Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 27.3 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
Staročeské Velikonoce zahájí ve dnech 30. - 31. března letošní sezonu na Michalově statku v Pohledi u Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Návštěvníci nahlédnou do života obyvatel selského statku o velikonočních svátcích v časech před zrušením poddanství v Čechách.
Vyzdobená světnice s prostřenou tabulí ukáže, co se o velikonocích jedlo a pilo. Pokud to dovolí podmínky na dvoře (počasí) budou k vidění i ukázky některých jarních prací a příprava polního nářadí. Uvidí také krávy původního českého plemene česká červinka.

V sobotu 30. března vystoupí na statku folklorní soubor Škubánek ze Světlé nad Sázavou se svým velikonočním programem - vynášení smrtky, dívčí koleda s novým lítem, obchůzka s řehtačkami apod. Vystoupení začínají v: 10.30, 11.30, 13.30 a 14.30 hodin.

Ukázky drobných řemesel a prodej velikonočních výrobků bude probíhat na vejminku a v přilehlé chalupě bezzemka. V místním hospodě u Františka Josefa mohou lidé ochutnat tradiční velikonoční jídla. Otevřeno je po oba dny od 10 do 17 hodin.

Michalův statek nabízí návštěvníkům návrat do života selského lidu na haberském panství v období po konci třicetileté války až do zrušení poddanství v českých zemích v roce 1848.
Zemědělská usedlost je štítově orientovaná do návsi, jejíž dvůr je ze všech stran uzavřen obytnými a hospodářskými stavbami. Vstup do dvora je zabezpečen dřevěnou branou s vrátky. Obytná část se skládá ze síně, světnice, černé kuchyně a komory. Hospodářskou část tvoří chlév, špejchar, kolna na nářadí, sklepy na potraviny a brambory, studna a stodola.
V bývalém sadu stojí od roku 1924 nejmladší stavba - vejminek.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
Řemesla našich předků, meziříčské židovské obyvatelstvo, zámecké pověsti o čertovi či o bílé paní Eleonoře. To je rozmanitá nabídka speciálních programů muzea ve Velkém Meziříčí, ze kterých mohou školní třídy vybírat i v letošním roce. Všechny školní programy vychází z historie Velkého Meziříčí, a tak se žáci a studenti poutavou formou seznámí s dějinami regionu.
Pro nejmenší děti jsou připraveny programy s loutkami a pověstmi Čertova studna a Bílá paní Eleonora, které dětem přiblíží historii poutavou a neotřelou formou. Díky tomu se seznámí se zámkem a jeho historií a pomyslně se přenesou třeba i do nedalekého Netína.

Během programu Zlaté dno meziříčských řemesel a cechů žáci zase zjistí, jak rozmanitá řemesla v Meziříčí byla, kolik tu bylo cechů a že mnoho řemesel máme dochovaných v našich příjmeních. Během zhruba hodinového setkání si ti nejmenší zazpívají, větší žáci si zase zasoutěží třeba v pexesu a budou poznávat předměty z depozitáře.

A kdo bych se chtěl blíže seznámit s židovskou tematikou, ten může zavítat na program nazvaný Meziříčská Davidova hvězda. Během procházky židovskou částí města vyslechnou zajímavé informace týkající se třeba meziříčských synagog a židovského hřbitova, získají také povědomí o zvycích, svátcích či obřadech.

Programy muzeum nabízí od dubna do října, výjimkou je pouze program Bílá paní Eleonora, který je možné objednávat pouze na květen a červen. Vždy je třeba si rezervovat konkrétní termín, a to buď telefonicky na čísle 566 522 206, nebo mailem na cejnkova@muzeumvm.cz.
Jednotná cena programů je 40 korun za žáka, výjimkou je program Meziříčská Davidova hvězda, který je zpoplatněn 50 korunami za žáka.
- muz -Zpět nahoru na obsah...

Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
Celkem šest operačních sálů jihlavské nemocnice je vybaveno novými anesteziologickými přístroji. Jedná se o vybavení, které je nutné ke každé operaci. Umožňuje totiž bezpečnou aplikaci inhalačních anestetik a zajišťující ventilaci a oxygenaci pacienta.
Anesteziologické přístroje jsou klíčovou součástí chirurgických procedur, umožňující monitorování a udržování vitálních funkcí pacientů během operací. „S těmito novými zařízeními budeme schopni ještě přesněji a bezpečněji řídit anestezii, což má přímý pozitivní vliv na zotavení pacientů a snižuje riziko komplikací,“ říká primář ARO Vít Bárta.

Přístroj umožňuje lékařům řídit množství anestetik dodávaných pacientovi během operace, aby udrželi stabilní úroveň anestezie. Anesteziologický přístroj může být vybaven ventilátorem, který pomáhá udržovat správnou ventilaci pacienta, zejména pokud je pacient v celkové anestezii. Přístroj monitoruje důležité vitální funkce pacienta, jako jsou srdeční tep, krevní tlak, saturace kyslíku v krvi a hladina oxidu uhličitého v dýchacím systému. To umožňuje lékařům neustále sledovat stav pacienta a reagovat na případné komplikace. Moderní anesteziologické přístroje jsou vybaveny různými bezpečnostními mechanismy, jako jsou alarmy na detekci nepříznivých změn ve vitálních funkcích pacienta nebo možnost automatického přepnutí na nouzové zdroje kyslíku v případě selhání zdroje.

Ročně provedou na operačních sálech jihlavské nemocnice zhruba sedm tisíc operací. Pět tisíc z nich je plánovaných, zbytek jsou akutní operace. Sály využívají chirurgové, ortopedi, traumatologové, gynekologové, urologové a také lékaři ORL. Výkony zde podstupují jak děti, tak dospělí pacienti. Anesteziologické přístroje vyšly celkem na 6 550 000 korun a pořízeny mohly být díky evropským dotacím.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
Na oplocený pozemek a následně do garáže u domu v obci Oudoleň na Havlíčkobrodsku se od pondělí 25. března do večerních hodin následujícího dne vloupal neznámý zloděj, který tu ukradl motorové pily, elektrický hoblík, přímočarou pilu, vibrační brusku a jiné nářadí. Pachatel napáchal škodu za téměř deset tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu porušování domovní svobody, po pachateli a odcizeném nářadí pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Opilá žena skončila na záchytce
V úterý 26. března po páté hodině odpoledne si policisté během obchůzkové služby všimli ženy, která ležela na chodníku na ulici Horní ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. "Policisté zjistili, že se jedná o značně opilou šedesátiletou ženu, která nebyla schopna vstát, chodit a komunikovat. Žena se nebyla schopna podrobit dechové zkoušce a ohrožovala svůj život a zdraví. Policisté ženu zajistili a převezli ji na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová.

Řidič narazil s autem do stromu
Ve středu 27. března, po čtvrté hodině ranní vyjížděli policisté k dopravní nehodě, která se stala mezi obcemi Rokytno a Kuklík na Žďársku. "Osmatřicetiletý řidič jedoucí s osobním autem Peugeot se při průjezdu zatáčkou plně nevěnoval řízení, zřejmě na okamžik usnul, přejel s vozidlem do protisměru, kde narazil do dopravního značení a následně vyjel do lesního prostoru, kde vozidlo narazilo do vzrostlého stromu a došlo k jeho převrácení na bok. Při dopravní nehodě utrpěl řidič zranění a byl převezen zdravotnickou záchrannou službou do nemocnice", uvedla Michaela Lébrová. Policisté dechovou zkouškou u řidiče požití alkoholu vyloučili. Vlivem dopravní nehody vznikla předběžně vyčíslená škoda za 65 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. (Foto - horní obrázek)

Řidička havarovala
V úterý 26. března před jedenáctou hodinou dopoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala u Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku. "Šestadvacetiletá řidička jedoucí s osobním autem Fiat ve směru k obci Písečné vlivem nepřiměřené rychlosti po projetí zatáčky nezvládla řízení a vyjela s vozidlem mimo silnici, kde havarovala. Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidičky, která byla převezena zdravotnickou záchrannou službou do novoměstské nemocnice", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu u řidičky policisté vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžně vyčíslené škodě za více než 300 tisíc korun. Dopravní nehoda byla s řidičkou vyřešena uložením pokuty v příkazním řízení. (Foto - spodní obrázek)

Dopravní nehoda
V úterý 26. března po deváté hodině večer vyjížděli policisté k dopravní nehodě do obce Brtná na Pelhřimovsku. "Seniorka jedoucí s osobním vozem BMW nezvládla řízení auta a narazila do zděného oplocení u domu. Při dopravní nehodě ke zranění osob nedošlo", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu u řidičky vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžně vyčíslené škodě za 80 tisíc korun. Dopravní nehoda byla s řidičkou vyřešena na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

Řidič pod vlivem alkoholu
V úterý 26. března po druhé hodině odpoledne zastavili policisté v ulici Novoměstská v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku osobní auto Škoda. "U třiačtyřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,55 promile alkoholu. Opakované dechové zkoušky přítomnost alkoholu potvrdily. Následně se muž podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení. Policisté muži zakázali v další jízdě pokračovat a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla M. Lébrová. Muži je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Vozidlo řídil i přes vyslovený zákaz
Policisté kontrolovali v úterý 26. března auto Citroen C5, které řídil devětadvacetiletý muž. S vozidlem projížděl po ulici Okružní v Jihlavě a na ulici U Břízek vozidlo policisté zastavili k provedení silniční kontroly. "Policisté při kontrole řidiče a jeho řidičského oprávnění zjistili, že za volantem nemá co dělat, protože mu byl na základě trestního příkazu okresního soud v Třebíči uložen kromě jiného zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel v délce čtyřicet dva měsíců s platností do února roku 2026", uvedla mluvčí policistů Dana Čírtková. U řidiče policisté provedli dechovou zkoušku, která měla negativní výsledek. Poté policisté řidiče vyzvali aby se podrobil testu na zjištění případné přítomnosti návykových látek, kterému se však bezdůvodně odmítl podrobit. Policisté muže zadrželi jako osobu podezřelou ze spáchání přečinu a převezli na obvodní oddělení k provedení dalších nezbytných procesních úkonů. Ve věci policisté vedou zkrácené přípravné řízení a muži sdělili podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí. Policisté současně zadokumentovali přestupek, který spočíval v odmítnutí podrobit se na výzvu policisty testu na návykové látky. Tento přestupek odevzdají k projednání místně příslušnému správnímu orgánu. Za tento přestupek hrozí ve správním řízení pokuta od 25 000 do 75 000 korun, zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení vozidel na osmnáct měsíců až tři roky a šest trestných bodů.

Za volant usedla pod vlivem alkoholu
Policisté kontrolovali v úterý 26. března krátce před dvaadvacátou hodinou osobní auto Škoda Fabia, které řídila devětadvacetiletá žena. Řidička jela z Komenského náměstí v Třebíči a jela na ulici Sokolská, kde ji zastavili policisté, kteří řidičku vyzvali, aby předložila doklady potřebné pro řízení a provoz vozidla a poté ji vyzvali k provedení dechové zkoušky. "Její výsledek byl pozitivní - 0,90 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek mělo také opakované měření - s výsledkem 0,85 promile alkoholu v dechu. Řidička s naměřenými hodnotami souhlasila a lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu nepožadovala. Požití alkoholických nápojů doznala. Policisté ženě zadrželi řidičský průkaz a zakázali jí další jízdu", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Přestupek v dopravě policisté zadokumentují a odevzdají k řešení místně příslušnému správnímu orgánu. Za tento přestupek hrozí ve správním řízení pokuta od 7000 do 25 000 korun, zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení vozidel na šest až osmnáct měsíců a šest trestných bodů.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu
Jihlavští kriminalisté dopadli dva muže, kteří distribuovali dalším lidem pervitin. Muži jsou příbuzní, minulý týden tak policisté při zákroku ukončili rozjíždějící se drogový rodinný podnik. Prodat už zadržení muži nestihli kolem padesáti gramů drog, které převáželi ve vozidle. Jejich auto policisté zastavili a oba muži skončili v cele. Jeden z nich si teprve vloni v létě odpykal trest odnětí svobody za předchozí drogový delikt a s další trestnou činnosti tak začal krátce po svém propuštění. Devětačtyřicetiletý muž je stíhán vazebně. Obvinění z trestného činu čelí také jeho o čtyři roky mladší komplic.
V sobotu 23. března zadrželi kriminalisté ve spolupráci se speciální jednotkou Dukovany oba podezřelé muže v Brtnici. Muži jeli ve večerních hodinách vozidlem Škoda Superb, mířili do Jihlavy a vezli si s sebou pervitin určený k prodeji. Radost jim ale záhy překazil policejní zákrok. Řidič i jeho spolujedoucí putovali s pouty na rukou na jihlavské policejní oddělení. Kriminalisté provedli prohlídku vozidla. Zajistili sáčky s krystalickou látkou vážící celkem přes pět desítek gramů.

Policejní komisař zahájil na základě shromážděných důkazů trestní stíhání obou zadržených mužů ve věku pětačtyřicet a devětačtyřicet let, oba jsou z Jihlavska. „Starší ze zadržených mužů je obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy,“ řekl mjr. Mgr. Jakub Pivoňka, vedoucí oddělení obecné kriminality s tím, že druhý muž je stíhán v souvislosti se spácháním přečinu. Oba obvinění muži byli v minulosti již soudně trestáni a odpykali si i nepodmíněné tresty odnětí svobody. Mladší byl odsouzen vícekrát za různorodou trestnou činnost, brány věznice opustil teprve na konci loňského roku. Devětačtyřicetiletý muž byl odsouzen za drogovou trestnou činnost k trestu odnětí svobody a vloni v létě byl podmíněně propuštěn se zkušební dobou až do roku 2029.

Oba muži jsou obviněni z toho, že společně jeli pro pervitin, který si převzali a vezli do Jihlavy za účelem prodeje. Pervitin oba poskytovali dalším lidem.

Obviněný devětačtyřicetiletý muž je stíhaný vazebně a policisté ho odvezli do věznice. Druhý muž byl po provedení nezbytných úkonů ze zadržení propuštěn a je stíhání na svobodě. Případ kriminalisté dále vyšetřují.

Za zvlášť závažný zločin lze uložit trest odnětí svobody až na deset let, v případě přečinu hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   22. 5. 2024

• Policisté pátrají po sedmnáctileté Stefanii s dvouměsíční dcerou, nevrátila se z vycházky do zařízení pro mládež v Černovicích
• Lesem u Tří studní se rozezní tóny světoznámé kantáty Bohuslava Martinů Otvírání studánek
• Jihlavská rodačka žijící v Německu dostala od syna k pětadevadesátým narozeninám plyšového ježka
• Policisté v Novém Městě na Moravě a okolí dohlédnou během Světového poháru horských kol na dopravu a veřejný pořádek
• Z policejního deníku: zloděj ukradl složené lešení; řidič skončil s autem v rybníce

Úterý   21. 5. 2024

• Naučte se tvarovat bonsaj a odneste si z jihlavské zoo vlastnoručně upravený stromek
• V psím útulku v Havlíčkově Brodě čekají na nové páníčky čtyři štěňátka
• Nový přístroj urychlí zdravotníkům v jihlavské nemocnici výsledky vyšetření infekcí, zánětů i rakoviny
• Policisté pátrají po třináctileté Michaele z Jihlavy, odjet měla údajně za kamarádkou do Brna
• Ve Žďáře nad Sázavou byl v kolejišti nalezen mrtvý muž, srazil jej vlak
• Z policejního deníku: zloděj ukradl televizory, mikrovlnky i varné konvice; mladík se opil, skončil v nemocnici

Pondělí   20. 5. 2024

• Motorkář utrpěl po střetu s dodávkou vážné zranění
• V jaderné elektrárně v Dukovanech oslavují Světový den včel
• Vražda nevinného mučedníka na nádvoří jihlavského soudu
• Výstava open per4mance 2024 na zámku v Třebíči doprovází multižánrový festival Zámostí
• Z policejního deníku: opilý agresivní muž rozbil dveře; opilí řidiči skončili na záchytce

Neděle   19. 5. 2024

• Návštěvníky havlíčkobrodského koupaliště čekají nové herní prvky, třeba pískoviště pro nejmenší nebo hřiště na pétanque
• Odpoledne na Šmeralově statku v Třebíči s folklorní muzikou i pletením košíků
• Výstava Co přinesl obchvat v havlíčkobrodském muzeu nabídne unikátní nález středověkého rudního mlýna
• Z policejního deníku: krádež plotu, zloděj si odnesl nádobí i sekeru; opilý řidič boural

Sobota   18. 5. 2024

• Výstava fotografií Jaroslava Hedvábného s titulem Toulky Moravským Toskánském v jihlavské muzejní kavárně
• Policista roku 2023 – dva tituly zamířily na Vysočinu. Vítězem v kategorii Tým roku se stal vysočinský pracovní tým Falešný bankéř
• Sarajevo 1914: Řidič, který vstoupil do dějin, pocházel z Telče
• Festival Ji.hlava se prodlužuje a otevírá se místnímu publiku
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: zpracování lnu
• Zvířecí rodinu v táborské zoo rozšířil mýval Rocket. ZOO Tábor je jediná zoo v Česku, která mývaly může přijímat

Pátek   17. 5. 2024

• Zoologická zahrada v Jihlavě získala slona za za odchov čtyř mláďat aligátora čínského
• Z policejního deníku: policisté dopadli sprejera; pohřešovaného mladíka z Čáslavi vypátrali policisté na Vysočině
• Jihlavský magistrát rozesílá občanům pokyny k platbě za odpady e-mailem
• Jihlavští kriminalisté dopadli pětatřicetiletého zloděje, který kradl rybářské náčiní, jízdní kola i dveře
• Primář Karel Křikava: Chirurgie je náročný, ale velmi krásný a naplňující obor
• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři zodpoví dotazy

Čtvrtek   16. 5. 2024

• Setkání u jinošovských studánek s chlebem, solí i muzikou
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do října
• Policisté zadrželi muže, který falšoval vstupenky nejen na MS v hokeji. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohou být falešné!
• Nakažlivá klíšťata: Jak se vyhnout nebezpečí?
• Z policejního deníku: mladík poškodil dopravní značení

Středa   15. 5. 2024

• Muzejní noc ve Velkém Meziříčí v duchu cesty do minulosti díky stroji času Nikoly Tesly
• Energetici nečekaně procvičovali, jak se zachovat v případě mimořádné události. Došlo i na ukrytí!
• Na mostě v osadě Pohledští Dvořáci u Havlíčkova Brodu je omezená doprava, důvodem je jeho rekonstrukce
• V rámci Muzejní noci se v Třešti můžete vydat za sovami na Javořici či si prohlédnout výstavu fotografií Přírodou Třešťska
• V jihlavské nemocnici nejen onkologickým pacientům bude sloužit magnetická rezonance i CT
• Jihlavští strážníci dopadli agresivního muže, který napadl pár slovně, poté uhodil muže pěstí do obličeje, skončil v poutech
• Z policejního deníku: v Horní Cerekvi utonul pětačtyřicetiletý muž

Úterý   14. 5. 2024

• Pod barokním chrámem zapsaným v UNESCO ve Žďáře nad Sázavou se opět pasou beránci
• Při požáru teletníku v Rozseči uhynulo devět telat, vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu
• Vzpomínková procházka ve Velkém Meziříčí
• Hejno plameňáků v jihlavské zoologické zahradě se rozrůstá o mládež
• Přijďte do táborské zoo spočítat zvířata z amerického kontinentu a otestovat svoje znalosti
• Rychlý nástup jara a mrazy zničily sadařům úrodu, ale části zemědělců dává počasí naději. Rozhodne jeho vývoj v květnu a červnu
• Lubomír Vaněk v Pelhřimově usmažil podobiznu za necelých pět minut
• Z letadla, které spadlo u Luk nad Jihlavou, zbyly ohořelé trosky, škoda je dva miliony korun
• Z policejního deníku: opilý muž skončil na záchytce; auto srazilo nezletilou chodkyni

Pondělí   13. 5. 2024

• Na Vysočině hrozí nebezpečí požárů, foukat bude čerstvý vítr
• U Luk nad Jihlavou spadlo letadlo, na místě zemřel jeden člověk
• Hysterie okolo medvědů na Slovensku se stupňuje. Životem na ní doplatilo i dvouleté mládě
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny jsou nové lavičky
• Z policejního deníku: vandal počmáral garážová vrata, okna a skříň elektrorozvaděče

Neděle   12. 5. 2024

• Muzeum ve Velkém Meziříčí oslaví svůj svátek bezplatným vstupem, expozice nabízí k vidění třeba kapesník s krví Františka Ferdinanda
• Pelhřimovská nemocnice oslavila Mezinárodní den sester
• Z policejního deníku: zloděj ukradl spícímu člověku batoh i s doklady; opilý řidič bez řidičáku utekl od nehody
• Policisté na člunech kontrolovali přehradu Vír na Žďársku

Sobota   11. 5. 2024

• Slavnostní otevření Stříbrného domu v Jihlavě doplní po celý víkend kulturní i vzdělávací program
• Publikace Hrad Štamberk u Telče bude pokřtěna a představena zájemcům
• Místo chleba v ruce kvér

Pátek   10. 5. 2024

• Auto v Pelhřimově vjelo do hlavního vchodu prodejny
• Jihlavský tunel bude prakticky celý víkend pro veškerou dopravu uzavřen
• Kraj Vysočina podpoří výkup cenných mokřadů Na Skřivánku, jejímž novým obyvatelem je také dudek chocholatý
• Nezaměstnanost na Vysočině klesla na 2,8 procenta a dohnala Prahu. Maminky si zaslouží lepší pracovní uplatnění
• Z policejního deníku: motorkáři bourali; za volantem pod vlivem alkoholu i drog

Čtvrtek   9. 5. 2024

• Surikaty v táborské zoo vyhlíží návštěvníky
• Procházka údolní nivou meandrujícího Stržského potoka ukáže krásy květnatých luk
• Novoměstské farmářské trhy doprovodí šedesátičlenný dechový soubor Z-UŠáci
• Léto se blíží! Zažádejte si včas o cestovní doklad
• Dětem byly předány ceny za výtvarná a literární díla na téma Bezpečná doprava budoucnosti
• Dobrovolníci v třebíčské nemocnici natírali, obkládali, pleli či ošetřili zeleň
• Z policejního deníku: Na dvě stařenky v Pacově spadla zeď; cizinci, který v Čáslavicích srazil babičku s vnučkami, hrozí až šest let vězení; obec pro rodinu, kterou postihla tragédie, uspořádala sbírku

Středa   8. 5. 2024

• Po dálnici D1 běhal pes husky, za pomoci majitelky se jej podařilo policistům odchytit
• Sraz historických a retro kočárků ve Velkém Meziříčí
• Na Žďársku startují on-line besedy pro rodiče o populárních návykových látkách

Úterý   7. 5. 2024

• Taktické cvičení aktivní útočník v City Parku v Jihlavě omezí dopravu v centru města
• Den melanomu v třebíčské nemocnici odhalil deset zhoubných nádorů kůže a dalších devět závažných problémů; pro velký zájem bylo vyšetření znamének zařazeno i na den otevřených dveří nemocnice v září
• V jihlavském muzeu je každé pondělí otevřená mykologická poradna
• Veterinární správa nařídila stáhnutí z prodeje opékacích párků z Agroinvestu v Bobrové kvůli obsahu listerií
• Policisté dopadli muže, který se na Velkomeziříčsku vloupal do sedmi chat, hrozí mu až tři roky za mřížemi
• Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu za tři sta tisíc; policisté na Jihlavsku vypátrali celostátně hledaného muže

Pondělí   6. 5. 2024
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz