Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 3.3 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Výstava makrofotografií v nemocnici v Novém Městě na Moravě nabízí pohled na krásu skrytou v přírodě
Unikátní makrofotografie jsou nyní součástí foyer pavilonu chirurgických oborů v nemocnice v Novém Městě na Moravě. Snímky Lubomíra Dajče ze Žďáru nad Sázavou představují přírodu pod drobnohledem. Dlouholetý zaměstnanec Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy má k přírodě velice blízko. A stejně tak k fotografování.
„Fotografovat jsem začal v deseti letech a makrofotografii se aktivně věnuji třicet let. Fotím to, co se mi líbí,“ říká Lubomír Dajč. Makrofotografie jej doslova uchvátila. „Neumím fotit krajinky, i když se mi líbí. Makrofotografie je svět sám pro sebe. Je to tvůrčí proces, dá se s ní pohrát,“ vysvětluje Lubomír Dajč.

Jeho snímky podněcují divákovu fantazii, jen málokdy je na první pohled zřejmé, co stálo modelem. „Lidé většinou na první pohled nevidí, co na fotografiích vlastně je. I proto k nim přidávám popisky,“ podotýká žďárský fotograf.

Šestnáct barevných fotografií už si našlo své obdivovatele. „Jsem moc rád, že se v novoměstské nemocnici pořádají výstavy. Navštěvuji nemocnici poměrně často a výstavy mi pomáhají alespoň na chvíli zapomenout na všechna ta vyšetření, nemoci a trápení. Je to taková oáza klidu. Příjemné rozptýlení nejen pro nás pacienty, ale myslím, že i pro nemocniční personál. A fotografie pana Dajče jsou jedním slovem úchvatné,“ usmál se jeden z prvních obdivovatelů nové expozice.

Výstava ve foyer chirurgického pavilonu Nemocnice Nové Město na Moravě potrvá až do konce března.
Helena ZELENÁ KŘÍŽOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vandal poškodil v jihlavské zoo automat na kávu; opilý řidič elektrokoloběžky havaroval, se zraněním skončil v nemocnici v Brně
Neznámý vandal poškodil v době od pondělí 26. února do úterního dopoledne v pavilonu šelem v zoologické zahradě v Jihlavě automat na kávu, čímž způsobil škodu asi za dvacet tisíc korun. Pachatel poškodil automat v pavilonu šelem. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Zraněná žena nadýchala přes tři promile alkoholu
V pátek 1. března nalezli policisté po čtvrté hodině ráno v prostoru autobusové zastávky v obci na Chotěbořsku na Havlíčkobrodsku ležící ženu, která měla drobná zranění. "Přivolali na místo zdravotnickou záchrannou službu a padesátileté ženě poskytli nezbytnou pomoc. Byla značně opilá, neorientovala se a nekomunikovala. Policisté provedli šetření, při dechové zkoušce naměřili ženě hodnotu přes tři promile alkoholu. Zraněnou ženu odvezli zdravotníci na ošetření do nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Střet vozidel
Třiadvacetiletý řidič auta VW Golf jel v pátek 1. března před polednem po silnici u obce Stranná směrem na Rodinov na Pelhřimovsku a na přímém úseku došlo k bočnímu střetu s protijedoucím vozidlem Kia. "Při dopravní nehodě nedošlo ke zranění, které by si vyžádalo okamžité lékařské ošetření. Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda za více než třicet tisíc korun. Dechovou zkouškou policisté u obou řidičů požití alkoholu vyloučili a dopravní nehodu šetří", informovala J. Kroutilová.

Opilý řidič elektrokoloběžky havaroval, záchranáři jej převezli se zraněním do Brna
V pátek 1. března po deváté hodině dopoledne se stala na silnici u obce Sedlec na Třebíčsku dopravní nehoda. "Řidič jedoucí na elektrokoloběžce ve směru na Vícenice u Náměště nad Oslavou se zřejmě plně nevěnoval řízení a havaroval na komunikaci. Při dopravní nehodě se řidič zranil a byl zdravotnickou záchrannou službou transportován do brněnské nemocnice", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. U muže provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 2,4 promile alkoholu a obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Dopravní nehodu a veškeré její související okolnosti policisté šetří. Řidič je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání na úseku dopravy.

Řidička pod vlivem alkoholu
Ze spáchání trestného činu je podezřelá osmatřicetiletá žena, která řídila vozidlo, i když byla pod vlivem alkoholu. Ve čtvrtek 29. února zastavili policisté po osmé hodině večer v obci Osová Bítýška automobil VW a provedli kontrolu. "U ženy při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,14 promile alkoholu a opakované zkoušky u ní ukázaly hodnoty ještě vyšší. Řidičský průkaz při kontrole nepředložila a dopustila se tak přestupku na úseku dopravy. Policisté ženě zakázali v jízdě pokračovat", informovala Jana Kroutilová. Řidička je podezřelá ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Přednáška První letadlo nad Jihlavou. Životní osudy místního rodáka, který přistál v Jihlavě v srpnu 1911
Přednáška První letadlo nad Jihlavou. Životní osudy místního rodáka, který přistál ve městě v srpnu 1911 v podání Michala Plavce z Národního technického muzea se bude konat v úterý 5. března od 17 hodin v malovaném sále v muzeu Vysočiny na Masarykově náměstí v Jihlavě.
Karel Stohanzl byl synem jihlavského učitele. Narodil se 21. března 1879. V srpnu 1910 se stal 12. rakouským diplomovaným pilotem. Na začátku září 1911 se měl účastnit vojenských manévrů na dnešním slovensko-maďarském pomezí. Přesvědčil velení, aby mu povolili let do rodné Jihlavy z Vídeňského Nového Města. Povolení dostal a 28. srpna 1911 po 215 kilometrech letu přistál v blízkosti nádraží v místech dnešního Bedřichova. Nad městem podnikl ještě jeden zkušební let, než letadlo rozmontoval a odeslal železnicí do Horních Uher. Stal se vůbec prvním pilotem, který kdy přistál v Jihlavě, a dokonce byl i místním rodákem.

Během války aktivně sloužil jako velitel a učitel létání v rakousko-uherském vojenském letectvu. Po válce se stal státním příslušníkem Republiky československé a projevil svůj zájem o automobilismus. Přestěhoval se do Brna, kde nejdříve pracoval jako prodejce automobilů Laurin & Klement. Později vstoupil do služeb Československé zbrojovky, kde testoval automobily značky Z. S nimi dosáhl v letech 1928 a 1929 několika vítězství, včetně 1. cena v kategorii sportovních automobilů do objemu 1,1 litru v prestižních závodech Zbraslav — Jíloviště a Soběšice. V roce 1929 odešel ze Zbrojovky.

Po německé kapitulaci spáchal v Brně 28. května 1945 spolu s manželkou sebevraždu, zřejmě protože byl německé národnosti.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024

• Přednáška o cestování Habsburků do českých zemí v Telči
• Dvě jedničky zazáří na narozeninovém dortu krasavice táborské zoo pumy Líly
• Z policejního deníku: zloděj si ze stavební buňky odnesl nářadí; nákup aut ze zahraničí má svá rizika
• ČEZ dokončil údržbu a spustil třetí výrobní blok jaderné elektrárny v Dukovanech

Úterý   2. 4. 2024

• Příchod rodu Collaltů na Brtnici
• Papoušci už nebudou cestovat na zimu pryč. Táborská zoo postaví moderní ptačí dům
• PodpoVRCHem v jihlavské zoo o Pobřeží slonoviny se zoologem Janem Pluháčkem
• O Velikonocích se na Vysočině stalo pětadvacet nehod, zemřel dvaačtyřicetiletý motorkář
• V Třešti vjel cyklista před motorkáře, ten havaroval a cyklista od nehody ujel. Policisté hledají svědky
• Po střetu auta s autobusem v Řehořově utrpěli čtyři lidé zranění
• Řidič se s autem Ferrari řítil po dálnici na Vysočině rychlostí 218 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: zloděj ukradl jízdní kola; motorkář utrpěl po nárazu do domu zranění

Pondělí   1. 4. 2024

• Povídání o historii i životě včel v novoměstském kulturním domě
• František Bernard Vaněk, autor románu Na krásné samotě, zemřel 1. dubna 1943 v Dachau

Sobota   30. 3. 2024

• Peter Ernst Leupold von Löwenthal se zasloužil o stavbu jihlavské nemocnice
• Je přestupný rok, v Telči vyrazí na velikonoční pondělí do ulic pomlazovat chlapce něžné pohlaví
• Po nehodě nákladního auta u Stránecké Zhoře na dálnici D1 ležela rozsypaná zelenina

Pátek   29. 3. 2024

• Koulení vajec, závody koledníků s výslužkami, je oblíbená hra na Polensku
• Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte
• Jarní blokové čištění ulic v Jihlavě začne v úterý 2. dubna

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024