Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 28.3 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
Zámek ve Velkém Meziříčí se o velikonočních svátcích vyladí do jarní atmosféry. Díky květinovým vazbám dýchne na návštěvníky slavnostní sváteční nálada, kterou si budou moci vychutnat od Velkého pátku až do Velikonočního pondělí.
Příchozí se tak seznámí nejen s historií objektu, ale navíc si budou moci prohlédnout květinové vazby, které na míru přímo pro každou místnost vytvořily šikovné ruce zkušených floristek z Krámku u Marušky. Květiny jsou ve většině případů umístěny ve sbírkových vázách či džbánech, které jsou obvykle uloženy v prostorách depozitáře.

Navíc se návštěvníci mohou těšit na stůl prostřený míšeňským porcelánem doplněným figurkami ze stejné porcelánky. Nechybí ani tradiční symboly Velikonoc, jako jsou větvičky kočiček, skořápky vajec či zdobené kraslice.

Šlechtické salony s velikonoční výzdobou bude možné navštívit od pátku 29. března do pondělí 1. dubna, a to od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. Dospělí zaplatí 70 korun, děti polovinu. Otevřená bude samozřejmě také výstava fotografií Jakuba Střechy.
- muz -Zpět nahoru na obsah...

Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
Brutální a zcela zbytečná je smrt medvěda hnědého, na kterého na Slovensku uspořádali doslova štvanici. Naháněli ho pomocí dronu s termovizí, aby ho nakonec uprostřed lesů chladnokrevně zastřelili. A to přesto, že medvěd nikoho bezprostředně neohrožoval. U nás v Česku by šlo o trestný čin, na Slovensku místo toho reálně připravují hromadné střílení medvědů. Slováci se tím zařadí mezi barbarské státy, které vraždí zvířata patřící k ohroženým druhům.
Vystresovaný medvěd sice utekl z civilizace zase zpátky do přírody, dokonce při tom přeplaval i řeku. Platné mu to ale nebylo. Touha po pomstě a snaha ukázat svaly byly silnější. Na vystrašené zvíře lidé uspořádali rozsáhlý hon a za použití moderní techniky ho schovaného v lese vypátrali. Místo humánního řešení ho rovnou zastřelili. To je samo o sobě obrovské barbarství. Medvěd evidentně aktuálně nikoho neohrožoval, od výletu do města uplynulo mnoho dní. Dost času domluvit veterináře, pronásledované zvíře uspat a umístit ho do zoo nebo záchranného centra a tím mu zachránit život. Slováci hnaní touhou ukázat nebohému zvířeti co proto však slitování neměli.

Poslední vývoj bohužel ukazuje, že úterní zbytečné zabití ohroženého zvířete nebylo na Slovensku pravděpodobně posledním. Premiér Robert Fico přišel ve středu s návrhem ústavního zákona o odstřelu medvědů. Proč k legalizaci vraždění zvířat použít nejvyšší státní zákon vysvětlil šokujícím způsobem slovenský ministr životního prostředí. Prý proto, aby jim tuto prasárnu nemohly zastavit nevládní organizace. Medvěd, který se přiblíží k městu nebo vesnici blíže než na 500 metrů, ztratil podle ministra plachost, a proto může být zastřelen. Nepochopitelné je, že něco takového prohlásí šéf resortu, který by měl naopak přírodu a zvířata v ní žijící chránit.

Všichni relevantní odborníci včetně představitelů Národního parku Malá Fatra tvrdí, že počty medvědů na Slovensku nijak výrazně nerostou, žádná podobná krutá řešení proto nejsou nutná. Medvěd hnědý stále patří k ohroženým druhům zvířat a jeho zabití je mimo akutního ohrožení života neospravedlnitelné.

Medvědi jsou za normálních okolností plachá zvířata, setkáním s člověkem se běžně vyhýbají. Incidenty, kdy se medvěd výrazně přiblíží k lidem, jsou ojedinělé, a bývají způsobeny hlavně množstvím lákadel v podobě medu či ovoce v přilehlých zahradách. Stále častěji také hledají potravu v nevhodně vyhozených odpadcích. Medvěd totiž není primárně masožravec ani lovec, 90 procent jeho stravy tvoří rostlinná potrava. Pokud už medvěd konzumuje maso, jedná se ve valné většině o mršiny.

