Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 18.5 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Výstava fotografií Jaroslava Hedvábného s titulem Toulky Moravským Toskánském v jihlavské muzejní kavárně
Na výstavě s titulem Toulky Moravským Toskánskem, která bude zahájena v pondělí 20. května v muzejní kavárně v Jihlavě, představí své fotografie z unikátní krajiny poblíž jihomoravského Kyjova Jaroslav Hedvábný.
Jaroslav Hedvábný se narodil 7. května 1959 v Třebíči. Fotografování se věnuje již od středoškolských studií. Vážnější fotografickou tvorbou se začal zabývat při studiu na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze, kde byl členem místní fotoskupiny. Získal tak možnost konfrontace svých fotografií s tvorbou vrstevníků z celé republiky a současně i možnost snímky vystavovat, například v Praze či Neratovicích. Díky této činnosti se v roce 1982 stal členem Svazu českých fotografů a v roce 2006 se stal členem Spolku výtvarných umělců Vysočiny.

Fotografickou tvorbu J. Hedbávného lze rozdělit do tří zdánlivě zcela odlišných směrů: prvním jsou černobílé artefakty mnohdy spjaté s atmosférou, jakou má třebíčská židovská čtvrť s typickými klidnými uličkami, zákoutími a průchody, staré mlýny nebo abstraktní krajina.

Druhou oblastí je příroda a krajina s častou tematikou vody. Toto téma totiž představuje spojení autorovy profese s jeho koníčkem. Snímky vody v nejrůznějších podobách jsou využívány pro přípravu propagačních a informačních vodárenských materiálů i mnoha ročníků firemních kalendářů Vodárenské a. s.

Třetí skupinu tvoří silniční motocyklové závody, kterým se věnuje od roku 1979. Od roku 1996 byl akreditovaným fotografem Velké ceny České republiky v Brně.

Fotografie ze všech uvedených oblastí představil J. Hedbávný na více než devíti desítkách samostatných i společných výstav, zejména v rámci skupiny „5 třebíčských fotografů“ nebo Spolku výtvarných umělců Vysočiny. V roce 2017 získal první cenu v soutěži Photographia Natura se snímky z tzv. Moravského Toskánska. Autor tuto unikátní krajinu nedaleko Kyjova pravidelně navštěvuje od roku 2014. Právě výběr fotografií z této jihomoravské lokality je obsahem připravované výstavy, kterou můžete navštívit až do 7. července.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Policista roku 2023 – dva tituly zamířily na Vysočinu. Vítězem v kategorii Tým roku se stal vysočinský pracovní tým Falešný bankéř
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina slaví obrovský profesní úspěch. V průběhu včerejšího večera proběhlo ve Španělském sále Pražského hradu slavnostní setkání, jehož hlavním bodem programu bylo vyhlášení výsledků 24. ročníku prestižní ankety Policista roku. Ocenění za dvě první místa ve dvou kategoriích si odváželi kriminalisté na Vysočinu. V kategorii Tým roku 2023 si z Prahy odvážejí prvenství členové pracovního týmu Falešný bankéř Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. Tým vysočinských vyšetřovatelů, operativců a analytiků doplnili také policejní styční důstojníci při Europolu a na Ukrajině a tým měl důležité a významné partnery také u Ukrajinské národní policie. Celá rozsáhlá realizace tohoto případu probíhala v úzké součinnosti a spolupráci s kolegy z Ředitelství pro mezinárodní policejní spolupráci.
Tým Falešný bankéř dokázal rozkrýt, úspěšně zrealizovat a poté dotáhnout k návrhu na podání obžaloby případ velmi závažné a nebývale rozsáhlé kriminality páchané v kyberprostoru. Jde o podvody páchané telefonicky vůči občanům České republiky z Ukrajiny organizovanou skupinou pachatelů z více států za pomoci tzv. spoofingu (ve skutečnosti to znamená, že u příchozího hovoru můžete vidět známé telefonní číslo, ve skutečnosti ale volá někdo cizí a pouze se maskuje za někoho jiného). Protože se jednalo o velice sofistikovanou a dokonale organizovanou trestnou činnost zločinecké skupiny, která měla mezinárodní přesah, vznikl společný vyšetřovací tým složený ze zástupců české a ukrajinské policie ve spolupráci a pod koordinací národní jednotky Europolu a Eurojustu. Tým měl za úkol zejména zadokumentovat protiprávní činnost prověřovaných osob zejména na Ukrajině, ale i v České republice.

Tomuto týmu z Vysočiny se podařilo objasnit 803 skutků se škodou 195 milionů korun. V současné době je v České republice vazebně stíháno deset osob, další zadržení jsou stíháni na Ukrajině. „Spisový materiál o 35 tisících stranách jsme letos v lednu předali státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby a začátkem tohoto týdne začalo před Městským soudem v Praze hlavní líčení s prvními čtyřmi obžalovanými,“ uvedl plk. Mgr. Pavel Peňáz, náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování s tím, že prestižní ocenění získané v soutěži Policista roku je pro tým dalším důležitým impulsem v jejich každodenní nelehké práci i na dalších případech závažné trestné činnosti.

Druhé „zlato“ získala vysočinská policie v kategorii Specialista roku 2023 a jmenovitě kpt. Mgr. David Holoubek, vrchní komisař oddělení kriminálních analýz, Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. David Holoubek si ve své třicetileté policejní kariéře vyzkoušel řadu pozic, ale svůj talent naplno rozvinul na místě kriminálního analytika. Vypracoval se mezi nejlepší v republice a v oblasti případových analýz je úplnou špička. Je zastánce metody co nejužší spolupráce analytika s operativou a vyšetřovatelem. Plněním operativních a procesních úkolů se velmi významně podílí na odhalování, objasňování a vyšetřování většiny nejsložitějších a nejzávažnějších trestních věcí v rámci Krajského ředitelství policie kraje Vysočina a věcí, které tento rámec přesahují.

Z jeho četného portfolia úspěšných případů, na kterých se jako analytik podílel, je možné zmínit například mimořádně rozsáhlou a složitou trestní věc podvodné kamionové přepravy s mezinárodním přesahem se škodou v řádu desítek milionů korun a řadou pachatelů. Velmi významný podíl měl v uplynulých letech také na objasnění dalších závažných případů majetkové i drogové trestné činnosti.

Jeho nejvýznamnějším případem dosavadní kariéry je od roku 2021 rozpracovaná a v roce 2023 realizovaná trestná činnost mezinárodní skupiny podvodných „telefonistů“ působící z Ukrajiny známá jako „Falešný bankéř“. Se svým kolegou měli jako kriminální analytici velmi zásadní podíl v prověřování a vyšetřování této trestné činnosti, ve finální části i v rámci mezinárodního vyšetřovacího týmu za účasti kolegů z Ukrajiny. Celková škoda (dokonaná + škoda v pokusu) byla ve sdělení obvinění vyčíslena na částku přesahující 250 000 000 korun. Prověřování a vyšetřování této věci druhotně přispělo k odhalení způsobu práce těchto skupin a výrazně posunulo možnosti boje proti nim a dalo podnět k prověřování dalších případů obdobného typu.

„Vysoké ocenění pro kolegu Davida Holoubka vnímám jako velice významný úspěch nejen pro odbor analytiky a kybernetické kriminality, ale pro celé krajské policejní ředitelství na Vysočině. Můžeme být právem hrdi na to, že máme ve svém týmu takové odborníky, kteří patří ve svém oboru mezi jedničky v rámci celé Policie České republiky,“ dodává závěrem plk. Mgr. Pavel Peňáz, náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování.
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Sarajevo 1914: Řidič, který vstoupil do dějin, pocházel z Telče
Přednáška s titulem Sarajevo 1914: Řidič, který vstoupil do dějin v podání Jiřího Skoupého se bude konat ve středu 22. května od 18 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči.
Přednáška pojedná o osudech přímých účastníků atentátu v Sarajevu 28. června 1914, moravského šlechtice Františka hraběte Harracha a jeho zaměstnance, řidiče Leopolda Lojky, za jehož zády byl zastřelen následník rakouského trůnu arcivévoda František Ferdinand d´Este. Do té doby neznámý Leopold Lojka, rodák z Telče, z něhož se stal díky souhře náhod jeden z aktérů sarajevského atentátu, vstoupil nešťastně a navždy do dějin.

Přítomnost řidiče Leopolda Lojky v inkriminovaném okamžiku v Sarajevu přispěla k tomu, že se historie města Telče protnula se světovými dějinami.
„Jméno Lojka určitě rezonuje v povědomí telčské veřejnosti, ale jen málokdo zná podrobnosti o jeho životě či širší historické souvislosti. Proto věřím, že si téma najde své posluchače hlavně mezi telčskými patrioty a že se po čase opět naplní přednášková aula“, konstatuje Mgr. Miloslav Záškoda z telčského pracoviště Národního památkového ústavu, který se na přípravě přednášek aktivně podílí. „Splácíme tím také určitý dluh, neboť toto téma v Telči překvapivě ještě nezaznělo, i když se před lety slavila různá stá výročí první světové války“, dodává Záškoda.

Přednáška tak připomene nejen tragédii habsburského domu, ale také 110. výročí od počátku první světové války.
„Připomínat jakýmkoli způsobem příčiny i důsledky, všechny ty hrůzy Velké války, je stále důležité. Je třeba si uvědomit, že i drobná záminka se může stát rozbuškou konfliktu, jehož nedozírné následky si v tu chvíli dokáže sotvakdo představit. Zdá se, že i nyní je to pořád aktuální téma“, zamýšlí se Záškoda.

Krátce o přednášejícím
Mgr. Jiří Skoupý je brněnský historik, germanista a literární vědec, který se věnuje především dějinám 20. století a jejich popularizaci v časopisech a médiích. Mezi oblasti jeho badatelského zájmu patří období první a druhé světové války, historie města Brna a osudy moravských německy píšících autorů. Svými hesly o jejich životě a díle aktivně přispívá do Encyklopedie dějin města Brna. Je autorem odborných publikací „Šofér, který změnil dějiny. Za volantem vstříc atentátu v Sarajevu“ (2017) a „Zapomenutý brněnský atentát. Z činnosti levicového odboje na Brněnsku v letech 1939–1945“ (2019).

https://www.youtube.com/watc…
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Festival Ji.hlava se prodlužuje a otevírá se místnímu publiku
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava se letos prodlužuje z šesti na deset dní. Kromě celého týdne obsáhne i dva víkendy a nabídne divákům a divačkám větší komfort a více filmových repríz. Jarní zvýhodněné akreditace na 28. MFDF Ji.hlava, který se bude konat od 25. října do 3. listopadu budou v prodeji do 30. června. Za akreditaci je možné zaplatit i více – a podpořit tak festival.
Osmadvacátý ročník Ji.hlavy potrvá nově deset dní. „Festival narazil v roce 2022, podobně jako v posledním předcovidovém ročníku, na limity infrastruktury města Jihlavy a Kraje Vysočiny. Proto jsme před dvěma roky začali připravovat projekt jeho prodloužení, které nám uvolní ubytovací kapacity pro diváky a divačky, umožní reprízovat filmy, ale do budoucna umožní i další inovace a rozvoj,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. „A jsem moc rád, že jsme v tom našli partnery v městu Jihlava a Kraji Vysočina,“ upozorňuje.

„Festival se během své téměř třicetileté historie mnohokrát rozrůstal, v roce 1997 začínal v jednom kině a trval tři dny,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. „Věřím, že se letos na festivalové projekce dostane i mnoho Jihlaváků a Jihlavaček, stejně jako diváků z regionu, kteří v minulosti získali pocit, že to je složité. Těším se, že festival ještě více otevřeme místnímu publiku, třeba i včetně žáků a žaček základních a středních škol. Zvýšené kapacity chceme také využít k oslovení znevýhodněných skupin: od lidí s hendikepem, přes seniory a seniorky až třeba po rodiče s dětmi,“ dodává Hovorka.

