Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 17.11 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Přednáška o sčítání ptáků v jihlavském muzeu
Přednáška Proč a jak sčítáme ptáky a co jsme se dozvěděli... v podání Zdeňka Vermouzeka se bude konat v úterý 21. listopadu od 18 hodin v Malovaném sále Muzea Vysočiny v Jihlavě.
Dlouhodobé sledování a pravidelné sčítání ptačích populací nám umožňuje vytvořit si představu o jejich velikosti, změnách i vazbách ptáků na jednotlivé typy prostředí.

Získané informace slouží nejen při dalších výzkumech, ale jsou nezbytným podkladem pro úspěšnou ochranu přírody.

O tom, jak se sčítání ptáků provádí a jak se mohou zapojit dobrovolníci, s ředitelem České společnosti ornitologické Mgr. Zdeňkem Vermouzkem.
Dana OBERREITEROVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Malí aligátoři v jihlavské zoo mají svého patrona! Stal se jím herec Jiří Havelka
Vzácná čtyřčata aligátorů mají svého patrona. Čestnou funkci převzal herec a režisér, rodák z Jihlavy Jiří Havelka Navštívil zázemí Tropického pavilonu, seznámil se s dospělými aligátory a pak i asistoval během vážení a měření malých aligátorů. Nebál se vyhrnout si rukávy a mláďata i nakrmil.
Před necelým půlrokem oznámila Zoo Jihlava úspěch světového významu. V expozici se vyklubala čtveřice aligátorů čínských. O důležitosti tohoto odchovu jsme již informovali. Protože se jedná o kriticky ohrožený druh, snaží se jihlavská zoo dostat do širokého povědomí důležitost ochrany tohoto druhu. Proto jsme se rozhodli, že naši aligátoři potřebují svého patrona. Stal se jím herec a režisér Jiří Havelka.

„Jsme velice rádi, že si pan Havelka našel čas a navštívil nás,“ řekl úvodem ředitel zoo Jan Vašák. „Vše proběhlo v zázemí Tropického pavilonu, kde se malí aligátoři nacházejí,“ vysvětlil. Návštěvníci je stále nemohou vidět, a to z důvodu, že aligátoři potřebují co nejvíce klidu. Jedná se o světový úspěch a všechna čtyři mláďata jsou pro nás velice cenná. Jiří Havelka tak měl jedinečnou příležitost navštívit chovatelské zázemí a s malými aligátory se seznámit. Chovatelka Lubomíra Ševčíková mu představila jak mláďata, tak rodičovský pár. Nový patron pak pod jejím odborným dohledem aligátory změřil a zvážil. Dokonce je od sebe dokázal i rozeznat díky archům s údaji a fotkami jednotlivých mláďat. „To je Monťák, to poznám!“, řekl s úsměvem na dotaz, jestli ví, kterého z aligátorů právě zvážil. „Vždycky, když jsem jako malej kluk chodil do jihlavské zoo, přál jsem si vstoupit do těch utajených dveří, do těch prostorů, které jsou někde za tím vším. Tam, kam se nesmí, protože my návštěvníci jsme tady proto, abychom pozorovali zvířata a chodili po určených trasách. A teď se mi to díky naprosto jedinečnému, až aligátorsky a gladiátorsky jedinečnému úspěchu jihlavské zoo, podařilo. Otevřely se mi skryté dveře a já mohl vejít do útrob zoologické zahrady. A za to všechno mohou aligátoři. Jsem nadšený patron!“, přiznal Havelka.

Nakonec přijal z rukou ředitele zoo certifikát o patronátu a symbolického plyšového aligátora. Jsme moc vděční, že Jiří Havelka rozšířil řady našich patronů. Jeho přízně si vážíme i o to více, že se jedná o rodáka z Jihlavy. Spojitost s naší zoo je proto více než příhodná. Patronát je symbolické gesto, kdy patron převezme ochrannou ruku nad daným druhem. Cílem je upozornit na zranitelnost druhu, důležitost jeho ochrany a zvýšení povědomí o úloze zoologických zahrad na poli ochrany světové biodiverzity.
Simona KUBÍČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

V areálu Český mlýn v Jihlavě už se začíná připravovat zasněžování
Také letos bude v Jihlavě v případě příznivých klimatických podmínek v provozu okruh pro běžecké lyžování s technicky vyrobeným sněhem. Ve sportovně relaxačním areálu Český mlýn už se připravují sněhová děla.
Do areálu už se naváží technika, probíhají první testy čerpadel a už v příštím týdnu vyroste z lešenářských trubek i vstupní brána do areálu. „Vzhledem k nejistému počasí a zimním výhledům, zatím neumíme odhadnout, kdy běžkařský areál zahájí provoz, ale naší snahou je udělat co možná nejdelší okruh v rozsahu podobném jako minulý rok,“ řekl Martin Kratochvíl ze spolku Lyžařské Jihlavsko.

Podle primátora Jihlavy Petra Ryšky loni fungovalo běžecké lyžování déle než 3 měsíce: „Podle našich statistik se okruh oficiálně udržoval 90 dní, ale na kratším ručně udržovaném okruhu se lyžovalo ještě déle, od Vánoc až do Velikonoc, protože poslední lyžař využil trať ještě o velikonočním pondělí 10. dubna. S lyžováním se zde začínalo na první svátek vánoční 25. prosince 2022.“ Posledním velikonočním běžkařem byl jeden z pravidelných lyžařů v Českém mlýně Petr Kukla, který navíc neváhal pomáhat s údržbou tratí i s lopatou v ruce.

Dle smlouvy o spolupráci se spolkem Lyžařské Jihlavsko vyjde v tuto zimní sezónu lyžování v Českém mlýně maximálně na 600 tisíc Kč. Do tohoto limitu se musí vejít nákup elektřiny, podíl města na pořízení nové sněhové rolby i kompletní technické zajištění zasněžování včetně pohonných hmot a servisu rolby.

Lidé si mohou přijít zaběžkovat zdarma nebo uhradit libovolný sponzorský příspěvek na úpravu běžeckých tratí na transparentní účet spolku s číslem 2100411762/2010.
https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=2100411762&f=01.01.2021

„Technika už se naváží, první tzv. mokrý test čerpadel a děl proběhl v úterý 14. listopadu a další servisní testy jsou v plánu na příští a přespříští týden. Tvorba sněhu přijde na řadu až v momentu, kdy bude vhodné mrazivé počasí a dobrá dlouhodobější předpověď,“ shrnuje náměstek primátora pro sport, kulturu a školství Richard Šedivý.

(FOTO: archiv spolku Lyžařské Jihlavsko - Tzv. mokrý test sněhových děl a čerpadel
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   6. 9. 2024

• Odlehčovací služba Adapta oslavila 10 let novým rekordem na hradě Roštejn
• Václav Pazourek vlastní 1 155 exemplářů Guinnessovy knihy rekordů
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila mláďata alpaky
• Jednadvacetiletý muž připravil seniory na Žďársku o sto tisíc korun
• Den otevřených dveří a prevence v třebíčské nemocnici kromě jiného poradí, jak předcházet nemocem
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokoloběžku; opilý řidič elektrokoloběžky boural
• O značku Vysočina – regionální produkt usilují tři noví výrobci
• Advokát z Vysočiny zpronevěřil jemu svěřené peníze; kriminalisté ukončili vyšetřování rozsáhlého případu zpronevěry a podvodu

Čtvrtek   5. 9. 2024

• Rodinný běh Jihlavou letos pomůže Tinušce trpící Leberovou slepotou
• Výstava obrazů Eva Macholánová - ani jedno zvíře v galerii Tympanon v Třebíči
• Mládě sovice sněžní v táborské zoo roste jako z vody
• Z policejního deníku: vandal poškodil sdílené jízdní kolo
• Čtrnáctiletou Michaelu viděli z Jihlavy její blízcí viděli naposledy v pátek, policie žádá o pomoc veřejnost

Středa   4. 9. 2024

• Podchod do Libušina údolí v Třebíči zdobí obrazy květin i krajiny
• Legionář František Pol z Velkého Meziříčí cestoval domů vlakem přes Kanadu
• Zámecká slavnost v Novém Městě na Moravě přivítá dámy i pány v kloboucích
• Den otevřených dveří památek v Jihlavě doprovodí slavnost Dožínky
• Kaplička v Křídlech bude přemístěna dále od frekventované silnice spojující Nové Město na Moravě a Brno
• Záchranáři na Vysočině absolvovali během letních prázdnin rekordní počet výjezdů

Úterý   3. 9. 2024

• Nosálové z táborské zoo si nejvíce pochutnají na šťavnatém ovoci
• Motorkáře zraněného po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník
• Hybrálecká ulice v Jihlavě zůstane uzavřena až do konce letošního roku
• Společenský život hmyzu v muzeu v Telči umožní nahlédnout do úžasného světa miniaturních, ale o to zajímavějších tvorů
• Hrdinové bez plášťů: Kdo stojí za pomocí mladým v nízkoprahových klubech?
• Školní rok začal a děti i studenti již vyhlížejí prázdniny; první budou na konci října
• Tejpování břicha v těhotenství, po porodu nebo při menstruačních bolestech. Třebíčská nemocnice rozšiřuje služby pro ženy
• V průběhu letních prázdnin zemřeli na silnicích Vysočiny čtyři lidé
• Z policejního deníku: v Nížkově byly nalezeny dva dělostřelecké granáty; opilý pár, který byl v noci s dětmi v parku, skončil na záchytce

Pondělí   2. 9. 2024