Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 6.5 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině řádí bouřky, hasiči uklízejí bláto nebo odčerpávají vodu ze zatopených prostor
Bouřky, vítr a přívalové deště na Vysočině zaměstnávají hasiče. V souvislosti s počasím jsme od čtvrté hodiny odpoledne zasahovali u šesti událostí. Výstraha před bouřkami platí do půlnoci, nicméně s přibývajícím večerem budou postupně slábnout.
V obci Skála a v Mirotíně na Havlíčkobrodsku a Věžná na Pelhřimovsku hasiči odstraňovali bláto z komunikací, ve Žďáře nad Sázavou odstraňovali strom z komunikace a v Mírovce na Havlíčkobrodsku a Lukavci na Pelhřimovsku odčerpávali vodu ze zatopených prostor.

Výstraha před silnými bouřkami na Vysočině platí do půlnoci.
"Bouřková aktivita se přesouvá hlavně na Moravu, bouřky budou ale večer postupně již slábnout. Nejsou ale ještě vyloučeny nárazy větru a nánosy většího množství krup - tak, jako odpoledne například v Českých Budějovicích a nebo ve Zruči nad Sázavou. Komplikace mohou být i s ohledem na srážky, hlavně v městské zástavbě - bouřky se pohybují dost pomalu", upozornil Český hydrometeorologický ústav na facebooku.
Z Bavorska se pak už přibližuje konvektivní systém, ten ale přinese hlavně trvalejší a vydatnější srážky, blesků už mnoho nebude.

Lokálně se může vyskytnout přívalový déšť se zatopením podchodů, podjezdů, sklepů a níže položených míst a rozvodnění malých toků. Možnost izolovaných škod větrem, zejména v důsledku lámání větví stromů. Nebezpečí mohou představovat i menší kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost především s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími předměty, hlavně větvemi. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Svatojánská pouť ve Žďáře nad Sázavou nabídne spoustu atrakcí, ve městě od 13. do 20. května omezí dopravu
Svatojánská pouť ve Žďáře nad Sázavou, která se bude konat ve dnech 17. - 19. květn v areálu na Bouchalkách okolo zimního stadionu, nabídne více než stovku zábavních atrakcí a téměř 200 stánků s občerstvením a dárkovými předměty. Mezi atrakcemi nechybí ty moderní, jako je Extrem-Booster, Break Dance a další adrenalinové atrakce, např. obří vyhlídkové kolo nebo Bungee Katapult. Ale na své si přijdou i milovníci tradičních řetízkových kolotočů, houpaček, střelnic, labutí nebo autodromů.
Omezení dopravy související s poutí čeká obyvatele i návštěvníky města již od pondělí 13. do pondělí 20. května. V této době budou kvůli pouťovým atrakcím uzavřena parkoviště u Sportbaru, podél silnice do čtvrti Klafar a v Libušínské ulici, takže obyvatelé budou muset dočasně parkovat jinde. V době poutě bude možné parkovat i v části ulice Sázavská, jež zůstane průchozí, ale nikoliv průjezdná, případně za příznivého počasí i na travnatých plochách v ulici Libušínská.

Žďárské pouťové veselí omezí také vedení linek městské hromadné dopravy (MHD), zejména kvůli dočasnému zrušení zastávek MHD Libušínská a Sázavská, a v průjezdní lokalitě bude na silnici I/37 snížena rychlost na 30 kilometrů v hodině.

Provozovatelé atrakcí začnou na místa kolem zimního stadionu najíždět v pondělí 13. května. Až do čtvrtečního odpoledne budou atrakce postupně v provozu bez hudby, pouze s výjimkou krátkých zkoušek ozvučení, později i za doprovodu hudby, nicméně nikoliv po dvaadvacáté hodině, a to až do nedělního večera, kdy atrakce ve 20 hodin ukončí provoz.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Památník obětem politických procesů v padesátých letech vymysleli a navrhli sami žáci
Žáci základní školy O. Březiny v Jihlavě představí ve čtvrtek 9. května v 16 hodin vlastní instalaci připomínající oběti politických procesů padesátých let, a to přímo u bývalého popraviště, tedy u auly Vysoké školy polytechnické. Sochu žáci vytvořili za podpory města ve spolupráci s Oblastní galerií Vysočiny, kde je vedla zdejší edukátorka Pavlína Pitrová, která promluvila o tvorbě sochy i o skvělé spolupráci s žáky.
Pracovala v pražské Národní galerii i v Národním muzeu. Přesto se z prestižních pracovních míst vrátila do jihlavské Oblastní galerie Vysočiny, kde může naplno využít svého pracovního nasazení. „Mám ráda tu různorodost, v Praze jsem byla zaměřena na dvě historická období, ale tady pracuji s rozsahem od současných umělkyň až k Maxi Švabinskému, a to mě baví, protože to všechno neznám a musím se neustále učit,“ říká Pavlína Pitrová, která v OGV pořádá edukační programy pro školy i veřejnost. A právě jeden takový projekt nazvaný Zaváté šlépěje bude vrcholit 9. května, kdy společně se žáky ze ZŠ Otokara Březiny odhalí památník obětem komunistického režimu u bývalého popraviště za Vysokou školou polytechnickou.

