Nezaměstnanost na Vysočině klesla na 2,8 procenta a dohnala Prahu. Maminky si zaslouží lepší pracovní uplatnění
K 30. dubnu evidoval Úřad práce v Jihlavě celkem 10 113 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl o 799 lidí nižší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je vyšší o 645 lidí.
„Zaměstnanost v našem kraji Vysočina pokračuje v pozitivním trendu poklesu nezaměstnanosti po vrcholu v zimních měsících. Všechny okresy našeho kraje jsou na tom v tomto ohledu lépe, než činí celorepublikový průměr. Pokles nezaměstnanosti je dán pokračujícím nástupem sezónních prací zejména v zemědělství a ve stavebnictví a tím, že lidé opět zahájili živosti přerušené na zimu. Daří se nám také neustále zvyšovat počet uchazečů o zaměstnání, pro které dokáže Úřad práce najít nové pracovní místo,“ pochvaluje si ředitelka Krajské pobočky Úřadu práce v Jihlavě Lenka Nováková. A připomíná, že druhou květnovou neděli se již tradičně slaví Svátek matek, tedy den, kdy vzdáváme hold maminkám a mateřství vůbec.
„Ze strany žen se nejedná v rámci mateřství o lehký úkol, protože po ukončení rodičovské dovolené musí skloubit péči o rodinu s pracovními povinnostmi. Sama to znám, mám dvě malé děti. Proto je důležité, aby matky s malými dětmi měly přístup k podpoře a možnostem, které jim v nemalém rozsahu a se svými relevantními programy a službami nabízí i Úřad práce. Například v rámci Národních individuálních projektů při zařazení do projektů Nová etapa nebo Záruky pro mladé, které spolufinancuje Evropská unie, mohou být tyto ženy zařazeny do odpovídající rekvalifikace nebo do řady různých poradenství, popřípadě mohou být umístěny na vhodné dotované společensky účelné pracovní místo. Úřad práce se také snaží maminkám usnadňovat vstup a udržení se na trhu práce v případě, že se nemohou nechat z různých důvodů zaměstnat na plný pracovní úvazek,“, říká ředitelka Lenka Nováková. Úřad práce samozřejmě poskytuje rodičovský příspěvek pro matky s malými dětmi, kdy dávka je vyplácena až do 3 let věku dítěte nebo do vyčerpání celkové částky 350 000 Kč. Ředitelka Nováková přitom upozorňuje, že výše uvedený výčet je jen část celého portfolia služeb, které Úřad práce maminkám nabízí.
V průběhu dubna bylo jako nezaměstnaní nově zaevidováno 1 365 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo o 51 osob více a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku o 140 osob více.
Z evidence bylo během sledovaného měsíce vyřazeno celkem 2 164 uchazečů (ukončená evidence, vyřazení uchazeči). Bylo to o 174 osob více než v předchozím měsíci a o 51 osob méně než ve stejném měsíci minulého roku. Do zaměstnání z nich ve sledovaném měsíci nastoupilo 1 904, tj. o 125 osob více než v předchozím měsíci a o 46 osob více než ve stejném měsíci minulého roku, 1 644 uchazečů o zaměstnání bylo umístěno prostřednictvím úřadu práce, tj. o 119 více než v předchozím měsíci a o 975 více než ve stejném období minulého roku, 51 uchazečů bylo vyřazeno bez umístění.
Všechny okresy Vysočiny lepší než celorepublikový průměr
Nezaměstnanost se v dubnu snížila ve všech okresech našeho kraje, z toho nejvíce v okrese Třebíč, kde se propadla o 0,4 %, dále v okrese Žďár nad Sázavou, kde se snížila o 0,3 %, potom v okrese Jihlava, kde klesla o 0,2 %, a konečně v okresech Havlíčkův Brod a Pelhřimov, kde shodně klesla o 0,1 %.
Podíl nezaměstnaných vyšší nebo stejný jako republikový průměr nevykázal v našem kraji ani jeden okres. Naopak nejnižší podíl nezaměstnaných byl zaznamenán v okrese Pelhřimov (2,0 %).
Podíl nezaměstnaných osob, tj. počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15 - 64 let k obyvatelstvu stejného věku, k 30. 4. 2024 klesl o 0,3 % na 2,8 %. Zároveň podíl nezaměstnaných žen se proti minulému měsíci snížil o 0,1 % na 3,1 %, podíl nezaměstnaných mužů se zmenšil o 0,3 % na hodnotu 2,6 %.
Ke konci dubna bylo evidováno na ÚP ČR, Krajské pobočce v Jihlavě, 5 374 žen. Jejich podíl na celkovém počtu uchazečů činil 53,1 %. V evidenci bylo také 1 590 osob se zdravotním postižením, což představovalo 15,7 % z celkového počtu nezaměstnaných.
Ke konci tohoto měsíce bylo evidováno 543 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých, jejich počet se ve srovnání s předchozím měsícem snížil o 16 osob; ve srovnání s dubnem 2023 bylo na Krajské pobočce úřadu práce v Jihlavě evidováno o 15 absolventů škol více. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 5,4 %.
Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 3 668 uchazečů o zaměstnání, tj. 36,3 % všech uchazečů vedených v evidenci.
Podíl nezaměstnaných osob, tj. počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15 - 64 let k obyvatelstvu stejného věku, k 30. 04. 2024 klesl o 0,3 % na hodnotu 2,8 %.
Kraj Vysočina evidoval k 30. 04. 2024 celkem 8 269 volných pracovních míst. Jejich počet byl o 148 vyšší než v předchozím měsíci a o 268 nižší než ve stejném měsíci minulého roku. Na jedno volné pracovní místo připadala v průměru 1,2 uchazeče, v okresech nejvíce ve Žďáru nad Sázavou (2,8) a naopak nejméně v okrese Pelhřimov (0,5). Z celkového počtu nahlášených volných míst bylo 463 vhodných pro osoby se zdravotním postižením (OZP), na jedno volné pracovní místo připadaly 3,4 OZP. Volných pracovních míst pro absolventy a mladistvé bylo registrováno 2 525, na jedno volné místo připadaly 0,2 uchazeče této kategorie. Z celkového počtu 8 269 volných pracovních míst bylo 2 743 míst bez příznaku „pro cizince“. Na dalších 5 526 pozic pak mohli zaměstnavatelé přijímat také pracovníky ze zahraničí.
V měsíci dubnu 2024 kopírovala situace v oblasti aktivní politiky zaměstnanosti trend z minulého měsíce, tedy uzavíraly se především dohody financované z operačního programu zaměstnanost plus.
Pokud se zaměříme na dohody financované čistě s národních zdrojů, byly podány žádosti na společensky účelná pracovní místa zřízená za účelem samostatně výdělečné činnosti. Jedna žádost byla během měsíce uzavřena v oboru „chov zvířat a jejich výcvik (s výjimkou živočišné výroby) – střihačka psů“. Dále byla uzavřena dohoda na společensky účelné pracovní místo na pracovní pozici „pomocní pracovníci v zahradnictví“. Došlo k několika uznáním zaměstnavatelů za zaměstnavatele na chráněném trhu práce, a to na dobu tří let i neurčitou.
Společensky účelná pracovní místa byla uzavírána napříč projekty, které jsou spolufinancované Evropskou unií. V projektu Záruky pro mladé (určené pro lidi do 30 let) byli uchazeči o zaměstnání umisťováni na pracovní pozice „stavební montéři (kromě montérů suchých staveb)“, „pomocní pracovníci v zahradnictví“, „uklízeči veřejných prostranství“ nebo „strojírenští technici projektanti, konstruktéři“. V projektu Nová etapa (pro lidi ve věku 30-54 let) byli uchazeči o zaměstnání umisťováni na pracovní místa „řidiči os. a malých dodávkových automobilů (kromě taxi a ř. ZDS)“, „uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních“, „ostatní pracovníci péče o děti v mimoškolských zařízeních“ a „číšníci a servírky“. Díky projektu Věk není překážkou (pro lidi nad 55 let) se podařilo vytvořit pracovní místa na pozicích „pracovníci pro ruční mytí vozidel a pomocní pracovníci autoservisu“, „pomocní pracovníci v rostlinné výrobě“, „ostatní uklízeči a pomocníci“, „úředníci v oblasti správy školství, kultury a zdravotnictví“ nebo „zahradníci a pěstitelé“. A neposlední řadě díky OZP projektu, který je určený pro zdravotně postižené, nastoupili uchazeči na pracovní pozice „realitní makléři“, „číšníci a servírky“, „uklízeči veřejných prostranství“ nebo „montážní dělníci ostatních výrobků“.
Celostátní informace o vývoji nezaměstnanosti jsou zveřejněny na:
https://
www.mpsv.cz/web/cz/m… Martin BUŠO
Z policejního deníku: motorkáři bourali; za volantem pod vlivem alkoholu i drog
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Z policejního deníku: motorkáři bourali; za volantem pod vlivem alkoholu i drog
Ve čtvrtek 9. května po sedmé hodině ráno vyjížděli policisté k dopravní nehodě u obce Lavičky na Žďársku. Senior jedoucí s osobním vozem Hyundai sjížděl z dálnice D1 a chtěl pokračovat ve směru k obci Stránecká Zhoř, přičemž vjel do křižovatky ve chvíli, kdy po hlavní silnici směrem na Velké Meziříčí jela řidička s osobním autem Škoda, a došlo ke střetu. Vozidla po střetu skončila mimo silnici. Při nehodě utrpěli zranění oba řidiči. Policisté provedenými dechovými zkouškami přítomnost alkoholu u obou řidičů vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě za více než 260 tisíc korun. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová. (Foto)
Motorkář utrpěl při nehodě těžké zranění
Policisté přijali ve čtvrtek 9. května krátce po čtrnácté hodině oznámení o dopravní nehodě, která se stala na Třebíčsku v obci Hartvíkovice v prostoru čtyřramenné křižovatky. K dopravní nehodě došlo poté, co řidič s dodávkou projížděl po vedlejší silnici. "Z dosud nezjištěných příčin řidič vozidla nerespektoval dopravní značku „dej přednost v jízdě" a nedal přednost v jízdě řidiči motocyklu, který jel po hlavní silnici ve směru jízdy od centra obce Hartvíkovice směrem k obci Třesov. Následně došlo ke střetu vozidla s motocyklem. Při dopravní nehodě došlo k těžkému zranění motocyklisty, který byl přepraven do zdravotnického zařízení", uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Policisté provedli u dodávkového vozidla na místě nehody dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl negativní. U řidiče motocyklu nebyla z důvodu jeho zranění provedena dechová zkouška, cestou integrovaného operačního střediska byl zajištěn ve zdravotnickém zařízení odběr krve. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda na vozidle a motocyklu v celkové výši 50 000 korun. Dopravní nehodu si na místě převzali k dalšímu prověřování kriminalisté služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Třebíč. Další okolnosti dopravní nehody, stejně jako míra zavinění, jsou předmětem policejního prověřování.
Sedmnáctiletý motorkář havaroval
Ve čtvrtek 9. května krátce po druhé hodině odpoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. "Sedmnáctiletý řidič jedoucí směrem na obec Hněvkovice s motocyklem Yamaha nepřizpůsobil rychlost vzniklé dopravní situaci před ním, kdy se chtěl vyhnout stojícímu vozidlu, začal brzdit a přejel do protisměru, kde havaroval. Při dopravní nehodě utrpěl motorkář zranění a záchranáři jej převezli do havlíčkobrodské nemocnice k ošetření", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu u řidiče vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě na motocyklu ve výši dvacet tisíc korun. Nehoda byla s řidičem vyřešena uložením pokuty v příkazním řízení.
Řidič motocyklu se lehce zranil
Policisté přijali 8 května patnáct minut před osmnáctou hodinou oznámení o dopravní nehodě motorkáře, která se stala na silnici II/351 u obce Rybné na Jihlavsku. "Řidič s motocyklem projížděl po silnici ve směru jízdy od obce Rybné směrem k obci Věžnice. Při průjezdu levotočivou zatáčkou nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu vozovky a svým schopnostem a uvedl motocykl do smyku. Poté motocyklista spadl s motocyklem na silnici a následně havaroval vpravo mimo komunikaci do přilehlého příkopu. Při havárii utrpěl lehké zranění a byl na místě ošetřen osádkou zdravotnické záchranné služby a následně byl převezen k dalšímu vyšetření do jihlavské nemocnice. Ke zranění jiných osob nedošlo", uvedla Dana Čírtková. Dechová zkouška byla s negativním výsledkem a policisté ji provedli na místě nehody. Při dopravní nehodě došlo ke hmotné škodě na motocyklu a příslušenství motocyklisty, která byla odhadnuta na 40 000 korun. Dopravní nehodu vyřešili policisté na místě uložením pokuty v příkazním řízení.
Policisté uložili řidiči kauci
Policisté v Třebíči zastavili k provedení silniční kontroly řidiče osobního vozidla Škoda Octavia, který projížděl po silnici ve směru z ulice Míčová na ulici Dukovanská. Jako řidič motorového vozidla byl policisty vyzván, aby se podrobil vyšetření ke zjištění, zda není během jízdy ovlivněn alkoholem, kterému se podrobil. Dechová zkouška byla negativní. Následně ho policisté vyzvali, aby se podrobil vyšetření, ke zjištění, zda není během jízdy ovlivněn jinou návykovou látkou. "Test vykázal pozitivitu na návykové látky, proto se poté třiadvacetiletý řidič podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu. Policisté řidiči - cizinci - zakázali další jízdu a přestupek zadokumentovali. Jelikož lze za tento přestupek uložit zákaz činnosti a bylo dáno důvodné podezření, že se bude řidič vyhýbat správnímu řízení o přestupku, policisté přistoupili k uložení kauce ve výši 3 500 korun", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková.
Usedl za volant v době zákazu řízení
Ve čtvrtek 9. května kolem desáté hodiny dopoledne zastavili policisté na Masarykově náměstí v Pelhřimově osobní auto Škoda Octavia. "Zjistili, že vozidlo řídí osmačtyřicetiletý muž, který má od konce listopadu roku 2022 na základě rozhodnutí městského úřadu uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na dobu 24 měsíců. Policisté řidiči zakázali další jízdu", uveela M. Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí.
U mladého řidiče byla pozitivní dechová zkouška i test na drogy
Ve čtvrtek 9. května po desáté hodině večer zastavili policisté v ulici Hraškova ve Žďáře nad Sázavou osobní auto Ford. "Zjistili, že řidičem je osmnáctiletý muž, u kterého provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 2,25 promile alkoholu. Opakované dechové zkoušky přítomnost alkoholu potvrdily. Dále byl vyzván k provedení testu na zjištění přítomnosti omamných a psychotropních látek, který vykázal pozitivní hodnotu na marihuanu a amfetamin. Muž se následně podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu v nemocničním zařízení. Policisté muži další jízdu zakázali a zadrželi mu řidičský průkaz", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ prověřují.
"Apelujeme nejen na mladé řidiče, aby nezapomínali na to, že alkohol a drogy za volant nepatří. Nezkušení mladí řidiči, navíc v kombinaci s návykovými látkami se stávají nebezpeční sami sobě, svým spolujezdcům, ale i ostatním účastníkům silničního provozu", doplnila mluvčí.
Za volantem pod vlivem alkoholu
Policisté zastavili ve čtvrtek 9. května kolem půl třetí odpoledne kontrolovali řidiče osobního auta VW Passat v ulici Na Posvátné v Telči na Jihlavsku. "Vyzvali řidiče, aby předložil doklady potřebné k provozu a řízení vozidla. Poté řidiče vyzvali k provedení dechové zkoušky. Výsledek dechové zkoušky byl pozitivní - s naměřenou hodnotou 1,25 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška s naměřenou hodnotou 1,28 promile alkoholu v dechu. Čtyřiačtyřicetiletý řidič osobního vozidla nepožadoval lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu a požití alkoholu před jízdou doznal", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Policisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Eva ŠINKOVSKÁ