Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 1.3 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Týrání skotu v chovu na Jihlavsku, řetězy zvířatům způsobily zranění
Kontrola inspektorů Státní veterinární správy (KVS pro Kraj Vysočina) zjistila v chovu skotu v Krasonicích na Jihlavsku týrání zvířat. Jednalo se zejména o nevhodné vazné ustájení dospělých kusů i telat, které zvířatům působilo zranění. Nedostatečná byla také podestýlka či napájení. Chovatel dostal závazný pokyn k odstranění nedostatků. Zároveň na něj bude podáno trestní oznámení.
Krajská veterinární správa pro Kraj Vysočina obdržela ve středu 28. února odpoledne podnět k prošetření výše zmíněného chovu. Součástí tohoto podnětu byl videozáznam, po jehož shlédnutí posoudila KVS situaci v uvedeném chovu jako závažnou. Hned následující den proto veterinární inspektoři v chovu provedli neohlášenou kontrolu.

Ta neúnosné podmínky v chovu potvrdila. Nejzávažnějším zjištěním byl chov zvířat vazným způsobem, při kterém byla vlivem řetězů celkem u osmi kusů narušena integrita kůže a podkoží s následným krvácením a zánětlivými procesy v různém rozsahu. Vazně bylo v ustájeno také šest nejmladších telat, což je zakázáno.

U dospělých kusů nebylo dostatečně podestláno. Zvířata v důsledku toho neměla k dispozici čistý a suchý prostor k ulehnutí. Skot byl silně znečištěn od výkalů, což svědčí o dlouhodobosti tohoto jednání. Část napájecích zařízení byla znečištěná a nefungovala.

Veterinární inspektoři na místě chovateli uložili závazný pokyn k odstranění výše zmíněných nedostatků včetně zajištění ošetření poraněných zvířat. Zda tak chovatel učinil, ověří KVS následnou kontrolou.

Chov zvířat v takovýchto podmínkách a způsobem nelze hodnotit jinak, než jako jejich týrání Jelikož nelze vyloučit, že uvedeným jednáním mohlo dojít ke spáchání trestného činu, podá KVS na chovatele trestní oznámení.

Petr VORLÍČEKZpět nahoru na obsah...

Lajdáctví nebo něco co oči nevidí?
Téma školy je do určité doby nedílnou součástí našeho života a je bez diskuze důležité pro naši budoucnost. Vzdělání nás formuje a připravuje na samotný život. Ať už každý má jiné priority, základní vzdělání je povinné. Co když se ale na cestě vyskytnou nějaké překážky, které nám samotné vzdělání komplikují? Přinášíme příběh našeho klienta, který se z jednou takovou komplikací potýkal.
„Přijde mi, že tě v poslední době něco trápí, je tomu tak?“

„Je to pro mě těžký, ale odešel od nás táta, který mě a moje sourozence celou dobu vychovával. Máma je z toho špatná. Navíc teď nemůže chodit do práce, protože se musí starat o moje mladší sourozence. Jak se furt stresuje a brečí, vůbec na mě nemá čas, když za ní přijdu. Mě to celý taky štve, chci ale už přijít jednou domů ze školy, mít pohodu a tu tam nemám.“

„Vnímám, že nemáš klid.“

„U nás je to všechno teď naruby. Sourozenci mi třeba pořád běhají do pokoje a nemám chvíli klid. Ani teď nemám čas na to se učit přes den no, dlouho do noci přemýšlím a pak se mi ráno nechce vstávat. Už několikrát jsem nešel do školy, a tak mám už absence. Mamce už svoje problémy říkat nechci. Nechci ji otravovat. Spolužáci mi už začali i říkat, že jsem „lajdák“. Nikdo to nechápe a neví, co se u nás děje. Čím dál tím víc se mi nechce do školy chodit. Teď jsi vlastně první člověk, kterému to říkám.“

