Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 24.11 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Výstava v nemocnici v Novém Městě na Moravě připomíná čas duchovního rozjímání
Nadcházející advent a blížící se svátky vánoční nejsou jen o hektickém nakupování dárků, pečení, shánění toho nejkrásnějšího stromečku a dalších věcí, s nimiž máme poslední dobou čím dál více Vánoce spojené. Dříve byla tato doba především duchovní záležitostí. Duchovní rozměr adventu a Vánoc už ale nyní vnímá jen málokdo.
I proto jsme na závěr roku nainstalovali novou výstavu žďárského fotografa Milana Šustra, jejímž ústředním tématem je Bazilika svatého Prokopa v Třebíči. „Kostely k adventu a Vánocům v minulosti nedílně patřily. Vánoce by měly být především svátky klidu, míru a také naděje. A kde jinde na vás dýchne tak jedinečná atmosféra klidu, míru a naděje než právě v kostele? Na své si tam přijde i ateista, ten může pro změnu obdivovat umění dávných stavitelů a vnímat majestátnost těchto jedinečných a unikátních staveb,“ míní Milan Šustr.

Jeho fotografie přibližují baziliku z vnějšku i zevnitř, a to včetně tajuplných podzemních prostor. Připomínají člověku, jak je nepatrný v porovnání se stavbou, která byla vybudovaná coby místo k oslavě Boha. Nabádají ho k pokoře, ke zklidnění i k zamyšlení. „Doufám, že stejně tak budou na návštěvníky působit i fotografie baziliky. Jde o tak unikátní stavbu, že se dostala i na seznam UNESCO,“ říká Milan Šustr.
Helena ZELENÁ KŘÍŽOVÁZpět nahoru na obsah...

Vánoční výstava betlémů nejen z Itálie v třebíčském muzeu
Vánoční výstava betlémů s podtitulem Betlémy nejen z Itálie bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 30. listopadu v 17 hodin v zámeckých konírnách v Třebíči. V letošním roce si připomínáme 800. výročí od události, která se odehrála v lese u italského městečka Greccio. Sv. František z Assisi zde představil první živý betlém… V rámci oslav tohoto výročí připravilo představenstvo Universalis Foederatio Praesepistica (Světová organizace přátel betlémů) logo, kterým se i třebíčské muzeum k těmto oslavám připojuje.
Třebíčské muzeum připravilo pro své návštěvníky výstavu nejen italských betlémů, a to ve spolupráci s naším dlouholetým partnerem 1. NÖ Krippenmuseum z rakouského Vösendorfu. Tyto betlémy jsou doplněny o díla paní Ilony Klawitter a pana Jana Bondry.

Zpestřením výstavy bude přítomnost obou autorů dne 10. prosince od 13 hodin přímo ve výstavním sále. Návštěvníci tak uvidí nejen vznik samotných figurek, ale budou se moci obou autorů rovněž na cokoli zeptat…

Třebíčské betlemářství je tradičně zastoupeno velkým stavěcím betlémem ze sbírky Muzea Vysočiny Třebíč. Jeho autorem je Jindřich Mládek (1889–1950). Betlém je cca 5 m dlouhý a obsahuje necelou tisícovku ručně malovaných figurek.

Ve spolupráci s Muzeem Jindřichohradecka lze po dobu trvání výstavy (resp. do vyprodání zásob) zakoupit na pokladně našeho muzea katalog betlémů paní Ilony Klawitter, která v loňském roce vystavovala svoje betlémy u kolegů v Jindřichově Hradci.

Naše muzeum se v letošním roce podílí na těchto vánočních výstavách:

1. 11. 2023 – 29. 2. 2024

Pod křídly andělů – betlémy

Památník písemnictví na Moravě, Rajhrad

26. 11. 2023 – 14. 1. 2024

Anděl pastýřům zvěstoval…

Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč

3. 12. 2023 – 6. 1. 2024

Tišnovské betlémské putování od náměstí k náměstí

Zastavení v Základní škole Tišnov, nám. 28. října

Doprovodný program k výstavě:

· Program pro školy Vánoce ve světě, po dobu konání výstavy, rezervace na e.novotna@muzeumtr.cz, 568 408 897, cena 30 Kč

· LALTAP – výtvarný workshop pro děti, 10. prosince 2023, 10:00 – 12:30, cena 50 Kč

· Dětská vernisáž, 10. prosince 2023, v 15 hodin

· Zpívání u slámového betlému, 10. prosince 2023, v 17:00, vystoupí pěvecký sbor studentů Gymnázia Třebíč DROBEND

· Tříkrálový koncert Zvonky pro radost (ZUŠ Hrotovice), 6. ledna 2024, 17:30, předprodej od 1. ledna 2024 na recepci Muzea Vysočiny Třebíč, cena 110 Kč
Eva NOVOTNÁZpět nahoru na obsah...

Pojízdné výdejny potravin pomáhají seniorům i rodičům samoživitelům
Od letošního července vyrážejí potravinové banky s mobilními výdejnami potravin do ulic za seniory nebo matkami s dětmi, kteří by se do kamenných poboček obchodů dostávali jen složitě. Automobilové dodávky z Potravinové banky Vysočina rozváží do třinácti výdejen v kraji, a to především tam, kde je sociální pomoc hůře dostupná a také osobám, které tuto pomoc zatím nedokázaly čerpat. Nově v celé České republice vznikne až 150 výdejních míst potravinové pomoci, okruh klientů se tak rozšíří až o padesát tisíc lidí. Projekt spolufinancuje Evropská unie.
Jedním z potřebných je například Dům s pečovatelskou službou v Ledči nad Sázavou, kde mobilní výdejna zásadním způsobem pomáhá. Naprostá většina seniorů se pohybuje za pomoci ortopedické hole a cesta na nákup pro ně představuje problém. Senioři sice mají možnost objednání oběda, ale snídaně i večeře si zařizují sami. „V Ledči nad Sázavou má sídlo Potravinová banka Vysočina, která sváží darované potraviny a drogistické zboží do skladu a zde tyto dary třídí pro další distribuci osobám v nouzi, tedy seniorům, dětem rodin v krizích, rodičům samoživitelům a ostatním sociálně potřebným. Zároveň zachraňuje potraviny, které by jinak musely být zlikvidovány. Činnost banky finančně podporuje Kraj Vysočina a jsem rád, že kvalitní a hodnotné potraviny nekončí v popelnicích či kontejnerech jako bioodpad,“ uvedl Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast zemědělství a životního prostředí.

Mobilní výdejny potravin jsou novinkou, která se připravuje nad rámec nasmlouvaných organizací, aktuálně jich Potravinová banka Vysočina spravuje 62. Mobilní výdejna potravin je určena pro klienty, kteří nedostávají potraviny od organizací v sociální oblasti a jejich potřeba zásobování potravinami z potravinové banky nebyla dosud nikde evidována. Partnery mobilních výdejen jsou jednotlivá města a obce. Každý kdo má potřebu pravidelného dodávání potravin z potravinové banky se může obrátit na městský nebo obecní úřad, jehož pracovníci zavedou klienta do systému potravinové banky a vygenerují mu unikátní kód pro převzetí potravinového balíčku. Jeho složení není možné ovlivnit, zpravidla obsahuje kromě trvanlivých potravin i čerstvou zeleninu a pečivo.

Dle požadavků evidovaných v systému pracovníci potravinové banky v dopoledních hodinách připraví balíčky a odpoledne je mobilní výdejna potravin rozváží na domluvená výdejní místa po celém Kraji Vysočina. Potravinová banka Vysočina rozváží denně minimálně 50 balíčků.

Řidič mobilní výdejny potravin je pracovníkem Potravinové banky Vysočina a na základě předloženého kódu vydá klientovi potravinový balíček na předem domluveném místě a čase. Může se jednat o krátkodobou pomoc samoživitelkám při ztrátě zaměstnání nebo i dlouhotrvající pomoc pro seniory nebo rodiny s nízkými příjmy. Po zaregistrování může klient odebírat každý týden potravinový balíček a po získání práce a zlepšení jeho životní situace může být ze seznamu vyřazen.

Potravinová banka Vysočina aktuálně rozváží potravinové balíčky podle časového harmonogramu a trasa výdejných míst je následující: Pondělí - Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě, Bystřice nad Perštejnem; Úterý - Třešť, Telč, Třebíč; Středa - Humpolec, Pacov; Čtvrtek - Světlá nad Sázavou, Havlíčkův Brod; Pátek - Ledeč nad Sázavou, Bohdaneč, Kozlov.

