Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 12.5 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Muzeum ve Velkém Meziříčí oslaví svůj svátek bezplatným vstupem, expozice nabízí k vidění třeba kapesník s krví Františka Ferdinanda
Po celém světě je 18. květen připomínán jako Mezinárodní den muzeí. A jak jinak tento svátek oslavit než bezplatnými prohlídkami. Právě takový dárek si pro návštěvníky na třetí květnovou sobotu připravilo i muzeum ve Velkém Meziříčí. V sobotu 18. května bude otevřeno od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin s tím, že poslední prohlídka odchází vždy hodinu před koncem. Návštěva hlavního okruhu bude zdarma, zpoplatněn zůstane pouze sál s freskovou výzdobou.
Návštěva šlechtických salonů vtáhne příchozí do poutavé historie objektu, který v průběhu staletí vlastnily rody jako Pernštejnové, Ugartové, Liechtensteinové či Lobkovicové. Návštěvníci si mohou prohlédnout nejen bohatou obrazovou galerii předků, ale také sbírky, které majitelé postupně shromáždili. Mezi nimi nechybí benátská zrcadla, šperkovnice vykládaná želvovinou či psací stolek Marie Antoinetty.

Zvláštní prostor je věnován hraběti Františku Harrachovi, jenž se stal v roce 1909 hostitelem Františka Josefa I., Viléma II. a následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este při zářijovém vojenském cvičení. František Harrach se následně v roce 1914 zúčastnil jako pobočník následníka trůnu také manévrů v Sarajevu. Tyto manévry pak v expozici připomíná kapesník s krví Františka Ferdinanda, který hrabě uchoval jako vzácnou relikvii.

Prohlídka soukromých sbírek majitelů pokračuje i ve druhém zámeckém patře, kde mohou návštěvníci obdivovat galerii rytířů Řádu Zlatého rouna, expozici chladných a palných zbraní či unikátní sbírku japonských lakových prací doplněnou dalšími předměty z oblasti Orientu.
Navazující muzejní expozice přibližují historii regionu a život přímo ve Velkém Meziříčí. Návštěvníci se seznámí s cechy, řemesly, spolkovým životem a významnými rodáky. Nahlédnou tak do kubistické pracovny a obývacího pokoje matematika a fyzika Františka Závišky navržené architektem Pavlem Janákem a následně vstoupí do ateliéru akademické malířky Zdenky Vorlové Vlčkové. Expozice Od albitu žule představuje mineralogickou sbírku, vystaveny jsou například nerostné útvary oválného až kulovitého tvaru nesoucí název „heřmanovské koule". Složení jádra, které je tvořeno několika minerálními druhy, je totiž světovým unikátem.

Foto: Lucie Pavelcová
- muz -Zpět nahoru na obsah...

Pelhřimovská nemocnice oslavila Mezinárodní den sester
Datum 12. května v sobě nese zvláštní význam. Je to den, na který připadá Mezinárodní den sester, oslavující nejen jejich práci, ale i dědictví legendární Florence Nightingale, matky moderního ošetřovatelství. Je to den, kdy je oceněno odhodlání a oddanost těch, kteří pracují v oblasti zdravotnictví. Letos zároveň v tento den slavíme i Den matek, který připadá vždy na druhou květnovou neděli. Uvedla to mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.
"Nemocnice v Pelhřimově už tradičně ve spolupráci s Vysokou školou polytechnickou v Jihlavě využívá tento významný den k uznání zdravotních sester, porodních asistentek a dietních sester. Jejich odbornost a práce jsou základem zdravotní péče", informovala A. Knapová.