Děti často slýchávají, jak je škola pro život důležitá: „Uč se, jinak z tebe nic nebude,“ nebo „Do školy chodit musíš!“ Ale co když to někdy není možné? Děti se dostávají do různých situací (odchod rodiče od rodiny, neklid v rodině, hlídání sourozenců, posměšky spolužáků atd.), které brání v tom, aby šly do školy, nebo se jim nechodí do školy snadno. Právě na tyto situace reaguje naše zařízení, NZDM Erko Jihlava. Společně s námi mohou hledat cestu, jak z této situace ven i učitelé, rodiče, blízký dítěte, kamarádi, a to právě doporučením na naši službu. Věříme, že společnými silami dokážeme nejen pochopit děti v této jejich nelehké situaci, ale zároveň jim pomoci.

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Erko Jihlava je sociální služba, která pomáhá dětem a mladým lidem ve věku od 6 do 26 let s řešením jejich nepříznivé sociální situace. Sídlí na Žižkově ulici 108 v Jihlavě. Provozní doba zařízení je na klubu od pondělí do čtvrtka od 12 do 17hodin a v pátek od 12 do 16hodin a v terénu jsou pracovníci k dispozici v úterý, čtvrtek od 13 do 17 hodin a pátek od 14 do 16hod. Více informací o službě se dozvíte na našich webových stránkách Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Erko Jihlava (charita.cz) a sociálních sítích Facebook a Instagram.
https://jihlava.charita.cz/co-delame-nase-sluzby/vypis-sluzeb/nizkoprahove-zarizeni-pro-deti-a-mladez/erko-jihlava/

Tým NZDM Erko Jihlava
Marek MAŠÁTZpět nahoru na obsah...

V Pelhřimově padly rekordy ve vzdušné akrobacii na šálách a na strapsech
Dva nové akrobatické rekordy - zdušná akrobacie na šálách – nejdelší výdrž v prvku Iron Cross a vzdušná akrobacie na strapsech, budou zapsány do připravované publikace Česká kniha rekordů 8, padly ve čtvrtek 29. února v Pelhřimově.
Vzdušná akrobacie na šálách – nejdelší výdrž v prvku Iron Cross

Barbora Zavadilová, akrobatka z Prahy (aerialdance.cz) dokázala vlastní silou setrvat v extrémně náročném prvku Iron Cross po dobu 1:31,98 minut. Při provádění daného prvku si akrobatka omotala dvě volně visící šály okolo paží a poté držela váhu celého svého těla rozpažením. Měřený čas byl spuštěn ve chvíli kdy se její paže odlepily od těla a zastaven byl, když se vrátily zpět do výchozí pozice.

Vzdušná akrobacie na strapsech

Duo Gravity Grace, Václav Brom a Barbora Zavadilová, akrobaté z Prahy, dokázali vydržet po dobu 2:15,14 min v akrobatickém prvku, při kterém je akrobat s roztaženýma nohama zavěšen v oblasti pasu na akrobatických strapsech v pozici hlavou dolů. Za ruce pod sebou drží akrobatku, která je také hlavou dolů a nohy má pokrčené v kolenou.

Rekordní výkony byly zapsány do České databanky rekordů v rámci tiskové konference pořádané Agenturou Dobrý den ve čtvrtek 29. února 2024 ve sportovní hale v Pelhřimově.
Luboš RAFAJZpět nahoru na obsah...

V třebíčské porodnici se 29. února narodily dvě děti, v Havlíčkově Brodě Izabela
V třebíčské porodnici se ve čtvrtek 29. února 2024 narodily dvě děti, holčička Meda a chlapec Zdeněk. V porodnici v Havlíčkově Brodě pak přišla na svět Isabela.
Děti narozené 29. února oslaví podle kalendáře svoje narozeniny jednou za čtyři roky. Oslavy však budou každý rok a obrovská láska a štěstí každý jeden den v roce.