„Minulý měsíc přispěla Potravinové bance Vysočina také společnost Selekta Pacov, a to darem 500 kilogramů čerstvých brambor z vlastní produkce v hodnotě 7 500 Kč. Tímto darem společnost pomohla mnoha lidem v nouzi. Kraj Vysočina se obrací s prosbou na své zodpovědné zemědělce, aby i oni pomohli podle vzoru Selekty Pacov lidem v nouzi darováním svých výpěstků, například jakýmkoliv množstvím brambor, cibule a jiné zeleniny. Potravinová banka Vysočina si dary sama odveze do svého skladu a dárcům předá potvrzení formou darovací smlouvy. V současné době navíc legislativa umožňuje dárcům odpočet daně z přidané hodnoty při bezúplatném dodání zboží do potravinové banky,“ dodal Pavel Hájek.- tz -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: recidivisté kradli zboží a napadli pracovníka ostrahy; opilý řidič boural
Ve čtvrtek 23. listopadu přijali policisté po poledni oznámení o krádeži a napadení v jihlavském obchodním domě. Muž se ženou ukradli v prodejně zboží a po dopadení odmítli spolupracovat s pracovníkem ostrahy a zaměstnanci obchodu. Jednání dvojice vyústilo až ve fyzické napadení, při kterém utržil pracovník ostrahy úder pěstí do hlavy, jeho zranění si vyžádalo lékařské ošetření v nemocnici. Oba podezřelí, muž se ženou, z místa po krádeži a následném napadení utekli. Policisté zjistili dostupné informace o dvojici a začali po nich v lokalitě pátrat. V krátké domě muže i ženu nalezli. Vzhledem k tomu, že si žena stěžovala na svůj zdravotní stav, přivolali policisté zdravotnickou záchrannou službu a žena byla převezena na vyšetření. Podezřelého muže policisté odvezli na oddělení k provedení nezbytných úkonů. Jednalo se o osmatřicetiletého muže, který byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již opakovaně odsouzen. Vloni na podzim mu byl uložen podmíněný trest odnětí svobody se zkušební dobou až do konce příštího roku. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání tří trestných činů, a to krádeže, výtržnictví a pokusu ublížení na zdraví. Případ a veškeré jeho související okolnosti policisté dále prověřují. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Posprejování domu
Policisté prověřují případ posprejování fasády domu v Telči na Jihlavsku. Ke spáchání činu došlo ve čtvrtek 16. listopadu v době mezi polednem a osmou hodinou večer na ulici Hornomyslovská. "Pachatel na omítku nasprejoval černou barvou obrazec a způsobil tak škodu přibližně za pět tisíc korun", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci. Případ policisté prověřují a po pachateli pátrají.

Podvod
O své peníze přišla žena z Havlíčkobrodska, která zaplatila předem za zboží, které si vybrala na základě zveřejněného inzerátu na internetu. "Její pozornost upoutala nabídka prodeje interaktivní knihy s ovládací tužkou za jeden tisíc korun. Domluvila se s prodávajícím a na jeho účet peníze poslala. Zboží se ale žena nedočkala a profil, pod kterým bylo nabízeno, byl smazán", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté opětovně varují před zasíláním peněz předem za inzerované bazarové zboží .

Poškození dveří
Policisté šetří případ, ke kterému došlo v době od sobotního večera 18. listopadu do pondělního rána ve Žďáře nad Sázavou. "Pachatel poškodil vstupní dveře do bytu na ulici Nádražní, u kterých poškrábal barvu na zárubních a způsobil vrypy na dveřích. Majiteli vznikla škoda přibližně za osm tisíc korun", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté provedli šetření, místo ohledali a zadokumentovali. Případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti majitelku.

Opilý řidič havaroval
Ve čtvrtek 23. listopadu došlo před třetí hodinou odpoledne u obce Nová Buková na Pelhřimovsku v dopravní nehodě. "Řidič vozidla Audi jel ve směru od obce Horní Cerekev, nezvládl řízení, vyjel na krajnici a narazil do kovových svodidel, dále přejel mimo vozovku, kde narazil do dřevěného sloupku ohradníku a následně havaroval na louce. Řidič utrpěl zranění a byl zdravotnickou záchrannou službou transportován do jihlavské nemocnice. Policisté provedli u muže dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 2,66 promile alkoholu. Opakované zkoušky u něho ukázaly obdobné hodnoty. Osmatřicetiletému muži zadrželi řidičský průkaz", uvedla Jana Kroutilová. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za více než 160 tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dopravní nehodu a veškeré její související okolnosti policisté prověřují.

Střet vozidel
Ve čtvrtek 23. listopadu jel po jedné hodině odpoledne řidič vozidla Peugeot v Třebíči po ulici Velkomeziříčská a narazil do před ním jedoucího automobilu Mercedes. "Mercedes byl následně vlivem nárazu odmrštěn vpřed a narazil ještě do zadní části vozidla Fiat. Při dopravní nehodě utrpěla řidička automobilu Mercedes zranění a byla zdravotnickou záchrannou službou převezena na ošetření do nemocnice", informovala mluvčí policistů J. Kroutilová. Dechovými zkouškami u řidičů požití alkoholu policisté vyloučili. Na vozidlech vznikla škoda přibližně za třicet tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Dopravní nehoda
Ve čtvrtek 23. listopadu došlo před devátou hodinou dopoledne u obce Kuroslepy na Třebíčsku k dopravní nehodě. "Řidič auta Opel jel ve směru na Mohelno, při projíždění zatáčky nezvládl vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy řízení a narazil do traktoru s přívěsem. Při dopravní nehodě se řidič vozidla zranil", informovala Jana Kroutilová. Dechovou zkouškou u řidičů požití alkoholu nezjistili. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za sedmdesát tisíc korun. Řidič opelu je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Pod stromeček si na gynekologii v jihlavské nemocnici přejí bezbariérovou koupelnu
Přesně měsíc před Štědrým dnem startuje akce Vánoční pokoj. Dárci mohou během následujícího měsíce přispět na opravu pokoje pro pacienty, který se změní během příštího roku. Tentokrát chceme zvelebit zázemí pro pacientky na gynekologickém oddělení. Cílem je především bezbariérová koupelna. Letošní pokoj bude již jedenáctý v řadě.
Princip Vánočního pokoje je jednoduchý. Na stránkách www.nemji.cz/vanocni… si vybere veřejnost věc, na kterou chce přispět. Dárci napíší položku na daný email zachrlovam@nemji.cz, kterou si vybrali, a my zašleme platební podklady a na stránkách ji označíme jako obsazenou. Peníze na vybavení se vybírají do Štědrého dne: „Rádi bychom našim pacientkám dopřáli především bezbariérovou koupelnu, která usnadní pooperační období zejména starším a omezeně mobilním pacientkám. Před rokem jsme u nás zavedli robotickou operativu, a kromě té nejlepší možné léčebné péče chceme ženám nabídnout i komfortní zázemí,“ říká primářka gynekologicko-porodnického oddělení Petra Herboltová.

Pomozte nám splnit přání dalším pacientům a pořídit jim další Vánoční pokoj. Zvelebit se díky dárcům podařilo za deset let pokoje za více než milion korun.

Vánoční pokoj 2013, dětské oddělení: 117 500 korun

Vánoční pokoj 2014, traumatologické oddělení: 101 169 korun

Vánoční pokoj 2015, gynekologicko-porodnické oddělení: 107 450 korun

Vánoční pokoj 2016, oddělení geriatrie a následné péče: 226 330 korun

Vánoční pokoj 2017, chemostacionář: 110 214 korun

Vánoční pokoj 2018, rehabilitační oddělení: 129 000 korun

Vánoční pokoj 2019, gynekologicko-porodnické oddělení 171 300 korun

Vánoční pokoj 2020, ortopedicko-traumatologické oddělení, 116 700 korun

Vánoční pokoj 2021, hematologicko-transfúzní oddělení: 130 300 korun

Vánoční pokoj 202, chirurgie B: 113 000 korun
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   14. 6. 2024

• Uplynulo čtyřicet let od úmrtí architekta Bedřicha Rozehnala, projektoval nemocnici v Novém Městě na Moravě. Do zdravotnických staveb vnesl světlo, vzduch
• Volně pobíhající psi na okraji Jihlavy směrem na Pístov ohrožují hnízdící čejky chocholaté
• Speciální kontrola se zaměřila na měření emisí. Při zjištění závady u vozidla omezili technickou způsobilost na dobu třiceti dnů
• Důvěřivá prodavačka z Jihlavska odběhla muži pro vodu, přišla o třicet tisíc. Policisté zloděje z Mostecka dopadli

Čtvrtek   13. 6. 2024

• Eliška Přemyslovna se vrátí do Jemnice, začne slavnost Barchan
• XXI. ročník Mezinárodní veterán rallye historických motocyklů Pacovský okruh se koná u příležitosti 120. výročí založení mezinárodní motocyklové federace FIM
• Město Třebíč zřídí veřejnou sbírku pro obyvatele požárem poničených bytů
• Domácí hospic Bárka zakoupil nový automobil z peněz získaných z benefičních akcí
• Muž nabízel vstupenky i na Mistrovství Evropy ve fotbale. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohly by být falešné!
• Kriminalisté na Jihlavsku dopadli jednapadesátiletého distributora pervitinu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta a traktoru peníze a naftu; řidič nákladní soupravy poztrácel balíky sena

Středa   12. 6. 2024

• Pelhřimovští policisté zachránili muže, který spadl do koryta řeky, za odvahu obdrželi od krajského ředitele ocenění
• Štursův třešňový sad u Vříště se bude kosit ručně, dobrovolníci se mohou hlásit již nyní
• Pelhřimov se pokloní padlým na západní frontě
• Nemocnice Mostiště otevřela novou ambulanci nutriční péče
• Nové videolaryngoskopy pomáhají v jihlavské nemocnici denně na operačních sálech
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za lékaře, námořníky či lodní inženýry
• Z policejního deníku: zloděj se do stánku nedostal; opilý řidič s pracovním strojem způsobil nehodu, nadýchal 3,51 promile

Úterý   11. 6. 2024

• Tradiční setkání automobilů značky Fiat i dalších historických vozů ve Svratce
• Laky Mari pokřtí v Třebíči své autorské EP Zvířecí Triptych
• Zakoupením nocleženek lze pomoci lidem bez domova strávit noc v teple a bezpečí
• Konference Spor o smysl dějin husitství ve dvacátém století v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě
• Streetworkeři v jihlavských ulicích se snaží získat důvěru u mladých lidí a nabídnout jim pomoc
• Devatenáctiletý recidivista z Jindřichohradecka distribuoval v Jihlavě drogy dál, skončil v policejní cele
• Pohřešovaný senior byl nalezen mrtvý
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl alkohol a tabákové výrobky; hledaný muž putoval do vězení

Pondělí   10. 6. 2024

• Běh Chýnovská desítka na Táborsku již tuto sobotu
• V panelovém domě v Třebíči hořel byt, hasiči evakuovali jednadvacet osob, škoda je osm milionů
• Zábrany u Jarošovského Kacíře na Třebíčsku ochrání obojživelníky
• Kraj Vysočina má spolu s Prahou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nadcházející léto přeje rekvalifikacím, ale studenti raději užívají prázdniny
• Z policejního deníku: vloupání do karavanu; nález dělostřeleckého granátu z druhé světové války; opilý cyklista boural

Neděle   9. 6. 2024

• Hraná povídka Já, legenda zavede diváky do časů, kdy do Pelhřimova vstoupil krutý pán Karel z Říčan
• Stádečko nyal nížinných v jihlavské zoo se rozrostlo o malou samičku
• Olejomalby Magdaleny Křenkové Florianové vystavené na nádvoří hradu Roštejna vytvářejí inspirativní zážitek
• Klienti nízkoprahového centra v Jihlavě pomohou s úklidem města, za stravenku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokolo za padesát tisíc; auto se samo rozjelo a narazilo do rohu domu

Sobota   8. 6. 2024

• Do Dolní Jablonné se doplazil ceněný šnek, důvodem je zastávka v podobě selské světnice
• Povídání o brodských vilách s Michalem Kampou a Alešem Římanem
• V Břevnici na Havlíčkobrodsku ukradl zloděj z budovy obecního úřadu vlajku Evropské unie
• V Jihlavě na Skalce má veřejnost k dispozici nové multigolfové hřiště

Pátek   7. 6. 2024

• Moderní vzdělávání pro jaderné odborníky: Dukovany otevřely novou budovu pro zaměstnance a spolupracovníky
• Nově zrekonstruovaná Stará radnice v Havlíčkově Brodě poslouží jako Turistické informační centrum
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; auto srazilo cyklistu, ten utrpěl zranění
• Při střetu osobního auta s vozidlem záchranářů utrpělo zranění pět lidí, přiletěly dva vrtulníky

Čtvrtek   6. 6. 2024

• Puma ze zrušeného chovu nalezla díky táborské zoo lepší domov v Rakousku
• Řeka Svratka u Sedlišť bude vrácena do původního koryta, prodlouží se tak téměř o půl kilometru
• Vzpomínkové setkání hospice Bárka doprovodí Bee Band, lodičku se zapálenou svíčkou může po vodě poslat každý
• Anglický mastif Uriáš je nejtěžší pes v České republice, váží 125 kilogramů
• Senior s kolem sjel do příkopu, havaroval a na místě zemřel
• Z policejního deníku: mladíci ničili vagony, skončili na policii

Středa   5. 6. 2024

• Majitelé nemovitostí v Jihlavě by měli mít v den svozu nachystané popelnice nejpozději v šest ráno
• Vážně nemocným dětem bude věnována Noc snů - prohlídka jihlavské zoo
• Fotografický snímek z rozhledny Pípalka na Křemešníku zachycuje krajinu v největší vzdálenosti
• Mladík v Jihlavě na ulici vyhrožoval známému a ještě ho okradl; skončil zpátky v zařízení pro mládež, odkud utekl
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do prodejny; opilý muž napadal partnerku, skončil na záchytce

Úterý   4. 6. 2024

• Pouťové veselí ve Velkém Meziříčí nabídne koncerty, divadlo, tanec, atrakce i interaktivní prohlídku kostela sv. Mikuláše
• Povídání o poutním místě plném zázraků Kostelním Vydří
• Muzejní noc a noc kostelů v Moravských Budějovicích nabídne rodinný program, přednášky i komentované prohlídky
• Leo Salvet, muž s největším počtem titulů, se stane Rekordmanem roku v kategorii Světové unikáty z České knihy rekordů
• Z policejního deníku: zloděj si z chaty odnesl alkohol a rybářský prut, hledaný muž putoval za mříže

Pondělí   3. 6. 2024

• Přednáška Optické metapovrchy: budoucí optické komponenty nejen pro dalekohledy? v jihlavském muzeu
• Táborský odchovanec makak Vichr se v novém domově ve Španělsku dobře zabydlel
• V Jihlavě může jít volit 38 400 voličů. Dokončuje se roznos hlasovacích lístků
• Z policejního deníku: opilá žena zavolala záchranku zdravému muži, skončila na záchytce

Neděle   2. 6. 2024

• Havlíčkobrodské muzeum slaví 150 let, připravena je přednáška, výstava věcí, které nejsou běžně i vidění i bábovka podle receptu muzejníka F. Petra
• Jihlavští dobrovolní hasiči mají nové lehčí přilby, využijí je třeba při odstraňování stromů nebo čerpání vody
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ženě v obchodě peněženku, když si vybírala zboží. Policisté nabádají - buďte opatrní na svoje věci

Sobota   1. 6. 2024

• Nevinné oběti vykonstruovaného babického procesu budou mít na místě popravy u školy v Jihlavě pomník
• Přijeďte v pondělí 3. června do jihlavské zoo na kole a příští vstup máte zdarma, děti navíc obdrží poukaz na zmrzlinu
• První kamenný hospic na Vysočině by mohl přijmout první klienty již letos na podzim

Pátek   31. 5. 2024

• 31. květen 1257 – vysvěcení chrámu svatého Jakuba v Jihlavě
• Studentky Katolického gymnázia v Třebíči se seznámily s chodem nemocnice, nahlédly i na patologii
• V Dukovanech mají energetici další sokolí strážce, sokolí pár už potřetí vyseděl další čtyřčata
• Kraj Vysočina podpoří speciální sociální pomoc rodinám po ztrátě dítěte
• Kolekce unikátních hudebních nástrojů bude zapsána do České knihy rekordů
• Agresivní čtyřiatřicetiletý recidivista, který napadal ženy, skončil ve vazbě. Hrozí mu až deset let za mřížemi
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta věci za čtyřicet tisíc; za volantem pod vlivem drog
• Vodní svět v táborské zoo doplnil samec kachničky amazonské

Čtvrtek   30. 5. 2024

• Obrazy Magdaleny Křenkové Florianové na Roštejně
• Želva dlouhokrčka se v jihlavské zoo zabydlela v expozici po anakondách velkých
• Šestnáctiletá Emília utekla ze zdravotnického zařízení v Jihlavě, pohybovat by se mohla na Brněnsku nebo Kroměřížsku
• Případem investiční whisky se zabývají krajští kriminalisté. Lidé, kteří si investiční alkohol nakoupili, nedisponují potřebnými informacemi
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; neznámý zloděj ukradl baterie mobilních semaforů
• Tři základní kameny v Žižkově mohyle pocházejí z již zbořených hradů

Středa   29. 5. 2024