Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 12.6 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Pelhřimovští policisté zachránili muže, který spadl do koryta řeky, za odvahu obdrželi od krajského ředitele ocenění
Skleněnou Plaketou Krajského ředitelství policie kraje Vysočina a kázeňskou odměnou ocenil v úterý 11. června ředitel Krajského ředitelství policie kraje Vysočina brigádní generál Mgr. Miloš Trojánek dva policisty z obvodního oddělení Pelhřimov - praporčíka Martina Musila a nadstrážmistra Ondřeje Svobodu. Společně s ředitelem územního odboru Pelhřimov plk. Mgr. Petrem Petrem oběma poděkoval za projevení odvahy a osobní statečnosti při záchraně muže, který spadl v Pelhřimově do koryta řeky.
Bylo 22. května patnáct minut před čtrnáctou hodinou, když přijali policisté na integrovaném operačním středisku na tísňové lince 158 oznámení, že se v Pelhřimově se pohybuje po chodníku kolem řeky opilý muž, který vrávorá a málem už spadl do vody. Oznamovatel policistům sdělil, že se obává o mužův život a zdraví, proto žádá policejní hlídku, aby celou věc prověřila. Na místo události byla vyslána hlídka z obvodního oddělení Pelhřimov ve složení prap. Martin Musil a nstržm. Ondřej Svoboda.

Při příjezdu na místo události na hlídku mával muž, který hlídce uvedl, že právě on volal na tísňovou linku policie a že uvedený muž před okamžikem přepadl přes zábradlí a spadl z výšky dolů do koryta řeky. Hlídka odstavila vozidlo na bezpečném místě a policisté okamžitě provedli průzkum místa. Ze břehu byl vidět muž, který ležel v korytě řeky asi padesát metrů od přístupových schodů do koryta řeky. Jeden z policistů běžel po břehu podél koryta řeky po chodníku k místu, kde muž přepadl přes zábradlí. Druhý člen hlídky se snažil muže z výšky oslovit, ale ten nijak nereagoval, proto sám přelezl zábradlí a opatrně se spustil dolu do koryta řeky za zjevně poraněným mužem. Prap. Martin Musil vzal z vozidla záchranné lano a opatrně sestoupil po přístupovém schodišti do koryta řeky a vydal se korytem řeky za kolegou Ondřejem Svobodou a zraněným mužem. Muž měl pořád tendenci si lehat a tím si ponořoval hlavu pod vodu. Policisté muži drželi tělo tak, aby měl stále hlavu nad vodou. Muž měl tržnou ránu na hlavě, ze které mírně krvácel. Nebyl schopen sám se zvednout a nesrozumitelně něco artikuloval. Z jeho dechu byl cítit zápach alkoholu a byl celý promočený. Zraněný muž policistům řekl, že měl špatné období a že do vody skočil schválně, protože se chtěl zabít.

Policisté na místo události přivolali posádku profesionálních hasičů a zdravotnickou záchrannou službu s cílem muže bezpečně dostat ven z vody a ošetřit jeho zranění. Hasiči sestoupili do koryta řeky s transportní vanou za zasahujícími policisty a zraněného muže naložili na transportní vanu a přenesli k přístupovému betonovému schodišti, kde ho dostali do bezpečného prostoru z koryta řeky, kde už čekala posádka zdravotníků, která si muže převzala do své péče.

Policisté provedli u čtyřiačtyřicetiletého muže orientační dechovou zkoušku, která vykázala pozitivní hodnota – 4,49 promile alkoholu v dechu. Posádka zdravotnické záchranné služby muže převezla do nemocnice k dalšímu vyšetření s předběžným zraněním - tržnou ránou na hlavě a pohmožděním celého těla.

„Podobné činy mě vždycky utvrzují v tom, že v rámci našeho krajského ředitelství slouží policisté, kteří se dokáží správně rozhodnout a umí spolu spolupracovat. Jsem rád, že mohu těmto lidem osobně poděkovat za jejich duchapřítomnost, protože právě tito kolegové dělají celému policejnímu sboru dobré jméno. I v tomto případě policisté prokázali osobní odvahu a uměli se v danou chvíli správně a rychle rozhodnout. Při záchraně lidského života se hraje vždycky o čas, a bylo tomu tak i v tomto konkrétním případě.“ uvedl na adresu pelhřimovských policistů brig gen. Mgr. Miloš Trojánek.

Pár dnů poté se jeden ze zasahujících policistů s mužem náhodně setkal ve městě. „Děkoval nám za záchranu života a pomoc a říkal, že měl tenkrát fakt hodně těžký den,“ uvedl prap. Martin Musil s tím, že se často nestává, že by lidé za nějakou pomoc poděkovali.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Štursův třešňový sad u Vříště se bude kosit ručně, dobrovolníci se mohou hlásit již nyní
Již tradiční dobrovolnické kosení a hrabání starého třešňového sadu u Vříště nedaleko Sněžného na Žďársku se bude konat od pátku 21. června. Sdružení Krajina se sídlem v Počítkách již nyní vyzývá dobrovolníky, a to zejména ty, kteří to umí s kosou.
V pátek akce začne od 17 hodin, večer po práci je v plánu posezení u ohně, a pokud se lidé rozhodnou setrvat do dalšího dne, kosení ve starém třešňovém Štursově sadu bude pokračovat ještě i v sobotu dopoledne.

„Pokud se rozhodnete pomoci nám a užít si odpoledne plné práce na čerstvém vzduchu v krásném prostředí, budeme rádi, když se nám dopředu ozvete, stejně jako zájemci o přespání,“ uvedla Dagmar Kafková ze Sdružení Krajina. „Sebou si vezměte vhodné pracovní oblečení, pití a něco k snědku na oheň a také k ohni. Zdatní sekáči si mohou přibalit i kosu,“ doplnila Dagmar Kafková, s tím, že zájemci se mohou hlásit na kafkova@sdruzenikraj… nebo na telefonní číslo 775 239 691. "Zájemci o přespání informujte se, prosím, taktéž na výše zmíněném emailu či tel. čísle", dodala D. Kafková.
Štursův sad: (GPS: 49°37'52.728"N 16°8'10.251"E).

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Pelhřimov se pokloní padlým na západní frontě
Ota Fried (na snímku) a Ivan Matoušek, bývalí občané Pelhřimova, hrdinové z druhé světové války, kteří v roce 1944 padli na západní frontě, se na podzim dočkají pietního aktu a odhalení pomníku. „V letošním roce uplyne osmdesát let od chvíle, kdy položili životy v bojích ve Francii. Za své hrdinské činy si zaslouží náš vděk a vzpomínku. Platíme tím i jistý historický dluh. Vojákům, padlým na západní frontě, se v minulosti tolik pozornosti nevěnovalo. Rádi bychom to napravili,“ vyjádřil se místostarosta Pelhřimova Karel Kratochvíl.
Dopis z DUNKERQUE

Ota Fried byl vojínem 1. československé motorizované brigády, o život přišel 5. listopadu 1944 při útoku na německé pozice v Dunkerque. Právě s tamní radnicí vedení našeho města při přípravě pietního aktu spolupracuje. „Radnici jsme oslovili s požadavkem o stébla uschlé trávy z plání, na kterých padl. Byl to nápad Aleny Matějka, výtvarnice, která zhotovuje pamětní desku,“ vysvětlil místostarosta. Chystaná pamětní deska bude vytvořena ze skleněných bloků, mezi nimiž budou právě stébla trávy vložena.

Neméně hrdinsky si za druhé světové války počínal Ivan Matoušek. V důstojnické hodnosti bojoval v jednotce francouzské armády. Podílel se i na osvobození Paříže, jeho osud se naplnil při bojích v jedné z továren v Alsasku. „Ohledně Ivana Matouška nás oslovil francouzský spolek, který se věnuje péči o válečné hroby s tím, že by rád u nás uspořádal pietní akt. Rádi bychom obě akce spojili v jednu,“ odtajnil záměr pelhřimovské radnice Karel Kratochvíl.

Není rozhodně bez zajímavosti, že oba padlí vojáci pocházeli z rodin, jejíž členové se významně zapsali do historie Pelhřimova i celé České republiky. Sestra Ivana Matouška se provdala za významného filosofa Jana Patočku. Sestrou Oty Frieda byla Berta Lírová, maminka Jiřího Líra, pozdějšího známého herce. Stejně jako další Otovi příbuzní byla Berta zavražděna ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Při slavnostním aktu rovněž 5. listopadu budou třem příslušníkům rodiny Friedů odhaleny i kameny zmizelých (tzv. Stolpersteiny).

Níže přetiskujeme odpověď radnice v Dunkerque ohledně žádosti vedení města Pelhřimova o spolupráci na pietním aktu Otu Friedovi. (va)

Vážený pane místostarosto,

v nedávném e-mailu jste mě laskavě informoval o odhalení pamětní desky na památku Vašeho rodáka, vojína Oty Frieda z 1. československé motorizované brigády, který padl 5. listopadu 1944 při útoku na německé pozice v Dunkerque, za což bych Vám chtěl poděkovat.

Při této příležitosti bychom rádi na Vaši adresu zaslali z našeho města stébla suché trávy, která budou umístěna na tuto pamětní desku jako připomínka Dunkerque.

Jménem všech obyvatel Dunkerque, kteří budou navždy vděčni 1. československé brigádě pod velením brigádního generála Aloise Lišky, jsem rád, že vám mohu předat tento pamětní symbol na památku oběti vojína Oty Frieda a všech československých, spojeneckých a francouzských vojáků, kteří položili své životy za osvobození našeho města 9. května 1945 a zajistili zachování naší svobody v dnešní době.

Přeji Vám mnoho úspěchů při pietním aktu, který plánujete na 5. listopadu v Pelhřimově. Přijměte, pane místostarosto, ujištění o mé hluboké úctě.

Jean Bodart, starosta
Andrea UNTERFRANCOVÁZpět nahoru na obsah...

Nemocnice Mostiště otevřela novou ambulanci nutriční péče
: Nemocnice Mostiště na Žďársku otevřela na jaře tohoto roku novou ambulanci nutriční péče. Zřízením pracoviště nutričního terapeuta chce nemocnice podpořit poskytování komplexní péče o své pacienty, zejména v odborné ambulantní péči diabetologie, bariatrie, kardiologie a ortopedie a zařadit se v tomto ohledu tak vskutku mezi nejmodernější pracoviště v Evropě.
V Nemocnici Mostiště se léčí přes 700 diabetiků, kde je nutriční poradenství zásadní pro úspěšnou léčbu, ročně se tam také v rámci bariatrického zákroku odoperuje 400 pacientů s morbidní obezitou. Tito pacienti se pod vedením nutričního terapeuta k operaci připravují a dále jsou sledováni a edukováni nutričním specialistou i po operaci. Spolupráce s nutričním terapeutem přinese pacientům účinnější léčbu, která vede ke zlepšení zdravotního stavu, zpomalení progrese onemocnění a zlepšení kvality života. To odpovídá jak evropským, tak i celosvětovým standardům. Nutriční terapie je indikována zejména u diabetiků a obézních, pacientů v péči kardiologické a interní ambulance s např. tzv. metabolickým syndromem, onemocněním ledvin, apod.

Další vhodnou skupinou do péče nutričního terapeuta jsou pacienti ortopedické ambulance
indikovaní k provedení totální endoprotézy kyčle nebo kolene, kteří jsou zařazení na čekací listinu, a v mnoha případech je ještě v předoperačním období doporučovaná redukce hmotnosti. Pro tyto pacienty limitované pohybovým omezením by doporučení ke změně stravovacích návyků a dohled nutričního terapeuta mohl být nápomocný v redukci váhy, následně i snížení potencionálních pooperačních komplikací a prodloužení životnosti umělého kloubu.

Cílem je dobře edukovaný, motivovaný a pravidelně sledovaný pacient, který se aktivně zapojuje do léčby svých zdravotních problémů a v rámci prevence předchází možným komplikacím také změnou stravovacích návyků.

U příležitosti otevření nové ambulance Nemocnice Mostiště pořídila také přístroj INBODY, který poskytne pacientovi cenné informace ohledně svého složení těla. Přístroj dokáže zanalyzovat objem vody, množství proteinů a kostních minerálů, svalovou hmotu v jednotlivých tělesných částech, zobrazí procentuální podíl tělesného tuku a jeho rozložení.

Nemocnice očekává, že diabetologické ambulance v okolí budou v budoucnu všechny potřebovat spolupráci s nutričním specialistou a je připravena být jejich pacientům nápomocna.

Petra PLUTNAROVÁZpět nahoru na obsah...

Nové videolaryngoskopy pomáhají v jihlavské nemocnici denně na operačních sálech
Především bezpečné pro pacienta. To je hlavní výhoda videolagyngoskopů. Čtyři nové kusy celkově přibyly na operačních sálech a také na urgentním příjmu jihlavské nemocnice. Hlavně u obtížných intubací si lékaři pochvalují, že díky kameře mohou bezpečně zavézt endotracheální rourku do průdušnice pacienta, což je nezbytné při operacích, anestezii, nebo při nouzové péči u pacientů s dýchacími potížemi. K původnímu jednomu přístroji tak přibyly další nové kusy.
Nové přístroje jsou v oběhu téměř každý den: „Využíváme je především u ORL pacientů, ale třeba i na porodnici,“ popisuje anesteziolog Zdeněk Eibel. Nejčastějším pomocníkem jsou při intubacích, kdy je do průdušnice pacienta zavedena endotracheální trubice za účelem zajištění průchodnosti dýchacích cest. Intubace umožňuje kontrolované dýchání pacienta během celkové anestezie. Díky kameře má lékař dobrý přehled místa, které má zaintubovat: „Může se stát, že pole není klasickým způsobem přehledné, díky těmto přístrojům je práce snadnější a bezpečnější,“ dodává Zdeněk Eibel.

Čtyři nové videolaryngoskopy přibyly celkově v jihlavské nemocnici, jeden slouží na urgentním příjmu, ale největší využití má pro anesteziology hlavně na operačních sálech, tam mají tři kusy. Jejich pořizovací cena byla 949 000 korun a přístroje byly pořízeny díky evropským fondům.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za lékaře, námořníky či lodní inženýry
V poslední době zaznamenáváme na Vysočině opětovný nárůst případů, kdy se na sociálních sítích a seznamkách podvodníci vydávají například za lékaře pracující v zahraničí, námořníky, vojáky či pracovníky na mezinárodních lodích.
Mnoho lidí o sobě na internetu zveřejňuje osobní informace, na základě kterých si je pachatel vybere a údaje využívá při získávání důvěry. Snaží se svoji oběť přesvědčit o svých citech, lásce, společném budoucím životě a finančním zajištění, chce vzbudit lítost či soucit, vše s cílem získat důvěru a poté peníze. Zaslání finanční hotovosti zdůvodňuje smyšlenými historkami jako například náklady na zpáteční cestu z cizí země, léčení nemoci či zranění, vykoupení ze zajetí nebo různé nutné poplatky na přesun peněz ze zahraničí. Celkové částky, o které podvedení přijdou, bývají vysoké. V mnoha případech navíc není podvedený člověk sám v dobré finanční situaci, peníze si půjčí a dostane se tak do životní situace, která je pro něho potom jen těžko řešitelná.

Lžím uvěřila žena, která navázala prostřednictvím sociálních sítí kontakt s mužem, který se vydával za lodního inženýra, kdy jejich loď měla vplout do válečné zóny a on má obavu o svoje peníze, které by jí chtěl kurýrem poslat a vyzvednout si je po návratu do České republiky. Podvodník ji poté přesvědčil, že doručení balíku si kurýrní společnost podmiňuje různými poplatky, kdy poškozená žena v několika platbách zaslala částku přesahující 400 tisíc korun.

O téměř dva miliony korun přišla žena, která navázala kontakt s osobou vystupující pod jménem Peter Mateo, který se vydával za námořníka a v Austrálii byl zajat piráty. Poškozené měl zaslat balík s cennostmi a penězi. Podvodník ženu přesvědčil o tom, že je nutné zaplatit celní poplatky, pojištění a jiné náklady spojené s dopravou. Poté také požadoval peníze pro sebe na svoji obživu.

Další tři ženy naletěly podvodníkům se stejnou legendou, a to že jsou lékaři. Jeden se vydával za norského lékaře, druhý za chirurga v Jemenu a poslední za britského lékaře na vojenské misi na Ukrajině. Legenda příběhu byla stejná, navázali kontakt, přišlo citové vyznání a přislíbili společnou budoucnost. Jeden z lékařů požadoval po ženě zaslání finančních prostředků pro sebe, neboť jeho životní situace byla tíživá. Žena podvodníkovi uvěřila a zaslala více než sto tisíc korun. Lékař, který pracuje pro OSN v Jemenu, chtěl přijet za poškozenou do České republiky, strávit s ní čas a přivést jí dárek. Jelikož ale neměl žádné peníze, přesvědčil ženu o jeho citech a úmyslu být s ní a ta mu posléze zaslala celkem téměř jeden milion korun. Britský lékař vystupující pod jménem Stefan Walter měl u sebe dva miliony amerických dolarů, o které se bál, proto je poškozené zaslal. Tu následně kontaktoval podvodník s tvrzením, že je z mezinárodního letiště v Turíně a je potřeba zaplatit za zaslaný balík clo ve výši 12 tisíc eur.

Policisté opakovaně varují občany před podvodníky, kteří se skrývají za anonymitou internetu. Nelze zde totiž osobně ověřit, že ten, s kým komunikujete, je skutečně tím, za koho se označí. Je také na místě připomenout, že se v některých případech stává, že podvedená osoba udělá ještě další chybu a pachateli navíc kromě peněz pošle citlivé materiály. Pachatel ji pak následně vydírá zveřejněním a požaduje další peníze.

Jak se podvodům bránit?

· Myslete na to, že komunikace s neznámými osobami na internetu je vždy riziková

· Nezveřejňujte o sobě osobní nebo citlivé informace

· Nejednejte unáhleně, vše si dobře promýšlejte

· Pokud se dostanete do situace, kdy si nejste jistí, pomůže osobně se poradit s někým blízkým, který má odstup a situaci posoudí reálně a bez emocí

· Nedávejte zbytečně někomu jinému peníze, které si sami musíte půjčit

· Pokud se stane, že peníze zašlete a místo očekávaného výsledku přijdou jen výmluvy a další požadavky na platbu, nic dalšího už neplaťte a peníze nikam neposílejte
Michaela LÉBROVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj se do stánku nedostal; opilý řidič s pracovním strojem způsobil nehodu, nadýchal 3,51 promile
Zloděj, který se v době od pondělního večera 10. června do úterního dopoledne na ulici Romana Havelky v Jihlavě pokusil vloupat do stánku, napáchal škodu kolem osmi tisíc korun. Pachatel poškodil dveře objektu, do stánku se mu však dostat nepodařilo. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu pokusu krádeže, případ prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Řidič s nákladní soupravou havaroval
V úterý 11. června před osmou hodinou ráno vyjížděli policisté k dopravní nehodě, která se stala u obce Cetoraz na Pelhřimovsku. "Šestačtyřicetiletý řidič jedoucí směrem na obec Lejčkov s nákladním vozem Volvo s přívěsem se plně nevěnoval řízení a vyjel vlevo mimo silnici, kde narazil do vzrostlých stromů", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Ke zranění osob nedošlo. Policisté provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu u řidiče vyloučili. Při dopravní nehodě došlo k předběžné škodě za téměř 400 tisíc korun. Dopravní nehoda byla s řidičem vyřešena na místě uložením pokuty v příkazním řízení. (Foto - horní obrázky)

Opilý řidič s pracovním strojem způsobil nehodu, nadýchal 3,51 promile
V úterý 11. června po druhé hodině odpoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala v obci Vystrkov na Žďársku. "Osmapadesátiletý řidič jedoucí s pracovním strojem Schmidt nezvládl řízení, vyjel mimo silnici a narazil do oplocení u rodinných domů. Ke zranění osob nedošlo", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Dechová zkouška u řidiče byla pozitivní, kdy naměřená hodnota činila 3,51 promile alkoholu. Opakované dechové zkoušky přítomnost alkoholu potvrdily a vykázaly hodnoty ještě vyšší. Při dopravní nehodě došlo k předběžné škodě kolem třiceti tisíc korun. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dopravní nehodu policisté nadále prověřují. (Foto - dolní obrázek vlevo)

Řidič narazil s vozidlem do stromu
V úterý 11. června před devátou hodinou dopoledne se stala mezi obcemi Žďár nad Sázavou a Radňovice k dopravní nehodě. "Sedmačtyřicetiletý řidič jedoucí s autem Volkswagen Crafter se při projíždění zatáčky plně nevěnoval řízení, dle vyjádření řidiče na krátkou chvíli usnul, sjel s vozidlem mimo komunikaci do silničního příkopu, kde přední částí vozu narazil do vzrostlého listnatého stromu. Při dopravní nehodě utrpěl řidič zranění a záchranáři jej převezli do nemocnice v Novém Městě na Moravě", informovala M. Lébrová. Provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu u řidiče vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě za více než 550 tisíc korun. (Foto - dolní obrázek vpravo)

Řidič je podezřelý z přestupků
V úterý 11. června před osmou hodinou večer zastavili policisté v obci Dobkov na Havlíčkobrodsku osobní auto Volkswagen Passat. "Zjistili, že za volant usedl dvaapadesátiletý řidič, který nevlastní příslušné řidičské oprávnění. Dále kontrolou vozidla bylo zjištěno, že na vozidle od jara loňského roku není platná technická prohlídka. V další jízdě řidič pokračovat nesměl", informovala Michaela Lébrová. Z přestupkového jednání na úseku dopravy se bude muž zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Řidič motocyklu havaroval
V úterý 11. června došlo po třetí hodině odpoledne u Polné na Jihlavsku k dopravní nehodě. "Řidič motocyklu Yamaha reagoval na brzdění vozidla před sebou tak, že sám prudce zabrzdil a sjel do příkopu, kde havaroval. Ke zranění, které by si vyžádalo okamžité lékařské ošetření, nedošlo", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Na motocyklu vznikla škoda přibližně za deset tisíc korun. Dechovou zkouškou policisté požití alkoholu nezjistili. Dopravní nehodu policisté šetří.

Střet vozidel
V úterý 11. června jela před desátou hodinou dopoledne po silnici u Stříteže na Třebíčsku osmatřicetiletá řidička auta Ford S-Max směrem od obce Výčapy. "Neponechala si dostatečnou bezpečnou vzdálenost za před ní jedoucí jízdní soupravou nákladního vozidla Man s návěsem, do které narazila. Při dopravní nehodě se řidička zranila", uvedla J. Kroutilová. Alkohol u řidičů provedenou dechovou zkouškou vyloučili. Škoda, která při nehodě vznikla, byla předběžně vyčíslena na osmdesát tisíc korun. Řidička je podezřelá ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   17. 7. 2024

• Z evropské přírody už nenávratně zmizely desítky druhů zvířat. Slováci se nyní snaží vystřílet další
• Letní kino v Jihlavě promítne film Barbie
• Z policejního deníku: zloděj odjel na elektrokoloběžce; opilý řidič ujel od nehody

Úterý   16. 7. 2024

• Na Vysočině se množí klíšťata, nemocných klíšťovou encefalitidou a Lymskou borreliózou přibývá
• Lávka u Staré plovárny v Jihlavě je opravená, dělníci k ní nosili nářadí i materiál v kýblech
• V Muzeu rekordů v Pelhřimově je k vidění brazilské vydání knihy a klasické vydání sešitové románu Dobrý voják Švejk
• Kandidátní listiny do krajských voleb podalo na Vysočině třináct politických stran, hnutí a koalic
• Zvířata z táborské zoo si užívají studené sprchy a ledové „dorty“
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl centrálu a bezpečnostní zámky; řidič, který boural, nadýchal 3,88 promile

Pondělí   15. 7. 2024

• Jeřáb Nick z táborské zoo je symbolem vznešenosti, dlouhověkosti a věrnosti
• Výstava Metamorfózy završila pobyt francouzských umělců v Telči
• Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně navyšují i plochy dalších plodin
• V parku Gustava Mahlera v Jihlavě začal platit zákaz venčení psů
• Z policejního deníku: vandal poničil garážová vrata; recidivistka ukradla prádlo; opilí řidiči bourali

Neděle   14. 7. 2024

• Policisté v Třebíči evakuovali lidi z domu, kde hořel jeden z bytů
• Práce na odstávce druhého výrobního bloku Dukovan běží i o prázdninách na plné obrátky
• Z policejního deníku: na auto spadl strom, čtyři lidé utrpěli zranění; krádež jízdního kola

Sobota   13. 7. 2024

• Hygienici zakázali koupání v rybníce Ředkovec
• V hmyzím hotelu na louce ve Velkém Meziříčí žije početná skupina včel samotářek

Pátek   12. 7. 2024

• Letní soutěž o zajímavé ceny v infocentrech ČEZ, pozvánka nejen do Dukovan a Dalešic
• Střelmistr z legií František Pól z Mostišť skončil jako školník
• Voňavá výstava Zahrada Vysočiny v Žirovnici představí lilie i jedlé květy, chybět nebude ani kulturní program
• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024

• Policisté hlídali hladinu Dalešické přehrady, řešili tři přestupky; v kontrolách budou pokračovat po celou sezonu
• Tragická nehoda u Mrákotína: po střetu s autem zemřel motorkář
• Panelová výstava pod širým nebem představuje jubilující umělce spjaté s Havlíčkovým Brodem a okolím
• Zoologická zahrada v Jihlavě vyhlásila fotosoutěž Prázdniny u vody, souběžně zve na letní večerní prohlídky i sportovní hry v areálu zahrady
• V srpnu začnou opravy obchvatu Jihlavy, hlavního tahu ve směrech Znojmo a Havlíčkův Brod
• V havlíčkobrodské nemocnici vyšetří játra neinvazní a nebolestivou metodou, elastografií

Pátek   5. 7. 2024

• Zemřel Josef Dovalil, člen hokejové Síně slávy, pocházel z Kamenice u Jihlavy
• Procházka zajímavou a tajemnou historií s archeologem po Telči
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: vyšívání a šicí potřeby
• Hygienici zakázali koupání ve vodní nádrži Sedlice, je tam spousta sinic a alergenů

Čtvrtek   4. 7. 2024

• Lidé na technoparty vezli hašiš, kokain, andělský prach i gumové bonbony HHC
• Tygr Rocky vzkazuje: Neválej se doma! Přijď se do táborské zoo podívat, jak se válím já
• Z policejního deníku: dealera pervitinu z Jihlavska dopadli policisté; žena nadýchala téměř čtyři promile; řidič spadl s autem do rybníka

Středa   3. 7. 2024

• 3. července 1603: Ďábel a vražda selky v Hruškových dvorech
• V Budišově se střetl nákladní automobil s osobním vlakem, jeden cestující utrpěl zranění
• Prohlídky gotického hradu Roštejna Se zlatou růží v erbu
• Expozice Komnata života a smrti přiblíží život středověké Třebíče
• Spanilá jízda historických kočárků kolem Kyšperského rybníka v Křižánkách
• Dětská hřiště v Pelhřimově správci pravidelně prohlížejí, aby byli malí návštěvníci v bezpečí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata levhartů sněžných
• Z policejního deníku: muž v podmínce se na ulici obnažoval; opilý muž odmítal taxikáři zaplatit, skončil na záchytce

Úterý   2. 7. 2024

• 2. červenec 1714 – záchrana před morem a vznik slavných poutí do Netína
• Cyrilometodějská pouť v raně gotickém kostele svatého Michaela archanděla ve Vítochově
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje notebooku i hodinek

Pondělí   1. 7. 2024

• Začátek léta je v táborské zoo ve znamení mláďat. Návštěvníky nově přivítá také malá lama
• Ve shořelém domě v Kameničce nalezli hasiči dvě mrtvé osoby
• Provoz na silnici I/38 pod dálnicí z Jihlavy do Havlíčkova Brodu budou od úterý 2. července řídit semafory
• V jihlavské nemocnici nebudou přes prázdniny v provozu například chirurgické ambulance i cvičení pro těhotné
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje peněz; zloděj si odnesl solární panely
• Při koupání věnujte pozornost sobě i svým blízkým
• Policisté o víkendu na Vysočině zkontrolovali téměř dva a půl tisíce vozidel, rozdali 425 pokut
• Pozor na podvodné stránky vypadající jako přihlášení k internetovému bankovnictví

Neděle   30. 6. 2024
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz