Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 9.6 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Den zdraví v nemocnici v Novém Městě na Moravě rozezvučí akordeony a klarinety. Děti se na něm naučí první pomoc
Na Světový den dárců krve, ve středu 14. června, jsou zváni malí i velcí do nemocnice v Novém Městě na Moravě. V pavilonu chirurgických oborů – a pokud bude přát počasí, tak i na prostranství před ním – se představí firmy, školy, spolky i sdružení v rámci každoročního Dne zdraví. Pestrá přehlídka aktivit, ukázek i nabídek vztahujících se ke zdravotnictví, odstartuje v devět hodin. Členky novoměstské pobočky Českého červeného kříže naučí nejmladší návštěvníky hravou formou, jak poskytnout zraněnému první pomoc. Ošetřovatelky ze Střední odborné školy Nové Město na Moravě změří tlak a pomohou zájemcům vcítit se do role nechodícího pacienta. Společnost MEDIN předvede práci ortopedů. Chybět nebude ani oblíbený kostlivec Karel.
Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina zase umožní prohlídku zásahového vozidla. Na maketě si bude každý moci vyzkoušet samovyšetření prsu. Nutriční poradce poradí, jak vylepšit jídelníček a studentky Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Žďár nad Sázavou nasadí zájemcům brýle simulující stav opilosti nebo vestu, která každému přidá na kilech.

Prezentovat se bude Všeobecná zdravotní pojišťovna i Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra, farmaceutické firmy, nemocniční lékárna, Domácí hospic Vysočina i Domov pro seniory Mitrov. Oblastní charita Žďár nad Sázavou nabídne ke koupi výrobky klientů Klubu v 9, novoměstští včelaři zase med a včelí výrobky. A k mání budou i oblíbené milovské perníčky.

Pomyslnou třešničkou na dortu bude koncert akordeonistů a klarinetového kvartetu. Hudební produkce v podání žáků Základní umělecké školy Jana Štursy doplní Den zdraví v novoměstské nemocnici od 11.30 hodin. Konec akce určené pro širokou veřejnost je naplánovaný na hodinu třináctou.
Helena ZELENÁ KŘÍŽOVÁZpět nahoru na obsah...

Komentovaná prohlídka výstavy Klid v neklidu v jihlavském domě Gustava Mahlera ve středu
Komentovaná prohlídka výstavy třebíčského výtvarníka Zdeňka Šplíchala s titulem Klid v neklidu instalované v Domě Gustava Mahlera v Jihlavě se bude konat ve středu 14. června v 17 hodin. Výstavou provede kurátor Mgr. Petr Štěpán a autor Zdeněk Šplíchal. K výstavě byl připraven katalog – výběr z díla. K zakoupení na recepci Domu Gustava Mahlera.
V Domě Gustava Mahlera v Jihlavě představuje svoji nejnovější tvorbu známý třebíčský výtvarník Zdeněk Šplíchal (*1948), spoluzakladatel umělecké Skupiny 4 a aktivní člen dalších významných výtvarných spolků. Téměř celý svůj život zasvětil především kresbě, grafice a malbě, samostatně vystavuje od roku 1980. Jeho rozsáhlé dílo je zastoupené jak v českých, tak zahraničních galeriích i v soukromých sbírkách. K nejznámějším realizacím v regionu patří plastiky „Trnová koruna“ a „Církev“ v bazilice sv. Prokopa v Třebíči, dále Památník ThDr. Josefa Zvěřiny ve Stříteži u Třebíče a pamětní deska na dům v Třebíči, kde žil výtvarník Ladislav Novák, jenž Šplíchala velmi ovlivnil.

