Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 14.5 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Pod barokním chrámem zapsaným v UNESCO ve Žďáře nad Sázavou se opět pasou beránci
Na svazích Zelené hory ve Žďáře nad Sázavou v těsné blízkosti poutního barokního kostela svatého Jana Nepomuckého, památky zapsané na seznamu UNESCO, se opět pase stádo beránků z Počítek. Zůstanou zde až do konce září.
Pastvou má být v dotčené lokalitě mimo jiné dosaženo zachování porostu v přirozené druhové rovnováze.

Návštěvníci Zelené hory tak již pátým rokem budou moci sledovat ovce volně se popásající na travnatých plochách, kterým v útěku brání takzvané texaské brány. Lidé by se však k beránkům neměli snažit přiblížit až na dosah, plašit je, případně se je pokoušet krmit. Stejně tak by měli mít na vodítku a hlavně plně pod kontrolou své psy, pokud s nimi na Zelenou horu zamíří na procházku.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Při požáru teletníku v Rozseči uhynulo devět telat, vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu
Budovu teletníku v obci Rozseč na Jihlavsku zasáhly v úterý 14. května krátce po půl třetí odpoledne plameny. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu. Při požáru uhynulo devět telat.
"Hasičům se požár podařilo lokalizovat před čtvrtou hodinou odpoledne", uvedla mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová „

Na místě události zasahují dvě jednotky profesionálních hasičů a šest jednotek dobrovolných z z Telče, Nové Říše, Staré Říše, Rozseče, Jihlavy, Dlouhé Brtnice, Předína a Želetavy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Vzpomínková procházka ve Velkém Meziříčí
Třetím rokem pořádá Domácí hospic Vysočina Vzpomínkovou procházku. Ve čtvrtek 16. května od 15 hodin se u Husova domu ve Velkém Meziříčí sejdou všichni, kdo by rádi zavzpomínali na své blízké.
Akce pod názvem Vzpomínková procházka vznikla v rámci pozůstalostní péče Domácího hospice Vysočina. Nejprve byla určena pouze pro rodiny pečující doma o blízké právě za pomoci pracovníků a pracovnic hospice. “V průběhu příprav jsme si však uvědomili, že je poměrně hodně lidí, kteří by rádi zavzpomínali na svého blízkého a nemusí mít s naším hospicem žádnou zkušenost. Rozhodli jsme se proto akci otevřít široké veřejnosti.” Říká o vzniku akce ředitelka Domácího hospice Vysočina Ing. Hana Brnická. Co si pod akcí s názvem Vzpomínková procházka představit? Celou procházku povede kaplanka hospice Markéta Slámová. Po té, co se všichni sejdou u Husova domu, vyrazí na asi 6 km dlouhou trasu. Cestou pod vedením kaplanky dojde k několika zastavením, zavzpomínání si na blízké, možnosti sdílet s ostatními, nebo naopak jen tiše prožívat vlastní vzpomínání. Celá trasa končí zpět u Husova domu, kde bude pro zájemce připraveno drobné občerstvení, posezení u ohně a zpívání s kytarou.

Akce se bude konat za každého počasí. V případě deště bude připraven náhradní program přímo v Husově domě.

V září to bude přesně 10 let, kdy se otevřela pobočka Domácího hospice Vysočina ve Velkém Meziříčí. Pracovníci hospice se dokáží postarat o lidi v terminálním stádiu nemoci i o křehké geriatrické pacienty, kteří si přejí zemřít v domácím prostředí v kruhu svých blízkých. Hospic působí po celém okrese Žďár nad Sázavou a v roce 2023 se postaral o 141 klientů v domácí hospicové péči.

Jarmila POSPÍCHALOVÁZpět nahoru na obsah...

Hejno plameňáků v jihlavské zoologické zahradě se rozrůstá o mládež
Růžové hejno plameňáků v zoologické zahradě v Jihlavě má v těchto dnech hodně práce! Zatímco část dospělých si užívá jarní koupel v přilehlé zátoce, někteří si luxus volna již nemohou dovolit. Postupně se stali rodiči. Aktuální skóre je šest malých zvědavých zobáčků a další plameňáci poctivě sedí na vejcích a čekají na své rodičovské povinnosti. Uvedla to mluvčí jihlavské zoo Simona Kubíčková.
"Malé plameňáky není úplně snadné zahlédnout, schovávají se totiž v peří svých matek a často je z nich vidět pouze zobáček. Samice plameňáků snáší jedno bílé vejce, inkubační doba je zhruba jeden měsíc a o vejce i mláďata se střídavě starají oba rodiče. Malí plameňáci jsou několik měsíců plně odkázána péči rodičů. Plameňáci se běžně dožívají 30 až 50 let, v lidské péči to může být i 80 let", doplnila S. Kubíčková.

Domovem plameňáků (Phoenicopteriformes), vodních ptáků s dlouhým krkem i nohama jsou jezera a pobřežní moře s mělkými zálivy, mnozí se přizpůsobili i na sladkovodní potravu na rozsáhlých vnitrozemských jezerech. Žijí v tropech, subtropech i mírném pásmu v závislosti na dostatku potravy a klidu ke hnízdění. Vyskytují se dokonce v Andách v nadmořské výšce 3500 až 4500 metrů nad mořem u termálních jezer, kde je voda teplá přes 60 °C a noční teploty vzduchu klesají pod bod mrazu.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Přijďte do táborské zoo spočítat zvířata z amerického kontinentu a otestovat svoje znalosti
Otestovat svoje zoologické i zeměpisné znalosti mohou už tuto sobotu 18. května návštěvníci táborské zoologické zahrady. Ošetřovatelé pro zájemce připravili vědomostní kvíz týkající se zvířat pocházejících z amerického kontinentu. Přijďte zjistit, která zvířata v Táboře mají své předky až daleko za Atlantickým oceánem.
„Všichni dětští návštěvníci, kteří nás tuto sobotu navštíví, dostanou speciální kvíz zaměřený na znalosti zvířat pocházejících z Ameriky. Nápovědu k otázkám naleznou na informačních cedulích u jednotlivých zvířat,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Kromě vědomostního kvízu čekají na návštěvníky také oblíbená komentovaná krmení, jejichž přesný rozpis lze nalézt na webových stránkách táborské zoo:
https://www.zootabor.eu/

Zoo v Táboře je od 1. dubna do 31. května otevřená každý den od 9 do 18 hodin.

Foto archiv zoo Tábor: Jedním z druhů pocházejících z amerického kontinentu je i puma americká Líla
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Rychlý nástup jara a mrazy zničily sadařům úrodu, ale části zemědělců dává počasí naději. Rozhodne jeho vývoj v květnu a červnu
Teplá zima, nebývale vysoké jarní teploty a mrazy v druhé polovině dubna, tak by se dalo zhodnotit počasí posledních měsíců v Česku. Vysoké teploty v zimě a na začátku jara nenadělaly vrásky jen vlekařům, ale i zemědělcům. Začátek aplikací hnojiv, a prakticky celé sezóny museli uspíšit, aby mohli co nejlépe využít zimní vláhu v půdě. Ta ale není z důvodu menšího počtu srážek ideální a jarní hnojení negativně ovlivnil i silný vítr. Absence většího počtu mrazivých dní v zimě navíc násobně zvýšila i riziko přemnožení škůdců. Teploty dosahovaly obdobných hodnot jako v roce 2020, kdy Česko postihla hraboší kalamita. Česko navíc v dubnu zasáhly mrazy, které způsobily katastrofu nejen v ovocných sadech, ale i na vinicích nebo zelinářům.
Jak počasí ovlivnilo začátek zemědělské sezóny v letošním roce a na co by se letos mělo české zemědělství připravit, se ve svém komentáři podíval Lukáš Musil, akreditovaný zemědělský poradce a spoluzakladatel Agdata, největšího českého startupu zaměřeného na precizní zemědělství.

Mírná zima a předčasný start jara věští přemnožení hraboše i dalších škůdců, dubnové mrazy jim neuškodily

Mírná zima bez dlouhodobějšího mrazu přeje škůdcům. To ví každý zemědělec a po té letošní je určitě na místě se škůdců obávat. Nejenže teploty trhaly dlouhodobé rekordy, ale jaro začalo v některých polohách skoro o měsíc dříve. Jen v únoru dosahovaly průměrné teploty v Česku hodnoty 5,7 stupně Celsia, což je o více jak 6 stupňů nad normálním stavem v této části roku. Zimní teploty při porovnání obecně připomínají rok 2020, kdy se na českých polích vyrojil hraboš polní.

Je proto dobře, že už na začátku února Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský povolil ve zvýšené dávce aplikace rodenticidů do nor hraboše polního, u kterého eviduje nadlimitní stav. Dubnové mrazy už škůdce žádným způsobem neohrozily, protože v tomto stadiu a této části roku se jim dokázali adaptovat. Nicméně aktuální vývoj počasí přeje nejen hlodavcům, ale dá se očekávat i zvýšená aktivita hmyzích škůdců, jako jsou dřepčíci, mšice, později mandelinky, drátovci, v lesích pak kůrovec, a spousty dalších. Zemědělci by tak v letošním roce měli věnovat zvýšenou pozornost při monitoringu stavu porostu, a hlavně při aplikacích přípravků na ochranu rostlin.

Letos se na hnojivech ani díky mírné zimě a delší sezóně neušetří, aplikace komplikoval silný vítr

Extrémně teplé počasí uspíšilo nejen růst vegetace, která je podle polohy o 3 až 4 týdny napřed, ale i veškeré zemědělské práce. Toto urychlení je způsobeno i tím, že zemědělci potřebovali co nejvíce využít zimní vláhu a pustili se proto dříve do jarních aplikací hnojiv a přípravků na ochranu rostlin. Kvůli silně větrnému počasí ovšem v některých oblastech tyto práce nebylo možné provést, musely být posouvány a zvládly se jen díky moderní aplikační technice.

Tato situace není sama o sobě šťastná, ale v kombinaci s rizikem zvýšeného výskytu škůdců může být právě vítr tím, kdo zemědělcům uštědřil zásadní úder. S přihlédnutím k současnému vývoji počasí a vláhy tak bude podle mého názoru ve zbytku roku nutné přejít spíše na intenzivní způsob monitoringu a zřejmě i aplikací. Je pravděpodobné, že mnohdy bude nutné zvýšit, nebo dokonce maximalizovat dávky k zaručení dostatečné kvality plodin. Letošní rok tak bohužel pravděpodobně nebude patřit mezi ty, kdy je možné na aplikacích výrazně ušetřit finance nebo materiál. Jednou z možností, jak toho dosáhnout, jsou samozřejmě variabilní aplikace, a to díky kontinuálnímu sběru informací pro mapové podklady, které přinášejí nejlepší obrázek o stavu porostu i samotné zemědělské parcely. Máme ověřeno, že při využívání variabilních aplikací s naším systémem Agdata VARI je možné uspořit u tradičních plodin až 17 % nákladů nebo zvýšit výnosy až o 25 %.

Co letošní extrémy v počasí přinesly českým zemědělcům? Odepsání úrody pro sadaře a vinaře, ale i hrozbu sucha

Extrémně vysoké teploty na začátku dubna vystřídalo zvýšené ochlazení a noční mrazy. Ty sice neznamenaly ohrožení pro tržní plodiny, ale staly se katastrofou hlavně pro pěstitele náchylných plodin, jako jsou vinaři, sadaři a zelináři, které místo sklizně čeká řešení pojistných událostí. Na druhou stranu pro pěstitele tržních plodin, jako je řepka, pšenice, brambory a další, je situace rozehraná. Extrémní vývoj teplot pro ně zůstává stále varováním a všichni teď musí sledovat vývoj počasí v následujících týdnech. V průběhu dubna totiž plodiny čerpaly vláhu ze zimních měsíců, ale ta jim dochází a bude záležet na úhrnu srážek v květnu a začátkem června. Právě toto období rozhodne o tom, jestli nás letos čeká obvyklá kvalitní úroda, nebo naopak extrémně suché léto a velmi slabá sklizeň.

Autor komentáře je Lukáš Musil, akreditovaný zemědělský konzultant, spoluzakladatel největšího českého startupu zaměřeného na precizní zemědělství Agdata, soukromý zemědělec a včelař.
Martin THOŘZpět nahoru na obsah...

Lubomír Vaněk v Pelhřimově usmažil podobiznu za necelých pět minut
Brněnský rychlokarikaturista Lubomír Vaněk v Pelhřimově usmažil na pánvi za 4 minuty a 56 vteřin podobiznu jednoho z přítomných. I v ostatních případech se čas pohyboval kolem 5 minut. Kreslíř nalil na rozpálenou pánev vaječnou hmotu, z ní po čase vytvaroval profil obličeje portrétované osoby, který dotvořil kečupem, kořením, sýrem, sardelovou pastou či olivou.
"Akce byla předznamenáním blížícího se 34. festivalu rekordů, který v Pelhřimově vyvrcholí v sobotu 8. června, kdy bude Lubomír Vaněk tvořit smažené karikatury i nasladko. Zapsat do České knihy rekordů by se chtěl tím, že jich dokáže udělat deset v co nejkratším čase", uvedl prezident agentury Dobrý den Miroslav Marek.

V Pelhřimově během festivalu vyzve Lubomír Vaněk deset lidí – pět zamilovaných párů, aby si vzájemně vyznali lásku…, a to jaksi bez servítků… známým lidovým výrazem: „Já tě, Mařenko, fakt žeru… Ty jsi, Mařenko, ženská k sežrání. A pak k tomu bude mět i dojít! Zkrátka: Lubomír bude na pánvi smažit vaječnou hmotu, tu všelijak tvarovat a zdobit zeleninou, kořením… i jinými ingrediencemi. Prostě z vajíček, klobás a dalších surovin budou vznikat obličeje. A jednotlivé páry - jestli bude jeden pro druhého opravdu k sežrání… si budou moci tuto skutečnost dokázat. Pan Vaněk to chce brát jako vzájemný důkaz jejich lásky. Prostě ti dva si posléze vzájemně ony velmi neobvyklé portréty – snědí. Snědí jeden druhého.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z letadla, které spadlo u Luk nad Jihlavou, zbyly ohořelé trosky, škoda je dva miliony korun
Dvaačtyřicetiletý pilot dvoumístného letadla Skyleader 600, které spadlo v pondělí 13. května krátce před půl čtvrtou hodinou odpoledne u obce Luka nad Jihlavou v lokalitě zvané Hostinky, s letadlem havaroval z dosud nezjištěné příčiny. Po pádu utrpěl těžká zranění, kterým na místě podlehl. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
"U zemřelého pilota byla k přesnému stanovení příčiny úmrtí nařízena pitva", dodala M. Lébrová.

V letadle byl podle policie pilot ze Slovenska sám. Škodu na letadle, které začalo po pádu hořet, vyšetřovatelé vyčíslili na dva miliony korun.

Na místo letecké nehody byl vyslán kompletní výjezd služby kriminální policie a vyšetřování z územního odboru Jihlava. Místo nehody a havarované letadlo dále ohledali pracovníci z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení a další okolnosti nehody, stejně jako příčinu pádu letadla, zjišťují společně se specialisty z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilý muž skončil na záchytce; auto srazilo nezletilou chodkyni
V pondělí 13. května před čtvrtou hodinou odpoledne přijali policisté oznámení o muži, který u vlakového nádraží ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku budil veřejné pohoršení. Muž se choval hlučně a obtěžoval cestující. Policisté na místě zjistili, že se jedná o čtyřiapadesátiletého muže, který ležel na ulici značně opilý. Muž nebyl schopen samostatné chůze, vrávoral a padal. Opilého muže po lékařském vyšetření odvezli policisté na záchytku k vystřízlivění. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Řidička havarovala
V pondělí 13. května krátce před druhou hodinou odpoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala v obci Sazomín na Žďársku. "Padesátiletá řidička jedoucí ve směru k obci Vatín s osobním vozem Volkswagen Golf se plně nevěnovala řízení, zřejmě na okamžik usnula, přejela s autem mimo silnici, kde narazila do dopravního značení a vjela do okrasných keřů. Ke zranění osob nedošlo", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou u řidičky požití alkoholu vyloučili. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda ve výši 50 tisíc korun. (Foto - horní obrázky)

Střet vozidla s motocyklem
V pondělí 13. května došlo před čtvrtou hodinou odpoledne na silnici u obce Kostelec na Jihlavsku ke střetu vozidla s motocyklistou. "Osmadvacetiletá řidička auta VW Golf jedoucí na Jihlavu se při vjíždění do levého jízdního pruhu střetla bokem vozidla se zde jedoucím motocyklem Honda. Motocyklista po nárazu upadl na silnici. Při nehodě utrpěl muž zranění a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen na ošetření do jihlavské nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté dechovou zkouškou u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za sedmdesát tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. (Foto - spodní obrázek)

Střet cyklistů
V pondělí 13. května kolem půl sedmé večer se při nehodě v Kamenici u Jihlavy zranili dva nezletilí cyklisté. "Chlapci jeli na jízdních kolech vedle sebe na silnici a při sjíždění menšího kopečku se střetli řídítky. Oba cyklisté následně upadli na silnici. Chlapci neměli při jízdě cyklistickou přilbu. Při dopravní nehodě se oba cyklisté zranili a zdravotnická záchranná služba chlapce odvezla do jihlavské nemocnice", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Dechovou zkouškou u cyklistů požití alkoholu vyloučili. Dopravní nehodu policisté šetří.

Střet vozidla s chodkyní
V pondělí 13. května jel po třetí hodině odpoledne v Telči na Jihlavsku jednasedmdesátiletý řidič vozu Kia po ulici Svatoanenská ve směru k ulici Staňkova. "Po přechodu pro chodce v tu dobu přecházela vozovku nezletilá chodkyně a došlo ke střetu. Dívka utrpěla zranění a zdravotnickou záchrannou službou byla převezena na ošetření do jihlavské nemocnice", uvedla J. Kroutilová. Požití alkoholu při dechové zkoušce vyloučili. Dopravní nehodu policisté šetří.

Řidička je podezřelá z trestného činu
V úterý 14. května zastavili policisté v obci Lažínky na Třebíčsku po půlnoci auto Seat a provedli kontrolu. Dechová zkouška byla u řidičky negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. "Test u dvaačtyřicetileté ženy ukázal přítomnost amfetaminu. Lékařskému vyšetření se bezdůvodně odmítla podrobit a je tak podezřelá z dopravního přestupku. Dále policisté zjistili, že má řidička od února na základě rozhodnutí městského úřadu vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel. Žena již v další jízdě nesměla pokračovat", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Řidička je podezřelá ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Případ policisté prověřují.

Řidič je podezřelý z přestupku
V pondělí 13. května po jedenácté hodině večer zastavili policisté v ulici Jihlavská v Havlíčkově Brodě řidiče osobního vozu Škoda. "Dechová zkouška byla u šestatřicetiletého muže negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test u řidiče ukázal pozitivní hodnotu na kokain. Policisté muži další jízdu zakázali a podrobil se lékařskému vyšetření, při kterém mu byl odebrán biologický materiál. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy", uvedla M. Lébrová.

Řidička je podezřelá z přestupků
V pondělí 13. května před osmou hodinou ráno zastavili policisté v ulici Příkopy v Pelhřimově řidičku osobního auta Ford Focus. "Při dechové zkoušce naměřili u osmatřicetileté ženy hodnotu 0,94 promile alkoholu. Opakované zkoušky u ní ukázaly obdobné hodnoty. Žena se následně odmítla podrobit lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení. Policisté ženě další jízdu zakázali a na místě jí zadrželi řidičský průkaz. Kontrolou vozidla zjistili, že na vozidle od listopadu loňského roku není platná technická prohlídka", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Žena je podezřelá ze spáchání závažných přestupků na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   20. 6. 2024

• Z policejního deníku: vandal posprejoval lokomotivu; zloděj v obchodě byl dopaden; žena nadýchala téměř 3,5 promile

Středa   19. 6. 2024

• Zraněný muž, který ležel na hradebním parkánu v Jihlavě, nadýchal přes čtyři promile
• Do Příseky na Jihlavsku se sjedou multikáry, pokusí se překonat loňský rekord
• Havlíčkobrodští zastupitelé udělí čestné občanství města hokejové legendě Jiřímu Holíkovi, navečer čeká fanoušky program na náměstí
• Vodní ráj v Jihlavě zahájí letní sezonu v sobotu 22. června, důvodem zpoždění je výstavba krytého plaveckého bazénu. Lidé se opět mohou těšit na Beachvolejbalové a sportovní léto
• Táborská zoo oslaví deváté narozeniny ve velkém stylu, návštěvníky čeká v sobotu nabitý program
• Výstava Otisky Staré Říše, Zdeněk Řezníček a jeho přátelství s Josefem Florianem a Bohuslavem Reynkem v zámeckých konírnách v Třebíči
• Na porodnici otevřeli rodinný pooperační pokoj, s miminkem tam může pobývat i tatínek
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stavební buňky nářadí za 150 tisíc; zloděj ukradl z garáže elektrokolo

Úterý   18. 6. 2024

• Mezi obcemi Kámen a Obrataň uhořel po nehodě v autě jeden člověk, silnice byla neprůjezdná v obou směrech téměř celou noc
• Vysočina má nejvíce zeleně na zastavěné ploše, nejvíce sociálních služeb; ovšem nejméně studentů vysokých škol či nejméně lékáren
• V Pelhřimově zavzpomínají na slavného rodáka Oldřicha Lipského u příležitosti jeho stého výročí narození
• Most v Poušově v Třebíči již slouží veřrejné dopravě, původní Bailey bridge připomíná jeho fragment
• Šachta svatého Jiří pod Šacberkem v Jihlavě bude zabezpečena a zpřístupněna veřejnosti
• Myslivecký zákon, který podpoří týrání zvířat a nutí myslivce zabíjet více zvěře, musí poslanci odmítnout
• V Chotěboři a Rudíkově přibudou nové zubní ordinace
• Z policejního deníku: žena poškodila auto, policisté ji dopadli
• Léto a čas dovolených láká lupiče, policie nabádá k zabezpečení domovů, poradí i Evropský den proti vloupání

Pondělí   17. 6. 2024

• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova byl nalezen v dodávce mrtvý řidič, zřejmě zkolaboval
• Vražedné šílenství na Slovensku by měla řešit EU. Medvěd hnědý je celoevropsky chráněný a není možné ho bezdůvodně střílet
• Cyklistické odpoledne v Jihlavě se zaměří na prevenci. Dopravní nehody cyklistů bez ochranné přilby končí většinou vážným zraněním
• Celníci na Vysočině zastavili polský náklaďák, který převážel na sedm tun nezdaněného tabáku
• Z policejního deníku: v jihlavském bazénu se topily dvě malé děti, jedno odvezla záchranka do nemocnice
• Na silnici I/19 na obchvatu obce Kámen na Pelhřimovsku zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta

Neděle   16. 6. 2024

• Výstava věnovaná svatojánským bylinkám a zvykům v havlíčkobrodském muzeu
• Akrobatické létání, historické letouny, muzika, soutěže i divadlo - to vše nabídne Airshow a dětský den v Chotěboři
• Na křižovatce ulic Brněnská – Okružní naproti supermarketu Tesco v Jihlavě budou v úterý 18. června od 11 hodin vypnuté semafory, dopravu budou řídit soutěžící policisté
• Třebíčská nemocnice hodlá pořídit sstém pro centrální míchání dialyzačního roztoku a inkubátor pro nedonošená miminka
• Z policejního deníku: zloděj poškodil stánek, dovnitř se stejně nedostal; muž házel do oken kamení a poškodil auto

Sobota   15. 6. 2024

• Zabavené chladnomilné šelmy naleznou dočasný azyl v Táboře. Zoo otevřela unikátní záchranné centrum
• Po nárazu do stromu na silnici mezi Kamenicí a Pavlínovem zemřel řidič osobního auta
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: hrací skříňky a přístroje
• Barokní socha svatého Václava stojí v Kotlářské ulici v Třebíči
• Lidé mohou posílat peníze na účet a pomoci tak obětem požáru, který vzplál v domě v Novodvorské ulici v Třebíči
• Táborská zoo odchovala další dvě zubří mláďata. Jména jim opět vybere veřejnost, šťastlivci zubry osobně nakrmí

Pátek   14. 6. 2024

• Třináctiletá samice levharta perského porodila první mládě, samička se má čile k světu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 30 tisíc; řidič pod vlivem drog a bez řidičáku z místa dopravní nehody utekl
• Uplynulo čtyřicet let od úmrtí architekta Bedřicha Rozehnala, projektoval nemocnici v Novém Městě na Moravě. Do zdravotnických staveb vnesl světlo, vzduch
• Volně pobíhající psi na okraji Jihlavy směrem na Pístov ohrožují hnízdící čejky chocholaté
• Speciální kontrola se zaměřila na měření emisí. Při zjištění závady u vozidla omezili technickou způsobilost na dobu třiceti dnů
• Důvěřivá prodavačka z Jihlavska odběhla muži pro vodu, přišla o třicet tisíc. Policisté zloděje z Mostecka dopadli

Čtvrtek   13. 6. 2024

• Eliška Přemyslovna se vrátí do Jemnice, začne slavnost Barchan
• XXI. ročník Mezinárodní veterán rallye historických motocyklů Pacovský okruh se koná u příležitosti 120. výročí založení mezinárodní motocyklové federace FIM
• Domácí hospic Bárka zakoupil nový automobil z peněz získaných z benefičních akcí
• Muž nabízel vstupenky i na Mistrovství Evropy ve fotbale. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohly by být falešné!
• Kriminalisté na Jihlavsku dopadli jednapadesátiletého distributora pervitinu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta a traktoru peníze a naftu; řidič nákladní soupravy poztrácel balíky sena

Středa   12. 6. 2024

• Pelhřimovští policisté zachránili muže, který spadl do koryta řeky, za odvahu obdrželi od krajského ředitele ocenění
• Štursův třešňový sad u Vříště se bude kosit ručně, dobrovolníci se mohou hlásit již nyní
• Pelhřimov se pokloní padlým na západní frontě
• Nemocnice Mostiště otevřela novou ambulanci nutriční péče
• Nové videolaryngoskopy pomáhají v jihlavské nemocnici denně na operačních sálech
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za lékaře, námořníky či lodní inženýry
• Z policejního deníku: zloděj se do stánku nedostal; opilý řidič s pracovním strojem způsobil nehodu, nadýchal 3,51 promile

Úterý   11. 6. 2024

• Tradiční setkání automobilů značky Fiat i dalších historických vozů ve Svratce
• Laky Mari pokřtí v Třebíči své autorské EP Zvířecí Triptych
• Zakoupením nocleženek lze pomoci lidem bez domova strávit noc v teple a bezpečí
• Konference Spor o smysl dějin husitství ve dvacátém století v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě
• Streetworkeři v jihlavských ulicích se snaží získat důvěru u mladých lidí a nabídnout jim pomoc
• Devatenáctiletý recidivista z Jindřichohradecka distribuoval v Jihlavě drogy dál, skončil v policejní cele
• Pohřešovaný senior byl nalezen mrtvý
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl alkohol a tabákové výrobky; hledaný muž putoval do vězení

Pondělí   10. 6. 2024

• Běh Chýnovská desítka na Táborsku již tuto sobotu
• V panelovém domě v Třebíči hořel byt, hasiči evakuovali jednadvacet osob, škoda je osm milionů
• Zábrany u Jarošovského Kacíře na Třebíčsku ochrání obojživelníky
• Kraj Vysočina má spolu s Prahou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nadcházející léto přeje rekvalifikacím, ale studenti raději užívají prázdniny
• Z policejního deníku: vloupání do karavanu; nález dělostřeleckého granátu z druhé světové války; opilý cyklista boural

Neděle   9. 6. 2024

• Hraná povídka Já, legenda zavede diváky do časů, kdy do Pelhřimova vstoupil krutý pán Karel z Říčan
• Stádečko nyal nížinných v jihlavské zoo se rozrostlo o malou samičku
• Olejomalby Magdaleny Křenkové Florianové vystavené na nádvoří hradu Roštejna vytvářejí inspirativní zážitek
• Klienti nízkoprahového centra v Jihlavě pomohou s úklidem města, za stravenku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokolo za padesát tisíc; auto se samo rozjelo a narazilo do rohu domu

Sobota   8. 6. 2024

• Do Dolní Jablonné se doplazil ceněný šnek, důvodem je zastávka v podobě selské světnice
• Povídání o brodských vilách s Michalem Kampou a Alešem Římanem
• V Břevnici na Havlíčkobrodsku ukradl zloděj z budovy obecního úřadu vlajku Evropské unie
• V Jihlavě na Skalce má veřejnost k dispozici nové multigolfové hřiště

Pátek   7. 6. 2024

• Moderní vzdělávání pro jaderné odborníky: Dukovany otevřely novou budovu pro zaměstnance a spolupracovníky
• Nově zrekonstruovaná Stará radnice v Havlíčkově Brodě poslouží jako Turistické informační centrum
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; auto srazilo cyklistu, ten utrpěl zranění
• Při střetu osobního auta s vozidlem záchranářů utrpělo zranění pět lidí, přiletěly dva vrtulníky

Čtvrtek   6. 6. 2024

• Puma ze zrušeného chovu nalezla díky táborské zoo lepší domov v Rakousku
• Řeka Svratka u Sedlišť bude vrácena do původního koryta, prodlouží se tak téměř o půl kilometru
• Vzpomínkové setkání hospice Bárka doprovodí Bee Band, lodičku se zapálenou svíčkou může po vodě poslat každý
• Anglický mastif Uriáš je nejtěžší pes v České republice, váží 125 kilogramů
• Senior s kolem sjel do příkopu, havaroval a na místě zemřel
• Z policejního deníku: mladíci ničili vagony, skončili na policii

Středa   5. 6. 2024

• Majitelé nemovitostí v Jihlavě by měli mít v den svozu nachystané popelnice nejpozději v šest ráno
• Vážně nemocným dětem bude věnována Noc snů - prohlídka jihlavské zoo
• Fotografický snímek z rozhledny Pípalka na Křemešníku zachycuje krajinu v největší vzdálenosti
• Mladík v Jihlavě na ulici vyhrožoval známému a ještě ho okradl; skončil zpátky v zařízení pro mládež, odkud utekl
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do prodejny; opilý muž napadal partnerku, skončil na záchytce

Úterý   4. 6. 2024