Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 11.5 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Slavnostní otevření Stříbrného domu v Jihlavě doplní po celý víkend kulturní i vzdělávací program
Otevření opraveného Stříbrného domu na Masarykově náměstí 21 v Jihlavě ve dnech 17. - 19. května doplní akce je pro veřejnost, která se zajímá o památky a historii města, architekturu, umění a film. Dům bude možné navštívit s těmi, kteří se jeho poznáním a obnovou zabývali, ale také s výtvarníky a filmaři, kteří dům oživí svými nápady.
Mezi hosty budou i stavební historikové a archeologové, architekt obnovy, restaurátoři, malíři, sochař nebo kamnář, kteří představí svou práci a to nejen na domě č. 21. Pro děti budou připraveny tvůrčí dílny – architektonická a filmová. V průběhu dne mohou návštěvníci moci sledovat instalaci časosběrných videí a fotografií z obnovy domu. Součástí programu obou víkendových dnů budou prohlídky domu s průvodci, či do zajímavých historických domů v blízkém okolí.

První den, tedy pátek 17. května, začne odpoledním workshopem v CDF, který povede fotograf Pavel Piňos. Účastníci se naučí z obyčejných plechových krabiček vytvářet fotoaparáty typu Camera Obscura. Večer v hudebním sále pak proběhne projekce filmu „Bergen - Město na západ od rozumu“ s úvodem od Stine Tveten, ředitelky Západonorského filmového centra v Bergenu, který je hlavním partnerem projektu obnovy domu. Večer zakončí koncert kapely Zrní.

Sobotní program bude plný prohlídek, přednášek a workshopů. Veřejnost bude mít možnost prohlédnout si různé části domu a poslechnout si komentované prohlídky. Specializované přednášky z úst architektů, stavebního historika, archeologa ale i stavebního dozoru nebo památkáře se budou věnovat historii i obnově Stříbrného domu. Děti i dospělí se mohou zapojit do různých tvůrčích workshopů a her, jako je například vytváření modelů domů a animace.

Nedělní program opět nabídne prohlídky a přednášky, tentokrát zaměřené na detaily domu, jako jsou zdejší renomovaná kachlová kamna nebo výmalba sálů. JAM připraví tvůrčí aktivity pro děti i dospělé, a celý den bude opět završen koncertem – na didgeridoo v čajovně zahraje Ondřej Smeykal.

Celý víkend tak nabídne širokou škálu zážitků a možností pro všechny, kteří mají zájem o historii, kulturu a umění. Otevření Stříbrného domu se tak stane nejen slavnostní událostí, ale také příležitostí k objevování bohatého kulturního dědictví Jihlavy. Podrobný program pro veřejnost na: https://www.dojihlavy.cz/



- red -



Zpět nahoru na obsah...

Publikace Hrad Štamberk u Telče bude pokřtěna a představena zájemcům
Křest knihy Hrad Štamberk u Telče se uskuteční v úterý 14. května v 17 hodin v sále Lannerova domu v Hradecké ulici 6 v Telči. Pozůstatky gotického panského sídla, které bylo zbudováno v druhé polovině 13. století Jaroslavem ze Šternberka. Hrad obehnaný dvojitým příkopem nebyl již od první poloviny 15. století obýván, neboť byl v průběhu husitských válek zničen a postupně chátral. Dodnes se z památkově chráněného objektu dochovaly relikty obvodových zdí paláce a terénní nerovnosti. V okolí zříceniny středověkého hradu jsou vyvinuty četné projevy mrazového zvětrávání žuly včetně kamenných moří a rozsáhlého balvanového proudu, jenž zasahuje až na okraj obce Lhotka.
Hrad Štamberk u Telče patří k význačným památkám na Vysočině a k důležitým součástem odkazu minulosti, jehož význam přesahuje hranice regionu. Jedná se o objekt, který umožňuje studovat hmotnou kulturu středověké doby, tehdejší stavební technologie a zvyklosti, včetně porozumění materiálům a způsobům nakládání s nimi. Podnětem ke vzniku publikace byla snaha obce Řásná a Mikroregionu Telčsko zatraktivnit a zabezpečit zříceninu hradu. Nutným předpokladem stavebních prací byl záchranný archeologický výzkum, který navázal na starší výzkum Josefa Bláhy z 60. let.

„Kniha je výsledkem spolupráce přímých účastníků starých i nových výzkumů a rekonstrukce hradu. Jednalo se o spolupráci odborníků z několika institucí. Obsahově kniha přináší dosud nejrozsáhlejší soubor poznatků o hradu z pohledu různých disciplín. Vlastní realizace publikace pak proběhla za podpory Akademie věd České republiky a Kraje Vysočina,“ sdělil Jakub Novotný, ředitel Centra Telč, Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR (ÚTAM AV ČR) a jeden ze spoluautorů.

Kniha podává informace o přírodním prostředí, historii, archeologii, památkové obnově, mýtech i turistických informacích spojených s hradem v krátké době po dokončení rekonstrukce a výzkumů. Odhaluje tak historické souvislosti v jejich různorodosti a podává příklad toho, jak je lze efektivně spojit a využít pro ochranu, zpřístupnění a prezentaci hradu. Publikace je populárně naučná, ale nerezignuje na odbornost.

Přijměte tedy pozvání na křest zajímavé a širší čtenářské obci určené knihy, na jejímž vzniku se podílel autorský kolektiv ve složení: Josef Bláha z Univerzity Palackého v Olomouci; Jaroslav Buzek, Miloš Drdácký, Jakub Novotný a Michaela Ramešová z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR a dále Stanislav Vohryzek z telčského pracoviště Národního památkového ústavu a David Zimola z Muzea Vysočiny Jihlava.

„Součástí prezentace knihy bude mimo jiné představení autorského kolektivu či krátký dobový film z prvních archeologických průzkumů hradu. Účastníci se také seznámí s historií hradu a se zajímavostmi z archeologických nálezů v jeho lokalitě. Knihu bude možné na místě zakoupit,“ upřesnil dále Novotný.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Místo chleba v ruce kvér
Pekař Jan Svoboda šel do války až na jaře roku 1915 a za zhruba rok byl už v ruském zajetí. Po návratu domů se vrátil ke své profesi a dožil se požehnaného věku. Pojďme se seznámit s jeho osudem.
Jan Josef Svoboda se narodil ve Velkém Meziříčí v domě číslo popisné 138 (Moráňské předměstí), a to dne 5. března 1895, jako syn nádeníka ve Velkém Meziříčí Františka Svobody (narozen 23. července 1862 v Rozích), jenž byl nemanželským synem posluhovačky v nemocnici Marie Svobodové. Matkou Jana a ženou Františka byla Julie (narozena 14. února 1864 ve Velkém Meziříčí), dcera nádeníka z Velkého Meziříčí Jana Málka a jeho ženy Johanny rozené Zadinové. Jan se vyučil pekařem, ale k práci se moc nedostal, přišla válka.

Do války šel na jaře roku 1915, a to se 14. zeměbraneckým pěším plukem. Zapojil se do bitev u Grodek­‑Magierowa, u Lvova, u Bukaczowce­‑Bobrka, na Gnilé Lipě, na Bugu, u Rovna a u Czartoryjska. Do ruského zajetí padl 6. června 1916 u Lucku (Brusilovova ofenzíva). V Taganrogu se přihlásil do československých legií. Přijat byl 16. července 1917 a byl přiřazen k 8. střeleckému pluku „Slezský". Prošel boji u Nikolsku Ussurijského, Nižnyjho Tagilu, Kunguru a při obraně magistrály v úsek Mariinsk – Irkutsk.

Domů se vracel na lodi M. S. Dollar, která z Vladivostoku vyplula 6. června 1920. O patnáct dní později dorazila loď do Vancouveru, kde se transport přemístil do vlaků a odjel směrem na východ do tábora Valcartier. Dne 16. července se legionáři v Halifaxu nalodili na loď Belgic a 26. července loď přistála v německém přístavu Cuxhaven. O čtyři dny později dorazil transport do Olomouce.

Jan Svoboda se po válce vrátil k pekařině. Krátce po návratu, 18. ledna 1921, se v Budišově oženil s Hedvikou Švihálkovou z Rohů (narozená 3. června 1900 v Rozích), dcerou podruha v Rozích Jana Švihálka a jeho ženy Rosalie rozené Rausové ze Zahrádky. V té době bydlel ve Velkém Meziříčí v domě číslo popisné 304. Spolu pak měli dcery Hedviku a Jiřinu.

Svůj život dožil v Brandýse nad Labem na ulici Jiřího Macháčka 1468, kde také 28. prosince 1983 po krátké těžké nemoci ve věku 88 let zemřel. Pohřeb se konal 3. ledna 1984 v Praze na Olšanech.

Zdroj: https://www.velkomeziricsko.…
Petr CHŇOUPEK



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   18. 3. 2025

• Respiračních onemocnění na Jihlavsku přibylo, přesto nemocnice zrušila plošný zákaz návštěv
• Pojďte bránit Jihlavu před zlověstnými rytíři aneb Kapří den
• Nemocnice Jihlava se stává centrem pro resekce karcinomu rekta
• Zloději vloni způsobili vloupáním škody přesahující 270 milionů. Objasnit se podaří jen každou čtvrtou „vloupačku“

Pondělí   17. 3. 2025

• Diakonie Broumov míří do Jihlavy. Potřebné oblečení i věci do domácnosti můžete nosit v sobotu 22. března na městské vlakové nádraží
• O lidské krutosti, malosti a zavřených očích i srdcích. Scénické čtení z knihy U severní zdi
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za pracovníky peněžních ústavů! Využívají momentu překvapení a strachu o úspory poškozených

Pátek   14. 3. 2025

• Poznej Vysočinu: Trojice kluků dala znalostní test téměř bez chyby. Pojedou na super výlet
• Charita na Žďársku rozdává balíčky se semínky rostlin, výtěžek pomůže postiženým i seniorům
• Povídání o ostrově Madagaskar v třebíčském zámku

Čtvrtek   13. 3. 2025

• Pelhřimovské Muzeum rekordů láká malé i velké cyklisty
• Veřejná doprava Vysočiny je blíže k cestujícím
• Táborská zoologická zahrada bude ve znamení amerických zvířat
• Klub Oko v Havlíčkově Brodě rozezní Gothick rock v podání XIII. století
• V Moravci odhalí pamětní desku faráři Josefu Valeriánovi, vězni komunistického režimu

Středa   12. 3. 2025

• Přestěhovaná diabetologická ambulance v pelhřimovské nemocnici nabízí moderní vybavení i lepší komfort pro pacienty
• V Jihlavě za loňský rok nezaplatilo odpady téměř třináct tisíc lidí, učinit by tak měli co nejdříve
• V nemocnici v Jihlavě proběhlo klíčové setkání o supervizi s odborníky z Národního centra ošetřovatelství

Pondělí   10. 3. 2025

• Ve Velkém Meziříčí připravují 19. ročník koštu pálenek
• Fotografie Iva Neumana in memoriam doplňují mysteriózní malby Jiřího Havlíka a Zlaty Švandové
• Zájemci si budou moci u příležitosti Dne vody prohlédnout přečerpávací elektrárnu v Dalešicích
• Žáci z Vysočiny podali přes osmnáct tisíc přihlášek na střední školy, přijímací zkoušky začnou 11. dubna
• U Pelhřimova skončilo auto v rybníku, nikdo neutrpěl zranění
• Nezaměstnanost na Vysočině v únoru zůstala na 3,8 procentech, počet volných pracovních míst stoupl o více než 350

Sobota   8. 3. 2025

• Budoucí chirurgové získávají první zkušenosti v pelhřimovské nemocnici, kemp mediků se bude konat první týden v září
• Výrobce drog je za mřížemi
• V Dukovanech skončila odstávka, blok nabíhá na historicky nejvyšší výkon
• Na dálnici D1 u Velké Bíteše po nehodě dodávky utrpělo zranění pět osob

Pátek   7. 3. 2025