Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 24.6 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Letní prázdniny jsou na silnicích rizikové, policisté vyhlásili sérii bezpečnostních akcí. Loni zemřelo na silnicích Vysočiny během léta sedm lidí
Pro nadcházející období konce letošního školního roku a začátku letních dvouměsíčních prázdnin vyhlásili policisté na Vysočině sérii dopravně bezpečnostních akcí, které zahájí v pátek 28. června.
„Období konce června a poté začátek letních prázdnin s sebou každoročně přináší z pohledu bezpečnosti a plynulosti silničního provozu celou řadu specifik. Proto dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu se zaměřením na všechny skupiny účastníků bude jednou z hlavních priorit policie v našem kraji nejen na samotném začátku prázdnin, ale bude trvat pro celé dva prázdninové měsíce,“ uvedl plk. Mgr. David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina s tím, že zvýšeným dohledem nad bezpečností a plynulostí v silničním provozu musí působit na všechny řidiče a pokusit se tak snížit nepříznivou bilanci v počtu závažných dopravních nehod.

Loni v průběhu letních prázdnin zemřelo na Vysočině sedm lidí
Policisté na Vysočině od začátku července do konce srpna v roce 2023 vyšetřovali celkem 582 dopravních nehod. V průběhu letních prázdnin zemřelo při nehodách na silnicích Vysočiny celkem sedm osob, což je o čtyři osoby více než ve stejném období roku 2022, kdy při nehodách zemřeli tři lidé. Celkem patnáct osob bylo při dopravních nehodách o letních prázdninách těžce zraněno, což je stejně jako v roce 2022. Dalších 284 účastníků bylo zraněno lehce, což je o 42 osob více než za stejné období roku 2022. V sedmadvaceti případech policisté při vyšetřování dopravní nehody zjistili, že některý z účastníků byl pod vlivem alkoholu. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a na ostatním majetku dosáhla částky téměř 56 milionů korun. Mezi nejčastější příčiny dopravních nehod v období letních prázdnin patří nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost, nedání přednosti v jízdě, nedodržení bezpečnostní vzdálenosti a předjíždění.

Řidiči osobních i nákladních automobilů, motocyklisté, cyklisté i chodci musí po celé prázdniny počítat s tím, že se s policejními hlídkami setkají nejen na dálnici D1 a silnicích I. tříd, ale také na silnicích nižších tříd, a to zejména v lokalitách, kde se nacházejí turistické a chatové oblasti, ale také na dalších místech na území celého kraje. "Pozornost zaměříme také na chodce a cyklisty, a to nejen při dopravně bezpečnostních akcích, ale také v rámci každodenního běžného výkonu služby", doplnila informace mluvčí policistů Dana Čírtková.

Také v letošním roce se na mnoha místech kraje opravují silnice, doprava je vedena po objížďkách, kde je z tohoto důvodu silný provoz. Ten ještě zesílí v době, kdy budou lidé odjíždět na dovolené. Protože se na mnoha místech řidiči nevyhnou delšímu čekání v kolonách, je důležité, aby se při jízdě chovali ohleduplně a dodržovali dopravní značení. "Za velice problematické místo můžeme považovat o letošních prázdninách dálniční přivaděč – silnici I/38 Jihlava – Havlíčkův Brod v blízkosti nájezdu na dálnici D1, kde pokračuje výstavba okružní křižovatky. Provoz je tedy v části přivaděče výrazně omezený a omezení se také týká sjezdů z dálnice D1 a nájezdů na dálnici D1. Proto před každou plánovanou cestou řidičům vždy doporučujeme, aby se seznámili s aktuální průjezdností daného místa", doplnila mluvčí.

Z pohledu bezpečnosti a plynulosti silničního provozu patří letní prázdniny mezi nejrizikovější v rámci celého roku, a proto by měli všichni účastníci, motorizovaní i nemotorizovaní, věnovat zvýšenou pozornost dodržování všech zákonem stanovených povinností a při jízdě se plně věnovat řízení vozidla. Při cestování s dětmi je důležité používat dětské autosedačky. V opačném případě hrozí riziko dopravních nehod.

"Z našich zkušeností víme, že letní prázdniny bývají spojené především s vyšším pohybem nemotorizovaných účastníků, dětí i dospělých a ti jsou na silnicích velmi zranitelní. Často se v silničním provozu pohybují děti i dospělí na jízdních kolech, koloběžkách nebo bruslích a zapomínají na používání ochranných prostředků, jako jsou cyklistické přilby, chrániče a především reflexní prvky. Cyklisté si musí uvědomit, že podle zákona je cyklista, který je mladší osmnácti let, povinen použít za jízdy ochrannou přilbu. Přilba je to jediné, co v případě pádu na komunikaci nebo při střetu s jiným vozidlem, chrání cyklistovi hlavu a v mnoha případech již přilba zachránila svému uživateli život. Je proto vhodné používat přilbu i tehdy, pokud je cyklistovi více jak osmnáct let", vysvětlila Dana Čírtková.

Policisté se o letních prázdninách zaměří nejen na dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu, ale důležitým úkolem nadcházejícího období zejména pro pořádkovou policii bude dohled nad veřejným pořádkem v rámci nejrůznějších kulturních, sportovních a společenských akcí. Stejně jako v předešlých letech budeme v letních měsících realizovat další kontrolní akce, při kterých se především s ohledem na prevenci se zaměří na vodní toky a dohled nad dodržováním pravidel ze strany vůdců malých plavidel a vodáků. V případě Vysočiny se v rámci bezpečnostních akcí zaměří na kontroly plavidel na Dalešické přehradě. Kontroly se budou týkat také vodní nádrže Švihov, na které platí přísná pravidla chování, neboť přehrada se nachází v ochranném pásmu prvního stupně.

Foto: HZS Kraje Vysočina, ilustrační
- red -Zpět nahoru na obsah...

Jednomu z hlavních vodovodních přivaděčů do Jihlavy prasklo potrubí, bez vody by mohlo být i sídliště na Březinkách
V pondělí 24. června před čtrnáctou hodinou došlo k rozsáhlé havárii na jednom z hlavních vodovodních přivaděčů do Jihlavy. Roztrhlo se vodovodní potrubí o průměru 400 milimetrů v ulici Na Bělidle, které plní pitnou vodou kosovský vodojem. Bez dodávek pitné vody by teoreticky mohlo zůstat i největší jihlavské sídliště na Březinkách. Proto vedení radnice prosí obyvatele, aby nyní s vodou maximálně šetřili. Na opravách havárie se intenzivně pracuje.
Kosovský vodojem zásobuje vodou velkou část sídliště Březinova a Demlova, Helenín, Hruškové Dvory ale také Sasov, nebo oblast Znojemské ulice. V oblasti Znojemské a Brtnické ulice a také části města Sasov jsou dodávky vody přerušeny nebo omezeny už nyní. Momentálně se pracovníci Služeb města Jihlavy snaží co nejrychleji opravit poškozené potrubí. Pokud by se to však nepodařilo nebo se havárie dále komplikovala, bude se vodojem odčerpávat a oblast bez vody by se mohla rozšiřovat.

„Poškozen byl jeden z důležitých zásobovacích řadů. Bezprostřední nebezpečí výpadku dodávek pitné vody pro větší část Jihlavy zatím snad nehrozí, ale i tak prosíme občany o maximální součinnost a snížení spotřeby pitné vody na nutné minimum, uvedl náměstek primátora Jihlavy Radek Popelka s tím, že na opravě se intenzivně pracuje a že práce spojené s opravou skončí ještě dnes.

Aktuální informace včetně mapy omezených ulic a náhradního zásobování cisternami jsou uvedeny na webové adrese: https://www.vodasmj.cz/
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Zdravotnická záchranná služba na Vysočině slaví dvacáté narozeniny, veřejnost bude moci nahlédnout do výjezdových základen
Zdravotnická záchranná služba na Vysočině, která jako jednotná organizace oslaví 1. července dvacáté narozeniny, mimořádně zpřístupní široké veřejnosti většinu výjezdových základen v sobotu 29. června. Zájemci se mohou od devíti do dvanácti hodin podívat, jak vypadá základna v jejich městě, na zázemí záchranářů, v jakých autech jezdí nebo jak funguje dispečink záchranné služby. Uvedl to mluvčí krajských záchranářů Petr Janáček.
Od osmi do dvanácti hodin dopoledne v sobotu 29. června budou volně přístupné základny Jihlava, Telč, Třebíč, Moravské Budějovice, Jemnice, Náměšť nad Oslavou, Velká Bíteš, Velké Meziříčí, Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě, Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Chotěboř, Ledeč nad Sázavou, Humpolec, Pelhřimov, Pacov, Kamenice nad Lipou a Počátky.

"Během uplynulých dvaceti let absolvovali krajští záchranáři více jak tři čtvrtě milionu výjezdů. V současnosti zajišťuje přednemocniční neodkladnou péči na území Vysočiny třicet profesionálních výjezdových skupin, rozmístěných na jednadvaceti pečlivě vybraných výjezdových základnách", pověděl P. Janáček.

"Za dvacet let existence uskutečnili záchranáři na Vysočině 785 tisíc výjezdů a ošetřili při nich 540 tisíc pacientů. To je více lidí, než je počet obyvatel na Vysočině, který čítá 518 tisíc.
Operátoři Zdravotnického operačního střediska přijali na tísňové lince 155 více jak
1,5 milionu hovorů a poskytli 4 820 telefonicky asistovaných neodkladných resuscitací", doplnil mluvčí.
Zásahové vozy zdravotnické záchranné služby na Vysočině najezdily 28,5 milionu kilometrů
a vrtulník Letecké záchranné služby, Jihlavský Kryštof 12, uskutečnil za posledních 20 let, pod hlavičkou ZZS Kraje Vysočina, bezmála dvanáct tisíc vzletů. "Naši záchranáři ošetřili 146 200 úrazů, zasahovali u 34 072 dopravních nehod a provedli 6 960 resuscitací", dodal P. Janáček.

Historie přednemocniční neodkladné péče na Vysočině sahá daleko do minulosti. Například v
Třebíči nebo v Pelhřimově byla zajišťována už od roku 1976, v Havlíčkově Brodě s ní zdravotníci začali o dva roky později. V Jihlavě vyjely první sanitky do terénu v roce 1982 a v Novém Městě na Moravě v roce 1984.

Ke vzniku jednotné organizace, Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina, se sídlem v Jihlavě, došlo 1. července 2004. V té době se sloučily již fungující základny - Jihlava, Telč, Pelhřimov, Pacov a Počátky. V průběhu druhé poloviny roku se postupně začlenily základny Třebíč, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Nové Město na Moravě, Velké Meziříčí, Bystřice nad Pernštejnem a Žďár nad Sázavou. V lednu 2005 se staly součástí základny Havlíčkův Brod, Chotěboř a Ledeč nad Sázavou a tři roky poté byla přičleněna i záchranná služba v Humpolci.
Postupem času byly vybudovány nové výjezdové základny. V roce 2010 Velká Bíteš, Přibyslav a Jemnice, o rok později Kamenice nad Lipou a v roce 2014 stanoviště v Habrech.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj ukradl propanbutanové lahve; řidička a dvě děti utrpěly při nehodě zranění
Neznámý zloděj se v sobotu 22. června kolem půl druhé ráno vloupal do uzamčeného skladu na parkovišti před prodejnou v ulici Horní Město v Brtnici na Jihlavsku a ukradl plné i prázdné propanbutanové lahve. Krádeží způsobil škodu necelých patnáct tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, případ prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Agresivní opilý muž skončil na záchytce
V sobotu 22. června přijali policisté ve Žďáře nad Sázavou před šestou hodinou večer oznámení o muži, který v ulici Vančurova obtěžoval kolemjdoucí. "Pokřikoval, choval se k okolí útočně a agresivně. "Na místě policisté zjistili, že se jedná o třiapadesátiletého muže, který byl značně opilý. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 2,8 promile alkoholu. Muž nebyl schopen ani samostatné chůze. Policisté ho zajistili a odvezli na záchytku k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Opilý muž skončil na záchytce
V neděli 23. června přijali policisté v Humpolci na Pelhřimovsku po čtvrté hodině odpoledne oznámení o muži, který ležel na ulici Libická. "Nereagoval, budil veřejné pohoršení, nebyl schopen samostatně vstát a postarat se o sebe. Na místo byla přivolána také zdravotnická záchranná služba. Policisté zjistili, že se jedná o pětapadesátiletého, značně opilého, muže. Odmítal se podrobit dechové zkoušce, uposlechnout pokyny a spolupracovat", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté opilého muže zajistili a odvezli na záchytku k vystřízlivění.

Řidička havarovala
V pondělí 24. června došlo po půl osmé ráno na silnici mezi obcemi Přibyslav a Modlíkov na Havlíčkobrodsku k dopravní nehodě. "Řidička osobního auta vyjela ze silnice do příkopu, kde havarovala. Při nehodě utrpěla zranění řidička a její spolujedoucí, dvě malé děti. Všichni tři zranění byli zdravotnickou záchrannou službou transportováni do nemocnic", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté příčinu a veškeré související okolnosti havárie šetří. (Foto - horní obrázek)

Střet vozidel
V neděli 23. června se stala před osmou hodinou večer na křižovatce v ulici Brněnská v Kralicích nad Oslavou na Třebíčsku dopravní nehoda. "Dvaatřicetiletý řidič Fordu přijížděl po vedlejší silnici, nedal přednost v jízdě autu Toyota, jehož řidič jel po hlavní silnici, a do auta narazil. Vlivem nárazu byla poté toyota odmrštěna mimo silnici a narazila ještě do sloupu veřejného osvětlení", informovala Jana Kroutilová. Při dopravní nehodě utrpěl zranění řidič vozidla Toyota a záchranáři jej převezli do třebíčské nemocnice. Provedenou dechovou zkouškou u řidičů policisté požití alkoholu vyloučili. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za 230 tisíc korun. Řidič fordu je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy. (Foto - oba spodní obrázky)

Vozidlo narazilo do stromu
V neděli 23. června jel před jednou hodinou odpoledne řidič vozidla VW Passat po silnici ve směru od obce Ořechov ke Křižanovu na Žďársku. "Při jízdě zatáčkou zřejmě na chvilku usnul, vyjel do protisměru a následně mimo silnici, kde auto narazilo do vzrostlého stromu a následně do dřevěných zábran, o které se zastavilo", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Při nehodě se řidič zranil a záchranáři jej převezli na ošetření do nemocnice. Policisté u řidiče při dechové zkoušce požití alkoholu vyloučili, dopravní nehodu šetří.

Střet vozidla s cyklistou
V neděli 23. června po druhé hodině odpoledne došlo v Krucemburku na Havlíčkobrodsku ke střetu vozidla se čtrnáctiletým cyklistou. "Chlapec jel na jízdním kole po ulici Koželužská, vjel do křižovatky v době, kdy přijížděl z pravé strany dvaaosmdesátiletý řidič auta Škoda Fabia, a došlo ke střetu. Cyklista narazil do automobilu a přepadl přes kapotu na čelní sklo. Při dopravní nehodě utrpěl cyklista zranění a byl převezen na ošetření do havlíčkobrodské nemocnice", uvedla Jana Kroutilová. Policisté požití alkoholu provedenou dechovou zkouškou u obou účastníků nehody vyloučili a dopravní nehodu šetří.

Havárie motocyklisty
V neděli 23. června jel po sedmé hodině večer šestnáctiletý řidič motocyklu Yamaha po silnici mezi obcemi Modlíkov a Přibyslav na Havlíčkobrodsku. "Při průjezdu zatáčky v klesání dostal zřejmě vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy s motocyklem smyk, najel na krajnici a následně havaroval v příkopu. Řidič se při nehodě zranil a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do havlíčkobrodské nemocnice", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté při dechové zkoušce vyloučili u motocyklisty požití alkoholu a nehodu šetří.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý šestadvacetiletý muž, který řídil v Havlíčkově Brodě vozidlo přes uložený zákaz. V sobotu 22. června jel s autem Seat před devátou hodinou večer po ulici Svatovojtěšská. "Policisté zjistili, že má řidič od jara na základě rozhodnutí městského úřadu vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na jeden rok. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují", informovala J. Kroutilová.

Opilý řidič
V neděli 23. června po osmé hodině ráno zastavili policisté na náměstí Svobody v Pacově na Pelhřimovsku po osmé hodině dopoledne auto Škoda Felicia. "U devětačtyřicetiletého řidiče provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,78 promile alkoholu. Opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty ještě vyšší. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ dále prověřují.

Řidič pod vlivem alkoholu
Pod vlivem alkoholu usedl za volant pětadvacetiletý muž z Ústecka, který tak přišel o svůj řidičský průkaz. V sobotu 22. června jel po osmé hodině večer v Třebíči s vozem Škoda Fabia po silnici ve směru k Vaňkovu náměstí. "Policisté u řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,17 promile alkoholu. Opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty ještě vyšší. Policisté řidiči na místě zadrželi řidičský průkaz a v další jízdě již nesměl pokračovat", informovala J. Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   12. 7. 2024

• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě
• Policisté pátrají po pětašedesátiletém Jaroslavu Veselém, nevrátil se do zdravotnického zařízení v Kamenici nad Lipou

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024

• Policisté hlídali hladinu Dalešické přehrady, řešili tři přestupky; v kontrolách budou pokračovat po celou sezonu
• Tragická nehoda u Mrákotína: po střetu s autem zemřel motorkář
• Panelová výstava pod širým nebem představuje jubilující umělce spjaté s Havlíčkovým Brodem a okolím
• Zoologická zahrada v Jihlavě vyhlásila fotosoutěž Prázdniny u vody, souběžně zve na letní večerní prohlídky i sportovní hry v areálu zahrady
• V srpnu začnou opravy obchvatu Jihlavy, hlavního tahu ve směrech Znojmo a Havlíčkův Brod
• V havlíčkobrodské nemocnici vyšetří játra neinvazní a nebolestivou metodou, elastografií

Pátek   5. 7. 2024

• Zemřel Josef Dovalil, člen hokejové Síně slávy, pocházel z Kamenice u Jihlavy
• Procházka zajímavou a tajemnou historií s archeologem po Telči
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: vyšívání a šicí potřeby
• Hygienici zakázali koupání ve vodní nádrži Sedlice, je tam spousta sinic a alergenů

Čtvrtek   4. 7. 2024

• Lidé na technoparty vezli hašiš, kokain, andělský prach i gumové bonbony HHC
• Tygr Rocky vzkazuje: Neválej se doma! Přijď se do táborské zoo podívat, jak se válím já
• Z policejního deníku: dealera pervitinu z Jihlavska dopadli policisté; žena nadýchala téměř čtyři promile; řidič spadl s autem do rybníka

Středa   3. 7. 2024

• 3. července 1603: Ďábel a vražda selky v Hruškových dvorech
• V Budišově se střetl nákladní automobil s osobním vlakem, jeden cestující utrpěl zranění
• Prohlídky gotického hradu Roštejna Se zlatou růží v erbu
• Expozice Komnata života a smrti přiblíží život středověké Třebíče
• Spanilá jízda historických kočárků kolem Kyšperského rybníka v Křižánkách
• Dětská hřiště v Pelhřimově správci pravidelně prohlížejí, aby byli malí návštěvníci v bezpečí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata levhartů sněžných
• Z policejního deníku: muž v podmínce se na ulici obnažoval; opilý muž odmítal taxikáři zaplatit, skončil na záchytce

Úterý   2. 7. 2024

• 2. červenec 1714 – záchrana před morem a vznik slavných poutí do Netína
• Cyrilometodějská pouť v raně gotickém kostele svatého Michaela archanděla ve Vítochově
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje notebooku i hodinek

Pondělí   1. 7. 2024

• Začátek léta je v táborské zoo ve znamení mláďat. Návštěvníky nově přivítá také malá lama
• Ve shořelém domě v Kameničce nalezli hasiči dvě mrtvé osoby
• Provoz na silnici I/38 pod dálnicí z Jihlavy do Havlíčkova Brodu budou od úterý 2. července řídit semafory
• V jihlavské nemocnici nebudou přes prázdniny v provozu například chirurgické ambulance i cvičení pro těhotné
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje peněz; zloděj si odnesl solární panely
• Při koupání věnujte pozornost sobě i svým blízkým
• Policisté o víkendu na Vysočině zkontrolovali téměř dva a půl tisíce vozidel, rozdali 425 pokut
• Pozor na podvodné stránky vypadající jako přihlášení k internetovému bankovnictví

Neděle   30. 6. 2024

• U Čenkova na Jihlavsku nouzově přistál na poli ultralehký letoun, nikdo neutrpěl zranění
• Na zámku v Dačicích jsou vystaveny dvě desítky uniforem z časů císaře pána, a taky doplňky, třeba zbraně či osobní věci po českých námořnících
• Medici mohou v pelhřimovské nemocnici nahlédnout pod ruku zkušeným lékařům, hlásit do kempu se mohou již nyní
• Z policejního deníku: krádež uzamčených elektrokoloběžek na náměstí

Sobota   29. 6. 2024

• Policisté průběžně hlídají přehradu Švihov, kam je vstup přísně zakázán
• Naučná stezka z Továrny na přehradní sráz ve Víru nabízí dva informační panely i posezení
• Černý rybník v lesích nad Jihlavou
• Výstava fotografií Jana Hlávky v radničním podzemí ukáže i tragickou nehodu posunovací lokomotivy v roce 1929 nebo pád letadla na Bedřichově v roce 1930
• Vyvěšením moravské vlajky si radnice připomenou příchod sv. Cyrila a Metoděje na Moravu

Pátek   28. 6. 2024

• Večerní prohlídky na Lipnici se svérázným průvodcem Jaroslavem Haškem
• Policisté hledají ženu, která byla v Jihlavě v ulici Žižkova svědkem agresivního chování opilého muže
• Z policejního deníku: senior nedal na křižovatce přednost, čtyři lidé utrpěli zranění; řidička ohrožovala chodce, nadýchala 3,35 promile
• Výstava s titulem Vlk náš staronový soused seznámí děti i dospělé s krásou a majestátností tohoto fascinujícího zvířete
• Hygienici na Vysočině nedoporučují koupání ve vodní nádrži Sedlice, Trnávka a v Pilkém rybníku, voda se zlepšila v rybníce Ředkovec
• 28. červen 1914 – zakrvácený kapesník a prorocký sen předpovídající atentát v Sarajevu

Čtvrtek   27. 6. 2024

• V Dukovanech spouští novou prozařovnu s využitím nejmodernějších technologií v oblasti nedestruktivních kontrol
• Z policejního deníku: muž zastavil svěřený firemní notebook, peníze utratil; vandal posprejoval kamennou kašnu
• V Jihlavě Na Dolině bude otevřeno psí hřiště
• Pelhřimovská nemocnice se připojila k Projektu Betty na včasnou diagnostiku cukrovky 1. typu
• Policisté neváhali a pomohli muži, kterého postihl záchvat epilepsie

Středa   26. 6. 2024

• Festival Jatka Fest v Pacově nabídne spoustu populární muziky
• Rodí se rychleji, než je stačí počítat. Táborská zoo se těší z daňčích mláďat
• Rumun manipuloval s tachografem, zaplatil kauci sto tisíc korun
• Z policejního deníku: opilý muž bil ženu do hlavy, policisté jej vykázali ze společného obydlí
• Osobní dopis Marie Trezie či křtící košilka z bílého mulu vyšívaná zlatými drátky na výstavě věnované Habsburkům na zámku v Náměšti nad Oslavou
• Školní spoje jihlavského dopravního podniku o prázdninách nepojedou, změny budou i na linkách F, G a H
• Výstava fotografií Sáry Saudkové v muzeu v Telči po celé prázdniny
• U křížku z osmnáctého století ve Velkém Meziříčí bude nový plůtek i květiny
• Policie na Vysočině přijímá nové policisty. V Jihlavě jezdí vozidla MHD s nabídkou služby u Policie – práci 158x jinak

Úterý   25. 6. 2024
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz