Film Zrození knihy je poctou Stanislavu Vodičkovi
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Film Zrození knihy je poctou Stanislavu Vodičkovi
Život a dílo známé velkomeziříčské osobnosti Stanislava Vodičky představí film Zrození knihy. Premiéru bude mít 12. prosince v 16 hodin v kině Jupiter clubu ve Velkém Meziříčí.
Stanislav Vodička (1910–1982)
Rodák z Rožďalovic u Jičína, umělecký knihvazač a básnický prozaik. Pocházel z velmi chudé rodiny. Vyučil se ve známé knihvazačské dílně Jana Rajmana v Rožďalovicích. Později se mu podařilo získat vlastní dílnu v Tasově, kde začal provozovat svoji živnost. Přesídlil tak na Vysočinu, bydlel v bývalé papírně u řeky Oslavy. Seznámil se zde s knězem a spisovatelem Jakubem Demlem. Po roce 1948 musel tasovskou dílnu zavřít. Nastoupil do národního podniku Kablo a přestěhoval se do Velkého Meziříčí. Vystupoval jako lidový vypravěč v horáckém folklórním souboru.
První jeho nesmělé verše se jmenovaly Bezpečí domova, následovala Planina ticha, Na vzdušné pěšince a další. Jeho nejznámějším dílem je kniha Tam, kde usínají motýlové.Dětství a profesní začátky uměleckého knihvazače a spisovatele, rodáka z Rožďalovic, jeho život v bývalé papírně u řeky Oslavy, práci v Tasově i Velkém Meziříčí, uměleckou tvorbu, zálibu v přírodě a další zajímavosti přináší nový filmový medailon, který režíroval a natočil Libor Smejkal. „Film o Stanislavu Vodičkovi vznikl na popud Vlastivědné a genealogické společnosti a s finanční podporou města. V podstatě jsem jím navázal na svůj předchozí dokument o spisovateli a knězi Jakubu Demlovi z Tasova, který měl premiéru před pěti lety. Vodička byl totiž jeho velkým obdivovatelem a přítelem, a též spousta vzpomínek a záběrů k filmu oba spisovatele propojovala," vysvětluje zrod medailonu Libor Smejkal a dodává: „Trilogii hodlám uzavřít snímkem o Josefu Pěnčíkovi, národopisci z Jinošova, znalci díla obou předchozích autorů."
K tvorbě filmu Zrod knihy si filmař přizval dceru Stanislava Vodičky Lidmilu Dohnalovou, knihovnici z Borů Blanku Křížovou a knihovnici z Rožďalovic Svatavu Krumphocovou, od nichž získal mnoho cenných informací. Další čerpal z archivních materiálů, článků, brožur, knih. „Stanislava Vodičku jsem znal z jeho knihy Tam, kde usínají motýlové. Osobně jsem se s ním potkal jen jednou, nedlouho před jeho smrtí. Natáčel jsem tehdy nějaké záběry pro nemocnici v Novém Městě na Moravě a když jsem tam tak chodil s kamerou po chodbách, řekli mi: Tady leží pan Vodička, známý spisovatel. Viděl jsem ho tedy jen na nemocničním lůžku," vzpomíná Smejkal.
Samotné natáčení filmu Zrození knihy trvalo rok a půl. „Bylo tou nejnáročnější částí práce. Odehrávalo se v Rožďalovicích, Tasově a Velkém Meziříčí. Zahrnovalo spoustu nachozených kilometrů, hodně po kopcích. Některé záběry jsem musel přetáčet, vzniklo tak několik verzí, které jsem postupně skládal dohromady v jeden celek," popisuje Smejkal.
Film má 51 minut a je obohacen o mnoho záběrů řeky Oslavy a nádherné přírody Velkomeziříčska, jejímž velkým znalcem a obdivovatelem Stanislav Vodička byl, dále obsahuje ukázky jeho knihvazačského umu a také citace z knihy Velkomeziříčské řeky od Bohumíra Macháta a Antonína Havláta a z eseje Stanislav Vodička od Radovana Zejdy. „Chybělo jen něco autentického, osobního, Vodičkův hlas. Bylo pro mě velkým zklamáním, že se mi jej nepodařilo nikde sehnat, ač jsem věděl, že několik relací Československého rozhlasu s ním proběhlo. V archivech se však nedochovaly. Film jsem tedy dokončil a odevzdal. Vzápětí se ozvala Lidmila Dohnalová, že přece jen doma záznam rozhovoru s tatínkem našla. Nahrávka přímo z rádia na kazetu sice byla nekvalitní, zvuk velmi špatný, ale podařilo se mi jej jakž takž obnovit a Vodičkův hlas do filmu na vhodná místa zařadit," uzavírá Libor Smejkal.
Zdroj: https://
www.velkomeziricsko.… Martina STRNADOVÁ
Serváce narozeného v Dukovanech našli postřeleného, ochrana ohroženého sokola stěhovavého je stále naléhavá
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Serváce narozeného v Dukovanech našli postřeleného, ochrana ohroženého sokola stěhovavého je stále naléhavá
Jedno ze čtyřčat sokola stěhovavého, která se poprvé před třemi lety vylíhla na 125 m vysokém ventilačním komíně Jaderné elektrárny Dukovany, našli postřeleného brokovnicí na severu Moravy. Zranění sokola jsou vážná a jeho léčba v záchranné stanici Bartošovice bude dlouhá. Na navrácení tohoto ohroženého druhu do přírody usilovně spolupracuje řada lidí a společností, jako Skupina ČEZ. I na základě této události je zřejmé, že je jejich ochrana stále naléhavá. Dohromady se už v elektrárenských provozech společnosti ČEZ vylíhlo 163 těchto chráněných dravců.
Zraněného samce sokola stěhovavého našli lidé ve středu 3. prosince a přenesli jej do Záchranné stanice a Domu přírody Poodří v Bartošovicích. Z vyšetření vyplynulo, že utrpěl traumatické krvácející zranění levého křídla. Následné u něj veterináři potvrdili zlomeninu v záprstí levého křídla způsobenou broky. Jeden z nich uvízl v hrudní kosti dravce a jeho vytažení by bylo příliš riskantní. Vzhledem k trvalému charakteru zranění ošetřovatelé očekávají, že tento dravec, který se v dubnu 2020 narodil na 125 m vysokém ventilačním komíně Jaderné elektrárny Dukovany už nikdy nebude stoprocentně létat a pokud půjde vše dobře, tak je jeho další osud v trvalé lidské péči.
„V letošním roce se nějak „roztrhl pytel“ s případy postřelení chráněných druhů ptáků. Jde již o devátý letošní případ (káně lesní, čáp bílý, moták lužní, poštolka obecná, jestřáb lesní, moták pochop 2 ex., luňák červený a sokol stěhovavý). Oproti předchozím letům, kdy jsme zaznamenali 2-3 případy ročně, je to několikanásobný nárůst,“ uvádí Petr Orel, vedoucí záchranné stanice v Bartošovicích.
Všechny případy, které stanice zaznamená, předávají její pracovníci k šetření Policii ČR. „Je to smutná zpráva, zvlášť když si uvědomíme, že na jedné straně usilujeme o jejich záchranu v přírodě a na straně druhé jim někdo ubližuje. Pro nás to ale znamená, že se o to víc budeme snažit vytvářet podmínky pro jejich bezpečné hnízdění a zachování celého druhu pro budoucí generace. A věřím, že v tom budeme tak úspěšní jako doposud,“ doplňuje ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.
"Sokol stěhovavý je kriticky ohroženým druhem. V celé České republice je sledováno cca 130 pravidelně hnízdících párů těchto dravců. Skupina ČEZ na záchraně vysoce ohroženého druhu sokola stěhovavého spolupracuje s ornitology z Alka Wildlife od roku 2011. Za více než deset let tak z provozů Skupiny ČEZ vzlétlo minimálně 163 mláďat. V Dukovanech od roku 2020 sokolí páry vyvedly celkem 8 mláďat, vždy to byl stejný počet jako počet reaktorových bloků elektrárny," uvedl tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk
- zprav -
Vánoční putování v Jihlavě je letos plné zářících novinek
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Vánoční putování v Jihlavě je letos plné zářících novinek
Součástí letošního Vánočního putování v Jihlavě je Zvířecí cesta do Betléma, Perníkové Vánoce v muzeu i Ježíškova pošta. Všechna zastavení jsou v mapě, která je k dispozici na informačních centrech.
Putujte s námi vánoční Jihlavou a objevte místa, která souvisí s adventem, betlémským světlem a také Ježíškem. Vydejte se procházkou po hradbách, uličkami města, užijte si náladu vánočně osvětleného a vyzdobeného náměstí.
V ulicích města jsou ve vybraných vitrínách obchodů vystavené betlémy, které nám zapůjčili výtvarníci i jihlavské rodiny. Na mnoha místech se potkáte s velkou světelnou výzdobou, nasvětlenými kostely, hradbami i cestou zvířátek do Betléma na hradebním parkánu.
Aby vám nic neuniklo, vyzvedněte si na našich informačních centrech mapu Vánočního putování Jihlavou [PDF 895 kB]:
https://jihlava.cz/assets/File.ashx?id_org=5967&id_dokumenty=562891
Světelnou vánoční výzdobu města si můžete vychutnat až do 7. ledna 2024. Betlémy jsou vystaveny až do svátku Hromnic 2. února 2024.
Kompletní program letošních Vánoc, který připravila příspěvková organizace města Brána Jihlavy, najdete na
www.dojihlavy.cz https://
www.dojihlavy.cz/ Lucie MAXOVÁ
Zastřelit chráněného vlka a nechat ho v bolestech umírat je kruté barbarství, za které by měl padnout velmi přísný trest
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Zastřelit chráněného vlka a nechat ho v bolestech umírat je kruté barbarství, za které by měl padnout velmi přísný trest
Tři dlouhé dny kruté bolesti a beznaděje. Tak vypadaly poslední chvíle života ohroženého a přísně chráněného vlka z Krkonoš. Zatím neznámý pytlák ho smrtelně postřelil a bezcitně ponechal jeho osudu. Jen díky tomu, že měl GPS obojek, ho umírajícího nalezli ochránci přírody. Nezdálo se jim, že jindy neposedný vlk už více než čtyřiadvacet hodin vysílá data stále ze stejného místa. Když ho objevili, tak v extrémních podmínkách zvíře krvácelo dokonce už třicet šest hodin. Zranění způsobené střelnou zbraní bohužel nebylo slučitelné s životem, přivolaný veterinář proto vlkovo trápení ukončil. Po pachateli tohoto brutálního činu nyní pátrá policie, Správa Krkonošského národního parku podala trestní oznámení na zatím neznámého pachatele.
Nebudu spekulovat, zda šlo o po mimořádné trofeji toužícího myslivce, krutého chovatele ovcí či nějakého jiného náhodného střelce. Konkrétní viník zatím známý není. Co vím ale už teď zcela jistě je, že pachatel je bezcitná zrůda. Zastřelit jakékoliv bezbranné zvíře může jen barbar. Tím spíše, jde-li o ohrožené a přísně chráněné zvíře jako je vlk obecný. A už vůbec nepochopím to, že ho poté nechal umírat několik dnů v krutých bolestech. Pachatele by po dopadení mělo kromě přísného trestu čekat také psychiatrické vyšetření. Takový člověk není normální a obávám se, že může být nebezpečný i svému okolí. Tím spíš, že vlastní a používá ostře nabitou zbraň. Doufám také, že navždy přijde i o zbrojní průkaz a všechny zbraně mu budou zabaveny.
Z vlka, který se po mnoha letech od minulého vyhubení postupně vrací co české přírody, se v poslední době dělá stále větší strašák. Hlavně myslivci, pro které představuje konkurenci i vítanou trofej, jsou v jeho očerňování nejaktivnější. Nedávno dokonce na půdě České zemědělské univerzity uspořádali mezinárodní konferenci, na které argumentovali údajným přemnožením velkých šelem a volali po umožnění jejich plošného odstřelu. Pokud bychom jim to povolili, netrvalo by moc dlouho, než by vlka a další vracející se živočišné druhy z volné přírody opět vystříleli. Zvířatům je přitom mnohem lépe v lese, než když visí vycpaná někde v hájovně nad krbem.