Maminka malé Medy je porodní asistentka Veronika v nemocnici v Třebíči, Isabellka je vnučka paní primářky dětského oddělení v nemocnici v Havlíčkově Brodě, MUDr. Magdaleny Chvílové Weberové.

Foto:
obrázek vlevo - Meda s maminkou
obrázek prostřední - malý Zdeněk
obrázek vpravo - Isabellka se šťastnými novopečenými rodiči a s babičkou
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Opilý muž střílel na policejní auto, prý kvůli problémům v podnikání
Mimořádnou událost řešili policisté v neděli 25. února kolem půl páté odpoledne v Novém Městě na Moravě na Žďársku u místního obvodního oddělení. Ke vstupní bráně do dvora za budovou obvodního oddělení přišel muž a legálně drženou krátkou střelnou zbraní začal střílet na zaparkované osobní auto Hyundai iX35 v barevném provedení Policie České republiky. Poté, co opakovaně vystřelil, odhodil zbraň na zem a zvedl ruce nad hlavu. Ve služebním voze v době střelby nikdo neseděl. Službu konající policejní hlídka byla v tu dobu uvnitř budovy obvodního oddělení. Policisté muže zadrželi a střelnou zbraň, včetně dalšího střeliva, zajistili.
Vzhledem k tomu, že muž jevil známky silné podnapilosti, policisté u něho provedli orientační dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl pozitivní – 2,84 promile alkoholu. Muže jsme proto umístili na protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy k vystřízlivění. Na místo události vyjel kompletní výjezd služby kriminální policie a vyšetřování a probíhalo důkladné ohledání místa události, včetně ohledání a prohlídky poškozeného policejního vozidla. Při střelbě došlo nejen k poškození služebního vozidla Hyundai, ale také druhého zaparkovaného vozidla Škoda Kodiaq. Poškozeno bylo také dřevěné oplocení areálu, zděný sloupek u plotu, před kterým bylo vozidlo zaparkované. Poškození policisté ohledáním objevili také na fasádě rodinného domu, který stojí v sousedství policejního oddělení. Při tomto incidentu nebyl nikdo zraněn. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení. V pondělí v dopoledních hodinách policisté zadrženého muže převezli z protialkoholní záchytné stanice na obvodní oddělení v Novém Městě na Moravě, kde jsme pokračovali v procesních úkonech, zejména v jeho výslechu a dalším šetření. Policisté zahájili trestní stíhání muže a obvinili ho z přečinu poškození cizí věci a přečinu výtržnictví. Devětatřicetiletého muže stíháme na svobodě. Případ řeší také policisté z odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál, protože muž je držitelem zbrojního průkazu a držitelem dvou registrovaných zbraní, které policistům dobrovolně vydal, a tyto zbraně byly zajištěny.

Motivem činu měly být podle jeho vyjádření osobní problémy související s podnikáním, které chtěl muž vyřešit tím, že ho policisté zatknout a pošlou do vězení. Neměl prý v úmyslu nikomu ublížit a svého činu litoval. Výrazný vliv na jeho chování měla zcela určitě také poměrně vysoká hladina alkoholu. Dostat do vězení se skutečně nyní může, protože v případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Policisté potřebují zjistit totožnost muže z fotografie, o pomoc žádají veřejnost
Havlíčkobrodští policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování případu napadení muže, ke kterému došlo koncem ledna na vlakovém nádraží v Havlíčkově Brodě. Policisté by v zájmu prověřování potřebovali zjistit totožnost muže zachyceného na fotografii. Uvítají také, pokud se přihlásí svědci, kteří napadení viděli.
V pátek 26. ledna v době od 15:45 hodin do 16:15 hodin došlo v prostoru nádražní haly na ulici Nádražní k fyzickému napadení dosud neznámé osoby. Policisté zjistili totožnost podezřelého muže a byly zajištěny veškeré dostupné informace, včetně kamerových záznamů. Totožnost napadeného se však zjistit nepodařilo, neboť tento po napadení odjel vlakem do Jihlavy, odkud dále pokračoval nejspíše ve směru na Hruškové Dvory a své napadení do současné doby neoznámil.

Po přijetí oznámení provedli policisté v lokalitě šetření, místo ohledali a zadokumentovali. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví. Policisté shromažďovali získané informace i poznatky a zajistili také kamerové záznamy, které vyhodnotili.

Žádáme muže, zachyceného na fotografiích, aby se přihlásil na tísňové lince 158 nebo přímo kontaktoval obvodní oddělení Havlíčkův Brod, telefon 974 271 651, email hb.oop.havlbrod@pcr.cz. Dále žádáme občany, kteří muže poznali a vědí, o koho se jedná, nebo byli svědky fyzického napadení, aby se přihlásili se svým svědectvím na policii.
Michaela LÉBROVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky; jednačtyřicetiletý muž obtěžoval školačku, skončil ve vazbě
Do společných prostor bytového domu na ulici Krasíkovická v Pelhřimově se v době od úterý 20. února do odpoledních hodin včerejšího dne vloupal do domu neznámý zloděj, který se za užití násilí dostal do místnosti, ze které ukradl elektrokoloběžku dosud nevyčíslené hodnoty. Škoda přes deset tisíc vznikla poškozením dveří. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody. Po pachateli a odcizené koloběžce pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Muž obtěžoval školačku
Za mřížemi skončil jednačtyřicetiletý muž z Jihlavska, který si vyhlédl nezletilou školačku, snažil se s ní navázat komunikaci a prostřednictvím sociální sítě jí nakonec poslal své sexuálně laděné video. Dívka o komunikaci s neznámým mužem nestála a měla z něho strach, naštěstí si nepříjemnou situaci, do které ji dostal, nenechala pro sebe a svěřila se svým blízkým. Podezřelého muže kriminalisté zadrželi, jedná se o opakovaně soudně trestaného recidivistu, který byl v minulosti potrestán i za závažnou mravnostní trestnou činnost. Obviněný muž je stíhán vazebně.
Muž dívku velmi vzdáleně znal a věděl i o jejím nízkém věku. Naopak dívka jeho neznala. Nejprve ji prostřednictvím sociální sítě napsal. Komunikaci s ním dívka sice odmítla a nereagovala, muž se s tím ale nespokojil. Pokračoval v posílání textových a zvukových zpráv. Dívka měla z neznámého muže obavu a jeho komunikaci se snažila ukončit. Muž následně natočil video se sexuálním obsahem a vzkazem, ve kterém byl obnažený, a dívce jej poslal. Školačka poté vyhledala pomoc a následně přijali policisté trestní oznámení.
Případ začali prověřovat jihlavští kriminalisté, kteří podezřelého muže minulý týden v Jihlavě zadrželi. Muž směřoval do policejní cely a kriminalisté dále provedli domovní prohlídku v místě jeho bydliště.
Policejní komisař zahájil na základě shromážděných důkazů trestní stíhání zadrženého muže. „Jednačtyřicetiletý muž je obviněn z přečinu ohrožování výchovy dítěte, přičemž takový čin spáchal opětovně, a dále přečinu šíření pornografie,“ řekl mjr. Mgr. Jakub Pivoňka, vedoucí oddělení obecné kriminality. Obviněný muž byl v minulosti již vícekrát soudně trestaný za různorodou trestnou činnost. Ve věznici si odpykal trest za závažný násilný mravnostní čin. Naposledy byl muž odsouzen na konci loňského roku a až do roku 2026 je ve zkušební době podmíněného trestu odnětí svobody.
Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byl do vazby vzat a policisté ho odvezli do věznice. Případ kriminalisté dále vyšetřují.
Za trestnou činnost hrozí obviněnému muži až pětiletý pobyt za mřížemi.
Jana Kroutilová

Poškození vstupních dveří
Policisté pátrají po pachateli, který v Jihlavě poškodil vstupní dveře bytového domu a způsobil tak škodu přibližně za osm tisíc korun. K případu došlo v pátek 1. března po jedné hodině v noci. "Pachatel přišel k bytovému domu na ulici Březinova a poškodil skleněnou výplň vstupních dveří, na které hodil kámen", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku, po pachateli policisté pátrají.

Nezletilý mladík byl opilý
Ve čtvrtek 29. února před pátou hodinou odpoledne přijali policisté oznámení, že se v blízkosti Mariánského náměstí v obci Černovice na Pelhřimovsku pohybuje mladík, který je zřejmě pod vlivem alkoholu. "Policisté na místě zjistili, že se jedná o mladíka, kterému ještě nebylo osmnáct let. Dechová zkouška vykázala u mladíka pozitivní hodnotu s výsledkem 0,76 promile alkoholu. Opilého sedmnáctiletého mladíka si převzala do péče jeho matka. Policisté provedli šetření a informovali také odbor sociálně právní ochrany dětí", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Případ šetří a také zjišťují, kdo požití alkoholu chlapci umožnil.

Policisté vypátrali hledaného muže
Ve čtvrtek 29. února krátce před poledne vypátrali policisté muže, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Hledaného šedesátiletého muže vypátrali v obci Měřín na Žďársku. "Muže policisté zadrželi a odvezli ho na oddělení k provedení nezbytných úkonů, neboť na muže byl začátkem února vydán okresním soudem příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Po provedení všech nezbytných úkonů směřoval hledaný muž do brněnské věznice", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté budou zjišťovat, zda se muž nedopustil trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Řidič pod vlivem alkoholu
Ve čtvrtek 29. února po desáté hodině dopoledne odhalili policisté řidiče, který jel po ulici Žďárská v Novém Městě na Moravě na Žďársku pod vlivem alkoholu s osobním vozem Škoda Fabia. "Policisté provedli u sedmašedesátiletého řidiče dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 4,86 promile alkoholu. Opakované dechové zkoušky vykázaly hodnoty 2,38 a 1,96 promile. Vzhledem k velkému výkyvu naměřených hodnot byl řidič vyzván k lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení, s čímž souhlasil. Další jízda byla muži zakázána", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ prověřují.

Muž řídil přes uložený zákaz
Ve čtvrtek 29. února před jedenáctou hodinou večer zastavili policisté v obci Hranice na Havlíčkobrodsku osobní auto Audi A4. "Zjistili, že řidičem je jednatřicetiletý muž, který má na základě rozhodnutí okresního soudu uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, který by mu měl skončit v červnu příštího roku. Dechová zkouška byla u muže negativní. Policisté mu další jízdu zakázali", uvedla Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.

Řidič pod vlivem alkoholu
V pátek 1. března zastavili policisté po osmé hodině ráno v ulici Fibichova v Moravských Budějovicích na Třebíčsku auto Peugeot. "U osmatřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu jedno promile alkoholu. Opakovaná zkouška ukázala u řidiče hodnotu ještě vyšší. Policisté muži zakázali v jízdě pokračovat a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla Jana Kroutilová. Muži dále sdělili podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   20. 4. 2024

• Legionář a úspěšný motocyklový závodník studoval gymnázium ve Velkém Meziříčí

Pátek   19. 4. 2024

• Mohelenská hadcová step má novou naučnou stezku i zázemí pro návštěvníky
• Dominika Mrkosová - policistka, plavkyně a maminka v jedné osobě. Z březnového plaveckého mistrovství přivezla na Vysočinu pět medailí
• Výstava S lilií i bez lilie připomene sté výročí třebíčského skautingu
• Z policejního deníku: opilý muž poškodil posuvné dveře na nádraží; způsobil nehodu a ujel
• Mladý cizinec zemřel při nehodě u Humpolce na dálnici D1, narazil do zaparkovaného kamionu

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024