Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 16.2 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Jihlavské muzeum vlastní vzácný exemplář alky malé, na území České republiky byla spatřena pouze jednou
Mezi unikátní exempláře sbírek jihlavského Muzea Vysočiny patří alka malá. Za normálních okolností tito mořští opeřenci obývají pobřežní útesy severozápadní Evropy, do vnitrozemí pronikají pouze výjimečně. Na území naší republiky byl tento ptačí druh dosud spatřen pouze jednou a jediným dokladem jeho přítomnosti je právě vycpaný jedinec uložený v muzeu.
Na evidenční kartě i v katalogu Dalbergovy sbírky z roku 1923, jehož autorem je někdejší kustod jihlavského muzea Hans Canon, najdeme pouze stručnou informaci, že se jedná o samce, který se zatoulal ze severu. Pokud ale zapátráme ve staré ornitologické literatuře, dozvíme se toho víc. Mimořádnou událost popsal sám baron Dalberg v říjnu roku 1890 v krátké zprávě, zveřejněné v časopise Ornithologisches Jahrbuch.

V únoru 1890 byly na zamrzlé říčce Litavě u obce Hrušky nedaleko Slavkova u Brna zpozorovány čtyři alky malé. Jak už to tak tehdy chodilo, všichni ptáci byli zastřeleni, podle Dalberga padli jedinou ranou. Tři zůstali ležet na místě, čtvrtý zmizel pod ledem. Jeden z nich, dospělý samec, skončil ve Vídni, v soukromé sbírce pana Irku, bratra pořadatele lovu. V současné době tento preparát není k nalezení. Další dva kusy byly nevratně poškozeny psy již při aportu a čtvrtý, rovněž dospělý samec, dohledaný až za dva či tři dny, připadl do sbírky Dalbergovy. Po baronově smrti doputoval do jihlavského muzea a zde je pod inventárním číslem D 429 uchováván dodnes a i po sto letech je ve velmi dobrém stavu.

Muzeum Vysočiny Jihlava vlastní kolekci 543 vycpaných exemplářů různých druhů zvířat a ptáků. Unikátní sbírka je cenná nejen historicky, ale má i nevyčíslitelnou hodnotu vědeckou.
Klára BEZDĚČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Přednáška věnovaná invazivním druhům na zámku v Pelhřimově
Přednáška s titulem Vetřelci mezi námi - invazní druhy v podání Zlaty Vobinuškové se bude konat v úterý 20. února v 17 hodin ve freskovém sále zámku pánů z Říčan v Pelhřimově.
V České republice existují desítky druhů zvířat i rostlin, které jsou považovány za invazní a způsobují naší přírodě mnoho potíží. Tyto druhy dokáží ovládnout místa mimo původní areál rozšíření, rychle se množí a žijí v hustých populacích. Zároveň často ve svůj prospěch mění prostředí, které napadly, což zhoršuje podmínky pro přežití původních druhů. Invazní druhy využívají změn v životním prostředí, které mnohdy způsobuje člověk. V posledních desetiletích lidé proces invaze podstatně urychlují a způsobují introdukci nepůvodních druhů napříč ekosystémy. Nedávno velkou pozornost způsobil první zaznamenaný výskyt sršně asijské na našem území.

Které invazní druhy představují největší problémy? Co můžeme dělat pro to, abychom nepomáhali jejich šíření? Jaká regulace těchto druhů je účinná? Dají se vůbec zastavit? A jak tuto problematiku řeší legislativa? Přednáška odhalí odpovědi na tyto i další otázky.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Novoměstská nemocnice získala nejvyšší stupeň ocenění za péči o pacienty s mozkovou příhodou
Diamantový status, tedy nejvyšší mezinárodní ocenění ESO Angels Award, získalo Iktové centrum novoměstské nemocnice. Jedná se o ocenění udělované Cerebrovaskulární sekcí České neurologické společnosti společně s iniciativou Angels, které sledují zvyšování kvality péče napříč evropskými centry. „Ocenění je udělováno za vybrané časové období na základě předem daných kritérií, která hodnotí kvalitu poskytované péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou (CMP). Hodnotí se například čas od příjezdu pacienta po zahájení léčby, počet všech pacientů s podezřením na CMP, kterým byl proveden CT sken nebo zobrazovací vyšetření na magnetické rezonanci a mnohé další,“ vysvětlil primář neurologického oddělení Nemocnice Nové Město na Moravě Jakub Jirků.
Na základě hodnoceného výkonu podle ESO kritérií mohou zúčastněné nemocnice získat zlatý, platinový, nebo diamantový status. Novoměstská nemocnice tentokrát dosáhla v součtu všech sledovaných ukazatelů na diamantové ocenění. Pacientům tak garantuje stejnou péči, jako nejlepší evropské nemocnice. „Zlepšila se například naše spolupráce s urgentním příjmem. A taky vyplňování registračních karet. Máme ohromnou radost a vnímáme umístění v tak prestižním žebříčku jako ocenění práce celého našeho oddělení,“ okomentoval skvělý výsledek novoměstského iktového centra Jakub Jirků, který si v květnu pojede certifikát vyzvednout na kongres Evropské Iktové Organizace do Basileje.

Novoměstská nemocnice je součástí sítě iktových center České republiky od roku 2012. Za tu dobu získala tři zlaté a letos nejvyšší, diamantové ocenění. „Činnost iktového centra je zaměřena na diagnostiku, prevenci a terapii cévních mozkových příhod. Hlavním přínosem iktového centra je zejména zkvalitnění péče o pacienty s akutní CMP, snížení jejich úmrtnosti a zmírnění následné invalidity,“ podotkl Jakub Jirků.

„Základem úspěchu v péči o pacienty s CMP je speciálně vyškolený mezioborový tým, který disponuje vybavením umožňujícím rychlou diagnostiku problémů a jejich léčbu v rané fázi, což v novoměstské beze zbytku splňujeme,“ dodal.
Helena ZELENÁ KŘÍŽOVÁZpět nahoru na obsah...

Otužilecké běhy se zápisem do knihy rekordů s rekordmanem Josefem Šálkem
Den plný rekordů, které mají podpořit výhody tzv. suchého otužování a zdravého životního stylu se bude konat v neděli 18. února na horské chatě Jelení Louky (Pec pod Sněžkou 77) u Pece pod Sněžkou v Krkonoších. Program začne v 10 hodin registrací běžců a skončí přibližně v 16.30 hodin. Agentura Dobrý den Pelhřimov tu bude dohlížet nad nově vytvořeným českým rekordem v největším počtu do půl těla obnažených běžců, běžících po sněhu trať dlouhou pět kilometrů (ve sportovním obutí).
Dalším unikátním počinem nezlomné vůle, bude pokus o rekord v běhu na trati v délce půlmaratonu, v podání handicapovaného běžcem, která je po těžkém pracovním úrazu prakticky nevidomý a po částečné amputaci levé ruky. Poběží v krátkých kalhotách a bez trička. Asistovat mu bude jeho vodič.

To vše bude součástí naboso běženého půlmaratónu, který zde za účasti komisařů Guinessovy knihy rekordů poběží Josef Šálek, držitel už jednoho Guinessova rekordu v nejdelší výdrži v pozici plank (9hodin 38minut, 47sekund).

Svým výkonem chce Joska přepsat letitý světový rekord známého holandského otužilce Wima Hofa a ukázat, že i ve věku 54 let (právě 18.2. má narozeniny) může být člověk vrcholně aktivní.

Přijeďte zaznamenat tento historický moment a společně podpořit zdravý přístup k životu, silné imunitě a pohybu.
Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: policisté hledají zloděje, který se vloupal do benzinky; bratr napadl fyzicky svoji sestru, se zraněními skončila v nemocnici
Policisté hledají zloděje, který se v noci ze čtvrtka 15. února na pátek u obce Bukov na Žďársku vloupal do budovy čerpací stanice a způsobil dosud nevyčíslenou škodu. Pachatel za užití násilí vnikl do skladu benzínky a následně do prodejny, kde ukradl tabákové a alkoholické výrobky a pokladnu s finanční hotovostí. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a poškození cizí věci. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Bratr napadl fyzicky svoji sestru, se zraněními skončila v nemocnici
Za mřížemi skončil recidivista, který o uplynulém víkendu v obci nedaleko Nového Města na Moravě napadl svoji sestru. Žena musela být hospitalizována v nemocnici. Kriminalisté zahájili trestní stíhání třiatřicetiletého násilníka. Muž je obviněn ze spáchání dvou trestných činů. Na podaný návrh byl vzat do vazby.
K napadení došlo v sobotu 11. února krátce po půlnoci v rodinném domě v obci u Nového Města na Moravě. Muž, posilněn alkoholem, se domáhal vstupu do rodinného domu, kam ho jeho sestra nechtěla vpustit, neboť z něj měla strach. Muž se choval agresivně, rozbil okno, bouchal a kopal do vstupních dveří, čímž se nakonec dostal dovnitř. Muž násilím natlačil sestru do obytné části domu, kde ji povalil na zem, začal ji vyhrožovat a fyzicky napadat pěstmi i kopy. Poškozené ženě se podařilo během útoku zavolat na tísňovou linku. Policisté přijeli na místo, útočníka zajistili a převezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění, neboť dechová zkouška u muže vykázala hodnotu 2,23 promile alkoholu. Po vystřízlivění zadržený muž směřoval do policejní cely. Žena utrpěla zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření s následnou hospitalizací v nemocnici. Prověřování závažného případu převzali kriminalisté z odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. Provedli šetření, zahájili úkony trestního řízení a shromažďovali informace.
Na základě shromážděných důkazů zahájil vrchní komisař jeho trestní stíhání. „Zadržený muž byl obviněn ze spáchání přečinu porušování domovní svobody a zvlášť závažného zločinu těžkého ublížení na zdraví ukončeného ve stádiu pokusu,“ řekl kpt. Mgr. Michal Laška, vrchní komisař z odboru obecné kriminality. Obviněný muž byl v minulosti již opakovaně odsouzen za různorodou trestnou činnost, včetně násilné. Odpykal si i nepodmíněný trest odnětí svobody. Svého jednání se dopustil i přes to, že je ve zkušební době podmíněného trestu odnětí svobody, který by mu měl skončit na jaře příštího roku.
Vrchní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byl muž vzat do vazby a policisté ho poté odvezli do věznice.
Za trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na dvanáct let.
Michaela Lébrová

Policisté dopadli zloděje peněženky
Ze spáchání dvou trestných činů je podezřelý dvaatřicetiletý muž, který na konci loňského léta v obci na Třešťsku na Jihlavsku ukradl peněženku a způsobil tak majitelce škodu za téměř třicet tisíc korun. "Muž využil v odpoledních hodinách situace, kdy si žena nechala batoh s věcmi odložený bez dohledu. Ve chvilce nepozornosti z něj vzal peněženku, ve které byla kromě peněz uložena mimo jiné také platební karta. Po přijetí oznámení o krádeži peněženky, začali policisté případ prověřovat. Na základě šetření podezřelého muže dopadli a po shromáždění důkazů mu sdělili podezření ze spáchání trestných činů krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Vloupání do stánku
Policisté pátrají po pachateli, který se v pátek 16. února v době před druhou hodinou ráno v Jihlavě pokusil vloupat do stánku na ulici Na Dolech. Způsobil škodu kolem dvou tisíc korun. "Pachatel se pokusil vypáčit dveře stánku, což se mu nepodařilo, rozbil také sklo okénka, dovnitř se ale nedostal. Policisté místo činu ohledali, zadokumentovali a provedli v lokalitě šetření", uvedla J. Kroutilová. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu pokusu krádeže.

Policisté vypátrali hledaného muže
Ve čtvrtek 15. února po páté hodině odpoledne vypátrali policisté z Kamenice nad Lipou muže z Karvinska, na kterého byl vydán příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Hledaného šestačtyřicetiletého muže nalezli na ulici Dobešovská v Černovicích na Pelhřimovsku. "Muže policisté zadrželi a odvezli ho na oddělení k provedení nezbytných úkonů. Po provedení všech nezbytných úkonů směřoval hledaný muž do českobudějovické věznice. Dále policisté budou zjišťovat, zda se nedopustil trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová.

Řidička havarovala
Ve čtvrtek 15. února došlo před třetí hodinou odpoledne k dopravní nehodě na silnici u obce Ptáčov na Třebíčsku. "Řidička vozidla Škoda Octavia jela ve směru od Třebíče, vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy při odbočování vyjela mimo komunikace do silničního příkopu a následně narazila s automobilem do stromu. Při dopravní nehodě nedošlo ke zranění", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Škoda, která vznikla, byla předběžně vyčíslená na více než padesát tisíc korun. Dechovou zkouškou policisté u řidičky požití alkoholu vyloučili. Žena je podezřelá ze spáchání přestupku na úseku dopravy. (Foto)

Muž je podezřelý z trestného činu
Ze spáchání trestného činu je podezřelý řidič auta Fiat, kterého policisté zastavili ve čtvrtek 15. února před desátou hodinou dopoledne v ulici Krasíkovická v Pelhřimově při řízení vozu, i když to má zakázáno. "Policisté zjistili, že řidičem je šestačtyřicetiletý muž s uloženým zákazem činnosti. Řízení všech motorových vozidel má zakázáno rozhodnutím městského úřadu od května loňského roku, a to na dobu 18 měsíců. V další jízdě již nesměl pokračovat", uvedla M. Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.

Muž řídil přes uložený zákaz a odmítl dechovou zkoušku
Ve čtvrtek 15. února kontrolovali policisté v obci Habry na Havlíčkobrodsku po desáté hodině večer řidiče osobního vozidla Peugeot. "U třiačtyřicetiletého řidiče policisté zjistili, že má na základě rozhodnutí městského úřadu uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, který by mu měl skončit v říjnu letošního roku. Dále se muž odmítl podrobit dechové zkoušce, stejně tak i lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a z přestupku na úseku dopravy", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení.

Řidič nadýchal přes dvě promile
Policisté odhalili včera řidiče, který usedl za volant s více než dvěma promile alkoholu. Ve čtvrtek 15. února zastavili před druhou hodinou ráno automobil Škoda Octavia, jehož řidič jel po silnici u obce Meziříčko na Třebíčsku. "U osmačtyřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 2,07 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala obdobnou hodnotu. Dále policisté zjistili, že muž nevlastní řidičský průkaz. Řidiči zakázali v jízdě pokračovat", uvedla Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Patronem ohroženého prasojelena v jihlavské zoo se stane zpěvák Michal Hrůza
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024

• Přednáška o cestování Habsburků do českých zemí v Telči
• Dvě jedničky zazáří na narozeninovém dortu krasavice táborské zoo pumy Líly
• Z policejního deníku: zloděj si ze stavební buňky odnesl nářadí; nákup aut ze zahraničí má svá rizika
• ČEZ dokončil údržbu a spustil třetí výrobní blok jaderné elektrárny v Dukovanech

Úterý   2. 4. 2024

• Příchod rodu Collaltů na Brtnici
• Papoušci už nebudou cestovat na zimu pryč. Táborská zoo postaví moderní ptačí dům
• PodpoVRCHem v jihlavské zoo o Pobřeží slonoviny se zoologem Janem Pluháčkem
• O Velikonocích se na Vysočině stalo pětadvacet nehod, zemřel dvaačtyřicetiletý motorkář
• V Třešti vjel cyklista před motorkáře, ten havaroval a cyklista od nehody ujel. Policisté hledají svědky
• Po střetu auta s autobusem v Řehořově utrpěli čtyři lidé zranění
• Řidič se s autem Ferrari řítil po dálnici na Vysočině rychlostí 218 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: zloděj ukradl jízdní kola; motorkář utrpěl po nárazu do domu zranění

Pondělí   1. 4. 2024