Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 14.6 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Třináctiletá samice levharta perského porodila první mládě, samička se má čile k světu
Třináctiletá samice ohroženého levharta perského v zoologické zahradě v Jihlavě v porodila své první mládě. Tento vzácný přírůstek je významným krokem v globálních snahách o zachování ohroženého druhu, jehož populace ve volné přírodě klesá kvůli ztrátě přirozeného prostředí, pytláctví a nedostatku kořisti. Uvedla to mluvčí jihlavské zoologické zahrady Simona Kubíčková
Zoo Jihlava s hrdostí oznamuje významný úspěch v chovatelském programu. Na začátku května se zde narodilo mládě levharta perského (Panthera pardus tulliana). „Původně byla mláďata dvě, ale jedno bylo slabší, nepřežilo první měsíc,“ řekl ředitel zoo Jan Vašák. „První dny jsme mláďata pouze slyšeli, samice je v boudě pečlivě hlídala. Až po několika dnech se chovatelům povedlo do boudy nahlédnout, když samice vyšla ven, proto jsme věděli, že mláďata byla dvě,“ doplnil. „Jedno mládě bylo od začátku drobnější a pravděpodobně nebylo ani dostatečně vyvinuté, proto nepřežilo. Umělý odchov na láhev se v moderních zoo již nedělá, tato zvířata se pak neumí zařadit mezi jedince svého druhu,“ vysvětlil Vašák a dodal, že přeživší mládě představuje významný příspěvek k záchraně tohoto kriticky ohroženého druhu. "Má za sebou první veterinární kontrolu, během které jsme zjistili, že se jedná o samici", doplnil Vašák.

Tento vzácný přírůstek je o to cennější, že se již téměř nepočítalo s možností, že by samice mohla úspěšně zabřeznout a porodit. Je jí totiž třináct let. První mláďata samice v tomto věku jsou skutečnou raritou.

Narození tohoto mláděte představuje významný krok nejen pro Zoo Jihlava, ale také pro globální snahy o zachování levharta perského. Tento druh je ve volné přírodě ohrožen kvůli ztrátě přirozeného prostředí, pytláctví a nedostatku kořisti.

Levhart perský obývá především horské oblasti Kavkazu, Íránu a Střední Asie. Je znám svou schopností přizpůsobit se různým typům prostředí, od lesů po skalnaté oblasti a polopouště. Je to samotářské zvíře, které preferuje skrytá místa a loví převážně v noci. Jeho kořistí jsou hlavně savci, jako jsou srnci, divoké kozy, divoká prasata, ale také ptáci a menší plazi.

Mládě postupně začíná být víc a víc aktivní, chovatelé předpokládají, že během léta již bude chodit do venkovního výběhu, kde ho budou moct návštěvníci vidět. Zatím objevuje prostory vnitřní ubikace mimo porodní boudu. Do této ubikace návštěvníci nevidí, je to z důvodu klidu pro samici a její mládě. Vidět však mohou samce, který do Jihlavy přijel v roce 2021 ze Zoo Plock a je mu šest let. Samice přijela o rok později ze Zoo Münster, a jak je vidět zvířata si padla do oka. "Levharty perské chováme od roku 1982, jedná se tedy o tradiční druh pro naší zoo", řekla mluvčí zoo Simona Kubíčková.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 30 tisíc; řidič pod vlivem drog a bez řidičáku z místa dopravní nehody utekl
Přes několik uzamčených dveří se v době od pondělí 10. června do odpoledních hodin čtvrtka v obci Dobrá Voda na Pelhřimovsku vloupal do domu neznámý zloděj. Přestože nic neukradl, napáchal škodu třicet tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci, po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Krádež jízdního kola
Policisté pátrají po zloději, který ve čtvrtek 13. června během dne ukradl v obci Ostrov nad Oslavou na Žďársku ze sklepa bytového domu černomodré jízdní kolo značky Decathlon se nacházelo ve sklepních prostorách bytového domu. "Odcizením kola vznikla majiteli škoda kolem devíti tisíc korun. Policisté po pachateli a odcizeném kole pátrají", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová.

Řidič pod vlivem drog a bez řidičáku z místa dopravní nehody utekl
Ve čtvrtek 13. června po osmé hodině ráno přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala mezi obcemi Havlíčkův Brod a Krátká Ves. "Třiapadesátiletý řidič jedoucí směrem na Havlíčkův Brod s osobním vozem Volkswagen Golf se plně nevěnoval řízení, přejel do protisměru a střetl se s nákladním autem Daf i přes to, že se řidič náklaďáku snažil střetu zabránit přejetím na krajnici. Po dopravní nehodě řidič z vozidla Volkswagen vystoupil, došel se zeptat řidiče nákladního vozidla, zda je v pořádku a následně z místa nehody utekl", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Ke zranění řidiče nákladního vozidla nedošlo a provedená dechová zkouška přítomnost alkoholu vyloučila.
Na místo nehody byl přivolán policejní psovod a technik služby kriminální policie a vyšetřování. Na základě zjištěných poznatků se měl řidič Volkswagenu nacházet v obci Krátká Ves, kde si zastavil náhodné kolem jedoucí vozidlo. Poté toto auto policisté vypátrali a zastavili v Havlíčkově Brodě, kdy provedenou kontrolou zjistili, že se ve vozidle nachází řidič z havarovaného vozu, který z místa dopravní nehody utekl. Dechová zkouška byla u třiapadesátiletého muže negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test u řidiče ukázal pozitivní hodnotu na amfetamin. Následně se odmítl podrobit lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu. Dále bylo zjištěno, že muž má platný zákaz řízení motorových vozidel, který by mu měl skončit v srpnu. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě za více než 200 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté prověřují. Třiapadesátiletý muž je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a z přestupků na úseku dopravy. (Foto)

Střet vozidla s motocyklem
Ve čtvrtek 13. června krátce před čtvrtou hodinou odpoledne došlo v ulici Pražská v Havlíčkově Brodě k dopravní nehodě. "Jednatřicetiletý řidič jedoucí s osobním vozem Škoda započal odbočovat vlevo ve chvíli, kdy v opačném směru jel řidič na motocyklu Aprillia, a došlo ke střetu. Motocyklista po střetu utrpěl zranění a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do havlíčkobrodské nemocnice k ošetření", informovala M. Lébrová. Policisté provedenými dechovými zkouškami přítomnost alkoholu u obou řidičů vyloučili a dopravní nehodu šetří.

Při střetu aut utrpělo zranění pět lidí
Ve čtvrtek 13. června po sedmé hodině večer vyjížděli policisté k dopravní nehodě, ke které došlo na silnici I/34 u obce Vystrkov na Pelhřimovsku. "Třicetiletý muž jedoucí s osobním vozidlem Hyundai vjel do křižovatky ve chvíli, kdy od Humpolce po hlavní silnici jelo osobní auto Ford, a došlo ke střetu. Při dopravní nehodě došlo ke zranění pěti osob, přičemž tři osoby byly převezeny zdravotnickou záchrannou službou do nemocnice", uvedla mluvčí policistů M. Lébrová. Policisté provedenými dechovými zkouškami u obou řidičů přítomnost alkoholu vyloučili. Při dopravní nehodě došlo k předběžné škodě na vozidlech za 250 tisíc korun. Dopravní nehodu šetří.

U řidiče vozidla, které se zřítilo z mostu, byl zjištěn alkohol
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky sedmatřicetiletému muži, který v sobotu 30. března v Jihlavě havaroval s vozidlem. "Před pátou hodinou odpoledne řidič auta Renault Megane po vyjetí z dálničního přivaděče výjezdem k ulici Průmyslová dostal při projetí zatáčky na mostě s vozem smyk, následně se vozidlo zřítilo z mostu a spadlo na cyklostezku. Při nehodě utrpěl řidič vážné zranění a byl zdravotnickou záchrannou službou transportován do nemocnice. Vzhledem k zdravotnímu stavu řidiče u něho nebylo možné provést dechovou zkoušku a byl proveden odběr krve. Následným rozborem byla u řidiče zjištěna hodnota 1,82 promile alkoholu v krvi", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Řidič havaroval
Ve čtvrtek 13. června došlo před půl sedmou ráno na silnici u Dobroutova na Jihlavsku k dopravní nehodě. "Osmadvacetiletý řidič auta VW Passat dostal s vozidlem smyk a vyjel mimo silnici, kde vozidlo narazilo do stromu. Při dopravní nehodě neutrpěl řidič zranění, které by si vyžádalo okamžité lékařské ošetření", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté provedenou dechovou zkouškou u řidiče požití alkoholu vyloučili. Na vozidle vznikla předběžně vyčíslená škoda za sto tisíc korun. Dopravní nehodu šetří.

Řidič elektroskútru byl pod vlivem alkoholu
Ve čtvrtek 13. června havaroval před sedmou hodinou večer u obce Račerovice na Třebíčsku řidič elektroskútru. "Vyjel na nezpevněnou část, nezvládl řízení a spadl. Při havárii se řidič zranil a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen na ošetření do třebíčské nemocnice. U osmačtyřicetiletého muže provedli policisté dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,22 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška", informovala Jana Kroutilová. Policisté dopravní nehodu šetří. Řidič je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání na úseku dopravy.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý jednatřicetiletý muž, který řídil vozidlo přes uložený zákaz. Ve čtvrtek 13. června jel s autem Citroen po deváté hodině večer po silnici v obci Mladoňovice na Třebíčsku. "Policisté zjistili, že má řidič na základě rozhodnutí městského úřadu od loňského jara vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, který by mu měl skončit až letos na podzim. Policisté odvezli řidiče na oddělení a muži sdělili ve zkráceném přípravném řízení podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
Ve čtvrtek 13. června zastavili policisté před druhou hodinou ráno v obci Vícenice na Třebíčsku auto VW Golf. "Při dechové zkoušce u jednapadesátiletého řidiče naměřili hodnotu 0,65 promile alkoholu, opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty ještě vyšší. Řidičský průkaz při kontrole nepředložil a dopustil se tak přestupku. Policisté řidiči zakázali další jízdu", uvedla J. Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Uplynulo čtyřicet let od úmrtí architekta Bedřicha Rozehnala, projektoval nemocnici v Novém Městě na Moravě. Do zdravotnických staveb vnesl světlo, vzduch
Od úmrtí architekta prof. Bedřicha Rozehnala uplynulo 11. června čtyřicet let. Jaké je ale jeho spojení s Novým Městem na Moravě? Bedřich Rozehnal se narodil 2. června 1902 v Třebětíně a v letech 1922–1931 studoval architekturu na České vysoké škole technické v Brně. Do dějin vstoupil především jako architekt zdravotnických staveb. Jedním z jeho projektů byla i nemocnice v Novém Městě na Moravě.
Před zřízením nemocnice v Novém Městě byli nemocní nejčastěji převáženi do nemocnic v Poličce a Německém (dnešním Havlíčkově) Brodě, ale někteří i do Brna. Sanitní automobil byl v té době provozován místním hasičským sborem, který měl pro poskytování první pomoci sestaven a vyškolen tzv. samaritní oddíl, vybavený základními zdravotnickými pomůckami.

Na prosincovém zasedání obecního zastupitelstva v roce 1935 bylo sděleno, že vedení města podalo žádost k zemskému úřadu v záležitosti zřízení okresní nemocnice v Novém Městě na Moravě. Kladné vyjádření k této žádosti ze strany zemské rady bylo oznámeno na zasedání zastupitelstva v únoru 1936. Bylo sděleno, že po prozkoumání míst vhodných pro její stavbu bylo Nové Město radou vyhodnoceno jako nejpříhodnější. Podmínkou pro uskutečnění projektu bylo současně dokončení pokládky vodovodu v Novém Městě. Zastupitelstvo se jednohlasně shodlo, že společně budou všichni usilovat o realizaci stavby nemocnice, od jejíhož uskutečnění si mimo jiné slibovali i hospodářské povznesení města.

Problém však, stejně jako u většiny významných komunálních projektů, představovaly finance. Okresní úřad sice se stavbou nemocnice v Novém Městě plně souhlasil, ale sám na její zřízení nebyl schopen poskytnout dostatečný kapitál. Úřad proto rozhodl, že pošle oběžník na všechny obce v okrese s prosbou, aby na stavbu libovolně přispěly. Po Novém Městě poté požadoval příspěvek ve výši 100 000 Kč. Nové Město pro tento účel využilo různých fondů, ve kterých mělo své finance uloženy. Tyto finanční rezervy byly současně podpořeny dobrovolnou sbírkou mezi obyvatelstvem. Na vybudování nemocnice byla také novoměstskému okresu povolena Zemským úřadem v Brně půjčka 2,5 milionu korun.

Je nutné zmínit, že nadšení ze stavby nemocnice v Novém Městě rozhodně nesdílela Bystřice nad Pernštejnem a Město Žďár, jelikož obě města taktéž o její zřízení usilovala a vedla za tímto účelem dlouhá jednání u příslušných úřadů a korporací. Jak již bylo zmíněno, stavba nemocnice pro dané město představovala významné zvýšení jeho důležitosti a prestiže jakožto zdravotního centra a znamenala také příslib hospodářských zisků do budoucna.

Definitivní rozhodnutí stavět nemocnici v Novém Městě na Moravě padlo 8. října 1936 a přípravné práce začaly již 14. října 1936. Stavba samotná byla zadána brněnské firmě stavitele Josefa Špačka za celkový obnos 2 319 043, 90 Kč.

Základní kámen ke stavbě nemocnice byl slavnostně položen 21. srpna 1938, a to za účinkování mužských pěveckých sborů místního hudebního spolku Smetana a bystřického Sokola. Předpokládalo se, že stavba bude dokončena během roku 1938, aby běžný provoz mohl začát hned od ledna 1940. Události, které přinesly roku 1938 a 1939, ale stavbu načas přerušily a k zahájení částečného provozu s příjmem pacientů nakonec došlo až 1. prosince 1940.

Jindřich Chatrný z Muzea města Brna komentoval architektův přínos následovně: „Bedřich Rozehnal je v Novém Městě na Moravě prezentován jako architekt, který změnil standard nemocničního prostředí. On vnesl do těchto staveb světlo, vzduch. Pacient se v takových prostorách cítil dobře. Byly to pavilony, které byly prosvětlené, měly promyšlenou koncepci provozu. Na svých projektech velmi často spolupracoval s týmem odborných lékařů.
Libor DENKZpět nahoru na obsah...

Volně pobíhající psi na okraji Jihlavy směrem na Pístov ohrožují hnízdící čejky chocholaté
Na jihozápadním okraji Jihlavy ve směru na Pístov v polích hnízdí čejky chocholaté. Obvykle tyto ptáky hnízdící na zemi ohrožují zemědělské práce, v tomto případě však volně pobíhající psi z okraje krajského města. Lokalita se vyznačuje dvěma velkými mokřinami v polích, které jsou pro čejky ideálním místem pro stavbu hnízd a vyvádění mláďat. Na rozdíl od jiných oblastí tady čejky neohrožují zemědělské práce, protože tyto činnosti v zamokřených místech zpravidla neprobíhají. Tento specifický biotop tedy poskytuje čejkám relativní bezpečí, což dokazuje i fakt, že jen v letošní roce ornitologové našli sedm hnízd a z většiny z nich se mláďata vylíhla, což je skvělá zpráva.
Ani v této lokalitě však nejsou mláďata ptáka, kterého od 70. let minulého století ubývá a aktuálně je v kategorii téměř ohrožený, v úplném bezpečí. „Chodí sem mnoho pejskařů, kteří své psy pouští do polí s mokřinami, kde se čejky s mláďaty pohybují. To může vést k vyrušení čejek z hnízd nebo ohrožení již vyvedených mláďat,“ upozorňuje Marek Kyselica, amatérský ornitolog z Jihlavy.

Jeden takový případ řešili nedávno v záchranné Stanici Pavlov u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. „Pes jedno z mláďat přinesl své majitelce, která ho vzala s sebou do Humpolce a volala k nám o radu. Díky znalosti terénu se podařilo vrátit mládě zpět rodičům,“ uvedl Zbyšek Karafiát, ředitel záchranné Stanice Pavlov.

Ochránci zvířat chápou, že lokalita je pro venčení psů vhodná, přesto na všechny pejskaře z jihozápadního okraje Jihlavy apelují, aby v období od února do června byli ohleduplní a své psy si hlídali. „Prosíme, používejte vodítka při venčení psů v blízkosti mokřin a dejte pozor, aby se vaši domácí mazlíčci nedostali do míst, kde mohou ohrozit hnízdící ptáky,“ přidává prosbu Marek Kyselica.

Význam lokality je nejen pro čejky, ale i pro další druhy ptáků, nepopiratelný. Přímo na mokřiny navazuje nesekaný travnatý porost, který každoročně slouží jako hnízdiště chřástala polního.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Speciální kontrola se zaměřila na měření emisí. Při zjištění závady u vozidla omezili technickou způsobilost na dobu třiceti dnů
Policisté z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie kraje Vysočina ve spolupráci s techniky Mobilní expertní jednotky Centra služeb pro silniční dopravu se v rámci dopravně bezpečnostní akce ve čtvrtek 13. června zaměřili v Jihlavě na kontroly vozidel a prováděli u nich měření emisí výfukových plynů. Cílem této akce je příznivě ovlivnit stav a množství tvorby škodlivých emisí produkovaných výfukovými plyny spalovacích motorů motorových vozidel, které nesplňují příslušné normy a zároveň musí být úplné, nepoškozené a funkční.
Provedli měření emisí u dvanácti vozidel, kdy u jedenácti vozidel zjistili závady v emisním systému vozidla. Na základě měření vystavili technici těmto vozidlům doklad o provedené technické silniční kontrole pro závady typu „B“ – vážné závady, kdy tímto zároveň vyslovili omezení používání vozidla. Provozovatelé vozidel mají 30 dnů na opravu a přistavení vozidel na technickou prohlídku, jinak dojde ke ztrátě technické způsobilosti vozidel. Policisté uložili na místě zjištěné přestupky – nevyhovující technický stav vozila - celkem dvanáct pokut v příkazním řízení, když v jednom případě uložili pokutu řidiči vozidla i provozovateli vozidla, který se dostavil na místo kontroly. V jednom případě policisté oznámili provozovatele ke správnímu orgánu.

Kontrola emisí u vozidla trvá zhruba dvacet minut. Policisté vybírali v běžném provozu vozidla náhodně a stahovali je k provedení kontroly na kontrolní stanoviště. Měření probíhá tak, že se do výfuku auta zavede sonda, počítač se pak napojí na řídící jednotku a poté se opakovaně sešlápne plynový pedál. Pokud jsou povolené limity překročeny, může to být nejenom technickým stavem auta, ale i špatným palivem nebo opotřebovanými filtry.

„V případě, že jsou překročeny stanovené limity, omezí policista technickou způsobilost vozidla na třicet dní. Může však nastat situace, že podstatná část výfukového systému na vozidle zcela chybí, a v ten okamžik tu technickou způsobilost vozidla úplně odejmeme, protože takové vozidlo je technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích,“ uvedl ppor. Mgr. Jiří Špaček, vedoucí oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. V obdobných akcích budou policisté v průběhu roku i nadále pokračovat.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Důvěřivá prodavačka z Jihlavska odběhla muži pro vodu, přišla o třicet tisíc. Policisté zloděje z Mostecka dopadli
Muž z Mostecka si zřejmě myslel, že když se dopustí krádeže daleko od svého bydliště, bude těžké ho vypátrat. Autem přijel na Jihlavsko, kde podvedl náhodnou ženu v prodejně, zneužil její vstřícné reakce a z obchodu si nepozorovaně odnesl téměř třicet tisíc korun. Jihlavští kriminalisté ale na objasnění krádeže a vypátrání čtyřiapadesátiletého muže nepotřebovali ani dva týdny. Muž je podezřelý ze dvou trestných činů, kromě krádeže má totiž uložený zákaz řízení. Z policejní cely putoval následně přímo do věznice.
Na poslední květnový den jen tak nezapomene zaměstnankyně prodejny v obci na Třešťsku, kdy do obchodu přišel po poledni muž, který požádal ženu o vodu do přinesené lahve. Zdůvodnil to závadou na vozidle, že se jedná o smyšlenou historkou, v tu dobu netušila. Žena se rozhodla, že mu pomůže a odešla pro vodu. Muž rychle využil její nepřítomnosti, otevřel pokladnu a vzal si v ní uložené bankovky. Peníze si schoval, počkal na návrat prodavačky, vzal si od ní lahev, odešel k zaparkovanému vozidlu a spěšně odjel.

Následně žena zjistila, že v pokladně chybí peníze. Policisté přijali trestní oznámení a případ začali prověřovat. Prováděli šetření, shromažďovali a vyhodnocovali veškeré informace. Jihlavským kriminalistům se precizním prověřováním postupně podařilo dostat na stopu podezřelého muže, která je přivedla až na Mostecko. Jednalo se o recidivistu, který mění častěji místo svého aktuálního pobytu. Tento týden byli úspěšní policisté na Havlíčkobrodsku, podezřelého muže nalezli ve večerních hodinách v Ledči na Sázavou. Zadrženého muže odvezli na jihlavské oddělení, kde byl umístěn do cely.

„Čtyřiapadesátiletému muži jsme sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže a přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí,“ řekl mjr. Mgr. Jakub Pivoňka, vedoucí oddělení obecné kriminality. Jak dále dodal, podezřelý muž byl v minulosti již mnohokrát soudně trestán za různorodou trestnou činnost, zejména majetkovou. Opakovaně si odpykal i nepodmíněné tresty odnětí svobody. Dále má na základě rozhodnutí magistrátu od letošního jara vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do konce příštího roku.

Peníze, které muž při krádeži získal, použil pro svoji potřebu.

Vzhledem k tomu, že měl aktuálně nastoupit výkon trestu odnětí svobody uložený soudem za jinou trestnou činnost, odvezli policisté podezřelého muže po provedení nezbytných úkonů do věznice.

Případ kriminalisté řeší ve zkráceném přípravném řízení. Muži hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   17. 7. 2024

• Z evropské přírody už nenávratně zmizely desítky druhů zvířat. Slováci se nyní snaží vystřílet další
• Letní kino v Jihlavě promítne film Barbie
• Z policejního deníku: zloděj odjel na elektrokoloběžce; opilý řidič ujel od nehody

Úterý   16. 7. 2024

• Na Vysočině se množí klíšťata, nemocných klíšťovou encefalitidou a Lymskou borreliózou přibývá
• Lávka u Staré plovárny v Jihlavě je opravená, dělníci k ní nosili nářadí i materiál v kýblech
• V Muzeu rekordů v Pelhřimově je k vidění brazilské vydání knihy a klasické vydání sešitové románu Dobrý voják Švejk
• Kandidátní listiny do krajských voleb podalo na Vysočině třináct politických stran, hnutí a koalic
• Zvířata z táborské zoo si užívají studené sprchy a ledové „dorty“
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl centrálu a bezpečnostní zámky; řidič, který boural, nadýchal 3,88 promile

Pondělí   15. 7. 2024

• Jeřáb Nick z táborské zoo je symbolem vznešenosti, dlouhověkosti a věrnosti
• Výstava Metamorfózy završila pobyt francouzských umělců v Telči
• Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně navyšují i plochy dalších plodin
• V parku Gustava Mahlera v Jihlavě začal platit zákaz venčení psů
• Z policejního deníku: vandal poničil garážová vrata; recidivistka ukradla prádlo; opilí řidiči bourali

Neděle   14. 7. 2024

• Policisté v Třebíči evakuovali lidi z domu, kde hořel jeden z bytů
• Práce na odstávce druhého výrobního bloku Dukovan běží i o prázdninách na plné obrátky
• Z policejního deníku: na auto spadl strom, čtyři lidé utrpěli zranění; krádež jízdního kola

Sobota   13. 7. 2024

• Hygienici zakázali koupání v rybníce Ředkovec
• V hmyzím hotelu na louce ve Velkém Meziříčí žije početná skupina včel samotářek

Pátek   12. 7. 2024

• Letní soutěž o zajímavé ceny v infocentrech ČEZ, pozvánka nejen do Dukovan a Dalešic
• Střelmistr z legií František Pól z Mostišť skončil jako školník
• Voňavá výstava Zahrada Vysočiny v Žirovnici představí lilie i jedlé květy, chybět nebude ani kulturní program
• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024

• Policisté hlídali hladinu Dalešické přehrady, řešili tři přestupky; v kontrolách budou pokračovat po celou sezonu
• Tragická nehoda u Mrákotína: po střetu s autem zemřel motorkář
• Panelová výstava pod širým nebem představuje jubilující umělce spjaté s Havlíčkovým Brodem a okolím
• Zoologická zahrada v Jihlavě vyhlásila fotosoutěž Prázdniny u vody, souběžně zve na letní večerní prohlídky i sportovní hry v areálu zahrady
• V srpnu začnou opravy obchvatu Jihlavy, hlavního tahu ve směrech Znojmo a Havlíčkův Brod
• V havlíčkobrodské nemocnici vyšetří játra neinvazní a nebolestivou metodou, elastografií

Pátek   5. 7. 2024

• Zemřel Josef Dovalil, člen hokejové Síně slávy, pocházel z Kamenice u Jihlavy
• Procházka zajímavou a tajemnou historií s archeologem po Telči
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: vyšívání a šicí potřeby
• Hygienici zakázali koupání ve vodní nádrži Sedlice, je tam spousta sinic a alergenů

Čtvrtek   4. 7. 2024

• Lidé na technoparty vezli hašiš, kokain, andělský prach i gumové bonbony HHC
• Tygr Rocky vzkazuje: Neválej se doma! Přijď se do táborské zoo podívat, jak se válím já
• Z policejního deníku: dealera pervitinu z Jihlavska dopadli policisté; žena nadýchala téměř čtyři promile; řidič spadl s autem do rybníka

Středa   3. 7. 2024

• 3. července 1603: Ďábel a vražda selky v Hruškových dvorech
• V Budišově se střetl nákladní automobil s osobním vlakem, jeden cestující utrpěl zranění
• Prohlídky gotického hradu Roštejna Se zlatou růží v erbu
• Expozice Komnata života a smrti přiblíží život středověké Třebíče
• Spanilá jízda historických kočárků kolem Kyšperského rybníka v Křižánkách
• Dětská hřiště v Pelhřimově správci pravidelně prohlížejí, aby byli malí návštěvníci v bezpečí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata levhartů sněžných
• Z policejního deníku: muž v podmínce se na ulici obnažoval; opilý muž odmítal taxikáři zaplatit, skončil na záchytce

Úterý   2. 7. 2024