Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 24.11 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Výstava v nemocnici v Novém Městě na Moravě připomíná čas duchovního rozjímání
Nadcházející advent a blížící se svátky vánoční nejsou jen o hektickém nakupování dárků, pečení, shánění toho nejkrásnějšího stromečku a dalších věcí, s nimiž máme poslední dobou čím dál více Vánoce spojené. Dříve byla tato doba především duchovní záležitostí. Duchovní rozměr adventu a Vánoc už ale nyní vnímá jen málokdo.
I proto jsme na závěr roku nainstalovali novou výstavu žďárského fotografa Milana Šustra, jejímž ústředním tématem je Bazilika svatého Prokopa v Třebíči. „Kostely k adventu a Vánocům v minulosti nedílně patřily. Vánoce by měly být především svátky klidu, míru a také naděje. A kde jinde na vás dýchne tak jedinečná atmosféra klidu, míru a naděje než právě v kostele? Na své si tam přijde i ateista, ten může pro změnu obdivovat umění dávných stavitelů a vnímat majestátnost těchto jedinečných a unikátních staveb,“ míní Milan Šustr.

Jeho fotografie přibližují baziliku z vnějšku i zevnitř, a to včetně tajuplných podzemních prostor. Připomínají člověku, jak je nepatrný v porovnání se stavbou, která byla vybudovaná coby místo k oslavě Boha. Nabádají ho k pokoře, ke zklidnění i k zamyšlení. „Doufám, že stejně tak budou na návštěvníky působit i fotografie baziliky. Jde o tak unikátní stavbu, že se dostala i na seznam UNESCO,“ říká Milan Šustr.
Helena ZELENÁ KŘÍŽOVÁZpět nahoru na obsah...

Vánoční výstava betlémů nejen z Itálie v třebíčském muzeu
Vánoční výstava betlémů s podtitulem Betlémy nejen z Itálie bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 30. listopadu v 17 hodin v zámeckých konírnách v Třebíči. V letošním roce si připomínáme 800. výročí od události, která se odehrála v lese u italského městečka Greccio. Sv. František z Assisi zde představil první živý betlém… V rámci oslav tohoto výročí připravilo představenstvo Universalis Foederatio Praesepistica (Světová organizace přátel betlémů) logo, kterým se i třebíčské muzeum k těmto oslavám připojuje.
Třebíčské muzeum připravilo pro své návštěvníky výstavu nejen italských betlémů, a to ve spolupráci s naším dlouholetým partnerem 1. NÖ Krippenmuseum z rakouského Vösendorfu. Tyto betlémy jsou doplněny o díla paní Ilony Klawitter a pana Jana Bondry.

Zpestřením výstavy bude přítomnost obou autorů dne 10. prosince od 13 hodin přímo ve výstavním sále. Návštěvníci tak uvidí nejen vznik samotných figurek, ale budou se moci obou autorů rovněž na cokoli zeptat…

Třebíčské betlemářství je tradičně zastoupeno velkým stavěcím betlémem ze sbírky Muzea Vysočiny Třebíč. Jeho autorem je Jindřich Mládek (1889–1950). Betlém je cca 5 m dlouhý a obsahuje necelou tisícovku ručně malovaných figurek.

Ve spolupráci s Muzeem Jindřichohradecka lze po dobu trvání výstavy (resp. do vyprodání zásob) zakoupit na pokladně našeho muzea katalog betlémů paní Ilony Klawitter, která v loňském roce vystavovala svoje betlémy u kolegů v Jindřichově Hradci.

Naše muzeum se v letošním roce podílí na těchto vánočních výstavách:

1. 11. 2023 – 29. 2. 2024

Pod křídly andělů – betlémy

Památník písemnictví na Moravě, Rajhrad

26. 11. 2023 – 14. 1. 2024

Anděl pastýřům zvěstoval…

Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč

3. 12. 2023 – 6. 1. 2024

Tišnovské betlémské putování od náměstí k náměstí

Zastavení v Základní škole Tišnov, nám. 28. října

Doprovodný program k výstavě:

· Program pro školy Vánoce ve světě, po dobu konání výstavy, rezervace na e.novotna@muzeumtr.cz, 568 408 897, cena 30 Kč

· LALTAP – výtvarný workshop pro děti, 10. prosince 2023, 10:00 – 12:30, cena 50 Kč

· Dětská vernisáž, 10. prosince 2023, v 15 hodin

· Zpívání u slámového betlému, 10. prosince 2023, v 17:00, vystoupí pěvecký sbor studentů Gymnázia Třebíč DROBEND

· Tříkrálový koncert Zvonky pro radost (ZUŠ Hrotovice), 6. ledna 2024, 17:30, předprodej od 1. ledna 2024 na recepci Muzea Vysočiny Třebíč, cena 110 Kč
Eva NOVOTNÁZpět nahoru na obsah...

Pojízdné výdejny potravin pomáhají seniorům i rodičům samoživitelům
Od letošního července vyrážejí potravinové banky s mobilními výdejnami potravin do ulic za seniory nebo matkami s dětmi, kteří by se do kamenných poboček obchodů dostávali jen složitě. Automobilové dodávky z Potravinové banky Vysočina rozváží do třinácti výdejen v kraji, a to především tam, kde je sociální pomoc hůře dostupná a také osobám, které tuto pomoc zatím nedokázaly čerpat. Nově v celé České republice vznikne až 150 výdejních míst potravinové pomoci, okruh klientů se tak rozšíří až o padesát tisíc lidí. Projekt spolufinancuje Evropská unie.
Jedním z potřebných je například Dům s pečovatelskou službou v Ledči nad Sázavou, kde mobilní výdejna zásadním způsobem pomáhá. Naprostá většina seniorů se pohybuje za pomoci ortopedické hole a cesta na nákup pro ně představuje problém. Senioři sice mají možnost objednání oběda, ale snídaně i večeře si zařizují sami. „V Ledči nad Sázavou má sídlo Potravinová banka Vysočina, která sváží darované potraviny a drogistické zboží do skladu a zde tyto dary třídí pro další distribuci osobám v nouzi, tedy seniorům, dětem rodin v krizích, rodičům samoživitelům a ostatním sociálně potřebným. Zároveň zachraňuje potraviny, které by jinak musely být zlikvidovány. Činnost banky finančně podporuje Kraj Vysočina a jsem rád, že kvalitní a hodnotné potraviny nekončí v popelnicích či kontejnerech jako bioodpad,“ uvedl Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast zemědělství a životního prostředí.

Mobilní výdejny potravin jsou novinkou, která se připravuje nad rámec nasmlouvaných organizací, aktuálně jich Potravinová banka Vysočina spravuje 62. Mobilní výdejna potravin je určena pro klienty, kteří nedostávají potraviny od organizací v sociální oblasti a jejich potřeba zásobování potravinami z potravinové banky nebyla dosud nikde evidována. Partnery mobilních výdejen jsou jednotlivá města a obce. Každý kdo má potřebu pravidelného dodávání potravin z potravinové banky se může obrátit na městský nebo obecní úřad, jehož pracovníci zavedou klienta do systému potravinové banky a vygenerují mu unikátní kód pro převzetí potravinového balíčku. Jeho složení není možné ovlivnit, zpravidla obsahuje kromě trvanlivých potravin i čerstvou zeleninu a pečivo.

Dle požadavků evidovaných v systému pracovníci potravinové banky v dopoledních hodinách připraví balíčky a odpoledne je mobilní výdejna potravin rozváží na domluvená výdejní místa po celém Kraji Vysočina. Potravinová banka Vysočina rozváží denně minimálně 50 balíčků.

Řidič mobilní výdejny potravin je pracovníkem Potravinové banky Vysočina a na základě předloženého kódu vydá klientovi potravinový balíček na předem domluveném místě a čase. Může se jednat o krátkodobou pomoc samoživitelkám při ztrátě zaměstnání nebo i dlouhotrvající pomoc pro seniory nebo rodiny s nízkými příjmy. Po zaregistrování může klient odebírat každý týden potravinový balíček a po získání práce a zlepšení jeho životní situace může být ze seznamu vyřazen.

Potravinová banka Vysočina aktuálně rozváží potravinové balíčky podle časového harmonogramu a trasa výdejných míst je následující: Pondělí - Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě, Bystřice nad Perštejnem; Úterý - Třešť, Telč, Třebíč; Středa - Humpolec, Pacov; Čtvrtek - Světlá nad Sázavou, Havlíčkův Brod; Pátek - Ledeč nad Sázavou, Bohdaneč, Kozlov.

„Minulý měsíc přispěla Potravinové bance Vysočina také společnost Selekta Pacov, a to darem 500 kilogramů čerstvých brambor z vlastní produkce v hodnotě 7 500 Kč. Tímto darem společnost pomohla mnoha lidem v nouzi. Kraj Vysočina se obrací s prosbou na své zodpovědné zemědělce, aby i oni pomohli podle vzoru Selekty Pacov lidem v nouzi darováním svých výpěstků, například jakýmkoliv množstvím brambor, cibule a jiné zeleniny. Potravinová banka Vysočina si dary sama odveze do svého skladu a dárcům předá potvrzení formou darovací smlouvy. V současné době navíc legislativa umožňuje dárcům odpočet daně z přidané hodnoty při bezúplatném dodání zboží do potravinové banky,“ dodal Pavel Hájek.- tz -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: recidivisté kradli zboží a napadli pracovníka ostrahy; opilý řidič boural
Ve čtvrtek 23. listopadu přijali policisté po poledni oznámení o krádeži a napadení v jihlavském obchodním domě. Muž se ženou ukradli v prodejně zboží a po dopadení odmítli spolupracovat s pracovníkem ostrahy a zaměstnanci obchodu. Jednání dvojice vyústilo až ve fyzické napadení, při kterém utržil pracovník ostrahy úder pěstí do hlavy, jeho zranění si vyžádalo lékařské ošetření v nemocnici. Oba podezřelí, muž se ženou, z místa po krádeži a následném napadení utekli. Policisté zjistili dostupné informace o dvojici a začali po nich v lokalitě pátrat. V krátké domě muže i ženu nalezli. Vzhledem k tomu, že si žena stěžovala na svůj zdravotní stav, přivolali policisté zdravotnickou záchrannou službu a žena byla převezena na vyšetření. Podezřelého muže policisté odvezli na oddělení k provedení nezbytných úkonů. Jednalo se o osmatřicetiletého muže, který byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již opakovaně odsouzen. Vloni na podzim mu byl uložen podmíněný trest odnětí svobody se zkušební dobou až do konce příštího roku. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání tří trestných činů, a to krádeže, výtržnictví a pokusu ublížení na zdraví. Případ a veškeré jeho související okolnosti policisté dále prověřují. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Posprejování domu
Policisté prověřují případ posprejování fasády domu v Telči na Jihlavsku. Ke spáchání činu došlo ve čtvrtek 16. listopadu v době mezi polednem a osmou hodinou večer na ulici Hornomyslovská. "Pachatel na omítku nasprejoval černou barvou obrazec a způsobil tak škodu přibližně za pět tisíc korun", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci. Případ policisté prověřují a po pachateli pátrají.

Podvod
O své peníze přišla žena z Havlíčkobrodska, která zaplatila předem za zboží, které si vybrala na základě zveřejněného inzerátu na internetu. "Její pozornost upoutala nabídka prodeje interaktivní knihy s ovládací tužkou za jeden tisíc korun. Domluvila se s prodávajícím a na jeho účet peníze poslala. Zboží se ale žena nedočkala a profil, pod kterým bylo nabízeno, byl smazán", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté opětovně varují před zasíláním peněz předem za inzerované bazarové zboží .

Poškození dveří
Policisté šetří případ, ke kterému došlo v době od sobotního večera 18. listopadu do pondělního rána ve Žďáře nad Sázavou. "Pachatel poškodil vstupní dveře do bytu na ulici Nádražní, u kterých poškrábal barvu na zárubních a způsobil vrypy na dveřích. Majiteli vznikla škoda přibližně za osm tisíc korun", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté provedli šetření, místo ohledali a zadokumentovali. Případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti majitelku.

Opilý řidič havaroval
Ve čtvrtek 23. listopadu došlo před třetí hodinou odpoledne u obce Nová Buková na Pelhřimovsku v dopravní nehodě. "Řidič vozidla Audi jel ve směru od obce Horní Cerekev, nezvládl řízení, vyjel na krajnici a narazil do kovových svodidel, dále přejel mimo vozovku, kde narazil do dřevěného sloupku ohradníku a následně havaroval na louce. Řidič utrpěl zranění a byl zdravotnickou záchrannou službou transportován do jihlavské nemocnice. Policisté provedli u muže dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 2,66 promile alkoholu. Opakované zkoušky u něho ukázaly obdobné hodnoty. Osmatřicetiletému muži zadrželi řidičský průkaz", uvedla Jana Kroutilová. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za více než 160 tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dopravní nehodu a veškeré její související okolnosti policisté prověřují.

Střet vozidel
Ve čtvrtek 23. listopadu jel po jedné hodině odpoledne řidič vozidla Peugeot v Třebíči po ulici Velkomeziříčská a narazil do před ním jedoucího automobilu Mercedes. "Mercedes byl následně vlivem nárazu odmrštěn vpřed a narazil ještě do zadní části vozidla Fiat. Při dopravní nehodě utrpěla řidička automobilu Mercedes zranění a byla zdravotnickou záchrannou službou převezena na ošetření do nemocnice", informovala mluvčí policistů J. Kroutilová. Dechovými zkouškami u řidičů požití alkoholu policisté vyloučili. Na vozidlech vznikla škoda přibližně za třicet tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Dopravní nehoda
Ve čtvrtek 23. listopadu došlo před devátou hodinou dopoledne u obce Kuroslepy na Třebíčsku k dopravní nehodě. "Řidič auta Opel jel ve směru na Mohelno, při projíždění zatáčky nezvládl vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy řízení a narazil do traktoru s přívěsem. Při dopravní nehodě se řidič vozidla zranil", informovala Jana Kroutilová. Dechovou zkouškou u řidičů požití alkoholu nezjistili. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za sedmdesát tisíc korun. Řidič opelu je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Pod stromeček si na gynekologii v jihlavské nemocnici přejí bezbariérovou koupelnu
Přesně měsíc před Štědrým dnem startuje akce Vánoční pokoj. Dárci mohou během následujícího měsíce přispět na opravu pokoje pro pacienty, který se změní během příštího roku. Tentokrát chceme zvelebit zázemí pro pacientky na gynekologickém oddělení. Cílem je především bezbariérová koupelna. Letošní pokoj bude již jedenáctý v řadě.
Princip Vánočního pokoje je jednoduchý. Na stránkách www.nemji.cz/vanocni… si vybere veřejnost věc, na kterou chce přispět. Dárci napíší položku na daný email zachrlovam@nemji.cz, kterou si vybrali, a my zašleme platební podklady a na stránkách ji označíme jako obsazenou. Peníze na vybavení se vybírají do Štědrého dne: „Rádi bychom našim pacientkám dopřáli především bezbariérovou koupelnu, která usnadní pooperační období zejména starším a omezeně mobilním pacientkám. Před rokem jsme u nás zavedli robotickou operativu, a kromě té nejlepší možné léčebné péče chceme ženám nabídnout i komfortní zázemí,“ říká primářka gynekologicko-porodnického oddělení Petra Herboltová.

Pomozte nám splnit přání dalším pacientům a pořídit jim další Vánoční pokoj. Zvelebit se díky dárcům podařilo za deset let pokoje za více než milion korun.

Vánoční pokoj 2013, dětské oddělení: 117 500 korun

Vánoční pokoj 2014, traumatologické oddělení: 101 169 korun

Vánoční pokoj 2015, gynekologicko-porodnické oddělení: 107 450 korun

Vánoční pokoj 2016, oddělení geriatrie a následné péče: 226 330 korun

Vánoční pokoj 2017, chemostacionář: 110 214 korun

Vánoční pokoj 2018, rehabilitační oddělení: 129 000 korun

Vánoční pokoj 2019, gynekologicko-porodnické oddělení 171 300 korun

Vánoční pokoj 2020, ortopedicko-traumatologické oddělení, 116 700 korun

Vánoční pokoj 2021, hematologicko-transfúzní oddělení: 130 300 korun

Vánoční pokoj 202, chirurgie B: 113 000 korun
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   25. 5. 2024

• Francouzští výtvarníci přijedou do Telče, před zraky zájemců připraví výstavu
• V jihlavském muzeu pokřtí knihu Josef Alois Schumpeter: Ekonom a humanista z moravské Třeště
• Slováci se propadli mezi barbarské státy. Umožní zabíjet chráněné medvědy, i když nikoho nenapadnou
• Kolama dolů - učme se přežít! Společná vyjížďka motorkářů společně s policisty z Pelhřimova do Jihlavy

Pátek   24. 5. 2024

• Přírodní památky Vysočiny: Unikátní Rašeliniště Kaliště, kam jezdili botanici už před sto lety
• Přijďte se o víkendu do táborské zoo rozloučit s oblíbeným makakem Vichrem. V úterý odcestuje do Španělska
• Z policejního deníku: vandal poničil vstupní dveře, škoda je padesát tisíc; opilá agresivní žena skončila na záchytce
• V Jívoví vzplála střecha haly s prasaty, škoda je čtyři a půl milionu korun
• Pomněnkový den - Mezinárodní den pohřešovaných dětí; policisté každoročně pátrají po stovkách ztracených dětí

Čtvrtek   23. 5. 2024

• Chovatelé na Vysočině by si měli kvůli přítomnosti vlků lépe zabezpečovat hospodářská zvířata
• Na rybníce Hastrman v parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě si budou moci lidé zapůjčit šlapadla
• Náhrobek rodiny Kallabovy ve Velkém Meziříčí opraví akademický sochař Vlasta Douša z Nemotic
• Zubři Tajfun a Tatranka z táborské zoo najdou nový domov v Srbsku
• Soutěž ve sprintu či spanilá jízda, zábava a program pro děti - to vše nabídne Traktoriáda Písečná zmole
• Policisté hledají jednašedesátiletého muže pobývajícího v Jihlavě, používá zelené auto Opel Astra Caravan s polepem TAXI - stěhování
• Policisté hledají cestující, které vezl v únoru opilý řidič v okolí Kamenice
• Z policejního deníku: taxikář přišel o peněženku; neznámý vandal poničil lak auta

Středa   22. 5. 2024

• Policisté pátrají po sedmnáctileté Stefanii s dvouměsíční dcerou, nevrátila se z vycházky do zařízení pro mládež v Černovicích
• Lesem u Tří studní se rozezní tóny světoznámé kantáty Bohuslava Martinů Otvírání studánek
• Jihlavská rodačka žijící v Německu dostala od syna k pětadevadesátým narozeninám plyšového ježka
• Policisté v Novém Městě na Moravě a okolí dohlédnou během Světového poháru horských kol na dopravu a veřejný pořádek
• Z policejního deníku: zloděj ukradl složené lešení; řidič skončil s autem v rybníce

Úterý   21. 5. 2024

• Naučte se tvarovat bonsaj a odneste si z jihlavské zoo vlastnoručně upravený stromek
• V psím útulku v Havlíčkově Brodě čekají na nové páníčky čtyři štěňátka
• Nový přístroj urychlí zdravotníkům v jihlavské nemocnici výsledky vyšetření infekcí, zánětů i rakoviny
• Policisté pátrají po třináctileté Michaele z Jihlavy, odjet měla údajně za kamarádkou do Brna
• Ve Žďáře nad Sázavou byl v kolejišti nalezen mrtvý muž, srazil jej vlak
• Z policejního deníku: zloděj ukradl televizory, mikrovlnky i varné konvice; mladík se opil, skončil v nemocnici

Pondělí   20. 5. 2024

• Motorkář utrpěl po střetu s dodávkou vážné zranění
• V jaderné elektrárně v Dukovanech oslavují Světový den včel
• Vražda nevinného mučedníka na nádvoří jihlavského soudu
• Výstava open per4mance 2024 na zámku v Třebíči doprovází multižánrový festival Zámostí
• Z policejního deníku: opilý agresivní muž rozbil dveře; opilí řidiči skončili na záchytce

Neděle   19. 5. 2024

• Návštěvníky havlíčkobrodského koupaliště čekají nové herní prvky, třeba pískoviště pro nejmenší nebo hřiště na pétanque
• Odpoledne na Šmeralově statku v Třebíči s folklorní muzikou i pletením košíků
• Výstava Co přinesl obchvat v havlíčkobrodském muzeu nabídne unikátní nález středověkého rudního mlýna
• Z policejního deníku: krádež plotu, zloděj si odnesl nádobí i sekeru; opilý řidič boural

Sobota   18. 5. 2024

• Výstava fotografií Jaroslava Hedvábného s titulem Toulky Moravským Toskánském v jihlavské muzejní kavárně
• Policista roku 2023 – dva tituly zamířily na Vysočinu. Vítězem v kategorii Tým roku se stal vysočinský pracovní tým Falešný bankéř
• Sarajevo 1914: Řidič, který vstoupil do dějin, pocházel z Telče
• Festival Ji.hlava se prodlužuje a otevírá se místnímu publiku
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: zpracování lnu
• Zvířecí rodinu v táborské zoo rozšířil mýval Rocket. ZOO Tábor je jediná zoo v Česku, která mývaly může přijímat

Pátek   17. 5. 2024

• Zoologická zahrada v Jihlavě získala slona za za odchov čtyř mláďat aligátora čínského
• Z policejního deníku: policisté dopadli sprejera; pohřešovaného mladíka z Čáslavi vypátrali policisté na Vysočině
• Jihlavský magistrát rozesílá občanům pokyny k platbě za odpady e-mailem
• Jihlavští kriminalisté dopadli pětatřicetiletého zloděje, který kradl rybářské náčiní, jízdní kola i dveře
• Primář Karel Křikava: Chirurgie je náročný, ale velmi krásný a naplňující obor
• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři zodpoví dotazy

Čtvrtek   16. 5. 2024

• Setkání u jinošovských studánek s chlebem, solí i muzikou
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do října
• Policisté zadrželi muže, který falšoval vstupenky nejen na MS v hokeji. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohou být falešné!
• Nakažlivá klíšťata: Jak se vyhnout nebezpečí?
• Z policejního deníku: mladík poškodil dopravní značení

Středa   15. 5. 2024

• Muzejní noc ve Velkém Meziříčí v duchu cesty do minulosti díky stroji času Nikoly Tesly
• Energetici nečekaně procvičovali, jak se zachovat v případě mimořádné události. Došlo i na ukrytí!
• Na mostě v osadě Pohledští Dvořáci u Havlíčkova Brodu je omezená doprava, důvodem je jeho rekonstrukce
• V rámci Muzejní noci se v Třešti můžete vydat za sovami na Javořici či si prohlédnout výstavu fotografií Přírodou Třešťska
• V jihlavské nemocnici nejen onkologickým pacientům bude sloužit magnetická rezonance i CT
• Jihlavští strážníci dopadli agresivního muže, který napadl pár slovně, poté uhodil muže pěstí do obličeje, skončil v poutech
• Z policejního deníku: v Horní Cerekvi utonul pětačtyřicetiletý muž

Úterý   14. 5. 2024

• Pod barokním chrámem zapsaným v UNESCO ve Žďáře nad Sázavou se opět pasou beránci
• Při požáru teletníku v Rozseči uhynulo devět telat, vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu
• Vzpomínková procházka ve Velkém Meziříčí
• Hejno plameňáků v jihlavské zoologické zahradě se rozrůstá o mládež
• Přijďte do táborské zoo spočítat zvířata z amerického kontinentu a otestovat svoje znalosti
• Rychlý nástup jara a mrazy zničily sadařům úrodu, ale části zemědělců dává počasí naději. Rozhodne jeho vývoj v květnu a červnu
• Lubomír Vaněk v Pelhřimově usmažil podobiznu za necelých pět minut
• Z letadla, které spadlo u Luk nad Jihlavou, zbyly ohořelé trosky, škoda je dva miliony korun
• Z policejního deníku: opilý muž skončil na záchytce; auto srazilo nezletilou chodkyni

Pondělí   13. 5. 2024

• Na Vysočině hrozí nebezpečí požárů, foukat bude čerstvý vítr
• U Luk nad Jihlavou spadlo letadlo, na místě zemřel jeden člověk
• Hysterie okolo medvědů na Slovensku se stupňuje. Životem na ní doplatilo i dvouleté mládě
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny jsou nové lavičky
• Z policejního deníku: vandal počmáral garážová vrata, okna a skříň elektrorozvaděče

Neděle   12. 5. 2024

• Muzeum ve Velkém Meziříčí oslaví svůj svátek bezplatným vstupem, expozice nabízí k vidění třeba kapesník s krví Františka Ferdinanda
• Pelhřimovská nemocnice oslavila Mezinárodní den sester
• Z policejního deníku: zloděj ukradl spícímu člověku batoh i s doklady; opilý řidič bez řidičáku utekl od nehody
• Policisté na člunech kontrolovali přehradu Vír na Žďársku

Sobota   11. 5. 2024

• Slavnostní otevření Stříbrného domu v Jihlavě doplní po celý víkend kulturní i vzdělávací program
• Publikace Hrad Štamberk u Telče bude pokřtěna a představena zájemcům
• Místo chleba v ruce kvér

Pátek   10. 5. 2024

• Auto v Pelhřimově vjelo do hlavního vchodu prodejny
• Jihlavský tunel bude prakticky celý víkend pro veškerou dopravu uzavřen
• Kraj Vysočina podpoří výkup cenných mokřadů Na Skřivánku, jejímž novým obyvatelem je také dudek chocholatý
• Nezaměstnanost na Vysočině klesla na 2,8 procenta a dohnala Prahu. Maminky si zaslouží lepší pracovní uplatnění
• Z policejního deníku: motorkáři bourali; za volantem pod vlivem alkoholu i drog

Čtvrtek   9. 5. 2024