Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 10.6 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Polná zve na rekonstrukci největšího požáru
Nejničivější oheň v polensko - přibyslavském panství si připomene Polná v neděli 11. června půldruhé hodiny po poledni. Tragickým pro město byl 4. srpen roku 1863. Rozsáhlý požár zničil 189(!) domů a 456 rodin zůstalo bez přístřeší.
U příležitosti 160. výročí obrovského neštěstí tamější sbor dobrovolných hasičů s asistencí SDH Česká Jablonná před děkanským chrámem Nanebevzetí Panny Marie uspořádá věrohodnou rekonstrukci požáru.

Jediní, kdo v létě 1863 polenským občanům, tehdy vybavených pouze vědry na vodu, přispěchal pomoci zničující oheň zkrotit, byli řemeslníci z deset kilometrů vzdálené Přibyslavi.

"V té době ještě nebyly ustanoveny hasičské sbory, ale jejich roli plnily velmi dobře zorganizované řemeslnické cechy. Navíc některá města již vlastnila dřevěné stříkačky. V Přibyslavi takovou měli, zapřáhli koně a tryskem vyrazili hořící Polné na pomoc. Nemohli se však do města dostat Školskou bránou pro spadlé krovy. Museli si prosekávat cestu," píše historik a dodává, že „když Polná lehla popelem, stala se městem žebráků“.

Město v neděli současně oslaví 150. výročí založení hasičského sboru a 225. výročí zrodu ochotnického divadla; právě místní herci naplní všechny role scénáře 160 let starého dramatu.

Foto: Ivo Havlík - Snímky z dřívější rekonstrukce požáru autora
Ivo HAVLÍK



Zpět nahoru na obsah...

Seriál ze zámku ve Velkém Meziříčí: František Záviška
Záviškovu ulici zná ve Velkém Meziříčí téměř každý. Ne všichni ovšem tuší, že to zdaleka není jediná připomínka tohoto významného rodáka, kterou ve městě máme. Množství artefaktů odkazujících na význačného fyzika se nachází i v místním muzeu. Přímo v expozicích je instalována část kubistického nábytku, který měli manželé Záviškovi ve svém bytě. Vystaveno je také několik fotografií a drobných předmětů.
V muzejním archivu je Františku Záviškovi věnován samostatný fond, ve kterém jsou uloženy jak materiály související s jeho odbornou činností, tak i drobnosti ryze osobní povahy.

Jeho vědeckou činnost nám připomíná řada diplomů, mezi kterými nalezneme například diplomy k řádnému členství v Královské české společnosti nauk z roku 1929 či v České akademii věd. Dochován je také rukopis přednášky ke stoletému výročí Faradayova díla a některé z jeho vydaných publikací.

Díky dalším sbírkovým předmětům můžeme Františka Závišku poznat nejen jako vědce a fyzika, ale máme možnost na něho pohlédnout i v osobnější rovině. Rodinné fotografie nám ho představí také jako přítele, později rovněž jako manžela a tatínka.

Jeho láskou se stala Emilie Škodová, které již v roce 1900 zaslal přání k svátku tohoto znění: „V předvečer Vašeho svátku rád bych něco na památku zaslal Vám dnes v důkaz úcty, vím však – krásných darů tucty, že dnes obdržíte asi." Sňatek uzavřeli o dvanáct let později, přičemž se dochovalo jak svatební oznámení, tak i následné poděkování za blahopřání."

Ačkoli nám některé drobnosti všedních dnů přijdou bezvýznamné, mohou být jednou zajímavým dokladem každodenního života. Důkazem toho je například průkazka na zlevněnou jízdu z roku 1941, řidičský průkaz z roku 1942 či několik dopisnic a pohlednic hustě popsaných texty Záviškových přátel či kolegů. V archivním fondu nalezneme také vizitky, lístek s ručně psanou adresou či dveřní štítek.

Z trojrozměrných předmětů si ve sbírkách můžeme prohlédnout dioptircké brýle, v jejichž evidenční kartě je uvedeno, že se jedná právě o Záviškův dar. Nacházejí se v kovovém pouzdře se štítkem informujícím, že pocházejí z pražské optiky F. Červenky. V malé kožené peněžence zase nalezneme několik knoflíků, centimetrový kousek tužky a poštovní známky.

František Záviška se na poštovní známce dokonce objevil, a to v roce 1962 u příležitosti stého výročí založení Jednoty československých matematiků a fyziků. V archivních materiálech je založena dokonce s obálkou prvního dne.

Kubistický nábytek
K nepřehlédnutelným předmětům, které se vážou k osobě Františka Závišky, patří soubor kubistického nábytku. Tato kolekce byla zhotovena v roce 1913 pražským družstvem Artěl podle návrhu významného architekta Pavla Janáka a rozhodně se nejedná o masovou produkci. Soubor se skládá ze dvou částí, a to pracovny a ložnice. Nábytek byl původně umístěn v Záviškově pražském bytě, kdy tento reprezentativní interiér zřejmě souvisel se Záviškovou úspěšnou vědeckou kariérou. Do muzea nábytek v roce 1965 darovala paní Milka Závišková. Součástí je také ikonická kubistická černobílá cukřenka.

Zdroj: https://www.velkomeziricsko.…
Lucie PAVELCOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Pelhřimovský 33. festival rekordů odstartovali obři
Není mnoho akcí s tak dlouhou tradicí. Krásné pelhřimovské náměstí je navíc magickým místem, kde padlo už hodně přes tisíc (nejen) českých rekordů. Tu energii, kterou zde pokořitelé hranic lidských možností odevzdali, zde lze cítit. O druhé červnové sobotě zvlášť. Letošní program startuje v 11 hodin, ale už teď jsou zde vystaveny obří exponáty místního Muzea rekordů: na náměstí vysedává na rekordně velké selské židli, kterou vyřezal 85letý seniór obří třímetrový plyšový medvěd, který je ale jen mladším bratrem pětimetrového bílého rekordmana Maxmiliána, jež sedí na obří houpačce v expozici muzea.
Rekordně veliká rámová pila, kterou vyrobili učni z místní SPŠ SOU má na délku 474 cm a vyfotit se lze i s největším šroubovákem v České republice, který měří 301 cm.

Program akce Pelhřimov – město rekordů pokračuje až do večerních hodin a bude zakončen koncertem kapely Mňága a Žďorp. V průběhu dne bude do Rekordmanské síně slávy bude uveden Ing. Pavel Pavel, který jako první člověk na světě rozpohyboval legendární sochy MOAI na Velikonočním ostrově (uvidíte i ukázku pohybu soch na 250kilogramové replice, která se následně stane exponátem pelhřimovského Muzea rekordů).

Udílení těchto cen je pro Pelhřimovské příležitostí upozorňovat na česká prvenství, unikátní počiny českých lidí a na výkony, které snesou srovnání i v celosvětovém měřítku (předchozími držiteli tohoto ocenění se stali např. manželé Zátopkovi, letos Jan Koller, nejlepší střelec fotbalové reprezentace…)

Oficiální text k uvedení do Rekordmanské síně slávy:
Ing. Pavel Pavel
Technik, cestovatel a experimentální archeolog Ing. Pavel Pavel na základě svých úvah a teorií jako první veřejně prezentoval způsob pohybu (přemisťování) obřích monolitických kamenných soch MOAI, které tesali a vztyčovali domorodci na Velikonočním ostrově (Rapa Nui). V roce 1982 vyrobil ve Strakonicích 12 tun těžký betonový model sochy a před zraky veřejnosti vyzkoušel, jak s ním lze vstoje pohybovat pouze pomocí lan ovládaných malou skupinou osob. O 4 roky později jej norský cestovatel Thor Heyerdal pozval na Velikonoční ostrov, kde Ing. Pavel experiment zopakoval s originální sochou, přičemž k jejímu rozpohybování potřeboval pouze 16 lidí a několik lan. Předchozí experimenty přitom prokazovaly potřebu stovek zúčastněných.

Titulem Rekordman roku bude oceněna například i největší tabulka čokolády o rozměrech 6,3 m x 3 m, vážící 240 kg.
Miroslav MAREK



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   6. 9. 2024

• Odlehčovací služba Adapta oslavila 10 let novým rekordem na hradě Roštejn
• Václav Pazourek vlastní 1 155 exemplářů Guinnessovy knihy rekordů
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila mláďata alpaky
• Jednadvacetiletý muž připravil seniory na Žďársku o sto tisíc korun
• Den otevřených dveří a prevence v třebíčské nemocnici kromě jiného poradí, jak předcházet nemocem
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokoloběžku; opilý řidič elektrokoloběžky boural
• O značku Vysočina – regionální produkt usilují tři noví výrobci
• Advokát z Vysočiny zpronevěřil jemu svěřené peníze; kriminalisté ukončili vyšetřování rozsáhlého případu zpronevěry a podvodu

Čtvrtek   5. 9. 2024

• Rodinný běh Jihlavou letos pomůže Tinušce trpící Leberovou slepotou
• Výstava obrazů Eva Macholánová - ani jedno zvíře v galerii Tympanon v Třebíči
• Mládě sovice sněžní v táborské zoo roste jako z vody
• Z policejního deníku: vandal poškodil sdílené jízdní kolo
• Čtrnáctiletou Michaelu viděli z Jihlavy její blízcí viděli naposledy v pátek, policie žádá o pomoc veřejnost

Středa   4. 9. 2024

• Podchod do Libušina údolí v Třebíči zdobí obrazy květin i krajiny
• Legionář František Pol z Velkého Meziříčí cestoval domů vlakem přes Kanadu
• Zámecká slavnost v Novém Městě na Moravě přivítá dámy i pány v kloboucích
• Den otevřených dveří památek v Jihlavě doprovodí slavnost Dožínky
• Kaplička v Křídlech bude přemístěna dále od frekventované silnice spojující Nové Město na Moravě a Brno
• Záchranáři na Vysočině absolvovali během letních prázdnin rekordní počet výjezdů

Úterý   3. 9. 2024

• Nosálové z táborské zoo si nejvíce pochutnají na šťavnatém ovoci
• Motorkáře zraněného po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník
• Hybrálecká ulice v Jihlavě zůstane uzavřena až do konce letošního roku
• Společenský život hmyzu v muzeu v Telči umožní nahlédnout do úžasného světa miniaturních, ale o to zajímavějších tvorů
• Hrdinové bez plášťů: Kdo stojí za pomocí mladým v nízkoprahových klubech?
• Školní rok začal a děti i studenti již vyhlížejí prázdniny; první budou na konci října
• Tejpování břicha v těhotenství, po porodu nebo při menstruačních bolestech. Třebíčská nemocnice rozšiřuje služby pro ženy
• V průběhu letních prázdnin zemřeli na silnicích Vysočiny čtyři lidé
• Z policejního deníku: v Nížkově byly nalezeny dva dělostřelecké granáty; opilý pár, který byl v noci s dětmi v parku, skončil na záchytce

Pondělí   2. 9. 2024