Vlci do české krajiny vždy patřili a pomáhali udržovat stavy zvěře na rozumném množství. Jako výborní lovci pomáhají regulovat divoce žijící kopytníky a snižovat tak jejich přemnožení. Což by se hodilo například myslivcům na jižní Moravě, kde podle posledních zpráv i přes výrazný nárůst zastřelených zvířat přibývá spárkaté zvěře. To brzdí obnovu lesů poničených kůrovcem a suchem. Zrovna vlci, na které mají myslivci aktuálně políčeno nejvíce, v tom mohou hodně pomoci. Člověk by si měl proto návratu šelem vážit a ne proti nim bojovat.
Lidé a šelmy žili v sousedství po mnoho staletí a naučili se spolu koexistovat. Jejich návrat je příležitostí, jak na tento staletími prověřený vztah navázat. Musíme však odložit stranou nesmyslné strašení a řídit se fakty. Šelmy, které se pomalu vrací i do českých lesů, jsou plaché a kontaktu s lidmi se vyhýbají. Nebojím se říct, že pro člověka žádné riziko nepředstavují. Ostatně to potvrzují i statistiky, podle nichž za posledních 50 let není v Evropě prokázán ani jeden případ, kdy by zdravý a volně žijící vlk zabil člověka. Velké nebezpečí v našich lesích nehrozí ani od rysů či medvědů. I oni se člověku raději zdaleka vyhnou.
Zbytečné jsou také argumenty hospodářskými škodami na chovaných stádech. Těm se dá zabránit kombinací několika opatření včetně elektrického ohradníku či ovčáckého psa. Na jejich pořízení přitom chovatelům přispívá stát. Stejně tak hradí i vzniklé škody.
Člověk se stále více a více roztahuje, zabírá další část dříve divoké přírody a vytlačuje mnoho původních druhů. Některé vyhubil už úplně, u jiných populace klesla na naprosté minimum. Buďme proto rádi, že s námi nějaká zvířata ještě vůbec chtějí žít a važme si jejich návratu. Jsou tu stejně doma jako my. Proto je třeba jakékoliv nezákonné zabíjení chráněných zvířat jasně odsoudit a přísně potrestat. Prvním krokem k tomu je vypátrání a dopadení pachatele zatím poslední kruté vraždy nevinného vlka. Až dosud se policii takové pytláky dopadnout příliš nedaří. Snad tento případ bude konečně znamenat tolik potřebný obrat.
Evžen KOREC
Stanovisko Unie českých a slovenských zoologických zahrad k odstranění drápů u zabaveného, nelegálně chovaného bílého tygra
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Stanovisko Unie českých a slovenských zoologických zahrad k odstranění drápů u zabaveného, nelegálně chovaného bílého tygra
Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) reaguje na znepokojivé
zjištění Ministerstva životního prostředí, které v úterý 5. prosince odebralo zabaveného nelegálně chovaného bílého tygra ze soukromého chovu Karla Vémoly. Při kontrole
zdravotního stavu před odjezdem do záchranného centra TIERART organizace FOUR PAWS v Německu totiž bylo zjištěno, že zvíře má chirurgicky odstraněny všechny drápy na předních končetinách. Předchozí držitel to zdůvodnil tím, že zvíře mělo v drápech zánět, a proto je bylo nutné odstranit.
Soukromý veterinární lékař ale uvedl (a odborní pracovníci UCSZOO se s tímto stanoviskem plně ztotožňují), že při zánětu se odstraňuje pouze zanícený dráp, a nikoliv všechny drápy na obou končetinách. Ministerstvo životního prostředí proto upozornilo Státní veterinární správu, která prověří, zda nedošlo k porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání.
Podle prezidenta UCSZOO a zároveň ředitele Zoo Olomouc Dr. Ing. Radomíra Habáně může odstranění drápů zvíře nenávratně vážně handicapovat: "Nejsme orgánem ve věci činným, tudíž neanalyzujeme, kdy, kým a za jakých okolností byly zvířeti drápy odstraněny, to necháme na jiných. Zveřejněná zpráva nás však velmi pobouřila, zvláště v období, kdy se připravuje úprava zákona o zoo. Pevně věřím, že připravované změny v zákoně o zoo přispějí k vyšší ochraně zvířat, aby se podobné případy v budoucnu již neopakovaly.“ Neexistuje žádné zdravotní hledisko, které by tento postup v takové míře obhajovalo. Když se na velké kočkovité šelmě spáchá obdobný čin, nevratně se stigmatizuje, přijde o část své přirozenosti, protože drápy zastávají mnohé funkce v životě těchto zvířat. „Pokud se k odstranění drápů přistupuje z důvodu zmírnění dopadu při kontaktu majitele se šelmou, který si z divokého zvířete dělá „plyšovou hračku“, upřednostní se tak zájem lidský před zájmem zvířecím. Současně se majitel dopouští porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání," dodává.
Úmluva CITES
Tygřice Ramba byla zabavena z chovu Karla Vémoly, který nebyl schopen prokázat původ a legální způsob nabytí zvířete chráněného podle Úmluvy o mezinárodním obchodu
ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Účelem Úmluvy CITES je ochrana ohrožených druhů a regulace obchodu s nimi.
Radomír HABÁŇ, Prezident UCSZOO
Z policejního deníku: řidič utrpěl při nehodě těžké zranění; řidič na dálnici D1 narazil převáženým nákladem do mostní konstrukce
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Z policejního deníku: řidič utrpěl při nehodě těžké zranění; řidič na dálnici D1 narazil převáženým nákladem do mostní konstrukce
Ve čtvrtek 7. prosince hodinu po poledni přijali policisté oznámení o dopravní nehodě na silnici III. třídy číslo 13114 u obce Dušejov na Jihlavsku. Řidič osobního auta Škoda Octavia projížděl po silnici ve směru od Dušejova k obci Zbilidy. Při jízdě na přímém úseku dosud z nezjištěných příčin vjel vpravo mimo komunikaci, kdy přední částí vozidla narazil do vzrostlého stromu. Při dopravní nehodě došlo k těžkému zranění jednatřicetiletého řidiče, který byl na místě dopravní nehody ošetřen osádkou zdravotnické záchranné služby a následně byl letecky převezen k dalšímu vyšetření do nemocnice v Jihlavě. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku na případnou přítomnost alkoholu, jejíž výsledek byl negativní. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda ve výši 120 000 korun. Na vozidle byly užity zimní pneumatiky s předepsanou hloubkou dezénu. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková. (Foto - horní obrázek)
Řidič narazil převáženým nákladem do mostní konstrukce
V pátek 8. prosince časně ráno museli policisté na dálnici D1 řešit mimořádnou událost, kvůli které byl také v noci omezený provoz na D1 a na nezbytně nutnou dobu musel být provoz zastavený. Oznámení jsme přijali v 1:20 hodin. Z oznámení vyplývalo, že na 110,65 km dálnice D1 ve směru jízdy na Brno došlo dopravní nehodě. Řidič projížděl po dálnici v pravém jízdním pruhu s nákladní soupravou složenou z tahače a přívěsu, na kterém převážel nadměrný náklad. Jednalo se o železnou konstrukci – lávku. "Při průjezdu pod dálničním mostem došlo k problému, protože náklad byl vyšší než podjezdová výška pod mostem a došlo k nárazu převáženého nákladu do mostní konstrukce. Poté se převážený náklad utrhl z přívěsu a zůstal ležet v levém jízdním pruhu. Nákladní vozidlo s přívěsem přejelo po dopravní nehodě na krajnici a jeho dva technické doprovody místo nehody označili do příjezdu hlídky policistů z dálničního oddělení Velký Beranov. Při nehodě se nikdo nezranil, došlo ke hmotným škodám na přívěsu, mostní konstrukci a na převáženém nákladu", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Celková škoda se vyšplhala na téměř 600 000 korun. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Po nehodě bylo místo průjezdné se zvýšenou opatrností a s omezením a dobu odstraňování následků nehody se doprava ve směru Brno zastavila a policisté vedli dopravu ve směru na Brno přes přilehlé parkoviště. Konstrukci musel na místě odstraňovat speciální jeřáb. Věc dopravní nehody vyřešili policisté s řidičem uložením pokuty v příkazním řízení. (Foto - spodní obrázek)
Opilý řidič
Ve středu 6. prosince zastavili policisté v ulici Habrecká v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku po jedenácté hodině večer vozidlo Škoda Octavia. "U pětačtyřicetiletého řidiče provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 2,48 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté opilému muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁ
Zpět nahoru na obsah...