Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 15.5 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Muzejní noc ve Velkém Meziříčí v duchu cesty do minulosti díky stroji času Nikoly Tesly
Přes den vstup zdarma, večer kostýmované hrané prohlídky. Návštěvníci muzea ve Velkém Meziříčí se v sobotu 18. května rozhodně nudit nebudou. Prohlídky vycházejí každou celou hodinu, první návštěvníci se na cestu vydají v 19 hodin. Dospělí zaplatí 80 korun, děti polovinu. S ohledem na omezenou kapacitu jednotlivých prohlídek je třeba se předem objednat na telefonních číslech 566 522 206 nebo 778 777 169.
Sobotním bezplatným vstupem se muzeum připojí k oslavám Mezinárodního dne muzeí, který právě na tento den připadá. Návštěvníci si mohou v době od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin prohlédnout obě dvě zámecká patra, kde na ně čekají jak šlechtické salony, tak stálé muzejní expozice. Zpoplatněn zůstane pouze sál s freskovou výzdobou. Stačí dorazit na pokladnu, nahlásit se a vyčkat další prohlídku.

Jakmile se ve čtyři hodiny odpoledne zavřou brány za posledními denními návštěvníky, vypuknou přípravy na večerní akci, která se uskuteční v rámci celorepublikového Festivalu muzejních nocí. Program na meziříčském zámku se ponese v duchu cesty do minulosti, a to díky stroji času Nikoly Tesly. Na návštěvníky čeká nejen cesta časem, ale doslova i cesta hradními a zámeckými prostory. Podívají se do sálu s freskovou výzdobou, na vnitřní nádvoří i do obou zámeckých pater. V průběhu děje se setkají s postavami několika majitelů, na cestě je bude doprovázet sám hrabě František Harracha.
- muz -Zpět nahoru na obsah...

Energetici nečekaně procvičovali, jak se zachovat v případě mimořádné události. Došlo i na ukrytí!
Přesně 2561 osob z řad zaměstnanců elektrárny, externích dodavatelů i veřejnosti z infocentra muselo v úterý 15. května dopoledne odejít do krytů elektrárny nebo na určená shromáždiště. Důvodem bylo tajného cvičení s ukrytím osob, jehož smyslem bylo ověřit připravenost personálu a všech osob pohybujících se v areálu Jaderné elektrárny Dukovany na nečekané události a fungování nastavených procesů, kterého se účastnilo historicky nejvíce účastníků.
V osm hodin jedenáct minut směnový inženýr na pokyn ředitele elektrárny Romana Havlína vyhlásil mimořádné cvičení složek havarijní odezvy s využitím zvukových sirén a vyhlášením ukrytí personálu. S ohledem na zajištění bezpečného a spolehlivého provozu bloků nebyl do cvičení zapojen směnový provozní personál zajišťující obsluhu reaktorových bloků, hasiči nebo zdravotnický personál. Po naplnění všech úkolů cvičení bylo v 10 hodin a 10 minut cvičení ukončeno.

Jak už z charakteru cvičení vyplývá, kromě ředitele elektrárny o cvičení vědělo pouze pár jednotlivců, kteří se o jeho konání dozvěděli jen několik málo hodin před jeho spuštěním.

„Vedle prověřování funkčnosti nastavených postupů nám tato preventivní cvičení pomáhají ověřit připravenost našich zaměstnanců a všech osob pohybujících se v areálu elektrárny i na velmi málo pravděpodobné události a ověřit fungování nových opatření, které jsme zavedli na základě výsledků předchozích cvičení,“ vysvětlil Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

"Cvičení tentokrát zastihlo i studenty gymnázia z Otrokovic, kteří do Dukovan přijeli na plánovanou návštěvu informačního centra jaderné elektrárny a vodního díla Dalešice, kteří ho zvládli s nadhledem a nadšením," uvedl tiskový mluvčí elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

Z důvodu využití zvukových sirén, které jsou slyšet i v širokém okolí elektrárny, byli v okamžiku spuštění cvičení prostřednictvím SMS a e-mailů informování starostové z obcí v desetikilometrovém pásmu od Jaderné elektrárny Dukovany. K zasílání informačních SMS se mohou přihlásit i obyvatelé z okolí elektrárny registrací na www.aktivnizona.cz.

Pro letošní rok energetici plánují celkem deset preventivních cvičení, z nichž šest jsou bez předem známého termínu konání. Další plánované cvičení čeká pracovníky Dukovan na konci května.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Na mostě v osadě Pohledští Dvořáci u Havlíčkova Brodu je omezená doprava, důvodem je jeho rekonstrukce
Na opravě mostu na silnici I/34 u osady Pohledští Dvořáci ve východní části Havlíčkova Brodu pracuje na dvacet dělníku denně sedm dní v týdnu. Stavba v místě, kterým každý den projede na devět tisíc vozidel, ovlivňuje provoz pouze částečně. Aktuálně se veškerá činnost soustřeďuje na polovině mostu v jízdním pásu směrem na Ždírec nad Doubravou. Odstraněno bylo zábradlí i se svodidly, odfrézovaná vozovka na mostovce až na hydroizolaci a nyní probíhá sanace říms mostní konstrukce. Opravený most by měl být uvedený do plného provozu v říjnu.
Stavba ovlivňuje provoz pouze částečně. Ten je veden kyvadlově a řízen semafory po půlce mostu, na které se teď nepracuje. Dodavatelé stavby prosí motoristy, aby si pozorně všímali dočasného dopravního značení, které v místě upravuje vedení dopravy. Obzvláště ty, kteří přijíždějí do Havlíčkova Brodu ve směru od Ždírce nad Doubravou, kde je mírné klesání a vozidla zde mohou nabrat rychlost, přičemž dojíždějí k semaforu.

Diagnostika mostu, který převádí silnici I/34 přes železniční trať a Břevnický potok prokázala dožilý stav mostního svršku, zejména říms, zábradlí, izolace a systému odvodnění.

Most o délce 223,17 metru je tvořen spojitou konstrukcí o sedmi polích s rozpětími 24,6+5×33,0+30,6 metru. Nosná konstrukce je tvořena dvoutrámovou dodatečně předpjatou železobetonovou monolitickou konstrukcí. Konstrukční výška nosné konstrukce je 1,85 metru a šířka 13,9 metru. Most převádí komunikaci s šířkou vozovky 11,5 metru a pravostranný obslužný chodník šířky cca 1,5 metru. Celková šířka mostu je 14,45 metru. Spodní stavba sestává ze dvou monolitických opěr a šesti monolitických pilířů.

V rámci opravy bude odbourán kompletní mostní svršek, svodidla, zábradlí, římsy, vozovky a závěry. Následně dojde k provedení nové izolace, včetně nových odvodňovačů povrchu a izolace, vybetonování nových říms, vybudování asfaltových vrstev a osazení zábradlí a svodidel. Celá spodní stavba bude celoplošně sanována.

Rekonstrukce mostu si vyžádá částku 33,20 milionu korun bez DPH.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

V rámci Muzejní noci se v Třešti můžete vydat za sovami na Javořici či si prohlédnout výstavu fotografií Přírodou Třešťska
Muzejní noc v domě J. A. Schumpetera v Třešti na Jihlavsku již v pátek 17. května nabídne autorské čtení s přírodovědnou tematikou se zoologem Pavlem Bezděčkou, přednášku o sovách nebo výstavu záběrů divokých zvířat od Zdeňka Mayera.
Program zahájí v 17 hodin autorské čtení s přírodovědnou tematikou Aby se vám dobře usínalo se zoologem Pavlem Bezděčkou.
V 18 hodin se mohou zájemci vydat Za sovami k Javořici. Dozví od Filipa Hrušky z České společnosti ornitologické na Vysočině třeba, jaké druhy sov žijí v lesích kolem Javořice, kde hnízdí, v čem se nám podobají či jak se zvládají vyrovnávat s následky kůrovcové kalamity?
V 19.30 hodin následuje zahájení výstavy fotografií Přírodou Třešťska Zdeňka Mayera. Návštěvníci uvidí záběry divokých zvířat, u kterých se mnohdy nechce ani věřit, že je autor fotil za humny.
Program ve 20 hodin zakončí promítání fotografií a dokumentů z archivu Muzejního spolku v Třešti.

Vstup na akce je zdarma.


- red -Zpět nahoru na obsah...

V jihlavské nemocnici nejen onkologickým pacientům bude sloužit magnetická rezonance i CT
Nejmodernější přístroje nejenom pro onkologické pacienty přibudou v dohledné době v jihlavské nemocnici. Pořídí se magnetická rezonance, která umožňuje lékařům přesnější diagnostiku a zkrátí čas vyšetření. Novinkou bude také nový dual CT, pokročilá technika zobrazování pomocí počítačové tomografie, která kombinuje dva různé typy CT skenů do jednoho vyšetření. Přístrojové vybavení pro posílení onkologické prevence vyjde na téměř 179 milionů korun.
Magnetická rezonance o intenzitě 3 tesla bude novým pomocníkem především pro onkologické pacienty. „Má vyšší rozlišení obrazu, díky vyššímu magnetickému poli může být dosaženo lepšího rozlišení anatomických struktur. Díky lepší kvalitě obrazu bude také zkrácena doba vyšetření pacientů. Co je důležité, může poskytnout lepší zobrazování určitých tkání, jako jsou například cévy a mozkové struktury. Poslouží pro pacientky na mamografický screenig, pro muže zase na screening karcinomu prostaty,“ popisuje ředitel jihlavské nemocnice Alexander Filip. Vyšší intenzita magnetického pole může pomoci lékařům identifikovat menší, nebo jinak obtížně detekovatelné patologie.

Dalším přístrojem, co prohloubí péči o onkologické nemocnici v krajském městě, je dual CT, které představuje revoluční technologii v oblasti diagnostického zobrazování. Tato nová generace CT skenerů nabízí nejenom vysokou kvalitu obrazů, ale také zkrácenou dobu vyšetření a nižší expozici pacientů ionizujícímu záření. „Detailní a ostré obrazy anatomických struktur umožňují lékařům přesnější diagnostiku a plánování léčby. Moderní technologie umožňuje rychlejší akvizici obrazů a zkracuje dobu, kterou pacient stráví na vyšetření. Dual CT snižuje expozici pacientů ionizujícímu záření, což je důležité pro ochranu jejich zdraví,“ dodává Alexander Filip.

Projekt s názvem „Posílení onkologické prevence a péče Nemocnice Jihlava“ již prošel schválením. Celkem přístrojové vybavení vyjde na 178 959 000 korun. Spoluúčast Nemocnice Jihlava je 21 %, zbytek je financován ze zdrojů EU. Termín realizace je do 31. března 2026.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Jihlavští strážníci dopadli agresivního muže, který napadl pár slovně, poté uhodil muže pěstí do obličeje, skončil v poutech
Agresivního muže, který před půlnocí ze soboty 11. května na neděli v ulici Komenského v Jihlavě napadl dvojici lidí, zadrželi městští strážníci a skončil v policejních poutech. Muž nejdříve obtěžoval pár slovně a když se partner ženy proti tomuto jednání ohradil, agresor jej uhodil pěstí do obličeje.
"Oznamovatelka žádala o pomoc na tísňové lince městské policie. Strážníkům sdělila, že na ulici Komenského dochází k fyzické potyčce mezi dvěma muži. Vyslaná hlídka na místě vyslechla skupinu lidí, včetně dvou napadených, kteří popsali útočníka a udali směr, kterým odešel. Jak napadený pár uvedl, útočník nejprve hrubě slovy urážel ženu. Přítel se jí zastal a snažil se konflikt urovnat, přitom ho opilý agresor udeřil pěstí do obličeje. Když podezřelý uviděl hlídku, dal se na útěk. Strážníci ho během chvíle dostihli a zabránili v dalším útěku", informoval mluvčí jihlavské radnice Radovan Daněk.

Opilý muž byl natolik agresivní, že bylo nezbytné použít pouta. Útočník měl z nedávné doby částečně ošetřenou krvácející ránu na paži, proto byla strážníky vedle policie přivolána i zdravotní záchranná služba. Zdravotníci poskytli agresivnímu muži nebytné ošetření, přestože kladl aktivní odpor.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: v Horní Cerekvi utonul pětačtyřicetiletý muž
V úterý 14. května kolem půl páté hodiny odpoledne přijali policisté oznámení o muži bez známek života na hladině Zámeckého rybníka v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku. Policisté vyjeli na místo včetně kompletní výjezdové služby kriminální policie a vyšetřování z Pelhřimova. Tělo zemřelého vytáhli na břeh potápěči z odboru speciálních potápěčských činností. Na základě prvotního šetření nezjistili kriminalisté zjevné známky násilí. U pětačtyřicetiletého muže byla k přesnému stanovení příčiny úmrtí nařízena pitva. Příčinu a veškeré okolnosti úmrtí muže kriminalisté prověřují. Uvedla to policejní mluvčí Michaela Lébrová.
Muž se vloupal do chalupy
Policisté objasnili vloupání do rekreačního objektu, ke kterému došlo o uplynulém víkendu v obci na Moravskobudějovicku na Třebíčsku. "V sobotu 11. května přijali v dopoledních hodinách oznámení od ženy, která našla ve své chalupě neznámého muže. Na místě policisté podezřelého sedmačtyřicetiletého muže zadrželi a odvezli na oddělení k provedení nezbytných úkonů", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Provedeným šetřením zjistili, že muž se do objektu vloupal oknem předchozího dne a v chalupě přespal. Zkonzumoval potraviny, vypil několik lahví alkoholu a vzal si pár drobností jako led světla, nůž a zrcátko. Odnést si ale muž už nic nestihl, protože ho v chalupě následně přistihla majitelka. Na základě shromážděných důkazů sdělili policisté muži podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to přečinu krádeže a přečinu porušování domovní svobody.

Objasněná vloupání do chatek
Jihlavští policisté dopadli dva muže, kteří se vloupali v obci nedaleko Luk nad Jihlavou na Jihlavsku do zahradních chatek a kůlny. Dále si vzali nezajištěné vozidlo, nějakou dobu s ním jezdili a následně jej nechali stát na polní cestě. "Na základě shromážděných důkazů sdělil policejní inspektor podezření ze spáchání trestných činů dvěma mužům ve věku pětadvacet a devětadvacet let. V únoru se vloupali do chatky, ve které rozházeli věci a odcizili sekeru. Škodu způsobil také majiteli jiné zahradní chatky, u které poškodili dveře. Škodu za více než dvacet tisíc korun způsobili muži při vloupání do kůlny, ze které si odnesli různé nářadí jako pily a vrtačky, dále odcizili malý motocykl. Na začátku února narazili na vozidlo s klíčky v zapalování a situace využili. S autem odjeli a následně vozidlo odstavili nedaleko obce", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Kromě spotřebovaných pohonných hmot vznikla majiteli automobilu škoda za více než deset tisíc korun ještě poškozením. Po dopadení podezřelých mužů se policistům podařilo odcizené věci vypátrat a převzali si je zpět jejich majitelé. Muži jsou podezřelí ze spáchání přečinů krádeže, porušování domovní svobody a neoprávněného užívání cizí věci.

Střet vozidel
V úterý 14. května se po desáté hodině večer na křižovatce u Červeného Kříže na Jihlavsku střetla dvě osobní auta. "Pětadvacetiletá řidička automobilu Volkswagen jela ve směru od obce Střítež a vjela do křižovatky, aniž by zastavila a dala přednost v jízdě vozidlu Cadillac, které jelo po hlavní silnici ve směru od Jihlavy na Havlíčkův Brod. V době dopravní nehody nebyla světelná signalizace v činnosti. Při nehodě se zranila řidička a zdravotnickou záchrannou službou byla převezena do jihlavské nemocnice", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté u obou řidičů při dechové zkoušce požití alkoholu vyloučili. Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda za 650 tisíc korun. Řidička je podezřelá ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy. (Foto)

Cyklistka havarovala
V úterý 14. května po čtvrté hodině odpoledne vyjížděli policisté k dopravní nehodě, která se stala v Golčově Jeníkově na Havlíčkobrodsku. "Devětatřicetiletá cyklistka jedoucí od centra obce při odbočování na ulici Pod Vyšehradem nezvládla řízení, a havarovala. Při pádu na silnici utrpěla zranění, která byla ošetřena a převezena zdravotnickou záchrannou službou do havlíčkobrodské nemocnice", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu u ženy vyloučili. Dopravní nehoda byla s řidičkou vyřešena uložením pokuty v příkazním řízení.

Střet vozidla s chodcem
V úterý 14. května došlo v Jihlavě na ulici Pražská ke střetu vozidla s chodcem. "Kolem třetí hodiny odpoledne jela čtyřicetiletá řidička auta Peugeot ve směru k ulici Romana Havelky a došlo ke střetu s chodcem, který v tu dobu přecházel komunikaci po vyznačeném přechodu pro chodce. Nezletilý chodec upadl po nárazu na silnici. Při dopravní nehodě utrpěl zranění a zdravotnickou záchrannou službou byl převezen na ošetření do jihlavské nemocnice. Do nemocnice byla převezena také řidička", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté při dechové zkoušce požití alkoholu u účastníků nehody vyloučili. Také test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl u řidičky negativní. Dopravní nehodu policisté šetří.

Cyklisté pod vlivem alkoholu
V úterý 14. května krátce před třetí hodinou ranní kontrolovali policisté dva cyklisty na ulici Liběcká ve Ždírci nad Doubravou na Havlíčkobrodsku. "U mužů ve věku osmnáct a devatenáct let provedli dechové zkoušky s pozitivními hodnotami. Mladšímu muži byla naměřena hodnota 1,61 promile alkoholu, kdy opakovaná zkouška vykázala obdobnou hodnotu. Devatenáctiletý muž nadýchal 1,25 promile alkoholu, kdy opakovaná měření vykázala hodnoty ještě vyšší. Policisté opilým cyklistům další jízdu zakázali", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Muži jsou podezřelí ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy, ze kterého se budou zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Opilý řidič před policisty utíkal, skončil na záchytce
V úterý 14. května krátce před desátou hodinou večer odhalili policisté na náměstí Svobody v Pacově na Pelhřimovsku řidiče osobního auta Škoda, který měl přes jedno promile alkoholu v dechu. "Po zastavení vozidla se dal řidič na útěk, v tom mu však zabránili policisté. U čtyřiačtyřicetiletého řidiče provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,20 promile alkoholu. Hodnoty ještě vyšší u něho ukázaly i opakované dechové zkoušky. Muž se následně podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení. Policisté muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ prověřují.

Řidič pod vlivem alkoholu
V úterý 15. května před desátou hodinou dopoledne zastavili policisté v obci Vysoké na Žďársku osobní auto Škoda Octavia. "U čtyřiadvacetiletého řidiče naměřili při dechové zkoušce hodnotu do půl promile alkoholu a obdobnou hodnotu u něj ukázala také opakovaná zkouška. Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil. Další jízda byla muži zakázána", uvedla M. Lébrová. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   19. 6. 2024

• Zraněný muž, který ležel na hradebním parkánu v Jihlavě, nadýchal přes čtyři promile
• Do Příseky na Jihlavsku se sjedou multikáry, pokusí se překonat loňský rekord
• Havlíčkobrodští zastupitelé udělí čestné občanství města hokejové legendě Jiřímu Holíkovi, navečer čeká fanoušky program na náměstí
• Vodní ráj v Jihlavě zahájí letní sezonu v sobotu 22. června, důvodem zpoždění je výstavba krytého plaveckého bazénu. Lidé se opět mohou těšit na Beachvolejbalové a sportovní léto
• Táborská zoo oslaví deváté narozeniny ve velkém stylu, návštěvníky čeká v sobotu nabitý program
• Výstava Otisky Staré Říše, Zdeněk Řezníček a jeho přátelství s Josefem Florianem a Bohuslavem Reynkem v zámeckých konírnách v Třebíči
• Na porodnici otevřeli rodinný pooperační pokoj, s miminkem tam může pobývat i tatínek
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stavební buňky nářadí za 150 tisíc; zloděj ukradl z garáže elektrokolo

Úterý   18. 6. 2024

• Mezi obcemi Kámen a Obrataň uhořel po nehodě v autě jeden člověk, silnice byla neprůjezdná v obou směrech téměř celou noc
• Vysočina má nejvíce zeleně na zastavěné ploše, nejvíce sociálních služeb; ovšem nejméně studentů vysokých škol či nejméně lékáren
• V Pelhřimově zavzpomínají na slavného rodáka Oldřicha Lipského u příležitosti jeho stého výročí narození
• Most v Poušově v Třebíči již slouží veřrejné dopravě, původní Bailey bridge připomíná jeho fragment
• Šachta svatého Jiří pod Šacberkem v Jihlavě bude zabezpečena a zpřístupněna veřejnosti
• Myslivecký zákon, který podpoří týrání zvířat a nutí myslivce zabíjet více zvěře, musí poslanci odmítnout
• V Chotěboři a Rudíkově přibudou nové zubní ordinace
• Z policejního deníku: žena poškodila auto, policisté ji dopadli
• Léto a čas dovolených láká lupiče, policie nabádá k zabezpečení domovů, poradí i Evropský den proti vloupání

Pondělí   17. 6. 2024

• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova byl nalezen v dodávce mrtvý řidič, zřejmě zkolaboval
• Vražedné šílenství na Slovensku by měla řešit EU. Medvěd hnědý je celoevropsky chráněný a není možné ho bezdůvodně střílet
• Cyklistické odpoledne v Jihlavě se zaměří na prevenci. Dopravní nehody cyklistů bez ochranné přilby končí většinou vážným zraněním
• Celníci na Vysočině zastavili polský náklaďák, který převážel na sedm tun nezdaněného tabáku
• Z policejního deníku: v jihlavském bazénu se topily dvě malé děti, jedno odvezla záchranka do nemocnice
• Na silnici I/19 na obchvatu obce Kámen na Pelhřimovsku zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta

Neděle   16. 6. 2024

• Výstava věnovaná svatojánským bylinkám a zvykům v havlíčkobrodském muzeu
• Akrobatické létání, historické letouny, muzika, soutěže i divadlo - to vše nabídne Airshow a dětský den v Chotěboři
• Na křižovatce ulic Brněnská – Okružní naproti supermarketu Tesco v Jihlavě budou v úterý 18. června od 11 hodin vypnuté semafory, dopravu budou řídit soutěžící policisté
• Třebíčská nemocnice hodlá pořídit sstém pro centrální míchání dialyzačního roztoku a inkubátor pro nedonošená miminka
• Z policejního deníku: zloděj poškodil stánek, dovnitř se stejně nedostal; muž házel do oken kamení a poškodil auto

Sobota   15. 6. 2024

• Zabavené chladnomilné šelmy naleznou dočasný azyl v Táboře. Zoo otevřela unikátní záchranné centrum
• Po nárazu do stromu na silnici mezi Kamenicí a Pavlínovem zemřel řidič osobního auta
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: hrací skříňky a přístroje
• Barokní socha svatého Václava stojí v Kotlářské ulici v Třebíči
• Lidé mohou posílat peníze na účet a pomoci tak obětem požáru, který vzplál v domě v Novodvorské ulici v Třebíči
• Táborská zoo odchovala další dvě zubří mláďata. Jména jim opět vybere veřejnost, šťastlivci zubry osobně nakrmí

Pátek   14. 6. 2024

• Třináctiletá samice levharta perského porodila první mládě, samička se má čile k světu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 30 tisíc; řidič pod vlivem drog a bez řidičáku z místa dopravní nehody utekl
• Uplynulo čtyřicet let od úmrtí architekta Bedřicha Rozehnala, projektoval nemocnici v Novém Městě na Moravě. Do zdravotnických staveb vnesl světlo, vzduch
• Volně pobíhající psi na okraji Jihlavy směrem na Pístov ohrožují hnízdící čejky chocholaté
• Speciální kontrola se zaměřila na měření emisí. Při zjištění závady u vozidla omezili technickou způsobilost na dobu třiceti dnů
• Důvěřivá prodavačka z Jihlavska odběhla muži pro vodu, přišla o třicet tisíc. Policisté zloděje z Mostecka dopadli

Čtvrtek   13. 6. 2024

• Eliška Přemyslovna se vrátí do Jemnice, začne slavnost Barchan
• XXI. ročník Mezinárodní veterán rallye historických motocyklů Pacovský okruh se koná u příležitosti 120. výročí založení mezinárodní motocyklové federace FIM
• Domácí hospic Bárka zakoupil nový automobil z peněz získaných z benefičních akcí
• Muž nabízel vstupenky i na Mistrovství Evropy ve fotbale. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohly by být falešné!
• Kriminalisté na Jihlavsku dopadli jednapadesátiletého distributora pervitinu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta a traktoru peníze a naftu; řidič nákladní soupravy poztrácel balíky sena

Středa   12. 6. 2024

• Pelhřimovští policisté zachránili muže, který spadl do koryta řeky, za odvahu obdrželi od krajského ředitele ocenění
• Štursův třešňový sad u Vříště se bude kosit ručně, dobrovolníci se mohou hlásit již nyní
• Pelhřimov se pokloní padlým na západní frontě
• Nemocnice Mostiště otevřela novou ambulanci nutriční péče
• Nové videolaryngoskopy pomáhají v jihlavské nemocnici denně na operačních sálech
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za lékaře, námořníky či lodní inženýry
• Z policejního deníku: zloděj se do stánku nedostal; opilý řidič s pracovním strojem způsobil nehodu, nadýchal 3,51 promile

Úterý   11. 6. 2024

• Tradiční setkání automobilů značky Fiat i dalších historických vozů ve Svratce
• Laky Mari pokřtí v Třebíči své autorské EP Zvířecí Triptych
• Zakoupením nocleženek lze pomoci lidem bez domova strávit noc v teple a bezpečí
• Konference Spor o smysl dějin husitství ve dvacátém století v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě
• Streetworkeři v jihlavských ulicích se snaží získat důvěru u mladých lidí a nabídnout jim pomoc
• Devatenáctiletý recidivista z Jindřichohradecka distribuoval v Jihlavě drogy dál, skončil v policejní cele
• Pohřešovaný senior byl nalezen mrtvý
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl alkohol a tabákové výrobky; hledaný muž putoval do vězení

Pondělí   10. 6. 2024

• Běh Chýnovská desítka na Táborsku již tuto sobotu
• V panelovém domě v Třebíči hořel byt, hasiči evakuovali jednadvacet osob, škoda je osm milionů
• Zábrany u Jarošovského Kacíře na Třebíčsku ochrání obojživelníky
• Kraj Vysočina má spolu s Prahou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nadcházející léto přeje rekvalifikacím, ale studenti raději užívají prázdniny
• Z policejního deníku: vloupání do karavanu; nález dělostřeleckého granátu z druhé světové války; opilý cyklista boural

Neděle   9. 6. 2024

• Hraná povídka Já, legenda zavede diváky do časů, kdy do Pelhřimova vstoupil krutý pán Karel z Říčan
• Stádečko nyal nížinných v jihlavské zoo se rozrostlo o malou samičku
• Olejomalby Magdaleny Křenkové Florianové vystavené na nádvoří hradu Roštejna vytvářejí inspirativní zážitek
• Klienti nízkoprahového centra v Jihlavě pomohou s úklidem města, za stravenku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokolo za padesát tisíc; auto se samo rozjelo a narazilo do rohu domu

Sobota   8. 6. 2024

• Do Dolní Jablonné se doplazil ceněný šnek, důvodem je zastávka v podobě selské světnice
• Povídání o brodských vilách s Michalem Kampou a Alešem Římanem
• V Břevnici na Havlíčkobrodsku ukradl zloděj z budovy obecního úřadu vlajku Evropské unie
• V Jihlavě na Skalce má veřejnost k dispozici nové multigolfové hřiště

Pátek   7. 6. 2024

• Moderní vzdělávání pro jaderné odborníky: Dukovany otevřely novou budovu pro zaměstnance a spolupracovníky
• Nově zrekonstruovaná Stará radnice v Havlíčkově Brodě poslouží jako Turistické informační centrum
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; auto srazilo cyklistu, ten utrpěl zranění
• Při střetu osobního auta s vozidlem záchranářů utrpělo zranění pět lidí, přiletěly dva vrtulníky

Čtvrtek   6. 6. 2024

• Puma ze zrušeného chovu nalezla díky táborské zoo lepší domov v Rakousku
• Řeka Svratka u Sedlišť bude vrácena do původního koryta, prodlouží se tak téměř o půl kilometru
• Vzpomínkové setkání hospice Bárka doprovodí Bee Band, lodičku se zapálenou svíčkou může po vodě poslat každý
• Anglický mastif Uriáš je nejtěžší pes v České republice, váží 125 kilogramů
• Senior s kolem sjel do příkopu, havaroval a na místě zemřel
• Z policejního deníku: mladíci ničili vagony, skončili na policii

Středa   5. 6. 2024

• Majitelé nemovitostí v Jihlavě by měli mít v den svozu nachystané popelnice nejpozději v šest ráno
• Vážně nemocným dětem bude věnována Noc snů - prohlídka jihlavské zoo
• Fotografický snímek z rozhledny Pípalka na Křemešníku zachycuje krajinu v největší vzdálenosti
• Mladík v Jihlavě na ulici vyhrožoval známému a ještě ho okradl; skončil zpátky v zařízení pro mládež, odkud utekl
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do prodejny; opilý muž napadal partnerku, skončil na záchytce

Úterý   4. 6. 2024