V rámci akce Růže pro sestry proto předaly zástupkyně Nemocnice Pelhřimov a Vysoké školy polytechnické všem sestrám, které v neděli 12. května zajišťovaly provoz v nemocnici krásné rudé růže jako symbol uznání za jejich nezbytný přínos.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj ukradl spícímu člověku batoh i s doklady; opilý řidič bez řidičáku utekl od nehody
Neznámý zloděj ukradl v sobotu 11. května kolem půl jedné v noci v ulici U Městského nádraží v Jihlavě v prostorách nástupiště nezjištěným způsobem černý batoh značky Care plazma, na kterém spal na lavičce jeho majitel. V batohu byla černá ledvinka značky THK, černá pánská peněženka a světle hnědá dokladová peněženka. Uvnitř peněženek měl majitel penze, osobní doklady, platební karty a v batohu mobilní telefon a svazek klíčů. Zloděj způsobil majiteli škodu v celkové výši 15 tisíc korun. Policisté po pachateli a ukradených věcech pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
Opilý řidič bez řidičáku od dopravní nehody řidič utekl
Policisté přijali v sobotu 11. května patnáct minut po čtvrté hodině ranní oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici III. třídy na Havlíčkobrodsku. Řidič jel s vozem Škoda Octavia po silnici v obci Skála od obce Boňkov směrem ke tříramenné křižovatce s komunikaci I/38. "Při průjezdu levotočivou zatáčkou v klesání nepřizpůsobil rychlost auta, kdy najel vpravo na krajnici a narazil přední částí vozidla do vzrostlého živého plotu a do rohu kamenné zdi u domu. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění řidiče a dále ke zranění třech spolujedoucích z vozu Škoda, kteří zůstali na místě dopravní nehody mimo vozidlo. Majitelka budovy, do které auto narazilo, na místě dopravní nehody prováděla prvotní ošetření osob a zavolala na místo složky integrovaného záchranného systému a čekala na jejich příjezd. Řidič osobního vozidla z místa nehody ještě před příjezdem záchranářů utekl někam směrem k nedaleké chatové oblasti Kachlička. Proto byl na místo k pátrání po řidiči povolán psovod se služebním psem", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Spolujedoucí z vozidla byli na místě dopravní nehody ošetřeni ve vozidlech zdravotnické záchranné služby a následně odvezeni do nemocnice v Jihlavě. Krátce po šesté hodině ranní vypátral psovod se služebním psem podezřelého u řidiče. Policisté pětadvacetiletého muže vyzvali, aby se podrobil dechové zkoušce ke zjištění přítomnosti alkoholu. Výsledek dechové zkoušky byl pozitivní na alkohol s mařenou hodnotou 1,49 promile alkoholu v dechu. Následně policisté provedli opakovanou dechovou zkoušku s výsledkem 1,36 promile alkoholu v dechu. Dále byl řidič poučen a vyzván k lékařskému vyšetření s odběrem žilní krve v nemocnici Havlíčkův Brod, kterému se podrobil. Řidič na místě dopravní nehody opakovaně uváděl, že uplatňuje technickou závadu na vozidle, kdy mu měly dle jeho vyjádření selhat brzdy. Policisté lustrací zjistili, že řidič má vysloven platný zákaz řízení motorových vozidel. Při nehodě vznikla škoda ve výši 70 000 korun. Případem dopravní nehody a dalším šetřením se zabývají policisté z dopravního inspektorátu Havlíčkův Brod. (Foto - horní dva obrázky)

Řidička nezvládla řízení na hrázi Vírské přehrady
Policisté přijali v pátek krátce před jedenáctou hodinou v noci oznámení o dopravní nehodě, která se stala na pozemní komunikaci III. třídy u obce Karasín mezi obcemi Hluboké a Vír na Žďársku. "Čtyřiadvacetiletá řidička jela s osobním autem značky VW Golf od obce Hluboké. V levotočivé zatáčce nepřizpůsobila rychlost jízdy svým schopnostem, s vozidlem začala intenzivně brzdit, když následkem toho dostala smyk, který nezvládla. Narazila přední části svého auta do zadní části osobního automobilu značky Seat, který stál při pravém okraji vozovky. Následkem nárazu bylo vozidlo Seat odraženo do středu silnice. Auto VW po nárazu do vozidla Seat pokračovalo v jízdě vpřed a poté narazilo do kamenné opěrné zdi přiléhající k chodníku, který vede podél pravého okraje komunikace", uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění řidičky osobního vozidla, která byla z místa dopravní nehody letecky transportována do nemocnice v Brně. Řidička nebyla vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podrobit se dechové zkoušce na alkohol, proto bylo cestou operačního střediska nařízeno odborné lékařské vyšetření spojené s dvojitým odběrem krve ve zdravotnickém zařízení. V souvislosti s dopravní nehodou se lehce spolujezdkyně, která cestovala na sedadle vedle řidičky ve vozidle VW. Spolujezdkyně byla z místa dopravní nehody převezena vozidlem zdravotnické záchranné služby k ošetření do nemocnice v Novém Město na Moravě. Při nehodě vznikla škoda ve výši 100 000 korun. Další okolnosti této dopravní nehody policisté šetří. (Foto - čtyři obrázky)

Při střetu motocyklu
V sobotu odpoledne kolem půl třetí přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici na ulici Čeloudova v Třebíči. Šestnáctiletý mladík řídil motorku a na motocyklu za ním seděla mladistvá spolujezdkyně. "Řidič se ale zřejmě plně nevěnoval řízení a při rozjezdu z místa na komunikaci s motocyklem havaroval. Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidiče i spolujezdkyně, které museli záchranáři ošetřit v nemocnici v Třebíči", informovala Dana Čírtková. Při nehodě vznikla hmotná škoda na motocyklu ve výši asi jeden tisíc korun. Jiná hmotná škoda nevznikla. U motorkáře policisté provedli dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu v dechu s negativním výsledkem.

Střet se zvěří si vyžádal zranění
Policisté přijali v pátek 10, května krátce po dvacáté hodině večer oznámení o dopravní nehodě, která se stala na Pelhřimovsku na silnici II/132. Šestašedesátiletý motorkář projížděl po silnici ve směru od obce Zdešov směrem na Žirovnici. "Do jízdní dráhy mu z levé strany náhle vběhla srna a došlo ke střetu s motocyklem. Po střetu řidič havaroval na vozovku a motocykl vyjel vpravo mimo komunikaci do pole", uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Při nehodě došlo k lehkému zranění motorkáře, kterého záchranáři převezli do nemocnice v Pelhřimově. Alkohol u řidiče policisté vyloučili při provedení dechové zkoušky. Při nehodě vznikla na motocyklu škoda v celkové výši 94 000 korun.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Policisté na člunech kontrolovali přehradu Vír na Žďársku
Devět policejních hlídek se v sobotu 11. května ve večerních hodinách zapojilo do mimořádné akce zaměřené na kontrolu ochranného pásma vodárenské nádrže Vír. Společně s policisty se na kontrole podíleli také pracovníci Povodí Moravy. Během dvouhodinové kontrolní akce, která začala úderem osmnácté hodiny, policisté nezjistili žádné protiprávní jednání. V podobných akcích budou pokračovat v průběhu celého roku, a to i na ostatních vodárenských nádržích na Vysočině.
Do akce se zapojili policisté na člunech, kteří mohli kontrolovat dodržování pravidel v I. ochranném pásmu vodního zdroje přímo z hladiny nádrže. Při akci pořádkovým policistům z územního odboru Žďár nad Sázavou poskytla podporu Letecká služba policie České republiky nasazením bezpilotního prostředku, s jehož pomocí mohli monitorovat také bezprostřední okolí nádrže. Součástí pěších hlídek byli také tři policisté z oddělení služební kynologie s policejním psem. Cílem akce byla kontrola dodržování ochranného pásma vodárenského zdroje vodní nádrže Vír, protože zde dochází k častým případům protiprávního jednání ze strany především pytláků, kteří u nádrže nepovoleně rybaří.

„Pořádkové hlídky dohlížely na to, aby nedocházelo k porušování zákazů na vodárenské nádrži, kde jsou pravidla daná závaznou vyhláškou vydanou Krajským úřadem kraje Vysočina. Mezi nejčastější porušení patří zákaz výkonu rybářského práva, chovu a lovu ryb, táboření, stanování, koupání a vstupu osob do ochranného pásma,“ uvedl npor. Mgr. David Pecina, vedoucí obvodního oddělení Bystřice nad Pernštejnem s tím, že policisté se budou při akci zaměřovat zejména na kontrolu neoprávněného výskytu osob, rybářů, plavidel, stanů, a také případné rozdělávání ohňů.

Ochranná pásma vodních zdrojů vymezuje zákon o vodách. Ochranná pásma se dělí na ochranná pásma I. stupně, která slouží k ochraně vodního zdroje v bezprostředním okolí jímacího nebo odběrného zařízení a ochranná pásma II. stupně, která slouží k ochraně vodního zdroje v územích stanovených vodoprávním úřadem tak, aby nedocházelo k ohrožení jeho vydatnosti, jakosti nebo zdravotní nezávadnosti. Konkrétní povinnosti a zákazy pak stanoví obecně závazná vyhláška.

Kontrolám v okolí vírské vodní nádrže se v rámci běžného výkonu služby zabývají policisté z obvodního oddělení z Bystřice nad Pernštejnem. Při kontrolách často zjišťují porušování vodního zákona i obecně závazné vyhlášky Krajského úřadu Kraje Vysočina. Nejčastěji se jedná o nepovolený rybolov, někdy také koupání a táboření, občas i o rozdělávání ohňů v blízkosti vodní nádrže. V případě, že policisté zjistí porušení, mohou přestupci uložit na místě pokutu v příkazním řízení až ve výši 10 000 korun. Když protiprávní jednání neřeší na místě v příkazním řízení, tak jej zadokumentují a odevzdají k řešení do správního řízení.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   19. 6. 2024

• Zraněný muž, který ležel na hradebním parkánu v Jihlavě, nadýchal přes čtyři promile
• Do Příseky na Jihlavsku se sjedou multikáry, pokusí se překonat loňský rekord
• Havlíčkobrodští zastupitelé udělí čestné občanství města hokejové legendě Jiřímu Holíkovi, navečer čeká fanoušky program na náměstí
• Vodní ráj v Jihlavě zahájí letní sezonu v sobotu 22. června, důvodem zpoždění je výstavba krytého plaveckého bazénu. Lidé se opět mohou těšit na Beachvolejbalové a sportovní léto
• Táborská zoo oslaví deváté narozeniny ve velkém stylu, návštěvníky čeká v sobotu nabitý program
• Výstava Otisky Staré Říše, Zdeněk Řezníček a jeho přátelství s Josefem Florianem a Bohuslavem Reynkem v zámeckých konírnách v Třebíči
• Na porodnici otevřeli rodinný pooperační pokoj, s miminkem tam může pobývat i tatínek
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stavební buňky nářadí za 150 tisíc; zloděj ukradl z garáže elektrokolo

Úterý   18. 6. 2024

• Mezi obcemi Kámen a Obrataň uhořel po nehodě v autě jeden člověk, silnice byla neprůjezdná v obou směrech téměř celou noc
• Vysočina má nejvíce zeleně na zastavěné ploše, nejvíce sociálních služeb; ovšem nejméně studentů vysokých škol či nejméně lékáren
• V Pelhřimově zavzpomínají na slavného rodáka Oldřicha Lipského u příležitosti jeho stého výročí narození
• Most v Poušově v Třebíči již slouží veřrejné dopravě, původní Bailey bridge připomíná jeho fragment
• Šachta svatého Jiří pod Šacberkem v Jihlavě bude zabezpečena a zpřístupněna veřejnosti
• Myslivecký zákon, který podpoří týrání zvířat a nutí myslivce zabíjet více zvěře, musí poslanci odmítnout
• V Chotěboři a Rudíkově přibudou nové zubní ordinace
• Z policejního deníku: žena poškodila auto, policisté ji dopadli
• Léto a čas dovolených láká lupiče, policie nabádá k zabezpečení domovů, poradí i Evropský den proti vloupání

Pondělí   17. 6. 2024

• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova byl nalezen v dodávce mrtvý řidič, zřejmě zkolaboval
• Vražedné šílenství na Slovensku by měla řešit EU. Medvěd hnědý je celoevropsky chráněný a není možné ho bezdůvodně střílet
• Cyklistické odpoledne v Jihlavě se zaměří na prevenci. Dopravní nehody cyklistů bez ochranné přilby končí většinou vážným zraněním
• Celníci na Vysočině zastavili polský náklaďák, který převážel na sedm tun nezdaněného tabáku
• Z policejního deníku: v jihlavském bazénu se topily dvě malé děti, jedno odvezla záchranka do nemocnice
• Na silnici I/19 na obchvatu obce Kámen na Pelhřimovsku zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta

Neděle   16. 6. 2024

• Výstava věnovaná svatojánským bylinkám a zvykům v havlíčkobrodském muzeu
• Akrobatické létání, historické letouny, muzika, soutěže i divadlo - to vše nabídne Airshow a dětský den v Chotěboři
• Na křižovatce ulic Brněnská – Okružní naproti supermarketu Tesco v Jihlavě budou v úterý 18. června od 11 hodin vypnuté semafory, dopravu budou řídit soutěžící policisté
• Třebíčská nemocnice hodlá pořídit sstém pro centrální míchání dialyzačního roztoku a inkubátor pro nedonošená miminka
• Z policejního deníku: zloděj poškodil stánek, dovnitř se stejně nedostal; muž házel do oken kamení a poškodil auto

Sobota   15. 6. 2024

• Zabavené chladnomilné šelmy naleznou dočasný azyl v Táboře. Zoo otevřela unikátní záchranné centrum
• Po nárazu do stromu na silnici mezi Kamenicí a Pavlínovem zemřel řidič osobního auta
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: hrací skříňky a přístroje
• Barokní socha svatého Václava stojí v Kotlářské ulici v Třebíči
• Lidé mohou posílat peníze na účet a pomoci tak obětem požáru, který vzplál v domě v Novodvorské ulici v Třebíči
• Táborská zoo odchovala další dvě zubří mláďata. Jména jim opět vybere veřejnost, šťastlivci zubry osobně nakrmí

Pátek   14. 6. 2024

• Třináctiletá samice levharta perského porodila první mládě, samička se má čile k světu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 30 tisíc; řidič pod vlivem drog a bez řidičáku z místa dopravní nehody utekl
• Uplynulo čtyřicet let od úmrtí architekta Bedřicha Rozehnala, projektoval nemocnici v Novém Městě na Moravě. Do zdravotnických staveb vnesl světlo, vzduch
• Volně pobíhající psi na okraji Jihlavy směrem na Pístov ohrožují hnízdící čejky chocholaté
• Speciální kontrola se zaměřila na měření emisí. Při zjištění závady u vozidla omezili technickou způsobilost na dobu třiceti dnů
• Důvěřivá prodavačka z Jihlavska odběhla muži pro vodu, přišla o třicet tisíc. Policisté zloděje z Mostecka dopadli

Čtvrtek   13. 6. 2024

• Eliška Přemyslovna se vrátí do Jemnice, začne slavnost Barchan
• XXI. ročník Mezinárodní veterán rallye historických motocyklů Pacovský okruh se koná u příležitosti 120. výročí založení mezinárodní motocyklové federace FIM
• Domácí hospic Bárka zakoupil nový automobil z peněz získaných z benefičních akcí
• Muž nabízel vstupenky i na Mistrovství Evropy ve fotbale. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohly by být falešné!
• Kriminalisté na Jihlavsku dopadli jednapadesátiletého distributora pervitinu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta a traktoru peníze a naftu; řidič nákladní soupravy poztrácel balíky sena

Středa   12. 6. 2024

• Pelhřimovští policisté zachránili muže, který spadl do koryta řeky, za odvahu obdrželi od krajského ředitele ocenění
• Štursův třešňový sad u Vříště se bude kosit ručně, dobrovolníci se mohou hlásit již nyní
• Pelhřimov se pokloní padlým na západní frontě
• Nemocnice Mostiště otevřela novou ambulanci nutriční péče
• Nové videolaryngoskopy pomáhají v jihlavské nemocnici denně na operačních sálech
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za lékaře, námořníky či lodní inženýry
• Z policejního deníku: zloděj se do stánku nedostal; opilý řidič s pracovním strojem způsobil nehodu, nadýchal 3,51 promile

Úterý   11. 6. 2024

• Tradiční setkání automobilů značky Fiat i dalších historických vozů ve Svratce
• Laky Mari pokřtí v Třebíči své autorské EP Zvířecí Triptych
• Zakoupením nocleženek lze pomoci lidem bez domova strávit noc v teple a bezpečí
• Konference Spor o smysl dějin husitství ve dvacátém století v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě
• Streetworkeři v jihlavských ulicích se snaží získat důvěru u mladých lidí a nabídnout jim pomoc
• Devatenáctiletý recidivista z Jindřichohradecka distribuoval v Jihlavě drogy dál, skončil v policejní cele
• Pohřešovaný senior byl nalezen mrtvý
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl alkohol a tabákové výrobky; hledaný muž putoval do vězení

Pondělí   10. 6. 2024

• Běh Chýnovská desítka na Táborsku již tuto sobotu
• V panelovém domě v Třebíči hořel byt, hasiči evakuovali jednadvacet osob, škoda je osm milionů
• Zábrany u Jarošovského Kacíře na Třebíčsku ochrání obojživelníky
• Kraj Vysočina má spolu s Prahou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nadcházející léto přeje rekvalifikacím, ale studenti raději užívají prázdniny
• Z policejního deníku: vloupání do karavanu; nález dělostřeleckého granátu z druhé světové války; opilý cyklista boural

Neděle   9. 6. 2024

• Hraná povídka Já, legenda zavede diváky do časů, kdy do Pelhřimova vstoupil krutý pán Karel z Říčan
• Stádečko nyal nížinných v jihlavské zoo se rozrostlo o malou samičku
• Olejomalby Magdaleny Křenkové Florianové vystavené na nádvoří hradu Roštejna vytvářejí inspirativní zážitek
• Klienti nízkoprahového centra v Jihlavě pomohou s úklidem města, za stravenku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokolo za padesát tisíc; auto se samo rozjelo a narazilo do rohu domu

Sobota   8. 6. 2024

• Do Dolní Jablonné se doplazil ceněný šnek, důvodem je zastávka v podobě selské světnice
• Povídání o brodských vilách s Michalem Kampou a Alešem Římanem
• V Břevnici na Havlíčkobrodsku ukradl zloděj z budovy obecního úřadu vlajku Evropské unie
• V Jihlavě na Skalce má veřejnost k dispozici nové multigolfové hřiště

Pátek   7. 6. 2024

• Moderní vzdělávání pro jaderné odborníky: Dukovany otevřely novou budovu pro zaměstnance a spolupracovníky
• Nově zrekonstruovaná Stará radnice v Havlíčkově Brodě poslouží jako Turistické informační centrum
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; auto srazilo cyklistu, ten utrpěl zranění
• Při střetu osobního auta s vozidlem záchranářů utrpělo zranění pět lidí, přiletěly dva vrtulníky

Čtvrtek   6. 6. 2024

• Puma ze zrušeného chovu nalezla díky táborské zoo lepší domov v Rakousku
• Řeka Svratka u Sedlišť bude vrácena do původního koryta, prodlouží se tak téměř o půl kilometru
• Vzpomínkové setkání hospice Bárka doprovodí Bee Band, lodičku se zapálenou svíčkou může po vodě poslat každý
• Anglický mastif Uriáš je nejtěžší pes v České republice, váží 125 kilogramů
• Senior s kolem sjel do příkopu, havaroval a na místě zemřel
• Z policejního deníku: mladíci ničili vagony, skončili na policii

Středa   5. 6. 2024

• Majitelé nemovitostí v Jihlavě by měli mít v den svozu nachystané popelnice nejpozději v šest ráno
• Vážně nemocným dětem bude věnována Noc snů - prohlídka jihlavské zoo
• Fotografický snímek z rozhledny Pípalka na Křemešníku zachycuje krajinu v největší vzdálenosti
• Mladík v Jihlavě na ulici vyhrožoval známému a ještě ho okradl; skončil zpátky v zařízení pro mládež, odkud utekl
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do prodejny; opilý muž napadal partnerku, skončil na záchytce

Úterý   4. 6. 2024