Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 9.6 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Hraná povídka Já, legenda zavede diváky do časů, kdy do Pelhřimova vstoupil krutý pán Karel z Říčan
Objevte jedinečnou atrakci v srdci Pelhřimova! Připravte se na nevšední dobrodružství, kde historie ožívá přímo před vašima očima. S hranou prohlídkou: JÁ, LEGENDA na motivy knihy O koupi pelhřimovského statku od autorů Karla Kratochvíla, Pavla Holuba a kolektivu se v sobotu 29. června v 9.30, 11.45, 14 a 16.15 hodin na zámku pánů z Říčan v Pelhřimově máte šanci stát nejen svědky, ale i účastníky poutavého příběhu o vykoupení města z poddanství.
Tato prohlídka je novinkou, která v Pelhřimově ještě nebyla. Díky oceňovanému kolektivu herců z FajnEventu a skvělé režii Michala Hájka, vás čeká zážitek, který spojuje zábavu se vzděláním. Přenesete se do dob dávno minulých a setkáte se tváří v tvář s historickými postavami, které město formovaly.

Prohlídka vás zavede do běžně nepřístupných prostor – prozkoumáte skryté kouty zámku, mučírny, městské radnice i kostela. Na každém kroku na vás čekají fascinující výklady plné unikátních historických souvislostí, které dodají vaší cestě do minulosti autenticitu.

Proč si vybrat Hranou prohlídku: JÁ, LEGENDA?
1. Unikátní kombinace divadla a prohlídky - Nejenže se dozvíte fascinující historii, ale také se stanete její součástí díky interaktivnímu divadelnímu představení.
2. Exkluzivní přístup do skrytých míst - Navštívíte lokality, které jsou běžně veřejnosti nedostupné. Objevte tajemství, která skrývají zdi starého města.
3. Odborné vedení a profesionální herci - Prohlídka je v režii zkušeného Michala Hájka a zahrnuje vystoupení talentovaných herců z FajnEventu.
4. Edukativní zážitek - Naučte se o historii Pelhřimova zábavnou a zapamatovatelnou formou.
5. Perfektní pro rodiny - Prohlídka je vhodná pro návštěvníky všech věkových kategorií a nabízí skvělý způsob, jak strávit rodinný den v srdci Vysočina West!

Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost prožít historii na vlastní kůži! Staňte se hrdinou ve vlastním příběhu a objevte tajemství, která formovala Pelhřimov. Rezervujte si své místo již dnes a zažijte dobrodružství, na které budete dlouho vzpomínat.

Anotace:
Ve stínu starobylých věží Pelhřimova se začíná psát nová kapitola jeho historie, která je stejně temná jako noční obloha bez měsíce. Na scénu vstupuje Karel z Říčan, muž, jehož jméno se brzy stane synonymem pro strach a útlak. Jeho převzetí moci nad městem nebylo doprovázeno slavnostními fanfárami či radostnými oslavami. Naopak, jeho nástup k moci byl tichý a zrádný, avšak jeho dopad na životy místních obyvatel byl devastující.

Karel, byť šlechtic, si zákony vykládá velmi osobitě, často ve svůj prospěch a na úkor jiných. Jeho interpretace práva často vedla k nespravedlnosti a křivdám, které se stávaly běžným jevem ve městě. Ačkoli radní Pelhřimova měli tušení o jeho nepředvídatelné povaze, byli moc nečiní nebo možná příliš vystrašení, aby proti němu jakkoliv zakročili. Karlův vládní styl byl chaotický a krutý, a to se projevovalo na každém kroku.

Jeho proradnost neznala mezí. Jednoho dne, když si uvědomil, kolik peněz může přinést udělené právo várečné - tedy monopol na výrobu a prodej alkoholu - rozhodl se bez váhání toto právo zabavit. Tento krok následoval další série rozhodnutí, které přispívaly k jeho osobnímu obohacení, avšak stály mnohé občany o jejich prostředky, svobodu, ba dokonce i životy.

Jeho tyranské metody vládnutí zahrnovaly nejen zabavování majetku, ale i mučení a bezpráví, které se stávalo denním chlebem jeho poddaných.snášet takové utrpení?
Nezadlouho se zrodila vzpoura. Utrpení a nespravedlnost, které se šířily městem, vyvolaly v srdcích obyvatel Pelhřimova plamen odporu. Vzpoura nebyla jen spontánní reakcí na jednotlivé činy; byla výkřikem zoufalství a touhou po spravedlnosti. Město, které bylo dlouhé měsíce zmítáno hrůzou, se nyní zvedlo, aby čelilo tyranskému vládci.

Otázka, zda zvítězí právo nebo nepráví, visela ve vzduchu těžší než kdy dříve. Autoři inscenace naší současné situace se ptají, zda je možné takovou moc zneužívat bez následků, a co se stane, když se proti takovému vládci postaví celé město?

Tato událost nám připomíná, že i v nejtěžších časech máme možnost zvolit, zda se postavíme na stranu spravedlnosti, nebo zda se necháme unášet vlnou útlaku.Pelhřimov stojí na rozcestí a jeho obyvatelé nyní hrají klíčovou roli v tom, jaký bude další osud jejich města.

Osoby a obsazení:

Hrůza Adam Čejka
Karel Michal Hájek
Horník, císař Zdeněk Augusta
Tesařová Pavla Beranová
Pekařová Alžběta Kaňová
Kat, sluha František Štěpán
Poutník Kamila Svárovská

Průvodce David Schober

Tvůrčí tým:

Scénář a režie Michal Hájek
Námět Karel Kratochvíl
Kostýmní výtvarník Roman Šolc
Zvuk a světla Vojta Výborný
Zázemí Nela Štěpánková a kolektiv TIC Pelhřimov

Koupit vstupenku:
https://www.kulturape.cz/kli…
- red -Zpět nahoru na obsah...

Stádečko nyal nížinných v jihlavské zoo se rozrostlo o malou samičku
Čtyřčlenné stádo nyal nížinných v zoologické zahradě v Jihlavě se rozrostlo o mládě. Malá nyala je samička. Návštěvníci ji mohou obdivovat ve venkovním výběhu u Afrického pavilonu.
Nyala nížinná (Tragelaphus angasii) má ze všech antilop nejnápadnější pohlavní dimorfismus. Samci mají tmavě hnědé zbarvení s bílým pruhováním a dlouhé rohy - jejich délka může dosahovat i osmdesát centimetrů. Samice je rezavohnědá s bílými pruhy, menší a bez rohů. U mláďat není rozdíl nijak znatelný, dimorfismus se rozvíjí až během růstu.

Domovem nyal nížinných je jižní Afrika, kde obývá husté křoviny poblíž vody. Při nižších teplotách je aktivní přes den, horké dny tráví ve stínu stromů odpočinkem a aktivní je převážně až večer. Pokud je vyrušena predátorem - levhartem, psem hyenovitým, vydá poplašný zvuk, na který kromě ostatních nyal reagují i jiné druhy živočichů, např. impaly nebo paviáni, kteří se vydají spolu s nimi na prchavý útěk.

V období dešťů vyhledávají čerstvou zelenou trávu, listy, květy a čerstvé ovoce. Často následují paviány, po kterých spásají zbytky zelených rostlin nebo plodů, které paviáni shazují ze stromů. V období sucha se spokojí s větvičkami, kořínky nebo hlízami. Pokud je vodní zdroj dostupný, pijí několikrát za den; pokud není zdroj k dispozici, dokáží vydržet bez vody i několik dnů, což jim dovoluje přežívat i v sušších oblastech.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Olejomalby Magdaleny Křenkové Florianové vystavené na nádvoří hradu Roštejna vytvářejí inspirativní zážitek
Výstava obrazů malířky, restaurátorky a básnířky Magdaleny Křenkové Florianové na nádvoří gotického hradu Roštejna u Telče potrvá až do 30. září. Olejové barvy vržené malířkou na plátno vytvářejí ve stínohře nádvoří hradu Roštejna inspirativní zážitek.
Autorčina tvorba je protkaná staroříšským koloritem. Věnuje se olejomalbě, akvarelu, pastelu, grafice a restaurování, kterému se vyučila v ateliéru svého otce Jana Floriana, řezbáře, malíře, restaurátora. Do grafiky ji zasvětil strýc grafik Michael Florian.
Poezii píše od 13 let. Vyšly jí sbírky básní Měsíc nad Kladinou, Kladina a Protiklady.

