Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 5.4 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích u Třebíče na Jihlavsku včetně movitého vybavení byla letos prohlášena za kulturní památku. Jedná se o drobnou pozdně barokní sakrální stavbu situovanou v mírném svahu uprostřed vsi v blízkosti silnice vedoucí z Brtnice do Opatova při odbočce k obci Víska.
Kapli vystavěnou na čtvercovém půdorysu s polygonálním závěrem k jihu završuje sedlová střecha krytá bobrovkami. Nedílnou součástí celého souboru je umělecky hodnotná barokní dřevěná socha sv. Jana Nepomuckého v životní velikosti a dvojice protějškových okřídlených hlaviček andílků v naivním lidovém pojetí, která nezastupitelně doplňuje mobiliář kapličky. Socha typického barokního tvarosloví představuje anonymní dílo dnes neznámého autora. Vznikla pravděpodobně okolo roku 1723. Kvalitní dřevořezba dobré výtvarné úrovně je hodnotnou ukázkou dobového uměleckého řemesla.

„Kaple sice nevybočuje z běžné historické stavební produkce v regionu a její míra autenticity je v důsledku řady obnov snížena, je však významným prvkem v urbanistické skladbě obce a utváří prostředí návsi“, konstatuje Libor Karásek, ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči.

Kaple sv. Jana Nepomuckého není jedinou kulturní památkou v obci. Nedaleko od ní, podél hlavní silnice, stojíí kostel sv. Jakuba Staršího a Zámek Kněžice. Další památkou v intravilánu obce je sousoší Piety.

Drobná sakrální architektura tvoří významný detail jak venkovských sídel, tak kulturní krajiny v Čechách, na Moravě i ve Slezsku a je jednou z nejvíce ohrožených kategorií kulturního dědictví, neboť tyto drobné stavby pro svoji nenápadnost a souznění s okolím nebývaly v minulosti chápány jako předměty uměleckohistorické hodnoty. Důležitý je však jejich duchovní význam. Jsou dokladem lidové zbožnosti, charakteristickým projevem křesťanské kultury ve středoevropském regionu a bezesporu významnou součástí našeho kulturního dědictví.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
Nad hlavní bránu obnoveného barokního ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou se po více než dvou staletích vrátily dvě sochy andělů - štítonošů.
"Originály byly zničeny při požáru střechy kostela a ambitu v roce 1784, avšak restaurátorům se z dochovaných fragmentů podařilo vymodelovat jejich původní podobu", uvedl kastelán Ondřej Vobejda s tím, že plastiky z pískovce váží téměř 300 kilogramů.

Stavební práce na obnově ambitu, které probíhaly v posledních dvou letech, jsou u konce. Nikoli nedokončenou práci, ale záměr představuje část ambitu kolem kostela, jež po obnově zůstala v původní podobě. Omítky byly pouze očištěny a zakonzervovány proti vlivu prostředí, nicméně na první pohled vypadají stejně jako před začátkem stavebních prací. "Návštěvníky může poněkud překvapit, že asi 80 procent ambitu je opraveno, ale zbytek u hlavní brány zůstal stejný. Důvodem je, že se tam dochovaly nejstarší zbytky omítek a zároveň i původních červených pigmentů, kterými byl ambit z vnějšku zpočátku vymalován. To má dokumentovat nejstarší historii kostela a dokládat, že červená barva tam s největší pravděpodobností byla", vysvětlil O. Vobejda.
Doplnil, že v některých dochovaných barokních kázáních je poutní kostel nazýván ‚rubínovým klenotem v krajině‘, což použití červené barvy odpovídá, navíc není vyloučeno, že stejné barvy mohl být i samotný kostel. Další průkazné důkazy, ať už v podobě písemností či obrazů, se však nedochovaly. "Jde spíše o to, aby návštěvníci zpozorněli a povšimli si, že v omítce červená barva skutečně prosvítá", dodal kastelán Ondřej Vobejda.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
Divadlo a film: Bratři Lubomír Lipský, Oldřich Lipský je název nového příležitostného poštovního aršíku, který Česká pošta uvede do prodeje ve středu 10. dubna. Výtvarný návrh se dvěma známkami v hodnotě 42 a 48 korun připravila Eva Hašková.
„Náměty aršíku a známek jsou postavy obou bratrů Lipských. Lubomír, herec proslulý komickými rolemi na jevišti, ve filmu i televizi, je zpodobněn se slamákem a s maskou klauna v levé ruce. Maska připomíná jeho roli z roku 1972 ve filmu Šest medvědů s Cibulkou, který režíroval jeho bratr Oldřich. Autor mnoha populárních českých komedií stojí vedle bratra Lubomíra a gestem režiséra odkazuje na svoji profesi,“ říká ředitelka pobočkové sítě České pošty Martina Ivanová.

S emisí aršíku souvisí i dvě verze obálky prvního dne vydání (FDC). Na jedné je portrét Lubomíra Lipského s červeným klaunským nosem a motivem druhé je gesto rukou režiséra hledajícího vhodný filmový záběr. Celé vydání vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o. Aršík metodou ofsetu v nákladu 22 600 kusů a FDC digitálním tiskem po 2 300 kusech. Nový příležitostný aršík si mohou zájemci pořídit od 10. dubna na vybraných poštách nebo na e-shopu České pošty.

Zdroj: Česká pošta
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
Ve světě zdravotní péče jsou některé osobnosti téměř legendární. Srdcem Nemocnice Pelhřimov, zářící optimismem a nekonečnou péčí o pacienty je všeobecná sestra Bc. Iva Procházková. Její jméno je už více než 35 let ve zdravotnictví synonymem empatie, laskavosti a profesionality, která přesahuje rámec povinností zaměstnance nemocnice. Pro ni není práce jen činností, ale především posláním a koníčkem, který ji naplňuje a dává smysl života, i když původně chtěla být letuškou. Bc. Iva Procházková (67 let) vychovala dvě děti a nyní ji radost dělají čtyři vnoučata.
Paní Ivo, co Vás přivedlo ke studiu střední zdravotnické školy?

Velký vzor jsem měla v mamince, která byla zdravotní sestrou. Ovšem mým snem bylo studium na střední hotelové škole, protože jsem chtěla být letuškou. Jenže osud vše zařídil jinak. Maminka mi zemřela a já se rozhodovala, co se životem. Na přihlášce jsem měla uvedenou na prvním místě Střední hotelovou školu v Mariánských lázních a na druhém místě Střední zdravotní školu v Kladně. Vzhledem k situaci, která nastala odchodem maminky, jsem udělala velké životní rozhodnutí a nastoupila na zdravotní školu.

Pocházíte z Nového Strašecí, města, které se nachází mezi Kladnem a Rakovníkem. Jaké cesty Vás přivedly do Pelhřimova?

Svoji profesní dráhu jsem začala v Kladně, poté jsem se vdala do Jihlavy, kde jsem pracovala na psychiatrii. V roce 1988 jsem se přestěhovala do Pelhřimova. Moje první pracovní kroky směřovaly na polikliniku, kartotéku a pohotovost. Díky tomu jsem poznala Pelhřimovsko – obvody, vesničky a dodneška z těchto poznatků a zkušeností čerpám. Jsem moc vděčná, že jsem v Pelhřimově začínala pod skvělou vrchní sestrou paní Věrou Krátkou. Následně jsem přestoupila na interní oddělení, a když bylo otevřeno radioterapeutické (onkologické) oddělení, nastoupila jsem tam jako vrchní sestra.

V roce 1998 jste stála u zrodu DRJ (doléčovací rehabilitační jednotka, nyní oddělení dlouhodobě nemocných, pozn. autorky), byla jste členkou poradního sboru hlavní sestry, zástupkyní hlavní sestry, interní auditorkou a členem týmu pro kvalitu.
Na okamžiky, kdy v pelhřimovské nemocnici vznikalo oddělení DRJ, velmi ráda vzpomínám. Tehdy jsem začínala jako vedoucí staniční sestra a následně, o rok později, při zavedení dvou stanic, jsem se stala vrchní sestrou DRJ. Plně jsem zde dostala možnost zúročit své zkušenosti z předchozího působení, ale i teoretické poznatky bakalářského vysokoškolského studia, na které jsem se dala ve svých 46 letech. S kolegy jsme zaváděli bazální stimulaci a pořádali pro pacienty řadu nových akcí – od masopustu až po různá společenská setkání. Jsem pyšná, že se nám podařilo v Pelhřimově uspořádat dvě celorepublikové konference o následné péči. V roce 2013 jsem byla pověřena vedením stanice lůžkové rehabilitace a v letech 2015 až 2021 jsem vykonávala funkci staniční sestry lůžkové rehabilitace.

Působíte jako velmi pozitivní, přátelský člověk. Jak se Vám podařilo udržet si optimismus a nadšení pro práci ve zdravotnictví po tak dlouhou dobu?

Za celý svůj dosavadní život jsem nabitá pozitivními shledáními a zkušenostmi. Začátky nebyly na žádném oddělení jednoduché, protože jsme většinou budovali oddělení tzv. od píky, ale když pak člověk viděl, co dokázal, kam se oddělení posunulo, bylo to velké zadostiučinění. Bez skvělých kolegů, na které jsem měla obrovské štěstí, by to nešlo.

Jaké změny ve zdravotnické péči jste zažila během své kariéry a jaký měly dopad na Vaši práci?

Změny měly na moji práci významný vliv. Do všech oborů, ve kterých jsem pracovala, jsem měla možnost proniknout, znala jsem obvody, dokázala jsem zastupovat na očním nebo ORL. Díky těmto zkušenostem dokážu posoudit práci kterékoliv zdravotní sestry, protože jsem si ji sama zkusila a vím, že každá práce má své pro a proti. Nejde paušálně říci, že některá práce je jednodušší a druhá ne. Práce je všude hodně, akorát ji musíme vidět. Důležité je podle mě, když je v práci pohoda, protože když je v duši klid a práce se dělá s láskou, jde vše hladce. I když je pravda, že závěr mé pracovní kariéry byl na covidovém oddělení, a ze začátku to nebylo vůbec jednoduché.

Můžete nám popsat, jaký vliv měla pandemie COVID-19 na Vaši práci a Vaše kolegy?

Když začalo onemocnění COVID – 19, ptala se nás paní náměstkyně pro ošetřovatelskou péči, zda bychom šly odebírat antigenní a PCR testy do odběrového stanu. Tehdy jsem odmítla, byla jsem v důchodovém věku a nebyla jsem si zcela jista, zda bych ji zvládla. Ovšem pandemie vypukla v plné síle, v Nemocnici Pelhřimov byly vytvořeny covidové stanice. Tehdy jsem začala dělat staniční sestru na covidovém oddělení II. a musím říci, že začátky pro mne byly těžké, bylo to jak v nějakém tunelu. Do práce jsem chodila v 5 hodin ráno a domů jezdila ve 21 hodin. Cítila jsem obrovskou zodpovědnost. V infekčním oboru se musela propojit odbornost s manuální zručností a navíc bylo toto období těžké na psychiku. Na oddělení jsem měla zdravotní sestry z 11 oddělení. Tehdy mi velmi pomohla Mgr. Anna Palánová, staniční sestra z interny III.

Jaké vlastnosti si myslíte, že jsou klíčové pro úspěšnou práci zdravotní sestry v nemocničním prostředí?

Manuální zručnost, inteligence, vztah ke zdravotnictví a k týmové práci. Každá zdravotní sestra by měla mít ráda lidi. Práce s lidmi je těžká, proto si myslím, že by měla být i trochu herečka, protože i pokud má nějaké osobní problémy, nemůže si dovolit dávat svoje emoce najevo před pacienty. Osobně jsem měla štěstí na sestřičky, dokázala jsem si je vybrat. Podle mne je důležitý první dojem. Pamatuji, že když byly civilní služby, tak byli chlapci, u kterých jsem hned věděla, že k práci ve zdravotnictví nebudou a naopak jiní jsou pro ni stvoření. A měla jsem pravdu, někteří v pelhřimovské nemocnici pracují dosud. Mnoho kolegyň, které u mne pracovaly, jsou nyní ve vedoucích funkcích jako staniční či vrchní sestry po celé České republice. Každý ze zdravotníků by si měl uvědomit, jaké to bylo, když do nemocnice nastoupil poprvé a stejně tak to mají pacienti. Jsou většinou nejistí, neví, co je čeká a personál nemocnice je tu od toho, aby jim vše vysvětlil a poradil jim. Důležitý je tón hlasu, pohled, empatie. Práce ve zdravotnictví je krásná, nádherná a dá se při ní začít mnoho pocitů štěstí a radosti, když vidíte, že se zdravotní stav pacientů zlepšuje. Ale děvčata si musí uvědomit, že práce je zároveň i náročná, protože jsou činnosti, které nejsou příjemné.

Jak jste dokázala udržet rovnováhu mezi prací a rodinou během let v náročném povolání?

Skloubit rodinný a pracovní život pro mne ze začátku nebylo vůbec jednoduché. Než jsem poznala svého současného přítele, se kterým jsem už 20 let, byla jsem do práce velmi zabraná. Ono to ale takto nejde dělat celý život, tělu bychom měli dávat i nové impulsy, zážitky, abychom měli energii z čeho čerpat. Mě například baví práce na baráčku, zahrádce. Ráda vařím a peču, tvořím, háčkuju, a mým velkým koníčkem je cestování. S vnoučaty jezdíme na hory, na vodu. Cestujeme po naší krásné vlasti, létáme k moři. Snažíme se užívat si život, dokud nám to zdraví dovoluje.

Jaké máte plány do budoucna a co byste popřála Nemocnici Pelhřimov do nadcházejícího období?

Nejdůležitější je zdraví, takže pokud budu zdravotně v pořádku, ráda bych ještě pracovala. Nemocnici Pelhřimov bych popřála neustálou snahu o zlepšení péče, profesionalitu a komunikaci, což přispívá k celkovému rozvoji zdravotnického systému a zvyšuje kvalitu života pacientů. Důležitá je bezesporu empatie, porozumění a komfort pacientů v jejich obtížných časech. Zároveň bych si moc přála, aby si každý vážil práce toho druhého, protože i když práce na interně je jiná než na chirurgii, v laboratořích nebo na rentgenu, každá práce je náročná a je součástí komplexní zdravotní péče.
Alexandra KNAPOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
Při dopravní nehodě, která se stala v pátek 5. dubna krátce po jedenácté hodině dopoledne na silnici I/34 u obce Mladé Bříště nedaleko Humpolce na Pelhřimovsku, utrpěla zranění jedna osoba, kterou záchranáři letecky transportovali do brněnské nemocnice.
"V místě se střetla dvě osobní auta a podle aktuálních informací utrpěla jedna osoba zranění", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová s tím, že na místě události zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému.

Místo bylo asi do půl jedné odpoledne průjezdné jedním jízdním pruhem.

Příčinu a okolnosti dopravní nehody policisté šetří.

Hasiči z Humpolce vyprostili jednu zaklíněnou osobu.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
Kriminalistům se podařilo ve velmi krátké době objasnit sérií vloupání do různých objektů na území města Jihlavy. Tato vloupání má na svědomí devětatřicetiletý recidivista, kterého se kriminalistům na základě vlastního operativního šetření podařilo zadržet v pondělí 1. dubna v Jihlavě v chatové oblasti v lokalitě poblíž ulice Jiráskova v Jihlavě, kde muž pobýval.
Muže kriminalisté po zadržení umístili do policejní cely a zahájili s ním úkony v trestním řízení. Po nashromáždění potřebných důkazů zahájili jeho trestní stíhání a obvinili ho z pokračujícího přečinu porušování domovní svobody a pokračujícího přečinu krádeže dílem dokonaného a dílem nedokonaného ukončeného ve stádiu pokusu. Obviněný muž se k trestné činnosti, pro kterou je stíhán, doznal a jako důvod svého jednání uvedl, že si tímto způsobem obstarával prostředky pro svou obživu. Majitelům způsobil škodu na poškození majetku a odcizených věcech v celkové výši přesahující 242 000 korun.

První případ, který má mít obviněný muž na svědomí se stal 16. března v nočních hodinách. Na ulici Erbenova v Jihlavě se dostal přes branku na pozemek rodinného domu a vniknul přes částečně otevřené okno do garáže, která je součástí domu. Z garáže došel do sklepních prostorů domu, které prohledal a odcizil šest lahví šumivého vína. Čtyři dny poté vniknul nezjištěným způsobem na zahradu dvou domu na stejné ulici. V prvním případě se mu podařilo dostat se do sklepa a do pokoje v přízemí domu, kde odcizil tablet. Ve druhém případě se pokusil vniknout oknem do rodinného domu. Použil k tomu žebřík, který ležel na zahradě a snažil se dostat dovnitř oknem, což se m nepodařilo. Za další dva dny se v noci vloupal do rodinného domu na ulici Vojanova, kde pootevřeným sklepním oknem vnikl do sklepních prostor domu a vstoupil do přízemí domu. Zde z botníku v chodbě odcizil dámskou kabelku s osobními doklady, platební kartou a finanční hotovostí. Další skutek má ve stejnou dobu na svědomí na ulici Brtnická, kde se za užití násilí pokusil vloupat do garáže, která je součástí rodinného domu. Garáž prohledal, ale nic zde neodcizil.

V trestné činnosti pokračoval i následujících dnech, konkrétně 29. března v nočních hodinách se pokusil vytlačit sklepní okno rodinného domu na ulici Na Kalvárii v Jihlavě. Poté přelezl 190 cm vysokou branku a vstoupil na oplocený pozemek, který prošel a poté se stejným způsobem pokusil dlaněmi vytlačit zahradní dveře do domu, což se mu nepodařilo. Ve stejnou noc se přesunul na ulici Mostecká, kde přelezl branku ve výšce 180 cm a dostal se na pozemek rodinného domu, kdy za použití žebříku a poškození okenního držáku vnikl do garáže, která je součástí domu. Zevnitř garáže sebral ze skříňky vyšší finanční hotovost a z pracovního stolu stolní notebook, cigarety a sportovní batoh. Ze zahrady pak odcizil pánské horské kolo v hodnotě 10 000 Kč. V tomto případě způsobil majitelům škodu krádeží a poškozením věcí přesahující částku 238 000 korun.

Muž se trestné činnosti dopustil i přesto, že byl okresním soudem v Jihlavě odsouzen mimo jiné za přečin krádeže k trestu odnětí svobody nepodmíněně se zvýšenou ostrahou ve výměře 96 měsíců a z výkonu trestu byl propuštěn v září loňského roku.

„Jednotlivé skutky pachatele se nám podařilo prokázat zejména při důkladném ohledání místa činu, včetně vyhodnocení zajištěných stop. K dispozici máme také videozáznamy, které zachycují pachatele buďto v průběhu páchání trestné činnosti, či v bezprostřední blízkosti místa činu v inkriminovaném čase a jsou tak nedílnou součástí spisového materiálu,“ uvedl k případu mjr. Mgr. Jakub Pivoňka, vedoucí oddělení obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Jihlava.

Vyšetřovatel případu podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby. Hlavním důvodem je skutečnost, že jde o osobu s bohatou trestní minulostí. Byl opakovaně trestán převážně za majetkovou trestnou činnost. V rejstříku trestů má více než deset záznamů a vykonal několik trestů odnětí svobody nepodmíněně v celkové délce přesahující šestnáct let. Navíc u obviněného muže existuje důvodná obava, že by mohl opakovat trestnou činnost, pro kterou je nyní stíhán. Státní zástupce podnět akceptoval a ve čtvrtek 4. dubna v dopoledních hodinách probíhalo před okresním soudem v Jihlavě vazební zasedání. Soudce obviněného muže poslal do vazby. Přímo z budovy soudu ho eskortovali policisté do vazební věznice v Brně.
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce
Muž pomocí detektoru kovu nalezl ve čtvrtek 4. dubna dopoledne ve vypuštěném rybníce v Jackově na Třebíčsku podezřelý předmět, který připomínal nevybuchlý granát. Policisté na místo přizvali pyrotechnika, který zjistil, že se jedná o značně zkorodovaný ruční granát model F1, a proto rozhodl o jeho zneškodnění na bezpečném místě na poli nedaleko nálezu. V této souvislosti policisté opětovně upozorňují, aby lidé byli v případě nálezů munice velice opatrní. V případě, že naleznete takový nebezpečný předmět, ihned volejte na linku 158. Předmětu se nedotýkejte a nijak s ním nemanipulujte. Náhodné kolemjdoucí osoby, které by mohly přijít do kontaktu s municí, upozorněte a vyčkejte na příjezd policistů. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková. (Foto - horní obrázek)
Vloupání do tatérského studia
Policisté pátrají po zloději, který se v době od pondělí 1. dubna do odpoledních hodin včerejšího dne v Havlíčkově Brodě vloupal do tatérského studia. "Pachatel za užití násilí vnikl do vnitřních prostor studia a odcizil strojky sloužící k tetování a nalezené starožitné mince. Svým jednáním způsobil škodu přes sedmdesát tisíc korun, další škoda vznikla poškozením", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté po pachateli pátrají.

Konflikt mezi dvěma ženami
Policisté šetří napadení, ke kterému došlo ve čtvrtek 4. dubna po desáté hodině večer v zábavním podniku na ulici Žďárská v Novém Městě na Moravě na Žďársku. "Po příjezdu na místo policisté zjistili, že došlo ke konfliktu mezi dvěma ženami ve věku čtyřicet a devětačtyřicet let. Ženy neměly zranění, které by si vyžádalo okamžité lékařské ošetření. Obě byly pod vlivem alkoholu, mladší z žen policisté při dechové zkoušce naměřili 3,15 promile alkoholu, starší z nich měla 3,37 promile alkoholu v dechu. Čtyřicetiletá žena i v přítomnosti policistů a strážníků opakovaně napadala druhou ženu a odmítala uposlechnout výzvy. Policisté ji zajistili a převezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Konflikt mezi ženami policisté šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití a veřejnému pořádku.

Dva zranění při nehodě osobního auta
Policisté přijali ve čtvrtek 4. dubna krátce po osmnácté hodině oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici II/402 mezi Třeští a Batelovem u odbočky na Bukovou na Jihlavsku. "Devatenáctiletý řidič osobního auta BMW 318 nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem a vlastnostem vozidla a při průjezdu pravotočivou zatáčkou dostal smyk. Poté havaroval vpravo mimo pozemní komunikaci, kde se vozidlo přetočilo přes střechu a skončilo v konečném postavení zpět na kolech. Ve vozidle na místě spolujezdce cestoval nezletilý chlapec, který utrpěl lehké poranění a musel být na místě ošetřen posádkou zdravotnické záchranné služby", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Poté byl předán do péče svého zákonného zástupce. Řidič osobního vozidla utrpěl lehké poranění a byl na místě ošetřen posádkou zdravotnické záchranné služby. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl negativní. Vozidlo bylo po nehodě nepojízdné a jeho odtah si z místa zajistil sám řidič. Při dopravní nehodě došlo ke hmotné škodě na vozidle ve výši 60 000 korun. Věc dopravní nehody vyřešili policisté s řidičem na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

Řidič je podezřelý z přestupku
Ve středu 3. dubna před třetí hodinou odpoledne kontrolovali policisté na silnici I/34 u obce Ondřejov na Pelhřimovsku osobní auto Citroën. "Osmatřicetiletý řidič byl policisty vyzván k podrobení se dechové zkoušky, která vykázala negativní výsledek. Test na zjištění přítomnosti omamných a psychotropních látek, stejně tak i lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu, řidič bezdůvodně odmítl. V další jízdě již pokračovat nesměl a policisté mu zadrželi na místě řidičský průkaz", uvedla M. Lébrová. Za přestupek na úseku dopravy se bude muž zodpovídat před příslušným správním orgánem.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   15. 10. 2024

• Na havlíčkobrodském náměstí bude po celý advent a vánoční svátky zářit strom z Olešné
• Neznámý pachatel vybral z platební karty pětačtyřicet tisíc, policisté hledají ženu a muže z fotografie
• Zachraňovat malé dítě je vždy emočně náročné. Policisté malého Baltíka navštívili, už je z nemocnice doma u svých blízkých
• ConTRIOlogy představí na zámku ve Velkém Meziříčí album Minulo mísící lidovou hudbu, hudbu Leoše Janáčka, improvizaci a elektroniku

Pondělí   14. 10. 2024

• Jihlavský magistrát nechá opravit nádrž pro zasněžování sjezdovky na Šacberku
• Policisté prověřují vloupání do prodejny v Havlíčkově Brodě, hledají muže z fotografie
• Říjnová sbírka Koláč pro hospic na Třebíčsku odstartovala víc než úspěšně
• Přednáška a praktický výcvik poskytnutí první pomoci v třebíčské nemocnici
• Policejní pracoviště na ulici Wolkerova v Jihlavě, kam dochází hodně lidí vyřizovat si záležitosti kolem zbrojních průkazů a zbraní, bude ve středu uzavřeno
• Záchranáři museli vlastními silami přesvědčit sebevraha, aby neskočil ze skály
• Jak zažít zoo v Jihlavě jinak a nahlédnout do světa zvířat po setmění

Neděle   13. 10. 2024

• Na houby nemusíte jezdit daleko, najdete je všude

Pátek   11. 10. 2024

• Pelhřimovská nemocnice omezila návštěvy, důvodem je nárůst respiračních onemocnění
• Policisté prověřují krádež peněženky, hledají muže z fotografie
• Kurs první pomoci novorozencům ukáže rodičům i dalším zájemcům, jak zachránit život dítěte, které nedýchá

Čtvrtek   10. 10. 2024

• Pseudogotická synagoga ve Velkém Meziříčí zůstane pro veřejnost uzavřená i v příštím roce, město chystá rekonstrukci
• Každý návštěvník Vánoční výstavy betlémů v Třebíči může přinést figurku a přispět k výrobě nového betlému
• Záchranná stanice v Pavlově získá nové léčebné zařízení, rehabilitační voliéry i nové auto pro převoz zvířat

Středa   9. 10. 2024

• Dekorační květy obohatily sortiment v pelhřimovském turistickém informačním centru
• Táborská zoo slaví narození čtrnáctého zubra. Jméno nejmladší zubřici opět vyberou fanoušci zoo
• Výstava Kniha v muzeu v Havlíčkově Brodě představí práci kurátorů a ukáže i pracně tvořené rukopisy
• Lev Simba si východy slunce úplně užívá. V táborské zoo je můžete zažít i vy
• Urologové v Jihlavě provedli unikátní implantaci umělých svěračů močové trubice
• Chodkyni v Jaroměřicích nad Rokytnou srazila dodávka, žena na místě podlehla zraněním

Čtvrtek   3. 10. 2024

• Brusel umožní opětovné vyhubení vlků, státy EU snížily jeho ochranu
• Organizovaná skupina způsobila v jihlavské firmě škodu za více jak dva miliony korun
• Zrekonstruovaná Zelená komnata v Třebíči nabídne nové archeologické objevy

Středa   2. 10. 2024

• Chovatelská výstava v Bohdalově představí na tři tisíce králíků, drůbeže, koz, ovcí i terarijních zvířat
• Slavnostní premiéra seriálu Dcera národa za přítomnosti herců i filmového štábu proběhne v Havlíčkově Brodě
• V bazilice v Třebíči zazní utajený poklad Mše ke sv. Prokopovi a oratorium Jephtha Georga Fridricha Händela
• Komentované krmení, Výstava na stromech či film Kávová budoucnost v jihlavské zoo u příležitosti Dne zvířat
• Okolí smírčího kamene ve Velkém Meziříčí je upraveno, památník připomíná záhadné úmrtí dvaadvacetiletého Jakuba
• Výstava fotografií v parku vysoké školy v Jihlavě představí život pěstitelů kávy, kakaa a banánů

Úterý   1. 10. 2024