Filmový program bude probíhat plnohodnotně po celou dobu festivalu – každý den se tak publikum může těšit na slavnostní premiéry nebo na debaty s tvůrci a tvůrkyněmi po filmu. „Filmy uvedeme obvykle dvakrát. Divácky nejatraktivnější až čtyřikrát. Věříme, že se tak do kina na film se dostane pohodlně každý,“ vysvětluje Hovorka a dodává, že na koncepci prodloužení festival pracuje poslední dva roky. „Navazujeme na loňský nový systém online rezervací, který pomohl pohyb na festivalu zpříjemnit. Ten byl prvním krokem k prodloužení,“ uvádí Hovorka.

Akreditace i samostatné vstupenky

Jakou akreditaci si pořídit? V nabídce jsou akreditace na celých deset dní festivalu nebo na jeho první či druhou polovinu.

První polovina přinese Ji.hlavu dětem a program pro nejmenší, druhá pak Ji.hlavu Vibes, která nabídne program dospívajícím. Inspirační fórum bude rozloženo do obou víkendů a navíc chystá pro návštěvníky a návštěvnice tři bloky, během kterých budou mít možnost ve skupinách diskutovat v rámci „participativního shromáždění“ o tématech Inspiračního fóra.

Stále bude také možné zakoupit si i vstupenky a přijít třeba jen na jednu projekci nebo debatu. Podobně jako v loňském roce budou k dostání vždy na daný den ve festivalovém centru na Masarykově náměstí.

Program pro filmové profesionály a profesionálky nebo třeba Etická konference bude probíhat od úterý do pátku, takže o víkendech se ubytovací kapacity uvolní pro návštěvníky a návštěvnice. Na loňskou Ji.hlavu se akreditovalo 5 320 lidí, z toho 1 200 bylo právě filmových profesionálů a profesionálek.

Hledá se nejlepší dokumentární kniha!

Cenu o nejlepší dokumentární knihu vyhlásí Ji.hlava i letos. Ještě do 15. května je možné přihlašovat knihy do soutěže. Cílem soutěže je pomoci šířit povědomí o knižní dokumentární tvorbě a upozornit na výrazný, ale dosud opomíjený kulturní proud. Vítězná kniha bude vyhlášena na slavnostním zahájení 28. MFDF Ji.hlava a odměněna částkou 30 tisíc korun. Výtisky přihlášených titulů budou po soutěži zařazeny do knižního fondu Centra dokumentárních filmů v Jihlavě. Knihy je možné přihlašovat na:
https://www.ji-hlava.cz/kniha

Více na: https://www.ji-hlava.cz/
Slepý přehled letošního programu si můžete již nyní prohlédnout na:
https://www.ji-hlava.cz/
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Ze zámku ve Velkém Meziříčí: zpracování lnu
S pojmy drhlen, vochle, přeslice či trdlice se dnes již běžně nesetkáváme a moc nám toho neřeknou. Pokud si k nim ale přidáme ještě kolovrat a motovidlo, už nám to napovídá, že se budeme věnovat výrobě příze. Všechny zmíněné předměty totiž souvisí s ručním zpracováním lnu. Samotné vypěstování této rostliny až tak složité nebylo, ale přeměna do podoby příze byla poměrně náročná a vyžadovala spoustu času, práce a různorodých nástrojů.
Na počátku zpracování lnu stál drhlen, což byl vlastně velký železný hřeben. Rostliny lnu se vytrhávaly s hlavičkami i kořeny, a tak bylo třeba přes tyto kovové hřebeny stonky lnu po hrstech protahovat, díky čemuž z nich byly strhávány paličky a části dřevitých stonků. Drhlen nacházející se v našich sbírkách je dlouhý přes 70 centimetrů a je opatřen třiceti kovovými zuby.