Jak tento projekt vznikal?

Tenhle projekt je unikátní tím, že si už to samotné téma vymysleli žáci sami. Myšlenka vznikla při loňském projektu Zastávky umění, kdy se studenti gymnázia, se kterými jsme tehdy spolupracovali, rozhodli na jednu zastávku udělat plakáty s připomínkou Jaroslava Schlezingera a Jaroslava Pospíšila.

„Někdy se mi stává, že je mezi dětmi z různých tříd určitá rivalita, ale
tady to vůbec tak není. Krásně spolupracují, navíc samy vymýšlí další
věc, třeba navrhly vlastní plakáty a pozvánku na slavnostní odhalení.“

Tohoto tématu jsme se drželi i letos, jenže jsme úplně nevěděli, jak ho uchopit. Tak jsme zvolili jinou formu Zavátých šlépějí, kterou nabízíme i ostatním školám – jako jeden projektový den, při kterém si projdeme pět zastavení ve městě, která mají s tímto tématem něco společného. Jedním ze zastavení bylo také místo bývalého popraviště za VŠPJ, kde studenty zarazilo, že tam není žádný památník nebo připomínka, přitom tudy chodí tolik lidí...

Památník na toto místo má ale objednaný i město. Máte to nějak zkoordinované?

Ano, komunikovala jsem ohledně toho jak s panem náměstkem Laštovičkou, tak s panem Horákem, rektorem VŠPJ. Oba mi potvrdili, že místo se bude celé upravovat ve spolupráci s panem architektem Sendlerem, ale zároveň byli oba nakloněni tomu, abychom se místu věnovali i se žáky. Památník, který tam umístíme, bude tedy pouze dočasný.

Jak ten váš tedy bude vypadat? A vůbec, jak jste tu podobu vymýšleli?

Nejprve jsme hledali nějaká klíčová slova – co všechno se na tom místě stalo, co by se tam mělo objevit, co to pro nás jako pro Jihlavany znamená. Z těchto témat začaly vznikat nejprve abstraktní věci, pak trošku konkrétnější a nakonec vzniklo několik návrhů, o kterých jsme hlasovali. Z jednoho vybraného jsme poté vytvořili malou maketu, pak maketu v životní velikosti a nakonec z toho bude socha z kovových vrutů, která má připomínat nejen samotné oběti, ale také jejich rodiny, které přišly o tátu, syna, dědu, bratra nebo strýce.

Kdo jsou autoři a jak se vám s nimi spolupracovalo?

Jsou to deváťáci ze zmíněné ZŠ Otokara Březiny a je to strašně fajn skupina. S takovou jsem snad ještě nepracovala. Přemýšlela jsem, čím to je, a asi je to dané tím, že je nespojuje třída, ale společný zájem. Jsou to totiž studenti z humanitního semináře, takže jsou namíchaní ze dvou tříd jenom ti žáci, kteří se o toto téma zajímají. Někdy se mi stává, že je mezi žáky z různých tříd určitá rivalita, ale tady to vůbec tak není. Krásně spolupracují, navíc sami vymýšlí další věci navíc, třeba navrhli vlastní plakáty a pozvánku na slavnostní odhalení.

Předpokládám ale, že sochu z kovových vrutů si nevyrobili sami...

Ne, to ne. Spolupracujeme s uměleckým kovářem panem Kalným. Po Velikonocích se dokonce pojedeme podívat k němu do kovárny, jak sochu tvoří. Zmínit musím také skvělé manžele Teclovy z Jihlavského architektonického manuálu – Tereza je sochařka a Vojta architekt, takže nám celou dobu s tvorbou maket pomáhali, navíc mi pak poradili s tím, jak usadit sochu do země, aby byla bezpečně ukotvená.

Zeptala bych se na projekt v příštím roce, ale OGV má být kvůli rekonstrukci zavřená. Co budete dělat bez tohoto zázemí?

Ano, OGV bude zavřená od letošního června minimálně do dubna příštího roku a projekt budeme opravdu muset tentokrát vynechat. Budeme ale nadále nabízet projektový den Zaváté šlépěje, který bychom chtěli upravit i pro veřejnost a rodiny s dětmi. Velký zájem je také o adventní programy, se kterými budeme zřejmě jezdit po školách. Musím také připravit edukační materiály pro výstavy, které se zde budou konat až se OGV znovu otevře. A pak jsem dostala jednu speciální nabídku, která mě velice potěšila – budu připravovat druhý ročník výstavy Hvězdolet v každém z nás, což byla moje první kurátorská činnost a nakonec i nejnavštěvovanější výstava minulého roku. Byla jsem z toho hrozně nervózní, ale nakonec byly ty ohlasy opravdu pozitivní, a tak mě pan ředitel znovu oslovil.

Jak vlastně tvoříte edukační listy k výstavám, držíte se nějaké metodiky nebo je to čistá intuice?

Nechci se nechávat svazovat nějakou metodikou, ale samozřejmě vím, co by měl takový list obsahovat nebo co by bylo špatně. Taky si uvědomuji, že pracovní list je přežitek a že by to v galerii mělo být více interaktivní. Bohužel by to v poctivém provedení stálo moc peněz a já nechci nic šolichat jen tak napůl. Takže se snažím udělat dobré pracovní listy. Při tvorbě vycházím většinou z intuice, představuji si, co by děti mohlo na výstavě zaujmout, aby se na to nezapomněly podívat. A pokud to je možné, tak se to snažím udělat nějak zajímavé, třeba teď jsme při výstavě k pracovním listům přidali ještě sáček s razítky.

Máte děti, nenecháváte se jimi inspirovat?

Samozřejmě, to je na tom to nejlepší! Mám dva dneska už velké kluky – 14 a 18 let, a musím říct, že jsou tím opravdu poznamenaní. Celý život jsem je všude brala a všechno na nich zkoušela. A i nyní mám takový pocit, že čím jsou starší, tak i já se posouvám v těch projektech. Třeba ten projekt s deváťáky, to si nejsem vůbec jistá, jestli bych zvládla, kdyby klukům bylo třeba čtyři a osm let. Fakt to mezi námi rezonuje a já si jen říkám, co budu vymýšlet, až budou ještě starší. (smích)

Třeba bude více kroužků pro dospělé!

Může to tak být! Ale nutno podotknout, že ty máme už teď. Kolegyně dělá tvořivé dílny pro veřejnost dokonce dvoje – jedny v časnější a jedny v pozdější odpoledne.

Kdo vám s tvorbou pomáhá?

Lidí bychom samozřejmě v galerii potřebovali více, ale máme tady skvělý tým, který mi je ochoten pomoci. Bez nich bych to vůbec nemohla dělat. Pan ředitel mi spoustu věcí povolí, pokud mají hlavu a patu, a pak mě v nich podporuje. Pomáhá mi také paní kurátorka Jana Bojanovská, která je také všem nápadům otevřená, stejně tak naši kluci, kteří jsou ochotni mi kamkoli cokoli dovézt, postavit stan... A největší oporu mám u Jany Jarošové, která je asistentkou ředitele, ale zároveň dělá i PR a ještě k tomu všemu mi pomáhá s programy. Jsem za jejich spolupráci vděčná a vím, že bez nich bych neudělala nic.
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Kraj mezi vlastníky památek na Vysočině rozdělí na jejich opravu devatenáct milionů korun
Střecha batelovské synagogy, zvon a kříž kostela Nejsvětější Trojice v Hořepníku, socha sv. Jana Nepomuckého v Jaroměřicích nad Rokytnou, zřícenina Pyšolec na Žďársku, interiér jemnické hrobky Pallavicini nebo schodiště v rozhledně Babylon. Obnovu těchto a dalších více než osmi desítek památek napříč regionem podpoří Kraj Vysočina dotacemi z programu Památky 2024. Částka, kterou kraj letos mezi žadatele rozdělí, činí devatenáct milionů korun.
„Přispějeme na obnovu celkem třiadevadesáti památek. Bezmála půlmilionem korun podpoříme vznik šestnácti projektových dokumentací k dalším opravám,“ informoval vysočinský hejtman Vítězslav Schrek s tím, že dotace je letos rekordní. Vloni kraj na památky vyčlenil patnáct a půl milionu korun. „Alokace v programu trvale narůstá a kopíruje zvyšující se zájem žadatelů, který se snažíme v co největší míře uspokojit. Zájem o opravy ze strany vlastníků je ale tak vysoký, že na přibližně dvě desítky se bohužel nedostalo,“ doplnil hejtman.

Maximální výše dotace na obnovu památek pro jednoho žadatele je 400 tisíc korun. „Nejvyšší možnou podporu letos získá třináct vlastníků, mezi nimi například město Jemnice, které už několik roků investuje do opravy jedinečného neoklasicistního rodinného mauzolea rodiny Pallavicini v Jemnici, která mnoho let trpěla neúdržbou a útoky vandalů. Město letos začne s obnovou interiérů,“ doplnil náměstek hejtmana pro oblast kultury Roman Fabeš. Stejnou částku od kraje obdrží také Římskokatolická farnost Koněšín na Třebíčsku na opravu střechy věže kostela sv. Bartoloměje, společnost FJT Invest na obnovu střechy hospodářské budovy vodního mlýna v Petrovicích na Havlíčkobrodsku nebo obec Vír na Žďársku na stavebně-technické zajištění zříceniny hradu Pyšolec a další.

Podpora poputuje také do Vojslavic na Pelhřimovsku na rekonstrukci střechy kostela Nanebevzetí Panny Marie a také stavení č. p. 1, varhany ve zvolském kostele sv. Václava nebo na Zelenou horu, kde budou zrestaurována okna a dveře ambitů. Kromě programu Památky nabízí Kraj Vysočina také program UNESCO, Památkově chráněná území, Program městských památkových rezervací a zón a další, prostřednictvím kterých mohou vlastníci historicky cenných objektů žádat o dotaci na jejich obnovu.

Foto: NPÚ, Lucie Herbricková - hrobka rodiny Pallavicini v Jemnici na Třebíčsku
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Nehoda v Čáslavicích si vyžádala druhou oběť, zemřelo malé dítě
Dopravní nehoda, která se stala ve čtvrtek 2. května v Čáslavicích na Třebíčsku má druhou oběť, v nemocnici zemřelo jedno dítě, které utrpělo těžké zranění a bylo letecky transportováno do nemocnice v Brně. Po srážce tří chodců osobním autem v obci zemřela hned po nehodě na místě žena.
„Následkům těžkého zranění podlehlo i nezletilé dítě. Případ prověřujeme a do ukončení prověřování nebudeme sdělovat další informace", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová.

K nehodě došlo 2. května odpoledne v obci Čáslavice na Třebíčsku. Osobní vůz tady vyjel ze silnice, kde následně srazil babičku s vnučkami. Žena na místě ale svým zraněním podlehla.

„Obě děti transportoval vrtulník do brněnské nemocnice. Jedno s vážným zraněním, druhé se zraněním lehčím,“ shrnul mluvčí vysočinské zdravotnické záchranné služby Petr Janáček.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilí řidiči bourali
Policisté přijali v neděli 5. května krátce před půl druhou odpoledne oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici III. třídy u Polná na Jihlavsku. Pětašedesátiletý řidič osobního auta Škoda Octavia projížděl po komunikaci od Polná směrem k Věžničce. Plně se nevěnoval řízení vozidla a s vozem přejel do protisměru. Následně vyjel vlevo mimo silnici, kde najel na travnatý příkop a převrátil se na střechu na pole. Při nehodě utrpěl řidič lehké zranění, které mu záchranáři ošetřili na místě. Výsledek dechové zkoušky řidiče byl pozitivní s naměřenou hodnotou 2,06 promile alkoholu v dechu. Opakovaná dechová zkouška byla také pozitivní s naměřenou hodnotou 2,13 promile alkoholu v dechu. Při dopravní nehodě došlo k hmotné škodě na vozidle, která byla odhadnuta na 30 000 korun. Vozidlo bylo po nehodě nepojízdné. Na místě dopravní nehody policisté zadrželi muži řidičský průkaz a zakázali další jízdu. Policisté zahájili úkony v trestním řízení kvůli přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková. (Foto - levý obrázek)
Řidička pod vlivem alkoholu havarovala
Policisté vyjížděli v sobotu 4. května krátce před šestou hodinou ranní k dopravní nehodě do obce Rynárec na Pelhřimovsku. "Čtyřiadvacetiletá řidička jedoucí směrem na obec Zajíčkov s osobní vozidlem BMW nezvládla řízení, přejela mimo silnici a narazila do vzrostlého stromu. Při dopravní nehodě utrpěla zranění a byla převezena zdravotnickou záchrannou službou do pelhřimovské nemocnice k ošetření", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou policisté řidičce naměřili hodnotu 1,89 promile alkoholu. Opakovaná dechová zkouška přítomnost alkoholu potvrdila. Následně byl zajištěn odběr krve v nemocnici. Řidičský průkaz byl ženě zadržen administrativně. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě ve výši devadesát tisíc korun. (Foto - obrázek vpravo)

Dopravní nehoda cyklisty
Policisté přijali v sobotu 4. května krátce po sedmnácté hodině oznámení o dopravní nehodě, která se stala na pozemní komunikaci silnici III. třídy u obce Sokolí na Třebíčsku. "Třiapadesátiletý cyklista jedoucí s jízdním kolem od obce Sokolí na Třebíč se plně nevěnoval řízení a havaroval uprostřed silnice. Při dopravní nehodě došlo ke zranění cyklisty, který musel být transportován do nemocnice v Třebíči", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Alkohol u cyklisty vyloučili policisté provedením dechové zkoušky.

Střet vozidel
V neděli 5. května po deváté hodině dopoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala v prostoru čtyřramenné křižovatky v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. "Jednašedesátiletá řidička osobního auta Ford jedoucí po ulici Vírská vjela do křižovatky v době, kdy po hlavní silnici od obce Lesoňovice přijížděl řidič jedoucí na motocyklu Honda, a došlo ke střetu. "Motocykl byl po střetu odhozen na stojící auto Hyundai, jehož řidička jela od obce Vír. Při dopravní nehodě došlo ke zranění motocyklisty, který byl leteckou záchrannou službou transportován do jihlavské nemocnice", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Pprovedenými dechovými zkouškami u všech řidičů požití alkoholu vyloučili. Při dopravní nehodě došlo k předběžné škodě přes 100 tisíc korun.

Nehoda motocyklu si vyžádala zranění
Policisté přijali v sobotu 4. května patnáct minut před šestnáctou hodinou oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici III. třídy u obce Kladeruby nad Oslavou na Třebíčsku. "Řidič jedoucí s motocyklem ve směru od Kramolína k Mohelnu nepřizpůsobil rychlost jízdy a dostal smyk na štěrku. Poté havaroval vlevo mimo silnici. Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidiče, který byl odvezen do nemocnice v Třebíči, spolujezdkyně byla ošetřena na místě dopravní nehody bez nutnosti hospitalizace", uvedla mluvčí policistů Dana Čírtková. Alkohol u sedmačtyřicetiletého řidiče motocyklu vyloučili na místě dopravní nehody policisté provedením dechové zkoušky, jejíž výsledem byl negativní, Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda ve výši asi 50 000 korun.

Řidič se nevěnoval řízení
V sobotu 4. května krátce před osmou hodinou večer přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala v Humpolci na ulici Zichpil na Pelhřimovsku. "Osmapadesátiletý řidič jedoucí s BMW se plně nevěnoval řízení a narazil do před ním stojícího osobního auta Mazda. Po střetu bylo osobní auto BMW odraženo do rodinného domu. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění řidiče, který byl ošetřen zdravotnickou záchrannou službou", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu u řidiče vyloučili. Při dopravní nehodě došlo k předběžné škodě přes 400 tisíc korun. Dopravní nehoda byla s řidičem vyřešena na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

Muž řídil osobní auto opilý
Policisté z pohotovostního a eskortního oddělení v sobotu 4. května patnáct minut po dvaadvacáté hodině kontrolovali v Jihlavě na ulici Pelhřimovská řidiče osobního auta Audi. "Policisté vyzvali řidiče, aby předložil doklady potřebné k řízení a provozu vozidla. Poté devětatřicetiletého řidiče vyzvali k provedení dechové zkoušky, jejíž výsledek byl pozitivní – 2,53 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška s výsledkem 2,65 promile alkoholu v dechu. Lustrací v příslušných systémech policisté zjistili, že má vyslovený zákaz řízení, a to na základě trestního příkazu vydaného okresním soudem v Jindřichově Hradci. Policisté muži zakázali další jízdu a ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky", informovala mluvčí policistů D. Čírtková.

Muž usedl za volant pod vlivem alkoholu
V sobotu 4. května krátce po třiadvacáté hodině kontrolovali policisté řidiče osobního vozu BMW, který projížděl po ulici Žižkova a Benešova v Jihlavě. "Jelikož vzniklo při kontrole důvodné podezření, že by mohla být řidičova schopnost k řízení ovlivněna alkoholem, policisté ho vyzvali k provedení orientační dechové zkoušky na přítomnost alkoholu. Výsledek dechové zkoušky byl pozitivní - 1,26 promile alkoholu v dechu. Opakovaná dechová zkouška vykázala pozitivní hodnotu - 1,31 promile alkoholu v dechu. Policisté devětadvacetiletého muže vyzvali, aby se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu", informovala Dana Čírtková. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič je podezřelý ze dvou trestných činů
V neděli 5. května po jedenácté hodině večer zastavili policisté na silnici u obce Březka na Žďársku osobní auto Škoda. "Zjistili, že řidičem je šestapadesátiletý muž, který má od podzimu roku 2022 uložený okresním soudem zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, který by mu měl skončit v červenci letošního roku. Dále policisté muži při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,42 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdily i opakované dechové zkoušky, které vykázaly obdobné hodnoty. Odběru krve v nemocničním zařízení se muž bezdůvodně odmítl podrobit. V další jízdě již pokračovat nesměl", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání dvou trestných činů, a to ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí. Případ policisté prověřují.

Silně opilý řidič skončil na záchytce
V neděli 5. května po desáté hodině večer zastavili policisté v ulici Pod Hradbami ve Velkém Meziříčí na Žďársku osobní auto Citroën. "Dechová zkouška u devatenáctiletého řidiče vykázala hodnotu 2,69 promile alkoholu. Opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty ještě vyšší. Policisté řidiči na místě zadrželi řidičský průkaz. Vzhledem k tomu, že muž nebyl schopen samostatné chůze, policisté ho zajistili a převezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla Michaela Lébrová. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ policisté prověřují.

Opilý usedl za volant v době zákazu řízení
V sobotu 4. května kolem osmé hodiny večer zastavili policisté mezi obcemi Hříběcí a Horní Cerekev na Pelhřimovsku osobní auto Audi. "Při kontrole zjistili, že řidičem je devětatřicetiletý muž, který má okresním soudem uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel. Dále policisté provedli u muže dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 2,26 promile alkoholu. Opakované dechové zkoušky vykázaly hodnoty ještě vyšší. Další jízdu mu zakázali", informovala M. Lébrová. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí.

Řidič je podezřelý z přestupku
V pátek 3. května po jedenácté hodině dopoledne zastavili policisté v ulici Chotěbořova v Chotěboři na Havlíčkobrodsku auto Ford. "Dechová zkouška byla u třicetiletého muže negativní. Test na zjištění ovlivnění návykovou látkou bezdůvodně odmítl, stejně tak odmítl i lékařské vyšetřen spojené s odběrem biologického materiálu v nemocničním zařízení. Policisté muži další jízdu zakázali a následně mu administrativně zadrželi řidičský průkaz", informovala Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   24. 6. 2024

• Letní prázdniny jsou na silnicích rizikové, policisté vyhlásili sérii bezpečnostních akcí. Loni zemřelo na silnicích Vysočiny během léta sedm lidí
• Jednomu z hlavních vodovodních přivaděčů do Jihlavy prasklo potrubí, bez vody by mohlo být i sídliště na Březinkách
• Zdravotnická záchranná služba na Vysočině slaví dvacáté narozeniny, veřejnost bude moci nahlédnout do výjezdových základen
• Z policejního deníku: zloděj ukradl propanbutanové lahve; řidička a dvě děti utrpěly při nehodě zranění

Neděle   23. 6. 2024

• Do jihlavské zoo s vysvědčením s jedničkou za jednu korunu, chybět nebude oblíbené komentované krmení
• Z policejního deníku: auto v příkopu shořelo, řidič utrpěl lehké zranění

Sobota   22. 6. 2024

• Pane. Kupte si rakvičku!
• Festival Vesuv plný muziky a piv od malých pivovarů pomůže Vojtovi, Františkovi nebo malé Agátce získat hiporehabilitaci na celý rok
• E-shop Dopravního podniku města Jihlavy umožňuje cestujícím správu a dobíjení jihlavské karty
• Výstava fotografií divokých zvířat i vzácných rostlin Barky Hrušky v jihlavském muzeu
• Na Vysočině při bouřce padaly stromy, nejvíce práce měli hasiči na Třebíčsku

Pátek   21. 6. 2024

• DOKem letos proplulo 306 třídních lodí
• Tragická nehoda na Jihlavsku. Zemřel řidič osobního auta
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; malého chlapce policisté nalezli a předali matce
• Muž a žena z Třeště vyráběli a prodávali pervitin, skončili s pouty na rukou

Čtvrtek   20. 6. 2024

• Pouť ke kostelíku svatého Jana Křtitele s jihlavskými havířky
• Pobyt na přírodní terase pacientům v novoměstské nemocnici svědčí. Často ani nechtějí domů
• Vzpomínka na betlémáře, malíře a kapelníka Josefa Lišku v jeho rodné Třešti
• Výměnu řidičských průkazů urychlí bankovní identita, jen na Vysočině si je musí do konce roku vyměnit patnáct tisíc lidí
• Svatojánská noc na Michalově statku
• Krajské volby budou 20. - 21. září, kandidátní listiny do zastupitelstev lze podávat do 16. července
• Na silnici I/37 mezi obcemi Rousměrov a Laštovičky zemřel při nehodě řidič osobního auta
• Policisté na dálnici D1 kontrolovali zaparkovaná nákladní auta, zadokumentovali čtyřiatřicet přestupků
• Bratry, kteří mají na Žďársku na svědomí vloupání a krádeže, policisté dopadli
• Z policejního deníku: vandal posprejoval lokomotivu; zloděj v obchodě byl dopaden; žena nadýchala téměř 3,5 promile

Středa   19. 6. 2024

• Zraněný muž, který ležel na hradebním parkánu v Jihlavě, nadýchal přes čtyři promile
• Do Příseky na Jihlavsku se sjedou multikáry, pokusí se překonat loňský rekord
• Havlíčkobrodští zastupitelé udělí čestné občanství města hokejové legendě Jiřímu Holíkovi, navečer čeká fanoušky program na náměstí
• Vodní ráj v Jihlavě zahájí letní sezonu v sobotu 22. června, důvodem zpoždění je výstavba krytého plaveckého bazénu. Lidé se opět mohou těšit na Beachvolejbalové a sportovní léto
• Táborská zoo oslaví deváté narozeniny ve velkém stylu, návštěvníky čeká v sobotu nabitý program
• Výstava Otisky Staré Říše, Zdeněk Řezníček a jeho přátelství s Josefem Florianem a Bohuslavem Reynkem v zámeckých konírnách v Třebíči
• Na porodnici otevřeli rodinný pooperační pokoj, s miminkem tam může pobývat i tatínek
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stavební buňky nářadí za 150 tisíc; zloděj ukradl z garáže elektrokolo

Úterý   18. 6. 2024

• Mezi obcemi Kámen a Obrataň uhořel po nehodě v autě jeden člověk, silnice byla neprůjezdná v obou směrech téměř celou noc
• Vysočina má nejvíce zeleně na zastavěné ploše, nejvíce sociálních služeb; ovšem nejméně studentů vysokých škol či nejméně lékáren
• V Pelhřimově zavzpomínají na slavného rodáka Oldřicha Lipského u příležitosti jeho stého výročí narození
• Most v Poušově v Třebíči již slouží veřrejné dopravě, původní Bailey bridge připomíná jeho fragment
• Šachta svatého Jiří pod Šacberkem v Jihlavě bude zabezpečena a zpřístupněna veřejnosti
• Myslivecký zákon, který podpoří týrání zvířat a nutí myslivce zabíjet více zvěře, musí poslanci odmítnout
• V Chotěboři a Rudíkově přibudou nové zubní ordinace
• Z policejního deníku: žena poškodila auto, policisté ji dopadli
• Léto a čas dovolených láká lupiče, policie nabádá k zabezpečení domovů, poradí i Evropský den proti vloupání

Pondělí   17. 6. 2024

• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova byl nalezen v dodávce mrtvý řidič, zřejmě zkolaboval
• Vražedné šílenství na Slovensku by měla řešit EU. Medvěd hnědý je celoevropsky chráněný a není možné ho bezdůvodně střílet
• Cyklistické odpoledne v Jihlavě se zaměří na prevenci. Dopravní nehody cyklistů bez ochranné přilby končí většinou vážným zraněním
• Celníci na Vysočině zastavili polský náklaďák, který převážel na sedm tun nezdaněného tabáku
• Z policejního deníku: v jihlavském bazénu se topily dvě malé děti, jedno odvezla záchranka do nemocnice
• Na silnici I/19 na obchvatu obce Kámen na Pelhřimovsku zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta

Neděle   16. 6. 2024

• Výstava věnovaná svatojánským bylinkám a zvykům v havlíčkobrodském muzeu
• Akrobatické létání, historické letouny, muzika, soutěže i divadlo - to vše nabídne Airshow a dětský den v Chotěboři
• Na křižovatce ulic Brněnská – Okružní naproti supermarketu Tesco v Jihlavě budou v úterý 18. června od 11 hodin vypnuté semafory, dopravu budou řídit soutěžící policisté
• Třebíčská nemocnice hodlá pořídit sstém pro centrální míchání dialyzačního roztoku a inkubátor pro nedonošená miminka
• Z policejního deníku: zloděj poškodil stánek, dovnitř se stejně nedostal; muž házel do oken kamení a poškodil auto

Sobota   15. 6. 2024

• Zabavené chladnomilné šelmy naleznou dočasný azyl v Táboře. Zoo otevřela unikátní záchranné centrum
• Po nárazu do stromu na silnici mezi Kamenicí a Pavlínovem zemřel řidič osobního auta
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: hrací skříňky a přístroje
• Barokní socha svatého Václava stojí v Kotlářské ulici v Třebíči
• Lidé mohou posílat peníze na účet a pomoci tak obětem požáru, který vzplál v domě v Novodvorské ulici v Třebíči
• Táborská zoo odchovala další dvě zubří mláďata. Jména jim opět vybere veřejnost, šťastlivci zubry osobně nakrmí

Pátek   14. 6. 2024

• Třináctiletá samice levharta perského porodila první mládě, samička se má čile k světu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 30 tisíc; řidič pod vlivem drog a bez řidičáku z místa dopravní nehody utekl
• Uplynulo čtyřicet let od úmrtí architekta Bedřicha Rozehnala, projektoval nemocnici v Novém Městě na Moravě. Do zdravotnických staveb vnesl světlo, vzduch
• Volně pobíhající psi na okraji Jihlavy směrem na Pístov ohrožují hnízdící čejky chocholaté
• Speciální kontrola se zaměřila na měření emisí. Při zjištění závady u vozidla omezili technickou způsobilost na dobu třiceti dnů
• Důvěřivá prodavačka z Jihlavska odběhla muži pro vodu, přišla o třicet tisíc. Policisté zloděje z Mostecka dopadli

Čtvrtek   13. 6. 2024

• Eliška Přemyslovna se vrátí do Jemnice, začne slavnost Barchan
• XXI. ročník Mezinárodní veterán rallye historických motocyklů Pacovský okruh se koná u příležitosti 120. výročí založení mezinárodní motocyklové federace FIM
• Domácí hospic Bárka zakoupil nový automobil z peněz získaných z benefičních akcí
• Muž nabízel vstupenky i na Mistrovství Evropy ve fotbale. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohly by být falešné!
• Kriminalisté na Jihlavsku dopadli jednapadesátiletého distributora pervitinu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta a traktoru peníze a naftu; řidič nákladní soupravy poztrácel balíky sena

Středa   12. 6. 2024

• Pelhřimovští policisté zachránili muže, který spadl do koryta řeky, za odvahu obdrželi od krajského ředitele ocenění
• Štursův třešňový sad u Vříště se bude kosit ručně, dobrovolníci se mohou hlásit již nyní
• Pelhřimov se pokloní padlým na západní frontě
• Nemocnice Mostiště otevřela novou ambulanci nutriční péče
• Nové videolaryngoskopy pomáhají v jihlavské nemocnici denně na operačních sálech
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za lékaře, námořníky či lodní inženýry
• Z policejního deníku: zloděj se do stánku nedostal; opilý řidič s pracovním strojem způsobil nehodu, nadýchal 3,51 promile

Úterý   11. 6. 2024

• Tradiční setkání automobilů značky Fiat i dalších historických vozů ve Svratce
• Laky Mari pokřtí v Třebíči své autorské EP Zvířecí Triptych
• Zakoupením nocleženek lze pomoci lidem bez domova strávit noc v teple a bezpečí
• Konference Spor o smysl dějin husitství ve dvacátém století v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě
• Streetworkeři v jihlavských ulicích se snaží získat důvěru u mladých lidí a nabídnout jim pomoc
• Devatenáctiletý recidivista z Jindřichohradecka distribuoval v Jihlavě drogy dál, skončil v policejní cele
• Pohřešovaný senior byl nalezen mrtvý
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl alkohol a tabákové výrobky; hledaný muž putoval do vězení

Pondělí   10. 6. 2024

• Běh Chýnovská desítka na Táborsku již tuto sobotu
• V panelovém domě v Třebíči hořel byt, hasiči evakuovali jednadvacet osob, škoda je osm milionů
• Zábrany u Jarošovského Kacíře na Třebíčsku ochrání obojživelníky
• Kraj Vysočina má spolu s Prahou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nadcházející léto přeje rekvalifikacím, ale studenti raději užívají prázdniny
• Z policejního deníku: vloupání do karavanu; nález dělostřeleckého granátu z druhé světové války; opilý cyklista boural

Neděle   9. 6. 2024