Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 22.2 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Vodní svět v táborské zoo rozšířily vzácné kachny ostralky štíhlé
Zvířecí rodinu vodního světa v táborské zoologické zahrady tento týden rozšířila dvojice vzácných kachen – ostralek štíhlých. V Česku dříve sporadicky hnízdily, několik desetiletích se tak ale už nestalo. Česko je proto eviduje jako kriticky ohrožené.
„Jsem rád, že jsme v souladu s naším posláním chránit ohrožené druhy zvířat mohli poskytnout domov kriticky ohroženým kachnám. Ostralky štíhlé přes naše území pravidelně protahují a jen velmi výjimečně i přezimují. Dříve u nás také vzácně hnízdily a to v oblasti Podyjí. Nicméně poslední potvrzené hnízdění ostralek bylo zaznamenáno v roce 1985 u Oder. Tyto vzácné kachny od nás vytlačila výstavba Novomlýnských nádrží, která výrazně změnila jejich hnízdiště. V současnosti jsou ostralky štíhlé v Česku vedeny jako kriticky ohrožené,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Ostralky štíhlé jsou menší a štíhlejší než kachny divoké. Je u nich výrazný pohlavní dimorfismus. Samec je výrazně zbarvený. Hlavu a část krku má hnědé, hruď a dolní část krku je bílá, boky a hřbet šedavé příčně pruhované. Bílá barva zasahuje v úzkém pásku také na boky hlavy. Ocasní pera má výrazně prodloužená. Naopak samice je zbarvena nenápadně, podobně jako u ostatních kachen. Od samice kachny divoké se liší jednobarevnou hlavou bez proužků a šedým zobákem.

Živí se hlavně semeny a zelenými částmi rostlin, hmyzem, červy a vajíčky i pulci obojživelníků. Příležitostně si stravu zpestří malými žábami a rybami. Hnízdí jednotlivě, na vajíčkách sedí pouze samice. Mláďata velmi brzo dobře běhají, plavou i potápí. Už po šesti týdnech poprvé vzlétnou a pohlavně dospívají v jednom roce.

Ostralky štíhlé jsou rozšířeny hlavně v severních oblastech Severní Ameriky, Evropy a Asie. V Evropě jejich počty na konci minulého století výrazně poklesly, nyní je její evropská populace hodnocena jako ubývající. Jde o tažný druh, většina ostralek zimuje daleko od hnízdišť na severu Jižní Ameriky, střední Africe a jižní Asii. Přes české území pravidelně přelétá, jen výjimečně i přezimuje.

Zoologická zahrada v Táboře je během zimy od listopadu do konce března otevřena pouze o víkendech, státních svátcích a jarních prázdninách v termínu pro okres Tábor od 4. do 10. března od 9 do 16 hodin.
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj ukradl pamětní mince; opilý řidič zavinil nehodu
Do rodinného domu v obci Bobrová na Žďársku se v noci ze soboty 17. února na neděli vloupal zloděj, který tam ukradl pamětní mince v dosud nevyčíslené hodnotě. Další škoda vznikla majitelům poškozením dveří. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a porušování domovní svobody a po lupiči pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Muži byli přistiženi při krádeži
Ze spáchání trestného činu je podezřelý dvaačtyřicetiletý muž z Jihlavska, který byl přistižen při krádeži v jihlavském obchodním domě. Ve středu 21. února přišel společně s šestadvacetiletým mužem do prodejny na ulici Jiráskova a po páté hodině večer odcizili zboží. "Různé salámy v hodnotě necelý jeden tisíc korun jeden z nich naskládal do batohu, který měl u sebe druhý muž. Prostorem pokladen poté prošli bez zaplacení a následně je zastavil pracovník ostrahy. Přivolaní policisté oba muže zajistili. Odcizené zboží vydali. Oba podezřelí muži byli pod vlivem alkoholu. Policisté mladšímu z nich naměřili hodnotu 2,62 promile alkoholu, přes dvě promile alkoholu v dechu měl i jeho starší komplic. Ten byl navíc již v minulosti za majetkovou trestnou činnost opakovaně soudně trestán a až do roku 2026 je ve zkušební době podmíněného trestu odnětí svobody. Oba opilé muže policisté odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Starší z nich je podezřelý ze spáchání přečinu krádeže, případ policisté prověřují. Šestadvacetiletý muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti majetku.

Opilý muž skončil na záchytce
Ve středu 21. února po třetí hodině odpoledne přijali policisté oznámení o značně opilém muži, který se nacházel znečištěný na lavičce na ulici Havlíčkova v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku a budil veřejné pohoršení. "Policisté vyjeli na místo situaci prověřit. Muž s hlídkou nespolupracoval. Následně policisté zjistili, že se jedná o osmapadesátiletého muže, který se neorientoval a nebyl schopen samostatné chůze, ani podrobení se dechové zkoušky. Policisté opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Opilého muže policisté zajistili
Ve středu 21. února přijali policisté před pátou hodinou odpoledne oznámení o zjevně opilém muži, který se nacházel v obci Obrataň na Pelhřimovsku. "Na místě policisté muže nalezli ležícího, značně znečištěného na autobusové zastávce, kde budil veřejné pohoršení. Policisté osmašedesátiletého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 3,33 promile alkoholu", uvedla mluvčí policistů M. Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání.

