsou vybavena GPS.

Veškeré informace k použití sdílených kol najdete na webu www.nextbikeczech.com, do výzvy se můžete registrovat na www.nextbikevyzva.cz
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Zahrady vyprávějí, zájemci mohou nahlédnout do soukromých zahrad rodiny Kinských ve žďárském zámku
V červnu se opět po roce otevře brána do soukromé zámecké zahrady rodiny Kinských ve Žďáru nad Sázavou. V sobotu 10. a v neděli 11. června se mohou zájemci těšit na program na téma Symetrie a asymetrie v přírodě.
Při procházce zahradou mohou obdivovat květinové instalace a prohlédnout si umělecká díla ostravského umělce a pedagoga Libora Novotného. Připraveno bude také perfumárium, vonná mapa domova, aromabar s degustací, pyramida, hvězda i spirála vůní. To vše v rámci programu Architektura vůní Petry Hlavaté. Dozvědí se více o stavbě a architektuře květu při tematických přednáškách. Květiny doplní tóny, o které se postará akordeonistka Jitka Baštová. Pak se mohou přesunout na Cider Piknik, kde bude připravena pravidelná hodinová degustace s výkladem českých a tradičních zahraničních ciderů od obchodu Dobrý Cider. Degustace bude probíhat u Koníren. Na Pivovarském nádvoří bude připraven MINT Market, oblíbený trh se svěží módou, šperky, designem a delikatesami.

Zahrada rodiny Kinských
Zahrada, kterou nyní využívají členové rodiny Kinských k odpočinku, původně náležela cisterciáckému klášteru Studnice Blahoslavené Panny Marie ze 13. století. Dříve se nazývala konventní a mniši cisterciáci v ní pěstovali zeleninu a bylinky. Centrum zahrady tvoří letní prelatura nazývaná také zámeček z druhé poloviny 18. století, typická svou růžově zbarvenou fasádou. Sloužila jako reprezentativní sál pro pořádání společenských události, ale také jako pekárna nebo dům sklářské rodiny Hafenbrädlových. Pouhých pár měsíců roku 1941 byla letní prelatura opět součástí zámku díky jejímu odkoupení rodinou Kinských, který ji využívala jako letní byt, než byla zabrána okupační správou. Po zestátnění majetku zde sídlily různé spolky, byla zde také knihovna nebo depozitář Národního muzea.
Další dominantou zahrady je bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše spolu s konventem, bývalým obydlím cisterciáckých mnichů. Na něj navazuje prostor rajského dvora, v jehož centru se nachází původně gotická Studniční kaple, upravena ve stylu barokní gotiky stavitelem Janem Blažejem Santinim. Právě architekt Santini proměnil areál v barokní skvost, nad kterým se v hladině Konventního rybníku jako v zrcadle odráží poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Ze zahrady si mohou návštěvníci vychutnat snad nejkrásnější pohled na tuto památku zapsanou do seznamu světového dědictví UNESCO.

Po velkém požáru byl v roce 1784 klášter zrušen. Po navrácení panství rodině Kinských v roce 1991 se letní prelatura stala jejich letním sídlem. Zámeckou zahradu si zamilovala hraběnka Kinská z Wchynic a Tetova, rozená kněžna Thamar Amilakvari. Založila zde svou oblíbenou skalku, šlechtila také různé druhy pivoněk a růží. Paní Thamar zemřela v roce 2019, ale její láska k zahradě je stále patrná na každém kroku.
V nedávné době byly nově uspořádány květinové záhony podle barev, u letní prelatury se nachází kombinace modré a bílé, ve spodní části zahrady u Konventského rybníku potom červené, žluté a oranžové. Součástí zahrad je také užitkový záhon, který navazuje na původní rajský dvůr. Nyní se na něm pěstují letničky, zelenina a bylinky, které využívá rodina Kinských pro kuchyňskou spotřebu. Část zahrady, ve které se nachází také zmíněná rozlehlá skalka, nese parkovou úpravu a příjemné ochlazení zde najdou návštěvníci ve stínu vzrostlých smrků, jedlí, tújí nebo modřínu.

