Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 27.2 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Táborská zoo společně s právníky z Hlasu zvířat uspěla v boji za ochranu vlků, ministerstvo zrušilo sporná rozhodnutí umožňující jejich odstřel
První, ale o to významnější vítězství v bitvě za ochranu ohrožených vlků, dosáhla táborská zoologická zahrada a ochranáři ze spolku Hlas zvířat. Ministerstvo životního prostředí v minulých dnech vyhovělo jejich podnětům a zrušilo hned několik rozhodnutí umožňujících odstřel těchto krásných zvířat včetně rozhodnutí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR povolujících výjimku ze zákazu usmrcovat vlka obecného. Podle ministerstva trpí tato rozhodnutí vadami, kvůli kterým jsou nezákonná. Bohužel od podání podnětů vydalo hned několik krajských úřadů nová opatření obecné povahy umožňující to samé, tedy odstřel zdravých v přírodě žijících vlků. I proti nim táborská zoo a Hlas zvířat podávají námitky a připomínky. Bitva o život chráněných vlků tak bohužel ani zdaleka nekončí.
„Hlavním posláním táborské zoologické zahrady je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Netýká se to přitom jen druhů žijících na druhém konci světa, ale také těch pocházejících z české krajiny. Dlouhodobě se angažujeme v návratu zubra evropského a bojujeme proti zbytečné smrti každého zvířete. Je proto zcela přirozené, že bojujeme také o životy kriticky ohrožených vlků. Jsme velice rádi, že ministerstvo rozhodnutí královéhradeckého kraje, ale i Agentury ochrany přírody a krajiny, zrušilo. Bohužel bitva stále není u konce, tlak na zabíjení vlků je pořád příliš velký,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec a vyzývá všechny příznivce zoo, aby ji v tomto boji podpořili.

„Před časem jsme založili petici, kterou najdete na webu https://www.petice.com/vlci. K dnešnímu dni ji podepsalo už takřka 11 tisíc lidí. Tak velký ohlas nás velmi potěšil. Jsme rádi, že mezi námi stále žije hodně lidí, kterým osud zvířat není lhostejný. Doufáme, že i tento tlak veřejnosti povede k tomu, že se přístup krajských úřadů k vlkům změní,“ dodává ředitel zoo Korec.

Odstřel zdravého vlka je podle ředitele zoo Korce čiré barbarství. „Vlk je chráněnou šelmou, kterou člověk z naší krajiny už jednou zcela vyhubil. Vlk obecný je v současnosti u nás chráněn jako kriticky ohrožený druh, jeho zabití je tak trestným činem. Vztahuje se na něj také takzvaná Bernská úmluva, tedy Úmluva o ochraně evropské fauny a flóry a přírodních stanovišť, podle níž je vlk přísně chráněným živočichem,“ zdůrazňuje ředitel táborské zoo Korec.

Vlk obecný byl odjakživa nedílnou součástí české přírody, než ho z ní člověk vyhubil. Teprve v posledních letech se toto prospěšné zvíře pomalu vrací. „Pro člověka jsou velice prospěšní. Jako výborní lovci pomáhají regulovat divoce žijící kopytníky a snižovat jejich přemnožení. Výrazně také zlepšují zdravotní stav zvěře, protože selektivně loví hlavně staré a nemocné kusy, čímž zlepšují i její věkovou strukturu. Člověk by si měl proto jejich návratu vážit a ne proti němu bojovat,“ zdůrazňuje ředitel zoo Korec.

