Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 17.6 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova byl nalezen v dodávce mrtvý řidič, zřejmě zkolaboval
Oznámení o dodávce stojící na 104,7 kilometru dálnice D1 u Větrného Jeníkova ve směru na Prahu v pravé části dálnice u svodidel s řidičem zhrouceným na volantu, obdrželi policisté v pondělí 17. června krátce před půl sedmou večer. Uvedla to mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková.
"Na místo okamžitě vyjela nejbližší policejní hlídka z dálničního oddělení ve Velkém Beranově. Řidič ale nejevil známky života, a proto policisté okamžitě začali s poskytováním první pomoci a nasadili přístroj AED. Na místě musel přistát vrtulník letecké záchranné služby. V místě byl z tohoto důvodu zcela zastavený provoz", informovala D. Čírtková.
Doplnila však, že i přes další pokusy o resuscitaci se muže nepodařilo zachránit a zasahující lékař musel konstatovat úmrtí.

Na místo byl vyslán kompletní výjezd služby kriminální policie a vyšetřování z územního odboru Havlíčkův Brod. "Další okolnosti úmrtí budou předmětem policejního prověřování, ale s největší pravděpodobností se jedná o zdravotní kolaps řidiče", doplnila mluvčí.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Vražedné šílenství na Slovensku by měla řešit EU. Medvěd hnědý je celoevropsky chráněný a není možné ho bezdůvodně střílet
Neuvěřitelná prasárna. Nejslušnější slova, která mě napadla při čtení neuvěřitelné zprávy ze sousedního Slovenska, která jako by přišla odněkud z málo rozvinuté části světa. Slovenští barbaři chladnokrevně zastřelili medvědici i se třemi mláďaty, jejichž jediným proviněním bylo, že se vydávali hledat potravu do blízkosti lidských obydlí. Podle dostupných zpráv nikomu neublížili, způsobili pouze materiální škody. Přesto se někdo rozhodl život těchto v celé Evropě chráněných a ohrožených druhů násilně ukončit.
Nikdo normální matku, která se stará o mláďata, jen tak nezastřelí. Musel by se ocitnout v přímém ohrožení života, aby na takové zvíře vůbec vystřelil. A i poté by si to pravděpodobně ještě hodně dlouho vyčítal. Ale zabít matku a poté i její tři mláďata, to dokáže opravdu jen duševní mrzák s nulovými morálními hodnotami.

O to smutnější je, že tuto vraždu nejspíš posvětili slovenští úředníci z organizace Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky. Její odbor komunikace a propagace celou věc bagatelizoval tvrzením, že „společně s medvědicí byla eliminována i všechna tři mláďata“. I jim nejspíš přišlo nepatřičné psát v souvislosti s mláďaty o zastřelení. Eliminace přece vypadá lépe. I v nacistickém Německu se oficiálně nemluvilo o vyvražďování Židů, ale „jen“ o konečném řešení židovské otázky. Obávám se, že situace na Slovensku dospěla do podobného bodu – cílem není vyřešit poklidné soužití s medvědem, ale jeho vyvraždění. Ostatně jejich střílení umožňuje i nový zákon.

Přitom tito pseudoochránci přírody dokonce vytvořili jakýsi zásahový tým pro medvěda hnědého, jehož oficiálním cílem je minimalizovat konflikty člověka s medvědem hnědým. Na svém webu dokonce tvrdí, že hlavní úlohou zásahové týmu je „co nejdřív po nahlášení výskytu medvěda v intravilánech měst a obcí zabezpečit bezpečnost lidí takovým způsobem, který je co nejšetrnější i k samotnému medvědovi. Cílem členů zásahového týmu je, aby medvěd odešel a nikomu neublížil“. Zní to sice pěkně. Jen škoda, že se tím neřídí i ve skutečnosti.