Ať už se na zámek vypraví zájemci během akce Zahrady vyprávějí, nebo vyberou jiný termín, rozhodně by si na výlet měli rezervovat minimálně jeden celý den. Mohou navštívit multimediální Muzeum nové generace, prohlídky s průvodcem, výstavu Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze, ale také celou řadu doprovodných akcí a her pro děti. Přímo v zámeckém areálu se mohou také ubytovat nebo si odpočinout v zámecké kavárně a velkém obchůdku se suvenýry.

Více informací na: www.zamekzdar.cz
Linda VOJANCOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Výsava 19. století – století sirkáren v Čechách a na Moravě v Třešti ukáže nálepky a zápalkové krabičky z třešťských továren
Výstava s titulem 19. století - století sirkáren v Čechách a na Moravě bude zahájena slavnostní vernisáží v pátek 9. června v 17 hodin v Schumpeterově domě v Třešti. Expozice do 9. září a představí řadu méně známých nálepek a zápalkových krabiček pocházejících z třešťských továren.
O výrobě zápalek v Třešti se poprvé mluví v roce 1843, kdy se v úmrtní knize u zemřelého dítěte jako otec uvádí Josef Kohler, chemik sirkárny. Tento údaj nasvědčuje tomu, že v uvedeném roce už musela existovat továrna na výrobu zápalek a zápalkových hubek. Majitelem první továrny, která sídlila v domech č. 12 a 75, byl turecký Žid Samuel de Mayo. Jeho továrna k výrobě zápalné části nepochybně používala síru a bílý fosfor. Byla vybavena stroji na loupání, sekání a řezání dřeva, které poháněl parní stroj se setrvačníkem. Po otci živnost převzal syn Karel a po jeho úmrtí byly v roce 1853 stroje z továrny odprodány.

Mnohem známějším výrobcem zápalek v Třešti byl Moritz Meissner, který měl úspěch nejen v Rakousku, ale vyvážel i na Balkán a do mnoha dalších evropských států. Zápalky z této továrny putovaly dokonce i do Číny. Cizojazyčné nápisy na nálepkách dokládají, kde všude bylo možné škrtnout si zápalkou vyrobenou v Třešti. Určitou dobu se výrobě zápalek věnoval i Jakub Oplat, později jeho provozovny převzal M. Meissner. Třešťská sirkárna se v roce 1906 stala součástí sirkařského monopolu Solo Vídeň a z důvodu centralizace výroby byla v roce 1924 zrušena.

Výrobě zápalek se v muzejních expozicích věnujeme podrobně, představovala totiž asi sto let velmi důležitý zdroj obživy pro řadu místních obyvatel. Vzhledu a estetické stránce zápalkových krabiček se kdysi věnovala velká pozornost, proto se stali tito veskrze praktičtí pomocníci v domácnosti zároveň i vyhledávaným sběratelským předmětem. Mnoho třešťských historických zápalkových krabiček mají sběratelé z řad Českého filumenistického svazu a také zahraniční sběratelé.

Výstava, kterou jsme připravili ve spolupráci s filumenisty, potrvá od 10. června do 9. září a představí řadu méně známých nálepek a zápalkových krabiček pocházejících z továren v Třešti.


Milina MATULOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Ukrajinský sběratel představí rekordní sbírku historických pasteveckých píšťal a fléten
Největší sbírku tradičních dechových nástrojů PASTEVCŮ ze Zakarpatské oblasti - historické flétny a píšťaly až 200 let staré z Ukrajiny, Slovenska, Valašska, Rumunska, Maďarska - + rekordní kolekce ukrajinských fléten zvaných Sopilka od různých mistrů a z různých materiálů a více než 150 dechových nástrojů a jejich historii představí sběratel Nikolaj Tymchak z Ukrajiny žijící v Praze.
Nikolaj Tymčak:

Historie vzniku sbírky: Když jsem byl dítě, chodil jsem do dětské hudební školy, hrál na knoflíkový akordeon, tím že jsem se lehce učil muzice, učitel už v první třídě mně nabídl, aby jsem se začal učit dostatečně i na ukrajinskou sopilku, se kterou by mně chtěl vzít do dětského orchestru. No a za pár měsíců jsem hrál v orchestru, se kterým jsme hráli tradiční Huculskou hudbu, vyhráli spoustu soutěži i účast v televizi. Jen v ten den jak jsem skončil hudebku, asi v 15, tak jsem zahodil i sopilku i harmoniku, a více než 20 let jsem se jich nedotknul.
V roce 2015 kamarád chtěl ve studiu nahrát vlastní písní, a říká mi, že potřebuje do písničky, aby někdo nahrál partie na flétnu. A já mu říkam, že kdysi, jako dítě jsem hrál, ale je to strašně dlouho i nemám na čem. Tak jsem poprosil brata, aby mi koupil v krámě, on mi poslal, ale ne líbil se mi zvuk, ale překvapivě jsem zjistil, že pamatují hrát, a dle sluchu dokážu zopakovat melodie. Tak jsem si říkam, koupim u nějakého hodně dobrého mistra, těch asi je hodně na Ukrajině, bude z čeho vybírat. I zjistil jsem, že není jednoduché vůbec někoho najít. Za pár týdnů našel jsem kontakt na jednoho, objednal 2, on mi je udělal, poslal, a zhruba za měsíc jsem je měl. Byla lepší než ta plastova z krámu, ale ještě to nebylo ono. Za pár měsíců jsem našel kontakt na druhého mistra, objednávku jsem čekál několik týdnů než udela, a potom ještě 3 týdny mi šla poštou. Tě oby už byli super i vzhledově i zvuk i ovládání.
Ale si říkam, já musím najít ještě něco lepší, věd není to drahý nástroj, naopak. Tak si ještě zkusím od několika najít. Narazil jsem v internete na článek o jednom mistri, co dělá moc krásné nástroje, ale je z vesnice nevím adresu, pouze oblast.
Po půl roce hledání, jsem našel člověka, který mi dal telefon na Ivana Kozačenka, to už byl starý dědeček, který už několik let se zdravotních důvodů nemohl vyrábět nástroje. Ale po hodině rozhovoru se mnou, on říka, víš co, leží u mně zajímavý kousek dřeva, se kterého jsem chtěl vyrobit píšťalu, furt jsem to odkladal, ale zkusím z něj ti ji udělat.
Práce mu trvalá 2,5 měsíce, při tom že píšťala se dělá středně 2-5 dní. Ale dědek jak ji vyráběl, tak 2 krát ho odvezla sanitka, potom nemocnice, vrátí se domů, jak má sílu, tak po trochu ji dělal. Jak ji udělal, poslal, za 2 týdny byla u mně. Nevěřil jsem svým očím, nakolik krásná byla, jak ji ozdobil, podepsal ale hlavně jaký má zvuk, že když jsem na ni hrál, tak jsem měl hisi kůži občas a některé hosté, co u mně byli, komu jsem na ni hrál. No a za týden, když jsem volal Mistrů Kozačenku, aby mu ještě jednou poděkovat a podělit se emocemi po pár dní, tak jsem se mu už nedovolal.... on už odešel, a u mně zůstala poslední jeho rukama vyrobena píšťala, píšťala od legendy.. bylo to v roce 2016
Tak tohle mně dalo strašnou ránou do hlavy a k zamyšlení, že takhle odchází legendy a tradice, a vůbec tohle vymírá.
Tak jsem si řekl, že budu zbirat kolekce sopilok od různých výrobců, koho vůbec najdu, a kdysi u mně bude největší zbirka ukrajinských sopilok na světě. A takhle se i stálo. Zatím jsem sám nenašel, kdo by měl větší. A když jsem kupoval sopilky, občas jsem nacházel a kupoval "klenoty", staré tradiční nástroje, které těžko najít i v muzeumu. Tak jsem se rozhodl že budu zbirat z Karpat tradiční dechové nástroje pastýře

Nejcennější předmět sbírky? Je jich několik. To jsou dárky od Mistrů (nejdražší je Fujara ze Slovenska za 650€), dárky od dospělých lidí z pozůstalosti po dědovi, dárek- pres 200 let stará flojara. Roh maďarskeho vola, který měří necelý metr (v Zakarpati v muzeumu, kde je několik podobných, největší je 75 cm) je více cenných i peněžně i emotivně

Nejstarší předmět sbírky? Asi kolem 200 let stará huculska flojara z Verchovyny, ale nedá se zjistit jméno kdo vyrobil a kdy přesně

Nejkurióznější předmět sbírky? Asi okarina dvojačka

Vaše sběratelské úspěchy: To že se mi podařilo tolik nástrojů nasbírat v bytě, že jsem tolik neviděl zatím v žádném muzeumu, a ještě za docela krátký čas, to považuji za velký úspěch

Další sběratelské cíle: Postupně doplnit sbirku kompletně všemi tradičními pastevnimi dechovymi nástroji ze Slovenska, Rumunska, Maďarska a Srbska. Nabídnout výstavy v muzeumach, dělat akce pro děti , na kterých by se povidalo o historii každého druhu píšťal, ukázalo se jak to zní a dát zkusit, pokud nějaké dítě bude mít nadání a chuť, chtěl by naučit to dítě hrát. A hlavně, aby lidi i mistri hudebních nástrojů, které se o to zajímají, mohli kdykoliv se podívát na vzorky, aby vyrobit podobné, aby historie nezanikla.
Miroslav MAREK



Zpět nahoru na obsah...

V Havlíčkově Brodě zlevní od července teplo o více než čtvrtinu
Vzhledem k současné situaci na trhu s energiemi a po vyhodnocení letošní topné sezony přistoupila společnost Teplo HB s.r.o., ke snížení ceny za dodávané teplo. Díky klesajícím cenám plynu na spotových trzích, ale i nižší spotřebě v zimním období, dojde ke zlevnění o 411 korun za gigajoule (dále GJ).
„Za GJ tepla budeme odběratelům účtovat od 1. července 1138 Kč. V prvním pololetí tohoto roku byla cena za teplo 1549 Kč za GJ. Nové ceny budou zohledněny v zálohách na příští měsíce. Vzhledem k nižší spotřebě tepla budou nové měsíční zálohy pro druhé pololetí zhruba na polovině částky záloh, které hradili odběratelé v prvním pololetí,“ upřesnil jednatel společnosti Teplo s.r.o., Miroslav Sommer.

Spotřeba tepla v domácnostech klesla od loňského září v průměru o 15 až 20 procent oproti stejným měsícům v předchozích letech, přestože podzimní měsíce byly studenější.

„Chtěl bych všem našim odběratelům tepla poděkovat za spolupráci při překonávání obtíží vyvolaných extrémním nárůstem cen na komoditních burzách. Bez výjimky všichni řádně plnili své finanční povinnosti a hradili zálohy dle platebních kalendářů. Díky pochopení situace a vzornému placení záloh se nám podařilo situaci stabilizovat a mohli jsme přistoupit ke snížení ceny tepla,“ dodal na závěr Miroslav Sommer.

Alena DOLEŽALOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj si odnesl peníze a mixážní pult; zloděj si odnesl tři jízdní kola; opilý řidič náklaďáku způsobil nehodu
Do zábavního podniku na ulici Beckovského v Havlíčkově Brodě se v době od večerních hodin pondělí 5. června do odpoledních hodin následujícího dne vloupal neznámý zloděj, který za užití násilí vnikl do vnitřních prostor podniku a ukradl drobnou finanční hotovost a mixážní pult. Škoda činí přes padesát tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Michaela Lébrová.
Poškození čelního skla
V úterý 6. června policisté přijali oznámení o poškození skla u zaparkovaného osobního auta Škoda v obci Knyk na Havlíčkobrodsku. K události došlo v době od večerních hodin pondělí 5. června do dopoledních hodin následujícího dne. "Dosud nezjištěný pachatel rozbil u vozidla čelní sklo, čímž způsobil majiteli škodu kolem pěti tisíc korun. Přivolaní policisté na místě provedli ohledání a šetření. Případ zadokumentovali jako přestupek proti majetku a po pachateli pátrají", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová.

Krádež jízdních kol
Policisté prověřují případ krádeže jízdních kol v bytovém domě v Jihlavě, ke kterému došlo v době od začátku května do neděle 4. června. "Pachatel vnikl do domu na ulici Březinova a z volně přístupné kolárny odcizil pánské kolo značky Kellys, dámské kolo značky Rock Rider a dětské kolo", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Případ policisté prověřují, po pachateli a odcizených kolech pátrají.

Sprejerství
Policisté prověřují případ posprejování osobního vozu Peugeot, které bylo zaparkována na ulici Hromádky z Jistebnice v Chotěboři na Havlíčkobrodsku. K události došlo přibližně od poloviny května do večerních hodin pondělí 5. června. "Pachatel u vozidla posprejoval stříbrnou barvou pravou boční část vozidla. Způsobil tak předběžně vyčíslenou škodu za deset tisíc korun", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová . Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, případ policisté prověřují a po pachateli pátrají.

Muž neplatí výživné na dceru
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání trestného činu čtyřiačtyřicetiletému muži z Brněnska, který neplatí výživné na svoji dceru. "Vyživovací povinnost si neplní od předloňského roku. Na sedmnáctiletou dívku, která žije na Jihlavsku, má muž platit měsíčně přes jeden tisíc korun a dluží tak necelých třicet tisíc korun. Policejní inspektor mu na základě shromážděných důkazů sdělil podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Opilý řidič náklaďáku způsobil nehodu
V úterý 6. června došlo v Pelhřimově k dopravní nehodě. Po šesté hodině ráno jel dvaapadesátiletý řidič nákladního vozidla Scania s návěsem po ulici Průběžná a při přejíždění z levého jízdního pruhu do pravého jízdního pruhu došlo k bočnímu střetu s osobním vozidlem Renault, které jelo v pravém jízdním pruhu. "Osobní vozidlo bylo po střetu vytlačeno mimo vozovku na chodník. Ke zranění osob vlivem dopravní nehody nedošlo. Provedenou dechovou zkouškou policisté u řidiče nákladní soupravy naměřili hodnotu 1,08 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu u řidiče potvrdila i opakovaná měření. Následně se řidič podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu", informovala Michaela Lébrová. U druhého řidiče byla dechová zkouška negativní. Policisté místo nehody ohledali a zadokumentovali. Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda za 285 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidička utrpěla při nehodě zranění
Ve středu 7. června krátce po jedné hodině v noci vyjížděli policisté ze Žďáru nad Sázavou k dopravní nehodě, ke které došlo na ulici Sokolovská ve Velkém Meziříčí. "Čtyřiapadesátiletá řidička osobního vozidla Škoda vjela vpravo mimo komunikaci na vyvýšený chodník, kde se vozidlo střetlo se sloupem světelného signalizačního zařízení. Při dopravní nehodě utrpěla řidička zranění a byla zdravotnickou záchrannou službou převezena do nemocnice v Třebíči", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté provedli šetření, ohledání a zadokumentování dopravní nehody. Dechová zkouška u řidičky nebyla možná, proto byl zajištěn odběr krve v nemocničním zařízení. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za 80 tisíc korun. Příčinu a okolnosti dopravní nehody policisté šetří.

Řidič pod vlivem drog
V úterý 6. června kolem osmé hodiny ráno zastavili policisté na silnici I/37 nedaleko obce Sazomín osobní auto Volkswagen Golf. Řidič byl policisty vyzván k podrobení se testu na přítomnost omamných a psychotropních látek. "Výsledek testu byl pozitivní na marihuanu. Následně byl muž vyzván, aby se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu v nemocničním zařízení, které bezdůvodně odmítl. Policisté muži zakázali další jízdu a zadrželi mu řidičský průkaz", uvedla M. Lébrová. Z přestupkového jednání na úseku dopravy se bude muž zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Řidič je podezřelý z přestupku
V úterý 6. června zastavili policisté po čtvrté hodině odpoledne v ulici Nádražní v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku auto Ford Mondeo. "U osmadvacetiletého řidiče provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivní hodnotou na amfetamin. Dechová zkouška u něho byla negativní. Policisté řidiči zakázali další jízdu", informovala J. Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 9. 2023

• Havlíčkův dub u zámku v Proseči-Obořišti se uchází o titul Strom roku
• Jihlavská Charita plánuje rozdat v rámci sbírky Koláč pro hospic téměř 5000 koláčů
• I zvířata mají svůj den. V jihlavské zoo ho oslaví již v neděli doplněný o letové ukázky
• Okružní křižovatky na novém jihlavském obchvatu budou průjezdné bez omezení od pondělí 2. října
• Slyšíš majáky a houkačky. Víš, co máš udělat?

Středa   27. 9. 2023

• Z policejního deníku: zloděj ukradl v prodejně peníze a notebook; hledaná žena skončila za mřížemi
• Nové glukometry mají sestřičkám v nemocnici v Jihlavě ulehčit práci
• Objednávání k rehabilitačním službám v pelhřimovské nemocnici bude od pondělí 2. října probíhat osobně

Úterý   26. 9. 2023

• Holky z jihlavského terénu: Co dělat při nálezu pohozeného injekčního materiálu?
• Táborská zoo nabídne návštěvníkům impozantní podzimní show
• Vyhlídková věž kostela svatého Prokopa ve Žďáře nad Sázavou je otevřená do soboty30. září
• Dva jerlíny vysazené na jihlavském náměstí napadla houbovitá choroba, stromy musely být vyměněny
• Chirurg by měl být vzdělaný, zkušený a musí mít šikovné ruce, říká MUDr. Jana Smékalová
• Z policejního deníku: policisté dopadli muže, který kradl v prodejnách a napáchal vysoké škody

Pondělí   25. 9. 2023

• V Okříškách odhalí desku válečnému veteránu, který sloužil v britském Královském letectvu (RAF), Josefu Hekrlemu
• Traktoriáda - přehlídka traktorů a zemědělských strojů tovární i vlastní výroby ve Velké Losenici
• V zoologické zahradě v Jihlavě se narodila trojčata scinků šalomounských; je to světová rarita
• Letos si pro koláč pro hospic můžete zajít i na Karlovo náměstí v Třebíči
• Koníci chodí za klienty až do pokoje. V SeneCura SeniorCentru Chotěboř si oblíbili hipoterapii
• Z policejního deníku: policisté našli opilého a zraněného muže; opilý řidič boural

Neděle   24. 9. 2023

• Duchovní koncert v podání souboru Musica animata v chrámu svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou
• Krojová pouť ve Žďáře nad Sázavou se bude konat o svátku svatého Václava
• Vznešenost zavazuje
• Z policejního deníku: recidivista byl přistižen při krádeži; agresivní opilec skončil na záchytce

Sobota   23. 9. 2023

• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo mládě lenochoda dvouprstého
• V jihlavském Domě Gustava Mahlera představí svoji tvorbu slovenský výtvarník Peter Šabo
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: Císařské manévry

Pátek   22. 9. 2023

• Táborská princezna Líla se dokáže pěkně rozohnit
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za pracovníky peněžních ústavů! Nevěřte neznámým lidem, kteří vás straší napadením účtu
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl polystyrén
• Technici v Jaderné elektrárně Dukovany právě montují náhradní díl vyrobený 3D tiskem
• Nová příležitost pro žáky devátých tříd. V Pelhřimově připravují zavedení oboru Praktická sestra
• Kriminalisté dopadli muže, který vyráběl a distribuoval pervitin

Čtvrtek   21. 9. 2023

• Přes Halič a Sibiř až do starostenského křesla ve Velkém Meziříčí
• Bramborobraní v Třebíči nabídne dobroty z brambor a přehlídku folklorních souborů
• Hospic v Havlíčkově Brodě by měl být uveden do provozu v polovině příštího roku
• Porodní oddělení v novoměstské nemocnici přichází s další nabídkou pro nastávající maminky, zavádí plavání pro těhotné
• Svatý Václav s družinou zakončí v Telči letní sezonu
• Lékaři v jihlavské nemocnici udělali Jehovistce endoprotézu obou ramen najednou bez transfuze
• Z policejního deníku: do aut v Telči se vloupal neznámý zloděj; muž dluží na alimentech 130 tisíc

Středa   20. 9. 2023

• Velké Meziříčí si připomíná rod Harrachů
• Ve Ždírci hořel traktor i les. škoda je šest milionů korun
• V Kadově bude otevřena naučná stezka Železářství na novoměstském panství
• V říčce Bystřici na Žďársku byl potvrzen račí mor, veterináři zavedli mimořádná opatření
• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě se veřejnosti otevře v sobotu 23. září v deset hodin dopoledne
• Přednáška Gymnázium v 18. století v podání historika Martina Firona v Havlíčkově Brodě
• Silně opilá cizinka řídila auto na dálnici D1, ve vozidle vezla sedmiměsíční dítě
• Z policejního deníku: vandal počmáral novou mostní konstrukci; násilníka policisté vykázali z bytu
• Policisté na Pelhřimovsku odhalili nákladní auto přetížené o deset tun

Úterý   19. 9. 2023

• Svatováclavské slavnosti v Novém Městě na Moravě nabídnou spoustu zábavy, jídla i veterány
• Havlíčkobrodská galerie pořádá letní promítání filmu Kytice
• Na Vysočinu se vrátili filmaři, točí další sérii kriminálky Odznak Vysočina
• Město Jihlava otevírá velké re-use centrum v areálu Autoparku Pístov
• Z policejního deníku: krádež radlice; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   18. 9. 2023

• U Obrataně zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta
• Nové stromky pro naše potomky v Pelhřimově: Rodiče, přihlaste se včas
• V sobotu běhali pro jihlavskou zoo děti i dospělí, pro zvířata se vybralo téměř patnáct tisíc korun
• Táborská zoo o víkendu poděkovala adoptivním rodičům a sponzorům
• Ve zrekonstruovaných sálech v nemocnici v Jihlavě se již operuje
• Generálmajor Josef Duda má v Praze pamětní desku
• Klienti denního stacionáře Úsměv v Třebíči fotí bez bariér
• Z policejního deníku: muž zbil partnerku, policisté jej vykázali z bytu; opilý muž spadl z výšky několika metrů

Neděle   17. 9. 2023

• Havlíčkobrodská nemocnice bude mít nové infekční oddělení
• Přednáška Výročí 85 let od československých mobilizací v květnu a září 1938 v Telči
• Z policejního deníku: recidivista kradl alkohol; muž dluží alimenty
• Před 160 lety vznikla ve Velkém Meziříčí světoznámá firma Jelínek

Sobota   16. 9. 2023

• Přednáška Přepsané dějiny. Bylo to tak? Ano… ale! v jihlavském muzeu
• Muzea Vysočiny zaplní čerstvé houby. Přijďte na výstavu i do houbařské poradny
• Cizinci ze střední Evropy napadli v Jihlavě muže, všichni tři byli opilí

Pátek   15. 9. 2023

• Pastevecká sezona na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou končí, ovečky se na louky vrátí opět na jaře
• Jihlavští dobrovolní hasiči dostali termokameru; pomůže v zakouřených prostorách nebo najít bezvládného člověka
• Muzeum Vysočiny v Jihlavě se po devíti měsících oprav otevře veřejnosti v pátek 22. září
• Vlaková jízdenka OneTicket má za sebou nejúspěšnější letní sezonu
• Z policejního deníku: krádež kasírtašky; muž napadl svoji partnerku, policisté jej vykázali; opilý řidič skončil na záchytce

Čtvrtek   14. 9. 2023

• Horácké divadlo v Jihlavě zahájí sezonu představením Mrzák insishmaanský
• Hynaisova Varianta Pravdy se na Vysočinu prozatím nevrací, z Francie poputuje do Španělska
• Kačena z táborské zoo váží několik set kilogramů a má dlouhé rohy
• Beseda s varhaníkem Daliborem Michkem o varhanách v Havlíčkově Brodě
• U obce Kámen na Pelhřimovsku padl rekord - devět sklízecích mlátiček v jedné flotile
• Kraj Vysočina pomůže na Velkomeziříčsku a Bítešsku posílit ambulantní pečovatelskou službu. K dispozici bude více pečovatelek, navíc celodenně
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; policisté dopadli zloděje peněženky

Středa   13. 9. 2023

• Zemřel Miloš Stránský, emeritní ředitel Horáckého divadla v Jihlavě
• Muzeum ve Velkém Meziříčí připravilo pro děti programy věnující se historii města
• Cestující musejí počítat se zpožděním některých linek jihlavské MHD
• Odkud pocházel uherský manžel poslední přibyslavské šlechtičny?
• Táborská zoo pasuje malé návštěvníky na rytíře
• Základem je komunikace s dětmi, říká Kateřina Košťálová, koordinátorka služby Primární prevence na školách
• U Velké Bíteše na dálnici D1 zemřel při nehodě řidič dodávky
• Z policejního deníku: vandal počmáral obchodní dům; recidivista kradl alkohol

Úterý   12. 9. 2023
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz