Velké Meziříčí si připomíná rod Harrachů
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Velké Meziříčí si připomíná rod Harrachů
Letošní rok byl vyhlášen rokem Harrachů. Velké Meziříčí je s tímto rodem bytostně spojeno. I když zdejší panství patřilo rodu, co se jména týče, pouze 29 let, zapsal se nesmazatelně do historie města.
Rod je poprvé v písemných pramenech zmiňován ve 13. století v jižních Čechách, své jméno mají odvozovat od názvu dnes již neexistující vesnice Harachy. Poprvé se připomínají bratři Jan a Beneš v roce 1272 jako svědci na listině pánů z Rožmberka. Rod se brzy rozdělil na českou a rakouskou větev. Rakouská větev se vyšvihla mezi nejvýznamnější šlechtu v habsburské monarchii. Rakouští Harrachové pak získali velký majetek i v Čechách, a především na Moravě.
S Velkým Meziříčím je spjat hrabě František Harrach. František Arnošt Maria Alfred hrabě Harrach z Rohrau a Thannhausenu se narodil v malebném rakouském městečku Traunkirchen. Když se v roce 1895 poprvé ženil, dostal od otce do správy moravský zámek a velkostatek Janovice. V roce 1908 zemřel majitel velkomeziříčského panství a Františkův strýc Rudolf z Lobkovic a František po něm dědil.
Ve Velkém Meziříčí se aktivně zapojil do veřejného života a stal z něho doslova a do písmene Meziříčák. Podporoval nejrůznější spolky jako třeba Sokol, stál u založení hasičského sboru na zámku apod. Zapojil se také do politiky, od ledna 1914 byl poslancem Moravského zemského sněmu.
V roce 1909 se v okolí města konaly velké manévry, na které osobně přijel rakouskouherský císař František Josef I. a také německý císař Vilém II. Oba František Harrach hostil na svém zámku. Nejvíce si ale do oka padl s následníkem trůnu Františkem Ferdinandem d'Este, se kterým poté úzce spolupracoval a vzniklo mezi nimi, dalo by se říci, i přátelství.
Přišel osudný den 28. června 1914. Ten den František Ferdinand se svojí chotí Žofií Chotkovou projížděl městem Sarajevem v automobilu Františka Harracha, který ve voze též seděl. Když Gavrilo Princip na následníka vystřelil, byl mu hrabě František nablízku. Nedokázal mu už pomoci. Batistový kapesník, na kterém ulpěla následníkova krev, je dnes exponátem v muzeu na velkomeziříčském zámku.
František Harrach byl účastníkem první světové války, a to jako příslušník automobilového sboru rakousko‑uherské armády. Po válce sice přišel o část svého majetku, ale nezahořkl a aktivně žil dál i v Československé republice. V roce 1929 ve Velkém Meziříčí založil rybářsko‑hydrologickou stanici, ojedinělou tehdy v celé Evropě.
A přišel rok 1937. František Harrach se na začátku května zúčastnil koncertu místního pěveckého sboru Hlahol, kde se naplno projevily srdeční potíže související s diabetem. Skončil v nemocnici v Jihlavě, kde 14. května 1937 zemřel. Pohřeb ve Velkém Meziříčí 18. května 1937 za účasti místních občanů i příbuzných z řad nejvyšší šlechty byl velkou událostí. Pohřben je v Lobkovické hrobce v Netíně. Film z pohřbu je k vidění na výstavě na velkomeziříčském zámku.
Velké Meziříčí podědila jeho dcera Josefa Sarolta Maria Anna Františka Saturnina Podstatzky‑Lichtensteinová, rozená Harrachová (29. listopadu 1905 Aschach – 16. února 2000 Salcburk), která se se 7. ledna 1933 ve Velkém Meziříčí provdala za hraběte Aloise Podstatzky‑Lichtensteina. V roce 1990 se vrátila domů do Velkého Meziříčí na návštěvu, v roce 1995 pak natrvalo. Dnes je vlastníkem zámku Františkův vnuk Jan Nepomuk Anna Maria Hypolit Podstatzky‑Lichtenstein (*13. srpna 1937).
