Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 16.4 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
Jedna z dominant Jihlavy, vyšší svatojakubská věž, byla dokončena někdy okolo roku 1300. Od samého počátku své existence sloužila tato svatojakubská věž i světským účelům, především pak k ochraně města před ohněm a nepřáteli. Tato věž kostela svatého Jakuba je vysoká 63 metrů a věžník, který na jejím vrcholu v malém bytě bydlel až do roku 1924, musel několikrát denně vyšlapat 127 schodů.
Svatojakubská věž občas posloužila i k zábavě Jihlavanů. Tak například v roce 1585 si kterýsi kejklíř napnul z jejího ochozu dlouhý provaz a následně na něm metal přemety a předváděl různé kousky. Své vystoupení tehdy kejklíř korunoval tím, že si na kotouč posadil malého chlapce a z ochozu věže s ním sjel nad hlavami užaslých měšťanů až ke kašně na nedalekém dolním náměstí. Své odvážné číslo tehdy umělec přežil.

Smůlu mělo ovšem o dvanáct let později malé dítě tehdejšího věžníka. Nešťastnou náhodou nahoře na věži uklouzlo a pád z výšky 40 metrů na dlažbu Jakubského náměstí nepřežilo. K této smrtelné nehodě došlo na věži svatého Jakuba 16. dubna 1597.
Leo ŠVANČARAZpět nahoru na obsah...

Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
Nejez jako prase! Kdo z nás takovou výzvu pronesenou obvykle ostrým tónem alespoň jednou ve svém životě neslyšel. Před Maruškou z táborské zoo ale tuhle větu raději ani nevyslovujte, mohla by se urazit. Sice spořádá, na co přijde, ale musí v tom mít ten správný systém. Jablka patří k ovoci, salát a papriky k zelenině. Nedej bože, když se jí něco zatoulá do jiné hromady, jako se to stalo s jablky, která se omylem dostala mezi zeleninu. Maruška se však nenechá rozhodit a sladké ovoce si nechá až na konec.
Prase divoké patří k všežravcům – v přírodě se živí hlízami, ořechy, bobulemi, kořínky rostlin, kukuřicí a dalšími plodinami, dále drobnými plazy, mršinami, hmyzem a v přírodě nepohrdne ani nalezenými odpadky. Mezi nápadné znaky prasete divokého patří jeho čtyři výrazné trojhranné špičáky u samců, které slouží hlavně jako účinná zbraň při soubojích. Mohou mít 20 až 30 centimetrů. Prase divoké lze považovat za velmi chytré a učenlivé zvíře. Zpravidla se dožívá věku 10 až 12 let.

ZOO Tábor, která se specializuje na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat je pro veřejnost otevřená každý den od 9 do 18 hodin.

ZOO Tábor je jednou z nejmladších zoologických zahrad v Česku a zároveň rozlohou největší v jižních Čechách a největší soukromou zoo v ČR. Rozlehlý přírodní areál láká k příjemným procházkám uprostřed zeleně. Zaměřuje se na chov ohrožených druhů zvířat, nejvýznamnějším projektem je reintrodukce zubra evropského. V táborské zoologické zahradě žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů.

Foto: Eva Nemravová
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
Při dopravní nehodě, která se stala v úterý 16. dubna kolem půl desáté ráno na silnici II/404 mezi obcemi Luka nad Jihlavou a Svatoslav, utrpělo zranění pět lidí, včetně dvou dětí.
Na silnici se čelně střetla dvě osobní vozidla Renault a Škoda. Při nehodě se zranilo pět osob, včetně dvou nezletilých dětí.

"Řidička osobního auta Renault projížděla po silnici ve směru od Luk nad Jihlavou a z dosud nezjištěných příčin vjela do protisměrného jízdního pruhu, kde se čelně střetla s osobním vozidlem Škoda. Řidičku z osobního vozu Škoda transportoval do zdravotnického zařízení vrtulník", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková.

Místo bylo po nehodě z důvodu zásahu všech složek integrovaného záchranného systému průjezdné kyvadlově.

Kolem půl dvanácté se podařilo následky nehody odstranit a v místě plně obnovit provoz.

Případ dopravní nehody zadokumentovali k dalšímu šetření policisté z dopravního inspektorátu Jihlava.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi
Oznámení o krádeži nafty u obce Čáslavsko na Pacovsku na Pelhřimovsku přijali policisté v pondělí 15. dubna v ranních hodinách. Zloděj odstranil železný kryt a poté poškodil visací zámek zajišťující a chránící palivové víčko nádrže u pracovního stroje. Z nádrže se mu poté podařilo odčerpat motorovou naftu v množství nejméně 185 litrů. Majiteli vznikla krádeží škoda v celkové výši téměř sedm tisíc korun. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
Podvodné jednání při prodeji dětské obuvi
Policisté ve Žďáře nad Sázavou se zabývají dalším případem internetového podvodu. Zatím neznámý pachatel na internetovém portálu Marketplace reagoval jako zájemce o zboží na inzerát ženy, která v tomto systému nabízela na prodej dětskou sportovní obuv za částku 500 korun. Přes aplikaci Messenger pak prodávající dostala zprávu od kupujícího prostřednictvím zprávy. V aplikaci Messenger se poté vzájemně domluvili na způsobu odeslání zboží přes kurýrní službu. Po vzájemné dohodě zaslal kupující z na e-mail ženě odkaz na podvodnou stránku kurýrní služby. Poté žena odkaz otevřela, vstoupila ale na podvodnou stránku kurýrní služby, poté rozklikla ikonu "získat peníze" a stránka ji automaticky přesměrovala na stránku vypadající jako její internetového bankovnictví. V tomto bankovnictví poté vyplnila přístupové údaje do svého internetového bankovnictví, včetně údajů ke své platební kartě. Když jí přišla žádost o přijetí částky 500 korun, což měla být platba za dětské boty, tak žena tuto transakci potvrdila vložením svého PIN kódu k bankovní aplikaci na svém mobilním telefonu. Z jejího účtu jí pak neznámý pachatel odčerpal částku ve výši téměř 18 000 korun.
Taková jednání označujeme jako reverzní inzertní podvody, což jsou podvodné praktiky, při kterých podvodníci snaží získat vaše citlivé údaje o platební kartě1. Pachatel reaguje na inzerované zboží a poškozenému nabídne platbu přes platební kartu a vyzvednutí zaplaceného zboží kurýrní službou, kde jsou již peníze uloženy a za tímto účelem zašle odkaz na podvodnou platební bránu.
K ochraně před reverzními inzertními podvody existuje několik opatření, která může každá přijmout: Preferujte platbu při osobním převzetí zboží. Pokud je to možné, setkejte se s prodávajícím osobně a zaplaťte za zboží přímo na místě. Zjistěte si co nejvíce informací o prodávajícím. Můžete se podívat na jeho profil na sociálních sítích nebo zkontrolovat recenze od jiných uživatelů. Nikdy neposílejte peníze přes odkaz - pokud vám prodávající požádá o platbu přes odkaz, buďte obezřetní. To může být známka podvodné transakce. Zkontrolujte URL adresu: Při zadávání platebních údajů se ujistěte, že jste na správné webové stránce. Nastavte si limity na platební kartě: Nastavte si limity na své platební kartě, abyste minimalizovali riziko zneužití. Pamatujte, že obezřetnost je klíčová. Pokud něco vypadá podezřele, raději se vyhněte transakci.! V případě, že se stanete obětí podvodu, kontaktuje linku tísňového volání 158, a také svoji banku kvůli zablokování platební karty a ochraně svého účtu.
Autor: Dana Čírtková

Zloděj si kolo moc neužil
Nezajištěné pánské jízdní kolo ukradl zloděj v sobotu 13. dubna v době od půl sedmé ráno do půl páté odpoledne z volně přístupného kovového stojanu na jízdní kola ve volně přístupném areálu fotbalového stadionu na ulici Ledečská v Havlíčkově Brodě. Zloděj majiteli kola způsobil krádeží škodu v celkové výši 14 000 korun. "Policistům se podařilo ve velmi krátké době krádež objasnit a ustanovit osobu, která je důvodně podezřelá z krádeže kola. V pondělí 15. dubna policisté ve věci zahájili úkony zkráceného přípravného řízení a podezřelému čtyřiatřicetiletému muži sdělili podezření z přečinu krádeže", uvedla mluvčí policistů Dana Čírtková. Po zkompletování spisového materiálu bude věc dále předána se zprávou o výsledku zkráceného přípravného řízení na okresní státní zastupitelství v Havlíčkově Brodě k dalšímu opatření.

Při nehodě pěti osobních aut utrpěli dva lidé zranění
Při dopravní nehodě pěti osobních aut, která se stala v úterý 16. dubna krátce před osmou hodinou ráno na silnici II/360 mezi Třebíči a obcí Slavice, utrpěly lehké zranění dvě osoby, které záchranáři převezli na ošetření do nemocnice v Třebíči. Provoz byl řízen kyvadlově. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková (Foto)

Dopravní nehoda se obešla bez zranění
Policisté přijali v pondělí 15. dubna deset minut po půl desáté dopoledne oznámení o dopravní nehodě, která se stala na křižovatce místních komunikací v Kamenici na Jihlavsku. "Podle prvotního policejního šetření na místě dopravní nehody šestapadesátiletý řidič linkového autobusu jedoucí ve směru jízdy od komunikace II/351 směrem k obci Kamenička chtěl odbočit vlevo. Při odbočování vlevo ale nedal přednost v jízdě vozidlu Dacia, jehož řidič jel s vozidlem po hlavní komunikaci ve směru k silnici II/351. Došlo ke střetu pravé zadní části autobusu Iveco s pravou přední částí vozidla Dacia. Ke zranění osob při nehodě nedošlo", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Dechovou zkoušku policisté provedli s oběma řidiči na místě dopravní nehody. Výsledek obou dechových zkoušek byl negativní. Při dopravní nehodě došlo ke hmotné škodě na autobusu a osobním vozidle v celkové výši 80 000 korun. Autobus i osobní vozidlo byly po nehodě pojízdné a nebylo tak nutné zajišťovat jejich odtah. Dopravní nehodu vyřešili policisté na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

Při vyhýbání se s autobusem poškodil zaparkované vozidlo
V pondělí 15. dubna patnáct minut po sedmé hodině ranní přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala na ulici Revoluční před křižovatkou s ulicí Alšova v Třebíči. "Devětadvacetiletý řidič projížděl s autobusem značky Mercedes po ulici Revoluční a pokračoval směrem k ulici Řípovská. Zřejmě se při jízdě plně nevěnoval řízení a při vyhýbání se s protijedoucím autobusem dostatečně neohlídal pravou stranu autobusu a poškodil levý přední roh zaparkovaného osobního vozidla Škoda Superb", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Při dopravní nehodě se nikdo nezranil. Na vozidlech vznikla hmotná škoda v celkové výši 60 000 korun. U řidiče autobusu policisté provedli dechovou zkoušku, která měla negativní výsledek. Věc dopravní nehody s přestupcem vyřešili policisté na místě uložením pokuty

Za volant usedl pod vlivem alkoholu
Policisté v pondělí 15. dubna kolem půl druhé ráno kontrolovali řidiče vozidla Ford Tranzit, který chtěl dojet s vozidlem dojet k bytovému domu v Humpolci na Pelhřimovsku. "Policisté řidiče vyzvali k předložení dokladů potřebných k řízení a provozu vozidla a poté k podrobení se dechové zkoušce. Výsledek dechové zkoušky byl pozitivní a naměřená hodnota vykázala hladinu 1,72 promile alkoholu v krvi. Pozitivní výsledky měly také obě opakované dechové zkoušky - 1,78 a 1,96 promile alkoholu v krvi. Policisté řidiči zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu", uvedla D. Čírtková. Třicetiletý muž je důvodně podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   24. 5. 2024

• Přírodní památky Vysočiny: Unikátní Rašeliniště Kaliště, kam jezdili botanici už před sto lety
• Přijďte se o víkendu do táborské zoo rozloučit s oblíbeným makakem Vichrem. V úterý odcestuje do Španělska
• Z policejního deníku: vandal poničil vstupní dveře, škoda je padesát tisíc; opilá agresivní žena skončila na záchytce
• V Jívoví vzplála střecha haly s prasaty, škoda je čtyři a půl milionu korun
• Pomněnkový den - Mezinárodní den pohřešovaných dětí; policisté každoročně pátrají po stovkách ztracených dětí

Čtvrtek   23. 5. 2024

• Chovatelé na Vysočině by si měli kvůli přítomnosti vlků lépe zabezpečovat hospodářská zvířata
• Na rybníce Hastrman v parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě si budou moci lidé zapůjčit šlapadla
• Náhrobek rodiny Kallabovy ve Velkém Meziříčí opraví akademický sochař Vlasta Douša z Nemotic
• Zubři Tajfun a Tatranka z táborské zoo najdou nový domov v Srbsku
• Soutěž ve sprintu či spanilá jízda, zábava a program pro děti - to vše nabídne Traktoriáda Písečná zmole
• Policisté hledají jednašedesátiletého muže pobývajícího v Jihlavě, používá zelené auto Opel Astra Caravan s polepem TAXI - stěhování
• Policisté hledají cestující, které vezl v únoru opilý řidič v okolí Kamenice
• Z policejního deníku: taxikář přišel o peněženku; neznámý vandal poničil lak auta

Středa   22. 5. 2024

• Policisté pátrají po sedmnáctileté Stefanii s dvouměsíční dcerou, nevrátila se z vycházky do zařízení pro mládež v Černovicích
• Lesem u Tří studní se rozezní tóny světoznámé kantáty Bohuslava Martinů Otvírání studánek
• Jihlavská rodačka žijící v Německu dostala od syna k pětadevadesátým narozeninám plyšového ježka
• Policisté v Novém Městě na Moravě a okolí dohlédnou během Světového poháru horských kol na dopravu a veřejný pořádek
• Z policejního deníku: zloděj ukradl složené lešení; řidič skončil s autem v rybníce

Úterý   21. 5. 2024

• Naučte se tvarovat bonsaj a odneste si z jihlavské zoo vlastnoručně upravený stromek
• V psím útulku v Havlíčkově Brodě čekají na nové páníčky čtyři štěňátka
• Nový přístroj urychlí zdravotníkům v jihlavské nemocnici výsledky vyšetření infekcí, zánětů i rakoviny
• Policisté pátrají po třináctileté Michaele z Jihlavy, odjet měla údajně za kamarádkou do Brna
• Ve Žďáře nad Sázavou byl v kolejišti nalezen mrtvý muž, srazil jej vlak
• Z policejního deníku: zloděj ukradl televizory, mikrovlnky i varné konvice; mladík se opil, skončil v nemocnici

Pondělí   20. 5. 2024

• Motorkář utrpěl po střetu s dodávkou vážné zranění
• V jaderné elektrárně v Dukovanech oslavují Světový den včel
• Vražda nevinného mučedníka na nádvoří jihlavského soudu
• Výstava open per4mance 2024 na zámku v Třebíči doprovází multižánrový festival Zámostí
• Z policejního deníku: opilý agresivní muž rozbil dveře; opilí řidiči skončili na záchytce

Neděle   19. 5. 2024

• Návštěvníky havlíčkobrodského koupaliště čekají nové herní prvky, třeba pískoviště pro nejmenší nebo hřiště na pétanque
• Odpoledne na Šmeralově statku v Třebíči s folklorní muzikou i pletením košíků
• Výstava Co přinesl obchvat v havlíčkobrodském muzeu nabídne unikátní nález středověkého rudního mlýna
• Z policejního deníku: krádež plotu, zloděj si odnesl nádobí i sekeru; opilý řidič boural

Sobota   18. 5. 2024

• Výstava fotografií Jaroslava Hedvábného s titulem Toulky Moravským Toskánském v jihlavské muzejní kavárně
• Policista roku 2023 – dva tituly zamířily na Vysočinu. Vítězem v kategorii Tým roku se stal vysočinský pracovní tým Falešný bankéř
• Sarajevo 1914: Řidič, který vstoupil do dějin, pocházel z Telče
• Festival Ji.hlava se prodlužuje a otevírá se místnímu publiku
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: zpracování lnu
• Zvířecí rodinu v táborské zoo rozšířil mýval Rocket. ZOO Tábor je jediná zoo v Česku, která mývaly může přijímat

Pátek   17. 5. 2024

• Zoologická zahrada v Jihlavě získala slona za za odchov čtyř mláďat aligátora čínského
• Z policejního deníku: policisté dopadli sprejera; pohřešovaného mladíka z Čáslavi vypátrali policisté na Vysočině
• Jihlavský magistrát rozesílá občanům pokyny k platbě za odpady e-mailem
• Jihlavští kriminalisté dopadli pětatřicetiletého zloděje, který kradl rybářské náčiní, jízdní kola i dveře
• Primář Karel Křikava: Chirurgie je náročný, ale velmi krásný a naplňující obor
• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři zodpoví dotazy

Čtvrtek   16. 5. 2024

• Setkání u jinošovských studánek s chlebem, solí i muzikou
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do října
• Policisté zadrželi muže, který falšoval vstupenky nejen na MS v hokeji. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohou být falešné!
• Nakažlivá klíšťata: Jak se vyhnout nebezpečí?
• Z policejního deníku: mladík poškodil dopravní značení

Středa   15. 5. 2024

• Muzejní noc ve Velkém Meziříčí v duchu cesty do minulosti díky stroji času Nikoly Tesly
• Energetici nečekaně procvičovali, jak se zachovat v případě mimořádné události. Došlo i na ukrytí!
• Na mostě v osadě Pohledští Dvořáci u Havlíčkova Brodu je omezená doprava, důvodem je jeho rekonstrukce
• V rámci Muzejní noci se v Třešti můžete vydat za sovami na Javořici či si prohlédnout výstavu fotografií Přírodou Třešťska
• V jihlavské nemocnici nejen onkologickým pacientům bude sloužit magnetická rezonance i CT
• Jihlavští strážníci dopadli agresivního muže, který napadl pár slovně, poté uhodil muže pěstí do obličeje, skončil v poutech
• Z policejního deníku: v Horní Cerekvi utonul pětačtyřicetiletý muž

Úterý   14. 5. 2024

• Pod barokním chrámem zapsaným v UNESCO ve Žďáře nad Sázavou se opět pasou beránci
• Při požáru teletníku v Rozseči uhynulo devět telat, vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu
• Vzpomínková procházka ve Velkém Meziříčí
• Hejno plameňáků v jihlavské zoologické zahradě se rozrůstá o mládež
• Přijďte do táborské zoo spočítat zvířata z amerického kontinentu a otestovat svoje znalosti
• Rychlý nástup jara a mrazy zničily sadařům úrodu, ale části zemědělců dává počasí naději. Rozhodne jeho vývoj v květnu a červnu
• Lubomír Vaněk v Pelhřimově usmažil podobiznu za necelých pět minut
• Z letadla, které spadlo u Luk nad Jihlavou, zbyly ohořelé trosky, škoda je dva miliony korun
• Z policejního deníku: opilý muž skončil na záchytce; auto srazilo nezletilou chodkyni

Pondělí   13. 5. 2024

• Na Vysočině hrozí nebezpečí požárů, foukat bude čerstvý vítr
• U Luk nad Jihlavou spadlo letadlo, na místě zemřel jeden člověk
• Hysterie okolo medvědů na Slovensku se stupňuje. Životem na ní doplatilo i dvouleté mládě
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny jsou nové lavičky
• Z policejního deníku: vandal počmáral garážová vrata, okna a skříň elektrorozvaděče

Neděle   12. 5. 2024

• Muzeum ve Velkém Meziříčí oslaví svůj svátek bezplatným vstupem, expozice nabízí k vidění třeba kapesník s krví Františka Ferdinanda
• Pelhřimovská nemocnice oslavila Mezinárodní den sester
• Z policejního deníku: zloděj ukradl spícímu člověku batoh i s doklady; opilý řidič bez řidičáku utekl od nehody
• Policisté na člunech kontrolovali přehradu Vír na Žďársku

Sobota   11. 5. 2024

• Slavnostní otevření Stříbrného domu v Jihlavě doplní po celý víkend kulturní i vzdělávací program
• Publikace Hrad Štamberk u Telče bude pokřtěna a představena zájemcům
• Místo chleba v ruce kvér

Pátek   10. 5. 2024

• Auto v Pelhřimově vjelo do hlavního vchodu prodejny
• Jihlavský tunel bude prakticky celý víkend pro veškerou dopravu uzavřen
• Kraj Vysočina podpoří výkup cenných mokřadů Na Skřivánku, jejímž novým obyvatelem je také dudek chocholatý
• Nezaměstnanost na Vysočině klesla na 2,8 procenta a dohnala Prahu. Maminky si zaslouží lepší pracovní uplatnění
• Z policejního deníku: motorkáři bourali; za volantem pod vlivem alkoholu i drog

Čtvrtek   9. 5. 2024