Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 29.5 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Věž kostela svatého Prokopa ve Žďáře nad Sázavou se otevře pro veřejnost, zájemci musí zdolat 103 schodů
Věž kostela svatého Prokopa ve Žďáře nad Sázavou bude pro veřejnost otevřena od soboty 1. června až do 30. září. Výjimkou je déšť a pondělí, protože právě v tento den je Regionální muzeum ve Žďáře nad Sázavou, jehož pracovníci přibližně dvacet minut trvající komentované prohlídky zajišťují, zavřené.
Na ochoz čtyřiapadesát metrů vysoké hranolové kostelní věže je třeba zdolat 103 schodů a mimo vyhlídku na město a okolí do dálky až dvanáct kilometrů a třeba taky na poutní barokní chrám sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, mohou návštěvníci obdivovat rovněž kostelní zvony, a to včetně původního z roku 1489, jenž nese jméno Marie. Tento zvon měl na rozdíl od všech ostatních, které kdy v kostelní věži byly, štěstí a vždy se mu podařilo uniknout zrekvírování pro válečné účely.

Vstupenku je možno zakoupit v hlavní budově Regionálního muzea na žďárské tvrzi, kde se skupiny ujme průvodce! Je-li již průvodce na věži, vejděte a zaplaťte přímo jemu. Vstupné činí 40 Kč a 20 Kč. Pro větší skupiny je lepší objednat se předem telefonicky na čísle 566 688 116 nebo 731 181 839.Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Dárci krve jsou zapotřebí celoročně. Nejvíce ale v létě, kdy stoupá počet úrazů
Blížící se letní období s sebou přináší zvýšení počtu úrazů a s tím spojenou větší potřebu transfuzí krve a zároveň horší dostupnost dárců kvůli častým dovoleným. Krajské nemocnice se proto na prázdniny připravují už nyní, zdravotníci odebírají krev od dárců všech krevních skupin. Dárci krevní skupiny 0- jsou výjimeční v tom, že jejich krev je univerzální a lze ji podávat ve velmi akutních případech krvácení, kdy není krevní skupinu možné vyšetřit. Zásoby tohoto typu krve tak musí být na odděleních akutní péče, především v porodnici nebo traumatologii, neustále k dispozici. Dárci krevní skupiny AB mohou naopak komukoliv darovat plazmu.
„V třebíčské nemocnici se aktuálně připravujeme na prázdniny a navyšujeme odběry,“ potvrdila lékařka Petra Vojáčková z Transfuzního a tkáňového oddělení Fakultní nemocnice Brno, které je největším oddělením tohoto typu v Česku.

„Zásobuje mimo jiné právě nemocnice v Třebíči a Jihlavě a současně funguje jako krizové transfuzní centrum pro Jihomoravský kraj a Vysočinu. Proto musí mít dostatečné zásoby,“ vysvětlil náměstek vysočinského hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný. V případě nedostatku krve nemocnice vyzývají dárce k odběrům. Podle informací Vladimíra Novotného v nejakutnějších situacích krajské nemocnice spolupracují.

Například pelhřimovská nemocnice měla v loňském roce v registru celkem 1461 dárců. Počet prvodárců přesahoval stovku. V Novém Městě na Moravě provedla krajská nemocnice 3653 odběrů s tím, že poprvé přišlo 136 lidí. „Darování krve může zachránit lidské životy. Všem, kteří pravidelně chodí, děkujeme,“ vzkázal Vladimír Novotný.

V roce 2023 měla např. Nemocnice Pelhřimov ve svém registru 1461 dárců. Prvodárců bylo něco přes stovku. V Novém Městě na Moravě provedla krajská nemocnice 3653 odběrů s tím, že poprvé přišlo 136 dobrovolných dárců. „Darováním krve můžete zachránit lidské životy. Všem, kteří pravidelně chodí na odběry, děkujeme,“ vzkázal Vladimír Novotný.

Darování krve:

Zabere 5 - 8 minut.

Odebírá se 450 mililitrů.

Odběry jsou možné u mužů čtyřikrát ročně, ženy mohou darovat třikrát ročně.

Darování krve je bezplatné.

Dárcem může být člověk ve věku 18 - 65 let.
Marie BEŇOVÁZpět nahoru na obsah...

Orli mořští na Vysočině mohou letos vyvést mladé až z pětadvaceti hnízd, zahnízdil i orel přiotrávený v lednu karbofuranem u Benátek
Pokud nenastanou komplikace, měla by letos na Vysočině vyletět mláďata orlů mořských z rekordních pětadvaceti hnízd. Podařilo se dokonce zahnízdit i orlu mořskému, který byl letos v lednu přiotráven nervovým jedem karbofuranem nedaleko obce Benátky u Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku.
,,Při květnovém kroužkování orlů se mi podařilo odečíst ornitologické kroužky na nohách orla hnízdícího v národní přírodní rezervaci Ransko. K mému velkému překvapení se jednalo o ptáka, který byl nalezen přiotrávený v lednu u Benátek a v záchranné stanici Lipec se jej podařilo zachránit a vypustit do přírody. Tento čtyřletý orel byl okroužkován v roce 2020 jako mládě na Rychnovsku. Mimořádně zajímavé je, že takto mladé zvíře už hnízdí a dokonce úspěšně vyvedlo jedno mládě. Obvykle totiž tito dravci dosahují pohlavní dospělosti později, v pěti až šesti letech,“ vysvětluje zoolog Petr Mückstein z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

I přes ztráty způsobené otravami početnost orlů mořských na Vysočině každoročně stoupá. Letošních 25 obsazených hnízd je však rekordních. Orli začínají hnízdit již v únoru, největším nebezpečím pro snůšku a malá mláďata je v té době lesní těžba. Samice totiž při vyrušení hnízdo opustí a při nízkých teplotách dochází rychle k zastuzení vajec nebo k úhynu malých mláďat. Tým ornitologů – členů místní pobočky České společnosti ornitologické a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR – se proto snaží všechna hnízda nalézt hned na začátku hnízdění.

„Velmi dobře funguje spolupráce s pracovníky státního podniku Lesy ČR. Pokud jim oznámíme polohu orlího hnízda, přeruší v okolí těžbu dřeva. Složitější je, pokud orli zahnízdí na pozemcích soukromých vlastníků. Pak většinou oslovíme kolegy z odboru životního prostředí krajského úřadu, kteří se ihned snaží příslušné vlastníky lesa kontaktovat a projednat s nimi přerušení lesních prací. Díky efektivní spolupráci a vstřícnosti vlastníků lesa se daří většinu hnízd ochránit před rušením a zajistit úspěšné vyvedení mláďat,“ konstatuje Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel regionálního pracoviště Vysočina.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Děti v pelhřimovské nemocnici dostaly ke dni dětí dárečky
Úsměvy na tváře dětských pacientů, hospitalizovaných na dětském oddělení v nemocnici v Pelhřimově, vykouzlil předčasný dárek k Mezinárodnímu dni dětí.
Každé dítě obdrželo připravený balíček, který obsahoval hlavolam, cukrovinky a ovoce. Některé děti dostaly překvapení v podobě roztomilého plyšáka.
Tato milá akce měla za cíl nejen rozptýlit pacienty během jejich pobytu v nemocnici, ale také jim přinést radost a pocit, že na ně někdo myslí. „Naším cílem je, aby se děti cítily co nejlépe, i když jsou v nemocnici. Doufáme, že jim tyto malé pozornosti zpříjemní den, dodají trochu radosti a pomohou jim překonat těžké chvíle", uvedla tisková mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.

Dárky byly připraveny díky iniciativě personálu dětské JIP.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Policisté dopadli zloděje, který ukradl ženě v Třebíči auto a odjel s ním na Žďársko
Policisté dopadli muže, který se v polovině května ve sportovním zařízení v Třebíči dostal do skříňky jedné z návštěvnic a za použití jejích klíčů odjel s vozidlem, které měla žena nedaleko zaparkované. Muž se dopravil na Žďársko, kde v současné době pobývá, a z auta si vzal při odchodu ještě peníze. Podezřelého muže policisté vypátrali a zadrželi, obviněn je ze spáchání dvou trestných činů. Vozidlo, které zanechal po krádeži na parkovišti, si po nalezení žena převzala.
Starosti okradené ženy začaly ve večerních hodinách, když chtěla ze sportovního zařízení odejít a zjistila, že nemůže najít čip od skříňky, který si předtím na chvíli odložila a nechala bez dozoru. Situaci začala řešit a po otevření skříňky viděla, že jí někdo uložené věci vzal. Přišla o peníze a také klíče od vozidla. Další nepříjemné překvapení ji čekalo na parkovišti, kde nenašla své vozidlo Škoda Octavia. V automobilu měla navíc uložený větší finanční obnos a další věci.

Po přijetí trestního oznámení začali policisté případ prověřovat a po pachateli i vozidle pátrat. Po několika dnech byl odcizený automobil nalezený uzamčený na parkovišti ve Velkém Meziříčí. Případ kriminalisté dále prověřovali, provedeným šetřením se dostali na stopu podezřelého muže a minulý týden ho na Žďársku zadrželi. Muže důvodně podezřelého ze spáchání trestné činnosti odvezli na třebíčské oddělení, kde byl umístěn do policejní cely.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání zadrženého muže z Novojičínska. „Jednačtyřicetiletý muž je obviněn z přečinu krádeže, přičemž činem vznikla větší škoda, a dále přečinu neoprávněného užívání cizí věci,“ řekl mjr. Mgr. Milan Špaček, vedoucí oddělení obecné kriminality. Obviněný muž již v minulosti byl opakovaně soudně trestán.

Prověřováním kriminalisté zjistili, že poté, co muž přijel s vozidlem do Velkého Meziříčí, odcizil z něj uložené peníze, poté jej opět zamkl, klíče zahodil a odešel. Část peněz muž po činu použil pro svoji potřebu, převážnou část ale po dopadení vydal, kriminalisté finanční hotovost zajistili a následně si peníze žena převzala zpět.

Případ kriminalisté dále vyšetřují, obviněný muž je stíhán na svobodě. Za trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na pět let.

Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj ukradl auto; motorkář boural, dechovou zkoušku odmítl
Neznámý zloděj ukradl v době od odpoledních hodin pondělí 27. května do ranních hodin následujícího dne zaparkované auto Volkswagen Touranna z volně přístupné parkovací plochy v ulici Pražská v Pelhřimově. Škoda činí přes čtyřicet tisíc korun. Policisté po zloději a ukradeném vozidle pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Michaela Lébrová.
Poškození omítky domu
Policisté pátrají po pachateli, který v době od nedělního večera 26. května do pondělního rána na ulici Kostelnomyslovská v Telči na Jihlavsku poškodil fasádu domu a způsobil tak škodu přibližně za pět tisíc korun. "Pachatel potřísnil skvrnami červené a žluté barvy dům pravděpodobně paintballovou zbraní", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, případ prověřují a po pachateli pátrají.

Řidič usnul a boural, skončil v brněnské nemocnici
Ve středu 29. května po jedné hodině v noci přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala u obce Poříčí u Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. "Jednadvacetiletý řidič jedoucí od Polné s osobním vozem Ford zřejmě na krátkou chvíli usnul, přejel do protisměru a vyjel mimo silnici do travnaté příkopy, kde s vozidlem narazil do vzrostlého stromu. Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidiče, který byl transportován do brněnské nemocnice. Dále došlo ke zranění dvou spolujedoucích, které byly převezeny zdravotnickou záchrannou službou do havlíčkobrodské nemocnice", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu u řidiče vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě za padesát tisíc korun. (Foto)

Motocyklista havaroval, dechovou zkoušku odmítl
Policisté vyjížděli v úterý 28. května po osmé hodině večer k dopravní nehodě, kter se stala na ulici U Stadionu v Havlíčkově Brodě. "Čtyřiapadesátiletý řidič motocyklu Jawa v místě pravotočivé zatáčky najel na vyvýšený obrubník a havaroval. Při pádu na chodník došlo ke zranění motocyklisty, který byl zdravotnickou záchrannou službou ošetřen a převezen do havlíčkobrodské nemocnice", uvedla Michaela Lébrová. Motocyklista se odmítl podrobit dechové zkoušce, stejně tak i lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení. Při dopravní nehodě došlo k předběžné škodě ve výši tři tisíce korun. Muž je podezřelý z přestupkového jednání na úseku dopravy. Dopravní nehodu policisté šetří.

Řidič havaroval
V úterý 28. května po druhé hodině odpoledne došlo mezi obcemi Laštovičky a Ostrov nad Oslavou na Žďársku k dopravní nehodě. "Devatenáctiletý řidič jedoucí s osobním autem Škoda zřejmě vlivem nepřiměřené rychlosti po projetí zatáčky dostal smyk, který nezvládl, vyjel mimo silnici, kde se vozidlo převrátilo na střechu. Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidiče, který byl převezen zdravotnickou záchrannou službou do novoměstské nemocnice", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu u řidiče vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě za více než 100 tisíc korun.

Řidička byla pod vlivem alkoholu
V úterý 28. května před desátou hodinou dopoledne zastavili policisté v ulici Smila Osovského v Třebíči auto Škoda Octavia. "Při kontrole zjistili, že řidičkou je šestapadesátiletá žena, která byla pod vlivem alkoholu. Při dechové zkoušce jí policisté naměřili hodnotu 0,92 promile alkoholu a opakovaná zkouška u ní ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté řidičce další jízdu zakázali, na místě ženě zadrželi řidičský průkaz", uvedla Jana Kroutilová. Je podezřelá ze spáchání závažného přestupkového jednání na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   18. 7. 2024

• Klášter v Nové Říši je novým atraktivním turistickým cílem Vysočiny
• Vlci z nelegálního chovu našli dočasný domov v záchranném centru CITES v ZOO Tábor
• Stavba parkoviště začala, sledovat ji můžete online
• Z policejního deníku: nález letecké pumy; neznámý sprejer počmáral dům a popelnice

Středa   17. 7. 2024

• Z evropské přírody už nenávratně zmizely desítky druhů zvířat. Slováci se nyní snaží vystřílet další
• Letní kino v Jihlavě promítne film Barbie
• Z policejního deníku: zloděj odjel na elektrokoloběžce; opilý řidič ujel od nehody

Úterý   16. 7. 2024

• Na Vysočině se množí klíšťata, nemocných klíšťovou encefalitidou a Lymskou borreliózou přibývá
• Lávka u Staré plovárny v Jihlavě je opravená, dělníci k ní nosili nářadí i materiál v kýblech
• V Muzeu rekordů v Pelhřimově je k vidění brazilské vydání knihy a klasické vydání sešitové románu Dobrý voják Švejk
• Kandidátní listiny do krajských voleb podalo na Vysočině třináct politických stran, hnutí a koalic
• Zvířata z táborské zoo si užívají studené sprchy a ledové „dorty“
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl centrálu a bezpečnostní zámky; řidič, který boural, nadýchal 3,88 promile

Pondělí   15. 7. 2024

• Jeřáb Nick z táborské zoo je symbolem vznešenosti, dlouhověkosti a věrnosti
• Výstava Metamorfózy završila pobyt francouzských umělců v Telči
• Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně navyšují i plochy dalších plodin
• V parku Gustava Mahlera v Jihlavě začal platit zákaz venčení psů
• Z policejního deníku: vandal poničil garážová vrata; recidivistka ukradla prádlo; opilí řidiči bourali

Neděle   14. 7. 2024

• Policisté v Třebíči evakuovali lidi z domu, kde hořel jeden z bytů
• Práce na odstávce druhého výrobního bloku Dukovan běží i o prázdninách na plné obrátky
• Z policejního deníku: na auto spadl strom, čtyři lidé utrpěli zranění; krádež jízdního kola

Sobota   13. 7. 2024

• Hygienici zakázali koupání v rybníce Ředkovec
• V hmyzím hotelu na louce ve Velkém Meziříčí žije početná skupina včel samotářek

Pátek   12. 7. 2024

• Letní soutěž o zajímavé ceny v infocentrech ČEZ, pozvánka nejen do Dukovan a Dalešic
• Střelmistr z legií František Pól z Mostišť skončil jako školník
• Voňavá výstava Zahrada Vysočiny v Žirovnici představí lilie i jedlé květy, chybět nebude ani kulturní program
• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024

• Policisté hlídali hladinu Dalešické přehrady, řešili tři přestupky; v kontrolách budou pokračovat po celou sezonu
• Tragická nehoda u Mrákotína: po střetu s autem zemřel motorkář
• Panelová výstava pod širým nebem představuje jubilující umělce spjaté s Havlíčkovým Brodem a okolím
• Zoologická zahrada v Jihlavě vyhlásila fotosoutěž Prázdniny u vody, souběžně zve na letní večerní prohlídky i sportovní hry v areálu zahrady
• V srpnu začnou opravy obchvatu Jihlavy, hlavního tahu ve směrech Znojmo a Havlíčkův Brod
• V havlíčkobrodské nemocnici vyšetří játra neinvazní a nebolestivou metodou, elastografií

Pátek   5. 7. 2024

• Zemřel Josef Dovalil, člen hokejové Síně slávy, pocházel z Kamenice u Jihlavy
• Procházka zajímavou a tajemnou historií s archeologem po Telči
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: vyšívání a šicí potřeby
• Hygienici zakázali koupání ve vodní nádrži Sedlice, je tam spousta sinic a alergenů

Čtvrtek   4. 7. 2024