„V poslední době se stále častěji setkáváme s tím, stát pracuje na novelizacích zákonů a přijímání takových opatření, která namísto toho, aby zvířata a krajinu chránila, tak mají za cíl vyhubení co největšího počtu zvířat,“ uvádí Robert Plicka, advokát a spoluzakladatel spolku Hlas zvířat. Advokát Plicka dále doplňuje: „Jako příklad můžeme poukázat právě na nezákonnou snahu o povolení výjimek v rámci odstřelu vlků s účelovou argumentací, že je vlk nebezpečný pro člověka, což však není pravdou. Vlka v krajině bychom měli chránit, a nikoliv hledat způsoby, jak legalizovat jeho zabíjení. I z tohoto důvodu jsme se spojili v rámci Hlasu zvířat se Zoo Tábor, abychom společně právní cestou zastavili nezákonné snahy o zabíjení chráněného vlka obecného,“ říká advokát Robert Plicka z Hlasu zvířat.

Strach z vlků, který rozdmýchávají média a někteří myslivci, je přitom podle Korce zbytečný. „Tento strach je uměle udržovaný nejrůznějšími bajkami a pohádkami v čele s tou O Červené Karkulce. Na rozdíl od toho smyšleného příběhu však člověku riziko od vlka prakticky nehrozí. Jde o nesmírně plachou šelmu, která se člověku zdaleka vyhne. Jedinou výjimkou by byl jedinec nakažený vzteklinou, což je u nás takřka vyloučené. Na našem území se žádný případ vztekliny neobjevil už od roku 2002. V celé Evropě není za posledních 50 let prokázán žádný případ, že by zdravý a volně žijící vlk zabil člověka. Na základě těchto fakt lze říct, že zdravý vlk je pro člověka neškodný,“ tvrdí ředitel Korec a argumentuje zkušeností například ze Španělska, kde spolu člověk a vlk v těsném sousedství žijí dlouhodobě bez větších problémů dodnes.

„Zabíjet jakékoliv volně žijící zvíře natož přísně chráněné je možné pouze v sebeobraně v případě bezprostředního ohrožení života. Zcela jistě takovým ohrožením není to, že se zvědavé zvíře člověku přiblíží na několik desítek metrů, načež samo v poklidu zmizí. I v případě, že se objeví opravdu agresivní a pro člověka nebezpečný vlčí jedinec (takový se ale v Evropě prokazatelně neobjevil už 50 let), lze to řešit jinak a humánněji. Ideální je jeho odchyt a převoz do některé z vlčích rezervací. Odstřel je v takovém případě neospravedlnitelný a považoval bych ho za barbarství a zbytečné vraždění. Věřím, že stejný názor má i většina české společnosti,“ uzavírá ředitel Korec.

„Je až absurdní, že musíme bojovat proti vydávání různých metodik a opatření obecné povahy, které mají za cíl zabíjení vlků, kteří nejenže nejsou nebezpeční pro člověka, ale současně jsou i přirozeným predátorem v přírodě těch zvířat, na jejichž přemnožení si stěžují myslivci a další osoby, které se snaží ospravedlnit zabíjení zvířat. Jsme tak svědky naprosto absurdní situace, kdy jedna státní instituce intenzivně pracuje na legalizaci usmrcování přirozených predátorů (v tomto případě vlka obecného) a další instituce pracuje na novele mysliveckého zákona s cílem umožnění místy až hromadného vybíjení všech zvířat v lesích, kdy si stěžují na jejich přemnožení, protože nemají přirozeného predátora,“ poukazuje závěrem advokát Plicka z Hlasu zvířat.
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Derniéra výstavy Mizpah. Příběhy židovských rodin z Havlíčkova Brodu
Derniéra výstavy Mizpah. Příběhy židovských rodin z Havlíčkova Brodu se bude konat v pátek 1. března.. Výstava mezinárodního umělce Heshama Malika zároveň vypráví příběhy těch, kteří byli našimi sousedy. Od 16.30 a od 18 hodin proběhne v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod komentovaná prohlídka doplněná krátkou inscenací na motivy deníku Willyho Mahlera, havlíčkobrodského rodáka. Unikátní deník, jenž si psal Willy v Terezíně se stal předlohou pro hru Arnošta Goldflama Sladký Theresienstadt.
Výstavu MIZPAH. PŘÍBĚHY ŽIDOVSKÝCH RODIN V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ tvoří dvě části. Mizpah je hebrejské slovo, jež označuje v Bibli věž postavenou z kamenů a značí smlouvu mezi lidmi, jež byli nuceni od sebe odejít. Mizpah je smíření, pouto, jež přetrvává, paměť lidí.

Mezinárodní umělec Hesham Malik takto pojmenoval projekt, jež ve spolupráci s havlíčkobrodským muzeem prezentuje v Havlíčkově domě do neděle 3. března. Jeho abstraktní malby spojené s tématy židovství, dějin a vztahy mezi národy, jsou na výstavě doplněny druhou sekcí věnovanou historii Židů v Havlíčkově Brodě s důrazem na tři brodské rodiny – Mahlerovy, Pachnerovy a Turnovské.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Jihlava bude mít ještě letos psí hřiště
Mezi ulicemi Jiráskova a Kainarova v Jihlavě na zatravněném pozemku o rozloze 800 metrů čtverečních vznikne psí hřiště. Hotovo by mělo být ještě letos do konce listopadu. Záměr schválilo zastupitelstvo.
Hřiště nebude oplocené a veškeré vybavení – v maximální výši 242 tisíc korun včetně DPH – zaplatí společnost Nestlé Česko.

Po dobu prvních dvou let bude město hradit provozní náklady psího hřiště spojené s údržbou zeleně ve výši 15 tisíc korun ročně - náklady na údržbu herních prvků bude mít dodavatel ve vlastní režii. V dalších letech se předpokládá vynaložení provozních nákladů v částce celkem 20 tisíc korun.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Potřeba nezištně pomáhat je v nás zakořeněná, říká Marta Valová
Třebíčskou koordinátorku dobrovolníků a Tříkrálové sbírky Martu Valovou, jsme zastihli první únorový víkend v prostorách kina, kde organizovala promítání filmu pro koledníky. Řeč byla o letošním ročníku sbírky i o provozu dobrovolnického centra zaměřeného na pomoc lidem v sociální oblasti.
Popíšete nám, jak každoročně probíhají přípravy na Tříkrálovou sbírku?

Pro překvapení mnohých se Tříkrálová sbírka chystá v průběhu celého roku. Začíná to objednávkou materiálu pro koledníky, čištěním pokladniček. Pokračuje se přípravou písemných podkladů, pečetěním pokladniček. Poté se osloví místní asistenti, starostové obcí a do Vánoc se rozvezou pokladničky. V lednu sbírka včetně doprovodných akcí proběhne. Do konce měsíce pak musí být vše rozpečetěno a spočítáno. V únoru se promítá kino jako poděkování koledníkům a já zpracovávám veškerou administrativu. Pak přípravy začínají zase nanovo.

Jaký byl letošní výtěžek za Oblastní charitu Třebíč?

Výtěžek na celém Třebíčsku je téměř o 250 tisíc vyšší než v loňském roce, přesáhl hranici 4 milionů. Konkrétně je to 4 074 788 korun. Jedná se o krásnou částku, kterou jsme nečekali. Jsme za ni moc vděční a věříme, že jde o projev důvěry v naši práci, kterou děláme. Bez Tříkrálové sbírky by mnohý charitní projekt vůbec neprošel. Na charitě se mi líbí, že se opravdu nebojí jít pomáhat i tam, kde ostatní příspěvkové organizace končí. Mám na mysli lidi bez domova, závislé, po výkonu trestu… Proto jeden z projektů, který se primárně dotuje z Tříkrálové sbírky, je Charitní záchranná síť. Do ní spadají například lidé, kteří se ocitli v akutní finanční nouzi a sociální dávky nejsou dostatečné pro běžné přežití.

Jak dlouho v našem městě funguje dobrovolnické centrum?

Dobrovolnické centrum v předloňském roce oslavilo 20 let. Za mých předchůdců se udělal velký kus práce. Je vybudovaná krásná databáze dobrovolníků, na které se dá obracet. A i když se lidé obměňují, tak zde dobrovolnictví má své místo. S každým dobrovolníkem se domlouváme na záměru činnosti a hodnotíme i jeho časové možnosti. Nutno podotknout, že jde většinou o zaměstnané lidi, kteří mají dost svých aktivit, a i přesto najdou v dobrovolnictví smysl. Každého, kdo sebere tu odvahu a jde do toho, obdivuji.

Co všechno se v rámci centra realizuje?

Primárně dobrovolníci pomáhají v našich službách. Nejvíce ve stacionářích Úsměv a Domovinka nebo v Rané péči či v rámci sociální rehabilitace Paprsek naděje. Dále vysíláme dobrovolníky do jiných organizací, například třebíčských domovů pro seniory. Nově jsme po období covidu obnovili i vysílání do nemocnice.

Jedním z charitních projektů spadajících pod centrum je Šatník na Polance. Ten je plně v režii 10 dobrovolnic, což je obdivuhodné. Většinou seniorky tam přijímají a rozdělují zboží a pomáhají lidem vyhledávat to, co aktuálně potřebují. Jedná se skutečně o velmi potřebný projekt.

Další náš program se jmenuje PRISON WINGS (pozn. red.: v překladu Vězeňská křídla). Jde o dopisování dobrovolníků s lidmi ve vězení. Zde jsme navázáni na naši službu AL PASO, která pracuje s lidmi po výkonu trestu. Pracovníci navštěvují věznice, pořádají besedy s vězni, propagují své služby a nabízí právě i možnost dopisování. A zájem ze strany vězňů je velký. Aktuálně jsme na 11 dopisovacích dvojicích a stále hledáme nové dobrovolníky

Realizujeme i sousedskou pomoc. Za osamocenými lidmi může přijít dobrovolník popovídat si, dát si kávu, zahrát nějakou hru nebo přečíst knížku. Tahle služba krásně doplňuje pečovatelskou službu.

Dále realizujeme projekt Pleteme deky pro potřebné. Ceníme si na něm toho, že do něj můžeme zapojit i ty, kteří chtějí druhým pomáhat, ale už toho tolik nezvládnou. Plete pro nás například jedna paní upoutaná na invalidní vozíček. Pokaždé, když mi předává tašku čtverců, říká: „To je každé ráno můj rituál a cítím se potřebná.“ Nesmíme ale zapomenout ani na sbírky, ať už Tříkrálovou nebo Koláč pro hospic, kde by to bez dobrovolníků vůbec nešlo.

Kolik dobrovolníků aktuálně třebíčská Charita eviduje? Potřebujete rozšířit jejich řady?

Pravidelných dobrovolníků, kteří nezištně pracují každý měsíc, máme v současnosti 41, což je opravdu pěkné číslo. V rámci pořádání a organizaci jednorázových akcí se loni zapojilo 83 dobrovolníků. Co se týče sbírek, evidujeme 550 vedoucích skupin a s dalšími koledníky se dostáváme až ke 2 000 lidí.

Jinak dostatek dobrovolníků není nikdy. Moc rádi přivítáme další zájemce do našich služeb, projektu PRISON WINGS nebo je vyšleme i do jiných organizací, kde jsou za ně moc rádi. Mohlo bych jich tedy klidně být jednou nebo dvakrát tolik.

Co by správný dobrovolník měl splňovat?

Jediná věc, kterou opravdu musí mít, je touha pomáhat a všechno ostatní už není tak důležité. Pro nás i pro klienty je každá hodina dobrá.

Jaký typ klienta přítomnost dobrovolníka nejvíce ocení?

Určitě lidé osamocení. I když například senioři žijí v určité skupině, tak osamocenost je mnohdy trápí. Časové možnosti pečujících nebo rodiny umožňují zaměřit se na péči o tělo, avšak času jen tak na popovídání už se tolik nedostává. Pravdou je, že dobrovolníci si tento typ klienta většinou sami vytipují.

Co psychická náročnost činnosti?

Díky tomu, že dobrovolníci většinou přichází z jiných než pomáhajících profesí, se někdy setkáme se situací, kdy si úplně nenastaví mantinely, aby se jich osudy klientů nedotýkaly příliš. Na druhou stranu dobrovolnickou činnost nevykonávají denně, takže zde vzniká i určitý prostor pro rehabilitaci. Ale náročná činnost to rozhodně je, současně i radostná.

Jakých ohlasů se vám od klientů dostává?

Ohlasy jsou vždy kladné. Za necelé dva roky, co zde pracuji, jsem se nesetkala s tím, že by někdo byl nespokojený s přístupem dobrovolníka nebo se skutečností, že za ním vůbec někdo chodí. Z počátku u mnohých bývá ostych. Musí se znovu s někým seznamovat, pustit si ho do života. Chce to tedy oboustrannou velkou odvahu. Ale stojí to za to a vždy jsou obě strany rády, že se setkaly.

Proč myslíte, že lidé v dnešní době chtějí nezištně pomáhat?

Myslím si, že stejně jako za dob minulých, je pro lidi důležitá sounáležitost s druhými. A pořád ve společnosti zůstává jakási citlivost vůči potřebám, osamocenosti jiných a těch, kteří neměli v životě takové štěstí. Jsem z vesnice, a tak vím, že touha pomáhat a dělat věci zadarmo, je v lidech zakódovaná. Vezměte si dobrovolné hasiče, maminkovské akce pro děti, práci farníků nebo jiné spolkové činnosti. To všechno pořád frčí a je to přitom dobrovolnická činnost. Proto si myslím, že potřeba pomáhat je v nás hluboce zakořeněná.

Jak byste namotivovala případné zájemce, kteří práci dobrovolníka zvažují?

Já bych je namotivovala větou jedné naší dobrovolnice, která na otázku, co ji dobrovolnictví přináší, odpověděla: „Být dobrovolníkem znamená dělat radost druhým i sobě.“ A my si tento výrok dali i jako heslo našeho propagačního letáčku. Protože o tom to celé je.

Foto:
vlevo - Marta Valová
vpravo - deky pro potřebné
Lucie MÁLKOVÁZpět nahoru na obsah...

Porodní gauč v pelhřimovské nemocnici pomáhá maminkám najít si ideální polohu pro pohodlný a bezpečný porod
Nemocnice v Pelhřimově jako první na Vysočině disponuje moderním porodním gaučem, který je vybaven ergonomickým designem, maximalizuje pohodlí žen během porodu a umožňuje jim tak individuální polohu, což může snížit jejich úroveň stresu a bolesti. Uvedla to mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.
První maminkou, která moderní gauč v pelhřimovské porodnici vyzkoušela, byla paní Monika Valešková. „Jsem ráda, že jsem ke svému druhému porodu zvolila pelhřimovskou nemocnici. Porodní gauč byl pro mne velmi milým překvapením, protože jeho nastavitelné možnosti umožňují maminkám najít si ideální polohu pro pohodlný a bezpečný porod,“ sdělila Monika Valešková. Maminky mohou během porodního procesu trávit na gauči více času ve vertikálních polohách, například se o gauč různě opírat, ať v předklonu nebo záklonu, dále mohou klečet, být na čtyřech, nebo ležet.

"Nemocnice Pelhřimov děkuje Nadačnímu fondu Propolis 33 za podporu. Tento štědrý dar je důležitým prvkem pro zlepšení péče poskytované budoucím maminkám a přináší, díky své lehkosti, variabilitě a jednoduchosti, flexibilitu při porodu. Zároveň poskytuje vysokou úroveň bezpečnosti pro matku a novorozence a lékařům a porodním asistentkám umožňuje rychle reagovat na potřeby rodičky během porodu", doplnila mluvčí.