Hrabě František Harrach zcela naplňuje heslo harrachovského roku – Vznešenost zavazuje. Ve Velkém Meziříčí byl oblíbený, a to nejen pro svoje mecenášství, ale právě pro svoji vznešenost, která ovšem nevyplývala z jeho šlechtického titulu, ale z jeho lidského charakteru a z jeho srdce, které celé patřilo městu mezi Balinkou a Oslavou.
Výstavu v muzeu věnovanou Františku Harrachovi můžete navštívit až do 12. listopadu.
Foto: Archiv Muzea Velké Meziříčí
Zdroj: https://
www.velkomeziricsko.… Petr CHŇOUPEK
Ve Ždírci hořel traktor i les. škoda je šest milionů korun
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Ve Ždírci hořel traktor i les. škoda je šest milionů korun
Požár traktoru, frézy a lesa, která vzplál ve středu 20. září asi v 17.45 hodin ve Ždírci na Jihlavsku, napáchal škodu okolo šesti milionů korun.
ři požáru, ani samotném zásahu neutrpěl podle mluvčí hasičů na Vysočině Petry Musilové nikdo zranění.
Na místě události zasahovaly jednotky profesionálních hasičů ze stanic v Jihlavě a Polné společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Polné, Ždírce, Zhoře, Dobronína a Jihlavy - Bedřichova
- red -
V Kadově bude otevřena naučná stezka Železářství na novoměstském panství
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...V Kadově bude otevřena naučná stezka Železářství na novoměstském panství
V Kadově na Žďársku bude v sobotu 23. září otevřena nová naučná stezka nazvaná Železářství na novoměstském panství. Slavnostní přestřižení pásky za přítomnosti vedení obce se uskuteční ve 13 hodin na návsi u prvního z šesti panelů. Následovat bude komentovaná procházka po trase vedoucí katastrem Kadova s výkladem historika Miloslava Lopaura, který se na přípravě naučné stezky s obcí podílel. Od 15.30 hodin mohou účastníci posedět v budově bývalé školy, kde bude připraveno občerstvení.
Panely přibližují slavnou historii kadovských železáren, které byly významným centrem železářství v regionu, a místa, kde se nacházely hutě, doly, milíře a další objekty.
Počátky obce jsou spojeny právě se založením dvou vysokých pecí na výrobu železa v polovině 17. století majitelem novoměstského panství Františkem Maxmiliánem Kratzerem ze Schönsberka. Kadov pak začal vznikat jako osada dělníků pracujících v hutích a obhospodařujících vymýcené paseky. Na Moravě vyhlášené kadovské železárny vyráběly užitkové předměty pro zemědělství, řemeslnou výrobu a stavebnictví, z dalších výrobků se proslavily zejména litinové kříže, které jsou dodnes k vidění například na hřbitovech v okolí. Největšího rozmachu dosáhla tamní výroba železa v 18. a na počátku 19. století, huť byla zrušena v roce 1874.
- zprav -
V říčce Bystřici na Žďársku byl potvrzen račí mor, veterináři zavedli mimořádná opatření
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...V říčce Bystřici na Žďársku byl potvrzen račí mor, veterináři zavedli mimořádná opatření
Veterináři v říčce Bystřici na Žďársku zavedli ochranné pásmo po celé délce jejího toku. Zakázáno je přemisťování vodních živočichů z ochranného pásma a po rybaření je nutné očistit a dezinfikovat vybavení. Důvodem je výskyt račího moru. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.
Informoval, že ochranné pásmo tvoří celý úsek toku říčky Bystřice od místa výtoku z Domanínského rybníka po místo vtoku do řeky Svratky. Mimořádné veterinární opatření zakazuje přemísťování ryb a dalších vodních živočichů z ochranného pásmo do jiných vod. V odůvodněných případech může krajská veterinární správa vydat výjimku. V ochranném pásmu je po lovu ryb nutné provést mechanickou očistu a dezinfekci rybářského náčiní.
"Račí mor je závažné infekční plísňové onemocnění, které napadá evropské raky a způsobuje jejich úhyny. Zdrojem nákazy jsou nepůvodní druhy raků ze Severní Ameriky, které jsou na rozdíl od původních evropských raků vůči nákaze odolné. Účinný prostředek, kterým by se dali raci vyléčit, neexistuje. Plíseň roste rakům na těle a do vody uvolňuje pohyblivé spory, jimiž se rozmnožuje. Plíseň je výhradně račím parazitem, jiné živočichy neohrožuje. Spory mohou přežívat ve vodě týdny až měsíce", doplnil P. Vorlček.
K šíření přispívá například vypouštění raků do vodních toků z akvárií či vypouštění ryb, které mohly pobývat v kontaminované vodě. Spory se mohou šířit i na rybářském náčiní. K přenosu nemoci stačí i voda infikovaná zoosporami či mokré předměty, například sítě, holínky atd.
- zprav -
Krytá část Vodního ráje v Jihlavě se veřejnosti otevře v sobotu 23. září v deset hodin dopoledne
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Krytá část Vodního ráje v Jihlavě se veřejnosti otevře v sobotu 23. září v deset hodin dopoledne
Krytá část Vodního ráje bude v sobotu 23. září od 10 hodin po pravidelné technologické odstávce opět otevřena pro veřejnost. Během uzavření aquaparku se prováděly údržbářské a opravářské práce, které nelze dělat za provozu.
Vypustily se bazény, akumulační jímky a vše se vyčistilo. Opravily se technologické části bazénů a úpravny vody. Byla přespárována dlažba v celé bazénové hale. Udělaly se i další drobné stavební opravy a výmalby částí společných prostor v kryté části. Následně se opět bazény napustily. Na jejich naplnění, které trvalo dva dny, se použila voda z venkovních bazénů. Díky tomu ušetříme velké množství vody, která přitéká do kryté části přes venkovní úpravnu bazénové vody. Jde o využití vody z letní sezóny, protože stejně venkovní bazény na zimu částečně odpouštíme. Do bazénových van a to včetně akumulačních jímek se vejde kolem 500 kubíků vody. Všechny tyto práce vyšly zhruba na 300 tisíc korun.
Letní sezóna byla zahájena dne 24. června a ukončena byla 3. září 2023. Za dobu od 24. června do 3. září 2023 navštívilo venkovní část Vodního ráje celkem 34 507 osob. Rekordním dnem byla neděle 9. července, kdy se přišlo vykoupat 2 246 návštěvníků. Návštěvnost přes dva tisíce lidí během celého léta byla pouze dvakrát. Za sezónu, která trvala 62 dní, bylo 17 dnů úplně zavřeno. V této letní sezóně se mimo jiné do kryté části přišlo vykoupat 28 217 návštěvníků. Letošní 23. letní sezóna byla oproti jiným rokům zahájena později. Přesto byl počet návštěvníků stejný jako vloni a letní sezónu považujeme za vydařenou.
O aquaparku:
Vodní ráj Jihlava je svou kapacitou 2400 míst ve venkovní a 240 míst v kryté části areálu již 23. sezónu největším aquaparkem na Vysočině a jediným aquaparkem u dálnice D1. Sportovně-relaxační areál je otevřen celoročně a kromě několika bazénů a řady vodních atrakcí nabízí i sportovní a wellness služby. Každý rok projde jeho branami v průměru 200 000 návštěvníků. Provozovatelem jsou Služby města Jihlavy.
Martin MÁLEK
Přednáška Gymnázium v 18. století v podání historika Martina Firona v Havlíčkově Brodě
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Přednáška Gymnázium v 18. století v podání historika Martina Firona v Havlíčkově Brodě
Přednášku historika Martina Firona na téma Gymnázium v 18. století se uskuteční v pátek 22. září od 17.30 hodin jako doprovodný program k výstavě fotografií varhanáře Dalibora Michka v klášterním kostele sv. Rodiny v Havlíčkově Brodě.
Během přednášky bude kostel otevřený mezi 17 a 19 hodinou.
Mimo uvedený termín lze výstavu zpřístupnit na vyžádání od úterý do neděle mezi devátou a sedmnáctou hodinou (od 12 do 13 hodin je polední přestávka) na telefonickém čísle havlíčkobrodského muzea 569 429 151 či u jeho pokladny.
Výstava fotografií varhanáře Dalibora Michka v klášterním kostele sv. Rodiny v Havlíčkově Brodě potrvá do 31. října.
- red -
Silně opilá cizinka řídila auto na dálnici D1, ve vozidle vezla sedmiměsíční dítě
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Silně opilá cizinka řídila auto na dálnici D1, ve vozidle vezla sedmiměsíční dítě
Za neuvěřitelnou nezodpovědnost a doslova hazard se životem svým a svého malého dítěte – tak by se dalo označit jednání ženy, která projížděla s osobním vozidlem v pondělí 18. září po dvaadvacáté hodině po dálnici D1 ve směru jízdy na Prahu.
Její poněkud zvláštní styl jízdy, při které kličkovala po dálnici, snižovala a zvyšovala rychlost, si naštěstí krátce před půl jedenáctou v noci všiml řidič, který je po dálnici za ní. Tento řidič událost oznámil na linku tísňového volání 158. Tento řidič policistům uvedl, že se jedná o osobní vozidlo značky VW Golf s německou registrační značkou.
Operační důstojník tuto informaci okamžitě předal dostupným policejním hlídkám, které zajišťovaly výkon služby na úseku dálnice D1 a v její bezprostřední blízkosti. Deset minut před třiadvacátou hodinou se znovu ozval stejný řidič s tím, že řidička s osobním vozidlem sjela z dálnice D1 na 82. kilometru na exitu Koberovice a na tomto sjezdu zůstala stát. Podle vyjádření muže, který událost oznamoval a jel za podivně jedoucím vozidlem až na sjezd Koberovice, za volantem seděla silně podnapilá žena, která chtěla pokračovat v jízdě. Mezitím už byla na místě policejní hlídka z dálničního oddělení Velký Beranov.
Při kontrole vozidla a řidičky policisté zjistili, že kromě řidičky je ve vozidle převážen ještě kojenec. Policisté vyzvali řidičku, aby předložila doklady potřebné k řízení a provozu vozidla a poté ji vyzvali k provedení dechové zkoušky. Její výsledek byl pozitivní. Při následném odborném měření byly naměřeny pozitivní hodnoty – 2,76 a 2,78 promile alkoholu v dechu.
Vzhledem k tomu, že se ve vozidle nacházelo miminko, policisté na místo přivolali zdravotnickou záchrannou službu k posouzení jeho zdravotního stavu. Současně vyrozuměli pracovnici orgánu sociálně právní ochrany dětí, protože bylo nutné postarat se o dítě v době, kdy budou ze strany Policie ČR s podnapilou řidičkou vedeny procesní úkony. Sedmatřicetiletá řidička – jednalo se o cizinku slovenské národnosti - měla trvalé bydliště na území Německa a v České republice neměla nikoho blízkého, komu by bylo možné svěřit její sedmiměsíční dceru. Řidička na místě nesouhlasila s naměřenými hodnotami a žádala odběr krve ve zdravotnickém zařízení. Odběr krve byl zajištěn v nemocnici v Pelhřimově, kam matku i kojence doprovázela kromě policistů i sociální pracovnice. Osobní vozidlo zůstalo stát na sjezdu z dálnice, kde nebránilo provozu. Řidička si vozidlo uzamkla a vzala si k sobě všechny osobní a cenné věci.
Před policisty a sociální pracovnicí stálo rozhodnutí, kde žena stráví spolu s kojencem zbytek noci do doby, než vystřízliví. Policejní hlídka převezla ženu s jejím dítětem na dálniční oddělení do Velkého Beranova, kde jim policisté dali k dispozici tranzitní místnost, která je vybavena pohovkou, a v místě s nimi byla i sociální pracovnice. Ze strany policistů bylo v místě zajištěno střežení osoby, která byla podezřelá ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.
V průběhu noci se nakonec podařilo zajistit pro ženu i dítě umístění do speciálního zdravotního zařízení v Jihlavě a i zde bylo zajištěno její střežení ze strany policistů z dálničního oddělení Velký Beranov za přítomnosti sociální pracovnice.
Krátce po poledni byla žena, která do té doby vystřízlivěla, převezena na dálniční oddělení Velký Beranov, kde proti ní byly vedeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Ve věci policisté vedou zkrácené přípravné řízení a žena si odpoledne převzala podezření. Poté byla propuštěna na svobodu.
„S podobným případem nezodpovědnosti jsem se za dobu své služby u Policie České republiky, nesetkal. V noci jsme hledali to nejlepší řešení zejména s ohledem na potřeby sedmiměsíční holčičky, protože pokud bychom zajistili pouze podnapilou řidičku, tak bychom ji umístili na protialkoholní záchytnou stanici. V tomto případě jsme museli po konzultaci s lékaři a sociální pracovnicí postupovat velice citlivě a opatrně,“ uvedl npor. Bc. Jiří Chvátal, zástupce vedoucího Dálničního oddělení Velký Beranov.
Dana ČÍRTKOVÁ
Z policejního deníku: vandal počmáral novou mostní konstrukci; násilníka policisté vykázali z bytu
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Z policejního deníku: vandal počmáral novou mostní konstrukci; násilníka policisté vykázali z bytu
Havlíčkobrodští policisté pátrají po pachateli, který Na nově vznikajícím obchvatu Havlíčkova Brodu posprejoval od odpoledních hodin pondělí 18. září do ranních hodin následujícího dne neznámý vandal mostní konstrukci a způsobil tak škodu kolem padesáti tisíc korun. Pachatel sprejem černé a bílé barvy na mostovou konstrukci načmáral několik nápisů o různých rozměrech a tvarech. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, případ prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Vloupání do vozidla
Policisté prověřují případ vloupání do zaparkovaného vozidla, ke kterému došlo v Jihlavě v době od pátečního odpoledne 15. září do úterního dopoledne. Zloděj rozbil okno automobilu Ford Tourneo stojícího na parkovišti na ulici Březinova a odcizil vrtačku a gola sadu. "Majiteli způsobil celkovou škodu přibližně za šest tisíc korun. Policisté místo činu ohledali, zadokumentovali a provedli v lokalitě šetření. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Po pachateli a odcizených věcech policisté pátrají.
Policisté objasnili krádež
Z trestného činu krádeže je podezřelý osmačtyřicetiletý muž, který v druhé polovině července ukradl pět kusů parfémů různých značek, které uschoval do svého batohu, v prodejně na ulici Pražská v Pelhřimově. "Z prodejny odešel prostorem kolem pokladen, aniž by za odcizené zboží zaplatil. Svým jednáním způsobil škodu téměř čtyři tisíce korun. Policisté po přijatém oznámení začali případ prověřovat, muže se jim podařilo vypátrat a ztotožnit. V minulosti již byl za majetkovou trestnou činnost opakovaně soudně trestán. Policejní inspektor muži na základě shromážděných informací sdělili podezření ze spáchání trestného činu krádeže", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
Násilníka policisté vykázali z bytu
V úterý 19. září přijali policisté v Třebíči kolem čtvrté hodiny ráno oznámení o napadení ženy, kterou v bytě zbil její partner. Na místě již zasahovali strážníci městské policie. "Napadená žena utrpěla zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření v třebíčské nemocnici. Žena byla pod vlivem alkoholu. Provedeným šetřením policisté zjistili, že opilý muž ženu v bytě opakovaně udeřil pěstí do oblasti hlavy. Násilně se k ní choval již v minulosti, jeho agresivita a intenzita útoků se stupňuje, zejména v souvislosti s požíváním alkoholu. Při dechové zkoušce policisté naměřili muži hodnotu necelé dvě promile alkoholu. Odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Na základě shromážděných informací rozhodli policisté o vykázání muže ze společné domácnosti", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Je podezřelý ze spáchání přečinu ublížení na zdraví, případ policisté prověřují.
Opilý muž skončil na záchytce
V úterý 19. září byli policisté před osmou hodinou večer přivoláni k domu v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku, kde opilý muž v bytě ohrožoval svoji příbuznou. "Ženu vulgárně slovně urážel a vyhrožoval jí fyzickým napadením. Ke zranění ženy nedošlo. Policisté vyjeli po přijetí oznámení na místo a opilého muže zajistili, při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 2,24 promile alkoholu. Opilého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Případ policisté šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.
Muž je podezřelý z trestného činu
V úterý 19. září odhalili policisté řidiče, který usedl za volant, i když má soudem uložený zákaz řízení. Před desátou hodinou večer zastavili policisté v obci Vysoká na Jihlavsku dodávku a provedli kontrolu. "Muž nepředložil řidičský průkaz, doklad pojištění o odpovědnosti z provozu vozidla a při kontrole automobilu policisté zjistili, že nemá platnou technickou prohlídku. Dále zjistili, že řidičem je dvaašedesátiletý muž, který má od loňského podzimu uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel a řídit by směl až v polovině příštího roku. Muž se odmítl podrobit dechové zkoušce, stejně jako lékařskému vyšetření. Dopustil se tak přestupkového jednání. Policisté muže zajistili a odvezli ho k provedení nezbytných úkonů na oddělení", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Případ prověřují, úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Muž je dále podezřelý z přestupků na úseku dopravy.
Muž je podezřelý z trestných činů
Policisté dopadli muže, který porušoval uložený zákaz řízení vozidel, pobýval na Jihlavsku přes uložený zákaz a dopustil se na Telčsku krádeže. Navíc byl na něho aktuálně vydán příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody, takže jeho další cesta směřovala přímo za mříže. "V úterý 19. září jel muž před osmou hodinou dopoledne po silnici v obci Nová Říše. Auto VW chtěli policisté zastavit, na výzvy ale řidič nereagoval a místo zastavení se snažil ujet. Při pokusu se vyhnout policejnímu vozidlu sjel do příkopu, kde automobil uvíznul. Policisté řidiče zadrželi. Jednalo se o dvaačtyřicetiletého muže z Pelhřimovska, který má uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu jednoho a půl roku. Dále má muž na základě rozhodnutí soudu uložený zákaz pobytu na okrese Jihlava, a to až do roku 2025. Navíc ho policisté na Telčsku přistihli při řízení vozidla už v první polovině září", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté odvezli muže na oddělení, kde mu sdělil policejní inspektor podezření ze spáchání dvojnásobného přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a přečinu krádeže. Policisté totiž provedeným šetřením zjistili, že se muž ještě na konci srpna dopustil ve Staré Říši krádeže. Vnikl do objektu, ze kterého si odnesl nářadí a ze zemědělské techniky odčerpal naftu. Způsobil tak škodu za necelých dvacet tisíc korun. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení. Podezřelého muže odvezli po provedení nezbytných úkonů do brněnské věznice.
Dopravní nehoda
V úterý 19. září po čtvrté hodině odpoledne došlo u obce Kochánov na Žďársku k dopravní nehodě. "Třiačtyřicetiletý motocyklista narazil do před ním zpomalujícího vozidla Renault, jehož řidič odbočoval vlevo k obci Kochánov. Při dopravní nehodě došlo ke zranění motocyklisty, který byl ošetřen osádkou zdravotnické záchranné služby", uvedla M. Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou u řidičů požití alkoholu vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžně vyčíslené škodě za 70 tisíc korun.
Střet vozidla s chodkyní
V úterý 19. září došlo před půl třetí odpoledne v Jihlavě ke střetu vozidla s chodkyní. "Řidič vozidla Škoda jel ve směru od ulice Znojemská na ulici Hradební a při odbočování vpravo narazil do ženy, která v tu dobu přecházela vozovku přes přechod pro chodce. Při dopravní nehodě utrpěla chodkyně zranění a byla zdravotnickou záchrannou službou převezena na ošetření do jihlavské nemocnice", uvedla J. Kroutilová. Policisté provedenými dechovými zkouškami u obou účastníků požití alkoholu vyloučili. Řidič vozidla je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.
Řidič narazil s autem do sloupu
V úterý 19. září po šesté hodině ráno došlo na ulici Brněnská ve Žďáře nad Sázavou k dopravní nehodě. "Šedesátiletý řidič automobilu Renault Master se plně nevěnoval řízení, pravděpodobně na krátkou chvíli usnul a přejel s vozidlem mimo komunikaci, kde došlo ke střetu s dopravním značením a sloupem veřejného osvětlení, který se vlivem nárazu vyvrátil", informovala policejní mluvčí M. Lébrová. Při dopravní nehodě nedošlo ke zranění osob. Policisté dechovou zkouškou u řidiče požití alkoholu vyloučili. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda přes 250 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.
Muž řídil auto přes uložený zákaz
V úterý 19. září po desáté hodině večer odhalili policisté řidiče, který usedl za volant, i když má uložený zákaz řízení. Osobní vozidlo Škoda policisté zastavili nedaleko Velké Bíteše na Žďársku a provedli kontrolu. "Zjistili, že má pětapadesátiletý řidič uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel a usednout za volant by směl až v létě příštího roku", uvedla M. Lébrová. Dechová zkouška byla u řidiče negativní. Případ policisté prověřují, muž je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.
Eva ŠINKOVSKÁ
Policisté na Pelhřimovsku odhalili nákladní auto přetížené o deset tun
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Policisté na Pelhřimovsku odhalili nákladní auto přetížené o deset tun
V pondělí 19. září kolem půl deváté dopoledne policisté z Dopravního inspektorátu Pelhřimov ve spolupráci s Centrem služeb pro silniční dopravu kontrolovali na silniční odpočívce silnice I/34 u obce Dehtáře dodávková a nákladní vozidla, zda nejsou přetížena a zda řidiči dodržují ustanovení příslušných zákonů.
U jednoho z nákladních vozidel bylo při nízko rychlostním kontrolním vážení vozidla - řidič i provozovatel jsou z České republiky - zjištěno překročení největší povolené hmotnosti vozidla. Vyhláškou je po toto vozidlo povoleno 32 000 kg a provedeným kontrolním vážením policisté zjistili hmotnost 42 587 kg. Kontrolované vozidlo tak překročilo největší povolenou hmotnost o 10 587 kg.
Na vozidle bylo dále zjištěno překročení největší povolené hmotnosti na skupinu náprav, povoleno 19 000 kg a provedeným kontrolním vážením zjištěno 25 144 kg, tedy překročeno o 6 144 kg.
Dalším zjištěním bylo překročení největší technicky přípustné hmotnosti vozidla o 1 587 kg, největší technicky přípustná hmotnost vozidla byla 41 000 kg (to je hodnota, kterou stanovuje výrobce na montážním štítku a v osvědčení o registraci vozidla), kontrolním vážením zjištěno 42 587 kg.
Podezření ze spáchání přestupku provozovatele vozidla policisté oznámili příslušnému správnímu orgánu, řidiči jsme na místě uložili pokutu v příkazním řízení ve výši 11 000 Kč. Nákladní vozidlo přepravovalo železný materiál. Jde-li o přestupek provozovatele vozidla, který provozuje vozidlo, u kterého bylo kontrolním vážením zjištěno nedodržení hodnot nebo podmínek stanoveným zákonem o silničním provozu, činí výměra pokuty u správního orgánu 9000 Kč za každou započatou tunu.
Dana ČÍRTKOVÁ
Zpět nahoru na obsah...