Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 8.6 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Do Dolní Jablonné se doplazil ceněný šnek, důvodem je zastávka v podobě selské světnice
Zastávka autobusových spojů v Dolní Jablonné, místní části Přibyslavi na Havlíčkobrodsku, bodovala v nedávno vyhodnocené soutěži Kraje Vysočina o Skutek roku 2023. Její stavitelé uspěli v kategorii Životní prostředí a zemědělství. Krytou zastávku v podobě selské světnice navrhl architekt David Ptáček. Na stěnách jsou tapety s jablky. Uvnitř na dřevěné podlaze stojí stůl a židle. U venkovní lavičky roste jabloň. Dřevěné doplňky vytvořil místní truhlář Jaroslav Horský, starosta sboru dobrovolných hasičů, zařízení světnice pochází ze soukromého daru.
Podoba zastávky ctí historii místa. „Jak architekt sám popisuje, koncept zastávky v Dolní Jablonné je ovlivněný historickými prameny. Ty dokládají, že obec vznikla na původním místě jabloňových sadů,“ vysvětluje Hana Mikulincová, vedoucí odboru technických služeb Mětského úřadu Přibyslav.

Na radniční tiskové besedě 5. června starosta města Martin Kamarád a jeho první místostarosta Michael Omes novinářům dali potěžkat cenu, kterou osadní výbor v Dolní Jablonné za zastávku získal. Má podobu kovářské miniatury suchozemského plže, lidově řečeno šneka.

„Neměli jsme tušení, že dolnojablonští zastávku do krajské soutěže přihlásili, o to víc nás těší jejich úspěch“, řekli Martin Kamarád a Michael Omes.

Profesionální fotograf Jan Vrabec vlastní fotografickou sbírku více než jednoho tisíce snímků autobusových zastávek z celého Česka. Výsledkem jeho sběratelské vášně je kniha, kterou v roce 2018 vydalo nakladatelství Grada pod prostým názvem Zastávky.

Svéráznou publikaci vydavatel představuje pod těmito slovy: „Tato kniha chce představit v něčem podobné, dosud málo reflektované téma – autobusové zastávky v Čechách a na Moravě. Díky dlouhé tradici autobusové dopravy a velké hustotě silniční sítě jsou zastávky na celém území velmi rozšířeným jevem. Hodně nových zastávek mi připadá vyloženě nudných a sterilních. Proto budu mít vždycky radši ty staré plechové.“

Oceněná zastávka Dolní Jablonné slova fotografa Vrabce může ilustrovat, že „některé zastávky v sobě nesou stopy českého kutilství. Na mnohých stavbách je patrná lidská tvořivost. Střechu udělal místní zedník, další přidal květináče. Taková zastávka je vlastně pozitivním příkladem toho, jak si lidé dokáží veřejný prostor přetvářet podle svých představ.“

Jan Vrabec hodlá vydat další díl své originální knihy. Soudím, že fotografie nové zastávky v Dolní Jablonné v bude.

Foto: Ivo Havlík
Ivo HAVLÍKZpět nahoru na obsah...

Povídání o brodských vilách s Michalem Kampou a Alešem Římanem
Přednáška Brodské vily a jejich majitelé v podání Michala Kampa a Aleše Římana se bude konat ve středu 12. června od 17 hodin v sále divadla a kina Ostrov v Havlíčkově Brodě.
Přednášející posluchačům představí pětici významných rodinných domů a nastíní osudy jejich prvních majitelů: vilu Viktora Mahlera a Viléma Mahlera, vilu Josefa Mahlera a Hanuše Mahlerových, vilu Lilly Stiassné, vilu Anny a Huga Stiassných a vilu Josefa Knapa.

Vstupné je dobrovolné.

- red -Zpět nahoru na obsah...

V Břevnici na Havlíčkobrodsku ukradl zloděj z budovy obecního úřadu vlajku Evropské unie
Volby do Evropského parlamentu skončily. Policisté na Vysočině v souvislosti s volbami neřešili žádné protiprávní jednání, které by narušilo jejich průběh. Pouze z budovy obecního úřadu v Břevnici na Havlíčkobrodsku ukradl neznámý zloděj vlajku Evropské unie. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
„Zadokumentovali jsme krádež vlajky Evropské unie, která se ztratila v noci z budovy obecního úřadu v obci Břevnice na Havlíčkobrodsku. Škoda činí 1700 korun", informovala po uzavření volebních místností D. Čírtková.

Voliči si vybírali budoucí europoslance z nabídky třiceti stran, hnutí a koalic, které nominovaly více než 670 kandidátů. Výsledky budou zveřejněny v neděli po třiadvacáté hodině, tedy poté, až se uzavřou volební místnosti ve všech členských zemích EU. Poslední zavírá Itálie.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V Jihlavě na Skalce má veřejnost k dispozici nové multigolfové hřiště
Discgolf - hod diskem na jamku, fotbalgolf nebo parkgolf si nově mohou lidé zahrát na novém multigolfovém hřišti na Skalce v Jihlavě. Sportoviště je veřejně přístupné a využívat ho mohou rodiny, skupiny i jednotlivci. Hrací disky budou k zapůjčení v turistickém informačním centru, které má přes léto zázemí v KOMA buňce na Masarykově náměstí.
Každé stanoviště neboli jamka, kterých je v parku devět, má na začátku takzvané výhoziště nebo odhoziště. V Jihlavě má podobu obdélníku, který tvoří koberec z umělé trávy. Pod ním se nachází štěrkové lůžko, které vsakuje vodu. „Vedle výhoziště je cedule s pravidly, číslem a délkou jamky a také bezpečnostním upozorněním. Hru zakončujeme do discgolfového koše, případně do multigolfové jamky. Discgolfový koš je opatřen řetězy, které zachytí letící disk a dovolí mu spadnout do spodního koše,“ vysvětlil Pavel Voloczech z firmy Ultimo Wave, která hřiště v Jihlavě vybudovala.

Disky bude možné si půjčit – oproti vratné záloze – na turistickém informačním centru, které je přes léto v KOMA buňce na Masarykově náměstí. „Zároveň tam budeme mít také disky k zakoupení. Kdo by chtěl originální sportovní pomůcku s logem ježka, u nás ji sežene,“ uvedla Magda Svatoňová z příspěvkové organizace města Brána Jihlavy.
Otevírací dobu turistických informačních center zájemci najdou na:
https://www.dojihlavy.cz/tur…
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   17. 7. 2024

• Z evropské přírody už nenávratně zmizely desítky druhů zvířat. Slováci se nyní snaží vystřílet další
• Letní kino v Jihlavě promítne film Barbie
• Z policejního deníku: zloděj odjel na elektrokoloběžce; opilý řidič ujel od nehody

Úterý   16. 7. 2024

• Na Vysočině se množí klíšťata, nemocných klíšťovou encefalitidou a Lymskou borreliózou přibývá
• Lávka u Staré plovárny v Jihlavě je opravená, dělníci k ní nosili nářadí i materiál v kýblech
• V Muzeu rekordů v Pelhřimově je k vidění brazilské vydání knihy a klasické vydání sešitové románu Dobrý voják Švejk
• Kandidátní listiny do krajských voleb podalo na Vysočině třináct politických stran, hnutí a koalic
• Zvířata z táborské zoo si užívají studené sprchy a ledové „dorty“
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl centrálu a bezpečnostní zámky; řidič, který boural, nadýchal 3,88 promile

Pondělí   15. 7. 2024

• Jeřáb Nick z táborské zoo je symbolem vznešenosti, dlouhověkosti a věrnosti
• Výstava Metamorfózy završila pobyt francouzských umělců v Telči
• Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně navyšují i plochy dalších plodin
• V parku Gustava Mahlera v Jihlavě začal platit zákaz venčení psů
• Z policejního deníku: vandal poničil garážová vrata; recidivistka ukradla prádlo; opilí řidiči bourali

Neděle   14. 7. 2024

• Policisté v Třebíči evakuovali lidi z domu, kde hořel jeden z bytů
• Práce na odstávce druhého výrobního bloku Dukovan běží i o prázdninách na plné obrátky
• Z policejního deníku: na auto spadl strom, čtyři lidé utrpěli zranění; krádež jízdního kola

Sobota   13. 7. 2024

• Hygienici zakázali koupání v rybníce Ředkovec
• V hmyzím hotelu na louce ve Velkém Meziříčí žije početná skupina včel samotářek

Pátek   12. 7. 2024

• Letní soutěž o zajímavé ceny v infocentrech ČEZ, pozvánka nejen do Dukovan a Dalešic
• Střelmistr z legií František Pól z Mostišť skončil jako školník
• Voňavá výstava Zahrada Vysočiny v Žirovnici představí lilie i jedlé květy, chybět nebude ani kulturní program
• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024

• Policisté hlídali hladinu Dalešické přehrady, řešili tři přestupky; v kontrolách budou pokračovat po celou sezonu
• Tragická nehoda u Mrákotína: po střetu s autem zemřel motorkář
• Panelová výstava pod širým nebem představuje jubilující umělce spjaté s Havlíčkovým Brodem a okolím
• Zoologická zahrada v Jihlavě vyhlásila fotosoutěž Prázdniny u vody, souběžně zve na letní večerní prohlídky i sportovní hry v areálu zahrady
• V srpnu začnou opravy obchvatu Jihlavy, hlavního tahu ve směrech Znojmo a Havlíčkův Brod
• V havlíčkobrodské nemocnici vyšetří játra neinvazní a nebolestivou metodou, elastografií

Pátek   5. 7. 2024

• Zemřel Josef Dovalil, člen hokejové Síně slávy, pocházel z Kamenice u Jihlavy
• Procházka zajímavou a tajemnou historií s archeologem po Telči
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: vyšívání a šicí potřeby
• Hygienici zakázali koupání ve vodní nádrži Sedlice, je tam spousta sinic a alergenů

Čtvrtek   4. 7. 2024

• Lidé na technoparty vezli hašiš, kokain, andělský prach i gumové bonbony HHC
• Tygr Rocky vzkazuje: Neválej se doma! Přijď se do táborské zoo podívat, jak se válím já
• Z policejního deníku: dealera pervitinu z Jihlavska dopadli policisté; žena nadýchala téměř čtyři promile; řidič spadl s autem do rybníka

Středa   3. 7. 2024

• 3. července 1603: Ďábel a vražda selky v Hruškových dvorech
• V Budišově se střetl nákladní automobil s osobním vlakem, jeden cestující utrpěl zranění
• Prohlídky gotického hradu Roštejna Se zlatou růží v erbu
• Expozice Komnata života a smrti přiblíží život středověké Třebíče
• Spanilá jízda historických kočárků kolem Kyšperského rybníka v Křižánkách
• Dětská hřiště v Pelhřimově správci pravidelně prohlížejí, aby byli malí návštěvníci v bezpečí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata levhartů sněžných
• Z policejního deníku: muž v podmínce se na ulici obnažoval; opilý muž odmítal taxikáři zaplatit, skončil na záchytce

Úterý   2. 7. 2024