Umělecké klima v rodině otevřel dědoušek Josef Florian, vydavatel Dobrého díla. Jeho knihovna se pro autorku stala zdrojem krásy a spirituality.
Rodiče Jan Florian a Karla Florianová (výtvarnice) dali nenásilné, ale pevné základy k umělecké dráze svých dětí.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Klienti nízkoprahového centra v Jihlavě pomohou s úklidem města, za stravenku
S úklidem města pomohou klienti Nízkoprahového denního centra. To v ulici Čajkovského provozuje od ledna letošního roku Středisko křesťanské pomoci (SKP) Jihlava. Klienty bude za úklid odměňovat stravenkami, které mu darovalo město. „K dispozici máme 364 lístků v hodnotě 80 korun za kus. Dostávat je od nás budou klienti, kteří se zapojí do úklidu Jihlavy,“ uvedl ředitel SKP Jihlava David Chlupáček.
Pomoc při zajištění úklidu městských parků už v minulosti fungovala. „Museli jsme ji ale přerušit kvůli epidemiologické situaci a poté jsme ji nemohli obnovit kvůli přesunu azylového domu do ulice Mlýnská. Nyní už ale na adrese díky novému centru opět fungujeme, a proto se chceme k tradici úklidu vrátit,“ vysvětlil David Chlupáček.

U klientů tak chce SKP zároveň obnovit i jejich pracovní návyky. „Úklid plánujeme provádět do konce měsíce listopadu a zaměřit bychom se chtěli hlavně na hradební parkány,“ dodal s tím, že je potřeba se na všem domluvit ještě s odborem životního prostředí. „Spolupráci se určitě nebráníme, ale musíme stanovit pravidla, aby to fungovalo,“ podotkla vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková.

Nízkoprahové denní centrum a noclehárna v ulici Čajkovského, které funguje od začátku letošního roku, poskytlo pomoc už 96 klientům, z toho 79 mužům a 17 ženám. Lidé tam najdou zázemí k zajištění základních životních potřeb i sociální pomoc.

Foto: Nízkoprahové denní centrum najdou zájemci v ulici Čajkovského, v budově bývalého azylového domu, který prošel rozsáhlou rekonstrukcí.
Lucie MAXOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokolo za padesát tisíc; auto se samo rozjelo a narazilo do rohu domu
Z bytového domu v ulici Nad Plovárnou v Jihlavě ukradl v době od čtvrtka 6. června do pátečního odpoledne neznámý zloděj z místnosti společné kolárny elektrokolo značky Apacha Matta červené barvy v hodnotě přibližně padesát tisíc korun. Policisté po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Krádež nářadí z garáže
Policisté pátrají po pachateli, který se v obci Hněvkovice na Havlíčkobrodsku vloupal do garáže a způsobil majiteli škodu kolem deseti tisíc korun. "Pachatel v době od první poloviny května do čtvrtka 6. června na pozemku vnikl do plechové garáže u novostavby a ukradl vrtací kladivo, úhlové brusky, prodlužovací kabel a hořák", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, případ prověřují, po pachateli a odcizených věcech pátrají.
Vozidlo se samovolně rozjelo
V pátek 7. června došlo kolem půl čtvrté odpoledne v Humpolci na Pelhřimovsku k dopravní nehodě. Sedmadvacetiletá řidička automobilu Seat Ibiza zaparkovala na ulici Jihlavská a při odchodu jej dostatečně nezabezpečila. "Vozidlo se následně rozjelo a projelo křižovatkou na ulici 5. května, kde narazilo do zaparkovaného auta Škoda Octavia. Poté vozidlo Seat pokračovalo a zastavilo se nárazem do kamenného rohu domu. Ke zranění při nehodě nedošlo", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté provedenou dechovou zkouškou u řidičky požití alkoholu nezjistili. Při nehodě vznikla škoda za více než dvacet tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Střet vozidla s motocyklem
V pátek 7. června jela kolem osmé hodiny dopoledne osmnáctiletá řidička vozidla Škoda Fabia v Třebíči k ulici Kubišova. "Vjela do křižovatky v době, kdy jel po hlavní silnici řidič motocyklu Yamaha, a došlo ke střetu. Při dopravní nehodě utrpěl sedmnáctiletý motocyklista zranění a byl zdravotnickou záchrannou službou transportován do brněnské nemocnice", uvedla J. Kroutilová. Na autě a motocyklu vznikla předběžně vyčíslená škoda za sedmdesát tisíc korun. Provedenou dechovou zkouškou policisté u obou řidičů požití alkoholu vyloučili.

Cyklistka havarovala
V pátek 7. června jela před sedmou hodinou večer pětasedmdesátiletá cyklistka po silnici v obci Meřín na Žďársku. "Jízdním kolem najela na vyvýšený obrubník a následně upadla na komunikaci. Při dopravní nehodě se žena zranila a byla zdravotnickou záchrannou službou převezena do nemocnice", informovala mluvčí policistů J. Kroutilová. U cyklistky policisté provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu vyloučili.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   17. 7. 2024

• Z evropské přírody už nenávratně zmizely desítky druhů zvířat. Slováci se nyní snaží vystřílet další
• Letní kino v Jihlavě promítne film Barbie
• Z policejního deníku: zloděj odjel na elektrokoloběžce; opilý řidič ujel od nehody

Úterý   16. 7. 2024

• Na Vysočině se množí klíšťata, nemocných klíšťovou encefalitidou a Lymskou borreliózou přibývá
• Lávka u Staré plovárny v Jihlavě je opravená, dělníci k ní nosili nářadí i materiál v kýblech
• V Muzeu rekordů v Pelhřimově je k vidění brazilské vydání knihy a klasické vydání sešitové románu Dobrý voják Švejk
• Kandidátní listiny do krajských voleb podalo na Vysočině třináct politických stran, hnutí a koalic
• Zvířata z táborské zoo si užívají studené sprchy a ledové „dorty“
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl centrálu a bezpečnostní zámky; řidič, který boural, nadýchal 3,88 promile

Pondělí   15. 7. 2024

• Jeřáb Nick z táborské zoo je symbolem vznešenosti, dlouhověkosti a věrnosti
• Výstava Metamorfózy završila pobyt francouzských umělců v Telči
• Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně navyšují i plochy dalších plodin
• V parku Gustava Mahlera v Jihlavě začal platit zákaz venčení psů
• Z policejního deníku: vandal poničil garážová vrata; recidivistka ukradla prádlo; opilí řidiči bourali

Neděle   14. 7. 2024

• Policisté v Třebíči evakuovali lidi z domu, kde hořel jeden z bytů
• Práce na odstávce druhého výrobního bloku Dukovan běží i o prázdninách na plné obrátky
• Z policejního deníku: na auto spadl strom, čtyři lidé utrpěli zranění; krádež jízdního kola

Sobota   13. 7. 2024

• Hygienici zakázali koupání v rybníce Ředkovec
• V hmyzím hotelu na louce ve Velkém Meziříčí žije početná skupina včel samotářek

Pátek   12. 7. 2024

• Letní soutěž o zajímavé ceny v infocentrech ČEZ, pozvánka nejen do Dukovan a Dalešic
• Střelmistr z legií František Pól z Mostišť skončil jako školník
• Voňavá výstava Zahrada Vysočiny v Žirovnici představí lilie i jedlé květy, chybět nebude ani kulturní program
• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024

• Policisté hlídali hladinu Dalešické přehrady, řešili tři přestupky; v kontrolách budou pokračovat po celou sezonu
• Tragická nehoda u Mrákotína: po střetu s autem zemřel motorkář
• Panelová výstava pod širým nebem představuje jubilující umělce spjaté s Havlíčkovým Brodem a okolím
• Zoologická zahrada v Jihlavě vyhlásila fotosoutěž Prázdniny u vody, souběžně zve na letní večerní prohlídky i sportovní hry v areálu zahrady
• V srpnu začnou opravy obchvatu Jihlavy, hlavního tahu ve směrech Znojmo a Havlíčkův Brod
• V havlíčkobrodské nemocnici vyšetří játra neinvazní a nebolestivou metodou, elastografií

Pátek   5. 7. 2024

• Zemřel Josef Dovalil, člen hokejové Síně slávy, pocházel z Kamenice u Jihlavy
• Procházka zajímavou a tajemnou historií s archeologem po Telči
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: vyšívání a šicí potřeby
• Hygienici zakázali koupání ve vodní nádrži Sedlice, je tam spousta sinic a alergenů

Čtvrtek   4. 7. 2024

• Lidé na technoparty vezli hašiš, kokain, andělský prach i gumové bonbony HHC
• Tygr Rocky vzkazuje: Neválej se doma! Přijď se do táborské zoo podívat, jak se válím já
• Z policejního deníku: dealera pervitinu z Jihlavska dopadli policisté; žena nadýchala téměř čtyři promile; řidič spadl s autem do rybníka

Středa   3. 7. 2024

• 3. července 1603: Ďábel a vražda selky v Hruškových dvorech
• V Budišově se střetl nákladní automobil s osobním vlakem, jeden cestující utrpěl zranění
• Prohlídky gotického hradu Roštejna Se zlatou růží v erbu
• Expozice Komnata života a smrti přiblíží život středověké Třebíče
• Spanilá jízda historických kočárků kolem Kyšperského rybníka v Křižánkách
• Dětská hřiště v Pelhřimově správci pravidelně prohlížejí, aby byli malí návštěvníci v bezpečí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata levhartů sněžných
• Z policejního deníku: muž v podmínce se na ulici obnažoval; opilý muž odmítal taxikáři zaplatit, skončil na záchytce

Úterý   2. 7. 2024