Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 20.2 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Sedmiletá rysí slečna Zora patří k nejtajemnějším zvířatům táborské zoo
Rysice Zora je takovou paní Columbovou táborské zoologické zahrady. Zatímco manželku známého seriálového detektiva nikdo nikdy neviděl, sedmiletá Zora se čas od času přece jen ukáže. Pokud je člověk pohotový, vznikne mimořádná fotka krásné rysí samice. Pózování ale trvá opravdu jen malou chvíli, Zora si mnohem radši hraje na schovávanou. Není divu, její velkorysý výběh dokonale napodobuje přírodní prostředí a nabízí spoustu míst, kde se schovat. Zora toho využívá tak dobře, že ji na vlastní oči spatřil jen málokdo. Dokonce i ošetřovatelé mají často problém objevit ji. Když se to ovšem podaří, stojí to za to. Tak co, troufnete si zahrát schovku se Zorkou?
Táborská zoologická zahrada chová rysy karpatské, kteří jsou poddruhem rysa ostrovida. Rys ostrovid, který je největší kočkovitou šelmou žijící na území Česka, žije samotářským způsobem života, nejčastěji ve smíšených a jehličnatých lesích s bohatým podrostem a skalními útvary. Partnera si hledají jen v době páření v únoru a březnu, mláďata zůstávají s matkou až do dalšího páření. Živí se hlavně srnčí zvěří, selaty divokých prasat, hlodavci, zajíci a liškami. Svou kořist překvapuje rychlým útokem z úkrytu. Štětičky na uších rysovi umožňují lépe slyšet, mohutné tlapy pomáhají v pohybu po sněhu podobně jako sněžnice.

Rys ostrovid je původní velkou šelmou české přírody, ale už od středověku intenzivně pronásledovanou člověkem. Poslední prokazatelně doložený rys na českém území byl zastřelen na Táborsku v roce 1835. Až ve druhé polovině 20. století se začali rysi vracet migrací ze Slovenska a v 70. a 80. letech minulého století proběhly i cílené reintrodukční programy ochranářů. V současné době žije v České republice maximálně kolem sta jedinců. Bohužel jsou pod neustálou hrozbou pytláctví.

ZOO Tábor, která se specializuje na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat je během zimy od listopadu do konce března otevřena pouze o víkendech, státních svátcích a jarních prázdninách v termínu pro okres Tábor od 4. do 10. března od 9:00 do 16:00.

Foto rysice Zory: Václav Kučera
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Blíží se Košt pálenek ve Velkém Meziříčí, soutěžící mohou odevzdávat své vzorky
Již 18. ročník Tradičního koštu pálenek pro veřejnost se bude konat v sobotu 6. dubna od 14 hodin v sále hasičky ve Velkém Meziříčí. Kdo se chce zúčastnit jako soutěžící, pak musíte odevzdat vzorek své pálenky do pátku 22. března na sběrných místech v Křižanově, Osové Bítýšce a ve Velkém Meziříčí.
Loňská úroda ovoce nebyla velká, takže organizátoři předpokládají, že se sejde menší počet vzorků pálenek a likérů. O to víc budou soutěžní vzorky žádanější a určitě je větší pravděpodobnost získat nějaké slušné umístění.

Ocenění v podobě poháru získávají první tři místa v každé kategorii (slivovice, jablkovice, hruškovice, rynglovice, třešňovice atd.). Každý vzorek, který získá 16 bodů (maximum je 20) dostává diplom za "vynikající destilát".

"Loňský počet vzorků 172 asi nepřekonáme, ale i tak se budeme velmi těšit", vzkazují organizátoři akce účastníkům.

Košt pálenek začal v Kozlově u Křižanova v roce 2005, v letech 2020 a 2021 se pak kvůli covidu nekonal. Od roku 2010 je košt pořádán v sále hasičky ve Velkém Meziříčí.

Kontaktní místa, kam mohou soutěžící nosit své vzorky jsou uvedeny na přiloženém plakátku.

- red -Zpět nahoru na obsah...

V Jihlavě otevřou družiny o letních prázdninách čtyři školy, rodiče mohou děti nahlašovat až do 14. června
Družiny na čtyřech základních školách v Jihlavě - T. G. Masaryka, Demlova, E. Rošického a Nad Plovárnou - budou o letních prázdninách v červenci a srpnu v provozu. Rodiče tam mohou děti nahlašovat až do pátku 14. června do 12 hodin. Od 1. do 12. července mohou děti navštěvovat družinu na základní škole T. G. Masaryka, od 15. července do 2. srpna na škole Demlova, od 5. do 16. srpna na E. Rošického a od 19. do 30. srpna na základní škole Nad Plovárnou.
Žáka mohou rodiče do školní družiny přihlásit nejméně na jeden týden. Výjimkou je období od 1. do 5. července, kdy může dítě do družiny docházet pouze čtyři dny, kromě svátku. Rodiče si mohou zvolit i rozsah denní docházky v přihlášeném období, a to buď celodenní tedy včetně oběda, nebo dopolední, kdy dítě odejde před obědem.

Za docházku do družiny na ZŠ T. G. Masaryka, Demlova a E. Rošického zaplatí rodiče 200 korun bez ohledu na počet přihlášených dnů a na ZŠ Demlova 300 korun. Ceny za obědy se liší mimo jiné i podle věku dětí. Rodiče za ně zaplatí od 29 korun až po 35.

Školní družina i stravování se hradí přímo na místě v hotovosti. Za odhlášení žáka se peníze nevrací. Pouze v ojedinělých případech může vedoucí školní jídelny rozhodnout o možnosti odhlášení a vrácení finanční částky za oběd s ohledem na provozní podmínky.

Dítě mohou rodiče přihlásit do školní družiny pouze osobně na základní škole podle zvoleného termínu, a to nejpozději do 14. června do 12 hodin.

Činnost družiny je určena pouze pro žáky základních škol, jejichž zřizovatelem je statutární město Jihlava. S případnými dotazy ohledně fungování družin o letních prázdninách se můžete obracet na Hanu Ustohalovou z odboru školství, kultury a tělovýchovy, telefon je 565 592 315 případně emailem hana.ustohalova@jihl…

Lucie MAXOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: mladík s nezletilou dívkou se opili; hledaný muž skončil ve vězení
K bytovému domu v Moravských Budějovicích na Třebíčsku byli v neděli 18. února přivoláni policisté, kde se ve společných prostorech chovali hlučně mladík s dívkou. Ač dívce ještě není osmnáct let, oba byli opilí Dvaadvacetiletý mladík měl více než dvě promile alkoholu v dechu, dívce policisté naměřili přes jedno promile. Podnapilou dívku odvezli policisté na oddělení a následně si ji převzali rodiče. Šetřením zjistili, že požití alkoholu umožnil mladistvé dívce mladík, se kterým v domě byla, a následně mezi nimi došlo ke slovnímu konfliktu. Mladý muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání. O případu policisté informovali také odbor sociálně právní ochrany dětí. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Vloupání do klubu
Do klubu na Smetanově náměstí v Havlíčkově Brodě se v pondělí 19. února v noci vloupal neznámý lupič, který tu nic neukradl, neboť byl vyrušen bezpečnostním alarmem. "Svým jednáním ovšem způsobil pachatel škodu na dveřích, které poškodil při násilném vniknutí. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli pátrají", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová.

Opilá recidivistka kradla v obchodě, skončila na záchytce
Ze spáchání trestného činu je podezřelá pětačtyřicetiletá žena, která byla přistižena při krádeži v prodejně na ulici Strojírenská ve Žďáře nad Sázavou. V sobotu 17. února po páté hodině odpoledne přišla do prodejny a z regálu vzala dvě lahve alkoholu, které uschovala do tašky. "Prostorem pokladen prošla bez zaplacení a následně byla zastavena pracovníkem ostrahy. Odcizené zboží podezřelá žena vydala. Na místo přijeli policisté a zjistili, že se jedná o ženu, která byla v minulosti soudně trestána a aktuálně je ve zkušební době podmíněného trestu odnětí svobody, který by jí měl skončit v létě příštího roku. Vzhledem k tomu, že byla žena pod vlivem alkoholu, kdy u ní dechová zkouška vykázala hodnotu 2,54 promile alkoholu, byla zajištěna a převezena na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Žena je podezřelá ze spáchání přečinu krádeže, případ policisté prověřují.

Hledaný muž skončil ve vězení
V pondělí 19. února před druhou hodinou odpoledne vypátrali policisté muže, na kterého byl vydán příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. "Hledaného osmapadesátiletého muže nalezli na autobusové zastávce v obci nedaleko Žďáru nad Sázavou. Muže policisté zadrželi a odvezli ho na oddělení k provedení nezbytných úkonů. Po provedení všech nezbytných úkonů směřoval hledaný muž do brněnské věznice", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Dále policisté budou zjišťovat, zda se nedopustil trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Opilí muži skončili na záchytce
V pondělí 19. února přijali policisté před devátou hodinou večer oznámení o dvou zjevně opilých mužích, kteří se povalovali v ulici třída Legionářů v Jihlavě. Nebyli schopni samostatné chůze, srozumitelné komunikace, postarat se o sebe a budili veřejné pohoršení. "Na místo vyjeli policisté a také strážníci městské policie, kteří provedli šetření a zjistili, že se jedná o muže ve věku šestadvacet a dvaačtyřicet let. Mladší z nich měl dvě a půl promile alkoholu, druhému muži policisté naměřili hodnotu 3,21 promile. Opilé muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Jsou podezřelí ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Agresivního muže policisté zajistili
V pátek 16. února byli policisté v Telči na Jihlavsku po jedenácté hodině večer přivoláni k bytovému domu, kde se v bytě choval agresivně vůči svým blízkým opilý muž. "Byl vulgární, útočný a nepomáhala ani snaha o jeho zklidnění ze strany dalších příbuzných. Opilý šestadvacetiletý muž odmítal agresivního jednání zanechat, na místo se vracel a pokračoval v napadání. Policisté muže zajistili. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 1,78 promile alkoholu. Policisté ho odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

Auto se střetlo se stromem
V pondělí 19. února po desáté hodině dopoledne došlo u obce Podolí na Žďársku k dopravní nehodě. "Třiašedesátiletý řidič jedoucí směrem k obci Radešínská Svratka s automobilem Reanult Master při míjení se s protijedoucí jízdní soupravou vjel na nezpevněnou krajnici a částečně do silničního příkopu, kde se vozidlo střetlo se vzrostlým stromem, od kterého se následně odrazilo zpět na komunikaci. Ke zranění osob nedošlo", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté dechovou zkouškou požití alkoholu u řidiče vyloučili. Vlivem dopravní nehody vznikla předběžně vyčíslená škoda za více než 450 tisíc korun. Dopravní nehoda byla s řidičem vyřešena na mstě uložením pokuty v příkazním řízení. (Foto)

Opilý řidič překročil v obci rychlost
V pondělí 19. února zastavili policisté před desátou hodinou dopoledne v Předíně na Třebíčsku auto Renault Master. "V obci překročil nejvyšší povolenou rychlost jízdy a dopustil se tak dopravního přestupku. U padesátiletého muže provedli policisté dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,14 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté řidiči zakázali v jízdě pokračovat a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Muži dále sdělili podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
Dalšího opilého řidiče odhalili policisté v Třebíči. Šestadvacetiletý muž jel v neděli 18. února s vozidlem VW Caravelle po ulici Míčova. Po třetí hodině ráno policisté automobil zastavili a provedli kontrolu. U řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,48 promile alkoholu. V další jízdě již nesměl pokračovat a přišel o řidičský průkaz. Policisté mu ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič je podezřelý z přestupků
V pondělí 19. února zastavili policisté po osmé hodině dopoledne v Benešově ulici v Jihlavě vozidlo Ford. "Při dechové zkoušce policisté sedmatřicetiletému muži naměřili hodnotu necelé půl promile alkoholu. Pozitivní byl u něho i test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který u řidiče ukázal přítomnost kokainu. Muž se bezdůvodně odmítl podrobit lékařskému vyšetření a dopustil se tak dalšího přestupku. Policisté řidiče zajistili a odvezli ho na oddělení k provedení nezbytných úkonů", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Další jízdu muži zakázali. Řidič je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání na úseku dopravy.

Řidič je podezřelý z přestupku
V pondělí 19. února po jedenácté hodině dopoledne zastavili policisté v ulici Masarykova v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku řidiče osobního vozu Ford." U padesátiletého řidiče provedli policisté dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 0,83 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u muže přítomnost alkoholu potvrdila a ukázala obdobnou hodnotu. Policisté muži další jízdu zakázali a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání na úseku dopravy.Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Patronem ohroženého prasojelena v jihlavské zoo se stane zpěvák Michal Hrůza
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024

• Přednáška o cestování Habsburků do českých zemí v Telči
• Dvě jedničky zazáří na narozeninovém dortu krasavice táborské zoo pumy Líly
• Z policejního deníku: zloděj si ze stavební buňky odnesl nářadí; nákup aut ze zahraničí má svá rizika
• ČEZ dokončil údržbu a spustil třetí výrobní blok jaderné elektrárny v Dukovanech

Úterý   2. 4. 2024

• Příchod rodu Collaltů na Brtnici
• Papoušci už nebudou cestovat na zimu pryč. Táborská zoo postaví moderní ptačí dům
• PodpoVRCHem v jihlavské zoo o Pobřeží slonoviny se zoologem Janem Pluháčkem
• O Velikonocích se na Vysočině stalo pětadvacet nehod, zemřel dvaačtyřicetiletý motorkář
• V Třešti vjel cyklista před motorkáře, ten havaroval a cyklista od nehody ujel. Policisté hledají svědky
• Po střetu auta s autobusem v Řehořově utrpěli čtyři lidé zranění
• Řidič se s autem Ferrari řítil po dálnici na Vysočině rychlostí 218 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: zloděj ukradl jízdní kola; motorkář utrpěl po nárazu do domu zranění

Pondělí   1. 4. 2024