Následně se len máčel ve vodě a sušil. Dalším nástrojem ke zpracování byly trdlice, někdy také nazývány mědlice, které se používaly k narušení a stírání dřeviny z vláken. Jednalo se o stojan se žlábkem či žlábky, kde byla upevněna páka s břity. Stonky lnu se vložily do trdlice a spuštěním páky se lámaly. Jedna z trdlic je vystavena v regionálních expozicích, v depozitáři je pak umístěn malý model o velikosti necelých 20 centimetrů.

Poslední fází zpracování lnu před předením bylo vyčesávání na různě hustých vochlích. Ve sbírkách nalezneme hned dva typy tohoto nástroje. První má podobu dřevěné obdélníkové desky, v jejímž středu jsou v několika řadách umístěny železné zuby. Oba konce nástroje jsou provrtány, díky čemuž mohl být zasazen do stolice zvané vochlovačka. Druhým typem je pak vochle ruční, která má tvar desky s rukojetí a řadou zubů.

Jednu z těchto ručních vochlí daroval muzeu v roce 1935 městský důchodní Antonín Střecha.

Po vyčesání následovalo již samotné spřádání, při kterém se chumáč lnu upevňoval na přeslici. Přeslici si můžeme představit jako zhruba metrový dřevěný stojan na trojnožce, na jehož vrchol byla umístěna právě koudel, ze které se spřádalo.

Velkým pomocníkem při předení se stal samozřejmě kolovrat, díky němuž se práce znatelně urychlila. Vlákna, která přadlena vytahovala z koudele, kolovrat sám zkrucoval a navíjel na cívku. Zpočátku byl mechanismus poháněn ručním kolem, později byly vyráběny kolovraty šlapací. Mezi sbírkovými předměty nalezneme kolovratů hned několik. Jeden z nich daroval muzeu například profesor František Záviška, další pak pochází z majetku kováře Navrátila z Hornoměstské ulice.

Motovidlo
Občas zaslechneme, že je někdo nemotorný jako motovidlo. Odkud ale toto spojení pochází? Stačí se podívat na pohyb tohoto nástroje a je jasné, jak známé přirovnání vzniklo. Motovidlo sloužilo k navíjení již hotové příze z vřetene nebo z kolovratu, čímž bylo možno vytvořit velké přadleno. Důležitá byla i funkce měřicí, a to především pro ty, kteří potřebovali vědět, kolik příze připravili na prodej. V některých případech tak musela být motovidla úředně cejchovaná, protože loket míval v různých zemích různou délku. V našich sbírkách se nachází například motovidlo z roku 1890, které je opatřeno klikou a zařízením pro počítání otáček. Další navíječ příze je zase opatřen letopočtem 1880 a muzeu jej daroval Josef Šilinger.

Foto: vlevo: trdlice, vpravo - motovidlo

Zdroj: https://www.velkomeziricsko.…
Lucie PAVELCOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Zvířecí rodinu v táborské zoo rozšířil mýval Rocket. ZOO Tábor je jediná zoo v Česku, která mývaly může přijímat
Nudíte se? Kupte si medvídka mývala. Tato legendární rada strýce Pepina z kultovního zfilmovaného románu Postřižiny už bohužel neplatí. Mývala severního už legálně nepořídíte. Jde totiž o invazivní druh, jehož chov je v celé EU zakázán. Táborská zoologická zahrada má z tohoto zákazu výjimku a jako jediná zoo v Česku může mývaly přijímat. Díky tomu se do Tábora dostal mývalí samec Rocket, který je nejnovějším zvířecím přírůstkem táborské zoo.
„Roztomilý a mezi návštěvníky oblíbený mýval severní patří mezi 88 druhů zvířat a rostlin, které se jakožto invazivní nesmí v EU chovat či pěstovat. Zákaz se netýká jen soukromých chovatelů, ale také zoologických zahrad, ve kterých mohou chovaná zvířata pouze dožít. Naše zoologická zahrada však získala od ministerstva životního prostředí výjimku, díky které do ní jakožto jediné zoo v Česku půjde mývaly umísťovat i v budoucnosti. Jsme rádi, že naši návštěvníci o tato roztomilá zvířata nepřijdou. Jinde než v Táboře je ale už brzy neuvidí,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec. Kromě mývala má táborská zoo výjimku také pro chov nosála červeného, kterého může jako jediná zoo v Česku a pravděpodobně i v Evropě také rozmnožovat.

Nařízení EU o invazivních druzích považuje Korec za nedomyšlené a dlouhodobě ho kritizuje. „Směrnice EU o invazivních druzích je nesmyslná a nedomyšlená, na což jsem upozorňoval ještě před tím, než vstoupila v platnost. Zásadním problémem je to, že invazivní druhy určuje plošně, aniž by brala v potaz lokální specifika. Typickým příkladem je ibis posvátný, jehož chov je zakázán i v severoevropských zemích, kde by přitom ve volné přírodě nepřežil. Stejně tak ani nosál červený nedokáže přežít mrazivé teploty, tudíž pro naši přírodu v Česku problém nepředstavuje. Společně s dalšími odborníky jsme volali po tom, aby si seznam invazivních druhů mohl sestavit každý stát sám podle vlastních podmínek, bohužel se to nestalo. Jednotlivé země seznam mohou rozšiřovat, ale už ne z něj nějaký druh vyškrtnout. Neprošla ani plošná výjimka pro zoologické zahrady. Chovatelé i návštěvníci zoo tak přijdou o možnost vidět na vlastní oči mnoho oblíbených druhů zvířat,“ dodává ředitel zoo Korec.

Mýval severní chovaný v ZOO Tábor jako všežravec nepohrdne nejrůznějším ovocem, rád si pochutná i na hmyzu, larvách, žížalách či vajíčkách. Ve volné přírodě loví také ryby, sladkovodní korýše, žáby a vodní želvy. Do vody se za potravou vydává velmi často.

Mýval žije samotářským životem, pouze během říje připadající převážně na zimní měsíce vyhledává jedince opačného pohlaví. Samci jsou polygamní, což znamená, že se páří postupně s několika samicemi. Naopak samice jsou monogamní a páří se vždy jen s jedním partnerem. Aktivní jsou nejvíce v noci.

Mýval pochází ze severní a střední Ameriky. V jižních oblastech USA jsou mývalové aktivní po celý rok, kdežto v severních oblastech svého výskytu upadají do zimního spánku. Přední tlapky má téměř tak šikovné jako u opic, jsou schopní otevřít i domovní dveře na kliku nebo ledničku. Pokud má v dosahu vodní zdroj, svou potravu si před konzumací otírá nebo omývá.

Zoo v Táboře je od 1. dubna do 31. května otevřená každý den od 9:00 do 18:00.

Foto: Eva Nemravová - Mýval Rocket se v táborské zoo rychle zabydlel
Filip SUŠANKA



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   12. 12. 2024

• Od ledna se mění ceny elektronických dálničních známek. Kupte je do konce roku a ušetřete

Středa   11. 12. 2024

• Od tajemného pohybu oltářního křížku v Číhošti uplynulo již pětasedmdesát let
• Dukovany zmodernizovaly stanice surové vody, splnily další krok k dlouhodobému provozu elektrárny
• Havlíčkobrodské muzeum připomíná, jak vánoční svátky slavili naši předci
• Policisté v průběhu adventu upozorňují na rizika spojená s vánočními svátky

Úterý   10. 12. 2024

• Farmářský a řemeslný jarmark v sobotu v Novém Městě na Moravě
• Okresní sdružení České lékařské komory ocenilo profesora Maxmiliána Kašparů titulem Vynikající lékař Pelhřimovska
• Policisté zachránili život mladého muže, který chtěl spáchat sebevraždu
• Ladovy Vánoce: lití olova, zdobení perníčků, vůně jitrnic
• Naděje pro ohrožené hrošíky liberijské – v zoologické zahradě v Jihlavě se narodilo mládě
• Dialýza v nemocnici v Třebíči je zmodernizovaná. Přípravu dialyzačních roztoků zajišťuje systém automatického centrálního míchání

Sobota   7. 12. 2024

• Kojná korunního prince Rudolfa pocházela z Luk nad Jihlavou

Pátek   6. 12. 2024

• Infocentrum v elektrárně v Dukovanech o druhém a třetím adventním víkendu připravilo vánoční prohlídky s tvořením a Ježíškovu poštu
• Výstava fotografa Antonína Vystrčila zachycuje zimu na obrázcích Josefa Lady i Trnkovo dioráma Svatba broučků
• Vánoční stromek v pelhřimovském muzeu rekordů je vytvořený z 1512 kapřích šupin
• Starý Brněnský most v Jihlavě je po opravách zprůjezdněný

Čtvrtek   5. 12. 2024

• Pečení chleba a perníčků v replice středověké pece ve Vlkovsku
• Dětští návštěvníci táborské zoo o víkendu dostanou mikulášskou nadílku
• Policisté dálničního oddělení ve Velkém Beranově na Jihlavsku hromadně darovali krev
• Vysočina se obléká do vánočního hávu
• Porodnice v pelhřimovské nemocnici: Stabilní, moderní a připravená na rok 2025

Středa   4. 12. 2024

• Kakadu růžoví přinášejí do jihlavské zoo exotický půvab
• Touha po pomstě zvítězila, vlkům hrozí nové vyhubení

Úterý   3. 12. 2024

• Vánoční jarmark v zámečku Karlštejn u Svratky bude plný dobrot i zábavy
• Svatomikulášská pouť ve Velkém Meziříčí nabídne třeba modlitby při svíčkách
• Senioři z Písecka se seznámili s letošními zvířecími přírůstky táborské zoo
• Zdravotníci v jihlavské nemocnici nově pomůžou pacientům, které trápí rozpíchané žíly

Pondělí   2. 12. 2024

• Pelhřimovská nemocnice rozšiřuje své služby pro neslyšící pacienty
• Med, medové pečivo, svíčky z včelího vosku i živé včely, to vše nabídne včelařská výstava ve Velké Bíteši
• Vánoční předměty, které odvál čas, budou vystaveny v havlíčkobrodském muzeu
• Vánoční sbírka Vánočky pro kočky pomůže opuštěným kočkám a koťátkům v nouzi
• Policisté v Havlíčkově Brodě mají nově vybavenou speciální výslechovou místnost
• Boj o post krále táborské zoo? Simba se trůnu jen tak nevzdá
• Sbírka potravin opět pomohla doplnit zásoby pro nejpotřebnější
• Recidivista, který se vloupal na Žďársku do tří objektů, putoval za mříže

Neděle   1. 12. 2024

• Výstava na zámku ve Velkém Meziříčí přibližuje oslavu Vánoc v chaloupce i měšťanském domě
• V jihlavské zoo se narodilo historicky první mládě guerézy běloramenné
• Horácké Vánoce v Jihlavě s folklorním souborem Pramínek
• Nadělte si pod vánoční stromeček exotické zvíře. Starost s jeho chovem nechte na táborské zoo

Sobota   30. 11. 2024

• Advent v Jihlavě nabídne trhy, vánoční trolejbus, bruslení i svátečně vyzdobené ulice

Středa   27. 11. 2024

• Kostelem sv. Ignáce z Loyoly v Jihlavě zazní Zpěvy adventní
• Přijďte se seznámit s bílým lvem Gandalfem do táborské zoo na jeho první komentované krmení
• Adventní stezka a Mikuláš v Muzeu rekordů v Pelhřimově
• Kraj Vysočina pořídil nová auta organizacím pečujícím o osoby se zdravotním postižením
• Pozor na podvodné SMS vyzývající k zaplacení pokuty za jízdu bez dálniční známky
• Pracovníky Dukovan čeká nejrozsáhlejší letošní preventivní cvičení s ukrytím i evakuací osob

Úterý   26. 11. 2024