Porodní gauč do nemocnice v Pelhřimově přivezla zakladatelka Nadačního fondu Propolis 33 paní Lilia Khousnoutdinová spolu s paní Gabrielou Švadlenkovou, lektorkou Jemného Zrození a dulou a paní Veronikou Štěchovskou, porodní asistentkou, které poskytly personálu přednášku k možnostem využití této inovativní pomůcky.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Mladistvý posprejoval, co mu pod ruce přišlo; napáchal škodu za téměř čtyři sta tisíc korun
Žďárským policistům se ve spolupráci se strážníky Městské policie Velké Meziříčí podařilo objasnit sérii případů sprejerství, ke kterým docházelo v průběhu loňského roku a v měsíci lednu. Pachatel má na svědomí poškození několika různých objektů na Žďársku, kdy za jeho jednáním zůstala škoda bezmála čtyři sta tisíc korun. Teprve sedmnáctiletý mladík byl obviněn ze spáchání provinění, za který mu hrozí trest odnětí svobody až na jeden a půl roku.
V průběhu loňského roku začal ve Velkém Meziříčí a v několika případech i ve Velké Bíteši vzrůstat počet případů poškození majetku. Na různých místech ve městech pachatel ničil různými barevnými nápisy a obrazci, co mu pod ruce přišlo, ať to byly fasády domů a objektů, zídky, betonové podpěrné pilíře, rozvaděče, protihlukové stěny, ale i historická budova Židovské synagogy. Celkově nasprejoval na více než dvacet objektů nápisy typu FROST, THC, MOM, VIRO, MILVE, GZUZ a jiné. Případy policisté důkladně šetřili, prováděli ohledání, zadokumentování a shromažďovali poznatky a informace.

„Podařilo se nám ve spolupráci s městskou policií dopadnout podezřelého mladíka a na základě shromážděných důkazů jsme zahájili jeho trestní stíhání,“ řekl mjr. Bc. Radek Hraško, vedoucí oddělení obecné kriminality. Jak dále dodal, sedmnáctiletý mladík z Velkého Meziříčí byl obviněn ze spáchání provinění poškození cizí věci. Případ kriminalisté dále vyšetřují.

Při dopadení mladistvého sehrála důležitou roli výborná spolupráce policie s městskou policií. „V polovině ledna Městská policie Velké Meziříčí ve spolupráci s Policií ČR, obvodního oddělení Velké Meziříčí se významným způsobem podílela na odhalení pachatele sprejerství, kdy na základě poznatků od občanů a kamerových záznamu ztotožnila podezřelou osobu, čímž významně pomohla Policii ČR při odhalení pachatele,“ uvedl vedoucí městské policie Jan Klikar.
Michaela LÉBROVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj ukradl nářadí; muž ukradl v prodejně alkohol a maso, pral se s ostrahou
Neznámý zloděj ukradl z budovy, která je součástí areálu Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod na ulici Rozkošská, pracovní nářadí. V době od soboty 24. února do pondělních ranních hodin, pachatel z budovy, ve které jsou prováděny stavební práce, ukradl řezač spár, podružné rozvaděče a prodlužovací kabely, čímž způsobil škodu bezmála za sto tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli i ukradených věcech pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Muž byl přistižen při krádeži
Ze spáchání trestného činu je podezřelý čtyřiačtyřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl přistižen při krádeži v jihlavském obchodním domě. "V pondělí 26. února odcizil po jedné hodině odpoledne v prodejně maso a alkohol, z obchodu chtěl poté odejít bez zaplacení a zastavil ho pracovník ostrahy. Muž se ale odcizeného zboží odmítal dobrovolně vzdát a snažil se přivlastnit si jej za požití násilí. Přivolaní policisté podezřelého muže zajistili a odvezli na oddělení k provedení nezbytných úkonů", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu krádeže, případ policisté prověřují.

Střet vozidla se stromem
V pondělí 26. února před pátou hodinou odpoledne vyjížděli policisté k dopravní nehodě, kter se stala u Žirovnice na Pelhřimovsku. "Dvaasedmdesátiletý řidič jedoucí směrem na Počátky s osobním autem Škoda Fabia vyjel vpravo mimo silnici, kde narazil do vzrostlého stromu. Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidiče, který byl převezen zdravotnickou záchrannou službou do pelhřimovské nemocnice", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Přítomnost alkoholu byla u řidiče pomocí dechové zkoušky vyloučena. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžně vyčíslené škodě za více než padesát tisíc korun. Nehoda byla s řidičem vyřešena uložením pokuty v příkazním řízení. ((Foto)

Střet vozidel
V pondělí 26. února došlo po třetí hodině odpoledne na ulici Na Hrázi v Třešti na Jihlavsku k dopravní nehodě. "Dvacetiletý řidič auta Audi jel ve směru k náměstí a před ním jedoucí řidič osobního vozu Renault zastavil před přechodem, aby umožnil chodcům přejití vozovky. Řidič vozidla Audi nedodržel dostatečnou vzdálenost za automobilem před sebou a narazil do něj. Po nárazu bylo stojící auto Renault odraženo na přechodu a došlo k mírnějšímu střetu s přecházejícím chodcem, který uskočil směrem na chodník. Ke zranění, které by si vyžádalo okamžité lékařské ošetření, nedošlo", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Provedenou dechovou zkouškou u účastníků nehody požití alkoholu vyloučili. Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda za více než padesát tisíc korun. Řidič automobilu Audi je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Řidič je podezřelý z přestupků
V pondělí 26. února před desátou hodinou večer zastavili policisté v ulici Novoměstská ve Žďáře nad Sázavou osobní auto Renault. "Dechová zkouška byla u sedmatřicetiletého muže negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test u řidiče ukázal pozitivní hodnotu na amfetamin. Lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu v nemocničním zařízení se bezdůvodně odmítl podrobit. Policisté muži zakázali další jízdu. Řidičský průkaz mu zadržen nebyl, neboť policisté zjistili, že není držitelem příslušného řidičského oprávnění", informovala Michaela Lébrová. Řidič je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání na úseku dopravy.

Řidič pod vlivem alkoholu
V pondělí 26. února zastavili policisté kolem čtvrté hodiny odpoledne v ulici Hradecká v Telči na Jihlavsku auto Škoda Octavia. "U osmačtyřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,58 promile alkoholu, stejnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Řidič je podezřelý z přestupků
V pondělí 26. února zastavili policisté v ulici Koželužská v Třebíči auto Peugeot. "Dechová zkouška byla u šestatřicetiletého muže negativní. Test na zjištění ovlivnění návykovou látkou u něho ukázal pozitivní hodnotu na marihuanu. Požití drogy řidič i přiznal. Muž se dále odmítl podrobit lékařskému vyšetření a dopustil se tak přestupku. Policisté mu zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu", uvedla mluvčí policistů J. Kroutilová. Řidič je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   20. 4. 2024

• Legionář a úspěšný motocyklový závodník studoval gymnázium ve Velkém Meziříčí

Pátek   19. 4. 2024

• Mohelenská hadcová step má novou naučnou stezku i zázemí pro návštěvníky
• Dominika Mrkosová - policistka, plavkyně a maminka v jedné osobě. Z březnového plaveckého mistrovství přivezla na Vysočinu pět medailí
• Výstava S lilií i bez lilie připomene sté výročí třebíčského skautingu
• Z policejního deníku: opilý muž poškodil posuvné dveře na nádraží; způsobil nehodu a ujel
• Mladý cizinec zemřel při nehodě u Humpolce na dálnici D1, narazil do zaparkovaného kamionu

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024