Stavba Horácké multifunkční arény je za dveřmi, ale ještě než do země během prázdnin kopnou stavaři, je nutné ji prozkoumat archeology. Ti již našli první pozůstatky nebožtíků bývalého městského hřbitova.
Stavba Horácké multifunkční arény zasáhne v pásu širokém přibližně pět metrů od současného stadionu do parku Smetanovy sady, ve kterém byl po tři sta let až do druhé poloviny 19. století městský hřbitov. Pohled za plot, kde od půlky května probíhají záchranné archeologické práce, není pro slabší povahy – pracovníci mají vypreparovaných již dvacet hrobů a dalších pár desítek na ně ještě čeká. Na celé ploše bývalého hřbitova jich může být i několik desítek tisíc. Většina nebožtíků ale zůstane dál v klidu pod zemí, protože více do parku stavba arény nezasáhne. O průzkumu a nalezených ostatcích jsme si promluvili s archeology Jakubem Těsnohlídkem a Šimonem Kochanem z jihlavské pobočky Archaia Brno z. ú.
Počítali jste s takovým výskytem hrobů nebo vás něco překvapilo?
JT: Vesměs jsme se vším počítali, protože tady menší výzkum již proběhl před několika lety při stavbě malého zimáčku, navíc hned vedle naší plochy. Věděli jsme tedy, jak kostry budou hluboko, v jakém místě a jak budou zachovalé. Pro mě osobně jsou ale velmi zajímavé milodary, které u koster nacházíme. Nikdy nevíte, co v tom hrobě bude – nějaký křížek, svátostka, teď před chvilkou kolegyně našla svatý obrázek namalovaný na skle, přiložený hned vedle hlavy nebožtíka.
A jak to je s rozkladem takových věcí – nerozpadají se v ruce hned po vyjmutí?
JT: Ano, musíme to rychle zadokumentovat, než to zoxiduje a rozpadne se. A co se týče samotných koster, tak pokud jdou z hrobu vyjmout a nejsou dekompozičními procesy zničené, tak většinou vyschnou a dá se s nimi dál pracovat, už se nerozpadají. Dáváme je do pytlů z tvrdého papíru – každou kostru zvlášť, ty pak dáváme do krabic a dál s nimi manipuluje už jenom antropolog.
Dokážete z ostatků zjistit něco víc o samotných nebožtících?
JT: Ano, například věk. Máme tady lidské ostatky z celého věkového spektra. Jsou tu dětské hroby, nedospělí i dospělí, ale i starší jedinci. To se nejlépe pozná podle čelistí – tehdy byla jiná dentální péče než dnes a spousta těch starších či dospělců třeba už zuby nemá, takže i my „neantropologové“ hned poznáme, jak jsou staré.
Jaké milodary u ostatků nacházíte?
JT: Většinou najdeme třeba jenom křížek, ale setkali jsme se i se skleněnými malovanými tabulkami se svatými obrázky, a potom třeba čelenky, které mají často z takových kroucených drátků. Právě předměty z kovů, většinou z těch měďnatých, jsou zajímavé. Působí totiž antibakteriálně a díky korozním procesům se nám pak dochovávají například i vlasy na lebkách nebo textilie z rouch.
ŠK: Našli jsme vlasatou lebku, kde byl zkorodovaný předmět z barevného kovu, který to pomohl dochovat. Na základě těchto nálezů navíc můžeme nebožtíky datovat. A pak také podle samotných zásypů hrobů – když je tam keramika z 18. století, tak víme, že ten hrob není starší.
Máte i starší archeologické nálezy?
ŠK: Máme tady i středověké nálezy, třeba přeslenu. Ale ty se do hrobů dostaly druhotně. V době středověku tady pravděpodobně bylo nějaké hospodářské zázemí města – pole nebo stavení, jejichž stopy jsou dochovány v zemi, se kterou pak manipulovali i při práci na hřbitově.
A samotná rakev se dochová?
JT: Nacházíme dva typy pohřbů – s rakvemi a bez rakví. Pokud nebožtík v rakvi byl, tak ta se ve zdejších půdních podmínkách rozložila. Zůstávají po nich ale takové černé otisky, které dokáže šikovný preparátor vypreparovat a my je pak můžeme vyfotit. Odebrat ale nejdou a samotnou rakev nejsme schopni zachránit, protože to je jenom vrstvička černé hlíny. Občas se stane, že na nebožtíkovi leží nějaký kousek zetleného prkénka. Jediné co dokážeme zjistit, je její tvar – jestli byla obdélná nebo měla šikmé stěny atd., což také zadokumentujeme. Jestli byl nebožtík v rakvi, jde ale poznat i podle samotných koster – jak jsou orientované a v jakém jsou stavu.
ŠK: V zemi probíhají tzv. tafonomické procesy – tělo se rozkládá a různě se tím rozkladem pohybuje. Působí zde i například něco, čemu my říkáme bioturbace, kdy s tělem hýbají zvířátka v zemi. Kosti se tak mohou dostat do neanatomické polohy. A potom ještě, jak říkal Kuba, máme hroby bez rakve, ve kterých je třeba i několik jedinců na sobě v ne zcela pietních polohách. To byli pravděpodobně sebevrazi nebo nemajetní lidé.
JT: Může to být i doklad nějaké epidemie, kdy se musí pohřbívat více jedinců najednou a není čas na pietní záležitosti, protože se musí dát rychle pod zem i z nějakých hygienických nebo finančních důvodů.
A jak na vaši práci navazují antropologové?
JT: Posíláme jim většinou celé dochované kostry, ale to až v době, kdy bude výzkum v nějaké pokročilejší fázi nebo až skončí. Oni pak rozhodnou o tom, které kostry budou zkoumat dál a které bude možné uložit zpět do země.
Pomalu se dostáváte k místu, do kterého pravděpodobně zasáhla stavba stadionu. Předpokládám, že v 50. letech minulého století se zde archeologický průzkum neprováděl.
JT: Bohužel stavba stadionu probíhala ještě před tím, než tady začala Archaia působit. Vlastně probíhala ještě před tím, než jsme byli na světě. (smích) Zatím nemáme žádné zprávy o tom, že by tady nějaký archeologický průzkum nebo alespoň dohled probíhal. Sporná je i samotná dokumentace stavby, tehdy se moc nefotilo, takže přesně nevíme třeba ani to, jak byla stavební jáma pro stadion veliká. To se bude zjišťovat právě teď při dalším bagrování – jsme u rohu stadionu a budeme pokračovat podél směrem k Jiráskově ulici. Tam se teprve ukáže, jak ta jáma byla veliká a kolik území tím pádem nemusíme zkoumat, protože tam ty hroby už nejsou.
V jakém období zde hřbitov byl a kolik zde přibližně může být lidí?
ŠK: Hřbitov vznikl roku 1559 a byl tady až do roku 1868, kdy byl zrušen a vznikl nový současný ústřední hřbitov. Odhady jsou, že zde může být pohřbeno až 200 tisíc jedinců, ale podle mě jsou přehnané. Někdo zkoušel propočítat, kolik lidí tady za ta staletí žila a jakého se dožívali věku – hřbitov zde fungoval nějakých 300 let, ale v době, kdy byla větší úmrtnost, lidé se nedožívali tolika let. Já bych řekl, že to budou spíše desítky tisíc lidí.
JT: On to je také důvod, proč plocha Smetanových sadů nebyla nikdy zastavěna – tady je těch koster tolik, že se místu všichni stavitelé „vyhýbali“ a nebyly tendence to využít jinak než jako park.
A jaký je příběh samotného hřbitova? Část, ve které kopete, vznikala kdy?
ŠK: Hřbitov se v historii rozšiřoval a v této části jsou pravděpodobně mladší hroby z posledních let jeho existence. Starší části budou blíže ke kostelu sv. Ducha a budou asi i více koncentrované – bude zde větší hustota hrobů. Když byl zdejší hřbitov zrušen, tak byla část hrobů přesunuta na nový hřbitov a zde proběhla parková úprava. Máme dochovaný i plán parku a několik archivních fotografií z posledních let hřbitova.
Jak hluboko kopete a stačí to?
JT: Jdeme do hloubky asi metr a půl až metr šedesát od současného povrchu. Na této úrovni se totiž nachází jílovitopísčité podloží, ve kterém už hroby nejsou.
A kolik lidí zde přibližně pracuje?
JT: Střídá se tady asi deset lidí. Samozřejmě máme úkoly i jinde, ale snažíme se, aby ta kapacita výzkumu byla plně využitá. Jakmile skryjeme celou výzkumnou plochu, bude nás tu samozřejmě víc.
Kromě koster a milodarů – nacházíte i něco jiného?
ŠK: Našli jsme tady například náhrobní kámen, na kterém je vidět německý nápis, ten jsme ale ještě nezkoušeli přeložit.
JT: Ono na něj teď dobře zasvítilo slunce a byl tam vidět datum úmrtí. Bylo to skoro z konce hřbitova, z roku 1860 nebo 1870.
ŠK: Tak v roce 1870 by tady už neměl být.
JT: Musíme se na to ještě podívat, ono je to napsané švabachem, který není pro nás současníky lehce čitelný.
Jednoho náhrobního kamenu jsem si zde všimla a bylo na něm napsáno Franz Josef, ale předpokládám, že to není ten císař...
JT: To určitě není. Ještě tam musí být třetí jméno, nějaké příjmení, takže to bude jiný František Josef.
ŠK: Ono to bylo v tu dobu velmi módní jméno, jednou jsem dokonce našel, že se někdo jmenoval Franz Josef Císař.
Jak dlouho tady ještě budete?
JT: Archeologický průzkum je datován na tři měsíce, takže asi do poloviny srpna.
ŠK: Až se bude hrát hokej, tak my už tady nebudeme. (smích)
Více foto na: https://
www.jihlava.cz/rozho… Aneta HRDLIČKOVÁ
Z policejního deníku: muž udeřil muže pěstí, ten skončil v nemocnici; opilá žena a muži skončili na záchytce; buďte opatrní při nakupování na internetu
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Z policejního deníku: muž udeřil muže pěstí, ten skončil v nemocnici; opilá žena a muži skončili na záchytce; buďte opatrní při nakupování na internetu
Ze spáchání dvou trestných činů je podezřelý dvaačtyřicetiletý muži, který v první polovině dubna v obci na Třešťsku na Jihlavsku napadl a zranil jiného muže. Kolem šesté hodiny večer mezi nimi došlo na ulici před domem ke slovní rozepři, která pokračovala fyzickým útokem. Muž napadeného udeřil pěstí a v útoku pokračoval i poté, co po ráně upadl na zem. Napadený muž utrpěl zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření v nemocnici. Policisté shromáždili důkazy a na jejich základě poté sdělili dvaačtyřicetiletému muži podezření ze spáchání přečinů pokusu ublížení na zdraví a výtržnictví. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Vloupání do domu
Policisté pátrají po pachateli, který v době od neděle 4. června do odpoledních hodin středy 7. června vnikl do domu na ulici Malovcova v Pacově na Pelhřimovsku. "Pachatel za užití násilní vnikl do domu, který prohledal a odcizil knihy, porcelán a jiné kuchyňské vybavení, čímž způsobil majiteli škodu kolem sedmi tisíc korun", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody. Po pachateli a odcizených věcech pátrají.
Opilá žena skončila na záchytce
K ženě pod vlivem alkoholu vyjížděli policisté ve středu 7. června po sedmé hodině ráno, kdy přijali oznámení o značně opilé ženě v obci Kejžlice na Pelhřimovsku. "Policisté ihned po přijetí oznámení vyjeli na místo. V silničním příkopu nalezli ležet šestadvacetiletou ženu, která nebyla schopna samostatné chůze. Při dechové zkoušce jí byla naměřena hodnota 1,62 promile alkoholu. Policisté ženu zajistili a odvezli ji na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Opilého muže policisté zajistili
Ve středu 7. června přijali policisté v Jemnici na Třebíčsku před sedmou hodinou večer oznámení o značně opilém muži, který ležel v parku. "Na místě policisté zjistili, že se jedná o čtyřiačtyřicetiletého muže. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 4,74 promile alkoholu. Muž nebyl schopen se o sebe sám postarat. Po lékařském vyšetření ho policisté odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Opilý muž skončil na záchytce
Ve středu 7. června před třetí hodinou odpoledne byli policisté ve Žďáře nad Sázavou přivoláni na ulici Chelčického, kde se u přístřešku veřejné dopravy pohyboval muž, který se choval agresivně, pokřikoval nesrozumitelné výrazy a obtěžoval kolemjdoucí. "Policisté zjistili, že se jedná o dvaapadesátiletého muže. U muže dechová zkouška vykázala hodnotu 2,83 promile alkoholu. Opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová.
Opilého muže policisté zajistili
Ve středu 7. června krátce po jedné hodině v noci přijali policisté oznámení o opilém muži, který se pohyboval na náměstí T. G. Masaryka v Chotěboři na Havlíčkobrodsku. "Choval se hlučně a agresivně, kdy udeřil do dopravní značky a ve svém jednání pokračoval i v přítomnosti přivolaných policistů. Policisté osmnáctiletého muže zajistili. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 1,79 promile alkoholu. Opilého muže policisté odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla M. Lébrová. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, který policisté šetří.
Dopravní nehoda
Policisté vyjížděli ve středu 7. června krátce před jedenáctou hodinou dopoledne k dopravní nehodě, ke které došlo na silnici I/37 mezi obcemi Vatín a Žďár nad Sázavou. "Devětapadesátiletá řidička jedoucí s osobním vozidlem Škoda od obce Vatín nezvládla řízení, vyjela mimo komunikaci, kde se vozidlo střetlo se svodidly a následně se převrátilo na levý bok. Při dopravní nehodě utrpěla řidička zranění a byla zdravotnickou záchrannou službou převezena do nemocnice", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté u řidičky provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu vyloučili. Škoda, která při nehodě vznikla, byla předběžně vyčíslena na 160 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.
Řidička havarovala
Ve středu 7. června krátce před sedmou hodinou ráno došlo na ulici U Vlkovska v Havlíčkově Brodě k dopravní nehodě. "Devětačtyřicetiletá řidička osobního vozidla Volkswagen se plně nevěnovala řízení, kdy s vozidlem vjela do protisměrné části komunikace, dále na krajnici, kde došlo ke střetu s kamenným patníkem a následně vozidlo skončilo v silničním příkopu. Při dopravní nehodě nedošlo ke zranění osob", informovala M. Lébrová. Policisté dechovou zkouškou u řidičky požití alkoholu vyloučili. Vlivem dopravní nehody vznikla předběžně vyčíslená škoda za více než 100 tisíc korun. Dopravní nehoda byla s řidičkou vyřešena na místě uložením pokuty v příkazním řízení.
Muž řídil přes uložený zákaz
Ve středu 7. června zastavili policisté před jednou hodinou odpoledne vozidlo Hyundai, jehož řidič jel po silnici v katastru obce Předín na Třebíčsku. "Provedli kontrolu a zjistili, že řidičem je devětapadesátiletý muž, který řídit vozidla nesmí. Má totiž od začátku dubna soudem uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, který by mu měl skončit až příští rok na jaře. Policisté muže odvezli na oddělení, kde mu policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
Řidiči pod vlivem alkoholu
V úterý 6. června zastavili policisté před jedenáctou hodinou večer vozidlo Fiat, které jelo po silnici v obci Hluboké na Třebíčsku. "U třiačtyřicetiletého řidiče provedli dechovou zkoušku s hodnotou necelé půl promile alkoholu, obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.
O řidičský průkaz přišel také čtyřiačtyřicetiletý řidič vozidla Škoda, který jel ve středu 7. června po ulici Žďárského v Třebíči. "Policisté automobil zastavili před šestou hodinou ráno a provedli kontrolu. Při dechové zkoušce muži naměřili necelé půl promile alkoholu. V další jízdě již řidič nesměl pokračovat", doplnila mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání dopravního přestupku.
Nakupovat a prodávat zboží na internetu je třeba s větší obezřetností
Nakupování a prodej nejrůznějšího zboží prostřednictvím internetu se stále těší velké oblibě. Ve virtuálním světě je ale třeba chovat se tak, aby se nakupující nebo prodávající nestal snadnou obětí podvodníka a o své peníze nepřišel.
Pozor je třeba dát si při nakupování na internetových stránkách a sociálních sítích, kde mohou být mezi prodávajícími podvodníci, kteří nabízenou věc ve skutečnosti nevlastní a chtějí se pouze obohatit. Zájemce pak v takových případech zašle na účet prodávajícího peníze, zboží ale poté neobdrží a prodávající s ním přestane komunikovat.
Své o tom ví muž, který si na internetových stránkách s bazarovým zbožím vybral inzerát nabízející prodej zlaté pamětní mince. Zaplatil padesát tisíc korun, mince se ale nedočkal. Dobře nedopadl nákup bazarového zboží ani pro jiného muže, který si chtěl koupit motorovou pilu. Tu nezískal a přišel o více než čtyři tisíce korun. Necelých dvacet tisíc korun zaplatil další muž za jízdní kolo z Itálie, které mu ale po zaplacení doručeno nebylo.
Předmětem podvodu může být prakticky jakákoli věc a nemusí se jednat ani o něco drahého. Obětí podvodníka se stala i žena, která si chtěla koupit dečku na koně za necelých 800 korun.
O peníze může přijít nejen kupující, ale také prodávající. V případě, že není dostatečně obezřetný, může ho navíc zkušenost stát veškeré úspory.
Ženě, která chtěla prodat florbalové hole za 500 korun, se ozval zájemce a zaslal jí odkaz. Žena na něj klikla a následně podvodník získal přihlašovací údaje do jejího internetového bankovnictví, poté odčerpal z jejího účtu v několika převodech přes 300 tisíc korun.
Jiná žena nabízející k prodeji boty za necelý jeden tisíc korun, přišla během chvíle o více než deset tisíc korun.
Pozor je třeba si dát také při nákupech na e-shopech. Mezi seriózními obchody se totiž mohou objevit i podvodné, nabízející neexistující zboží. Může se jednat o domácí spotřebiče, nářadí nebo třeba věci z oblasti motorismu. Zboží je nabízeno za výhodné ceny, platba je ale možná v podstatě pouze předem. Po zaplacení se pak kupující zboží nedočká. Někdy se podvedený nakupující může setkat i s tím, že je mu doručeno zboží zcela odlišné od toho, které si objednal a zaplatil.
Pneumatiky za výhodnou cenu si na eshopu vybrala žena, která na základě zaslané faktury zaplatila přes čtyři tisíce korun. Zboží ale nezískala a o své peníze přišla.
Nepříjemné překvapení čekalo také na muže, který si objednal dalekohled. Zásilku sice po zaplacení obdržel, dalekohled byl ale jiný, než si objednal.
Jak se podvodníkům ve virtuálním prostředí bránit?
· Při nakupování a prodeji zboží na internetu buďte obezřetní
· Na platbu předem přistupujte u ověřených prodejců, nejlépe prověřených zkušeností
· Podívejte se před nákupem na recenze a komentáře
· Vždy je třeba si informace ověřovat, dobře si vše rozmyslet a nejednat ukvapeně
· Nenechat se až příliš ovlivnit podezřele nízkou cenou
· Neklikejte na odkazy zaslané lidmi, které osobně neznáte
· Nikomu nesdělujte přihlašovací údaje ke svému internetovému bankovnictví
· Nikdy neposkytujte údaje k platební kartě, které by bylo možné zneužít
Jana Kroutilová
Eva ŠINKOVSKÁ