Prostor pro jiné a ne tak kruté řešení jistě byl. Ostatně starostka dotčené obce Poniky potvrdila, že medvědice do obce chodila pravidelně a na místní farmě se měla zdržovat takřka nepřetržitě. Času na záchranu nevinných životů chráněných tvorů bylo až až. Veterinář mohl medvědy naspat a převézt například do záchranného centra. Divím se, že nějaké podobné už Slováci dávno nezřídili, kdy tvrdí, jak mají s medvědy takové problémy. Údajně problémové medvědy mohlo přemísťovat tam. Slovensko se ale raději vydalo barbarskou cestou plnou krve vedoucí k opětovnému vyhubení celého živočišného druhu. Bezcitní jedinci s kulovnicemi dostali pro své vražedné choutky zelenou.

Slováci si přitom za problémy s medvědy mohou sami. Jde totiž o plachá zvířata, která se člověku běžně vyhýbají. Bohužel mnohé slovenské obce nedodržují základní opatření, která zmiňuje i výše zmíněná organizace, jejíž název je v současném světle protimedvědí hysterie výsměchem pravých ochránců přírody. Medvěd by do obcí nechodil, kdyby ho tam nelákala snadno dostupná potrava v podobně nezabezpečeného komunálního odpadu plného zbytků jídel. Stejně, jako naučili medvědy chodit do obcí jako do samoobsluhy, lze je přesměrovat na jiná „krmoviště“ zřízených na odlehlejších a liduprázdných místech. Ale to by se pak někdo nemohl chlubit výjimečnou trofejí.

Medvěd hnědý je v rámci Evropské unie chráněným druhem a je součástí přílohy II Bernské úmluvy, tedy úmluvě o ochraně evropské fauny, flóry a přírodních stanovišť. Na jeho ochranu EU vynakládá nejvíce peněz ze všech ohrožených druhů zvířat. Doufám tedy, že tento barbarský a s ochranou přírody naprosto neslučitelný postup slovenských politiků a úřadů nezůstane bez povšimnutí. Jen intenzivní tlak opravdových ochránců přírody a úřadů EU dokáže tohle vražedné barbarství na Slovensku zastavit. Podle starostky obce nechvalně proslulé zastřelením medvědice i s mláďaty se v okolí obce pohybují další medvědi. Nesmyslná vražda medvědice s mláďaty tak evidentně nic nevyřešila. To jejich životy jsou ve smrtelném nebezpečí. Snad nedopadnou stejně jako už mnoho medvědů před nimi.
Evžen KORECZpět nahoru na obsah...

Cyklistické odpoledne v Jihlavě se zaměří na prevenci. Dopravní nehody cyklistů bez ochranné přilby končí většinou vážným zraněním
Policisté na Vysočině ve spolupráci s dalšími partnery připravili pro širokou veřejnost preventivní cyklistické odpoledne, které bude zaměřeno především na bezpečnost cyklistů a jejich viditelnost. Na místě budou také odborníci, kteří cyklistům zdarma prohlédnout kolo a předají rady, jak často jízdní kolo správně servisovat a nastavit, aby jízda byla především bezpečná. Cyklisté se také na místě seznámí se správnou povinnou výbavou kol a mohou se těšit na drobné dárky od partnerů akce. Akce s titulem Cyklistické odpoledne na Starce bude probíhat v sobotu 22. června od 14 do 17 hodin na cyklostezce v prostoru přilehlém k Pivnici na Starce v ulici Pod Školou v Jihlavě.
Policisté z Vysočiny se každoročně zaměřují zejména v letních měsících v rámci různých preventivních akcí na zvýšenou kontrolu dodržování zásad bezpečné jízdy cyklistů. V poslední době se mezi lidmi staly velmi oblíbenými dopravními prostředky elektro kola a elektro koloběžky. Proto je důležité upozornit, že pro ně platí stejná základní pravidla, která souvisejí především s bezpečností v silničním provozu. A tato pravidla by měli dodržovat i všichni uživatelé elektro koloběžek, což se bohužel někdy v praxi neděje. Proto každá preventivní akce má smysl.

Program Týmu silniční bezpečnosti bude zahrnovat ukázky reflexních materiálů, viditelnost chodce a cyklisty, školení povinné výbavy na kole, informace o správném výběru cyklistické přilby, její správné nasazení a užívání. Dále budou cyklistům distribuovány materiály související s projektem - reflexní prvky, cyklistické mapy nebo letáky pro cyklisty. Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina v praxi předvede, jak správně postupovat při poskytování první pomoci zejména při zranění cyklistů. Policisté z Krajského ředitelství policie kraje Vysočina poskytnou účastníkům akce důležité informace o tom, jak na elektrická kola a elektrické koloběžky pohlíží platné právní předpisy a jaké hrozí za jejich porušení sankce.

Cyklisté často zapomínají na svoji bezpečnost a vyjíždějí na kole bez řádného vybavení, zejména bez osvětlení jízdního kola. Proto si cyklisté na místě zopakují, co patří do povinné výbavy. Jízdní kolo musí být vybaveno vpředu odrazkou bílé barvy, vzadu odrazkou červené barvy a oranžovou odrazkou na obou stranách pedálu. Na tato pravidla je důležité pamatovat, jak při používaní jízdního kola, tak i elektro kola a elektro koloběžky. Za nesplnění zákonné povinnosti týkající se předepsané výbavy jízdního kola hrozí cyklistovi na místě silniční kontroly pokuta v příkazním řízení až do výše 1 500 korun. Ve výbavě jízdního kola nesmí chybět dvě funkční na sobě nezávislé brzdy. Před každou jízdou si cyklista musí náležitě zkontrolovat brzdový systém kola, neboť se jedná o nejdůležitější prvek, který umožní bezpečné zastavení jízdního kola, elektro kola, či elektro koloběžky.

Za snížené viditelnosti musí být navíc jízdní kolo vybaveno světlometem svítícím dopředu bílým světlem. Vzadu musí být jízdní kolo vybaveno svítilnou červené barvy. Zadní svítilna může být kombinována se zadní odrazkou červené barvy a může být nahrazena svítilnou s přerušovaným světlem červené barvy. Blatníky, zvonek, kryt řetězu, hustilka a nářadí nepatří do povinné výbavy jízdního kola podle právního předpisu, ale jsou doporučené pro jeho provoz. S výbavou jízdního kola také úzce souvisí správné vybavení cyklisty. Cyklista mladší 18 let musí za jízdy použít ochrannou přilbu schváleného typu. Tuto přilbu musí mít za jízdy řádně nasazenou a připevněnou na hlavě. Ochranná přilba musí mít odpovídající velikost. Vhodné je používání cyklistické přilby i pro cyklisty starší 18 let. Velká většina z nich ale nechce hazardovat se svým zdravím, a proto užívají ochrannou přilbu, i když pro ně není povinná.

Cyklisté jsou jedni z nejohroženějších účastníků silničního provozu. V případě dopravní nehody dochází v naprosté většině případů ke zranění cyklisty. Ten totiž, na rozdíl od řidiče osobního nebo nákladního vozidla, není chráněn karoserií vozidla ani žádným jiným bezpečnostním prvkem. Jediné, čím cyklista může přispět ke své bezpečnosti, je svou opatrností, důsledným dodržováním pravidel silničního provozu a svým oblečením.

V loňském roce jsme v Kraji Vysočina zadokumentovali celkem 164 dopravních nehod s účastí cyklistů a 122 dopravních nehod cyklisté sami zavinili. Při nehodách loni jeden cyklista zemřel, 17 se jich těžce zranilo a 141 utrpělo lehké zranění. Při šetření 27 dopravních nehod policisté zjistili, že cyklista byl v podnapilém stavu. Od začátku letošního roku do konce dubna evidovali policisté v Kraji Vysočina celkem 37 dopravních nehod, při kterých měli účast cyklisté. Při těchto dopravních nehodách dva cyklisté utrpěli těžká zranění a 33 cyklistů se zranilo lehce. U osmi cyklistů policisté zjistili přítomnost alkoholu.

Při šetření dopravních nehod nebo při běžné silniční kontrole se policisté poměrně často setkávají s cyklisty, kteří jsou pod vlivem alkoholu. Někteří cyklisté si zřejmě neuvědomují, že řidič nemotorového vozidla, nesmí řídit pod vlivem alkoholu. Cyklistovi může být za tento přestupek na úseku dopravy uložena ve správním řízení pokuta až do výše 25 000 korun. V případě, že se cyklista odmítne podrobit vyšetření na přítomnost alkoholu, může mu být za tento přestupek uložena ve správním řízení pokuta až do výše 75 000 korun.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Celníci na Vysočině zastavili polský náklaďák, který převážel na sedm tun nezdaněného tabáku
Celníci na Vysočině zastavili v sobotu 8. června na 111. kilometru ve směru na Prahu nákladní auto s přívěsem. V jeho nákladovém prostoru se nacházelo téměř sedm tun nezdaněného tabáku. Uvedl to mluvčí Celního úřadu pro Kraj Vysočina Richard Zeman.
"Polský řidič na prvotní dotaz hlídky odpověděl, že veze nějaký odpad z Itálie do Německa. Následně otevřený nákladový prostor vozidla byl zcela zaplněn 48 velkými papírovými krabicemi, v nichž se po zvážení nacházelo celkem 6685,9 kilogramu tabáku", informoval R. Zeman.

Doplnil, že řidič polské přepravní společnosti celníkům sdělil, že mu zboží bylo naloženo spediční firmou v Itálii a že žádný doklad prokazující zdanění tabákových výrobků u sebe nemá, pouze zmiňovaný mezinárodní přepravní doklad CMR. "Z důvodu neprokázání zdanění byl tabák zajištěn, škoda na spotřební dani byla prozatím vyčíslena na 22 milionů a 63 tisíc korun. Pro důvodné podezření ze spáchání trestného činu krácení daně si případ převzal útvar Pátrání Generálního ředitelství cel", doplnil mluvčí.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: v jihlavském bazénu se topily dvě malé děti, jedno odvezla záchranka do nemocnice
Dvě velmi malé děti, které se koupaly bez dozoru dospělého v neděli 16. června okolo půl čtvrté odpoledne v bazénu v Jihlavě, se začaly topit. Jedno z dětí bylo záchranáři transportovali do nemocnice, druhé si převzal zákonný zástupce. Policisté na místě provedli veškerá šetření a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti. V současnosti policisté případ prověřují, zjišťují průběh nešťastné události a veškeré okolnosti, které tonutí předcházely. Vzhledem k této nešťastné události policisté opět připomínají, že musí rodiče svým dětem věnovat patřičnou pozornost. Zvláště u vody je nutné mít malé děti nepřetržitě pod dozorem, i jen malá chvilka nepozornosti může mít vážné následky. Totéž platí i při koupání dětí v soukromých bazénech. Dospělí by také měli zabezpečit na svých pozemcích nádoby s vodou, do kterých by mohly děti spadnout. Dětem je také nutné neustále připomínat a vysvětlovat zásady bezpečného chování při návštěvě koupališť. Obzvláště nebezpečné je skákání do vody s neznámou hloubkou vody. Vážné zranění hrozí zejména při skoku do rybníka, který je mělký nebo je jeho dno kamenité. Před skokem do vody je v teplém počasí lepší se předem zchladit. Velmi důležité je nepřeceňovat své síly a u vody na sebe dávat vzájemně pozor. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Dopadení distributora drog
Kriminalisté dopadli muže, který distribuoval jednadvacetileté ženě pervitin. Policejní komisař zahájil trestní stíhání šestatřicetiletého muže ze Světelska na Havlíčkobrodsku. "Obviněn byl ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Drogy distribuoval na různých místech ve Světlé nad Sázavou. Drogy poskytl ve více než deseti případech, kdy množství drogy vystačilo téměř na sto dávek. Kriminalisté muže zadrželi a o uplynulém víkendu zahájili jeho trestní stíhání, případ vyšetřují. Muž je stíhán na svobodě. Za spáchanou drogovou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na pět let", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová.

Recidivista kradl v obchodě kraťasy, ochranka ho dopadla
Ze spáchání trestného činu je podezřelý osmatřicetiletý muž, který se pokusil v sobotu 15. června krátce před šestou hodinou večer ukrást oblečení v jihlavském obchodním centru. "Muž ukradl v jednom z obchodů kraťasy, které schoval do batohu a chtěl odejít bez zaplacení. Krádež ale nezůstala bez povšimnutí, muže zastavil pracovník prodejny a na místo byli přivoláni policisté. Podezřelého muže odvezli na oddělení k provedení nezbytných úkonů. Jedná se o muže, který byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již soudně trestán, naposledy letos na jaře. Dále policisté zjistili, že dalších krádeží se dopustil v jiných jihlavských obchodech také v květnu a na konci dubna. V jednom případě odcizil kosmetiku a v druhém boty, po krádežích utekl", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policejní inspektor sdělil osmatřicetiletému muži ve zkráceném přípravném řízení podezření ze spáchání přečinu krádeže.

Opilá žena skončila na záchytce
V neděli 16. června po deváté hodině večer přijali policisté oznámení o opilé ženě, která v zábavním podniku na Bechyňově náměstí v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku odcizila ze stolu položenou bankovku, kterou zde na krátkou chvíli ponechal poškozený muž. "Policisté na místě zjistili, že zjevně opilá padesátiletá žena, která se odmítla podrobit dechové zkoušce, nechtěla odcizenou bankovku vrátit zpět majiteli. S přivolanými policisty nekomunikovala, nespolupracovala a odmítala uposlechnout zákonné výzvy. Policisté ženu zajistili a převezli ji na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla M. Lébrová. Žena je podezřelá z přestupku proti veřejnému pořádku a proti majetku.

Řidič narazil autem do sloupu
V sobotu 15. června jel po třetí hodině ráno v ulici Žižkova v Jihlavě řidič BMW ve směru od ulice Rantířovská. "Vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy při průjezdu zatáčkou uvedl vozidlo do smyku, vyjel mimo silnici na vyvýšený chodník a narazil do sloupu veřejného osvětlení. Po nárazu řidič na místě zastavil, dopravní nehodu neoznámil a z místa odjel. Přivolaní policisté začali ihned po vozidle pátrat. Řidič s poškozeným vozidlem daleko nedojel, policisté ho nalezli v lokalitě ulice Bratří Čapků. U muže provedli dechovou zkoušku, která byla negativní", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Na vozidle vznikla škoda přibližně za šedesát tisíc korun, škodu kolem dvaceti tisíc korun způsobil řidič poškozením sloupu. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy. (Foto - horní obrázek)

Opilý řidič havaroval, nadýchal dvě a půl promile
V pátek 14. června po deváté hodině večer se stala u Opatova na Jihlavsku dopravní nehoda. "Řidič auta Škoda Superb jel ve směru na Jihlavu, po projetí mírné zatáčky vyjel mimo silnici a narazil do dopravního značení a následně v příkopu havaroval. Při nehodě se řidič zranil a záchranáři jej převezli do jihlavské nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté u třiatřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 2,52 promile alkoholu. Také opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty přes dvě promile alkoholu v dechu. Škoda, která při nehodě vznikla, byla předběžně vyčíslena na více než 700 tisíc korun. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. (Foto - prostřední a dolní obrázek)

Motorkář utrpěl po střetu s autem zranění
V neděli 16. června došlo před třetí hodinou odpoledne u Petrovic na Třebíčsku k dopravní nehodě. "Řidič motocyklu Yamaha jel ve směru od Okříšek a začal předjíždět před ním jedoucí auto. V té době byl ale sám předjížděn vozidlem Kia Sorento a došlo ke střetu. Při dopravní nehodě utrpěl motocyklista zranění a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do třebíčské nemocnice", uvedla J. Kroutilová. Provedenou dechovou zkouškou policisté u řidičů požití alkoholu vyloučili. Na vozidle a motocyklu vznikla škoda přibližně za čtyřicet tisíc korun. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Dopravní nehodu šetří.

Opilý řidič havaroval
V sobotu 15. června krátce po jedenácté hodině večer přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala na křižovatce ulic Novoměstská a Jamská ve Žďáře nad Sázavou. "Dvaačtyřicetiletý řidič jedoucí s osobním vozem Opel Meriva při odbočování nezvládl řízení a vyjel mimo silnici na travnatou plochu přes vyvýšení betonový obrubník. Ke zranění osob nedošlo", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Provedená dechová zkouška u muže vykázala pozitivní hodnotu, která činila 2,09 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdily i opakované dechové zkoušky, které vykázaly obdobné hodnoty. Při dopravní nehodě došlo k předběžné škodě za více než dvacet tisíc korun.
Cyklista pod vlivem alkoholu havaroval

Opilý cyklista na elektrokoloběžce boural
V pátek 14. června před půlnocí došlo u obce Bory na Žďársku k havárii cyklisty. "Šedesátiletý cyklista jedoucí na elektrokoloběžce nezvládl řízení a upadl na komunikaci. Při nehodě došlo ke zranění cyklisty, který byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do novoměstské nemocnice. Policisté u cyklisty provedli dechovou zkoušku, která vykázala hodnotu 1,63 promile alkoholu", uvedla M. Lébrová. Přítomnost alkoholu potvrdily i opakované dechové zkoušky. Cyklista je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Střet vozidla s chodkyní
V sobotu 15. června kolem desáté hodiny dopoledne vyjížděli policisté k dopravní nehodě na parkoviště u obchodního domu na ulici U Prefy v Chotěboři na Havlíčkobrodsku. "Jednapadesátiletý řidič couvající s osobním vozem Škoda z parkovacího stání přehlédl za ním jdoucí sedmaosmdesátiletou ženu, kterou srazil. Chodkyně po střetu upadla na komunikaci a utrpěla zranění, které si vyžádalo přivolání zdravotnické záchranné služby", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu u řidiče vyloučili. Dopravní nehoda byla s řidičem vyřešena uložením pokuty v příkazním řízení.

Žena řídila přes uložený zákaz
V neděli 16. června před desátou hodinou večer zastavili policisté v ulici Novosady ve Velkém Meziříčí auto Škoda Octavia. "Zjistili, že třicetiletá řidička má městským úřadem a okresním soudem uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, v celkové délce trvání od května loňského roku do února roku 2026. V další jízdě řidička pokračovat nesměla", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Dechová zkouška u ní byla negativní. Žena je podezřelá ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.

Řidič pod vlivem alkoholu
V neděli 16. června krátce před druhou hodinou odpoledne zastavili policisté osmačtyřicetiletého řidiče vozu Ford Transit s přívěsem, který jel na ulici Jana Autengrubera v Pacově na Pelhřimovsku. "Dechová zkouška prokázala hodnotu 1,45 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdily i opakované dechové zkoušky, které vykázaly hodnoty ještě vyšší. Následně se řidič podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Dále policisté zjistili, že řidič nemá na jízdní soupravu příslušné řidičské oprávnění. Muž je podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a z přestupku na úseku dopravy", uvedla Michaela Lébrová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Na silnici I/19 na obchvatu obce Kámen na Pelhřimovsku zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta
U obce Kámen na Pelhřimovsku zemřel v pondělí 17. června krátce před šestnáctou hodinou odpoledne řidič osobního auta Škoda Octavia. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
"Oznámení na linku 158 jsme přijali dnes v 15.55 hodin. Nehoda se stala na silnici I/19 na obchvatu obce Kámen na Pelhřimovsku. Řidič osobního auta projížděl po silnici I/19 ve směru od Tábora směrem na Pelhřimov. Zatím z dosud nezjištěných příčin vyjel s vozidlem do protisměru, kde se čelně střetl s nákladním vozidlem. Při střetu utrpěl těžká zranění, která byla neslučitelná ze životem a na místě dopravní nehody zemřel", informovala Dana Čírtková.

Policisté provedli u řidiče nákladního auta dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Řidiče nákladního vozidla převezli s lehkým poraněním do nemocnice v Pelhřimově k ošetření.

Další okolnosti tragické dopravní nehody jsou předmětem policejního šetření.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   17. 7. 2024

• Z evropské přírody už nenávratně zmizely desítky druhů zvířat. Slováci se nyní snaží vystřílet další
• Letní kino v Jihlavě promítne film Barbie
• Z policejního deníku: zloděj odjel na elektrokoloběžce; opilý řidič ujel od nehody

Úterý   16. 7. 2024

• Na Vysočině se množí klíšťata, nemocných klíšťovou encefalitidou a Lymskou borreliózou přibývá
• Lávka u Staré plovárny v Jihlavě je opravená, dělníci k ní nosili nářadí i materiál v kýblech
• V Muzeu rekordů v Pelhřimově je k vidění brazilské vydání knihy a klasické vydání sešitové románu Dobrý voják Švejk
• Kandidátní listiny do krajských voleb podalo na Vysočině třináct politických stran, hnutí a koalic
• Zvířata z táborské zoo si užívají studené sprchy a ledové „dorty“
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl centrálu a bezpečnostní zámky; řidič, který boural, nadýchal 3,88 promile

Pondělí   15. 7. 2024

• Jeřáb Nick z táborské zoo je symbolem vznešenosti, dlouhověkosti a věrnosti
• Výstava Metamorfózy završila pobyt francouzských umělců v Telči
• Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně navyšují i plochy dalších plodin
• V parku Gustava Mahlera v Jihlavě začal platit zákaz venčení psů
• Z policejního deníku: vandal poničil garážová vrata; recidivistka ukradla prádlo; opilí řidiči bourali

Neděle   14. 7. 2024

• Policisté v Třebíči evakuovali lidi z domu, kde hořel jeden z bytů
• Práce na odstávce druhého výrobního bloku Dukovan běží i o prázdninách na plné obrátky
• Z policejního deníku: na auto spadl strom, čtyři lidé utrpěli zranění; krádež jízdního kola

Sobota   13. 7. 2024

• Hygienici zakázali koupání v rybníce Ředkovec
• V hmyzím hotelu na louce ve Velkém Meziříčí žije početná skupina včel samotářek

Pátek   12. 7. 2024

• Letní soutěž o zajímavé ceny v infocentrech ČEZ, pozvánka nejen do Dukovan a Dalešic
• Střelmistr z legií František Pól z Mostišť skončil jako školník
• Voňavá výstava Zahrada Vysočiny v Žirovnici představí lilie i jedlé květy, chybět nebude ani kulturní program
• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024

• Policisté hlídali hladinu Dalešické přehrady, řešili tři přestupky; v kontrolách budou pokračovat po celou sezonu
• Tragická nehoda u Mrákotína: po střetu s autem zemřel motorkář
• Panelová výstava pod širým nebem představuje jubilující umělce spjaté s Havlíčkovým Brodem a okolím
• Zoologická zahrada v Jihlavě vyhlásila fotosoutěž Prázdniny u vody, souběžně zve na letní večerní prohlídky i sportovní hry v areálu zahrady
• V srpnu začnou opravy obchvatu Jihlavy, hlavního tahu ve směrech Znojmo a Havlíčkův Brod
• V havlíčkobrodské nemocnici vyšetří játra neinvazní a nebolestivou metodou, elastografií

Pátek   5. 7. 2024

• Zemřel Josef Dovalil, člen hokejové Síně slávy, pocházel z Kamenice u Jihlavy
• Procházka zajímavou a tajemnou historií s archeologem po Telči
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: vyšívání a šicí potřeby
• Hygienici zakázali koupání ve vodní nádrži Sedlice, je tam spousta sinic a alergenů

Čtvrtek   4. 7. 2024

• Lidé na technoparty vezli hašiš, kokain, andělský prach i gumové bonbony HHC
• Tygr Rocky vzkazuje: Neválej se doma! Přijď se do táborské zoo podívat, jak se válím já
• Z policejního deníku: dealera pervitinu z Jihlavska dopadli policisté; žena nadýchala téměř čtyři promile; řidič spadl s autem do rybníka

Středa   3. 7. 2024

• 3. července 1603: Ďábel a vražda selky v Hruškových dvorech
• V Budišově se střetl nákladní automobil s osobním vlakem, jeden cestující utrpěl zranění
• Prohlídky gotického hradu Roštejna Se zlatou růží v erbu
• Expozice Komnata života a smrti přiblíží život středověké Třebíče
• Spanilá jízda historických kočárků kolem Kyšperského rybníka v Křižánkách
• Dětská hřiště v Pelhřimově správci pravidelně prohlížejí, aby byli malí návštěvníci v bezpečí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata levhartů sněžných
• Z policejního deníku: muž v podmínce se na ulici obnažoval; opilý muž odmítal taxikáři zaplatit, skončil na záchytce

Úterý   2. 7. 2024