Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 7.5 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Taktické cvičení aktivní útočník v City Parku v Jihlavě omezí dopravu v centru města
Noční taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému (IZS) se dotkne obyvatel v centru Jihlavy a ovlivní také dopravu v centru města. Vyšší počet vozidel všech složek integrovaného záchranného sytému a jejich příjezd se zvukovými a světelnými výstražnými signály do centra Jihlavy k areálu obchodního centra City Park v Jihlavě se v noci ze 14. na 15. května dotkne především obyvatel, kteří bydlí nebo se v danou dobu budou pohybovat v centru města. Ve vnitřních prostorách City Parku se příští týden - v noci z úterý 14. května na středu 15. května - uskuteční taktické cvičení s názvem "aktivní útočník".
V průběhu cvičení bude zcela uzavřena Znojemská ulice od Masarykova náměstí ke křižovatce u City Parku. S omezeními musí počítat také obyvatelé ulice Čajkovského a dolní části Masarykova náměstí, kde budou složky integrovaného záchranného systému využívat prostor a parkoviště pro parkování zásahových vozidel. V okolí City Parku nebude v průběhu cvičení - tedy zhruba od 23:30 do 04.00 hodin - umožněný pohyb chodcům. S nárazovým omezením dopravy musí počítat v této době také řidiči na ulici Hradební.

Hlavním cílem cvičení bude prověřit součinnost složek integrovaného záchranného systému v rámci mimořádné události. Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina bude v rámci cvičení aktivovat aplikaci automatického rozesílání SMS zpráv uživatelům mobilních telefonů ve vymezeném okruhu, kde bude cvičení probíhat. Bezprostřední okolí místa cvičení budou proti vstupu nepovolaných osob zajišťovat policisté, proto je nutné dbát jejich pokynů.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Den melanomu v třebíčské nemocnici odhalil deset zhoubných nádorů kůže a dalších devět závažných problémů; pro velký zájem bylo vyšetření znamének zařazeno i na den otevřených dveří nemocnice v září
Bezplatné vyšetření kožních znamének u příležitosti Evropského dne melanomu vyhledalo v nemocnici v Třebíči 184 osob. Lékařky odhalily deset zhoubných nádorů kůže a dalších devět závažných problémů. Uvedla to mluvčí třebíčské nemocnice Jitka Mácová.
„Diagnostikovali jsme pět kožních prekanceróz, čili projevů předcházejících vzniku maligního nádoru, deset zhoubných nádorů kůže a čtyři nepravidelně pigmentované névy, u kterých je nutno provést excizi s histologickou verifikací,“ shrnula výsledek dne melanomu primářka kožního oddělení třebíčské nemocnice MUDr. Sandra Bogorová.

Doplnila, že u většiny nálezů bylo zajištěno jejich odstranění přímo na operačním sálku. Ostatním bylo doporučeno řešení cestou spádových dermatovenerologických ambulancí, kde jsou pacienti běžně sledováni.

„Cílem pravidelně pořádané celosvětové kampaně Evropský den melanomu je prevence rakoviny kůže, včasný záchyt kožních prekanceróz a kožních nádorů a samozřejmě edukace veřejnosti o ochraně proti škodlivému působení slunečního záření. Takto můžeme zabránit vzniku, popřípadě zajistit včasnou diagnostiku a zahájit léčbu nádorů kůže,“ popsala význam akce primářka S. Bogorová.

„Vyšetřené pacienty jsme poučily, jak se správně chovat ke své kůži v letní sezóně. Vyvarovat se nadměrnému opalování mezi jedenáctou dopolední a třetí odpolední. Natřít se opalovacím krémem s vysokým faktorem. Vhodná je i pokrývka hlavy,“ doplnila primářka.

„Prevence je základ a není to klišé. O vyšetření znamének byl opět enormní zájem. Personál se nezastavil ani na chvíli. Počet odhalených kožních problémů nás však ujistil, že tento náročný den stál za to. Děkuji lékařskému i nelékařskému personálu, který se dne melanomu účastnil,“ komentuje den prevence na kožním oddělení a přidává poděkování ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

V sobotu 7. září se veřejnost může těšit na den otevřených dveří a prevence, kde si mohou nechat změřit například nitrooční tlak, hodnoty cukru v krvi, vyšetřit hladinu cholesterolu, nechat posoudit riziko rakoviny prostaty, zkontrolovat tepny v mozku a mnoho dalšího. "A pro velký zájem zařadíme vyšetření znamének opět do programu", dodala mluvčí Jitka Mácová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V jihlavském muzeu je každé pondělí otevřená mykologická poradna
Bezplatnou mykologickou poradnu mohou navštívit až do konce června každé pondělí milovníci hub v expoziční budově č. p. 57/58 Muzea Vysočiny na Masarykově náměstí v Jihlavě od 16 do 17 hodin. Čerstvou a neořezanou houbu lze do muzea přinést i mimo pondělí v jakýkoli otevírací den současně s kontaktem na sebe pro zpětnou vazbu.
V tomto období lze najít ještě jarní druhy hub, ale už i druhy letní, které se rovněž mohou místy objevovat. A samozřejmě ty celosezónní, které se vyskytují od časného jara do konce podzimu. Stávající houby rostou v prohřátých stanovištích – především v parcích nebo zahradách a v travnatých plochách. Nyní se nejvíce sbírají smrže jedlé a smrže vysoké, dále též ucho jidášovo nebo čirůvka májovka, na některých místech i pečárka. Pokud dojde k oteplení, začnout růst různé druhy hřibů a holubinek.

A postupně se bude zvyšovat počet rostoucích druhů. Jak je na tom který kraj s aktuálním růstem hub, si můžete ověřovat na interaktivní mapě:
https://houby.naturatlas.cz/kde-rostou-houby
Sem můžete dokonce přispívat s vlastními postřehy.

Také máte pocit, že zima sotva skončila, a ona už se přitom rozbíhá houbařská sezóna?! Úbytek lesů na Vysočině naštěstí neznamenal konec houbaření a i nadále má mnoho věrných příznivců. „Pokud s houbařením začínáte, nebo když narazíte na nějaký méně známý druh, neváhejte využít jarní mykologickou poradnu, která funguje každé pondělí v jihlavském muzeu díky dlouhodobé spolupráci s Mykologickým klubem Jihlava", informoval náměstek vysočinského hejtmana pro kulturu Roman Fabeš.

A tématu houbaření se bude věnovat také přednáška Jiřího Burela z jihlavského mykologického klubu s názvem Houby na akci MKJ na Třeboňsku, která se v jihlavském muzeu uskuteční v pátek 10. května od 17 hod. A na podzim je plánována opět podzimní mykologická poradna a hlavně návštěvníky oblíbená výstava hub.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Veterinární správa nařídila stáhnutí z prodeje opékacích párků z Agroinvestu v Bobrové kvůli obsahu listerií
Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje výrobek Opékací párek od výrobce Agroinvest Bobrová kvůli obsahu bakterie Listeria monocytogenes. Celá šarže masného produktu (80 kilogramů) se již prodala v prodejnách výrobce v Kraji Vysočina. Spotřebitelé, kteří mají výrobek doma, by jej neměli konzumovat a mohou jej vrátit v místě nákupu.
Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě prokázalo přítomnost listerií ve vzorcích výrobku odebraných u výrobce v rámci dozorové činnosti veterinárními inspektory. SVS proto nařídila výrobci stažení výrobku z trhu a pozastavení jeho výroby, Výrobce také musí provést mimořádnou sanitaci provozu a následně předložit negativní výsledky vyšetření stěrů a vzorků. Až poté mu bude umožněno pokračovat ve výrobě.

Bakterie Listeria monocytogenes mohou způsobovat onemocnění zvané listerióza. Do lidského organismu se mohou dostat například prostřednictvím nevhodně ošetřených či skladovaných potravin. Zdravý jedinec se obvykle s nízkými dávkami listerií vypořádá bez problémů. Nebezpečí však mohou tyto bakterie představovat pro osoby s oslabenou imunitou, starší lidi, děti a těhotné ženy. Množení bakterií lze v případě potravin živočišného původu předcházet správným skladováním potravin. Zde je zejména důležité dodržovat datum spotřeby a skladovat potraviny za teplot doporučených výrobcem. Bakterie pak spolehlivě likviduje dostatečná tepelná úprava potravin.

Identifikace výrobku:
Název: Opékací párek, masný výrobek tepelně opracovaný
Výrobce: Agroinvest Bobrová, družstvo (CZ 1234)
Datum spotřeby: 19. 5. 2024
Velikost vyrobené šarže: 80 kg
Petr VORLÍČEKZpět nahoru na obsah...

Policisté dopadli muže, který se na Velkomeziříčsku vloupal do sedmi chat, hrozí mu až tři roky za mřížemi
Policistům se podařilo objasnit případ muže, který se v okolí Velkého Meziříčí vloupal do sedmi rekreačních objektů a majitelům způsobil škodu za téměř dvacet tisíc korun. Muž byl obviněn ze tří trestných činů a hrozí mu až tříletý pobyt za mřížemi. Muž je stíhán vazebně.
Po předchozím souhlasu státního zástupce minulý týden u obce Hrbov zadrželi kriminalisté sedmadvacetiletého muže ze Žďárska a policejní komisař na základě shromážděných informací zahájil jeho trestní stíhání. „Obviněn byl ze spáchání přečinů krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci“ řekl mjr. Bc. Radek Hraško, vedoucí oddělení obecné kriminality. Jak dále dodal, obviněný muž byl v minulosti již opakovaně soudně trestán, za různorodou trestnou činnost a odpykal si i nepodmíněný trest odnětí svobody.

Sedmadvacetiletý muž byl obviněn z toho, že se v druhé polovině dubna za užití násilí vloupal nebo pokusil vloupat do sedmi chat, které se nacházely u Velkého Meziříčí v rekreační oblasti Amerika a u obce Svařenov. Jakmile vnikl do chat, prohledal je a odcizil cokoliv, co se dalo zkonzumovat. Majitelům svým jednáním způsobil škodu za téměř dvacet tisíc korun.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byl muž vzat do vazby a policisté ho eskortovali do věznice.

Případ kriminalisté nadále vyšetřují. Za trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na tři roky.
Michaela LÉBROVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu za tři sta tisíc; policisté na Jihlavsku vypátrali celostátně hledaného muže
Zatím neznámý zloděj se v době od 3. do 6. května vloupal v ulici Komenského v Moravských Budějovicích na Třebíčsku do pěti stavebních buněk. Dovnitř se dostal po odstranění visacích zámků a vypáčení dveří. Z buněk ukradl stavební nářadí, vrtačky, laserové nivelační přístroje, rozbrušovačky, bourací kladiva, baterie, nabíječky, motorovou pilu a další různé věci. Majitelům způsobil krádeží a poškozením buněk škodu v celkové výši 300 tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže vloupáním a poškození cizí věci. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
Policisté na Jihlavsku vypátrali celostátně hledaného muže
Policisté v pondělí 6. května ve večerních hodinách vypátrali v Malém Beranově na Jihlavsku muže, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání. "Při kontrole mužovy totožnosti policisté zjistili, že na něho je vydán od února letošního roku souhlas se zadržením, který vydalo okresní státní zastupitelství v Chomutově, a to pro podezření z přečinu podvodu. Na základě těchto skutečností policisté třiadvacetiletého muže zadrželi a eskortovali k provedení procesních úkonů na policejní služebnu, poté ho umístili do policejní cely a o zadržení vyrozuměli příslušné státní zastupitelství", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková.

Vandal poškodil auto
V noci ze soboty 4. května na neděli poškodil neznámý vandal rýhami v laku auto stojící na parkovišti na ulici Sázavská ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. "Na autě vznikla škoda necelých deset tisíc korun. Policisté případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku, po pachateli pátrají", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová.

Muž nadýchal přes čtyři promile, skončil na záchytce
V pondělí 6. května po deváté hodině večer přijali policisté oznámení o opilém muži, který se nacházel na ulici Březinova v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku. "Na místě policisté zjistili, že se jedná o značně opilého muže, který ležel v blízkosti pozemní komunikace. Neorientoval se, nebyl schopen samostatné chůze, vrávoral a padal. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 4,09 promile alkoholu. Opilého muže policisté zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová.

Motocyklisté havarovali
V neděli 5. května krátce před šestou hodinou večer přijali policisté oznámení o havárii dvou motocyklů, ke které došlo u obce Věcov na Žďársku. "Motocyklisté jedoucí za sebou na motorkách BMW a Ducati při vjíždění na horizont spatřili na vozovce bláto, které se tam dostalo vlivem silné bouřky z pole, začali brzdit, dostali smyk, který nezvládli, a havarovali. Řidič motocyklu Ducati po nehodě skončil mimo komunikaci v travnaté příkopě. "Při haváriích došlo k lehkému zranění obou motocyklistů a záchranáři je převezli do novoměstské nemocnice k ošetření", informovala Michaela Lébrová. Policisté přítomnost alkoholu u obou řidičů pomocí dechové zkoušky vyloučili. Při haváriích došlo k předběžné škodě na motocyklech ve výši 50 tisíc korun. Řidiči ve věku jednašedesát a pětašedesát let jsou podezřelí z přestupku na úseku dopravy. Dopravní nehody policisté šetří. (Foto)

Řídil v zákazu řízení a odmítli dechovou zkoušku i test na drogy
Policisté v pondělí 6. května krátce před desátou hodinou ranní kontrolovali řidiče osobního auta Citroen, který projížděl v Třebíči od areálu tamního sportovního areálu po silnici směrem k poliklinice. Policisté muže vyzvali, aby předložil ke kontrole doklady potřebné k řízení a provozu vozidla a poté, aby se podrobil dechové zkoušce ke zjištění případného ovlivnění alkoholem. "Při kontrole policisté zjistili, že řidič usedl za volant přesto, že mu byl rozhodnutím Městského úřadu Moravské Budějovice vysloven zákaz činnosti řízení motorových vozidel pro všechny skupiny na dobu 12 měsíců, který je platný až do listopadu letošního roku. Třicetiletý muž na místě odmítl dechovou zkoušku na alkohol, odmítl také provedení testu na případnou přítomnost omamných a psychotropních látek. Následně ho policisté vyzvali, aby se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, kterému se i přes poučení o možných následcích odmítl podrobit", uvedla Dana Čírtková. Policisté zahájili úkony trestního řízení a řidič je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí. Policisté jeho další jednání zadokumentovali a zjištěné přestupky odevzdají k řešení místně příslušnému správnímu orgánu. Od začátku letošního roku je v platnosti novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, která výrazně zpřísnila postihy za některé přestupky. Pokud se řidič na výzvu policisty odmítne podrobit vyšetření, zda při řízení vozidla nebyla jeho schopnost k řízení ovlivněna alkoholem nebo jinou návykovou látkou, hrozí mu ve správním řízení pokuta od 25 000 – 75 000 korun, zákaz řízení na 18 měsíců až tři roky a dostane šest trestných bodů. Policisté takovému řidiči na místě zadrží řidičský průkaz.

Test na drogy vykázal pozitivní hodnotu
V pondělí 6. května po desáté hodině dopoledne zastavili policisté v ulici Říčanského v Pelhřimově osobní auto Renault. "Dechová zkouška byla u muže negativní, test na zjištění přítomnosti návykových látek ale ne. U jednatřicetiletého řidiče ukázal pozitivní hodnotu na amfetamin a marihuanu. Policisté muži další jízdu zakázali a podrobil se lékařskému vyšetření", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy. Případ policisté šetří.

Řidič je podezřelý z přestupku
V pondělí 6. května po desáté hodině dopoledne zastavili policisté v ulici Pražská v Havlíčkově Brodě řidiče osobního auta Škoda. "U třiasedmdesátiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 0,82 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdila i opakovaná zkouška, která vykázala obdobnou hodnotu. Následně se muž podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení. Policisté muži další jízdu zakázali", informovala Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy, které policisté šetří.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   22. 7. 2024

• Pelhřimovské muzeum vystavuje motorky i doplňky, třeba oblečení, helmy či sportovní trofeje
• Čtyři sta let starý dub u Palečkova mlýna u Sokolí na Třebíčsku reprezentuje Vysočinu v anketě Strom roku 2024
• Jihlavská radnice věnuje věci ze ztrát a nálezů Charitě, využijí je lidé v hmotné nouzi nebo bez domova
• Policisté hledají ženu, která po nehodě u Třeštice pomáhala těžce zraněnému řidiči auta Škoda Octavia
• Sériového pětačtyřicetiletého zloděje z Jihlavska policisté dopadli, hrozí mu až tři roky za mřížemi
• Z policejního deníku: řidič osobního auta utrpěl po srážce s traktorem zranění; opilí muži skončili na záchytce

Neděle   21. 7. 2024

• Z policejního deníku: zloděj si odnesl úhlovou brusku; třiasedmdesátiletá řidička nabourala pět aut

Sobota   20. 7. 2024

• Pes opilého majitele, který podruhé během týdne zaútočil na policisty, byl usmrcen
• Tajemství kostelíku svatého Jana Křtitele v Jihlavě
• V reaktoru druhého výrobního bloku v jaderné elektrárně v Dukovanech je opět palivo, odstávka se blíží ke konci
• Putování po městech Koruny Vysočiny se rozšířilo o Svratku a Křižánky
• Muž v podmínce obtěžoval bývalou partnerku, skončil ve vazbě
• Nenapravitelný muž skončil za mřížemi
• Pětistým miminkem roku 2024 je Lada z Ocmanic
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky; opilý muž napadal ženu, urážel ji a vláčel po zemi

Čtvrtek   18. 7. 2024

• Klášter v Nové Říši je novým atraktivním turistickým cílem Vysočiny
• Vlci z nelegálního chovu našli dočasný domov v záchranném centru CITES v ZOO Tábor
• Stavba parkoviště začala, sledovat ji můžete online
• Z policejního deníku: nález letecké pumy; neznámý sprejer počmáral dům a popelnice

Středa   17. 7. 2024

• Z evropské přírody už nenávratně zmizely desítky druhů zvířat. Slováci se nyní snaží vystřílet další
• Letní kino v Jihlavě promítne film Barbie
• Z policejního deníku: zloděj odjel na elektrokoloběžce; opilý řidič ujel od nehody

Úterý   16. 7. 2024

• Na Vysočině se množí klíšťata, nemocných klíšťovou encefalitidou a Lymskou borreliózou přibývá
• Lávka u Staré plovárny v Jihlavě je opravená, dělníci k ní nosili nářadí i materiál v kýblech
• V Muzeu rekordů v Pelhřimově je k vidění brazilské vydání knihy a klasické vydání sešitové románu Dobrý voják Švejk
• Kandidátní listiny do krajských voleb podalo na Vysočině třináct politických stran, hnutí a koalic
• Zvířata z táborské zoo si užívají studené sprchy a ledové „dorty“
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl centrálu a bezpečnostní zámky; řidič, který boural, nadýchal 3,88 promile

Pondělí   15. 7. 2024

• Jeřáb Nick z táborské zoo je symbolem vznešenosti, dlouhověkosti a věrnosti
• Výstava Metamorfózy završila pobyt francouzských umělců v Telči
• Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně navyšují i plochy dalších plodin
• V parku Gustava Mahlera v Jihlavě začal platit zákaz venčení psů
• Z policejního deníku: vandal poničil garážová vrata; recidivistka ukradla prádlo; opilí řidiči bourali

Neděle   14. 7. 2024

• Policisté v Třebíči evakuovali lidi z domu, kde hořel jeden z bytů
• Práce na odstávce druhého výrobního bloku Dukovan běží i o prázdninách na plné obrátky
• Z policejního deníku: na auto spadl strom, čtyři lidé utrpěli zranění; krádež jízdního kola

Sobota   13. 7. 2024

• Hygienici zakázali koupání v rybníce Ředkovec
• V hmyzím hotelu na louce ve Velkém Meziříčí žije početná skupina včel samotářek

Pátek   12. 7. 2024

• Letní soutěž o zajímavé ceny v infocentrech ČEZ, pozvánka nejen do Dukovan a Dalešic
• Střelmistr z legií František Pól z Mostišť skončil jako školník
• Voňavá výstava Zahrada Vysočiny v Žirovnici představí lilie i jedlé květy, chybět nebude ani kulturní program
• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz