Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 20.6 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Pouť ke kostelíku svatého Jana Křtitele s jihlavskými havířky
Již tradiční Pouť ke svatému Jánu se bude konat v neděli 23. června v Jihlavě. Kromě pohádek a hudebních vystoupení se můžete těšit i na komentovanou prohlídku kostelíku svatého Jana Křtitele. Bude to neděle plná pohádek, koncertů, her pro děti, obřích loutek, folklorních vystoupení, komentovaných prohlídek kostelíka, domácích dobrot, chybět nebude ani polívka z kotlíku a řízné pivečko. Začátek je v devět hodin, kdy Jihlavský havířský průvod vyrazí od Základní školy Křížová ulicí Srázná ke kostelíku.
Na Jánském kopečku se můžete těšit na pohádky Víti Marčíka, Vojty Vrtka, De Facto Mimo, Pavla Šmída, Alexe Mikhailovského a také na divadlo Cylindr se Školou Malého stromu nebo celodenní tyátr od divadla T.E.J.P.. Chybět samozřejmě nebude ani oblíbená kočovná herna Sládkovna.

Navíc zatímco vy si budete hrát, muzikanti budou hrát vám! Přijede harmonikář Jirka Hilčer, cimbálka Tekuté noty, veselý jazz Šouflšou nebo swingový Bee Band.

A protože k dobré zábavě patří také dobré pohoštění, můžete se těšit na pečivo, pizzu z pece, zmrzlinu, pivo nebo třeba na dobrou kávičku.

Historie románsko - gotického kostelíka sv. Jana Křtitele v Jihlavě sahá až do poloviny 13. století. Už tehdy byla jeho loď předělena příčkou a zadní třetina se užívala k světským účelům. Ještě před rokem 1270 vzniká triumfální oblouk mezi lodí a zaklenutým kněžištěm s apsidou a vížkou. Roku 1458 byl kostelík poničen vojsky Jiřího z Poděbrad. Při následných opravách vzniklo nové kněžiště se síťovou klenbou a sedlovým portálem do dřevěné sakristie na severu. V renesanci na počátku 17. století byly zvýšeny zdi lodi, objevily se nové vchody s renesančními portály, kruchta a kamenná sakristie. Po třicetileté válce, jež s sebou přinesla švédskou okupaci a pro kostelík mnohem větší zkázu, byl kostelík rekonstruován barokně. Výsledkem byla výmalba interiéru, z něhož byl nejcennější oltářní obraz V. Noseckého, vnější kazatelna, úpravy kleneb a zasazení vitráží do oken.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Pobyt na přírodní terase pacientům v novoměstské nemocnici svědčí. Často ani nechtějí domů
Bylinky, kvetoucí rostliny, dozrávající jahody i psí hlídač. Záplava barev a štěbetající ptáci. Terasa oddělení dlouhodobě nemocných (ODN) 3 v nemocnici v Novém Městě na Moravě je jako rozkvetlá zahrada. „Odpoledne bývá terasa přeplněná, pacienti i návštěvníci ji velice rádi využívají. Usednou a povídají si nebo jen tak pozorují přírodu kolem sebe. A využíváme ji i my, hlavně pro terapie. Nebo tam vyvedeme nebo vyvezeme pacienty, i ty na lůžku nebo na křesle. Dokonce se nám několikrát stalo, že pacienti, zvláště ti, co žijí v městských bytech a ven se moc nedostanou, od nás ani nechtějí. Tady si užívají pobyt venku, v přírodě a pod širým nebem,“ říká staničním sestra z ODN 3 Olga Ondrová.
V zahradu se terasa u oddělení dlouhodobě nemocných proměnila před dvěma lety. Od té doby ji sestřičky a sanitářky neustále opečovávají a vylepšují. Starají se o ni všechny, kdo má zrovna chvilku času. S péčí o „zahradu“ pomáhají i nemocniční zahradníci, kteří ji plejí a zbavují mechu. „Nejprve tam byly jen záhony a truhlíky. Do nich jsme dosázely květiny a dokoupily bylinky a jahody. Bylinky používáme i při stravování našich pacientů, občas jim jídlo vylepšíme třeba čerstvou pažitkou nebo zelenou cibulkovou natí. Kdo chce, může si tam také utrhnout jahodu. A daly jsme tam i zahradní náčiní, šikovnější pacienti mohou v rámci ergoterapie zahradničit,“ popisuje Olga Ondrová.

Kromě rostlin jsou na zahradní terase také zvířátka a ptáčci. „Ti přišli s naší novou sanitářkou Marcelou Mrázkovou. Ptala se, jestli nechceme na terasu psa, že má doma jednoho po dceři, a že by ho donesla,“ pokračuje staniční sestra.

Přestože psí hlídač není živý, na dálku tak působí. „Pacienti, kteří na terase sedávají, chtějí, abychom psa posunuli blíž k nim. A často ho pak hladí po hlavě, takže to trochu funguje i jako canisterapie,“ směje se Olga Ondrová.

Kromě hlazení psího hlídače si mohou pacienti dopřát také pohled na poletující zebřičky. I instalaci voliéry s tímto exotickým ptactvem, které je původem z Austrálie, má na svědomí zdravotnický personál z oddělení dlouhodobě nemocných. „Naše sanitářka doma exotické ptactvo chová. A říkala, že by donesla klec se zebřičkami. Chyběla nám ale nad klec stříška, aby na ptáky nepršelo. Pak vrchní sestra Kateřina Havlová někde objevila inzerát, že darují voliéru se čtyřmi zebřičkami. Tak pro ni dojela a dovezla ji sem. Na zimu si zebřičky paní sanitářka vezme domů. A na jaře je zase vrátí k nám na terasu,“ vysvětluje staniční sestra.

Terasu navštěvují nejen pacienti z ODN 3, ale také, pokud jim to jejich zdravotní stav umožní, i ti z ODN 2 a 1. „Terasu mohou využít i další pacienti. Z celé nemocnice. Terasa je i pro nás obrovským přínosem, jsme z ní samy nadšené“ netají se spokojeností Olga Ondrová.

Nevšedního zájmu o pacienty, který personál oddělení dlouhodobě nemocných projevuje, si všímají i další zdravotníci. Zvláště ti, co s oddělením úžeji spolupracují. „Já s oddělením ODN komunikuji poměrně často při překladech „našich“ pacientů a při péči o stomické pacienty. Pokaždé jsem se tam setkala s maximální vstřícností a profesionalitou. Naše vzájemné vztahy v profesní rovině pokládám za velice dobré. Rovněž jsem i z vlastní zkušenosti věděla, že o pacienty je tam příkladně postaráno. Ale můj velký obdiv mají obzvlášť za to, co dělají navíc. Jak se jim podařilo upravit terasu před pavilonem. Vzniklo tam zázemí s vyvýšenými záhony, voliérou s ptáky i příjemné posezení. Pacienti mají možnost se tam setkávat, rozvíjet manuální dovednosti a tak trochu i uniknout z pokojů do přírody. Smekám před tím, že někdo má chuť a sílu dělat toto nad rámec svých povinností,“ vysekává personálu z ODN 3 poklonu staniční sestra z lůžkového oddělení chirurgie 1 D. Vrbecká.

„Jsem vděčná a děkuji sestrám a sanitářkám našeho oddělení za příkladnou péči o naše pacienty,“ přidává se vrchní sestra oddělení dlouhodobě nemocných Kateřina Havlová.
Helena ZELENÁ KŘÍŽOVÁZpět nahoru na obsah...

Vzpomínka na betlémáře, malíře a kapelníka Josefa Lišku v jeho rodné Třešti
Vzpomínková výstava na Josefa Lišku (1888 – 1973) - významného třešťského rodáka, betlemáře, malíře, sochaře a kapelníka bude zahájena slavnostní vernisáží v pátek 21. června v Schumpeterově domě v Třešti.
„Josef Liška byl všestranně nadaný člověk, narodil se v roce 1888 a u svého otce se vyučil krejčím. Jako jediný z dětí nestudoval, ale pomáhal podporovat své sourozence na studiích. Sám se postupně uplatnil v mnoha uměleckých odvětvích. Je autorem bezpočtu betlémových figurek. Za svůj život vytvořil i několik soch prezidenta Masaryka, jednu z nich v roce 1930 poslal do Prahy samotnému prezidentovi. Věnoval se malířství a kromě jiného rád dělal i kopie známých obrazů. Pro své město vytvořil bustu Šimona Partlice, která doposud stojí Na Hrázi. Jeho koníčkem byla též výroba houslí. A protože byl nadšeným hudebníkem, založil a řídil několik kapel", uvedla kurátorka výstavy Milina Matulová.

Výstava, která připomíná osobnost tohoto pracovitého, skromného a talentovaného muže potrvá v Schumpeterově domě v Rooseweltově 462 až do 29. září.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Výměnu řidičských průkazů urychlí bankovní identita, jen na Vysočině si je musí do konce roku vyměnit patnáct tisíc lidí
V celé České republice si musí letos svůj řidičský průkaz vyměnit 296 tisíc lidí, z toho na Vysočině je to patnáct tisíc řidičů. Řidičský průkaz platí deset let, proto je snadné zapomenout na jeho propadnutí. Pokuta za jízdu s propadlým řidičským průkazem může činit až 2 500 korun. Propadlá řidičská oprávnění tedy zdaleka nejsou okrajovým problémem. Na Portálu dopravy mohou požádat o výměnu lidé s bankovní identitou.
„Před odjezdem na letní dovolenou určitě doporučuji zkontrolovat si platnost řidičského průkazu a případně včas požádat o nový. Stačí se jednoduše přihlásit pomocí bankovní identity do Portálu dopravy a během chvíle si tam vše vyřídit. Dobré je také připomenout, že možnost nevozit s sebou řidičský průkaz platí od ledna pouze na území České republiky. Takže v zahraničí u sebe kartičku řidičského průkazu stále mít musíme,“ řekl výkonný ředitel společnosti Bankovní identita Marek Růžička.

Díky bankovní identitě není nutné na nový průkaz čekat ve frontě na úřadě. Online žádost o nový řidičský průkaz přes Portál dopravy může podat každý, kdo má bankovní identitu. Stačí se přihlásit pomocí Bank iD, zkontrolovat předvyplněnou žádost a odeslat ji. Běžná výměna řidičáku je zdarma, o nový řidičský průkaz lze požádat nejdříve 90 dnů před koncem platnosti toho stávajícího. Nový řidičský průkaz je pak hotov do 20 dnů a k vyzvednutí je na kterémkoliv z 206 obecních úřadů obcí s rozšířenou působností.

Bankovní identita je nejčastěji používaný způsob ověření totožnosti online, a to nejen při přihlašování do internetového bankovnictví. Je navíc bez dalších nákladů a zařizování. Tuto službu už v Česku použily čtyři miliony uživatelů. Jejich počet se každoročně zvyšuje. Lidé letos už provedli 16 milionů ověření na webech státní správy i soukromých společností.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Svatojánská noc na Michalově statku
Svatojánská noc spojená s noční prohlídkou Michalova statku v Pohledi na Havlíčkobrodsku se bude konat v neděli 23. června od jednadvaceti hodin do půlnočního zvonění.
Noční pro hlídka selského statku v předvečer svátku svatého Jana Křtitele - křesťanská obdoba letního slunovratu - v časech před zrušením poddanství v našich zemích s ukázkami výzdoby, obyčejů a dobového osvětlení.

V černé kuchyni se bude péct chléb s možností jeho ochutnání.
Po setmění bude zapálen uprostřed dvora svatojánský oheň a následovat bude jeho přeskakování. Občerstvení v přilehlé hospodě i ve dvoře.
Dobová dudácká kapela Stražišťan z Pacova zahraje a zazpívá pod kaštanem na dvoře statku.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Krajské volby budou 20. - 21. září, kandidátní listiny do zastupitelstev lze podávat do 16. července
Kandidátní listiny pro volby do Zastupitelstva Kraje Vysočina lze podávat do úterý 16. července 2024 do 16 hodin. Volby do krajských zastupitelstev a Senátu se budou konat v pátek 20. a sobotu 21. září. Na Vysočině se budou senátní volby konat na Třebíčsku a Havlíčkobrodsku, senátní obvod 44.
Kandidátní listiny pro volby do Zastupitelstva Kraje Vysočina lze podávat osobně na oddělení ostatních správních činností v kanceláři č. 3.09 v budově E v budově krajského úřadu v Jihlavě. Převzetí zajišťují Ivana Schimmerová a Andrea Schwammenhofferová, které se zmocněncem, případně osobou podávající listinu za stranu, projdou její náležitosti. V případě nedostatků a bude-li to možné, pomohou je vyřešit na místě. Termín podání kandidátní listiny je vhodné domluvit s předstihem na telefonních číslech 564 602 179, 564 602 180 nebo 724 650 181. Lhůta pro podávání listin končí 16. července 2024 v 16 hodin. Nejpozději do této doby musí být listina podaná krajskému úřadu předaná nebo doručená, nikoliv například pouze předaná k poštovní přepravě.

Prezident republiky v souladu s Ústavou a příslušnými volebními zákony rozhodl o vyhlášení voleb do Senátu Parlamentu České republiky a o vyhlášení voleb do zastupitelstev krajů a stanovil dny jejich konání na pátek 20. září a sobotu 21. září 2024. Rozhodnutí podléhá spolupodpisu předsedy vlády. K vyhlášení voleb dojde až publikací rozhodnutí ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Na silnici I/37 mezi obcemi Rousměrov a Laštovičky zemřel při nehodě řidič osobního auta
Při dopravní nehodě, která se stala ve čtvrtek 20. června okolo půl druhé odpoledne na silnici I/37 mezi obcemi Rousměrov a Laštovičky na Žďársku, zemřel řidič osobního auta. Silnice je uzavřena. Policisté odklánějí dopravu v Ostrově nad Oslavou na obec Bobrová a Křižanov.
Na silnici se střetl osobní auto s dodávkou a nákladním vozidlem. "Prvotním šetřením na místě bylo zjištěno, že řidič osobního auta jel ve směru na Laštovičky a z dosud nezjištěné příčiny vyjel do protisměru, kde se bočně střetl s vozidlem Iveco Daily. Řidič dalšího nákladního auta kvůli nastalé situaci, aby zabránil střetu, vjel do příkopu", popsala nehodu mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková.

Vozovka je oboustranně uzavřená. Policisté odklánějí dopravu v Ostrově nad Oslavou na obec Bobrová a Křižanov.

Na místě události zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Policisté na dálnici D1 kontrolovali zaparkovaná nákladní auta, zadokumentovali čtyřiatřicet přestupků
Policejní hlídky z Vysočiny se v noci ze středy 19. na čtvrtek 20. června zaměřily na to, zda řidiči nákladních vozidel na dálnici D1 neparkují mimo místa k tomu vyhrazená. Řidiči jízdních souprav denně parkují k vykonání bezpečnostní přestávky jízdní soupravy na nájezdech a sjezdech z dálnice, v odstavných a připojovacích pruzích, kde tato stojící vozidla ohrožují plynulost a zejména bezpečnost provozu a ostatní účastníky, kteří zejména za snížené viditelnosti mohou neoznačené, neosvětlené a nebezpečně stojící nákladní auto velice snadno přehlédnout. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
Při noční akci policisté zadokumentovali čtyřiatřicet přestupků, které vyřešili s řidiči uložením pokuty v příkazním řízení a řidiče z místa vykázali. Některé jízdní soupravy bezprostředně ohrožovaly provoz, protože například na sjezdu z dálnice parkovaly takovým způsobem, že kolem nich velmi obtížně projelo osobní vozidlo. "Taková situace nastala například na sjezdu z dálnice D1 na 89. kilometru ve směru na Brno. Právě v tomto místě se 18. dubna letošního roku stala tragická dopravní nehoda, když devatenáctiletý řidič s osobním autem narazil do odstaveného kamionu, který stál při pravém okraji na sjezdu z D1. Řidič osobního vozidla při nehodě utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel", informovala Dana Čírtková. (Situaci v tomto místě ze včerejšího večera zachycuje foto - horní obrázek)

Řidiči, kteří parkují na místech mimo plochy k tomu určené argumentují tím, že u dálnice D1 není dostatek parkovacích ploch a oni musí ze zákona vykonat bezpečnostní přestávku, jinak jim hrozí vysoká sankce. "Tyto argumenty vnímáme, ale jednání řidičů kamionů nemůže v žádném případě ohrožovat bezpečnost a plynulost v silničním provozu. A úkolem policistů nejen na dálnici D1, ale také na ostatních komunikacích, je kromě jiného dohlížet na to, aby byl provoz na silnicích bezpečný a aby řidiči neporušovali ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích", doplnila mluvčí.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Bratry, kteří mají na Žďársku na svědomí vloupání a krádeže, policisté dopadli
Vloupání do různých objektů na Žďársku mají na svědomí bratři ve věku čtyřiadvacet a devětadvacet let. Muži se vloupali do více než deseti objektů a majitelům způsobili škodu přes 220 tisíc korun. Muži byli obviněni ze tří trestných činů, za které jim hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi.
Muži z Novoměstska byli kriminalisty zadrženi v pondělí 17. června v časných ranních hodinách po předchozím souhlasu státního zástupce v místě svého bydliště a na základě shromážděných informací zahájil policejní komisař jejich trestní stíhání. „Obviněni byli ze spáchání přečinů krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci ve formě spolupachatelství“ řekl mjr. Mgr. Karel Marek, zástupce vedoucího oddělení obecné kriminality. Jak dále dodal, starší z obviněných mužů byl v minulosti již opakovaně soudně trestán.

Muži byli obviněni z toho, že se za užití násilí vloupali do více než deseti objektů, jako jsou chaty, zemědělské usedlosti a rodinné domy. Ke třem vloupáním došlo v roce 2022, k ostatním od února do května letošního roku. Muži se zaměřili na objekty v obcích nacházejících se mezi Novým Městem na Moravě a Bystřicí nad Pernštejnem. Obvinění muži po vniknutí do objektů tyto prohledali a odcizili různé cenné věci, jako zahradní nářadí, elektroniku, sbírku mincí a pamětních medailí, motocykl Jawa a jiné věci. Svým jednáním způsobili majitelům škodu za více než 220 tisíc korun. Některé odcizené věci prodali a peníze použili pro svoji vlastní potřebu, jiné věci policisté zajistili, obvinění je vydali při domovní prohlídce.

Po provedení nezbytných procesních úkonů byli obvinění muži ze zadržení propuštěni a jsou stíháni na svobodě. Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za trestnou činnost hrozí obviněným mužům trest odnětí svobody až na pět let.

S nastávajícím obdobím letních prázdnin a dovolených bychom rádi připomněli základní zásady zabezpečení domovů a rekreačních objektů. Před odjezdem svůj domov zabezpečte, zkontrolujte, že je všude zamčeno a máte zavřená okna. Vhodným doplňkem jsou správně používané kamery, alarmy či světelné senzory. Nenechávejte v okolí domu žádné věci, které by lákaly zloděje, například žebříky, které mohou být nejen odcizeny, ale i použity k případnému vloupání. Neupozorňujte na svou nepřítomnost na sociálních sítích či ve svém širším okolí. Domluvte se se sousedem na občasných kontrolách objektu, vybírání schránky a jiném. Dojem obydlené domácnosti může odlákat potencionálního zloděje. V případě, že dojde k vloupání do vašeho domu, nevstupujte do obydlí a kontaktujte Policii ČR na lince 158.
Michaela LÉBROVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vandal posprejoval lokomotivu; zloděj v obchodě byl dopaden; žena nadýchala téměř 3,5 promile
Neznámý vandal počmáral od večerních hodin úterý 18. června do ranních hodin následujícího dne v Havlíčkově Brodě bok lokomotivy, která byla v depu vlakového nádraží, barevnými nečitelnými nápisy. Škoda byla vyčíslena na téměř deset tisíc korun. . Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, případ prověřují a po pachateli pátrají.
Při krádeži byl muž přistižen
Ve středu 19. června po jedné hodině odpoledne byli policisté přivoláni k obchodnímu domu ve Strojírenské ulici ve Žďáře nad Sázavou, kde došlo ke krádeži. "Osmadvacetiletý muž v prodejně ukradl různé zboží za více než dva tisíce korun, které si uschoval do batohu a prošel prostorem pokladen bez zaplacení. Muže zastavila zaměstnankyně prodejny, kterou začal slovně urážet, následně i fyzicky napadat", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Podezřelého muže policisté odvezli na policejní oddělení k provedení nezbytných úkonů. Muž je podezřelý ze dvou přestupků, a to proti majetku a občanskému soužití.

Opilá žena nadýchala přes tři promile alkoholu
Ve středu 19. června přijali policisté před desátou hodinou večer oznámení o opilé ženě, která ležela v parku v Brtnici na Jihlavsku. "Na místě zjistili, že se jedná o šestačtyřicetiletou ženu, která nebyla schopna se o sebe postarat. Při dechové zkoušce jí naměřili hodnotu 3,48 promile alkoholu. Opilou ženu zajistili a odvezli ji na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Řidič havaroval (fotografie v příloze)
Ve středu 19. června jel před polednem po silnici u obce Bílý Kámen na Jihlavsku čtyřiadvacetiletý řidič auta BMW. "Po projetí zatáčky uviděl před sebou jedoucího cyklistu v době, kdy v protisměru jelo jiné auto, řidič začal intenzivně brzdit, dostal s vozidlem smyk, přejel do protisměru a poté vyjel mimo silnici, kde se automobil převrátil přes bok a havaroval v poli, kde se zastavil opět na kolech", uvedla J. Kroutilová. Ke střetu s cyklistou ani jiným vozidlem nedošlo. Při havárii se řidič zranil a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen na ošetření do jihlavské nemocnice. Při dopravní nehodě vznikla na vozidle škoda přibližně za osmdesát tisíc korun. Policisté dechovou zkouškou u řidiče požití alkoholu vyloučili. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy. (Foto - horní obrázek)

Střet vozidel
Ve středu 19. června se stala před jednou hodinou odpoledne na ulici Sv. Čecha v Třebíči dopravní nehoda. "Řidička vozidla Hyundai z dosud nezjištěné příčiny sjela z kopce, kde automobil narazil do stojícího vozu Škoda. Následně byl automobil Škoda odhozen vpřed a narazil ještě do vozidla BMW. Řidička utrpěla zranění a byla zdravotnickou záchrannou službou transportována do třebíčské nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Dechovou zkouškou u ní policisté požití alkoholu vyloučili. Škoda, která při nehodě vznikla, byla předběžně vyčíslena na 140 tisíc korun. Policisté místo nehody ohledali a zadokumentovali. Dopravní nehodu šetří. (Foto - spodní obrázek)

Opilý cyklista havaroval, do nemocnice jej transportoval vrtulník
Ve středu 19. června před sedmou hodinou večer vyjížděli policisté k dopravní nehodě cyklisty na Svatovítské náměstí v Pelhřimově. "Pětatřicetiletý cyklista jedoucí na jízdním kole při průjezdu zatáčkou nezvládl řízení, narazil do betonových svodidel a dopravního značení, čímž došlo k pádu cyklisty na vozovku. Cyklista utrpěl zranění, se kterým byl leteckou záchrannou službou transportován do českobudějovické nemocnice", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté u cyklisty provedli dechovou zkoušku, která vykázala hodnotu 1,42 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdila i opakovaná dechová zkouška, která vykázala hodnotu ještě vyšší. Cyklista je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Střet auta s motocyklem
Ve středu 19. června došlo před osmou hodinou dopoledne v Jihlavě v lokalitě křižovatky ulic Smrčenská a Zrzavého ke střetu osobního vozidla s motocyklistou. "Sedmadvacetiletá řidička auta Škoda Octavia se při otáčení s vozem do protisměru dostatečně nepřesvědčila o prostoru vedle vozidla a narazila do šestnáctiletého motocyklisty jedoucího na motocyklu Honda, který tudy projížděl. Motocyklista po střetu upadl na vozovku, při nehodě utrpěl zranění a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen na ošetření do jihlavské nemocnice", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Dechovou zkouškou policisté u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Na vozidle a motocyklu vznikla škoda přibližně za pětapadesát tisíc korun. Řidička je podezřelá ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Řidič bez řidičáku ujížděl policistům
Ve středu 19. června krátce po druhé hodině v noci zastavovali policisté osobní vozidlo BMW, v ulici Masarykova v Havlíčkově Brodě. "Řidič pokynů k zastavení nerespektoval a pokračoval směrem na Humpolec. Policisté vyjeli ihned za vozidlem, jehož řidič následně zastavil na ulici U Panských. Zjistili, že řidičem je dvacetiletý muž, který není držitelem řidičského oprávnění. V další jízdě již pokračovat nesměl", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Řidič je podezřelý z přestupků na úseku dopravy, ze kterých se bude zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Řidič je podezřelý z přestupku
Ve středu 19. června po páté hodině ráno zastavili policisté v ulici Santiniho ve Žďáře nad Sázavou osobní auto Škoda. "Při dechové zkoušce u řidiče naměřili hodnotu necelé půl promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Muž s naměřenými hodnotami souhlasil. Policisté muži další jízdu zakázali", uvedla M. Lébrová. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   12. 7. 2024

• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě
• Policisté pátrají po pětašedesátiletém Jaroslavu Veselém, nevrátil se do zdravotnického zařízení v Kamenici nad Lipou

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024

• Policisté hlídali hladinu Dalešické přehrady, řešili tři přestupky; v kontrolách budou pokračovat po celou sezonu
• Tragická nehoda u Mrákotína: po střetu s autem zemřel motorkář
• Panelová výstava pod širým nebem představuje jubilující umělce spjaté s Havlíčkovým Brodem a okolím
• Zoologická zahrada v Jihlavě vyhlásila fotosoutěž Prázdniny u vody, souběžně zve na letní večerní prohlídky i sportovní hry v areálu zahrady
• V srpnu začnou opravy obchvatu Jihlavy, hlavního tahu ve směrech Znojmo a Havlíčkův Brod
• V havlíčkobrodské nemocnici vyšetří játra neinvazní a nebolestivou metodou, elastografií

Pátek   5. 7. 2024

• Zemřel Josef Dovalil, člen hokejové Síně slávy, pocházel z Kamenice u Jihlavy
• Procházka zajímavou a tajemnou historií s archeologem po Telči
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: vyšívání a šicí potřeby
• Hygienici zakázali koupání ve vodní nádrži Sedlice, je tam spousta sinic a alergenů

Čtvrtek   4. 7. 2024

• Lidé na technoparty vezli hašiš, kokain, andělský prach i gumové bonbony HHC
• Tygr Rocky vzkazuje: Neválej se doma! Přijď se do táborské zoo podívat, jak se válím já
• Z policejního deníku: dealera pervitinu z Jihlavska dopadli policisté; žena nadýchala téměř čtyři promile; řidič spadl s autem do rybníka

Středa   3. 7. 2024

• 3. července 1603: Ďábel a vražda selky v Hruškových dvorech
• V Budišově se střetl nákladní automobil s osobním vlakem, jeden cestující utrpěl zranění
• Prohlídky gotického hradu Roštejna Se zlatou růží v erbu
• Expozice Komnata života a smrti přiblíží život středověké Třebíče
• Spanilá jízda historických kočárků kolem Kyšperského rybníka v Křižánkách
• Dětská hřiště v Pelhřimově správci pravidelně prohlížejí, aby byli malí návštěvníci v bezpečí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata levhartů sněžných
• Z policejního deníku: muž v podmínce se na ulici obnažoval; opilý muž odmítal taxikáři zaplatit, skončil na záchytce

Úterý   2. 7. 2024

• 2. červenec 1714 – záchrana před morem a vznik slavných poutí do Netína
• Cyrilometodějská pouť v raně gotickém kostele svatého Michaela archanděla ve Vítochově
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje notebooku i hodinek

Pondělí   1. 7. 2024

• Začátek léta je v táborské zoo ve znamení mláďat. Návštěvníky nově přivítá také malá lama
• Ve shořelém domě v Kameničce nalezli hasiči dvě mrtvé osoby
• Provoz na silnici I/38 pod dálnicí z Jihlavy do Havlíčkova Brodu budou od úterý 2. července řídit semafory
• V jihlavské nemocnici nebudou přes prázdniny v provozu například chirurgické ambulance i cvičení pro těhotné
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje peněz; zloděj si odnesl solární panely
• Při koupání věnujte pozornost sobě i svým blízkým
• Policisté o víkendu na Vysočině zkontrolovali téměř dva a půl tisíce vozidel, rozdali 425 pokut
• Pozor na podvodné stránky vypadající jako přihlášení k internetovému bankovnictví

Neděle   30. 6. 2024

• U Čenkova na Jihlavsku nouzově přistál na poli ultralehký letoun, nikdo neutrpěl zranění
• Na zámku v Dačicích jsou vystaveny dvě desítky uniforem z časů císaře pána, a taky doplňky, třeba zbraně či osobní věci po českých námořnících
• Medici mohou v pelhřimovské nemocnici nahlédnout pod ruku zkušeným lékařům, hlásit do kempu se mohou již nyní
• Z policejního deníku: krádež uzamčených elektrokoloběžek na náměstí

Sobota   29. 6. 2024

• Policisté průběžně hlídají přehradu Švihov, kam je vstup přísně zakázán
• Naučná stezka z Továrny na přehradní sráz ve Víru nabízí dva informační panely i posezení
• Černý rybník v lesích nad Jihlavou
• Výstava fotografií Jana Hlávky v radničním podzemí ukáže i tragickou nehodu posunovací lokomotivy v roce 1929 nebo pád letadla na Bedřichově v roce 1930
• Vyvěšením moravské vlajky si radnice připomenou příchod sv. Cyrila a Metoděje na Moravu

Pátek   28. 6. 2024

• Večerní prohlídky na Lipnici se svérázným průvodcem Jaroslavem Haškem
• Policisté hledají ženu, která byla v Jihlavě v ulici Žižkova svědkem agresivního chování opilého muže
• Z policejního deníku: senior nedal na křižovatce přednost, čtyři lidé utrpěli zranění; řidička ohrožovala chodce, nadýchala 3,35 promile
• Výstava s titulem Vlk náš staronový soused seznámí děti i dospělé s krásou a majestátností tohoto fascinujícího zvířete
• Hygienici na Vysočině nedoporučují koupání ve vodní nádrži Sedlice, Trnávka a v Pilkém rybníku, voda se zlepšila v rybníce Ředkovec
• 28. červen 1914 – zakrvácený kapesník a prorocký sen předpovídající atentát v Sarajevu

Čtvrtek   27. 6. 2024

• V Dukovanech spouští novou prozařovnu s využitím nejmodernějších technologií v oblasti nedestruktivních kontrol
• Z policejního deníku: muž zastavil svěřený firemní notebook, peníze utratil; vandal posprejoval kamennou kašnu
• V Jihlavě Na Dolině bude otevřeno psí hřiště
• Pelhřimovská nemocnice se připojila k Projektu Betty na včasnou diagnostiku cukrovky 1. typu
• Policisté neváhali a pomohli muži, kterého postihl záchvat epilepsie

Středa   26. 6. 2024

• Festival Jatka Fest v Pacově nabídne spoustu populární muziky
• Rodí se rychleji, než je stačí počítat. Táborská zoo se těší z daňčích mláďat
• Rumun manipuloval s tachografem, zaplatil kauci sto tisíc korun
• Z policejního deníku: opilý muž bil ženu do hlavy, policisté jej vykázali ze společného obydlí
• Osobní dopis Marie Trezie či křtící košilka z bílého mulu vyšívaná zlatými drátky na výstavě věnované Habsburkům na zámku v Náměšti nad Oslavou
• Školní spoje jihlavského dopravního podniku o prázdninách nepojedou, změny budou i na linkách F, G a H
• Výstava fotografií Sáry Saudkové v muzeu v Telči po celé prázdniny
• U křížku z osmnáctého století ve Velkém Meziříčí bude nový plůtek i květiny
• Policie na Vysočině přijímá nové policisty. V Jihlavě jezdí vozidla MHD s nabídkou služby u Policie – práci 158x jinak

Úterý   25. 6. 2024
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz