Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 15.11 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Invazní škeblice asijská potvrzena na Vysočině a to na Humpolecku, Pelhřimovsku a Moravskobudějovicku
Po vypuštění rybníka na Humpolecku upoutal pozornost kolemjdoucích početný výskyt velkých lastur škeblí, kterou zooložka Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR určila jako škeblici asijskou. Ta patří mezi tzv. invazní druhy, které se rychle šíří a mohou významně ovlivnit naše původní ekosystémy. Velké nebezpečí představuje škeblice zejména pro naše původní druhy mlžů (škeble a velevruby), které vytlačuje.
Škeblice asijská pochází z jihovýchodní Asie. Odtud byla se zásilkou ryb neúmyslně zavlečena do Evropy. V naší přírodě byla poprvé zjištěna v devadesátých letech minulého století. Podobně jako naše původní druhy škeblí se i škeblice asijská rozmnožuje prostřednictvím larev (tzv. glochidií), které parazitují na žábrách ryb. Na rozdíl od většiny našich druhů mohou glochidie škeblice asijské napadat velmi široké spektrum druhů ryb, což jí dává významnou výhodu při šíření do nových lokalit. Na obsazených lokalitách se pak škeblice jako konkurenčně silnější často rychle namnoží, zatímco původní druhy měkkýšů ustupují či zcela vymizí.

Škeblice se šíří především prostřednictvím ryb infikovaných larvami, a to jak při přirozené migraci ryb, tak při převozu ryb lidmi při zarybňování. K šíření však může přispět i snaha o záchranu škeblí, uvízlých v bahně vypuštěného rybníka. Zde je třeba dbát vždy velké opatrnosti, měkkýše nikdy nepřemísťovat na jiné lokality a při jakémkoliv podezření na výskyt nepůvodního druhu informovat odborníky.

Škeblice asijská je podobná našim druhům měkkýšů – škeblím a velevrubům. Od většiny z nich se však snadno odliší svou velikostí – dorůstá totiž velikosti až 25 cm. Srovnatelných velikostí dosahuje z našich druhů pouze zákonem chráněná škeble rybničná. Ta má však oproti škeblici asijské schránky protáhlejší. Škeblice asijská má schránky kulatější (vyšší), se silnější stěnou. Na povrchu schránky škeblic bývá často příměs fialové barvy. Dobrým rozlišovacím znakem škeblice je růžová barva na vnitřní (perleťové) straně lastury.

Na Vysočině se zatím škeblice asijská objevuje jen ojediněle. V tuto chvíli je známá populace škeblice na třech rybnících na Humpolecku. Dále byla potvrzena na jednom rybníce na Pelhřimovsku a u Moravských Budějovic. Je však možné, že se vyskytuje i jinde, jen zatím unikala pozornosti. Dobrá znalost rozšíření je v boji proti invazním druhům zásadní. Šíření škeblice, stejně jako další invazních druhů, je nejsnazší zastavit na samém počátku invaze.

Invazní druhy jsou obecně velkým nebezpečím pro naši přírodu. Představují totiž vážnou hrozbu pro naše původní druhy, často mohou ohrozit i celá společenstva. Řada invazních druhů může působit významné hospodářské škody, některé představují hrozbu i pro lidské zdraví. Agentura ochrany přírody se systematicky zabývá monitoringem invazních druhů rostlin a živočichů. Pracovníci Agentury proto uvítají veškeré další údaje u výskytu škeblice asijské, ale i všech dalších nepůvodních invazních druhů.

Foto Nalevo invazní škeblice asijská, napravo škeble říční, nahoře chráněná škeble rybničná. Zbarvení i tvar schránek škeblí i škeblic je proměnlivé, může dojít k záměně invazního a chráněného druhu.
Autor fotografie: Luboš Beran
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

O Ježíškovi, Františkovi a zvířátkách 800 let stavění betlémů - výstava v pelhřimovském muzeu
Výstava O Ježíškovi, Františkovi a zvířátkách. 800 let stavění betlémů instalovaná ve výstavní síň zámku pánů z Říčan v Pelhřimově potrvá až do 4. února. Dojemně lidský příběh o příchodu Ježíše Krista byl po staletí velmi blízký všem věřícím a stále oslovuje i ty, kteří se jinak k náboženství nehlásí. Představa, že obyčejní a chudí lidé směli navštívit právě narozeného Syna Božího, byla pro naše předky natolik kouzelná, že si pro připomenutí této události začali každoročně stavět jesličky – nejprve v kostelích a potom i doma.
"Naše výstava chce alespoň v náznaku připomenout minulost a současnost betlémů. Odvoláváme se přitom na tradiční letopočet 1223, kdy svatý František z Assisi uspořádal první živou betlémskou scénu a tím položil základ celosvětovému fenoménu. Představíme starožitné figurky i důmyslné betlémské kulisy z muzejních depozitářů, novodobé autorské práce i papírovou klasiku," uvedl v pozvánce na výstavu ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov Ondřej Hájek.

Těšit se můžete nejen na Ježíška, Svatou Rodinu a Tři krále v nejrůznějších podobách a materiálech, ale i na spousty darovníků a zvířátek, která k betlémům neodmyslitelně patří už od dob svatého Františka.

Výstavu doplní speciální komentovaná prohlídka na první adventní neděli 3. prosince, uspořádaná u příležitosti rozsvěcení vánočního stromečku na pelhřimovském náměstí.

Následovat budou dvě speciální betlémářské přednášky: v úterý 28. listopadu od 17 hodin ve freskovém sále zámku pánů z Říčan v podání Mgr. Alexandry Zvonařové z Muzea Jindřichohradecka
Přednáška přiblíží historii betlémů od počátku jejich vzniku až do současnosti a zaměří se na významné české a hlavně pak jihočeské betlémy a betlemáře. Představí také největší lidový mechanický betlém na světě, Krýzovy jesličky, které se nacházejí v Muzeu Jindřichohradecka v Jindřichově Hradci a prošly v uplynulých sedmi letech generální rekonstrukcí. Vedle Krýzových jesliček bude pohovořeno také o velké muzejní sbírce historických i současných jihočeských betlémů, reprezentující pestrost jihočeského betlemářství a také o činnosti Jihočeské pobočky Českého sdružení přátel betlémů. Připomenuto bude i osmisté výročí postavení prvního betlému na světě sv. Františkem z Assisi v Itálii.

Další přednáška se bude konat 13. prosince v podání Mgr. Tomáše Hartmana z Muzea Vysočiny Třebíč, p. o.

Pro školy či jiné skupiny muzeum nabízí po domluvě komentované prohlídky.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Na třech parkovištích v Jihlavě funguje v neděli dopoledne bezplatné parkování
Město Jihlava plánuje upravovat v příštím roce režimy parkování ve všech stávajících zónách, nyní sbírá monitorovací auto statistická data. První dílčí úpravou je zřízení bezplatného parkování v neděli dopoledne primárně pro imobilní občany.
Především imobilním návštěvníkům nedělních bohoslužeb jsou zdarma přístupné tři parkovací plochy blízko jihlavských kostelů. Jedná se o parkoviště před hlavní poštou na Masarykově náměstí, několik stání v Joštově ulici a o část ulice Jana Masaryka.

„Schválili jsme, že v blízkosti kostelů, kde není parkoviště v neděli obsazeno, bude část parkovací plochy zdarma. Nebudeme zjišťovat, zda je osádka auta skutečně na bohoslužbě, či nikoli. Tyto plochy však mají prioritně sloužit převážně hůř pohyblivým lidem navštěvujícím pravidelné nedělní mše,“ vysvětlil opatření radní Petr Piáček. Podle jeho slov je to podobné, jako například výjimka pro pracovníky sociálních služeb, kteří smějí v modrých zónách bezplatně parkovat, pokud jedou za pacienty.

O možnosti bezplatného parkovaní o víkendech se vedou diskuze v rámci vedení města od samotného zavedení parkovacího systému platného 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Diskuze má své zastánce i silné odpůrce. Před plánovanými úpravami se ale čeká na přesná statistická data pořízená monitorovacím autem. Data o parkujících autech, nejvytíženějších časech jednotlivých parkovišť a o době parkování aut rezidentů a abonentů ve srovnání s auty návštěvníků by měla být k dispozici koncem letošního roku. „Proto s případnými úpravami parkovacího systému čeká Jihlava až na rok 2024,“ doplnil radní Piáček.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři v jihlavské nemocnici opět zodpoví dotazy
Pro všechny pacienty před totální endoprotézou kolenního a kyčelního kloubu je připravena schůzku s personálem ortopedicko-traumatologického oddělení v nemocnici v Jihlavě, kde se dozví vše o operaci, která je čeká. Zájemcům zdravotníci zodpoví veškeré jejich dotazy centrem) ve středu 22. listopadu od 13.30 hodin.
„Je jasné, že před takovou operací si člověk hledá dostupné informace na internetu, zjišťuje více o zákroku a má obavy. Na setkání, které proběhne, se vše dozví přímo od našich lékařů,“ vysvětluje vrchní sestra ortopedicko-traumatologického oddělení Magdaléna Lavičková a primář Ladislav Čepera doplňuje konkrétnější program: „Řekneme, co si mají pacienti před operací zajistit, co si s sebou mají vzít do nemocnice, jaká je tam čeká příprava před operací, jak bude probíhat pooperační a rehabilitační péče.“

Edukační setkání pacientů před totální endoprotézou kyčelního a kolenního kloubu proběhne ve velké zasedací místnosti jihlavské nemocnice (první patro pavilon A nad informačním centrem) ve středu 22. listopadu od 13.30 hodin.

Vstup je zdarma a rezervace není nutná.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Policisté se zaměřili na dodržování zákazu předjíždění na dálnici D1
olicisté z dálničního oddělení Velký Beranov se v úterý 14. listopadu se zapojením vyššího počtu hlídek věnovali kontrole dodržování zákona o provozu na pozemních komunikacích. Do akce se na dálnici D1 v Kraji Vysočina zapojilo v odpoledních hodinách šest policejních hlídek – čtyři z DO Velký Beranov a dvě z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. Při akci poskytovala součinnost také Letecká služba Policie České republiky s dronem, ale vzhledem k velmi nízké oblačnosti a klimatickým podmínkám, které na Vysočině v úterý panovaly a vzhledem ke snížení viditelnosti, bylo zapojení dronu velmi výrazně omezené – v podstatě se nedal využít.
V rámci nasazení vyššího počtu hlídek policisté odpoledne během dvou hodin zjistili 28 přestupků. Celkem 23 z nich vyřešili na místě uložením pokuty v příkazním řízení. Jednalo se o nepoužívání bezpečnostních pásů, telefonování za jízdy, neuhrazený dálniční poplatek.

V pěti případech policisté zadokumentovali přestupek – porušení zákazu předjíždění nákladních vozidle s hmotností nad 3500 kg v úsecích, kde jsou osazeny od soboty a od neděle dopravní značky. Všechny přestupky policisté zadokumentovali a odevzdali je k řešení do správného řízení. Dvěma řidičům, kteří se dopustili tohoto přestupku jsme uložili kauci ve výši 4000 korun a 5000 korun. Jednalo se o cizí státní příslušníky, kteří by se mohli správnímu řízení v České republice snažit vyhnout.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj se vloupal do chat; silně opilý řidič osobního auta boural
Neznámý pachatel v přesně nezjištěné době v období od 12. listopadu do 14. listopadu vnikl v chatové oblasti pod Žákovým kopcem na Žďársku do rekreační chaty. Podařilo se mu vypáčit u jedné chaty dřevěné okenice a rozbil skleněné výplně okna a poté se dostal dovnitř. Chatu prohledal a ukradl lahev alkoholu a dalekohled. Majiteli chaty způsobil škodu v celkové výši téměř 9000 korun. Nezjištěný pachatel ve svém jednání pokračoval a za pomoci nalezeného žebříku vypáčil okno a vnikl do další rekreační chaty. Chatu prohledal, ale nic zevnitř neodcizil. Majiteli způsobil škodu ve výši 2000 korun. Na místo po přijetí oznámení vyjela policejní hlídka, včetně kriminalistického technika, který zajistil upotřebitelné stopy. Po pachateli policisté pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
Podvody s investicemi
Místo vysokého zisku může přijít podvedený o celoživotní úspory

Mnoho lidí přemýšlí jak zhodnotit své peníze a jednou z možností je jejich investování. V současné době nás obklopuje velké množství reklam nebo různých odkazů lákajících k investování a následnému rychlému a vysokému zisku. Může se ale stát, že bude výsledek zcela opačný. Nejen že podvedený nedosáhneme očekávaného výnosu, ale mnohdy přijde o veškeré celoživotní úspory. Rizika při investování jsou vysoká a na straně investora. Začátkem investování by neměla být jen vidina rychlého zbohatnutí. Je potřeba zjistit si aktivně veškeré informace, vše si dobře rozmyslet a osobně ověřit, nejednat unáhleně a být velmi obezřetný k neznámým lidem.
O více než 600 tisíc korun přišel muž, který se nechal na internetu zlákat inzerátem nabízejícím investice do kryptoměny a zareagoval na něj. Následně ho kontaktovala žena, která se představila jako jeho přidělený finanční poradce. Nejprve muže přesvědčila k investování částky přes dva tisíce korun, které poslal na jeho nově zřízený profil a během dvou týdnů mohl sledovat mnohonásobné zhodnocení. Znovu se tedy spojil se ženou, ta mu doporučila investování větší finanční hotovosti, zřízení virtuální peněženky a nainstalování aplikace. Muž si peníze půjčil, pokynu uposlechl a řídil se instrukcemi, dostal se ale do spirály, která pro něho skončila značnou finanční ztrátou. O své peníze přišel, žádného zhodnocení se nedočkal a veškerá komunikace s podvodníky ustala.
Další obětí podvodníka se stal muž, kterého zaujala na internetu reklama se známou osobností. Následně zaslal k investování částku přes šest tisíc korun a prostřednictvím zaslaného odkazu sledoval, jak se mu peníze rychle zhodnocují. Problém nastal, když si chtěl finanční hotovost vybrat. Podvodník ho vyzval k zaplacení více než osmdesáti tisíc korun jako daň z výnosu. Muž částku odeslal, žádné peníze ale neobdržel.

Jak se podvodům bránit?

· Myslete na to, že jakákoliv investice s sebou přináší značná rizika

· Neinvestujte všechny svoje úspory, nepůjčujte si na investování vysoké finanční částky

· Nepodléhejte reklamám na internetu

· Při investování využijte služeb bankovních domů nebo renomovaných poboček finančních společností

· Neinstalujte si na základě instrukcí cizího člověka pro vás neznámé programy/aplikace

· Neumožňujte neznámým lidem vzdálený přístup do vašeho zařízení

· Nesdělujete informace týkající se vašeho internetového bankovnictví či platební karty

· Při platbách pečlivě kontrolujte, jaké transakce potvrzujete

· Buďte obezřetní, nejednejte zbrkle, nechte si čas vše promyslet
Jana Kroutilová

Řidič dostal smyk a havaroval
V úterý 14. listopadu v 10 hodin přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici I/38 mezi obcemi Čížov a Vílanec na Jihlavsku. "Pětapadesátiletý řidič jedoucí s vozidlem Opel Astra ve směru od Znojma na Jihlavu nepřizpůsobil rychlost jízdy povaze a stavu vozovky a při průjezdu levotočivé zatáčky dostal smyk. Vozidlo nezvládl a vjel do protisměrného jízdního pruhu, kde vlevo mimo komunikaci havaroval. Při dopravní nehodě se nikdo nezranil", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku, která byla s negativním výsledkem. Na vozidle byly užity zimní pneumatiky. Vozidlo bylo po nehodě nepojízdné a bylo zapotřebí jej vyprostit. Vyprošťovací a likvidační práce provedla jednotka hasičského záchranného sboru. Hmotná škoda na vozidle a svodidlech dosáhla částky 40 000 korun. Přestupek řidiče vyřešili policisté na místě dopravní nehody uložením pokuty v příkazním řízení. (Foto)

Dechová zkouška u řidiče byla pozitivní
Policisté vyjížděli v úterý 14. listopadu kolem půl páté odpoledne k dopravní nehodě, která se stala na ulici F. B. Vaňka v Pelhřimově. "Na místní komunikaci řídil muž osobní automobil Toyota a u domu nezvládnul řízení svého vozidla a čelně narazil do stojícího osobního automobilu značky Kia. Ke zranění osob při nehodě nedošlo", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Řidič osobního vozidla Toyota se na místě nehody podrobil dechové zkoušce, která měla negativní výsledek. Dechové zkoušce se na místě podrobila také osmašedesátiletá řidička osobního vozidla Kia. Výsledek její dechové zkoušky byl pozitivní - 0,67 promile alkoholu v krvi. Při opakované dechové zkoušce policisté zjistili hodnotu 0,73 promile alkoholu v krvi. Na místě jsme řidičce zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu. Přestupek v dopravě policisté zadokumentovali a odevzdají k řešení do správního řízení.

Za volant usedl v silně podnapilém stavu
Policisté v úterý 14. listopadu kolem půl třetí v noci kontrolovali v Okružní ulici v Jihlavě osobní auto. "Během silniční kontroly vzniklo podezření, že schopnost řidiče k řízení může být ovlivněna alkoholem, proto byl řidič po poučení vyzván k odbornému měření na detekci přítomnosti alkoholu v dechu. Dechové zkoušce se podrobil a výsledek dechové zkoušky byl pozitivní - 2,21 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška - 2,15 promile alkoholu v dechu. Policisté řidiči na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu", uvedla Dana Čírtková. Třicetiletý řidič si včera, v úterý 14. listopadu odpoledne až vystřízlivěl, převzal sdělení podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   4. 3. 2024

• Měsíc knih a čtenářů v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě nabízí program pro děti, přednášky, burzu knih i amnestii
• Přednáška zavede posluchače do fascinujícího světa, kde se běžná pravidla geometrie mění a otevírají cestu k neuvěřitelným objevům
• Policejní hlídka v Brně našla dívku, která se zřejmě chtěla oběsit, doslova v poslední chvíli
• Z policejního deníku: opilý recidivista kradl palety; opilý motorkář bez řidičáku boural

Neděle   3. 3. 2024

• Výstava makrofotografií v nemocnici v Novém Městě na Moravě nabízí pohled na krásu skrytou v přírodě
• Z policejního deníku: vandal poškodil v jihlavské zoo automat na kávu; opilý řidič elektrokoloběžky havaroval, se zraněním skončil v nemocnici v Brně
• Přednáška První letadlo nad Jihlavou. Životní osudy místního rodáka, který přistál v Jihlavě v srpnu 1911

Sobota   2. 3. 2024

• Jihlavský očistec Bedřicha Smetany
• Na výstavě v jihlavské galerii uslyšíte zvuky tajících ledovců na Islandu a ve Finsku

Pátek   1. 3. 2024

• Týrání skotu v chovu na Jihlavsku, řetězy zvířatům způsobily zranění
• Lajdáctví nebo něco co oči nevidí?
• V Pelhřimově padly rekordy ve vzdušné akrobacii na šálách a na strapsech
• V třebíčské porodnici se 29. února narodily dvě děti, v Havlíčkově Brodě Izabela
• Opilý muž střílel na policejní auto, prý kvůli problémům v podnikání
• Policisté potřebují zjistit totožnost muže z fotografie, o pomoc žádají veřejnost
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky; jednačtyřicetiletý muž obtěžoval školačku, skončil ve vazbě

Čtvrtek   29. 2. 2024

• Nebezpečné dráty elektrického vedení zabíjejí labutě u Havlíčkova Brodu
• Agresivní mladík je obviněn z trestného činu
• Policisté hledají svědky nehody cyklisty v Havlíčkově Brodě
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl z chaty různé nářadí; nález dělostřeleckého granátu

Středa   28. 2. 2024

• Výprava za sovím houkáním na Křemešníku
• Přednášky v Třebíči se budou věnovat rostlinám z divočiny, vlhám, hrdelnímu právu a filozofovi Lubomíru Novému
• V areálu jihlavské nemocnice budou pomáhat roboti
• Z policejního deníku: dvě opilé sousedky se slovně i fyzicky napadly, mladší shodila ženě na zem televizor

