Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 19.6 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Zraněný muž, který ležel na hradebním parkánu v Jihlavě, nadýchal přes čtyři promile
Podřený v obličeji a na pravé ruce, na hlavě podlitinu a na čele krvácející ránu - tak vypadal opilý muž, který v neděli 16. června v podvečer ležel na hradebním parkánu v Jihlavě.
Jihlavské strážníky zavolal na pomoc v neděli v podvečer muž, který si na hradbách všiml silně podnapilé a zraněné osoby. Hlídka na místě našla muže s boulí na hlavě, otevřenou ránou na čele, odřeninami na pravé ruce a v obličeji.

Policisté přivolali záchrannou službu a pomohli opilci, který nebyl schopný chůze, k sanitce. Provedenou orientační dechovou zkouškou u zraněného zjistili téměř 4,1 promile alkoholu. Po nezbytném ošetření lékařem, byl opilý muž převezen k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Do Příseky na Jihlavsku se sjedou multikáry, pokusí se překonat loňský rekord
Majitelé vozů Multicar různých typů a stáří vozů se sjedou k areálu zámku v Přísece na Jihlavsku, v jehož prostorách je muzeum autíček, v sobotu 22. června a pokusí se tak překonat loňský rekord a zapsání srazu do České knihy rekordů. Majitelé vozidel jsou zváni v čase od 1130 hodin do odpoledne.
Účastníci akce se mohou těšit na dramatika, herce a moderátora Jiřího Havelku, režiséra filmu Zahradníkův rok s multikárou v hlavní roli.

"Na sraz multikár se v loňském roce do Příseky sjelo jednačtyřicet vozidel značky Multicar, známých pod lidovým označením multikára. Mezi nimi nechyběl se svou filmovou multikárou z filmu Zahradník herec Oldřich Kaiser", informoval prezident agentury Dobrý den Miroslav Marek.

Vystavené stroje představovaly průřez vývojem vozidel této značky. Počin byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů Pelhřimov, zaregistrován 17. června 2023.

Pozvánka na akci:
https://www.youtube.com/watc…

Na zámku v Přísece je čtyřech podlažích je vystaveno na deset tisíc autíček a jiných hraček. Expozice je plná zajímavostí, raritních modelů a překvapení. K vidění jsou modely aut převážně od tuzemských výrobců, a to od roku 1910 do roku 1991, např. Tatra 138 - skříňové auto (ČSAD), Škoda 120 L od KDN, mechanická tramvaj, miniaturní tank, Praga S5T, L-29 Delfín, sportovní auto, Tatra 815 Rallye - Kapské Město ad.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Havlíčkobrodští zastupitelé udělí čestné občanství města hokejové legendě Jiřímu Holíkovi, navečer čeká fanoušky program na náměstí
Čestné občanství města Havlíčkův Brod Jiřímu Holíkovi za příkladnou reprezentaci města a za dlouhodobý přínos v oblasti sportu. budou ve čtvrtek 20. června ve Staré radnici schvalovat na mimořádném zasedání s jediným bodem havlíčkobrodští zastupitelé. Zastupitelstva se zúčastní také další dvě hokejové osobnosti Jaroslav Benák a Ondřej Beránek.
Po ukončení zastupitelstva od 18 hodin začne i oficiální akce s názvem Mistři na náměstí. Hokejista Ondřej Beránek představí fanouškům pohár a medaili z letošního MS světa. V rámci programu se mohou návštěvníci těšit na autogramiádu a focení hokejisty, velkoplošnou LED obrazovku, hokejovou fanzónu, stánky s občerstvením, sportovní a hudební vystoupení. Programem provede moderátor Bedřich Musil z Hitrádia Vysočina.

„Akce Mistři na náměstí je výjimečnou příležitostí, jak oslavit nejen legendy českého hokeje, ale i budoucnost tohoto krásného sportu. Jsem hrdý na to, že můžeme přivítat naše sportovní hrdiny v Havlíčkově Brodě a ukázat, jak velký význam má hokej pro naše město. Setkání s takovými osobnostmi je inspirací pro mladé sportovce, kteří mají před sebou kariéru plnou nadějí a snů. Věřím, že dnešní den bude nezapomenutelným zážitkem pro všechny místní fanoušky,“ říká Zbyněk Stejskal, starosta města Havlíčkův Brod.

"Před touto sezónou jsme si jako nové vedení BK Havlíčkův Brod zvolili slogan, který nám pomůže zvednout havlíčkobrodský hokej, s názvem back on the map, což v překladu znamená zpět na mapu, myšleno na tu hokejovou mapu. Myslím si, že nám velmi pomohlo jak samotné letošní mistrovství světa v Praze, tak i hráči A-týmu. Robert Záruba v přímém přenosu zmínil při gólu Ondry Beránka, že je to havlíčkobrodský rodák a že každá generace by měla mít určitě hráče z Havlíčkova Brodu. Také další čtyři mistři světa z Prahy letošního roku prošli Havlíčkovým Brodem, takže větší reklamu jsme si nemohli přát,“ říká za BK Havlíčkův Brod Miroslav Třetina a dodává: „Je pro nás obrovskou ctí, že můžeme být u toho, když Ondra Beránek přiveze mistrovský pohár do Brodu na náměstí. Všichni fanoušci, a my věříme, že se jich sejde hodně, se s ním budou moct vyfotit a znovu prožít tu radost, kterou jsme prožívali nedávno na náměstí, když jsme sledovali finálový zápas. Můžeme se samozřejmě opřít o další legendy a havlíčkobrodské rodáky, kteří zvedli nad hlavu mistrovský pohár. Byli to Jarda Holík, Jirka Holík, Milan Chalupa, Jarda Benák a v minulosti také Radek Martínek a Pepa Vašíček, takže výčet havlíčkobrodských legend, které se staly mistry světa, je velký a pořád to dělá skvělé jméno Havlíčkovu Brodu. Moc se těšíme na přivítání Ondry Beránka, přijďte si to všichni s námi užít."

Československý hokejový útočník a trenér, Jiří Holík, mladší bratr hokejisty Jaroslava Holíka, se narodil 9. července 1944 v Havlíčkově (tehdy ještě Německém) Brodě. Je československým rekordmanem v počtu odehraných zápasů za hokejovou reprezentaci – připsal si 319 startů, ve kterých vstřelil 132 gólů.
První hokejový úspěch slavil již v roce 1961, kdy jako dorostenec vyhrál s hokejovým klubem Jiskra Havlíčkův Brod přebor republiky. Jako dospělý působil krátce v pražské Spartě a poté dlouhá léta v klubu Dukla Jihlava, kde hrál po boku svého bratra.
Získal čtyři medaile ze zimních olympijských her a jedenáct medailí z mistrovství světa, z toho třikrát zlatou (1972, 1976 a 1977). Účastnil se i mistrovství světa v ledním hokeji 1969, které následovalo po sovětské okupaci Československa a na němž československý tým dvakrát porazil sovětské hokejisty, za což se ve vlasti dočkal velkého uznání a slávy. Po ukončení angažmá v československé reprezentaci hrál Jiří Holík hokej v Německu a Rakousku. Poté učil na ZŠ Seifertova v Jihlavě a trénoval děti hokej. Nyní je v důchodu, věnuje se především rodině a hraje rekreačně golf.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Vodní ráj v Jihlavě zahájí letní sezonu v sobotu 22. června, důvodem zpoždění je výstavba krytého plaveckého bazénu. Lidé se opět mohou těšit na Beachvolejbalové a sportovní léto
Sportovně relaxační areál Vodní ráj v Jihlavě zahájí letní sezonu v sobotu 22. června v 10 hodin. Přípravu na letní sezónu Službám města Jihlavy s.r.o, které aquapark provozují, letos komplikovala výstavba krytého plaveckého bazénu s třemi dráhami o délce 25 metrů, protože jediný vjezd do venkovního areálu je přes staveniště. Z tohoto důvodu a hlavně kvůli bezpečnosti návštěvníků bylo jeho otevření posunuto až na závěr června. Uvedl to mluvčí SMJ Martin Málek.
Z důvodu pokračující výstavby plaveckého bazénu bude ve venkovní části částečně omezen vstup na malou část travnaté plochy. Všechny bazény a atrakce zůstávají bez omezení. Pro letošní letní sezónu zůstává cena vstupného stejná.

Během přípravy byly opraveny keramické bazénové vany, vyměněny popraskané spodní přelivové žlábky v rekreačním bazénu. Drobné opravy bylo nutné provést i na objektu letních šaten. Nakonec se udělala údržba i na technologických zařízeních ve strojovně úpravy bazénové vody. "Největší opravou byla výměna chlorovacího zařízení za 300 tisíc korun. Celkové náklady na přípravu venkovní části aquaparku vyšly zhruba na 1, 2 milionu korun", doplnil mluvčí.

Jihlavská radnice finančně přispěje Vodnímu ráji na saunový svět a bazén pro kojence

Jihlavští zastupitelé schválili navýšení základního kapitálu Službám města Jihlavy. Od roku 2027 jim ho bude město po dobu deseti let postupně navyšovat o šest milionů korun. Dohromady tak do roku 2036 získají navíc 60 milionů korun.
Důvodem navýšení základního kapitálu je plánovaná nástavba saunového světa a vybudování bazénu pro plavání kojenců a batolat. „Jde o nejzásadnější, největší a také finančně nejnáročnější modernizaci areálu Vodního ráje za dobu jeho existence, díky které dojde k rozšíření jeho služeb a oslovení dalších cílových skupin zákazníků,“ uvedl náměstek primátora Radek Popelka.
Práce na nástavbě saunového světa a na budování bazénu pro kojence a batolata by měly začít v lednu příštího roku a vyžádají si odstávku Vodního ráje do konce srpna 2025. „Od září 2025 je potřeba, aby byla krytá část opět v provozu, zejména pro potřeby plavecké výuky základních škol a plaveckých klubů. V příštím roce je totiž naplánována roční odstávka bazénu E. Rošického, kdy se bude rekonstruovat celá bazénová hala včetně bazénových van a souvisejících technologií. Plavecká výuka se proto přesune právě do Vodního ráje,“ vysvětlil Radek Popelka.
Kompletní dokončení stavby saunového světa a bazénu pro nejmenší je plánováno na září 2026.

Nachystané je opět Beachvolejbalové a sportovní léto na Vodním ráji:

Water Paradise cup – muži a ženy neregistrovaní WPC - 29. - 30. června
TURNAJ AMATÉRSKÝCH TROJIC - 17. srpna
Open mix sunday cup - 18. srpna Město Jihlava - sportovní neděle - 1. září

Turnaje mohou zájemci sledovat i samostatně jako diváci a sportovní fandové bez nutnosti návštěvy aquaparku.

Aquapark Vodní ráj Jihlava je díky rozloze venkovní plochy ke koupání největší na Vysočině. Každý rok do venkovního areálu zavítá průměrně 50 000 návštěvníků. Najdete zde čtyři bazény s ohřívanou vodou – velký rekreační bazén s vodními atrakcemi ke koupání, 25metrový plavecký bazén s pěti drahami určený pro rekreační plavání, zábavný dětský bazén s vodním hradem a brouzdaliště, sloužící ke koupání nejmenších dětí. Součástí venkovního areálu aquaparku je travnatá plocha ke slunění a odpočinku.

Foto:
horní obrázek - Vodní ráj, venkovní část
dolní obrázek - vizualizace saunového světa na Vodním ráji
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Táborská zoo oslaví deváté narozeniny ve velkém stylu, návštěvníky čeká v sobotu nabitý program
Skákací hrad, malování na obličej, hudební vystoupení, zvířecí olympiáda, speciální komentovaná krmení a slavnostní pojmenování dvou zubřích mláďat. Návštěvníky táborské zoologické zahrady čeká tuto sobotu 22. června opravdu nabitý program. Kromě neobvyklých zážitků si šťastlivci odnesou i zajímavé ceny. Zoo totiž slaví 9. narozeniny a tentokrát to bude opravdu velké.
„Den, kdy jsem přijel poprvé do táborské zoo, si pamatuji, jako by to bylo včera. Přitom je to už více než devět let. Od té doby urazila naše zoologická zahrada obrovský kus cesty. Ze zkrachovalého projektu původního majitele se stala renomovaná a respektovaná zoologická zahrada, která na záchraně ohrožených druhů zvířat spolupracuje se špičkovými zahradami z celé Evropy. Díky tomu se nám podařilo získat i nejvíce ohrožené druhy, jako je například fosa madagaskarská, která je ve volné přírodě takřka vyhubená. Zvířatům jsme zajistili co nejlepší životní podmínky včetně vyvážené stravy a špičkové veterinární péče. Naše poslání chránit ohrožené druhy zvířat jsme potvrdili i minulý týden, kdy jsme otevřeli unikátní Záchranné centrum CITES pro chladnomilné šelmy, kam bude stát umísťovat zabavená zvířata z celé republiky. Podobné centrum u nás až dosud chybělo. Kdo si pamatuje naše začátky před devíti lety, mi musí dát za pravdu. ZOO Tábor se výrazně změnila, přibylo chovaných zvířat i nové komfortní výběhy se zázemím budované podle nejaktuálnějších chovatelských trendů. Nic z toho by se nepodařilo nebýt motivovaných zaměstnanců a hlavně našich návštěvníků a příznivců. Abychom jim za dlouholetou podporu alespoň trochu poděkovali, připravili jsme pro ně jako každý rok velkou narozeninovou oslavu plnou zajímavého programu,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Návštěvníci, kteří v sobotu navštíví táborskou zoologickou zahradu, se mohou těšit na opravdu nabitý program. Chybět nebude skákací hrad, malování na obličej, fotokoutek, speciální QR hra, hudební vystoupení či zvířecí olympiáda. „Pro návštěvníky jsme připravili drobné vědomostní soutěže a Velkou zahradní hru o zajímavé ceny. Samozřejmostí jsou i oblíbená komentovaná krmení a VIP zvířecí hosté. Během oslavy také vyhlásíme jména našich dvou zubřích samiček. Autoři vybraných jmen na místě dostanou knihu Jak chráníme ohrožené druhy a zubry sami nakrmí. Z přítomných navíc vylosujeme dalších deset šťastlivců, kteří se k mimořádnému krmení zubrů také připojí,“ doplňuje ředitel zoo Korec.

Návrhy jména pro zubří samice lze posílat až do čtvrtku 20. června. Jméno musí začínat na slabiku „TA“, kterou má táborská zoo přidělenou v plemenné knize, a nesmí se jmenovat stejně, jako některá z dříve narozených samic, tedy Tara, Taura, Tatranka, Táborka, Tamara nebo Táňa. Bližší informace zájemci naleznou na facebookové stránce zoo:
https://www.facebook.com/zoo…

Zoo v Táboře je do 31. srpna otevřená každý den od 9 do 19 hodin.
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Výstava Otisky Staré Říše, Zdeněk Řezníček a jeho přátelství s Josefem Florianem a Bohuslavem Reynkem v zámeckých konírnách v Třebíči
Výstava s titulem Otisky Staré Říše, Zdeněk Řezníček a jeho přátelství s Josefem Florianem a Bohuslavem Reynkem bude zahájena slavnostní vernisáží ve čtvrtek 20. června v 17 hodin v prostorách konírny na zámku v Třebíči.. Zahájení výstavy doplní vystoupení komorního pěveckého sboru CORUSCANTE.
Třebíčský rodák Zdeněk Řezníček (1904–1975) byl básník, překladatel, vydavatel bibliofilské
edice Magnificat a publicista. Pracoval jako úředník a správce nejprve ve znojemské, později
v kroměřížské nemocnici.

V první polovině dvacátých let minulého století se dal strhnout bouřlivým dělnickým hnutím
a začal publikovat v levicově zaměřených novinách a časopisech. Zásadním pro jeho další
směřování bylo seznámení s Josefem Florianem, staroříšským výrazně katolicky
orientovaným vydavatelem, který mu nabídl spolupráci. Pro jeho vydavatelství, zejména pro
edici Archy, publikoval překlady i vlastní básně, současně byl celý život jeho velkým
obdivovatelem.

V letech 1939–1947 vydával ve spolupráci s Bohuslavem Reynkem vlastní bibliofilskou edici
Magnificat, která se soustředila na původní i překladovou poezii spirituální orientace. V edici
vyšlo celkem patnáct svazků, po komunistickém převratu byla nakladatelská činnost
zastavena, další připravené tituly již po únoru 1948 vyjít nemohly. Zdeněk Řezníček se
odmlčel, stáhl se do ústraní, k autorské tvorbě ani k vydávání knih se již nevrátil.

Muzeum Vysočiny Třebíč výstavu připravilo ve spolupráci se synem Petrem Řezníčkem,
s Galerií výtvarného umění v Havlíčkově Brodě a s externími odborníky Mgr. Ivo Binderem a
PhDr. Pavlem Jindrou.

Výstavu, která potrvá až do 3. listopadu doplní následující program:

Dětská vernisáž: 9. 7. v 15 hodin
Výtvarný workshop pro veřejnost: 6. 10. v 9.30 hodin
Výtvarný workshop pro děti: 6. 10. ve 14 hodin
Literární workshop pro veřejnost: září
Edukační programy pro školní a dětské kolektivy: září, říjen
Komentovaná prohlídka výstavy: 3. 11. v 15 hodin
Beseda, uvedení katalogu: 3. 11. v 16 hodin
Kontaktní osoba – doprovodný program: Eva Novotná, tel.: 568 408 897,
e.novotna@muzeum…
- red -Zpět nahoru na obsah...

Na porodnici otevřeli rodinný pooperační pokoj, s miminkem tam může pobývat i tatínek
Maminky po císařském řezu mohou využít v jihlavské nemocnici nově zrekonstruovaný rodinný pooperační pokoj. Zázemí tam s miminkem najde i tatínek a celá rodina tak může být už od prvních okamžiků po císařském řezu spolu.
„Maminka je prvních několik hodin po operaci hlídána porodními asistentkami na pooperačním pokoji a pokud je vše v pořádku, zhruba po osmi hodinách je přeložena na standardní pokoj,“ popisuje primářka gynekologicko-porodnického oddělení Petra Herboltová běžný průběh hospitalizace na oddělení šestinedělí, pokud maminka přivede na svět dítě císařským řezem. A právě pokoj určený maminkám po císařském řezu prošel rekonstrukcí. Nabízí zázemí i pro tatínka v podobě pohodlných polohovacích křesel. Příjemnou atmosféru navozuje tapeta s motivem květin.

„Tatínek nebo doprovod čerstvé maminky může být po celou dobu přítomen a pokud to nedovoluje stav maminky, může provádět bonding pohodlně a bezpečně hned vedle jejího lůžka,“ doplňuje vedoucí lékařka oddělení šestinedělí a rizikové gravidity Monika Stretavská. S péčí o miminko mamince rády pomohou novorozenecké zdravotní sestry nebo laktační poradkyně. V nově zrekonstruovaném pokoji najdou zázemí až dvě maminky.

Jihlavská porodnice patří dlouhodobě mezi nejvyhledávanější porodnice na Vysočině, kam jezdí maminky i ze vzdálených měst. Loni se zde narodilo nejvíce dětí ze všech porodnic na Vysočině. Letos zde rodilo už 535 maminek.

Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stavební buňky nářadí za 150 tisíc; zloděj ukradl z garáže elektrokolo
Zloděj, který se v noci z pondělí 17. června na úterý v Horním Žižkově v Havlíčkově Brodě vloupal do stavební buňky a ukradl z ní různé stavební nářadí, způsobil majiteli předběžnou škodu za více než sto padesát tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, po pachateli a ukradeném nářadí pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Krádež elektrokola
Policisté pátrají po pachateli, který v Jihlavě na ulici Zborovská ukradl elektrokolo a majiteli tak způsobil škodu přibližně za čtyřicet tisíc korun. "Pachatel v úterý 18. června po páté hodině večer vnikl na oplocený pozemek domu, následně se dostal do odemčené uzavřené garáže a odcizil elektrokolo značky MTG bílo červené barvy", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody, případ prověřují, po pachateli a odcizeném kole pátrají.

Krádež jízdního kola
Neznámý zloděj ukradl v ulici Plovárenská v Havlíčkově Brodě na oploceném pozemku u domu horské kolo. Ke spáchání činu došlo od večerních hodin pondělí 17. června do dopoledních hodin následujícího dne. "Pachatel vnikl na oplocenou zahradu u domu, prošel přes zahradu k pergole, kde odcizil dámské horské kolo červené barvy s příslušenství, které bylo uzamčené k pergole. Majitelce způsobil předběžnou škodu kolem dvaceti tisíc korun", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody.

Řidič havaroval
V úterý 18. června se stala na ulici Gen. Sochora v Třebíči dopravní nehoda. "Kolem desáté hodiny dopoledne se čtyřiasedmdesátiletý řidič VW plně nevěnoval řízení, kdy mu zřejmě sklouzla noha z brzdového na plynový pedál, narazil s automobilem do rozvodné skříně, následně projel skrz garážová vrata domu a poškodil zaparkované auto Volvo. Při dopravní nehodě se řidič zranil a záchranáři jej převezli do třebíčské nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté provedenou dechovou zkouškou u řidiče požití alkoholu vyloučili. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za 240 tisíc korun. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy. (Foto)

Dopravní nehoda
V úterý 18. června krátce před desátou hodinou večer přijali policisté oznámení o dopravní nehodě u obce Stranná u Žirovnice na Pelhřimovsku. "Jednadvacetiletý řidič jedoucí od obce Rodinov s osobním vozem Škoda Fabia nedodržel bezpečnou vzdálenost za před ním jedoucím autem Škoda, jehož řidič zpomalil z důvodu, že mu měla vběhnout do jízdní dráhy zvěř. Při dopravní nehodě došlo ke zranění jedné osoby, která byla zdravotnickou záchrannou službou převezena do pelhřimovské nemocnice", uvedla M. Lébrová. Policisté provedenými dechovými zkouškami přítomnost alkoholu u obou řidičů vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě na vozidlech za více než 200 tisíc korun. Dopravní nehoda byla s jednadvacetiletým řidičem vyřešena na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

Test na drogy byl pozitivní
V úterý 18. června krátce před pátou hodinou ráno zastavili policisté v ulici Dvořákova ve Žďáře nad Sázavou auto Volkswagen. "Třiatřicetiletý řidič byl policisty vyzván k podrobení se testu na přítomnost omamných a psychotropních látek. Výsledek testu byl pozitivní na marihuanu a pervitin. Dechová zkouška u řidiče byla negativní. Následně byl muž vyzván, aby se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu v nemocničním zařízení, s čímž souhlasil. Policisté muži zakázali další jízdu", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Výsledek toxikologického zkoumání ukáže, zda se muž bude zodpovídat z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky nebo z přestupku na úseku dopravy.

Cyklistka havarovala
V úterý 18. června před jednou hodinou odpoledne havarovala v Třešti na Jihlavsku dvanáctiletá cyklistka. "Dívka při jízdě na jízdním kole ve směru k ulici Barvířská upadla na silnici, utrpěla cyklistka zranění, se kterým ji záchranáři převezli do jihlavské nemocnice. Dívka neměla během jízdy na hlavě nasazenou a řádně připevněnou ochrannou přilbu", informovala J. Kroutilová. Dopravní nehodu policisté šetří.

Opilý řidič
V úterý 18. června zastavili policisté v ulici Jiráskova v Jihlavě po osmé hodině večer auto Škoda Karoq. "U devětačtyřicetiletého řidiče provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,2 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u muže ukázala také opakovaná zkouška. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla J. Kroutilová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ dále prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   12. 7. 2024

• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě
• Policisté pátrají po pětašedesátiletém Jaroslavu Veselém, nevrátil se do zdravotnického zařízení v Kamenici nad Lipou

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024

• Policisté hlídali hladinu Dalešické přehrady, řešili tři přestupky; v kontrolách budou pokračovat po celou sezonu
• Tragická nehoda u Mrákotína: po střetu s autem zemřel motorkář
• Panelová výstava pod širým nebem představuje jubilující umělce spjaté s Havlíčkovým Brodem a okolím
• Zoologická zahrada v Jihlavě vyhlásila fotosoutěž Prázdniny u vody, souběžně zve na letní večerní prohlídky i sportovní hry v areálu zahrady
• V srpnu začnou opravy obchvatu Jihlavy, hlavního tahu ve směrech Znojmo a Havlíčkův Brod
• V havlíčkobrodské nemocnici vyšetří játra neinvazní a nebolestivou metodou, elastografií

Pátek   5. 7. 2024

• Zemřel Josef Dovalil, člen hokejové Síně slávy, pocházel z Kamenice u Jihlavy
• Procházka zajímavou a tajemnou historií s archeologem po Telči
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: vyšívání a šicí potřeby
• Hygienici zakázali koupání ve vodní nádrži Sedlice, je tam spousta sinic a alergenů

Čtvrtek   4. 7. 2024

• Lidé na technoparty vezli hašiš, kokain, andělský prach i gumové bonbony HHC
• Tygr Rocky vzkazuje: Neválej se doma! Přijď se do táborské zoo podívat, jak se válím já
• Z policejního deníku: dealera pervitinu z Jihlavska dopadli policisté; žena nadýchala téměř čtyři promile; řidič spadl s autem do rybníka

Středa   3. 7. 2024

• 3. července 1603: Ďábel a vražda selky v Hruškových dvorech
• V Budišově se střetl nákladní automobil s osobním vlakem, jeden cestující utrpěl zranění
• Prohlídky gotického hradu Roštejna Se zlatou růží v erbu
• Expozice Komnata života a smrti přiblíží život středověké Třebíče
• Spanilá jízda historických kočárků kolem Kyšperského rybníka v Křižánkách
• Dětská hřiště v Pelhřimově správci pravidelně prohlížejí, aby byli malí návštěvníci v bezpečí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata levhartů sněžných
• Z policejního deníku: muž v podmínce se na ulici obnažoval; opilý muž odmítal taxikáři zaplatit, skončil na záchytce

Úterý   2. 7. 2024

• 2. červenec 1714 – záchrana před morem a vznik slavných poutí do Netína
• Cyrilometodějská pouť v raně gotickém kostele svatého Michaela archanděla ve Vítochově
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje notebooku i hodinek

Pondělí   1. 7. 2024

• Začátek léta je v táborské zoo ve znamení mláďat. Návštěvníky nově přivítá také malá lama
• Ve shořelém domě v Kameničce nalezli hasiči dvě mrtvé osoby
• Provoz na silnici I/38 pod dálnicí z Jihlavy do Havlíčkova Brodu budou od úterý 2. července řídit semafory
• V jihlavské nemocnici nebudou přes prázdniny v provozu například chirurgické ambulance i cvičení pro těhotné
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje peněz; zloděj si odnesl solární panely
• Při koupání věnujte pozornost sobě i svým blízkým
• Policisté o víkendu na Vysočině zkontrolovali téměř dva a půl tisíce vozidel, rozdali 425 pokut
• Pozor na podvodné stránky vypadající jako přihlášení k internetovému bankovnictví

Neděle   30. 6. 2024

• U Čenkova na Jihlavsku nouzově přistál na poli ultralehký letoun, nikdo neutrpěl zranění
• Na zámku v Dačicích jsou vystaveny dvě desítky uniforem z časů císaře pána, a taky doplňky, třeba zbraně či osobní věci po českých námořnících
• Medici mohou v pelhřimovské nemocnici nahlédnout pod ruku zkušeným lékařům, hlásit do kempu se mohou již nyní
• Z policejního deníku: krádež uzamčených elektrokoloběžek na náměstí

Sobota   29. 6. 2024

• Policisté průběžně hlídají přehradu Švihov, kam je vstup přísně zakázán
• Naučná stezka z Továrny na přehradní sráz ve Víru nabízí dva informační panely i posezení
• Černý rybník v lesích nad Jihlavou
• Výstava fotografií Jana Hlávky v radničním podzemí ukáže i tragickou nehodu posunovací lokomotivy v roce 1929 nebo pád letadla na Bedřichově v roce 1930
• Vyvěšením moravské vlajky si radnice připomenou příchod sv. Cyrila a Metoděje na Moravu

Pátek   28. 6. 2024

• Večerní prohlídky na Lipnici se svérázným průvodcem Jaroslavem Haškem
• Policisté hledají ženu, která byla v Jihlavě v ulici Žižkova svědkem agresivního chování opilého muže
• Z policejního deníku: senior nedal na křižovatce přednost, čtyři lidé utrpěli zranění; řidička ohrožovala chodce, nadýchala 3,35 promile
• Výstava s titulem Vlk náš staronový soused seznámí děti i dospělé s krásou a majestátností tohoto fascinujícího zvířete
• Hygienici na Vysočině nedoporučují koupání ve vodní nádrži Sedlice, Trnávka a v Pilkém rybníku, voda se zlepšila v rybníce Ředkovec
• 28. červen 1914 – zakrvácený kapesník a prorocký sen předpovídající atentát v Sarajevu

Čtvrtek   27. 6. 2024

• V Dukovanech spouští novou prozařovnu s využitím nejmodernějších technologií v oblasti nedestruktivních kontrol
• Z policejního deníku: muž zastavil svěřený firemní notebook, peníze utratil; vandal posprejoval kamennou kašnu
• V Jihlavě Na Dolině bude otevřeno psí hřiště
• Pelhřimovská nemocnice se připojila k Projektu Betty na včasnou diagnostiku cukrovky 1. typu
• Policisté neváhali a pomohli muži, kterého postihl záchvat epilepsie

Středa   26. 6. 2024

• Festival Jatka Fest v Pacově nabídne spoustu populární muziky
• Rodí se rychleji, než je stačí počítat. Táborská zoo se těší z daňčích mláďat
• Rumun manipuloval s tachografem, zaplatil kauci sto tisíc korun
• Z policejního deníku: opilý muž bil ženu do hlavy, policisté jej vykázali ze společného obydlí
• Osobní dopis Marie Trezie či křtící košilka z bílého mulu vyšívaná zlatými drátky na výstavě věnované Habsburkům na zámku v Náměšti nad Oslavou
• Školní spoje jihlavského dopravního podniku o prázdninách nepojedou, změny budou i na linkách F, G a H
• Výstava fotografií Sáry Saudkové v muzeu v Telči po celé prázdniny
• U křížku z osmnáctého století ve Velkém Meziříčí bude nový plůtek i květiny
• Policie na Vysočině přijímá nové policisty. V Jihlavě jezdí vozidla MHD s nabídkou služby u Policie – práci 158x jinak

Úterý   25. 6. 2024
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz