Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 8.4 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
Požár autodílny v rodinném domě v obci Vír na Žďársku, který vzplál v neděli v okolo půl jedenácté večer, napáchal předběžnou škodu pět milionů korun. Plameny poškodily vybavení autodílny a tři osobní auta. Při požáru ani samotném zásahu neutrpěl nikdo zranění.
"Na místo události vyjela jednotka profesionálních hasičů z Bystřice nad Pernštejnem společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Víru a Bystřice nad Pernštejnem. Požár se zasahujícím hasičům podařilo ve 23.11 hodin lokalizovat a po půlnoci úplně zlikvidovat,", informoval mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Hasiči zásahem uchránili tři miliony korun.

Příčina vzniku požáru je nadále v šetření.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
Vernisáž výstavy Skici se bude konat ve středu 10. dubna v 17 hodin v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě, která doplňuje bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha.
Druhý ročník bienále Sochy pod novoměstskou oblohou, věnovaný sochaři a emeritnímu profesoru AVU Janu Hendrychovi, završí výstava jeho komorních plastik a skic. Výstava v Malé galerii představí také jeho tvorbu z poslední doby. Skici jsou materiál, kterým Jan Hendrych svou sochařskou tvorbu dlouhodobě doprovází. Nejsou to pouze autorovy rozvahy připravované plastiky, ale především bezprostřední figurální kresby a malby, které vznikají takřka denně. Kresby deníkově zachycují vývoj autorova myšlení o figuře.

Sochy pod novoměstskou oblohou: Jan Hendrych

Sochy pod novoměstskou oblohou jsou sochařská přehlídka ve veřejném prostoru Nového Města, která vznikla v roce 2021 a jejímž cílem je vnést do exteriéru města oživení skrze kvalitní sochařskou tvorbu. Druhý ročník představí figurální tvorbu českého sochaře, malíře, restaurátora, kurátora a emeritního profesora Akademie výtvarných umění v Praze Jana Hendrycha, jenž si nenechal ujít zahájení přehlídky.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile
Předměty připomínající munici nalezl v neděli 7. dubna po jedné hodině odpoledne muž v lese nedaleko Podhorského rybníka u obce Havlíčkova Borová na Havlíčkobrodsku. Policisté přivolali pyrotechnika z českobudějovické expozitury, který předměty identifikoval, munici ohledal a zjistil, že ji není možné vzhledem ke špatnému stavu zajistit a převést k likvidaci, proto rozhodl o jejím zlikvidování na bezpečném místě. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová. (Foto - horní obrázek)
Krádež čtyřkolky
Policisté pátrají po pachateli, který v sobotu 6. dubna v době od osmnácté do třiadvacáté hodiny v obci Moravec na Žďársku ukradl čtyřkolku Polaris Twin zelené barvy, která byla zaparkována na pozemku u rodinného domu. "Pachatel svým jednáním způsobil majiteli škodu za téměř 150 tisíc korun. Policisté provedli ohledání, zadokumentování a šetření. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli a odcizené čtyřkolce pátrají", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová.

Počmárané auto, škoda zatím nebyla vyčíslena
Na parkovišti u chatové oblasti Humpolecká v Pelhřimově počmáral neznámý vandal zelenou a růžovou barvou na osobní auto Opel různé obrazce a nápisy. Svým jednáním způsobil majiteli zatím nevyčíslenou škodu. "Policisté, kteří případ prověřují od neděle 7. dubna, provedli v lokalitě šetření, ohledání místa činu a zadokumentování. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, po pachateli pátrají", uvedla Michaela Lébrová.

Recidivista byl při krádeži holícího strojku dopaden
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu krádeže třiatřicetiletému muži, který odcizil zboží v jihlavském obchodě. V neděli 7. dubna přišel před šestou hodinou večer do prodejny na ulici Romana Havelky, kde vzal balení holení. "Roztrhnul obal, vyndal holicí strojek, který schoval do oblečení, a zbytek zboží odhodil do regálu. Poté chtěl muž projít bez zaplacení prostorem samoobslužných pokladen, v tom mu ale zabránil pracovník ostrahy. Přivolaní policisté podezřelého muže odvezli na oddělení a sdělili mu podezření ze spáchání trestného činu. Jedná se o muže, který byl v minulosti již opakovaně potrestán za majetkovou trestnou činnost a odpykal si i nepodmíněný trest odnětí svobody. Naposledy byl odsouzen letos v únoru", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Muž neplatí výživné na svoji dceru
Jednatřicetiletý muž je podezřelý ze spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy. "Vyživovací povinnost až na pár výjimek si neplní od června roku 2021. Měsíčně má na svoji dceru ve věku pět let, která žije s matkou v obci nedaleko Pelhřimova, platit částku kolem tří tisíc korun. Muž dluží na výživném téměř osmdesát tisíc korun", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová s tím, že případ je nadále v šetření.

Opilý muž se dobýval do cizího bytu, skončil na záchytce
V neděli 7. dubna krátce před sedmou hodinou večer přijali policisté oznámení o muži, který se v bytovém domě v Krucemburku na Havlíčkobrodsku snažil dostat do jednoho z bytů, ve kterém nebydlí. "Na místě policisté zjistili, že se jedná o muže ve věku dvaačtyřicet let, který vykazoval známky opilosti. Dechová zkouška vykázala u muže pozitivní měření, kdy naměřená hodnota činila 3,61 promile alkoholu. Muže policisté zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

Opilá agresivní žena skončila na záchytce
V neděli 7. dubna přijali policisté v Třebíči před sedmou hodinou večer oznámení o značně opilé ženě, která se nacházela v bytě a chovala se nevyzpytatelně. "Vůči svému okolí byla agresivní a vyhrožovala tím, že si ublíží. Policisté vyjeli na místo a provedli šetření. U třiatřicetileté ženy provedli dechovou zkoušku a naměřili jí hodnotu 4,49 promile alkoholu", uvedla J. Kroutilová. Policisté přivolali zdravotnickou záchrannou službu a následně asistovali při převozu opilé ženy do zdravotnického zařízení.

Střet vozidel
V pátek 5. dubna po sedmé hodině večer se stala dopravní nehoda u obce Osová Bítýška na Žďársku. "Pětačtyřicetiletý řidič jedoucí s autem Iveco Daily po vedlejší silnici vjel do křižovatky ve chvíli, kdy po hlavní silnici přijíždělo osobní vozidlo Volkswagen Golf, a došlo ke střetu. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění obou řidičů a spolujedoucího z vozidla Volkswagen", uvedla M. Lébrová. Policisté provedenými dechovými zkouškami u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Vlivem dopravní nehody vznikla předběžně vyčíslená škoda za 170 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. (Foto - spodní obrázek)

Řidič havaroval
V neděli 7. dubna před jednou hodinou odpoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě v obci Rovné na Žďársku. "Šestašedesátiletý řidič jedoucí s osobním vozem Škoda při vyhýbání se s protijedoucím vozidlem najel na nezpevněnou krajnici a sjel do silničního příkopu, kde přední částí auta narazil do betonového mostku. Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidiče a jeho spolujedoucí", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu u řidiče vyloučili. Vlivem nehody došlo k předběžně vyčíslené škodě ve výši 45 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. Řidič je podezřelý z přestupku na úseku dopravy.

Střet vozidel
V neděli 7. dubna došlo před desátou hodinou dopoledne na křižovatce ulic Palackého a Varhánkova v Polné na Jihlavsku k dopravní nehodě. "Řidič auta Hyundai jel po vedlejší silnici a nedal přednost vozu Škoda Octavia přijíždějícímu po hlavní silnici, do kterého narazil. Ve vozidle Hyundai utrpěla zranění spolujedoucí, kterou záchranáři převezli na ošetření do jihlavské nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Při dechových zkouškách požití alkoholu u obou řidičů vyloučili. Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda za více než sto tisíc korun. Řidič hyundaie je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Havárie vozidla
V sobotu 6. dubna po osmé hodině večer jel pětadvacetiletý řidič osobního auta Opel ve směru od obce Myslůvka na Telč na Jihlavsku. "Po průjezdu zatáčky se zřejmě lekl protijedoucího vozidla, strhl řízení a vyjel mimo komunikaci. S vozidlem se dostal do smyku a automobil narazil bočně do stromu, od kterého byl odražen zpět na silnici, následně se vozidlo převrátilo na střechu a zůstalo stát mimo silnici. Při dopravní nehodě se zranil řidič i jeho spolujedoucí, oba byli zdravotnickou záchrannou službou převezeni do jihlavské nemocnice", uvedla Jana Kroutilová. Policisté dechovou zkouškou požití alkoholu u řidiče nezjistili. Při havárii vznikla předběžně vyčíslená škoda za více než padesát tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Řidič pod vlivem alkoholu
V neděli 7. dubna zastavili policisté před osmou hodinou dopoledne v ulici Brněnská v Třebíči automobil VW Sharan. "U čtyřiapadesátiletého muže provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,32 promile alkoholu. Opakovaná zkouška ukázala u řidiče hodnotu ještě vyšší. Policisté muži zakázali v jízdě pokračovat, řidičský průkaz při kontrole nepředložil a dopustil se tak přestupku", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Řidič pod vlivem alkoholu
V sobotu 6. dubna před osmou hodinou večer kontrolovali policisté osobní auto Škoda Octavia v ulici Sokolohradská v Chotěboři na Havlíčkobrodsku. "U třiatřicetiletého řidiče provedli dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem. Naměřená hodnota činila 2,34 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu vykázala i opakovaná zkouška, která vykázala obdobnou hodnotu. Policisté řidiči další jízdu zakázali. Řidičský průkaz mu zadržen nebyl, neboť jej nemá", uvedla M. Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a z přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   25. 5. 2024

• Druhý výrobní blok v jaderné elektrárně v Dukovanech je odstaven, důvodem je údržba i výměna části paliva
• Francouzští výtvarníci přijedou do Telče, před zraky zájemců připraví výstavu
• V jihlavském muzeu pokřtí knihu Josef Alois Schumpeter: Ekonom a humanista z moravské Třeště
• Slováci se propadli mezi barbarské státy. Umožní zabíjet chráněné medvědy, i když nikoho nenapadnou
• Kolama dolů - učme se přežít! Společná vyjížďka motorkářů společně s policisty z Pelhřimova do Jihlavy

Pátek   24. 5. 2024

• Přírodní památky Vysočiny: Unikátní Rašeliniště Kaliště, kam jezdili botanici už před sto lety
• Přijďte se o víkendu do táborské zoo rozloučit s oblíbeným makakem Vichrem. V úterý odcestuje do Španělska
• Z policejního deníku: vandal poničil vstupní dveře, škoda je padesát tisíc; opilá agresivní žena skončila na záchytce
• V Jívoví vzplála střecha haly s prasaty, škoda je čtyři a půl milionu korun
• Pomněnkový den - Mezinárodní den pohřešovaných dětí; policisté každoročně pátrají po stovkách ztracených dětí

Čtvrtek   23. 5. 2024

• Chovatelé na Vysočině by si měli kvůli přítomnosti vlků lépe zabezpečovat hospodářská zvířata
• Na rybníce Hastrman v parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě si budou moci lidé zapůjčit šlapadla
• Náhrobek rodiny Kallabovy ve Velkém Meziříčí opraví akademický sochař Vlasta Douša z Nemotic
• Zubři Tajfun a Tatranka z táborské zoo najdou nový domov v Srbsku
• Soutěž ve sprintu či spanilá jízda, zábava a program pro děti - to vše nabídne Traktoriáda Písečná zmole
• Policisté hledají jednašedesátiletého muže pobývajícího v Jihlavě, používá zelené auto Opel Astra Caravan s polepem TAXI - stěhování
• Policisté hledají cestující, které vezl v únoru opilý řidič v okolí Kamenice
• Z policejního deníku: taxikář přišel o peněženku; neznámý vandal poničil lak auta

Středa   22. 5. 2024

• Policisté pátrají po sedmnáctileté Stefanii s dvouměsíční dcerou, nevrátila se z vycházky do zařízení pro mládež v Černovicích
• Lesem u Tří studní se rozezní tóny světoznámé kantáty Bohuslava Martinů Otvírání studánek
• Jihlavská rodačka žijící v Německu dostala od syna k pětadevadesátým narozeninám plyšového ježka
• Policisté v Novém Městě na Moravě a okolí dohlédnou během Světového poháru horských kol na dopravu a veřejný pořádek
• Z policejního deníku: zloděj ukradl složené lešení; řidič skončil s autem v rybníce

Úterý   21. 5. 2024

• Naučte se tvarovat bonsaj a odneste si z jihlavské zoo vlastnoručně upravený stromek
• V psím útulku v Havlíčkově Brodě čekají na nové páníčky čtyři štěňátka
• Nový přístroj urychlí zdravotníkům v jihlavské nemocnici výsledky vyšetření infekcí, zánětů i rakoviny
• Policisté pátrají po třináctileté Michaele z Jihlavy, odjet měla údajně za kamarádkou do Brna
• Ve Žďáře nad Sázavou byl v kolejišti nalezen mrtvý muž, srazil jej vlak
• Z policejního deníku: zloděj ukradl televizory, mikrovlnky i varné konvice; mladík se opil, skončil v nemocnici

Pondělí   20. 5. 2024

• Motorkář utrpěl po střetu s dodávkou vážné zranění
• V jaderné elektrárně v Dukovanech oslavují Světový den včel
• Vražda nevinného mučedníka na nádvoří jihlavského soudu
• Výstava open per4mance 2024 na zámku v Třebíči doprovází multižánrový festival Zámostí
• Z policejního deníku: opilý agresivní muž rozbil dveře; opilí řidiči skončili na záchytce

Neděle   19. 5. 2024

• Návštěvníky havlíčkobrodského koupaliště čekají nové herní prvky, třeba pískoviště pro nejmenší nebo hřiště na pétanque
• Odpoledne na Šmeralově statku v Třebíči s folklorní muzikou i pletením košíků
• Výstava Co přinesl obchvat v havlíčkobrodském muzeu nabídne unikátní nález středověkého rudního mlýna
• Z policejního deníku: krádež plotu, zloděj si odnesl nádobí i sekeru; opilý řidič boural

Sobota   18. 5. 2024

• Výstava fotografií Jaroslava Hedvábného s titulem Toulky Moravským Toskánském v jihlavské muzejní kavárně
• Policista roku 2023 – dva tituly zamířily na Vysočinu. Vítězem v kategorii Tým roku se stal vysočinský pracovní tým Falešný bankéř
• Sarajevo 1914: Řidič, který vstoupil do dějin, pocházel z Telče
• Festival Ji.hlava se prodlužuje a otevírá se místnímu publiku
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: zpracování lnu
• Zvířecí rodinu v táborské zoo rozšířil mýval Rocket. ZOO Tábor je jediná zoo v Česku, která mývaly může přijímat

Pátek   17. 5. 2024

• Zoologická zahrada v Jihlavě získala slona za za odchov čtyř mláďat aligátora čínského
• Z policejního deníku: policisté dopadli sprejera; pohřešovaného mladíka z Čáslavi vypátrali policisté na Vysočině
• Jihlavský magistrát rozesílá občanům pokyny k platbě za odpady e-mailem
• Jihlavští kriminalisté dopadli pětatřicetiletého zloděje, který kradl rybářské náčiní, jízdní kola i dveře
• Primář Karel Křikava: Chirurgie je náročný, ale velmi krásný a naplňující obor
• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři zodpoví dotazy

Čtvrtek   16. 5. 2024

• Setkání u jinošovských studánek s chlebem, solí i muzikou
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do října
• Policisté zadrželi muže, který falšoval vstupenky nejen na MS v hokeji. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohou být falešné!
• Nakažlivá klíšťata: Jak se vyhnout nebezpečí?
• Z policejního deníku: mladík poškodil dopravní značení

Středa   15. 5. 2024

• Muzejní noc ve Velkém Meziříčí v duchu cesty do minulosti díky stroji času Nikoly Tesly
• Energetici nečekaně procvičovali, jak se zachovat v případě mimořádné události. Došlo i na ukrytí!
• Na mostě v osadě Pohledští Dvořáci u Havlíčkova Brodu je omezená doprava, důvodem je jeho rekonstrukce
• V rámci Muzejní noci se v Třešti můžete vydat za sovami na Javořici či si prohlédnout výstavu fotografií Přírodou Třešťska
• V jihlavské nemocnici nejen onkologickým pacientům bude sloužit magnetická rezonance i CT
• Jihlavští strážníci dopadli agresivního muže, který napadl pár slovně, poté uhodil muže pěstí do obličeje, skončil v poutech
• Z policejního deníku: v Horní Cerekvi utonul pětačtyřicetiletý muž

Úterý   14. 5. 2024

• Pod barokním chrámem zapsaným v UNESCO ve Žďáře nad Sázavou se opět pasou beránci
• Při požáru teletníku v Rozseči uhynulo devět telat, vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu
• Vzpomínková procházka ve Velkém Meziříčí
• Hejno plameňáků v jihlavské zoologické zahradě se rozrůstá o mládež
• Přijďte do táborské zoo spočítat zvířata z amerického kontinentu a otestovat svoje znalosti
• Rychlý nástup jara a mrazy zničily sadařům úrodu, ale části zemědělců dává počasí naději. Rozhodne jeho vývoj v květnu a červnu
• Lubomír Vaněk v Pelhřimově usmažil podobiznu za necelých pět minut
• Z letadla, které spadlo u Luk nad Jihlavou, zbyly ohořelé trosky, škoda je dva miliony korun
• Z policejního deníku: opilý muž skončil na záchytce; auto srazilo nezletilou chodkyni

Pondělí   13. 5. 2024

• Na Vysočině hrozí nebezpečí požárů, foukat bude čerstvý vítr
• U Luk nad Jihlavou spadlo letadlo, na místě zemřel jeden člověk
• Hysterie okolo medvědů na Slovensku se stupňuje. Životem na ní doplatilo i dvouleté mládě
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny jsou nové lavičky
• Z policejního deníku: vandal počmáral garážová vrata, okna a skříň elektrorozvaděče

Neděle   12. 5. 2024

• Muzeum ve Velkém Meziříčí oslaví svůj svátek bezplatným vstupem, expozice nabízí k vidění třeba kapesník s krví Františka Ferdinanda
• Pelhřimovská nemocnice oslavila Mezinárodní den sester
• Z policejního deníku: zloděj ukradl spícímu člověku batoh i s doklady; opilý řidič bez řidičáku utekl od nehody
• Policisté na člunech kontrolovali přehradu Vír na Žďársku

Sobota   11. 5. 2024

• Slavnostní otevření Stříbrného domu v Jihlavě doplní po celý víkend kulturní i vzdělávací program
• Publikace Hrad Štamberk u Telče bude pokřtěna a představena zájemcům
• Místo chleba v ruce kvér

Pátek   10. 5. 2024

• Auto v Pelhřimově vjelo do hlavního vchodu prodejny
• Jihlavský tunel bude prakticky celý víkend pro veškerou dopravu uzavřen
• Kraj Vysočina podpoří výkup cenných mokřadů Na Skřivánku, jejímž novým obyvatelem je také dudek chocholatý
• Nezaměstnanost na Vysočině klesla na 2,8 procenta a dohnala Prahu. Maminky si zaslouží lepší pracovní uplatnění
• Z policejního deníku: motorkáři bourali; za volantem pod vlivem alkoholu i drog

Čtvrtek   9. 5. 2024