Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 28.9 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Havlíčkův dub u zámku v Proseči-Obořišti se uchází o titul Strom roku
Dub letní, který se stal letošním jediným vysočinským finalistou ankety Strom roku, roste jako dominanta louky nad kaskádou vodních ploch v památkově chráněném zámeckém parku v Proseči-Obořišti na Pelhřimovsku. V zámku sídlí domov důchodců Proseč-Obořiště a Havlíčkův dub tak patří k jednomu z nejpůsobivějších solitérních stromů ve vlastnictví Kraje Vysočina. Stáří stromu je nejméně 300 let, některé prameny uvádí až 450 let, obvod kmene dubu je úctyhodných 650 centimetrů.
Pod dubem návštěvníky zaujme pomník s portrétem Karla Havlíčka a textem připomínajícím jeho zdejší návštěvy za Julií, dcerou zdejšího lesníka Sýkory. Julie se v roce 1841 seznámila s Karlem Havlíčkem, ten za ní jezdil do Proseče a sedávali spolu v parku pod majestátním dubem a on ji hrál na loutnu. Čtvrtého března 1848 se vzali. Do Proseče se vraceli i jako mladí manželé po narození dcery Zdeničky. (Autorem pomníku je akademický sochař Michal Moravec, profesor Sochařské a kamenické školy v Hořicích.)

Havlíčkův dub je zásluhou zastupitelů městyse Nová Cerekev, jehož místní částí je Proseč-Obořiště, nominován do ankety o Strom roku pořádané Nadací Partnerství. Nominace byla tak úspěšná, že odborná porota Havlíčkův dub vybrala mezi deset nejzajímavějších stromů v rámci celé České republiky. Aby se stal vítězným Stromem roku, můžeme pomoci hlasováním. Pro všech deset stromů se hlasuje jen do neděle 1. října, poté do 8. října proběhne superfinále, kdy se bude hlasovat už jen pro 5 stromů, které do té doby získaly nejvíce hlasů.

Hlasovat pro Havlíčkův dub je možné:
https://www.stromroku.cz/fin…

Vítězný strom získá odborné ošetření a postoupí do soutěže o Evropský strom roku.

Zámecký park v Proseči-Obořišti byl v roce 2014 Krajem Vysočina celkově obnovován za podpory Operačního programu Životní prostředí. V rámci obnovy bylo v parku mj. vysázeno několik set keřů a téměř sto nových stromů, téměř 600 stromů bylo odborně ošetřeno. Havlíčkův dub si nadále zaslouží stálou individuální péči.

Foto: Nadace partnerství


- tz -Zpět nahoru na obsah...

Jihlavská Charita plánuje rozdat v rámci sbírky Koláč pro hospic téměř 5000 koláčů
Opět po roce zavoní ve středu 4. října Jihlavou a nově i v Třešti koláče na dvaceti stanovištích. Lidé budou mít možnost přispět dobrovolnou částkou na jihlavský Domácí hospic Bárka a za odměnu získají sladký koláč od regionálních pekáren. Výtěžek populární sbírky podpoří hospicovou péči, která umožňuje nevyléčitelně nemocným pacientům trávit svůj čas doma mezi rodinou. Centrální stánek bude pro veřejnost umístěný v Jihlavě, tradičně na horní části Masarykova náměstí v časovém intervalu 7.30 – 16 hodin.
„Letos jsme rozšířili realizaci sbírky Koláč pro hospic i do Třeště, kam náš mobilní hospic Bárka rovněž zajíždí,“ informuje o novinkách Markéta Brestovská, vedoucí Domácího hospice Bárka. V Třešti budou moci místní přispět dopoledne od 7.00 na Poliklinice a odpoledne od 14.00 na náměstí T.G. Masaryka před místním supermarketem.

Jihlavská Charita připravila pro zájemce, kteří chtějí podpořit hospic Bárka rekordních 20 stanovišť, a to jak na veřejných místech, tak i ve firmách a institucích. Na každém stanovišti, budou moci lidé přispět do zapečetěných pokladniček, odnést si sladkou odměnu a získat informace o hospicové péči.

To, co dělá sbírku Koláč pro hospic populární již několik let, jsou sladké koláčky rozmanitých chutí a náplní. Ty napečou místní pekárny Lapek, a. s., Veselo, Marek Telč, Křivánek z Luk nad Jihlavou, pekárna Větrný Jeníkov nebo i studenti z gastronomického oboru SOŠ, SOU a ZŠ Třešť.

„Hospicová péče je téma, které již není tabu a rezonuje společností jako velmi důležité. Což dokládá i zájem o pomoc při realizaci sbírky. Jsme moc rádi, že se nám hlásí studenti a dobrovolníci, kteří chtějí pomoci,“ uvedla Markéta Brestovská. Pomoc přislíbili studenti SOŠ Sociální u Matky Boží Jihlava, Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola Jihlava, dále VŠPJ a například i klienti Následné péče Jihlava.

Seznam všech stanovišť je uveden přehledně na webu Oblastní charity Jihlava KOLÁČ PRO HOSPIC (charita.cz). Jsou zde kompletní informace o sbírce a rovněž možnost online příspěvku přes platební bránu. Pro ty, co nebudou moci přispět ve středu 4. října bude připravena i dodatečná možnost přispět a odnést si koláč, a to na Podzimním jarmarku na Masarykově náměstí od 10.00 – do 18.00.

Odkaz na seznam stanovišť:
https://jihlava.charita.cz/kolacprohospic/

Marek MAŠÁTZpět nahoru na obsah...

I zvířata mají svůj den. V jihlavské zoo ho oslaví již v neděli doplněný o letové ukázky
Návštěvníky zoologické zahrady v Jihlavě v neděli 1. října čekají netradiční aktivity pro děti i dospělé, zookvíz o ceny, dozví se, že kočka není pes a připravena jsou i komentovaná krmení.
První říjnový den je každoročně svátkem zvířat. Ani my v Zoo Jihlava na něj nezapomínáme! Letos jsme si opět na Den zvířat připravili různé aktivity v areálu zoo. V neděli 1. října se návštěvníci mohou zapojit do zookvízu o zajímavé ceny. V zoostánku u jeřábů se bude nejen soutěžit, ale také vyrábět. V blízkosti občerstvení Zanzibar budou medvědí zábavné aktivity pro děti. Zároveň zde bude možnost ochutnat různé dobroty od firmy Grizly. Další partner naší akce – Hitrádio Vysočina bude u Australské farmy. Zde si můžete zahrát třeba vodní pong nebo si nechat něco namalovat na obličej.

Jako takové symbolické rozloučení s hlavní sezonou budou poslední letošní letové ukázky. Sokolníci Eva a Eda Školoudovi se s návštěvníky rozloučí v tradičních časech – v 11 a 15 hodin. Lítat budou na louce naproti Australské farmě. Oslavy svátků všech zvířat jsme obohatili i o komentovaná krmení. Vybrali jsme dva druhy – v 11.30 prasátka visajanská a 12.30 lamy guanako.
Simona KUBÍČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Okružní křižovatky na novém jihlavském obchvatu budou průjezdné bez omezení od pondělí 2. října
Dvě nové okružní křižovatky, které vznikly na obou koncích budovaného jihovýchodního obchvatu Jihlavy ve směru na Znojmo a Třebíč, budou od pondělí 2. října zcela průjezdné pro veškerou dopravu v režimu předčasného užívání. Semafory, které nyní na okružních křižovatkách řídí provoz, by měly být odstraněny už v ranních hodinách. Zároveň bude zprůjezdněna Znojemské ulice v Jihlavě v obou směrech.
„Stavební firmy dokázaly zkrátit avizovaný termín zprovoznění okružních křižovatek o celý měsíc. Nyní budou pokračovat v dokončovacích pracích na okružních křižovatkách a také v pracích v trase obchvatu, ať už jedná o zemní práce, nebo pokračující výstavbu šesti mostů. Postupně budou provedeny úpravy a napojení polních cest a místních komunikací,“ popisuje náměstek hejtmana pro oblast dopravy Miroslav Houška.

Stavba jihovýchodního obchvatu Jihlavy, části JIH, začala 1. prosince 2022 a vyžádá si částku 575 milionů korun, evropské dotace by měly činit až 307 milionů korun. Část JIH by měla být zprovozněna do začátku listopadu 2024.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Slyšíš majáky a houkačky. Víš, co máš udělat?
Každá vteřina hraje důležitou roli, když složky integrovaného záchranného systému vyjíždějí k závažným případům dopravních nehod. Policisté jeden z těchto výjezdů zažili minulý týden na Pelhřimovsku, kde došlo k vážné dopravní nehodě. Ne každý řidič ale umí zareagovat správně, když slyší houkání a vidí blížící se majáky. A jak by ses zachoval ty?
Řeč je o výjezdu k dopravní nehodě, ke které došlo v pondělí 18. září. Policisté na integrovaném operačním středisku Krajského ředitelství policie kraje Vysočina přijali oznámení před třetí hodinou odpoledne. Dopravní nehoda se stala na silnici I/19 u obce Obrataň. Čelně se zde střetlo osobní a nákladní vozidlo. Z prvotního oznámení vyplývalo, že jde o vážnou dopravní nehodu, po níž zůstal řidič v osobním vozidle zaklíněný. V takovém případě mohou rozhodovat vteřiny. V případě této konkrétní nehody řidič osobního automobilu utrpěl těžká zranění, kterým na místě podlehl. Silnice byla po dopravní nehodě neprůjezdná a policisté odkláněli dopravu na objízdnou trasu, která vedla přes obec Cetoraz. Řidič nákladního vozidla zranění neutrpěl, provedenou dechovou zkouškou u něho policisté požití alkoholu vyloučili. Příčinu a veškeré související okolnosti tragické dopravní nehody policisté prověřují.

Vozidla složek integrovaného záchranného systému vyjíždějí bezprostředně po oznámení, ale dojezdový čas na místo události mohou prodlužovat a cestu komplikovat neukáznění řidiči. „V případě, že ve své blízkosti spatříte blikající majáky nebo uslyšíte zvukové výstražné zařízení vozidel záchranářů, buďte maximálně opatrní a ohleduplní k projíždějícím vozidlům s právem přednostní jízdy. Především se vůči těmto vozidlům chovejte čitelně. Včas signalizujte, že zpomalujete a uhýbáte z cesty. Pokud je to z hlediska provozu a typu komunikace možné, zastavte své vozidlo na krajnici tak, aby záchranáři měli dostatek místa k projetí. I když ještě nevidíme, o jakou složku se jedná, počítejme při zastavování vždy s tím, aby mohlo bezpečně projet i velké auto záchranářů,“ uvedl plk. Mgr. David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina s tím, že ani chodci nesmí omezit projíždějící vozidla záchranářů, a to ani na přechodu pro chodce, i když jim na semaforu svítí zelená. Pamatujme na to, že i my se můžeme dostat do situace, kdy budeme potřebovat pomoc. Buďme proto ohleduplní a snažme se tyto zásady dodržovat.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   5. 12. 2023

• Energetici z Dukovan připravili na druhý adventní víkend speciální tvořivý vánoční program pro rodiny s dětmi
• Češi zachraňují outloně v Indonésii PodpoVRCHem v zoologické zahradě v Jihlavě
• Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu za více jak 90 tisíc; ztracená seniorka byla nalezená podchlazená, skončila v péči lékařů

Pondělí   4. 12. 2023

• Stanovisko Unie českých a slovenských zoologických zahrad ke kauze nelegálního chovu bílého tygra Karlem Vémolou
• Z policejního deníku: žena zaplatila za zboží, které si neobjednala; opilí muži i žena skončili na záchytce
• Zubříkovo vánoční putování vyzdobenou Bystřicí nad Pernštejnem
• Pelhřimovská nemocnice pořídila nová polohovatelná lůžka, pacienty čeká vyšší komfort
• Přednáška o koželužství, jirchářství a zámišnictví v Telči
• V Těšenově na Pelhřimovsku shořel sklad sena, škoda je pětadvacet milionů korun

Neděle   3. 12. 2023

• Adventní pec v Havlíčkově Brodě se rozpálí o druhé adventní neděli, budou perníčky i oplatky
• Výstava o historii perníku v muzeu v Třešti
• Horácký fotoklub Jihlava uspořádal u příležitosti 100 let jihlavské fotografie výstavu
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl propanbutanovou láhev; opilý řidič boural

Sobota   2. 12. 2023

• Komentovaná prohlídka výstavy obrazů Maxe Švabinského v jihlavské galerii
• Na železnou neděli se v Jihlavě rozsvítí vánoční strom i sochy zvířat
• Na dálnici D1 na Vysočině havaroval kamion, tvoří se kolony; i nadále hustě sněží

Pátek   1. 12. 2023

• U Pacova na Pelhřimovsku zemřel po nárazu do stromu řidič osobního auta
• Po Jihlavě bude jezdit vánoční trolejbus
• Zvířata v táborské zoo si sněhovou nadílku užívají
• Vedení Kraje Vysočina po jednání s řediteli nemocnic očekává stažení výpovědí ze služeb
• Z policejního deníku: muž zaplatil za zboží, nedostal nic; u Rudy utrpěli při nehodě zranění čtyři lidé

Čtvrtek   30. 11. 2023

• Zemřel jevištní mistr Horáckého divadla v Jihlavě Jiří Kašík
• Muzeum v Telči připravilo na adventní víkendy výstavu betlémů Anděl pastýřům zvěstoval
• V noclehárně pro bezdomovce v Jihlavě přespává deset lidí
• Městská hromadná doprava v Třebíči rozšíří celokrajskou integrovanou dopravu
• Největší čertoviny v Muzeu rekordů v Pelhřimově
• Zdravotní sestry v jihlavské nemocnici trénovaly s roboty
• Z policejního deníku: v Kostelci při požáru uhořela žena; policisté dopadli distributora drog

Středa   29. 11. 2023

• Výstava Perníkové Vánoce v jihlavském muzeu představí perníky, jejich zdobení i formy
• Nejen mezi svátky za zvířátky! Levnější vstupné, komentovaná krmení i soutěž o rodinnou prohlídku
• Na Vysočině do krajských muzeí a galerií výhodněji. Do konce roku je k dostání společná vstupenka za nižší cenu
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě; vandal posprejoval vrata u garáže
• Noční nehody na dálnici D1 si vyžádaly lidský život

Úterý   28. 11. 2023

• Silnice na Vysočině kloužou, problémy mají řidiči i na dálnici D1
• Respirační nemoci nejvíce trápí lidi na Žďársku a na Jihlavsku
• Vesmírný Spolubál v Novém Městě na Moravě uzavře svojí první a poslední dekádu
• Živý betlém i letos zahájí adventní čas v jihlavské zoo. Dílny, rozsvícení stromečku nebo komentovaná krmení - to a mnohem více návštěvníky čeká v adventním čase.
• Vražedné řádění myslivců má další oběť. Kolik lidí ještě musí přijít o život, než se nebezpečné strýce s puškami podaří zkrotit?
• Unikátní almanach pelhřimovské nemocnice je v prodeji
• Z policejního deníku: do chaty se vloupal vandal; opilý muž skončil na záchytce

Pondělí   27. 11. 2023

• Dobročinný bazar MOCI POMOCI už po druhé pomůže pavlovským zvířátkům
• Tradiční předvánoční včelařská výstava ve Velké Bíteši nabídne medové speciality i třeba svíčky z včelího vosku
• Následná péče je tu stále, ale nově třeba s muzikoterapií či hagioterapií
• Táborská zoo trénuje důvtip hravých surikat i ostatních zvířat
• Ladovy Vánoce: lití olova, zdobení perníčků, vůně jitrnic
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl různé nářadí; zloděj se vloupal do chaty, nadělal nepořádek a ukradl různé věci

Neděle   26. 11. 2023

• Tradiční flér trh v sobotu v Domě kultury ve Žďáře nad Sázavou nabídne spoustu unikátních výrobků
• Jihlava si k Vánocům nadělí kluziště i vyhlídkové kolo
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; opilý řidič boural

Sobota   25. 11. 2023

• Vánoční zvyky a tradice a Příběh vánoční ozdoby v Regionálním muzeu ve Žďáře nad Sázavou
• Osobní auto srazilo chodkyni a od nehody ujelo, třebíčští policisté hledají svědky nehody

Pátek   24. 11. 2023

• Výstava v nemocnici v Novém Městě na Moravě připomíná čas duchovního rozjímání
• Vánoční výstava betlémů nejen z Itálie v třebíčském muzeu
• Pojízdné výdejny potravin pomáhají seniorům i rodičům samoživitelům
• Z policejního deníku: recidivisté kradli zboží a napadli pracovníka ostrahy; opilý řidič boural
• Pod stromeček si na gynekologii v jihlavské nemocnici přejí bezbariérovou koupelnu

Čtvrtek   23. 11. 2023

• Hrazení bystřin pomáhá zadržovat vodu v lesích. Letos vzniklo na Vysočině pět staveb
• Muzejní noc na zámku v Třebíči nabídne třeba prohlídku krypty baziliky svatého Prokopa
• Kriminalisté dopadli distributory drog
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; neznámý pachatel posprejoval most; muž pobýval v cizí chatě

Středa   22. 11. 2023

• Přijeďte v sobotu 2. prosince s kulichem do Sedlčan podpořit rekord
• Omezení léčebné péče v třebíčské nemocnici od pátku 1. prosince
• Většina základních a mateřských škol v Havlíčkově Brodě se připojí ke stávce
• Nemocnice v Pelhřimově zavádí dlouhodobé cévní přístupy
• Žádost o místo v domově pro seniory? Díky aplikaci a novým pravidlům jednoduše
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; řidič skončil s autem v zahradě

Úterý   21. 11. 2023

• Vánoční strom na pelhřimovském náměstí již stojí, jedlička se rozzáří v neděli 3. prosince
• Dovádění v rozlehlém výběhu unaví každého, i vlka arktického
• Na jihlavské náměstí bude dovezen vánoční strom. rozzáří se v neděli 3. prosince
• Znojemský most v Jihlavě je v havarijním stavu, potřebuje opravit. Řidiče čeká omezení
• Z policejního deníku: zloděj si z chaty odnesl vzduchovku a páčidlo; opilý řidič se střetl s prasetem

Pondělí   20. 11. 2023

• V Třebíči je otevřené nové planetárium. Programy nabízí školám i veřejnosti
• Zoologická zahrada v Jihlavě představuje nejen exotické druhy, ale také i národní plemena
• „Je dobré, že se lidé mohou potkat a něco společně zažít,“ říká Lenka Chalupová
• Olejomalby i detailní kresby pastelkami na papír na výstavě Miska a lavice, kýbl a krabice výtvarníka Štěpána Vrbického v Horácké galerii
• Nemocnice v Pelhřimově omezuje návštěvy na dva dny v týdnu a to až do odvolání
• Přetížená nákladní auta ve Velkém Meziříčí odhalí opravená dynamická váha
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do garáže; opilá řidička bourala

Neděle   19. 11. 2023