Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 4.5 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Mlejnek z Víru v Horáckém muzeu se spustí za doprovodu dětského folklorního souboru Groš
Tradiční otevírání Mlejnku z Víru a Strašidelného podzemí v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě se za doprovodu dětského folklorního souboru Groš z Dolní Rožínky uskuteční v úterý 7. května v 16 hodin. Dřevěný mlýnek na dvorku muzea se spustí symbolickým vlitím džbánu vody do náhonu.
Soubor dřevěných vyřezávaných postaviček, které se pohybují pomocí systému táhel poháněných vodním kolem, je na nádvoří Horáckého muzea od jara do podzimu spouštěn každou půlhodinu.

Původní zařízení začal již ve čtyřicátých letech 20. století stavět pro svá vnoučata na potoce ve Víru obyvatel Vincenc Navrátil. Mlýnek nejdříve čítal několik dřevěných figurek, které rozpohybovala síla vodního proudu, ovšem jejich počet byl autorem, povoláním seřizovačem tkalcovských stavů, rozšiřován až do počtu zhruba sedmi desítek. Spousta postaviček představuje obyčejné lidi z Novoměstska při jejich každodenních radostech a starostech.
Celý mlýnek je dlouhý asi tři metry a postaviček jsou na něm desítky. Od dětského kolotoče přes kováře, pijany v hospodě, cvičence s činkami nebo tančící dvojici po manželský pár, kdy žena muže vychovává paličkou na maso. A vše se hýbe. Největší úspěch u diváků má toaleta, u které se otvírají dvířka. Uvnitř sedí pán a probíhá tam běžný děj.

Po smrti Vincence Navrátila jeho dědicové ojedinělou technickou památku věnovali Horáckému muzeu, kde je uložena v depozitáři, na dvorku funguje její replika.

Strašidelné podzemí ve sklepě Horácké muzea nabízí pět strašidelných zastavení. Ukáže skřítky, hejkala i bludičky, čerty, jak hrají kuželky, ohnivý sud, zavede návštěvníka do tajemného lesa Ochoza, který je sídlem lesních bytostí a strašidel, potkat tu mohou i Elišku ze Skal.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Turistická stezka na Pelhřimovsku připomíná Jarmilu Kurandovou, babičku z filmu Antonína Moskalyka
Žlutě značená nová turistická stezka Veselá – Houserovka na Pelhřimovsku o délce šest kilometrů je pojmenovaná po Jarmile Kurandové. Herečce původem z Vysočiny, která si zahrála třeba roli babičky v Moskalykově stejnojmenném filmu nebo chůvu ve Fričově pohádce Princezna se zlatou hvězdou. Jarmila Kurandová, rozená Marie Martínková (30. ledna 1890 Veselá u Počátek – 6. prosince 1978 Brno).
Novinkou mezi tradičními turistickými trasami na Vysočině je tzv. projekt Zdravé srdce. „Jde o kilometrový úsek cyklostezky na Humpolecku, kde si během rychlé chůze měříte čas i tepovou frekvenci a přes QR kód hodnoty vkládáte do aplikace. Ta data vyhodnotí a porovná je s fyzickou zdatností ostatních přihlášených", informoval náměstek krajského hejtmana pro kulturu a cestovní ruch Roman Fabeš.

Na Vysočině se Klub českých turistů stará o 3 240 kilometrů pěších a lyžařských tras a o 2467 kilometrů cyklostras. Každoročně parta 120 proškolených značkařů obnoví zhruba jednu třetinu značek. Mimo to, že jim vrátí sytou barvu ještě vymění poškozené, zničené a ztracené značky, narovná směrovníky a nahradí už nečitelné mapy. Kraj Vysočina od roku 2002 přispěl na obnovu turistického značení v regionu téměř sedmi miliony korun.

Na území Vysočiny je aktuálně vyznačeno téměř šest tisíc kilometrů různých tras. Právě na obnovu turistického značení přispívá Kraj Vysočina téměř půl milionem korun ročně, díky čemuž mohou vznikat i nové trasy.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   20. 3. 2025

• Výstava Proměny roku: Jaro v jihlavském muzeu představuje jarní tradice i velikonoční zvyklosti
• Loupežná přepadení havlíčkobrodští kriminalisté objasnili, dvěma mužům hrozí až deset let za mřížemi

Středa   19. 3. 2025

• Světový den medvědů v jihlavské zoo s komentovaným krmením a medvědími hrátky
• Semínkovna v Novém Městě na Moravě je v plném proudu, zájemci si mohou odnést třeba divoké rajče nebo astry

Úterý   18. 3. 2025

• Respiračních onemocnění na Jihlavsku přibylo, přesto nemocnice zrušila plošný zákaz návštěv
• Pojďte bránit Jihlavu před zlověstnými rytíři aneb Kapří den
• Nemocnice Jihlava se stává centrem pro resekce karcinomu rekta
• Zloději vloni způsobili vloupáním škody přesahující 270 milionů. Objasnit se podaří jen každou čtvrtou „vloupačku“

Pondělí   17. 3. 2025

• Diakonie Broumov míří do Jihlavy. Potřebné oblečení i věci do domácnosti můžete nosit v sobotu 22. března na městské vlakové nádraží
• O lidské krutosti, malosti a zavřených očích i srdcích. Scénické čtení z knihy U severní zdi
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za pracovníky peněžních ústavů! Využívají momentu překvapení a strachu o úspory poškozených

Pátek   14. 3. 2025

• Poznej Vysočinu: Trojice kluků dala znalostní test téměř bez chyby. Pojedou na super výlet
• Charita na Žďársku rozdává balíčky se semínky rostlin, výtěžek pomůže postiženým i seniorům
• Povídání o ostrově Madagaskar v třebíčském zámku

Čtvrtek   13. 3. 2025

• Pelhřimovské Muzeum rekordů láká malé i velké cyklisty
• Veřejná doprava Vysočiny je blíže k cestujícím
• Táborská zoologická zahrada bude ve znamení amerických zvířat
• Klub Oko v Havlíčkově Brodě rozezní Gothick rock v podání XIII. století
• V Moravci odhalí pamětní desku faráři Josefu Valeriánovi, vězni komunistického režimu

Středa   12. 3. 2025

• Přestěhovaná diabetologická ambulance v pelhřimovské nemocnici nabízí moderní vybavení i lepší komfort pro pacienty
• V Jihlavě za loňský rok nezaplatilo odpady téměř třináct tisíc lidí, učinit by tak měli co nejdříve
• V nemocnici v Jihlavě proběhlo klíčové setkání o supervizi s odborníky z Národního centra ošetřovatelství

Pondělí   10. 3. 2025

• Ve Velkém Meziříčí připravují 19. ročník koštu pálenek
• Fotografie Iva Neumana in memoriam doplňují mysteriózní malby Jiřího Havlíka a Zlaty Švandové
• Zájemci si budou moci u příležitosti Dne vody prohlédnout přečerpávací elektrárnu v Dalešicích
• Žáci z Vysočiny podali přes osmnáct tisíc přihlášek na střední školy, přijímací zkoušky začnou 11. dubna
• U Pelhřimova skončilo auto v rybníku, nikdo neutrpěl zranění
• Nezaměstnanost na Vysočině v únoru zůstala na 3,8 procentech, počet volných pracovních míst stoupl o více než 350

Sobota   8. 3. 2025