pondělí
Z
pět na hlavní stránku...
20.11 2023
(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...)
:
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20)
-
Právě spuštěn na adrese
www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky -
www.fotospoj.cz
• zde si v naší
reklamní samoobsluze
můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!
Reklama v Regionalistu...
Reklama v Regionalistu...
R
evue
R
egionalistu:
Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...
Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...
Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...
Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...
Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...
Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...
Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...
Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...
Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...
V Třebíči je otevřené nové planetárium. Programy nabízí školám i veřejnosti
Zoologická zahrada v Jihlavě představuje nejen exotické druhy, ale také i národní plemena
„Je dobré, že se lidé mohou potkat a něco společně zažít,“ říká Lenka Chalupová
Olejomalby i detailní kresby pastelkami na papír na výstavě Miska a lavice, kýbl a krabice výtvarníka Štěpána Vrbického v Horácké galerii
Nemocnice v Pelhřimově omezuje návštěvy na dva dny v týdnu a to až do odvolání
Přetížená nákladní auta ve Velkém Meziříčí odhalí opravená dynamická váha
Z policejního deníku: zloděj se vloupal do garáže; opilá řidička bourala
V Třebíči je otevřené nové planetárium. Programy nabízí školám i veřejnosti
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
V Třebíči je otevřené nové planetárium. Programy nabízí školám i veřejnosti
Planetárium, které bylo přistavěno ke stávající hvězdárně, bylo v Třebíči otevřeno pro veřrejnost. Má svoji vlastní umělou oblohu - projekční kopuli o průměru šest metrů. Srdcem celého planetária je nejnovější verze astronomického softwaru SpaceCrafter, který je plně integrován do řídicího systému.
zvětšit fotografii...
Ve zděné části vybudovalo v letošním roce Město Třebíč novou učebnu, sociální zařízení a malé planetárium s průměrem kopule šest metrů. Stavební práce vyšly na téměř 10 milionů korun (včetně DPH), vybavení přes čtyři miliony korun. Provozovatelem je Dům dětí a mládeže.
„Podařilo se nám rozšířit nabídku vzdělávacích a volnočasových aktivit v Třebíči. Amatérská astronomie má u nás dlouhou historii a díky Domu dětí a mládeže se těší stále větší oblibě. Věřím, že nové programy v planetáriu využijí nejen třebíčské školy, ale i ostatní z celé Vysočiny,“ shrnul starosta Třebíče Pavel Pacal.
Výukové programy pro školy
„Aktuálně vzniká také nový web, kde bude zveřejněn přehled výukových programů pro mateřské, základní i střední školy,“ informovala ředitelka Domu dětí a mládeže Jarmila Pavlíčková a dodává, že web bude nabízet i rezervační systém pro jednoduché objednání. V rámci dopoledních a odpoledních programů je možné také pozorování Slunce (za dobrého počasí) nebo prohlídku dalekohledů. K večerním programům lze přidat pozorování hvězdné oblohy. Kromě astronomických kroužků běží na hvězdárně také matematicko-logický kroužek se zaměřením na deskové, stolní a logické hry pod taktovkou DDM Třebíč. Oblíbené jsou příměstské tábory a také další aktivity, které pracovníci DDM připravují pro děti a veřejnost po celý rok.
Čtyři programy týdně pro veřejnost
V plánu jsou 4 programy týdně pro veřejnost (dva odpolední pro mladší děti, dva večerní pro starší děti a dospělé publikum). Promítací dny jsou pátek a sobota.
První programy pro veřejnost ve zkušebním provozu: sobota 16. 12. 2023, čtvrtek 28. 12., pátek 29. 12. 2023, sobota 30. 12. 2023. Plný provoz od ledna 2024.
Vybavení třebíčského planetária
Každé planetárium musí mít svou vlastní umělou oblohu, takzvanou projekční kopuli. Planetárium v Třebíči ji má o průměru 6 metrů. Kopule je zavěšená ze stropu na konstrukci z lehkých slitin a je na textilní bázi s technologií podtlaku, včetně extra tiché odtahové turbíny, která z meziprostoru mezi projekční plochou a venkovní obálkou odsává vzduch, čímž dochází k vypnutí textilie do požadovaného tvaru.
Projekční systém planetária se skládá z profesionálního projektoru s rozlišením 4K. Srdcem celého planetária je nejnovější verze astronomického softwaru SpaceCrafter, který je plně integrován do řídicího systému. Mimo základní funkce simulátoru hvězdné oblohy umožňuje tento software zobrazení denní i noční oblohy z pozice pozorovatele na Zemi, jemnou navigaci okolo povrchu planety, vícenásobné přiblížení pole s objekty hlubokého vesmíru, videa s astronomickou tématikou a mnoho dalších užitečných funkcí.
Součástí je i audio systém a reproduktory, které jsou instalovány po obvodu projekční plochy v sále planetária. Technologie je ovládána z režijního pultu. Křesla jsou odstupňována do dvou řad míst k sezení a pojmou 26 osob.
Počátky amatérské astronomie v Třebíči
Začátky amatérské astronomie v Třebíči sahají až do doby po druhé světové válce, kdy vznikla skupina pozorovatelů meteorů. Jedním z nich byl i Zdeněk Kvíz, který se později stal profesionálním astronomem. V roce 1957 byla otevřena malá zděná pozorovatelna (dnešní horní pozorovatelna) s odklápěcí střechou. V 60. letech vzniká astronomický kroužek pro děti. Generální opravou prošla hvězdárna v roce 1980. Pořádaly se tu přednášky, kroužky, pozorování pro veřejnost. Třebíčští amatérští astronomové se podíleli na dvou celostátních odborných výzkumných programech – pozorování proměnných hvězd a zákryty hvězd Měsícem (nebo tělesy sluneční soustavy). Později začala činnost upadat.
Nové nadechnutí hvězdárny přišlo s Domem dětí a mládeže
Od září 2011 je hvězdárna provozována Domem dětí a mládeže v Třebíči. Novému provozovateli se podařilo dokončit opravy horní pozorovatelny, zpřístupnit ji opět veřejnosti a po dlouhých letech a generální opravě zprovoznit v roce 2014 velký dalekohled Newton se zrcadlem 30 cm. Dolní pozorovatelna, která již byla na hranici své životnosti, byla přestavěna a nyní je z pozinkovaného plechu. Průběžně probíhají drobné opravy provozní budovy, sál byl zvětšen, byla v něm vybetonována podlaha a je vybaven novým nábytkem, zakoupilo se nové vybavení ICT. V roce 2023 Město Třebíč přistavělo ke hvězdárně planetárium.
Foto: Jakub Mertl
- tz -
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Zoologická zahrada v Jihlavě představuje nejen exotické druhy, ale také i národní plemena
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Zoologická zahrada v Jihlavě představuje nejen exotické druhy, ale také i národní plemena
V zoologické zahradě v Jihlavě byla otevřena nová expozice s názvem České poklady. Tento komplex je věnován našim národním plemenům. Část z nich již můžou návštěvníci znát z expozice Babiččin dvoreček, kterou byl zrušen z důvodu budování nového projektu.
zvětšit fotografii...
V zoologických zahradách najdeme mnoho exotických zvířat, nesmíme však zapomínat ani na naše „lokální“ druhy. Najdete zde hned několik druhů králíků - českého luštiče, českého strakáče černožlutého a českého červeného, ale také české kropenky či benešovské holuby. Přilehlý výběh budou časem obývat valašské ovce, které aktuálně najdete pod Australskou farmou.
Expozice se nachází na konci zoologické zahrady, za hřištěm s tobogánem. Mimo domečků pro zvířata zde najdete i edukační prvky. Zakoupení vzdělávacích panelů podpořilo Ministerstvo životního prostředí ČR. Součástí expozice je i altánek s posezením, při objevování Českých pokladů si tak můžete v pohodlí odpočinout nebo se posilnit svačinou. Přijďte poznat České poklady, na které můžeme být právem pyšní!
Foto: Daniela Oberreiterová: Expozice České poklady představuje národní plemena
Simona KUBÍČKOVÁ
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
„Je dobré, že se lidé mohou potkat a něco společně zažít,“ říká Lenka Chalupová
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
„Je dobré, že se lidé mohou potkat a něco společně zažít,“ říká Lenka Chalupová
V domech s byty zvláštního určení v Třebíči, Hrotovicích a Náměšti nad Oslavou funguje při Charitní pečovatelské službě Třebíč Volnočasový klub Archa. Ten nabízí nepřeberné množství aktivit jak pro obyvatele domů, tak i širokou veřejnost. Programy plné zpívání, besed a společného tvoření mají za úkol nejenom obohatit život seniorům, ale působí i jako prevence sociální izolace. O jeho fungování jsme si povídali s pracovnicí Charity a jednou z realizátorek klubu, paní Lenkou Chalupovou.
zvětšit fotografii...
1. Jak jste se dostala ke své profesi a co vám osobně přináší?
Začínala jsem jako pečovatelka v Charitní pečovatelské službě. Předtím jsem absolvovala kurz pracovníka v sociálních službách a následně dostala kontakt na Charitu s informací, že hledá nové zaměstnance. Zkontaktovala jsem tehdejší vedoucí služby, postupně se vše vyvíjelo a dnes tady pracuji již 10 let. Svým způsobem mě moje práce opravdu naplňuje. Jsem ráda mezi lidmi a ta cílová skupina seniorů je mi blízká. Mám svoji práci moc ráda.
2. Popíšete nám činnosti, na které se Archa zaměřuje?
Volnočasový klub Archa je klub, který zajišťuje aktivizace pro seniory v domech s byty zvláštního určení, dříve nazývaných jako pečovatelské domy. V těchto domech máme kanceláře. Založit Archu napadlo kolegyni někdy v roce 2011, kdy chtěla vytvořit nějaký smysl pro lidi v domech, aby se nejenom potkávali a probíhal mezi nimi sociální kontakt, ale aby taky smysluplně naplňovali svůj čas. Nabízíme jim proto pestrý program, vybrat si z naší nabídky může opravdu každý. Realizujeme přednášky, hudební vystoupení, mezigenerační vystoupení s mateřskou školou, tvořivé programy – jeden z oblíbených je tisk ubrusů nebo enkaustika a v posledních letech si senioři oblíbili také hraní kuželek. Jednou za čtrnáct dní máme v domech pravidelné setkání a týden dopředu je vyvěšený plakát k akci. Účast je dobrovolná a přijít může i veřejnost.
Do roka pořádáme dvě velké pravidelné akce. Jednou z nich je výlet, kdy jezdíme do okolí Třebíče. Vloni jsme se podívali do řeznického muzea v Náměšti nad Oslavou a tamního krásného zámeckého parku. Byli jsme ale také i ve Valči nebo Jaroměřicích nad Rokytnou. A potom slavíme Svátek seniorů, který připadá na 1. října a my se jej snažíme vždy na konci září zrealizovat.
3. Co nesmí člověku chybět, aby tuto práci mohl vykonávat?
Člověk musí tuhle práci dělat srdcem, mít ji rád. Asi se totiž nedá úplně dělat, aniž by vás nenaplňovala a nedávala vám ten správný smysl. Musíte se v ní cítit dobře.
4. Proč je tak důležité, aby senioři trávili svůj čas smysluplně?
Uvedu to na příkladu. Když jsme začínali s enkaustikou nebo tiskem ubrusů, tak se senioři obávali, že to sami nezvládnou. A my se je snažíme podpořit v uvědomění, že to není o tom udělat něco na první dobrou, aby tam byl ten wow efekt, i když on tam kolikrát je! Je pro ně zkrátka důležité, aby si posílili svoji vlastní sebedůvěru. Stalo se už, že mi říkali: „Oni mi naší mladí doma nevěří, že jsem to udělala já.“ nebo „Vnučka si výrobek odvezla, že jej bude mít ode mě na památku.“ Co si budeme povídat, věkem se ztrácí různé dovednosti i chuť a schopnost komunikovat se svým okolím, a to vše se jim snažíme v klubu dodat a vynahradit.
5. Kolik osob klub aktuálně využívá a zároveň zajišťuje?
Z toho přijde lidí 20, jindy 8. Záleží na tom, jaký je zrovna program, nebo i zdravotní stav seniorů. Někdy mají naplánované lékařské kontroly, nebo je navštíví rodina. Už se nám ale i stalo, že svým blízkým řekli: „Ne, nemám čas, jsem na Arše, přijď až potom.“
Není to jenom moje práce, ale nás všech, co se na provozu klubu nějakým způsobem podílíme. Krom mě se v tom pohybují asi tak další 3 lidé.
6. Přichází stále stejné osoby nebo se tváře na setkáních mění?
V podstatě ano. Když se nastěhují do domu další lidé, přichází k nám i nové tváře. Ale ne každý celoživotně vyhledával nějakou aktivitu a sdružování se. Vždy je ovšem oslovíme, seznámíme s náplní volnočasového klubu a řekneme jim, aby se přišli třeba alespoň jednou podívat.
7. Jaká aktivita sklízí u návštěvníků největší úspěch?
Všichni mají rádi hudbu, takže když máme nějaké setkání, například k MDŽ, masopust nebo Svátek seniorů, tak ty akce obvykle přilákají nejvíce lidí. Ale já myslím, že všechny aktivity mají pro každého něco. V Hrotovicích například hrajeme pravidelně mezigenerační turnaj s dětmi z dětského domova. Děti se na něj moc těší a ptají se vždy svých tet, kdy zase půjdou. Je to moc hezké. V Třebíči spolupracujeme s Mateřskou školou Benešova, Mateřskou školou Světýlko, městskou policií, občanskou poradnou, zdravotními pomůckami DMA. Dlouhodobě spolupracujeme s akademickou malířkou Zuzanou Krajčovičovou, se kterou provádíme tisk na látky, teď jsme spolupracovali i s keramičkou Zuzanou Morkusovou. Děláme ale i přednášky o zdravé výživě, cestopisné přednášky, zkrátka od každého něco.
8. Co senioři naposledy zažili a jaká akce je v nejbližší době čeká?
V Komunitním centru Moravia nedávno proběhl každoroční Svátek seniorů. Dopolední program obsahoval hudební vystoupení Vladimíra Bendy, a potom vystoupily dvě seniorky, paní Kučerová a paní Hlinková, se svojí vlastní básní. Rády píšou básničky, a tak nám je zarecitovaly.
V Třebíči bude dále setkání s mateřskou školkou, podzimní tvoření nebo tisk ubrusů.
9. Mohla byste se s námi podělit o zážitek, který Vám utkvěl v paměti?
Jedná se o spoustu zážitků, které v sobě mají to správné kouzlo okamžiku. Je hezké, když vidíte, že se lidi těší na setkání jako takové. Oceňuji, když přijdou a zkusí si pro ně třeba něco nového. Potěší mě například i to, že se u nich při hraní kuželek objeví taková ta zdravá soutěživost. Vědomí, že se lidé mohou potkávat a něco společně zažít, dává mé práci ten největší smysl.
Marie PALOČKOVÁ
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Olejomalby i detailní kresby pastelkami na papír na výstavě Miska a lavice, kýbl a krabice výtvarníka Štěpána Vrbického v Horácké galerii
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Olejomalby i detailní kresby pastelkami na papír na výstavě Miska a lavice, kýbl a krabice výtvarníka Štěpána Vrbického v Horácké galerii
Horácká galerie v Novém Městě na Moravě zahájí vernisáží ve středu 22. listopadu v 17 hodin výstavu v malé galerii! Štěpán Vrbický Miska a lavice, kýbl a krabice. Název výstavy vychází z přednášky Věc od Martina Heideggera, kterou autor přednesl roku 1950 v Bavorské akademii krásných umění. Umělec,
zvětšit fotografii...
Štěpán Vrbický nachází v jeho stati vzácnou shodu v tom jak věc vůči člověku ve světě je. Soustředěnou kresbou se pokouší překonat vzdálenost a odcizení od skutečnosti věcí o sobě. "Věcnost věci nám zůstává skryta ... Co se stává věcí, uvlastňuje se z jemného víru zrcadlové hry světa. ... V souladu s tímto lehounkým vírem je věcnění samo nepatrné a každá věc poddajná,..." Kresby mohou být otevřeným svědectvím, nikoliv doslovným podáním důvodů a důkazů jako teoretické filosofické myšlení, zkoumají svět náhodně seskupených věcí a jejich vzájemných vztahů, odkazují k vlastní historii, vypovídají o výrobě, i osobách, které věc vlastnili..., a především odkazují ke kulturní historii lidstva jak se vůbec konstituoval tvar věci, který se nám nyní jeví jako známý a samozřejmý.
Uvidíte Štěpánovy olejomalby a detailní kresby pastelkami na papír, které vznikají velmi časově náročnou technikou. Obrazové záznamy interiérů a zátiší představí autor v komunikaci s "redymades", věcmi, kterými se autor setkává ve všedním životě a stávají se námětem jeho díla. Vypovídají mimo jiné o bezmála archeologickém studiu původu a proměny věci. Umělec představí také fragment svého keramického díla, které odkazuje na postupy tradiční japonské keramiky kongeniálně prodchnuté filosofií bytí a poznání.
Výstava potrvá do 14. ledna příštího roku.
Marta HAUPTMANOVÁ
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Nemocnice v Pelhřimově omezuje návštěvy na dva dny v týdnu a to až do odvolání
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Nemocnice v Pelhřimově omezuje návštěvy na dva dny v týdnu a to až do odvolání
Z důvodu zhoršení epidemiologické situace, nárůstu respiračních onemocnění a covid pozitivních pacientů vyhlašuje Nemocnice Pelhřimov s účinností od středy 22. listopadu do odvolání omezení návštěv na lůžkových odděleních. Toto omezení se netýká nevyléčitelně nemocných pacientů v terminálním stadiu, u kterých jsou návštěvy možné vždy po dohodě s ošetřujícím lékařem či primářem oddělení.
zvětšit fotografii...
Návštěvy budou od 22. listopadu povoleny dvakrát týdně, vždy ve středu a neděli od 14.30 do 17 hodin.
Dále v Nemocnici Pelhřimov platí pro návštěvy doporučení používání ochranných prostředků dýchacích cest. Doporučení se týká i pacientů, kteří do Nemocnice Pelhřimov dochází k ambulantnímu ošetření. Zvažte s ohledem na zdraví a bezpečnost svých blízkých, zda je návštěva v nemocnici opravdu nutná. Pokud je k ní vážný důvod, respektujte, prosím, doporučení zdravotnického personálu.
Krajská hygienická stanice kraje Vysočina (KHSV) za 46. týden eviduje v regionu 1451 nových případů akutních respiračních onemocnění (ARI) v přepočtu na 100 tis. obyvatel. Nejvíce nových případů je hlášeno v okresech Žďár nad Sázavou (1926 případů na 100 tis. obyv.) a Havlíčkův Brod (1490 případů na 100 tis. obyv.). Nejméně nových případů přibylo na Třebíčsku, kde je hlášeno 1036 nových případů na 100 tis. obyvatel.
Akutní respirační onemocnění se stále nejvíce šíří mezi dětmi do 5 let. „Dá se předpokládat další růst počtu nových případů ARI ve všech věkových kategoriích. Stále proto připomínáme základní pravidla, kterými lze zamezit šíření infekčních onemocnění dýchacích cest, a to časté mytí rukou teplou vodou a mýdlem; správná hygiena při kašli a kýchání; dodržování rozestupů; nošení roušky či respirátoru. Doporučujeme očkování proti chřipce a covid-19 nejen seniorům a osobám s chronickým onemocněním či oslabenou imunitou ale všem věkovým skupinám. Očkování je nejúčinnější ochrana před vážnými komplikacemi a zdravotními následky onemocnění,“ nabádá MUDr. Hana Pavlasová, ředitelka protiepidemického odboru KHSV. „Dalším významným opatřením před šířením nákazy, zvláště ve školních nebo pracovních kolektivech, je časté intenzívní větrání místností,“ doplňuje Pavlasová.
- red -
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Přetížená nákladní auta ve Velkém Meziříčí odhalí opravená dynamická váha
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Přetížená nákladní auta ve Velkém Meziříčí odhalí opravená dynamická váha
Vysokorychlostní váha na silnici II/602 ve Velkém Meziříčí bude od druhé poloviny listopadu opět měřit přetížená nákladní auta. Ve zmodernizované podobě se vrátí do provozu po téměř třech letech. Kromě instalace nových technologií si obnova vyžádala také opravu části silnice dlouhé téměř 250 metrů v obou směrech. Rekonstrukci ze svého rozpočtu financoval Kraj Vysočina, oprava váhy včetně pětiletého servisu vyjde na více než 21 milionů korun.
zvětšit fotografii...
„Nadměrné náklady poškozují silniční povrch ve městě i jeho okolí. Přetěžování vede nejen k ničení samotných vozidel, ale i k soustavné destrukci komunikací všech tříd. Neustálé opravy znamenají v konečném důsledku nepříjemné množství uzavírek a dopravních omezení,“ zdůvodnil obnovu dynamického vážení náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky, dopravy a silničního hospodářství Miroslav Houška. Do údržby a modernizace krajských silnic Kraj Vysočina ročně investuje více než miliardu korun.
Původní váha fungovala na dvou smyčkách zabudovaných v asfaltu. „Nový měřící systém zahrnuje tři smyčky v každém směru na 250 metrech s třívrstvým krytem. Součástí uzavřené servisní smlouvy s dodavatelem je každoroční kalibrace a ověření Českým metrologickým institutem,“ upřesnil Radovan Necid, ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, která silnici druhé třídy vedoucí z Pelhřimova do Brna na území kraje spravuje. Na vážícím úseku nově přibyla také svodidla.
Hmotnost nákladních aut bude kontrolovat soustava měřících čidel, kamery a vyhodnocovací zařízení. „Instalovaná technologie bude plně kompatibilní se stávajícím systémem, který automaticky sčítá dopravu, klasifikuje vozidla, zjišťuje nápravový tlak a další ukazatele,“ doplnil Radovan Necid. Na základně vyhodnocených dat dochází k sestavení a zdokumentování přestupků. V prvních letech fungování dynamické váhy zaplatili dopravci za uložené pokuty až dva miliony korun ročně. O příjem z uhrazených pokut se dělí Kraj Vysočina a Velké Meziříčí. Kraji připadá 85 % částky a městu zbývajících 15 %.
Vyřazení sedm let starého měřícího systému z provozu předcházely stížnosti pokutovaných dopravců, kteří poukazovali na vyjeté koleje a neprůkaznost vážení. Od roku 2021 váha plnila pouze informativní funkci.
- tz -
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Z policejního deníku: zloděj se vloupal do garáže; opilá řidička bourala
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Z policejního deníku: zloděj se vloupal do garáže; opilá řidička bourala
Policisté pátrají po zloději, který se v době od pondělí 13. listopadu do pátečního poledne na ulici Havlíčkova v Havlíčkově Brodě vloupal do garáže. Pachatel otevřel vrata garáže a ukradl elektrocentrálu, bourací kladivo a brusky. Způsobil předběžně vyčíslenou škodu za třicet tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže, po zloději a ukradených věcech pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
zvětšit fotografii...
Opilý bosý muž skončil na záchytce
V pátek 17. listopadu byli policisté v Jihlavě před druhou hodinou ráno přivoláni do ulice Fritzova, kde se pohyboval zmatený muž bez bot. "Na místě policisté zjistili, že se jedná o osmapadesátiletého muže, který nebyl schopen se o sebe sám postarat. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 1,65 promile alkoholu. Opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Řidička havarovala
V neděli 19. listopadu došlo po šesté hodině večer na silnici u obce Čížov na Jihlavsku k dopravní nehodě. "Řidička auta Mazda po projetí zatáčkou dostala s vozidlem smyk a vyjela mimo komunikaci, kde vozidlo narazilo do kovových svodidel. Řidička z místa odjela, aniž by nehodu oznámila. Přivolaní policisté provedli šetření a vozidlo vypátrali. Při dopravní nehodě nedošlo ke zranění. U ženy provedli policisté dechovou zkoušku a naměřili jí hodnotu 0,39 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u ní ukázaly také opakované zkoušky", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová . Na voze vznikla předběžně vyčíslená škoda za třicet tisíc korun, další škoda přibližně za dvacet tisíc korun byla způsobena na svodidlech. Dále policisté zjistili, že vozidlo nemá platnou technickou prohlídku a pro automobil nebylo sjednáno pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem. Dopravní nehodu a veškeré její související okolnosti policisté šetří.
Řidič havaroval
V neděli 19. listopadu havaroval po čtvrté hodině odpoledne na silnici u Jemnice na Třebíčsku řidič vozidla Škoda Fabia. "Při jízdě ve směru na Dačice vyjel mimo komunikaci, kde havaroval. Při dopravní nehodě se dvacetiletý řidič zranil a byl zdravotnickou záchrannou službou transportován do nemocnice", informovala J. Kroutilová. Provedenou dechovou zkouškou policisté u muže požití alkoholu vyloučili. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Na vozidle vznikla předběžně vyčíslená škoda za čtyřicet tisíc korun. Havárii policisté šetří.
Střet vozidla s cyklistou
V neděli 19. listopadu došlo před sedmou hodinou večer na komunikaci u Jemnice na Třebíčsku k dopravní nehodě. "Řidička BMW jela ve směru od Moravských Budějovic a narazila bokem do muže jedoucího na jízdním kole ve stejném směru. Při dopravní nehodě utrpěl cyklista zranění", informovala J. Kroutilová. Provedenými dechovými zkouškami u řidičky i cyklisty požití alkoholu policisté vyloučili. Při dopravní nehodě vznikla škoda přibližně za dvacet tisíc korun. Nehodu policisté šetření.
Řidič havaroval
V neděli 19. listopadu jel kolem třetí hodiny odpoledne dvaapadesátiletý řidič vozidla VW Golf po silnici ve směru na obec Křídla na Žďársku. "Při projíždění zatáčky dostal s vozidlem smyk, který nevyrovnal, a vyjel mimo komunikaci, kde narazil do vzrostlých stromů. Při dopravní nehodě se zranil řidič a jeho spolujedoucí, oba byli zdravotnickou záchrannou službou převezeni na ošetření do nemocnice", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. U řidiče provedli policisté dechovou zkoušku, která byla negativní. Při dopravní nehodě vznikla na vozidle škoda přibližně za čtyřicet tisíc korun. Místo havárie policisté ohledali a zadokumentovali. Dopravní nehodu šetří.
Opilý řidič
V pondělí 20. listopadu zastavili policisté v ulici Kokořínská v Havlíčkově Brodě krátce po půlnoci auto Škoda Fabia. "U čtyřiatřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,75 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté řidiči zakázali další jízdu a přišel o řidičský průkaz", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ policisté prověřují.
Muž je podezřelý z trestného činu
Ze spáchání trestného činu je podezřelý muž, kterého policisté přistihli při řízení vozidla, i když to má zakázáno. V sobotu 18. listopadu zastavili po deváté hodině večer vozidlo VW Passat, které jelo po silnici v obci Příjemky na Havlíčkobrodsku. "Policisté zjistili, že řidičem je šestačtyřicetiletý muž s uloženým zákazem činnosti. Řízení všech motorových vozidel má zakázáno od léta, a to až do jara roku 2025. V další jízdě již nesměl pokračovat", informovala J. Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.
Řidič je podezřelý z přestupků
V neděli 19. listopadu zastavili policisté v ulici Kamarytova v Humpolci na Pelhřimovsku kolem druhé hodiny ráno vůz VW Passat. "U třicetiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 0,47 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Dále měl řidič pozitivní test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, a to na marihuanu. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala J. Kroutilová. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy, případ policisté šetří.
Eva ŠINKOVSKÁ
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Z
pět nahoru na obsah...
S
tředa
9. 10. 2024
• Dekorační květy obohatily sortiment v pelhřimovském turistickém informačním centru
• Táborská zoo slaví narození čtrnáctého zubra. Jméno nejmladší zubřici opět vyberou fanoušci zoo
• Výstava Kniha v muzeu v Havlíčkově Brodě představí práci kurátorů a ukáže i pracně tvořené rukopisy
• Lev Simba si východy slunce úplně užívá. V táborské zoo je můžete zažít i vy
• Urologové v Jihlavě provedli unikátní implantaci umělých svěračů močové trubice
• Chodkyni v Jaroměřicích nad Rokytnou srazila dodávka, žena na místě podlehla zraněním
Č
tvrtek
3. 10. 2024
• Brusel umožní opětovné vyhubení vlků, státy EU snížily jeho ochranu
• Organizovaná skupina způsobila v jihlavské firmě škodu za více jak dva miliony korun
• Zrekonstruovaná Zelená komnata v Třebíči nabídne nové archeologické objevy
S
tředa
2. 10. 2024
• Chovatelská výstava v Bohdalově představí na tři tisíce králíků, drůbeže, koz, ovcí i terarijních zvířat
• Slavnostní premiéra seriálu Dcera národa za přítomnosti herců i filmového štábu proběhne v Havlíčkově Brodě
• V bazilice v Třebíči zazní utajený poklad Mše ke sv. Prokopovi a oratorium Jephtha Georga Fridricha Händela
• Komentované krmení, Výstava na stromech či film Kávová budoucnost v jihlavské zoo u příležitosti Dne zvířat
• Okolí smírčího kamene ve Velkém Meziříčí je upraveno, památník připomíná záhadné úmrtí dvaadvacetiletého Jakuba
• Výstava fotografií v parku vysoké školy v Jihlavě představí život pěstitelů kávy, kakaa a banánů
Ú
terý
1. 10. 2024
• Přednáška věnovaná Peru v jihlavské zoologické zahradě
• Beseda spojená s vyšetřením na mamografu v jihlavské nemocnici v úterý 8. října
• Policisté hledají mladíka z fotografie, který byl fyzicky napaden
P
ondělí
30. 9. 2024
• V Křídlech přemístil jeřáb zvoničku z devatenáctého století
• Umělá inteligence pomáhá lékařům v pelhřimovské nemocnici vyhodnocovat RTG snímky
• Jihlavský architektonický manuál pomůže studentům s přípravou přijímací zkoušky na vysoké školy
• Táborská zoo měla vzácnou návštěvu, létající drahokam se chtěl podívat do Vodního světa
P
átek
27. 9. 2024
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: praní a žehlení
• Nevlastní bratři táhli přes Sibiř
P
ondělí
23. 9. 2024
• V Rozsocách vzplála ocelokůlna, hasiči vyvedli z přilehlého teletníku na třicet telat
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20)
-
Právě spuštěn na adrese
www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky -
www.fotospoj.cz
• zde si v naší
reklamní samoobsluze
můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!