Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 5.2 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Ledová stěna ve Víru u Bystřice nad Pernštejnem ukončila provoz
Ledová stěna Vír nedaleko Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku ukončila provoz. Prudké oteplení, které nastalo v těchto dnech, způsobilo rychlé odtávání sněhu.
"Po objektivním zvážení aktuální situace na ledu rušíme všechny zbylé rezervace tohoto víkendu a Ledová stěna Vír ukončuje provoz", uvedli provozovatelé na facebookovém profilu.

V následujících dnech nedoporučují ani průchod pod skalami! Velké ledové kusy budou padat ze čtyřicetimetrové metrové výšky!

Ledová stěna je uměle vytvořený ledopád, uznaný jako cvičný terén ČHS, sloužící k nácviku ledového lezení. Nachází se v obci Vír na Českomoravské vysočině v hlubokém údolí řeky Svratky, které poskytlo ideální podmínky v roce 2006 k vytvoření tohoto projektu. Myšlenka pochází od místních horolezců. Inspirací jim byl zdejší potok, který stéká do Svratky přes několik skalních stupňů a v zimě se na něm tvoří ledová kaskáda. Právě zde byly ve Víru poprvé použity cepíny a mačky.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Děti ze Španělska, Litvy, Kypru, Řecka, Bulharska, Itálie a ze Želiva přispějí do největšího soutoku vod planety Země prostřednictvím největšího nerezového trychtýře
Děti ze šesti škol ze Španělska, Litvy, Kypru, Řecka, Bulharska a Itálie přiletí na pozvání základní školy v Želivě na Pelhřimovsku na Vysočinu a pobudou v Želivě celý týden v rámci akce Čistá voda. Projekt se jmenuje Shatter the grey! a orientuje se na enviromentální výchovu. V jeho rámci dorazí všichni zúčastnění do Pelhřimova a v Muzeu rekordů ve středu 7. února ve 13 hodin provedou další díl permanentně probíhajícího projektu Voda planety Země - největší soutok vod. Ze všech šesti zúčastněných zemí s dětmi a pedagogy dorazily i vzorky vod z jejich domoviny. Ty budou slity prostřednictvím největšího nerezového trychtýře o výšce 225 cm a průměru horní části 207 cm, který je exponátem Muzea rekordů a je umístěn v jeho zahradě. Tento dílčí soutok pak poputuje do Pelhřimovské říčky Bělé
Voda planety Země – největší sbírka vod

Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově realizuje dlouhodobý projekt „Voda planety Země – největší sbírka českých i světových vod“. Od ledna 2005, kdy byl rekordní počin zahájen, přiteklo pomocí trychtýře zapsaného v České knize rekordů do pelhřimovské říčky Bělá již 875 vzorků vod ze 76 zemí. Všechny vody jsou totiž následně při vhodných příležitostech prostřednictvím obřího trychtýře vlévány do pelhřimovské říčky Bělá, která se tak postupně s jistou nadsázkou stává řekou s největším počtem přítoků na světě. Přitekla do ní například voda z Nilu, Amazonky, Labe…).

Návštěvníci a příznivci Muzea vozí označené vzorky vod z nejrůznějších míst

Kanadou, USA, Mexikem a Peru na západní straně mapy světa počínaje, Čínou, Indií a Japonskem na východní straně konče. Od polárních Špicberk a Finska na severu po Jihoafrickou republiku na jihu. V archivu Agentury Dobrý den se potkaly vody bájného města Inků Machu Picchu s vodami neméně bájné hory Ararat, ledovec z nejvyšší norské hory Galdhøpiggen se smísil s legendárními řekami Eufrat, Tigris a Ganga. Ledové kroupy, které decimovaly úrodu na Pelhřimovsku, se smíchaly s albánskými minerálními prameny a vodami jedné z posledních bašt socialismu – ostrova Kuby. Mezi nejexotičtější patří vody ze států Bahrain a Katar, nejvzdálenější vzorek přicestoval z Velkého bariérového útesu u Nového Zélandu. „Nejhlouběji“ nabral vodu při potápění na indonéském ostrově Bali Luboš Rafaj (při ponoru do 50 m), „nejvyšší“ voda pochází z afrického Kilimandžára. Hojně zastoupeny jsou ovšem i vody z České republiky.

Seznam lokalit, z nichž vzorky vod připutovaly: Albánie, Alžír, Antarktida, Austrálie, Bahrajn, Barma (Myanmar), Belgie, Brazílie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Česká republika, Čína, Dánsko (autonomní ostrov Grónsko), Egypt, Etiopie, Estonsko, Finsko, Francie, Guatemala, Holandsko, Hongkong, Chorvatsko, Indie, Indonésie, Itálie, Island, Izrael, Japonsko, Jihoafrická republika, Jižní Korea, Jordánsko, Kanada, Katar, Kosovo – autonomní oblast, Kostarika, Kuba, Kuvajt, Kypr (severní – Severokyperská turecká republika), Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Maroko, Mexiko, Německo, Nepál, Norsko, Špicberky, Nový Zéland, Omán, Peru, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Řecko, Salvador, Slovensko, Slovinsko, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tanzanie, Tunisko, Turecko, Uganda, Uzbekistán, USA, Velká Británie, Venezuela, Vietnam.

Rekordní pokus „Soutok vod planety Země“ i nadále pokračuje, a pokud při svých cestách či ve svém okolí narazíte na zajímavou vodu, můžete do něho přispět i vy.
Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

Nemocnice v Pelhřimově otevřela Laktační poradnu, pomůže s péčí o dítě po porodu i s kojením
Laktační poradna při dětském oddělení v nemocnici v Pelhřimově od února nabízí podporu v oblasti kojení a péče o dítě po porodu s certifikovanou laktační poradkyní. Poradna je otevřena každý čtvrtek v Pavilonu péče o rodinu ve 3. patře od 10 do 15 hodin. Pro rezervaci místa si maminky mohou zatelefonovat v pracovní dny od 7 do 15.30 hodin na telefonní číslo 565 355 534.
"Kojení je nejpřirozenějším způsobem výživy miminka a nedílnou součástí jeho péče. Nová poradna nabízí individuální péči, která je přizpůsobena potřebám každé maminky a jejího dítěte. Maminky mohou využít poradnu pro pomoc s kojením, řešení problémů spojených s laktací a k získání důležitých informací o péči o dítě po porodu", informovala mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.

Jedna návštěva laktačního poradenství stojí 500 korun, přičemž zdravotní pojišťovny přispívají pojištěnkám, které jsou v roce 2024 těhotné nebo od 1. ledna 2024 do 31. prosince 2024 porodily, finanční příspěvky na laktační poradenství.

Nemocnice v Pelhřimově hodlá touto inovativní péčí poskytnout maminkám optimální podporu během klíčového období mateřství.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Policisté dopadli zloděje, kteří kradli vše, co se dalo zpeněžit - jízdní kola, elektrocentrálu i starožitné hodiny
Kriminalisté z Havlíčkova Brodu dopadli muže, kteří se vloupali do různých objektů na Havlíčkobrodsku, čímž způsobili škodu přes 160 tisíc korun. Obviněni byli ze spáchání tří trestných činů a na podaný návrh byli vzati do vazby. Mužům hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi.
Policisté jednotlivé případy prověřovali a šetřením se jim podařilo získat informace k pachatelům, kdy následně zjistili i jejich totožnost. Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař jejich trestní stíhání. „Muži ve věku osmnáct a dvaačtyřicet let byli obviněni ze spáchání pokračujících přečinů krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci,“ řekl mjr. Mgr. Martin Kovařík, zástupce vedoucího oddělení obecné kriminality. Starší z obviněných mužů byl v minulosti již soudně trestán především za majetkovou a drogovou trestnou činnost. Za sebou má i pobyty ve vězení. Mladší z mužů je již vyšetřován v souvislosti s jinou trestnou činností.

Muži byli obviněni z toho, že se v sedmi případech v lednu a v jednom případě v prosinci loňského roku vloupali do chat, garáží a rodinných domů v Bartoušově, Havlíčkově Brodě, v Poříčí a Šlapanově. Muži se do objektů dostali za užití násilí, následně je prohledali a odcizili cokoliv, co se dalo zpeněžit. Peníze poté používali pro svoji potřebu. Mezi odcizenými věcmi byla jízdní kola, starožitné hodiny, televizor, zahradní kára, elektrocentrála a jiné nářadí, drobná finanční hotovost, ale i lahve s alkoholem. Některé věci policisté vypátrali dříve, než je stihli pachatelé zpeněžit a můžou se tak vrátit zpět svým majitelům.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněných mužů do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byli muži vzati do vazby a policisté je eskortovali do věznice. Případ kriminalisté dále vyšetřují.
Michaela LÉBROVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vandal posprejoval fasádu domu; zloděj z náklaďáku odčerpal 500 litrů nafty
Na omítku domu v ulici Kyjevská v Třebíči načmáral neznámý vandal v pátek 2. února mezi jedenáctou hodinou večer a půlnocí nápisy, z nichž jeden přesahuje délku šest metrů. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Krádež pohonných hmot
Policisté pátrají po pachateli, který v noční době z pátku 2. února na sobotu u obce Onšovice na Pelhřimovsku odčerpal pohonné hmoty z odstaveného nákladního vozidla a způsobil předběžně vyčíslenou škodu přes osmnáct tisíc korun. "Pachatel u nákladního auta Man zaparkovaného v blízkosti silnice I/34, poškodil palivovou nádrž a odcizil kolem 500 litrů nafty", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli pátrají.

Opilá žena ležela na poli, skončila na záchytce
V sobotu 3. února přijali policisté po poledni oznámení o zjevně značně opilé ženě, která ležela na poli u silnice mezi obcemi Myslůvka a Kostelní Vydří na Jihlavsku. "Policisté na místě a zjistili, že se jedná o jednačtyřicetiletou ženu, která nebyla schopna samostatné chůze a postarat se sama o sebe. Navíc měla zranění v oblasti hlavy způsobené zřejmě pádem. Policisté přivolali zdravotnickou záchrannou službu, která ženu odvezla k ošetření do jihlavské nemocnice. Při dechové zkoušce jí policisté naměřili hodnotu 1,97 promile alkoholu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Opilý muž vysypal popelnici, nadýchal přes 3,7 promile
V neděli 4. února po osmé hodině večer přijali policisté v Pelhřimově oznámení o značně opilém muži, který na ulici třída Legií vysypal na chodník obsah popelnice, který neuklidil. "Policisté místě zjistili, že se jedná o jednatřicetiletého muže, který špatně artikuloval, vrávoral a hrozil jeho pád na zem. Provedená dechová zkouška u muže vykázala hodnotu 3,72 promile alkoholu. Policisté opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku

Řidič opustil auto, to se rozjelo a skončilo v domě
V neděli 4. února došlo v lokalitě ulice Jarní v Jihlavě k dopravní nehodě. "Řidič osobního auta Peugeot po zastavení vystoupil a vzdálil se. Vozidlo ale nezajistil proti samovolnému rozjetí a po třetí hodině odpoledne začal automobil sám couvat. Auto se rozjelo, vycouvalo z komunikace, sjelo přes travnatou plochu a narazilo do boční části domu. Při dopravní nehodě nedošlo ke zranění osob", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Škoda, která vznikla, byla předběžně vyčíslena na osmdesát tisíc korun. Při dechové zkoušce policisté u řidiče požití alkoholu nezjistili. Muž je podezřelý z přestupkového jednání na úseku dopravy. (Foto)

Dopravní nehoda
V sobotu 3. února jela po deváté hodině dopoledne sedmadvacetiletá řidička vozu Škoda Octavia po silnici v obci Střítež ve směru na Červený Kříž na Jihlavsku. "Při průjezdu zatáčkou dostala vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy smyk, vyjela na chodník a narazila do chodce se psem. Následně auto narazilo do kovového zábradlí. Při dopravní nehodě utrpěl chodec lehké zranění, zraněn byl také pes", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Při nehodě vznikla škoda přibližně za šedesát tisíc korun. Při dechové zkoušce policisté požití alkoholu nezjistili. Řidička je podezřelá ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Řidič je podezřelý z přestupku
V neděli 4. února kolem desáté hodiny večer zastavili policisté v ulici Husova v Havlíčkově Brodě řidiče osobního auta Volkswagen. "Dechová zkouška byla u čtyřiatřicetiletého muže negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test u řidiče ukázal pozitivní hodnotu na kokain a amfetamin. Policisté muži další jízdu zakázali a podrobil se lékařskému vyšetření, při kterém mu byl odebrán biologický materiál v nemocničním zařízení", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Řidič pod vlivem alkoholu
V sobotu 3. února před devátou hodinou večer zastavili policisté nedaleko obce Včelnička osobní auto Ford, jehož řidič jel od Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku. "U devětatřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,04 promile alkoholu. Opakované dechové zkoušky přítomnost alkoholu potvrdily a vykázaly obdobné hodnoty. Lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve se muž odmítl bezdůvodně podrobit. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala M. Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ policisté prověřují.

Řidič pod vlivem alkoholu
V pondělí 5. února po páté hodině ranní zastavili policisté v ulici Žďárská v Novém Městě na Moravě osobní auto Peugeot. "U čtyřicetiletého řidiče naměřili při dechové zkoušce hodnotu 0,83 promile alkoholu a obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté muži zakázali další jízdu a zadrželi mu řidičský průkaz", uvedla Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   20. 4. 2024

• Legionář a úspěšný motocyklový závodník studoval gymnázium ve Velkém Meziříčí

Pátek   19. 4. 2024

• Mohelenská hadcová step má novou naučnou stezku i zázemí pro návštěvníky
• Dominika Mrkosová - policistka, plavkyně a maminka v jedné osobě. Z březnového plaveckého mistrovství přivezla na Vysočinu pět medailí
• Výstava S lilií i bez lilie připomene sté výročí třebíčského skautingu
• Z policejního deníku: opilý muž poškodil posuvné dveře na nádraží; způsobil nehodu a ujel
• Mladý cizinec zemřel při nehodě u Humpolce na dálnici D1, narazil do zaparkovaného kamionu

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024