Úterý   27. 2. 2024

• Táborská zoo společně s právníky z Hlasu zvířat uspěla v boji za ochranu vlků, ministerstvo zrušilo sporná rozhodnutí umožňující jejich odstřel
• Derniéra výstavy Mizpah. Příběhy židovských rodin z Havlíčkova Brodu
• Jihlava bude mít ještě letos psí hřiště
• Potřeba nezištně pomáhat je v nás zakořeněná, říká Marta Valová
• Porodní gauč v pelhřimovské nemocnici pomáhá maminkám najít si ideální polohu pro pohodlný a bezpečný porod
• Mladistvý posprejoval, co mu pod ruce přišlo; napáchal škodu za téměř čtyři sta tisíc korun
• Z policejního deníku: zloděj ukradl nářadí; muž ukradl v prodejně alkohol a maso, pral se s ostrahou

Pondělí   26. 2. 2024

• Beseda Slon nad zlato PodpoVRCHem s výzkumníkem a fotografem Tomášem Jůnkem
• Jízdní souprava byla přetížena o deset tun, překročena byla i výška nákladu
• Táborská zoo bude během jarních prázdnin na Táborsku otevřená každý den
• Nové parciální trolejbusy v Jihlavě už slouží veřejnosti a poskytovatel dotace schválil její vyplacení v plné výši 60,7 milionů korun
• Chodci mezi Pístovem a Popicemi se stal osudný střet s autem
• Z vraždy muže v Kostelci je obviněn sedmnáctiletý narkoman, vraždil kladivem
• Kriminalisté objasnili sérii vloupání do čerpacích stanic
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl dýky, šavle, svícny i alkohol

Neděle   25. 2. 2024

• Nejškaredější středy 20. století, i v osmačtyřicátém byla 25. února středa
• Vycházky za bledulemi do Ranska o prvních březnových víkendech
• V Kostelci u Jihlavy našli tělo jednašedesátiletého muže, zřejmě byl zavražděn
• Z policejního deníku: recidivista v podmínce opět kradl; opilý muž napadl manželku a rozbil dveře, skončil na záchytce

Sobota   24. 2. 2024

• Kapří den připomene obranu Jihlavy před loupeživým rytířem Zikmundem z Rokštejna z roku 1402
• Výstava Roman Hušák, Jiří Plieštik – Fragmenty nabídne zamyšlení nad životem člověka
• Student z Olší nad Oslavou Viktor Racek šel do války jako jednoroční dobrovolník přímo ze školních lavic, domů se vracel jako poručík. Pojďme se seznámit s jeho osudem

Pátek   23. 2. 2024

• Do babyboxu v Třebíči někdo odložil chlapečka, dostal jméno Pavel
• Jihlava zintenzivní úklid města, pomoct potřebuje ale i od lidí
• Hasiči jaderných elektráren Dukovany a Temelín jsou nově vybaveni speciálními kontejnery pro hašení elektromobilů
• Robot Da Vinci v Jihlavě slaví rok, odoperoval téměř dvě stovky pacientů
• Šest urologů z České republiky školil primář třebíčské nemocnice, odstraňovali zvětšenou prostatu šetrnou metodou
• Kriminalisté dopadli dva výrobce a distributory drog
• Z policejního deníku: vandal posprejoval domy; řidiči pod vlivem alkoholu a drog

Čtvrtek   22. 2. 2024

• Vodní svět v táborské zoo rozšířily vzácné kachny ostralky štíhlé
• Z policejního deníku: zloděj ukradl pamětní mince; opilý řidič zavinil nehodu
• Krajští radní odvolali ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva

Středa   21. 2. 2024

• Irena Nosková zazpívá v Třebíči za doprovodu kytary, klarinetu a příčné flétny
• Policisté prověřují vloupání do automatu na kávu, hledají muže a ženu z fotografií
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chatky nářadí i babettu

Úterý   20. 2. 2024

• Sedmiletá rysí slečna Zora patří k nejtajemnějším zvířatům táborské zoo
• Blíží se Košt pálenek ve Velkém Meziříčí, soutěžící mohou odevzdávat své vzorky
• V Jihlavě otevřou družiny o letních prázdninách čtyři školy, rodiče mohou děti nahlašovat až do 14. června
• Z policejního deníku: mladík s nezletilou dívkou se opili; hledaný muž skončil ve vězení

Pondělí   19. 2. 2024