Jihlavskou výstavou s názvem „Klid v neklidu“ autor umělecky reaguje na nepotěšitelné události posledních let – ve společnosti, ale i v přírodě. Abstraktní tvorba je usazena do autorovy melancholické kulturní krajiny, je spjata s Vysočinou, ale svým duchovním zaměřením se Šplíchal neomezuje, naopak překračuje hranice zvyklostí a snaží se objevit nové souvislosti. „Klid v neklidu“ vyjadřuje statičnost i dynamiku, světlo i tmu, vodu i oheň, ve výtvarném umění pak známý souzvuk Řádu a Chaosu…

Zdeněk Šplíchal tvoří v rozsáhlých cyklech, které na sebe často navazují. Převládají motivy přírodní a duchovní. Často do svého obrazu pojme všechny síly a živly světa. Potom jsou jeho obrazy téměř alchymistické… Názvy děl se snaží postihnout alespoň základní myšlenku. Na jihlavské výstavě jsou tak k vidění díla z intimních cyklů „Vrstvení“, „Krajina v ohrožení“, „Vrstvení snů a myšlenek“, „Vegetace“ aj., ve kterých můžeme tušit horizont, zemi, dynamické vrstvy i kresebný rej rostlin.

Koncepce výstavy v Domě Gustava Mahlera otevřela další možnou uměleckou inspiraci, vazbu na světově proslulé rakouské krajany pocházející z Vysočiny. Pro jihlavskou výstavu tak vznikla díla přímo inspirovaná Mahlerovou symfonií „Píseň o zemi“. Převládá v nich světlo a vzdušnost – tak jako je tomu v Mahlerových fantaskních hudebních krajinách, kde můžeme tušit lesk korutanských jezer a závratě dolomitských útvarů.

Výstava je doprovodnou akcí letošního 22. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Mahler Jihlava – Hudba tisíců.

Text: kurátor Mgr. Petr Štěpán
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Třebíčští radní: za jeden pokácený strom vysadit dva nové
Stromy jsou důležité v přírodě i ve městě - proto radnice v Třebíči věnuje zvýšenou pozornost péči o zeleň jak ve veřejném prostoru, tak v městských lesích. Radní města si dali za cíl za jeden pokácený strom ve městě vysadit dva nové.
V plánu radnice je letošní dokončení revitalizace parku Na Hrádku, revitalizace zámeckého parku, pokračování řízené výsadby nových stromů v městských lesích, příprava revitalizace Týnského údolí a Tyršových sadů a další zlepšování zeleně na veřejných prostranstvích.

V parcích, sadech i na veřejných prostranstvích se stromy průběžně obnovují a také doplňují. Odbor rozvoje a životního prostředí vytipovává místa, kde je možné vysázet stromy a doplnit různá stromořadí.

Jak je to s těmi vysázenými stromy za pokácené?

Za rok 2022 bylo v intravilánu Třebíče pokáceno 439 suchých či dožívajících stromů. Vysázeno jich bylo 787. Největší obměnou zeleně prošel Hrádek, kde bylo na základě odborných dendrologických doporučení pokáceno 340 stromů, následně vysázeno 417 stromů a 362 keřů. Na novém záchytném parkovišti v Hrotovické ulici proběhlo kácení sedmnácti náletových a dožilých stromů, nově zde bylo vysázeno 23 habrů a 23 třešní a také 364 keřů, zejména svída krvavá a ptačí zob.

Kromě parků hospodaří město také v městských lesích. Zde se od roku 2019 vytěžilo mnoho kůrovcem napadených smrků. Za poslední čtyři roky bylo v městských lesích vysázeno 47.900 stromků, z toho 10 tisíc v letošním roce.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Táborská zoo podporuje milovickou rezervaci zubrů a divokých koní
Problémy se zajištěním pravidelného přísunu vody zapříčinily na začátku dubna v milovické rezervaci zubrů a divokých koní zbytečnou smrt zubřího mláděte. To uhynulo uvězněné v bahně ve vysychající tůni, v níž chtělo uhasit svou žízeň. Ochránci přírody provozující milovickou rezervaci dlouhodobě bojují za zřízení nového napajedla, protože to stávající už mnoho let přesluhuje. Kvůli byrokratickým obstrukcím však rezervace na povolení stále čeká. Vytvořila proto petici vodaprozubry.cz v níž žádá o podporu veřejnosti. K petici i snahám rezervace vyřešit zásobování vodou se připojila i táborská zoologická zahrada.
„S milovickou rezervací spolupracujeme dlouhodobě. Nový domov v ní nalezly naše zubří samice Tara a Norisa. Reintrodukce zubra evropského, tedy jejich odchov a vypouštění do přírodních rezervací, je stěžejní záchovný program naší zoo. O to víc nás stávající problémy rezervace velkých kopytníků v ČR se zásobováním vodou trápí. Zvlášť, když řešení existuje. Doufáme proto, že tato petice pomůže k tomu, aby se zadrhnuté kolo byrokracie konečně pootočilo a výstavbě tolik potřebného nového napajedla už nic nebránilo,“ říká ředitel zoo Evžen Korec a vyzývá všechny příznivce zoo, aby se k petici připojili.

Zubr evropský, největší zvíře, které kdy žilo na našem území, pokud neuvažujeme vyhynulého mamuta. Zubr je o něco menším příbuzným severoamerického bizona a býval po staletí přirozeným vládcem lesů na území českých zemí, dokud ho v raném novověku člověk nevyhubil. Jen díky systematické mezinárodní spolupráci soukromých chovatelů a zoologických zahrad se podařilo největší suchozemské obratlovce Evropy zachránit. Na přítomnost zubrů na našem území dodnes upomínají i místní názvy některých českých obcí i erby šlechtických rodů.

Zoologická zahrada v Táboře se reintrodukci zubra evropského, tedy jeho návratu do velkých přírodních rezervací v Česku i Evropě, věnuje od roku 2016, kdy nejprve v květnu přivezla čtyři samice takzvané nížinné linie zubra evropského. Do nového výběhu v táborské zoo byly na začátku května roku 2016 vypuštěny dvě zubří samice, tehdy téměř dvouletá Usjana a čtyřletá Uselina, které byly přivezeny z německého soukromého chovu v Usedomu. Krátce poté byly do zoo transportovány další dvě mladé samice narozené v roce 2015 – Norisa a Norma – z norimberské zoo. Tyto samice na konci roku 2016 doplnil chovný samec Poczekaj, který 22. listopadu přicestoval z polských Niepolomic.

ZOO Tábor v rámci návratu zubra evropského do přírodních rezervací v Česku i Evropě odchovala už deset mláďat. Zatím poslední byla v druhé polovině minulého roku samice Táborka. Zatím posledním zubrem, který opustil Tábor, byl samec Taran. Ten letos v dubnu obohatil genetický fond zubřího stáda ve vyhledávané francouzské zubří rezervaci Réserve des bisons d'Europe u města Sainte-Eulalie.

Veškeré informace o tomto zvířecím druhu i jeho záchraně před vyhubením naleznou zájemci na speciálním webu www.zazubra.cz. Zakoupením unikátních suvenýrů pak mohou podpořit jednak celý program návratu zubra do přírody nebo i jednotlivé transporty do přírodních rezervací.
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Po kolejích na Vysočině jezdí dva nové dvouvozové vlaky RegioPanter, cestujícím poslouží i jako mobilní kancelář
Dvě nové dvouvozové jednotky RegioPanter, které od začátku května jezdí na Vysočině, byly v pátek 9. června oficiálně předány do provozu na tratích Kraje Vysočina. Další čtyři RegioPantery zamíří do regionu během letních měsíců. Jednotka RegioPanter řady 650.2 má kapacitu 140 míst a nabízí moderní a komfortní cestování v regionální dopravě 21. století. Nové jednotky jsou konstruovány pro rychlost až 160 Km/h.
První dvě dvouvozové elektrické jednotky RegioPanter vyjely na tratě Vysočiny na začátku května. Cestující se s nimi svezou na trati č. 250 mezi Havlíčkovým Brodem a Žďárem nad Sázavou, a také na trati č. 225 Havlíčkův Brod – Jihlava / Jihlava město. Další čtyři jednotky by měly na Vysočinu dorazit během letních měsíců a kromě zmíněných linek obslouží i spoje mezi Havlíčkovým Brodem a Kolínem. Nové elektrické jednotky určené pro Kraj Vysočina vyrábí Škoda Group.

„Vysočinu čeká revoluce v cestování vlakem. RegioPantery, které jsme v Jihlavě odprezentovali, nabízejí vše, co od moderního cestování zákazníci žádají. Jsou nízkopodlažní, což usnadní cestování seniorům, rodinám s malými dětmi nebo handicapovaným. Cestující určitě ocení i ergonomicky tvarované sedačky s dostatkem místa pro nohy, klimatizaci a moderní audiovizuální informační systém. Tyto komfortní vlaky zároveň slouží jako mobilní kancelář ‚train office‘. Díky Wi-Fi připojení, elektrickým zásuvkám, USB portům nebo sklopným a rozkládacím stolkům lze čas na cestě využít například k práci, studiu, nebo třeba sledování filmů,“ říká člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

Ve vlaku jsou k dispozici také zásuvky na dobíjení baterií elektrických invalidních vozíků nebo elektrokol. Samozřejmostí je prostor pro umístění kočárků nebo jízdních kol. Jednotky jsou vybaveny nejmodernějším evropským vlakovým zabezpečovačem ETCS a komunikačním systémem GSM-R, které zajistí vysokou bezpečnost provozu.

„Nasazení nových elektrických jednotek na regionálních tratích v Kraji Vysočina je faktickým naplněním desetileté smlouvy, kterou kraj s Českými drahami uzavřel v roce 2019. Železniční přepravu využije v našem regionu ročně více než deset milionů cestujících. Naším cílem je zvyšovat nabízený přepravní komfort bez ohledu na to, jak dlouhou cestu lidé vlakem absolvují,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

České dráhy v rámci smlouvy s Krajem Vysočina investují do nákupu nových vozidel a zásadního zvýšení komfortu cestování přes 1,5 miliardy korun. Kromě zmíněných RegioPanterů brzy vyjedou na tratě Vysočiny nové motorové jednotky RegioFox od společnosti PESA Bydgoszcz. Tyto vlaky budou poháněny motory Rolls-Royce, které kromě klasické nafty umí jezdit i na biopalivo HVO. Po dodání těchto jednotek budou všechny elektrické a více jak 85 procent motorových vlaků v Kraji Vysočina vyměněno za moderní soupravy (RegioPanter, RegioFox, RegioSpider).

Výbava elektrických jednotek RegioPanter

moderní světlý a přehledný klimatizovaný interiér s ergonomicky řešenými čalouněnými sedačkami;
bezbariérový nástup s podlahou vozidla ve výši moderních nástupišť bez nutnosti překonávat schody, pro cestující na vozíku budou vybaveny plošinou pro překlenutí prostoru mezi nástupištěm a podlahou vozu, na zastávkách s nižšími nástupišti usnadní nástup dodatečný výsuvný schod;
moderní bezpečné předsuvné dveře ovládané tlačítky, centrálně uzavírané a blokované již před rozjezdem vlaku, navíc pro nevidomé a slabozraké budou čelní dveře jednotky vybavené dálkovým ovládáním, obsluhovaným slepeckou vysílačkou, a akustickým majáčkem;
prostorné bezbariérové WC přístupné také osobám na vozíku s uzavřeným systémem a vybavené sklopným stolem pro přebalování kojenců;
doplňkové služby, jako jsou elektrické zásuvky pro napájení přenosné elektroniky cestujících, např. mobilní telefony, tablety atp. včetně USB portů, Wi-Fi, sklopné nebo rozkládací stolky podle rozmístění sedaček a zásuvky 230 V pro dobíjení baterií elektrických invalidních vozíků;
dostatečně velké prostory pro umístění kočárků, jízdních kol a přepravu osob na invalidním vozíku;
moderní audiovizuální informační systém poskytující informace o jízdě vlaku a zastávkách všem cestujícím včetně nevidomých, slabozrakých nebo neslyšících osob, pro nevidomé a slabozraké budou uvnitř soupravy k dispozici také informační štítky v Braillově písmu.
Základní parametry jednotek RegioPanter

maximální rychlost 160 km/h;
výkon 1320 kW;
délka 52,9 m;
počet míst k sezení 140;
hmotnost obsazené soupravy 122 tun, hmotnost prázdné soupravy 105 tun;
bezbariérovost (jednotky jsou nízkopodlažní);
napájecí soustava 3 kV DC, 25 kV 50 Hz AC;
vlakový zabezpečovací systém ETCS.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež dřeva; recidivista ukradl pastelky; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
Vytěženou kulatinu smrku v délce kolem čtyř metrů ukradl neznámý zloděj od ranních do odpoledních hodin úterý 6. června u obce Samšín na Pelhřimovsku. Krádeží asi čtyřicet kubíků dřeva způsobil škodu kolem dvaceti tisíc korun.. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Michaela Lébrová.
Muž neplatí výživné na dcery
Pětatřicetiletý muž je podezřelý ze spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy. Vyživovací povinnost, si neplní od října loňského roku. "Měsíčně má na své dvě nezletilé dcery ve věku patnáct a deset let, které žijí s matkou v obci na Havlíčkobrodsku, platit částku kolem šesti tisíc korun. Celkově muž dluží na výživném přes padesát tisíc korun", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté případ nadále prověřují.

Recidivista ukradl pastelky
Ve čtvrtek 8. června po jedné hodině odpoledne zasahovali policisté v prodejně na náměstí Trčů z Lípy ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, kde v nestřeženém okamžiku pachatel ukradl balení pastelek a z prodejny odešel. Policisté zjistili k muži dostupné informace a začali po něm v lokalitě pátrat. "Policisté, kteří podezřelého muže v krátké době dopadli, jej odvezli na oddělení k provedení nezbytných úkonů. Dvaašedesátiletý muž byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již opakovaně odsouzen a odpykal si i trest odnětí svobody. Z věznice byl propuštěn v březnu letošního roku", uvedla Michaela Lébrová. Policejní inspektor sdělil muži podezření ze spáchání trestného činu krádeže.

Opilý muž skončil na záchytce
Ve čtvrtek 8. června přijali policisté před půlnocí oznámení o značně opilém muži, který ležel u silnice u obce Lukov na Třebíčsku. "Muž nebyl schopen samostatné chůze, měl problémy s orientací a nebyl schopen se o sebe sám postarat. Policisté zjistili, že se jedná o devětačtyřicetiletého muže. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 1,63 promile alkoholu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilové. Opilého muže odvezli policisté na záchytku k vystřízlivění.

Za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
Ve čtvrtek 8. června kontrolovali policisté řidiče motocyklu Garelli, který jel po čtvrté hodině odpoledne po silnici v obci Dolní Lažany na Třebíčsku. "U dvaatřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu necelé půl promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Pozitivní byl u muže i test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, a to na marihuanu. Řidič se bezdůvodně odmítl podrobit lékařskému vyšetření a dopustil se tak dalšího přestupku. Dále se jednalo o muže, který má od loňského podzimu soudem uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, který by mu měl skončit až v polovině příštího roku. Policisté mu další jízdu zakázali", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policejní inspektor sdělil muži podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení. Řidič je podezřelý také z přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Řidič pod vlivem drog
Ve čtvrtek 8. června po jedné hodině odpoledne zastavili policisté na ulici Štítného v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku osobní auto Suzuki. "Dvaatřicetiletý řidič byl policisty vyzván k podrobení se testu na přítomnost omamných a psychotropních látek. Výsledek testu byl pozitivní na marihuanu a pervitin. Následně byl muž vyzván, aby se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu v nemocničním zařízení, s čímž souhlasil. Policisté muži zakázali další jízdu", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Výsledek toxikologického zkoumání ukáže, zda se muž bude zodpovídat z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky nebo z přestupku na úseku dopravy.

Řidiči pod vlivem alkoholu
Ve čtvrtek 8. června po páté hodině ráno kontrolovali policisté ve Žďáře nad Sázavou řidiče vozidla Škoda Octavia, který jel po ulici Brodská. "U třiapadesátiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu do půl promile alkoholu. Obdobné hodnoty vykázaly také opakované dechové zkoušky. Řidič se také podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení", informovala M. Lébrová. Policisté muži další jízdu zakázali a zadrželi mu řidičský průkaz. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy, které policisté šetří.
Doplnila, že dalšího řidiče pod vlivem alkoholu zastavili policisté v pátek 9. června po osmé hodině ráno ve vozidle Dacia v ulici Karlov ve Velkém Meziříčí. Policisté při dechové zkoušce muži naměřili také necelé půl promile alkoholu. V další jízdě již řidič nesměl pokračovat. Muž se bude z přestupkového jednání zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Řidič je podezřelý z přestupku
Ve čtvrtek 8. června před pátou hodinou odpoledne kontrolovali policisté ze Světlé nad Sázavou řidiče vozidla Škoda, který jel v obci Koňkovice na Havlíčkobrodsku. "U dvaačtyřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu do půl promile alkoholu. Přítomnost alkoholu u řidiče potvrdila i opakovaná zkouška. Řidič se k požití alkoholu před jízdou doznal. Policisté řidiči zakázali pokračovat v další jízdě a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy, případ policisté dále šetří.

Muž řídil přes uložený zákaz
Ve čtvrtek 8. června zastavili policisté v Hradební ulici v Jihlavě po desáté hodině dopoledne motocykl Suzuki a zjistili, že řidičem je jednadvacetiletý muž, který řídit vozidla nesmí. "Má totiž od dubna soudem uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na tři a půl roku. Policisté muže odvezli na oddělení, kde mu policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí", uvedla Jana Kroutilová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   24. 7. 2024

• Havlíčkův Brod zve o prázdninách na pohádky, do kina i na komentovanou prohlídku Staré radnice
• Přijďte se do táborské zoo blíže seznámit s roztomilými surikatami
• Polovina papoušků se má v češtině přejmenovat, nová jména získají i někteří ptáci. Zastavme tuhle šílenost!
• Festival židovské kultury Male chajim v Třebíči nabídne tance, přednášky, koncerty i výstavu fotografií z židovského hřbitova Pavla Heřmana
• Policisté hledají svědky tonutí pětileté dívenky na Vodním ráji v Jihlavě
• Z policejního deníku: neznámý vandal poničil auto; recidivista kradl v obchodě sušenky a bagety

Úterý   23. 7. 2024

• Výstava miniatur slavné Slovanské epopeje od jihlavského malíře Jana Jiřího Rathsama v expozici Zlaté české ručičky v Pelhřimově
• V třebíčské porodnici mohou nově maminky rodit v šále, na balónu i porodní stoličce
• Z policejního deníku: nález munice v zemi; na silnici se válely přepravky s pivem, auto nikde žádné nebylo

Pondělí   22. 7. 2024

• Pelhřimovské muzeum vystavuje motorky i doplňky, třeba oblečení, helmy či sportovní trofeje
• Čtyři sta let starý dub u Palečkova mlýna u Sokolí na Třebíčsku reprezentuje Vysočinu v anketě Strom roku 2024
• Jihlavská radnice věnuje věci ze ztrát a nálezů Charitě, využijí je lidé v hmotné nouzi nebo bez domova
• Policisté hledají ženu, která po nehodě u Třeštice pomáhala těžce zraněnému řidiči auta Škoda Octavia
• Sériového pětačtyřicetiletého zloděje z Jihlavska policisté dopadli, hrozí mu až tři roky za mřížemi
• Z policejního deníku: řidič osobního auta utrpěl po srážce s traktorem zranění; opilí muži skončili na záchytce

Neděle   21. 7. 2024

• Z policejního deníku: zloděj si odnesl úhlovou brusku; třiasedmdesátiletá řidička nabourala pět aut

Sobota   20. 7. 2024

• Pes opilého majitele, který podruhé během týdne zaútočil na policisty, byl usmrcen
• Tajemství kostelíku svatého Jana Křtitele v Jihlavě
• V reaktoru druhého výrobního bloku v jaderné elektrárně v Dukovanech je opět palivo, odstávka se blíží ke konci
• Putování po městech Koruny Vysočiny se rozšířilo o Svratku a Křižánky
• Muž v podmínce obtěžoval bývalou partnerku, skončil ve vazbě
• Nenapravitelný muž skončil za mřížemi
• Pětistým miminkem roku 2024 je Lada z Ocmanic
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky; opilý muž napadal ženu, urážel ji a vláčel po zemi

Čtvrtek   18. 7. 2024

• Klášter v Nové Říši je novým atraktivním turistickým cílem Vysočiny
• Vlci z nelegálního chovu našli dočasný domov v záchranném centru CITES v ZOO Tábor
• Stavba parkoviště začala, sledovat ji můžete online
• Z policejního deníku: nález letecké pumy; neznámý sprejer počmáral dům a popelnice

Středa   17. 7. 2024

• Z evropské přírody už nenávratně zmizely desítky druhů zvířat. Slováci se nyní snaží vystřílet další
• Letní kino v Jihlavě promítne film Barbie
• Z policejního deníku: zloděj odjel na elektrokoloběžce; opilý řidič ujel od nehody

Úterý   16. 7. 2024

• Na Vysočině se množí klíšťata, nemocných klíšťovou encefalitidou a Lymskou borreliózou přibývá
• Lávka u Staré plovárny v Jihlavě je opravená, dělníci k ní nosili nářadí i materiál v kýblech
• V Muzeu rekordů v Pelhřimově je k vidění brazilské vydání knihy a klasické vydání sešitové románu Dobrý voják Švejk
• Kandidátní listiny do krajských voleb podalo na Vysočině třináct politických stran, hnutí a koalic
• Zvířata z táborské zoo si užívají studené sprchy a ledové „dorty“
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl centrálu a bezpečnostní zámky; řidič, který boural, nadýchal 3,88 promile

Pondělí   15. 7. 2024

• Jeřáb Nick z táborské zoo je symbolem vznešenosti, dlouhověkosti a věrnosti
• Výstava Metamorfózy završila pobyt francouzských umělců v Telči
• Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně navyšují i plochy dalších plodin
• V parku Gustava Mahlera v Jihlavě začal platit zákaz venčení psů
• Z policejního deníku: vandal poničil garážová vrata; recidivistka ukradla prádlo; opilí řidiči bourali

Neděle   14. 7. 2024

• Policisté v Třebíči evakuovali lidi z domu, kde hořel jeden z bytů
• Práce na odstávce druhého výrobního bloku Dukovan běží i o prázdninách na plné obrátky
• Z policejního deníku: na auto spadl strom, čtyři lidé utrpěli zranění; krádež jízdního kola

Sobota   13. 7. 2024

• Hygienici zakázali koupání v rybníce Ředkovec
• V hmyzím hotelu na louce ve Velkém Meziříčí žije početná skupina včel samotářek

Pátek   12. 7. 2024

• Letní soutěž o zajímavé ceny v infocentrech ČEZ, pozvánka nejen do Dukovan a Dalešic
• Střelmistr z legií František Pól z Mostišť skončil jako školník
• Voňavá výstava Zahrada Vysočiny v Žirovnici představí lilie i jedlé květy, chybět nebude ani kulturní program
• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024