Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 19.2 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v muzeu dr. A. Hrdličky v Humpolci
Výstava s titulem Netopýři tajemní a zranitelní potrvá v Muzeu dr. A Hrdličky na Horním náměstí v Humpolci až do konce února. Výstava ukazuje rozmanitost netopýřích druhů vyskytujících se v České republice a představuje netopýry jako jedinečné živočichy, kteří si zaslouží žít v naší blízkosti.
Kromě informací o způsobu jejich života či metodách výzkumu se dotýká také problematiky jejich ochrany, zejména z pohledu soužití netopýrů a lidí v budovách. Netopýři jsou tajemní a zranitelní a rozhodně nekoušou lidi do krku a nedělají z nich upíry

Veřejnosti je přístupná od úterý do pátku od 8 do 12 a od 13 do 16 hodin, v neděli pak od 14 do 16 hodin.

Výstavu pořádá Česká společnost pro ochranu netopýrů.

Náš soused netopýr
Pozor na zimní kácení

A je to tady bohužel zase...stejně jako každý rok. Někdy v polovině ledna zasahoval ochránce netopýrů u pokáceného stromu, ve kterém zimovalo 180 netopýrů rezavých. Dva z nich přeřízla pila, devětatřicet jich bylo zabito při nárazu kmene na zem, zbývající zůstali v péči ochránců a podle stavu budou dokrmeni nebo rovnou umístěni na náhradní zimoviště. Podle všech známek zjištěných na místě se jednalo o tradiční a dlouhodobě používané zimoviště...
Stále se upozorňuje na to, že některé druhy netopýrů mohou zimovat ve stromových dutinách a že před každým kácením je nutné provést kontrolu stromu ve vhodném období a podle toho nastavit správný postup - termín, preventivní opatření atd. Ale stále dokola se na to zapomíná...(?), V rámci správních řízení jsou pravidelně posudky, které doporučují kácení v zimě jako zcela bezpečné bez ohledu na netopýry.
Jak to bylo v tomto konkrétním případě ještě zjišťujeme. Dobrá zpráva ale je, že s pracovníky, kteří provádí kácení bylo domluveno, že u dalších doupných stromů bude nyní proveden jen ořez větví, kmeny s kosterními větvemi zatím zůstanou stát...
Prosíme, myslete na to, pokud plánujete kácení a nebo víte, že se chystá někde ve vašem okolí. Více informací o vhodných postupech najdete na:
https://vestrome.sousednetopyr.cz/?fbclid=IwAR3zas_Uu5RNpUdqF5mBWdj2S5-xEb-0czLwehDue0Kxm-gKMsa3fMtucAo
Zdroj: Zelené srdce
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Díky nápadu a šikovným rukám mají klienti oddělení dlouhodobě nemocných v novoměstské nemocnici snazší návrat do domácího prostředí
Nedostatek vhodných rehabilitačních pomůcek nahradily sestřičky z oddělení dlouhodobě nemocných (ODN) Nemocnice Nové Město na Moravě vlastním nápadem. Šikovný manžel jedné z nich pak nápad zrealizoval. Vyrobil pro pacienty pracovní tabuli sloužící k tréninku jemné motoriky ruky a k procvičování kognitivních schopností a dovedností.
"Tabule máme dvě. Pacient u nich může stát nebo sedět a s fyzioterapeutkou procvičovat práci s předměty, s nimiž se běžně setkává ve své domácnosti. Cvičí zapínání a vypínání, šněrování, otvírání a podobně,“ říká vrchní sestra novoměstského oddělení dlouhodobě nemocných Kateřina Havlová.

V tuzemské nabídce rehabilitačních pomůcek podobná interaktivní „hračka“ pro dospělé chybí. „Nechtěli jsme pořizovat verzi pro děti s barvičkami a se zvířátky. V zahraničí se takové pracovní tabule pro dospělé prodávají, ale jsou strašně drahé. Takže jsme se domluvili s Pavlem Gerlichem, manželem naší staniční sestry a on nám tabule vyrobil,“ vysvětluje Kateřina Havlová.

Návrh pracovní tabule daly sestřičky dohromady samy, inspirovaly se zahraničními vzory. Na tabuli jsou připevněny předměty běžné denní potřeby. Pacient se tak naučí zapínat a rozepínat zip, zamykat a odemykat zámek, našroubovat matičku nebo zastrčit elektrickou šňůru do zásuvky. „Snažím se s klienty cvičit co nejčastěji. Pomůže jim to pak po návratu domů. Ne každý si s tím hned poradí, ale časem se to většina naučí a zvládá to. Jiní jsou naopak velmi šikovní hned od začátku,“ komentuje zručnost klientů ODN fyzioterapeutka Jaroslava Doubková.
Helena ZELENÁ KŘÍŽOVÁZpět nahoru na obsah...

Přednáška přiblíží historii i zákulisí restaurátorských prací zámku v Telči
Přednáška s titulem Renesance telčského zámku v 21. století v podání Romana Dáni se bude konat ve čtvrtek 22. února v 18 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči.
Renesanční zámek v Telči prošel v nedávné době rozsáhlou obnovou. Během ní se objevily dosud neznámé informace o zámku i lidech, kteří jej obývali, a nové je také poznání věcí nebo uměleckých děl, jimiž se někdejší majitelé obklopovali. Společně tak přítomní zamíří nejen do dávné historie zámku, ale nahlédnou i do zákulisí restaurátorských a instalačních prací za posledních pět let.

Z původně gotického hradu nechal v 16. století přestavět jeho majitel Zachariáš z Hradce renesanční sídlo. Práce probíhaly ve dvou etapách pod vedením italských mistrů. V některých zámeckých prostorách se dosud zachovaly sklípkové klenby s původní dekorativní výzdobou.


- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj si z domu odnesl peníze, telefon i notebook; cyklista nadýchal přes tři a půl promile; opilý řidič skončil na záchytce
Do rodinného domu v ulici Malcova v Pacově na Pelhřimovsku se mezi jednou a druhou hodinou odpoledne v sobotu 17. února vloupal neznámý zloděj, který si odtud odnesl nalezenou finanční hotovost, telefon, notebook a tablet. Svým jednáním způsobil pachatel majiteli škodu kolem dvaceti tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to přečinu krádeže a porušování domovní svobody, po zloději a ukradených věcech pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Na jihlavském náměstí se popralo několik osob, některé utrpěly zranění
Oznámení o konfliktu více osob na Masarykově náměstí v Jihlavě přijali policisté v sobotu 17. února před čtvrtou hodinou ráno. Vzhledem k předpokladu, že se na místě nachází vyšší počet lidí zúčastněných na probíhajícím sporu, vyjelo na náměstí několik policejních hlídek a také strážníci městské policie. Policistům se podařilo situaci na náměstí zklidnit, provedli nezbytné úkony a osoby se následně rozešly. Zajistili jednoho muže, který odmítal uposlechnout výzvy a je tak podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.
Některé osoby utrpěly při konfliktu zranění, do současné doby ale nemáme informace, že by vyhledaly lékařské ošetření.
"Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu pokusu ublížení na zdraví a výtržnictví. Případ prověřujeme a provádíme další šetření. Zjišťujeme a vyhodnocujeme průběh a veškeré související okolnosti tohoto konfliktu", doplnila J. Kroutilová.

Muž byl při krádeži přistižen
Ze spáchání trestného činu je podezřelý třiadvacetiletý muž z Prahy, který byl v sobotu 17. února po osmé hodině večer přistižen při krádeži v obchodním domě v ulici Brněnská v Třebíči. "Muž v obchodě ukradl sluchátka, která ukryl pod bundu. Prostorem pokladen prošel bez zaplacení a následně ho zastavil pracovník obchodu. Odcizené zboží podezřelý muž vydal. Policisté zjistili, že se jedná o muže, který byl v minulosti za různorodou trestnou činnost již opakovaně soudně trestán", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Je podezřelý ze spáchání přečinu krádeže, případ policisté prověřují.

Řidič havaroval
Policisté vyjížděli v sobotu 17. února po čtvrté hodině ranní k dopravní nehodě na obchvat Havlíčkova Brodu na silnici I/38. "Jednasedmdesátiletý řidič jedoucí s osobním vozem Renault od Jihlavy započal v místě sjezdu na obec Baštínov odbočovat, přičemž vlivem nepřiměřené rychlosti dostal na mokrém povrchu vozovky smyk, vyjel mimo komunikaci a vozidlo se střetlo s dopravním značením a následně se převrátilo na pravý bok. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění řidiče", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté dechovou zkouškou požití alkoholu u řidiče vyloučili. Vlivem dopravní nehody vznikla předběžně vyčíslená škoda za více než padesát tisíc korun. (Foto)

Střet vozidel
V neděli 18. února po jedenácté hodině dopoledne došlo u obce Veselý Žďár na Havlíčkobrodsku v místě čtyřramenné křižovatky k dopravní nehodě. "Dvaašedesátiletý řidič osobního auta Mercedes jel po vedlejší komunikaci od obce Valečov směrem na obec Radostín a vjel do prostoru křižovatky v době, kdy po hlavní silnici ve směru na obec Veselý Žďár jel řidič vozidla Škoda, a došlo ke střetu. Osobní vozidlo Mercedes bylo po střetu odmrštěno do silničního příkopu. Při dopravní nehodě utrpěl zranění řidič z vozidla Škoda, který byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do havlíčkobrodské nemocnice", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté alkohol u obou řidičů provedenou dechovou zkouškou vyloučili. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za více než 270 tisíc korun.

Dopravní nehoda
V sobotu 17. února po sedmé hodině večer přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici I/19 mezi obcemi Žďár nad Sázavou a Radňovice. "Osmašedesátiletý řidič jedoucí s osobním vozem Mercedes Benz na obec Radňovice nepřizpůsobil rychlost jízdy a střetl se s osobním autem Škoda, jehož řidič zpomaloval do úplného zastavení z důvodu odbočování vlevo. Ke zranění osob nedošlo", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou u řidičů požití alkoholu vyloučili. Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda za 170 tisíc korun. Dopravní nehoda byla s osmašedesátiletým řidičem vyřešena na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

Řidič pod vlivem drog havaroval
V sobotu 17. února přijali policisté v Jihlavě po jedenácté hodině dopoledne oznámení o dopravní nehodě, ke které došlo na ulici Polenská. "Řidič vozidla Ford Mondeo přejel do protisměru a poté mimo komunikaci, kde narazil autem do oplocení. Při dopravní nehodě nedošlo ke zranění", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Provedená dechová zkouška byla u řidiče negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test u něho ukázal přítomnost opiátů a THC. Řidič se podrobil lékařskému vyšetření, při kterém mu byl odebrán biologický materiál. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za pětatřicet tisíc korun. Havárii a veškeré její související okolnosti policisté šetří.

Cyklista nadýchal přes tři a půl promile
V sobotu 17. února po třetí hodině odpoledne zastavili policisté na ulici Chelčického ve Žďáře nad Sázavou sedmapadesátiletého cyklistu a provedli u něj dechovou zkoušku s pozitivní hodnotou, která činila 3,64 promile alkoholu. "Opakovaná dechová zkouška vykázala hodnotu ještě vyšší. Muž požití alkoholu před jízdou doznal. Policisté mu další jízdu zakázali. Muž se bude z přestupku na úseku dopravy zodpovídat před příslušným správním orgánem", uvedla M Lébrová.
"V souvislosti nejen s tímto případem upozorňujeme všechny cyklisty, aby nezapomínali na to, že jakmile usednou na kolo, stávají se účastníkem silničního provozu a musí dodržovat pravidla silničního provozu, tak jako řidiči motorových vozidel. A jedním z nich je zákaz pití alkoholu!", dodala mluvčí. Od 1. ledna 2024 se cyklista při jízdě pod vlivem alkoholu dopouští přestupku na úseku dopravy, za který mu hrozí ve správním řízení pokuta od 7 do 25 tisíc korun. Pokuta od 25 do 75 tisíc korun hrozí i v situaci, kdy se cyklista odmítne podrobit dechové zkoušce.

Muž řídil přes uložený zákaz
V neděli 18. února zastavili policisté ve Vrchlického ulici v Jihlavě po desáté hodině večer řidiče vozidla VW Transportér. "Při kontrole zjistili, že řidičem je třicetiletý muž, který řídit vozidla nesmí. Má totiž od konce loňského roku soudem mimo jiné uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na dobu více než tří let. Dále policisté řidiči při dechové zkoušce naměřili hodnotu bezmála půl promile alkoholu a obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Muž je tak navíc podezřelý z přestupkového jednání. Policisté mu další jízdu zakázali", uvedla Jana Kroutilová. Policejní inspektor sdělil muži podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Řidič nadýchal téměř tři promile, skončil na záchytce
Policisté v neděli 18. února před druhou hodinou ráno zastavili v ulici Žižkova v Jihlavě řidiče auta VW Polo, který usedl za volant s téměř třemi promile alkoholu. "U sedmadvacetiletého muže provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 2,83 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu 3,02 promile alkoholu v dechu. Policisté řidiči zakázali další jízdu, řidičský průkaz při kontrole nepředložil. Policisté značně opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Následně sdělili řidiči ve zkráceném přípravném řízení podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič pod vlivem alkoholu
V sobotu 17. února zastavili policisté v obci Myslibořice na Třebíčsku před osmou hodinou ráno auto Škoda Octavia. "U sedmatřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,96 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté řidiči zakázali v jízdě pokračovat a přišel o řidičský průkaz", uvedla J. Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Patronem ohroženého prasojelena v jihlavské zoo se stane zpěvák Michal Hrůza
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024

• Přednáška o cestování Habsburků do českých zemí v Telči
• Dvě jedničky zazáří na narozeninovém dortu krasavice táborské zoo pumy Líly
• Z policejního deníku: zloděj si ze stavební buňky odnesl nářadí; nákup aut ze zahraničí má svá rizika
• ČEZ dokončil údržbu a spustil třetí výrobní blok jaderné elektrárny v Dukovanech

Úterý   2. 4. 2024

• Příchod rodu Collaltů na Brtnici
• Papoušci už nebudou cestovat na zimu pryč. Táborská zoo postaví moderní ptačí dům
• PodpoVRCHem v jihlavské zoo o Pobřeží slonoviny se zoologem Janem Pluháčkem
• O Velikonocích se na Vysočině stalo pětadvacet nehod, zemřel dvaačtyřicetiletý motorkář
• V Třešti vjel cyklista před motorkáře, ten havaroval a cyklista od nehody ujel. Policisté hledají svědky
• Po střetu auta s autobusem v Řehořově utrpěli čtyři lidé zranění
• Řidič se s autem Ferrari řítil po dálnici na Vysočině rychlostí 218 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: zloděj ukradl jízdní kola; motorkář utrpěl po nárazu do domu zranění

Pondělí   1. 4. 2024