Pokud přeci jen dojde k výjimečnému setkání medvěda s člověkem je nutno zachovat chladnou hlavu a obezřetnost. Medvěd útočí pouze v případě, že se cítí v ohrožení nebo brání své mládě. Pocit nebezpečí u něj může vyvolat i nevhodná reakce člověka jako je útěk doprovázený zběsilým křikem. Případný útok je tak vlastně obranou proti vnímanému nebezpečí. Medvědi jsou plachá zvířata a konfrontaci s člověkem se snaží sami vyhnout. Od nepaměti jsou nedílnou součástí prostředí, ve kterém žijeme, a blízká setkání jsou pouze následkem omezení jejich životního prostoru člověkem a jeho aktivitami. Nebo snad chceme následovat příkladu našich předků a všechna zvířata z volné přírody vystřílet?
Evžen KORECZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
Dělostřelecké granáty, ruční granát a náboje, pocházející z období druhé světové války nalezl muž v lese Nad Cihelnou v Havlíčkově Brodě v úterý 26. března před pátou hodinou odpoledne Přivolaný pyrotechnik z českobudějovické expozitury munici ohledal a zjistil, že není možné ji vzhledem ke špatnému stavu zajistit a převést, proto rozhodl o jejím zlikvidování na bezpečném místě následující den v dopoledních hodinách. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Krádež kola
Policisté pátrají po pachateli, který ve středu 27. března v odpoledních hodinách v ulici Staškova v Havlíčkově Brodě odcizil jízdní kolo a způsobil tak škodu přes dvacet tisíc korun. "Pachatel vnikl do bytového domu a následně do sklepa, kdy z uzamknuté sklepní kóje odcizil jízdní kolo KTM Ultra Fun", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody, po pachateli a ukradeném kole pátrají.

Sprejerství
Policisté v Havlíčkově Brodě prověřují případ poškození fasády bytového domu, při kterém vznikla předběžně vyčíslená škoda za patnáct tisíc korun. Ke spáchání činu došlo v pondělí 25. března v době od půlnoci do odpoledních hodin. "Pachatel na fasádu bytového domu na ulici Zahradnického nasprejoval zeleno žluto bílé nápisy a obrazce. Policisté provedli šetření, ohledání místa činu a zadokumentování. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Případ policisté prověřují, po pachateli pátrají.

Krádež věcí
Policisté prověřují od středy 27. března případ krádeže, ke kterému došlo v ubytovacím zařízení na ulici Slovanského bratrství v Pelhřimově. "Dosud nezjištěný muž od večerních hodin úterý 26. března do odpoledních hodin následujícího dne z pokoje poškozeného ukradl mobilní telefon, svítilny na kolo a dále za užití násilí vnikl do zamykací pokladničky, ze které odcizil finanční hotovost", informovala Michaela Lébrová. Svým jednáním způsobil majiteli škodu za téměř čtyři tisíce korun. Policisté úkony trestního řízení zahájili pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Po neznámém muži pátrají.

Opilý muž byl ve špatném psychickém stavu, skončil na záchytce
Ve středu 27. března přijali policisté v Jihlavě po sedmé hodině večer oznámení od muže, který měl obavu o svého kamaráda. "Z jejich předchozí telefonické komunikace totiž vyplynulo, že by mohl druhý muž chtít ohrozit svůj život. Policisté proto vyjeli do místa jeho bydliště situaci prověřit. V bytě sedmatřicetiletého muže nalezli, byl opilý a ve špatném psychickém stavu. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 1,3 promile alkoholu. Po lékařském vyšetření policisté muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Opilý agresivní muž skončil na záchytce
Ve středu 27. března přijali policisté v Třebíči po sedmé hodině večer oznámení o opilém muži, který se nacházel u obchodního domu. "Choval se agresivně, vulgárně vůči svému okolí a odmítal z prostoru odejít. Policisté vyjeli na místo a provedli šetření. Devětapadesátiletého muže zajistili, při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 2,25 promile alkoholu. Opilého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla J. Kroutilová. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

Dopravní nehoda
Dnes, 28. března, po páté hodině ranní přijali policisté oznámení o dopravní nehodě u obce Bohdalov na Žďársku. "Osmnáctiletý řidič jedoucí s osobním autem Opel ve směru k obci Chroustov zřejmě vlivem nepřiměřené rychlosti dostal na mokré silnici smyk, který nezvládl a vyjel vpravo mimo komunikaci, kde vozidlo narazilo do kmene vzrostlého stromu, od kterého se odrazilo zpět na vozovku a přejelo vlevo, kde přední částí narazilo do oplocení pozemku. Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidiče, který byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do novoměstské nemocnice", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté dechovou zkouškou u řidiče požití alkoholu vyloučili. Vlivem dopravní nehody vznikla předběžně vyčíslená škoda za téměř šedesát tisíc korun.

Řidič pod vlivem alkoholu
Ve čtvrtek 28. března kolem druhé hodiny ráno zastavili policisté v ulici Fritzova v Jihlavě auto Hyundai. "U devatenáctiletého muže provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,56 promile alkoholu. Opakované zkoušky ukázaly u řidiče hodnoty ještě vyšší. Policisté muži zakázali v jízdě pokračovat a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Řidič je podezřelý z přestupků
Ve středu 27. března zastavili policisté před devátou hodinou dopoledne v Jihlavě na Masarykově náměstí auto Volvo. "Při dechové zkoušce naměřili u dvaatřicetiletého řidiče hodnotu 0,67 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Dále u něho policisté provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivním výsledkem na kokain. Lékařskému vyšetření se řidič odmítl bezdůvodně podrobit. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla J. Kroutilová. Řidič je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání na úseku dopravy.


Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
Policisté na Třebíčsku se od začátku roku setkávají častěji než by sami chtěli se ženou, která se postupně stává rekordmankou v negativním smyslu slova. Jedná se o devětadvacetiletou ženu, která opakovaně řídí vozidlo, i když to má zakázáno. Jen v březnu ji policisté zastavili již počtvrté. Žena se při kontrolách navíc odmítá podrobit testu na drogy a pramálo si dělá z předchozích uložených trestů. Řidičku zastavili policisté na začátku týdne, zahájili její trestní stíhání a podali podnět k podání návrhu na vzetí do vazby. Žena nakonec za mřížemi neskončila a je stíhána na svobodě, policisté ale budou dohlížet na to, aby splnila to, co u soudu slíbila, a to že už řídit nebude. Zároveň samozřejmě pokračují ve vyšetřování celého jejího případu.
V pondělí 25. března zastavili policisté po třetí hodině odpoledne na silnici u obce Lažínky vozidlo Mazda. Při kontrole zjistili, že řidičkou je žena, která jim nebyla neznámá. Jedná se totiž o řidičku, kterou v poslední době vídali častěji. Ženu, která má uložený zákaz řízení, zadrželi a odvezli ji na policejní oddělení, kde byla umístěna do cely. Směřoval za ní také její spolujedoucí, majitel vozidla, který ženě automobil svěřil, ačkoli ví, že řídit nesmí. Jednadvacetiletý muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Žena se stejně tak jako v předchozích případech, kdy ji policisté přistihli při řízení, odmítla podrobit testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou a také lékařskému vyšetření. Od konce loňského roku má přitom na základě rozhodnutí městského úřadu uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu osmi měsíců. Uložený zákaz porušila už v lednu, kdy ji policisté přistihli při řízení a přestupkové jednání oznámili příslušného správnímu orgánu k projednání. Na konci února policisté řidičku zastavili znovu a tentokrát už se jednalo o podezření ze spáchání trestného činu, které policisté řešili ve zkráceném přípravném řízení sdělením podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

V březnu se četnost případů, kdy ženu policisté při řízení vozidla přistihli, zvýšila. Tři předchozí případy policisté řešili ve zkráceném přípravném řízení pro podezření ze spáchání trestného činu. Vzhledem k tomu, že se žena odmítá při kontrolách podrobit testu na drogy, dopouští se navíc přestupkového jednání, které policisté oznamují správnímu odboru. Postupně jí tak od začátku roku přibývaly další uložené tresty. Aktuálně má žena zakázáno řídit vozidla až do roku 2026 a další řízení, která jsou s ní vedena, ještě nejsou ani ukončena.

Řidička se tak postupně propracovala až k zahájení trestního stíhání a policejní komisař vypracoval podnět k podání návrhu na vzetí obviněné ženy do vazby. Vzhledem k jejímu slibu, že již nebude v trestné činnosti pokračovat, byla od soudu propuštěna. Případ policisté dále vyšetřují.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny
Na svůj věk je Josef Patočka velmi vitální. Stará se o něj jeho syn, který ho má v domácí péči. Pan Patočka st. přesto již dva roky využívá odlehčovacích služeb Integrovaného centra sociálních služeb, kde stoleté narozeniny oslavil. Oslavenci popřál primátor města Petr Ryška, který mu předal pamětní list, stříbrnou minci, květinu a dárkový koš. Přání přidala i ředitelka centra a následovala oslava s několika klienty centra sociálních služeb, rozkrojil se dort a studentky Střední školy ekonomiky a cestovního ruchu zazpívaly trampské písně.
„Táta se narodil v roce 1924 v Příbrami u Moravy. Jeho matka byla ze sedmi dcer a u porodu bohužel zemřela, navíc nebyla vdaná za jeho otce, takže ho poté vychovávali prarodiče, kteří si ho vážili jako nositele jména. Nejprve chodil na měšťanku a pak se v Brně vyučil zámečníkem. Za války dělal v Rosicích prý dna nábojnic, pak dělal na soustruhu písty do motoru letadel, prostě zbrojní výroba. Oženil se kolem roku 1950 a tehdy se také přestěhoval za manželkou do Jihlavy. Maminka byla učitelka, později dokonce krajská školní inspektorka. Dlouho pak pracovala v mateřské škole na Erbence,“ vyprávěl pan Patočka ml.

I přes požehnaný věk není Josef Patočka nejstarším jihlavským obyvatelem. Nejstarší obyvatelce Jihlavy je 103 let. Kromě pana Patočky je v Jihlavě také ještě jeden stoletý občan.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   22. 5. 2024

• Policisté pátrají po sedmnáctileté Stefanii s dvouměsíční dcerou, nevrátila se z vycházky do zařízení pro mládež v Černovicích
• Lesem u Tří studní se rozezní tóny světoznámé kantáty Bohuslava Martinů Otvírání studánek
• Jihlavská rodačka žijící v Německu dostala od syna k pětadevadesátým narozeninám plyšového ježka
• Policisté v Novém Městě na Moravě a okolí dohlédnou během Světového poháru horských kol na dopravu a veřejný pořádek
• Z policejního deníku: zloděj ukradl složené lešení; řidič skončil s autem v rybníce

Úterý   21. 5. 2024

• Naučte se tvarovat bonsaj a odneste si z jihlavské zoo vlastnoručně upravený stromek
• V psím útulku v Havlíčkově Brodě čekají na nové páníčky čtyři štěňátka
• Nový přístroj urychlí zdravotníkům v jihlavské nemocnici výsledky vyšetření infekcí, zánětů i rakoviny
• Policisté pátrají po třináctileté Michaele z Jihlavy, odjet měla údajně za kamarádkou do Brna
• Ve Žďáře nad Sázavou byl v kolejišti nalezen mrtvý muž, srazil jej vlak
• Z policejního deníku: zloděj ukradl televizory, mikrovlnky i varné konvice; mladík se opil, skončil v nemocnici

Pondělí   20. 5. 2024

• Motorkář utrpěl po střetu s dodávkou vážné zranění
• V jaderné elektrárně v Dukovanech oslavují Světový den včel
• Vražda nevinného mučedníka na nádvoří jihlavského soudu
• Výstava open per4mance 2024 na zámku v Třebíči doprovází multižánrový festival Zámostí
• Z policejního deníku: opilý agresivní muž rozbil dveře; opilí řidiči skončili na záchytce

Neděle   19. 5. 2024

• Návštěvníky havlíčkobrodského koupaliště čekají nové herní prvky, třeba pískoviště pro nejmenší nebo hřiště na pétanque
• Odpoledne na Šmeralově statku v Třebíči s folklorní muzikou i pletením košíků
• Výstava Co přinesl obchvat v havlíčkobrodském muzeu nabídne unikátní nález středověkého rudního mlýna
• Z policejního deníku: krádež plotu, zloděj si odnesl nádobí i sekeru; opilý řidič boural

Sobota   18. 5. 2024

• Výstava fotografií Jaroslava Hedvábného s titulem Toulky Moravským Toskánském v jihlavské muzejní kavárně
• Policista roku 2023 – dva tituly zamířily na Vysočinu. Vítězem v kategorii Tým roku se stal vysočinský pracovní tým Falešný bankéř
• Sarajevo 1914: Řidič, který vstoupil do dějin, pocházel z Telče
• Festival Ji.hlava se prodlužuje a otevírá se místnímu publiku
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: zpracování lnu
• Zvířecí rodinu v táborské zoo rozšířil mýval Rocket. ZOO Tábor je jediná zoo v Česku, která mývaly může přijímat

Pátek   17. 5. 2024

• Zoologická zahrada v Jihlavě získala slona za za odchov čtyř mláďat aligátora čínského
• Z policejního deníku: policisté dopadli sprejera; pohřešovaného mladíka z Čáslavi vypátrali policisté na Vysočině
• Jihlavský magistrát rozesílá občanům pokyny k platbě za odpady e-mailem
• Jihlavští kriminalisté dopadli pětatřicetiletého zloděje, který kradl rybářské náčiní, jízdní kola i dveře
• Primář Karel Křikava: Chirurgie je náročný, ale velmi krásný a naplňující obor
• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři zodpoví dotazy

Čtvrtek   16. 5. 2024

• Setkání u jinošovských studánek s chlebem, solí i muzikou
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do října
• Policisté zadrželi muže, který falšoval vstupenky nejen na MS v hokeji. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohou být falešné!
• Nakažlivá klíšťata: Jak se vyhnout nebezpečí?
• Z policejního deníku: mladík poškodil dopravní značení

Středa   15. 5. 2024

• Muzejní noc ve Velkém Meziříčí v duchu cesty do minulosti díky stroji času Nikoly Tesly
• Energetici nečekaně procvičovali, jak se zachovat v případě mimořádné události. Došlo i na ukrytí!
• Na mostě v osadě Pohledští Dvořáci u Havlíčkova Brodu je omezená doprava, důvodem je jeho rekonstrukce
• V rámci Muzejní noci se v Třešti můžete vydat za sovami na Javořici či si prohlédnout výstavu fotografií Přírodou Třešťska
• V jihlavské nemocnici nejen onkologickým pacientům bude sloužit magnetická rezonance i CT
• Jihlavští strážníci dopadli agresivního muže, který napadl pár slovně, poté uhodil muže pěstí do obličeje, skončil v poutech
• Z policejního deníku: v Horní Cerekvi utonul pětačtyřicetiletý muž

Úterý   14. 5. 2024

• Pod barokním chrámem zapsaným v UNESCO ve Žďáře nad Sázavou se opět pasou beránci
• Při požáru teletníku v Rozseči uhynulo devět telat, vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu
• Vzpomínková procházka ve Velkém Meziříčí
• Hejno plameňáků v jihlavské zoologické zahradě se rozrůstá o mládež
• Přijďte do táborské zoo spočítat zvířata z amerického kontinentu a otestovat svoje znalosti
• Rychlý nástup jara a mrazy zničily sadařům úrodu, ale části zemědělců dává počasí naději. Rozhodne jeho vývoj v květnu a červnu
• Lubomír Vaněk v Pelhřimově usmažil podobiznu za necelých pět minut
• Z letadla, které spadlo u Luk nad Jihlavou, zbyly ohořelé trosky, škoda je dva miliony korun
• Z policejního deníku: opilý muž skončil na záchytce; auto srazilo nezletilou chodkyni

Pondělí   13. 5. 2024

• Na Vysočině hrozí nebezpečí požárů, foukat bude čerstvý vítr
• U Luk nad Jihlavou spadlo letadlo, na místě zemřel jeden člověk
• Hysterie okolo medvědů na Slovensku se stupňuje. Životem na ní doplatilo i dvouleté mládě
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny jsou nové lavičky
• Z policejního deníku: vandal počmáral garážová vrata, okna a skříň elektrorozvaděče

Neděle   12. 5. 2024

• Muzeum ve Velkém Meziříčí oslaví svůj svátek bezplatným vstupem, expozice nabízí k vidění třeba kapesník s krví Františka Ferdinanda
• Pelhřimovská nemocnice oslavila Mezinárodní den sester
• Z policejního deníku: zloděj ukradl spícímu člověku batoh i s doklady; opilý řidič bez řidičáku utekl od nehody
• Policisté na člunech kontrolovali přehradu Vír na Žďársku

Sobota   11. 5. 2024

• Slavnostní otevření Stříbrného domu v Jihlavě doplní po celý víkend kulturní i vzdělávací program
• Publikace Hrad Štamberk u Telče bude pokřtěna a představena zájemcům
• Místo chleba v ruce kvér

Pátek   10. 5. 2024

• Auto v Pelhřimově vjelo do hlavního vchodu prodejny
• Jihlavský tunel bude prakticky celý víkend pro veškerou dopravu uzavřen
• Kraj Vysočina podpoří výkup cenných mokřadů Na Skřivánku, jejímž novým obyvatelem je také dudek chocholatý
• Nezaměstnanost na Vysočině klesla na 2,8 procenta a dohnala Prahu. Maminky si zaslouží lepší pracovní uplatnění
• Z policejního deníku: motorkáři bourali; za volantem pod vlivem alkoholu i drog

Čtvrtek   9. 5. 2024

• Surikaty v táborské zoo vyhlíží návštěvníky
• Procházka údolní nivou meandrujícího Stržského potoka ukáže krásy květnatých luk
• Novoměstské farmářské trhy doprovodí šedesátičlenný dechový soubor Z-UŠáci
• Léto se blíží! Zažádejte si včas o cestovní doklad
• Dětem byly předány ceny za výtvarná a literární díla na téma Bezpečná doprava budoucnosti
• Dobrovolníci v třebíčské nemocnici natírali, obkládali, pleli či ošetřili zeleň
• Z policejního deníku: Na dvě stařenky v Pacově spadla zeď; cizinci, který v Čáslavicích srazil babičku s vnučkami, hrozí až šest let vězení; obec pro rodinu, kterou postihla tragédie, uspořádala sbírku

Středa   8. 5. 2024

• Po dálnici D1 běhal pes husky, za pomoci majitelky se jej podařilo policistům odchytit
• Sraz historických a retro kočárků ve Velkém Meziříčí
• Na Žďársku startují on-line besedy pro rodiče o populárních návykových látkách

Úterý   7. 5. 2024

• Taktické cvičení aktivní útočník v City Parku v Jihlavě omezí dopravu v centru města
• Den melanomu v třebíčské nemocnici odhalil deset zhoubných nádorů kůže a dalších devět závažných problémů; pro velký zájem bylo vyšetření znamének zařazeno i na den otevřených dveří nemocnice v září
• V jihlavském muzeu je každé pondělí otevřená mykologická poradna
• Veterinární správa nařídila stáhnutí z prodeje opékacích párků z Agroinvestu v Bobrové kvůli obsahu listerií
• Policisté dopadli muže, který se na Velkomeziříčsku vloupal do sedmi chat, hrozí mu až tři roky za mřížemi
• Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu za tři sta tisíc; policisté na Jihlavsku vypátrali celostátně hledaného muže

Pondělí   6. 5. 2024
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz