Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 29.2 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Nebezpečné dráty elektrického vedení zabíjejí labutě u Havlíčkova Brodu
V lokalitě kaskády rybníků mezi Termesivy a Pohledskými Dvořáky u Havlíčkova Brodu pravidelně hnízdí labutě velké. Jenže tato lokalita je pro ně doslova smrtící. Přímo nad rybníky totiž prochází linka elektrického vedení (22 kV), která se labutím stává osudnou. Dráty zde mají na svědomí nejméně desítku usmrcených a nebo těžce zraněných labutí. Ochránci přírody s energetiky jednají o dalších opatřeních, která by situaci dokázala zlepšit.
Kromě linky 22 kV se v blízkosti kaskády rybníků nachází také další nebezpečné nadzemní vedení (400kV), které energetici vybudovali před přibližně pěti lety. Problematické je, že labuť si při letu drátů zpravidla nevšimne včas, svým těžkým tělem nedokáže dostatečně rychle zareagovat, upravit směr a do drátů narazí. Výsledkem je její úhyn nebo těžká zranění, se kterými, pokud si ji někdo všimne, končí v záchranné stanici v Pavlově. „Za posledních tři roky evidujeme čtyři příjmy labutí z této lokality, které se zranily nárazem do vodičů elektrického vedení. Uhynulé jedince ve stanici neevidujeme, ale lidé k nám v souvislosti s mrtvými labutěmi z této lokality pravidelně volají,” uvedl ředitel záchranné stanice Zbyšek Karafiát.

V roce 2022 tady vyvedla rodina labutí čtyři mláďata. „Během podzimu a zimy byly postupně pod dráty elektrického vedení nalezeny tři uhynulé labutě, čtvrtá střet přežila se zlomenou nohou. Od počátku letošního roku byly pod dráty nalezeny už dvě labutě. Téměř všechna zvířata uhynula přímo nad rybníky nebo nad řekou po střetu s dráty, ” informoval ředitel regionálního pracoviště Vysočina Agentury ochrany přírody a krajiny Václav Hlaváč s tím, že s energetiky už delší čas jednají o zabezpečení. Takových případů jsou však po republice stovky. Na úpravy jsou potřeba finance a energetici musí vedení kvůli pracím vypnout, takže to není úplně jednoduchá záležitost a reakce bývá v řádu měsíců až let.

Zvýrazňující prvky mohou snížit riziko
V současnosti jsou na elektrickém vedení (400 kV), pod kterým byla nalezena předposlední labuť, instalované ochranné prvky v podobě kulových balonů. Mají však třicetimetrové rozestupy, primárně jsou určeny pro letový provoz a jak dokazuje nález uhynulé labutě, svou funkci v případě ochrany ptactva dostatečně neplní. U linky (22kV), která vede přímo nad rybníky, je situace ještě horší. Na ní žádné viditelné prvky instalované nejsou.

Smrtící riziko by mohla snížit instalace zvýrazňujících prvků, které se lesknou, jsou viditelné i za tmy, labutě by na ně mohly lépe reagovat a nebezpečným drátům se ve větší míře vyhnout. Na vodiče se dají instalovat i z dronu. „Jde o minimalizování rizika. Pokud elektřinu povedeme vzduchem, vodiče budou pro ptactvo vždy nebezpečné,” upřesnil holý fakt Václav Hlaváč.

Nadzemní elektrické vedení může být osudné nejen labutím, ale také dalším druhům ptáků. Například pro kriticky ohroženého dropa velkého je doslova existenční záležitostí. Tento druh v některých oblastech Evropy vyhynul právě v důsledku usmrcení ptáků po nárazu do linek elektrického vedení.

Foto: archiv Václav Hlaváč, Agentura ochrany přírody a krajiny
Linka 22 kV vedoucí přes kaskádu rybníků je každoročně příčinou úhynu labutí.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Agresivní mladík je obviněn z trestného činu
Když byli policisté přivoláni k domu, kde se dle přijatého oznámení nacházel agresivní mladík, který ničil majetek, ještě nikdo netušil, že tím útočník teprve začíná. Nejen, že následně napadl zakročujícího policistu, ale o další útok se pokusil v policejním vozidle a v klidu nehodlal být mladík ani na záchytce. Kuráž a agresivitu mu dodaly téměř dvě a půl promile alkoholu, opilý byl i přes to, že mu ještě není ani osmnáct let. Mladík je obviněn ze spáchání trestného činu.
K případu došlo v druhé polovině února v Jihlavě. Před jednou hodinou v noci byli policisté přivoláni k domu, před kterým se nacházel agresivní mladý muž. Na místo vyjela hlídka situaci prověřit. Policisté šli směrem k domu za účelem provedení nezbytných úkonů. Podezřelý mladík se schovával, odmítal uposlechnout pokyny a náhle se proti jednomu z policistů rozeběhnul. Policista rychle zareagoval, při zákroku ale utržil ránu do oblasti hlavy a utrpěl tak zranění. Mladíka, který se choval stále útočně a agresivně, policisté zajistili. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 2,37 promile alkoholu. Opilý sedmnáctiletý mladík směřoval po lékařském vyšetření na protialkoholní záchytnou stanici. O další napadení se pokusil při svém transportu v policejním vozidle a v útoku vůči svému okolí opilý mladík pokračoval i při umístění na protialkoholní záchytné stanici.

Policisté informovali zákonného zástupce mladistvého. Místo činu ohledali a zadokumentovali. Prověřování případu převzali jihlavští kriminalisté. Provedeným šetřením policisté zjistili, že opilý mladík byl před útokem na návštěvě v bytě, kde poškodil vybavení, a proto byl ostatními přinucen odejít z bytu ven. Také na ulici se ale choval i nadále natolik agresivně, že si jeho násilné jednání vyžádalo přivolání policie.

Po vystřízlivění byl zadržený mladík převezen na oddělení. Policejní komisař zahájil na základě shromážděných důkazů jeho trestní stíhání. „Mladistvý je obviněn ze spáchání provinění násilí proti úřední osobě,“ řekl mjr. Mgr. Jakub Pivoňka, vedoucí oddělení obecné kriminality. Obviněný mladík byl v minulosti za trestnou činnost již trestán.

Po provedení nezbytných úkonů byl mladík propuštěn a je stíhán na svobodě. Případ kriminalisté dále vyšetřují.

V souvislosti s poškození vybavení bytu je mladík podezřelý ze spáchání přestupku proti majetku a dále přestupku proti veřejnému pořádku vzhledem k tomu, že neuposlechl výzvy policistů. Při zákroku proti němu situaci na místě navíc ztěžoval ještě jiný opilý muž, který rovněž odmítal uposlechnout opakované výzvy. Při dechové zkoušce policisté osmadvacetiletému muži naměřili hodnotu 2,41 promile alkoholu a také on střízlivěl na protialkoholní záchytné stanici. Podezřelý je ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Policisté šetří dále také podezření ze spáchání přestupkového jednání ze strany osoby, která mladistvému alkohol podala. O případu informovali rovněž odbor sociálně právní ochrany dětí.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Policisté hledají svědky nehody cyklisty v Havlíčkově Brodě
Policisté se obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci při šetření dopravní nehody, která se stala ve středu 28. února před jedenáctou hodinou dopoledne v Havlíčkově Brodě.
Šestapadesátiletý cyklista jedoucí na jízdním kole Olpran po chodníku od ulice Čechova směrem k ulici Humpolecká z dosud nezjištěné příčiny spadl v místě podchodu pod železniční tratí na komunikaci. Cyklista utrpěl těžké zranění a byl převezen zdravotnickou záchrannou službou do havlíčkobrodské nemocnice. Dechová zkouška s ohledem na zranění cyklisty nebyla provedena, proto byl zajištěn odběr krve v nemocnici. Po přijetí oznámení o dopravní nehodě provedli policisté šetření. Místo ohledali a zadokumentovali.

V souvislosti s šetřením dopravní nehody se policisté obracejí na veřejnost a uvítají svědectví osob, které havárii cyklisty viděly, popřípadě zaznamenaly jízdu cyklisty před samotnou nehodou a mohly by tak poskytnout důležité informace k dopravní nehodě. Zároveň se obracejí také na řidiče, kteří v danou dobu projížděli ulicí Čechova a Švermova a mají ve vozidle palubní kameru, která by jízdu cyklisty zaznamenala, aby se přihlásili na lince tísňového volání 158.
Michaela LÉBROVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj si odnesl z chaty různé nářadí; nález dělostřeleckého granátu
Do garáže v ulici Husova v Humpolci na Pelhřimovsku vnikl od pondělí 26. února do středečních večerních hodin za užití násilí do garáže a ukradl různé nářadí, jako kotoučovou pilu, pásovou brusku, ruční frézku, tlakovou myčku a jiné, čímž způsobil pachatel škodu za více než padesát tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po zloději a ukradených věcech pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Pozor na zálohy a platby předem!
Nakupování přes internet má svá rizika
Internetové obchody či různé portály s bazarovým zbožím se těší veliké oblibě a není to jen trend mladých lidí. Kupujícími jsou osoby napříč všemi věkovými kategoriemi. Nakupování přes internet má samozřejmě své výhody. Nemusíte nikde pobíhat po kamenných prodejnách, šetříte svůj čas a dnes již téměř vše objednáte z pohodlí domova, mnohdy i cenově výhodněji. Ale pozor! I nákupy přes internet s sebou přinášejí značná rizika, a to především v momentě, kdy za objednané zboží zaplatíte předem. Velmi častým podvodem také bývá, že vám kupující zašle odkaz na přepravní společnost, ale většinou jde o podvržené stránky, kde po vás požadují vyplnění veškerých údajů k platební kartě či vašemu účtu. Pamatujte! Kupujícímu stačí pouze číslo vašeho účtu, kam zašle smluvenou částku. Nic víc není potřeba sdělovat a uvádět.
Žena prodávala na internetovém portálu s použitým zbožím skříň v hodnotě sedmi tisíc korun. Na inzerát se jí ozval „kupující“, který jí po vzájemné domluvě zaslal falešný odkaz na doručovací službu, kde poškozená vyplnila veškeré údaje k její platební kartě a bankovnímu účtu. Tímto pachatel získal přístup do jejího internetového bankovnictví a bez vědomí a souhlasu poškozené z jejího účtu převedl částku téměř 1500 EUR.
Často se také setkáváme s podvody, kdy si kupující přes internet objedná zboží, přičemž v obdrženém balíčku se nachází zcela jiná věc, většinou nižší hodnoty, než kterou si kupující objednal.
Sám se o tom přesvědčil muž, který si přes internet objednal dvoje páry pánských trekových bot, které si nechal zaslat na dobírku. Balík si po obdržení SMS vyzvedl a zaplatil za jej. Když přišel domů a balík rozbalil, čekalo ho nemilé překvapení a místo objednaných bot za více než dva a půl tisíce korun byly v balíku dva páry plastových bot.
Jak se podvodníkům ve virtuálním prostředí bránit?
· Při nakupování na internetu buďte obezřetní
· Čtěte recenze týkající se internetových obchodů a prodejců
· Mnohé se dá vyčíst i v komentářích, popřípadě dohledat informace o prodejcích na bazarových portálech
· Na platbu předem přistupujte jen u ověřených prodejců
· V případě, že zboží prodáváte, stačí kupujícímu pouze číslo vašeho účtu
· Jestliže vám zašle kupující odkaz na dopravní společnost, přesvědčte se, že nejde o falešnou stránku (na první pohled se může zdát velmi věrohodná)
· Nikdy nevyplňujte údaje k platební kartě, ať již jste prodávající či kupující, raději proveďte platbu z internetového bankovnictví
· Nenechte se až příliš ovlivnit podezřele nízkou cenou
· Rizika s sebou nesou i nákupy ze zahraničních internetových stránek, a to především v momentě reklamací apod.
Michaela Lébrová

Vloupání do chaty
Policisté vloupání do rekreační chaty v Golčově Jeníkově na Havlíčkobrodsku. Zloděj v době počátku roku do odpoledních hodin středy 28. února vnikl po poškození oplocení na pozemek rekreační chalupy a následně i do samotné chaty, kterou prohledal. "Pachatel ukradl zahradní nářadí, pilu, televizor, obrazy a jiné věci, čímž způsobil majiteli škodu za téměř dvacet tisíc korun", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedli šetření a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a porušování domovní svobody. Případ prověřují a po pachateli a odcizených věcech pátrají.

Vloupání do chat
Policisté pátrají po pachateli, který v Jihlavě v chatové oblasti Staré Hory vnikl do dvou objektů. K případu došlo v době od pondělního odpoledne 26. února do středečního dopoledne. "Pachatel vnikl do chaty, ze které nic neodcizil. Dále vnikl na oplocený pozemek jiné chaty a vloupal se dovnitř, také v tomto případě ke krádeži nedošlo", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté provedli ohledání, zadokumentování a šetření v lokalitě. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu pokusu krádeže. Případ policisté prověřují.

Nález dělostřeleckého granátu
Ve vypuštěném rybníku Meziboří na Žďársku nalezl ve středu 28. února po čtvrté hodině odpoledne muž předmět připomínající munici. Přivolaní policisté místo nálezu zajistili a vyžádali si součinnost policejního pyrotechnika. Pyrotechnik z brněnské expozitury předmět identifikoval jako dělostřelecký granát, který zajistil a převezl k dalšímu opatření a následné likvidaci. (Foto)

Řidič je podezřelý z trestného činu
Ze spáchání trestného činu je podezřelý muž, kterého policisté přistihli při řízení vozidla, i když to má zakázáno. Ve středu 28. února zastavili po poledni v ulici Rooseweltova v Třešti na Jihlavsku auto VW. "Při kontrole zjistili, že třicetiletý muž z Jindřichohradecka má od konce loňského roku rozhodnutím městského úřadu vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do příštího roku. Dechová zkouška byla u řidiče negativní. Při provedeném testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou u něho policisté zjistili pozitivní hodnotu na amfetamin. Lékařskému vyšetření se muž odmítl bezdůvodně podrobit. Je tak podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání na úseku dopravy", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Řidič již v další jízdě nesměl pokračovat a policisté ho odvezli na oddělení k provedení nezbytných úkonů. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.

Žena řídila auto přes uložený zákaz
Ve středu 28. února zastavili policisté v ulici Šafaříkova v Moravských Budějovicích na Třebíčsku před třetí hodinou odpoledne auto Škoda Octavia. "Zjistili, že řidičkou je devětadvacetiletá žena, která řídit vozidla nesmí. Má totiž od konce loňského roku rozhodnutím městského úřadu vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel. Usednout za volant by směla až na začátku příštího roku. Dechová zkouška byla u řidičky negativní, testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou se odmítla bezdůvodně podrobit, stejně jako lékařskému vyšetření. Žena je tak podezřelá ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy", uvedla Jana Kroutilová. Policisté řidičce další jízdu zakázali. Policejní inspektor sdělil ženě ve zkráceném přípravném řízení podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   20. 4. 2024

• Legionář a úspěšný motocyklový závodník studoval gymnázium ve Velkém Meziříčí

Pátek   19. 4. 2024

• Mohelenská hadcová step má novou naučnou stezku i zázemí pro návštěvníky
• Dominika Mrkosová - policistka, plavkyně a maminka v jedné osobě. Z březnového plaveckého mistrovství přivezla na Vysočinu pět medailí
• Výstava S lilií i bez lilie připomene sté výročí třebíčského skautingu
• Z policejního deníku: opilý muž poškodil posuvné dveře na nádraží; způsobil nehodu a ujel
• Mladý cizinec zemřel při nehodě u Humpolce na dálnici D1, narazil do zaparkovaného kamionu

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024