Opilý řidič zavinil nehodu
Ve středu 21. února po druhé hodině odpoledne vyjížděli policisté k dopravní nehodě, která se stala v obci Stříbrné Hory na Havlíčkobrodsku. "Dvaačtyřicetiletý řidič jedoucí s autem Citroën nedal přednost osobnímu vozu Renault, jehož řidička přijížděla z pravé strany, a v prostoru křižovatky došlo ke střetu. Vozidlo Citroën po střetu vyjelo mimo vozovku do travnatého pásu. Ke zranění osob nedošlo", uvedla Michaela Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou u řidičky přítomnost alkoholu vyloučili. U řidiče vykázala dechová zkouška přes půl promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdila i opakovaná dechová zkouška, která vykázala obdobnou hodnotu. Řidiči byla další jízda zakázána. Při dopravní nehodě došlo k předběžné škodě ve výši 135 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Střet vozidel
Ve středu 21. února došlo v Jihlavě na ulici Žižkova k dopravní nehodě. Po půl deváté dopoledne jel osmnáctiletý řidič vozidla Škoda Octavia ve směru k ulici Ke Skalce a plně se nevěnoval řízení. "Nedodržel dostatečnou vzdálenost za před ním jedoucím autem Škoda Kamiq, do kterého narazil. Při dopravní nehodě utrpěl jeden z řidičů zranění a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen na ošetření do nemocnice", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté dechovými zkouškami u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda za sto tisíc korun. Řidič octavie je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Řidička je podezřelá z přestupků
Ve středu 21. února kontrolovali policisté v ulici Slavatovská v Telči na Jihlavsku před desátou hodinou večer auto Mercedes Benz. "Zjistili, že třicetiletá žena nevlastní řidičský průkaz. Přišla o něj v lednu v souvislosti se spácháním závažného přestupkového jednání. Řidička se dále odmítla podrobit testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou, stejně jako lékařskému vyšetření. Policisté jí další jízdu zakázali", informovala Jana Kroutilová. Závažné přestupky na úseku dopravy, ze kterých je řidička podezřelá, předali k projednání příslušnému správnímu odboru.

Řidička pod vlivem alkoholu
Ve středu 21. února zastavili policisté po jedenácté hodině dopoledne na silnici u obce Vícenice u Náměště nad Oslavou na Třebíčsku auto Dacia. "U sedmapadesátileté řidičky při dechové zkoušce naměřili hodnotu 0,93 promile alkoholu. Také opakované zkoušky u ní ukázaly obdobné hodnoty. Policisté řidičce na místě zadrželi řidičský průkaz a v další jízdě již nesměla pokračovat", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Žena je podezřelá ze spáchání závažného přestupkového jednání na úseku dopravy.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Krajští radní odvolali ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva
Rada Kraje Vysočina ve čtvrtek 22. února na svém jednání svolaném hejtmanem Vítězslavem Schrekem v mimořádném termínu odvolala z funkce ředitele Nemocnice Jihlava Lukáše Veleva. Vedení kraje vzalo při svém rozhodování v potaz jak návrh státního zástupce na uvalení vazby na ředitele Veleva, tak rozhodnutí soudu, který tomuto návrhu vyhověl. Do funkce ředitele organizace byl radou jmenován dosavadní technický náměstek ředitele Alexander Filip. Uvedla to mluvčí krajského úřadu na Vysočině Jitka Svatošová.
"Kraj Vysočina je jako zřizovatel povinen zajistit řádné řízení a fungování nemocnice tak, aby se situace nijak negativně nedotkla zajištění zdravotní péče a souvisejících služeb, které nemocnice poskytuje", doplnila J. Svatošová.

Lukáš Velev je stíhán spolu s dalšími devíti lidmi kvůli podezření z korupce při nákupu zdravotnického materiálu. Škoda, kterou podezřelí z korupce způsobili rozpočtu EU při nákupu materiálu pro nemocnice a kterou policie dosud zdokumentovala, činí podle vyšetřovatelů skoro milion eur, tedy asi 25 milionů korun.

Foto: Lukáš Velev, fb
- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Patronem ohroženého prasojelena v jihlavské zoo se stane zpěvák Michal Hrůza
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024

• Přednáška o cestování Habsburků do českých zemí v Telči
• Dvě jedničky zazáří na narozeninovém dortu krasavice táborské zoo pumy Líly
• Z policejního deníku: zloděj si ze stavební buňky odnesl nářadí; nákup aut ze zahraničí má svá rizika
• ČEZ dokončil údržbu a spustil třetí výrobní blok jaderné elektrárny v Dukovanech

Úterý   2. 4. 2024

• Příchod rodu Collaltů na Brtnici
• Papoušci už nebudou cestovat na zimu pryč. Táborská zoo postaví moderní ptačí dům
• PodpoVRCHem v jihlavské zoo o Pobřeží slonoviny se zoologem Janem Pluháčkem
• O Velikonocích se na Vysočině stalo pětadvacet nehod, zemřel dvaačtyřicetiletý motorkář
• V Třešti vjel cyklista před motorkáře, ten havaroval a cyklista od nehody ujel. Policisté hledají svědky
• Po střetu auta s autobusem v Řehořově utrpěli čtyři lidé zranění
• Řidič se s autem Ferrari řítil po dálnici na Vysočině rychlostí 218 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: zloděj ukradl jízdní kola; motorkář utrpěl po nárazu do domu zranění

Pondělí   1. 4. 2024