Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 25.6 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Fenomenální sbírka 3311 pohlednic fotbalových stadionů ze 145 zemí bude zapsaná do České knihy rekordů
Šestasedmdesátiletý Rudolf Káva z Bečova nad Teplou má největší sbírku pohlednic fotbalových stadionů, která čítá 3311 exemplářů ze 145 zemí světa. Nového českého rekordmana představilo v předvečer rozhodujícího zápasu našich fotbalistů ve skupinové fázi letošního Eura Muzeum rekordů v Pelhřimově.
"Sbírka dokazuje, jakým je fotbal fenoménem. Vzpomenete-li si na kteroukoliv zemi, snad v každé se kopaná hraje. A skoro z každé má náš sběratel pohled stadionu – od Surinamu, Číny, USA, přes Francouzskou Polynesii až po Irán. Svému koníčku se věnuje šestnáct let. Nejvíc má pohlednic z Německa (526), z Francie a z Brazílie. Nechybí samozřejmě legendární Estádio Maracaná v Riu. V úctyhodné kolekci, kterou pan Rudolf dovezl kompletně do Pelhřimova k přepočítání a posouzení, nechybí ani všechny stadiony, na kterých se aktuálně hraje Mistrovství Evropy", informoval prezident Agentury Dobrý den v Pelhřimově Miroslav Marek.

Nejexotičtější kousek je ze souostroví Malé Antily, ale třeba také i pohlednice fotbalového stadionu ze Severní Koreje. Ve sbírce nechybí ani pohlednice fotbalových svatostánků, kde se nyní hraje Mistrovství Evropy. "Některé z nich ale v minulosti vypadaly jinak než dnes. Moderní stadion v Lipsku, kde naši reprezentanti odehráli první zápas letošního mistrovství Evropy, má pan Káva na pohlednici ještě z dob Oberligy, kdy byl bez trávníku", doplnil M. Marek.

Na pohlednici vyšel například i dnes obrovský stadion v Mnichově (kde hrává svá domácí utkání Bayern Mnichov) – ovšem ve fázi výstavby (s řadou jeřábů)… i tuto pohlednici sběratel má…

Nejvíc pohlednic stadionů má ovšem z Brazílie.

… a viděli jste někdy obrázek toho, kde kdysi hrála Sparta či Slavie, nebo o povodních zatopený stadion v Uherském Hradišti, rozestavěný stadion v Berlíně i s jeřáby či fotbalové hřiště se zeleným trávníkem v poušti? Tohle všechno dokládají sběratelovy pohlednice, které jako celek Muzeum rekordů, slavící v neděli 30 let své existence, zapíše do nejnovějšího vydání České knihy rekordů, které vyjde letos na podzim.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Sedm odchovaných sýčků v záchranné stanici v Pavlově na Havlíčkobrodsku vylétlo do přírody na Plzeňsku
Sýček obecný patří mezi nejohroženější druhy sov v Česku. Přesně z tohoto důvodu mají v záchranné stanici v Pavlově u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku důvod slavit. V Pavlově se za poslední dva roky podařilo odchovat sedm sýčků zapojených do záchranného programu a letos je vypustit v určených lokalitách do volné přírody. Letos přitom přibyla čtyři další mláďata.
„Na Vysočině nejsou nejvhodnější podmínky k vypuštění sýčků. Nejraději totiž osidlují nížiny. Proto spolupracujeme se stanicí Spálené Poříčí v Plzeňském kraji, kde se na sýčky specializují a mají propracovaný systém na jejich záchranu,” vysvětluje ředitel Stanice Pavlov Zbyšek Karafiát.

„Máme vytvořené kvalitní zázemí vypouštěcích voliér s následným odchovem a vypuštěním chovných párů s mláďaty do vhodných lokalit. Přitom sýčky intenzivně monitorujeme pomocí vysílačů VHF,“ přibližuje vedoucí záchranné stanice Spálené Poříčí Petr Jandík s tím, že právě na Plzeňsko se přestěhovalo i sedm sýčků z Pavlova, aby posílili tamější volně žijící populaci. Současně je od ledna letošního roku ZO ČSOP Spálené Poříčí s dalšími partnery zapojená do přeshraničního projektu v rámci programu Interreg na ochranu sýčka obecného v česko-bavorském pohraničí.

„Těší nás spolupráce se záchrannou stanicí v Pavlově. Jsme rádi, že se nám společně záchranný program daří,“ pochvaluje si kooperaci Petr Jandík.

Stanice Pavlov je zapojená do záchranného programu
V rozmezí let 1985 – 2003 populace sýčka klesla o 59 procent a na počátku 21. století už patřil mezi velice vzácné druhy. V současnosti se jeho celková populace na území ČR odhaduje na méně než sto párů. Aby tento druh zůstal součástí naší přírody, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky iniciovala přípravu Záchranného programu pro sýčka obecného v ČR, který v roce 2020 schválilo Ministerstvo životního prostředí ČR. „O program jsme se zajímali delší dobu, ale bylo nutné zajistit všechny genetické testy rodičů potřebné k tomu, abychom mohli vypouštět mláďata do volné přírody. To se nám podařilo teprve letos,“ upřesňuje Zbyšek Karafiát s tím, že letos má chovný pár sýčků ve stanici čtyři mláďata.

Dramatický úbytek sýčka obecného souvisí se změnou lidského přístupu ke krajině. Sám je takovým ukazatelem zdravé zemědělské krajiny a celkové druhové bohatosti. Vyhovuje mu totiž pestrá krajina s nízkým porostem, který umožňuje lov drobné kořisti. Dalšími ohrožující faktory jsou nedostatečná nabídka bezpečných míst pro hnízdění, vysoká predace šelmami, kontaminace prostředí biocidy, úmrtí sov v různých technických pastech, např. komínech, rourách, vodních nádrží nebo na silnicích a konečně i přímé pronásledování člověkem a nelegální obchod.

Sýček byl v roce 2018 zvolen Ptákem roku a Česká společnost ornitologická vytvořila plakát, který představuje sýčky:
https://www.birdlife.cz/wp-c…
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj ukradl věci za sedmdesát tisíc
Neznámý zloděj se vloupal na pozemek dvou rodinných domů v Jetřichovicích na Pelhřimovsku a ukradl různé uložené věci. V době od neděle 16. června do pátku 21. června vstoupil pachatel na pozemek domu, kde z přístupného přístřešku ukradl elektrokolo značky Motorro Sportsman modro černé barvy. Z jiné zahrady vzal svahovou lžíci o šířce 120 cm, výkopové lžíce zubovou o šíři 60 cm a hladkou o šíři 50 cm. Krádeží vznikla celková škoda za více než sedmdesát tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, případ prověřují, po pachateli a odcizených věcech pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Žena nadýchala přes tři promile
V pondělí 24. června přijali policisté v Jemnici na Třebíčsku krátce po sedmé hodině večer oznámení o zjevně opilé ženě, která ležela v parku a nebyla schopna srozumitelné komunikace. "Na místě policisté zjistili, že se jedná o jednašedesátiletou ženu, které při dechové zkoušce naměřili hodnotu přes tři promile alkoholu. Žena byla jinak v pořádku, spolupracovala a mířila do svého bydliště. Policisté ji doprovodili, aby se tam dostala bezpečně", informovala mluvčí policistů.

Střet vozidel
V pondělí 24. června se stala kolem sedmé hodiny večer na silnici u Telče na Jihlavsku dopravní nehoda. "Řidič Škoda Superb jel od Radkova a střetl se s autem Mazda jedoucím od Telče. Při nehodě se zranili oba řidiči", uvedla J. Kroutilová. Policisté provedenou dechovou zkouškou u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Na vozidlech vznikla škoda za více než 400 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. (Foto)

Nehoda s účastí čtyř vozidel
V pondělí 24. června došlo po třetí hodině odpoledne v Havlíčkově Brodě k dopravní nehodě. Na ulici U Stadionu zastavila řidička vozidla Škoda Octavia na parkovišti a dostatečně nezajistila vozidlo proti pohybu. "Automobil se samovolně rozjel, narazil do zaparkovaného vozidla Opel a dále do stojícího automobilu Audi, které bylo následně odraženo ještě do boku zaparkovaného vozidla Citroen. Ke zranění osob při nehodě nedošlo", uvedla Jana Kroutilová. Policisté provedenou dechovou zkouškou u sedmatřicetileté řidičky požití alkoholu vyloučili. Při dopravní nehodě vznikla na vozidlech předběžně vyčíslená škoda za sto tisíc korun. Nehodu policisté šetří.

Střet vozidel
V úterý 25. června došlo před půl šestou ráno v Třebíči k dopravní nehodě. Řidič Škody Octavia jel ve směru od ulice Znojemská k ulici Nádražní a narazil do před ním jedoucího auta Škoda Superb. "Superb byl po nárazu odhozen na vozidlo VW Sharan, jehož řidička jela ve stejném směru před ním. Při dopravní nehodě utrpěla zranění řidička automobilu VW, která byla zdravotnickou záchrannou službou převezena do třebíčské nemocnice", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté provedenou dechovou zkouškou u všech tří řidičů požití alkoholu vyloučili. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za šedesát tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Dopravní nehoda
V pondělí 24. června jela po půl páté odpoledne devětadvacetiletá řidička vozidla Škoda po silnici ve směru od obce Pohledec na Koníkov na Žďársku. "Při jízdě na přímém úseku komunikace v klesání narazila do před ní jedoucího automobilu BMW, který byl následně odražen na vozidlo Škoda Octavia před ním. Při dopravní nehodě nedošlo ke zranění, které by si vyžádalo okamžité lékařské ošetření", uvedla J. Kroutilová. Policisté provedenou dechovou zkouškou u všech tří řidičů požití alkoholu vyloučili. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda 120 tisíc korun.

Cyklista se při havárii vážně zranil
V pondělí 24. června před osmou hodinou večer se při havárii vážně zranil šestašedesátiletý cyklista, který jel na jízdním kole po silnici ve směru od Utína na Havlíčkobrodsku, v obci Hesov sjížděl z prudkého klesání a z dosud nezjištěných příčin havaroval. "Při dopravní nehodě utrpěl cyklista vážná zranění a byl zdravotnickou záchrannou službou letecky transportován do brněnské nemocnice. Dechovou zkoušku u něho nebylo možné vzhledem k zranění provést, byl zajištěn odběr krve", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali, havárii cyklisty dále šetří.

Nehoda opilých cyklistů
Policisté šetří dopravní nehodu dvou opilých cyklistů, kteří v neděli 23. června jeli po půl desáté večer na jízdních kolech po silnici v obci Radkov na Jihlavsku. "Žena zřejmě nedodržela dostatečnou vzdálenost za cyklistou jedoucím na jízdním kolem před ní, došlo ke střetu a poté pádu cyklistky na silnici. Při nehodě se žena zranila a zdravotnickou záchrannou službou byla převezena do jihlavské nemocnice. Přivolaní policisté provedli šetření. Při dechové zkoušce naměřili ženě hodnotu 1,91 promile alkoholu, druhý cyklista měl 1,34 promile alkoholu v dechu. U obou ukázaly obdobné hodnoty také opakované zkoušky", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Dopravní nehodu dále šetří.

Motorkář se dopustil řady přestupků
Policisté šetří případ mladíka, který řídil v Telči na Jihlavsku motocykl a porušil, co mohl. O uplynulém víkendu jel před čtvrtou hodinou odpoledne po silnici v ulici Hradecká a projel jednosměrnou komunikací v opačném směru. Motorkář navíc neměl helmu a motocykl registrační značku. "Upoutal tak pozornost hlídky, která ho chtěla zastavit a za motocyklistou vyjela. Na výzvy k zastavení nejprve motocyklista nereagoval. Následně zastavil a policisté při kontrole zjistili, že motocyklistou je šestnáctiletý mladík, který není vlastníkem žádného řidičského oprávnění. Motocykl nebyl nikde registrován a řidič k němu ani nepřeložil žádné doklady. Motocykl policisté zajistili. Informovali mladíkova blízkého", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Motocyklista je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy. Případ policisté dále šetří.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

S vysvědčením do táborské zoo po celý víkend za jednu korunu
Jedna koruna. V současné době si toho za takovou cenu moc nepořídíte. Hlad suchým rohlíkem nezaženete, vodou v láhvi se neosvěžíte. Korunu nestojí ani použití veřejného záchodu. Přesto vám tato nejmenší platná česká mince bude o tomto víkendu stačit v návštěvě zoologické zahradě v Táboře. Abyste získali takto zvýhodněné vstupné, stačí jediné. Předložit na pokladně aktuální vysvědčení a vstupenka za pouhou korunu je vaše. Akce platí od pátku 28. června do neděle 30. června.
„Předáním vysvědčení vyvrcholí celoroční studijní úsilí, což si zaslouží pořádnou odměnu. Někdo vyrazí s rodiči na něco sladkého do kavárny, jiný dostane například vytoužené sportovní vybavení na léto. Zajímavou alternativou hmotného ohodnocení je návštěva zoologické zahrady. Tím spíš, když je vstupné za symbolickou jednu korunu. Není moc lepších míst, kde odstartovat letní prázdniny, než je rozlehlý přírodní areál naší táborské zoo. Pro milovníky zvířat je taková návštěva takřka povinná. Při oblíbených komentovaných krmeních, kterých jsme si na víkend připravili opravdu hodně, se dostanou do bezprostřední blízkosti našich zvířat. Proč nezačít léto takovýmto mimořádným zážitkem, který jinde nezažijete,“ láká k návštěvě mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Zoo je od 1. června do 31. srpna otevřená každý den od 9:00 do 19:00.

Foto: ZOO Tábor

- red -Zpět nahoru na obsah...

U nemocnice v Jihlavě začne výstavba parkoviště pro téměř dvě stě aut
Během letních prázdnin se naplno rozjedou stavební práce kolem nového parkoviště u jihlavské nemocnice. Zázemí tam najde téměř 200 aut. V těchto dnech dokončil Kraj Vysočina veřejnou zakázku a firma nastoupí do areálu v pondělí 8. července. Začíná tak postupné rozšiřování kapacit, kdy by u největší nemocnice na Vysočině měla v budoucnu najít stání až tisícovka řidičů.
Celkem dvě nové plochy pojmou 183 aut. Půjde o plnohodnotné stálé parkovací plochy se vsakovací zámkovou dlažbou a kompletním mobiliářem. Obě budou v areálu nemocnice s vjezdy z ulic Vrchlického (kolem výcvikového střediska záchranné služby), Rantířovská a U Cvičiště v blízkosti pavilonu PUIP: „Řidiči by nové stání měli začít využívat už na podzim,“ plánuje ředitel jihlavské nemocnice Alexander Filip. Nová stání vyjdou na rozpočtovaných 36 milionů korun a financovat akci bude Kraj Vysočina.

Celkem by v dohledné době měla být v areálu jihlavské nemocnice zhruba tisícovka parkovacích míst. Přibydou díky parkovacímu domu, který pojme 400 aut a Kraj Vysočina ho plánuje začít stavět už příští rok. Stavbu parkovacího domu Kraj Vysočina naplánoval tak, že bude probíhat ruku v ruce se stavbou Pavilonu rehabilitační, následné a geriatrické péče. Obě stavby začnou ve stejný čas. „Novým parkovištěm nahradíme současná parkovací místa pro zaměstnance i návštěvníky, která budou muset ustoupit výstavbě,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast majetku Karel Janoušek s tím, že nepůjde o dočasné řešení. Parkoviště bude postavené tak, aby sloužilo i v budoucnu a posílilo parkovací kapacity nemocnice.

Zahájení stavby parkovacího domu v areálu krajské nemocnice je naplánováno na leden příštího roku a první řidiči by ho mohli využít na jaře 2026. Dělníci začnou výstavbu Pavilonu rehabilitační, následné a geriatrické péče ve stejný čas jako parkovacího domu, ale dokončený bude o rok později.

V areálu Nemocnice Jihlava jsou aktuálně tři parkovací plochy. Ta největší s vjezdy z ulic U Cvičiště a Rantířovská pojímají více než 500 aut. Parkoviště u hlavního vchodu nemocnice 116 a to nejmenší u urgentního příjmu 39. Celkově je tedy v okolí zdravotnického zařízení téměř 667 stání. Výstavbou parkovacího domu se kapacita navýší o 400 stání.

Investorem stavby parkovacího domu a Pavilonu rehabilitační, následné a geriatrické péče je Kraj Vysočina, zřizovatel Nemocnice Jihlava.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   22. 7. 2024

• Pelhřimovské muzeum vystavuje motorky i doplňky, třeba oblečení, helmy či sportovní trofeje
• Čtyři sta let starý dub u Palečkova mlýna u Sokolí na Třebíčsku reprezentuje Vysočinu v anketě Strom roku 2024
• Jihlavská radnice věnuje věci ze ztrát a nálezů Charitě, využijí je lidé v hmotné nouzi nebo bez domova
• Policisté hledají ženu, která po nehodě u Třeštice pomáhala těžce zraněnému řidiči auta Škoda Octavia
• Sériového pětačtyřicetiletého zloděje z Jihlavska policisté dopadli, hrozí mu až tři roky za mřížemi
• Z policejního deníku: řidič osobního auta utrpěl po srážce s traktorem zranění; opilí muži skončili na záchytce

Neděle   21. 7. 2024

• Z policejního deníku: zloděj si odnesl úhlovou brusku; třiasedmdesátiletá řidička nabourala pět aut

Sobota   20. 7. 2024

• Pes opilého majitele, který podruhé během týdne zaútočil na policisty, byl usmrcen
• Tajemství kostelíku svatého Jana Křtitele v Jihlavě
• V reaktoru druhého výrobního bloku v jaderné elektrárně v Dukovanech je opět palivo, odstávka se blíží ke konci
• Putování po městech Koruny Vysočiny se rozšířilo o Svratku a Křižánky
• Muž v podmínce obtěžoval bývalou partnerku, skončil ve vazbě
• Nenapravitelný muž skončil za mřížemi
• Pětistým miminkem roku 2024 je Lada z Ocmanic
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky; opilý muž napadal ženu, urážel ji a vláčel po zemi

Čtvrtek   18. 7. 2024

• Klášter v Nové Říši je novým atraktivním turistickým cílem Vysočiny
• Vlci z nelegálního chovu našli dočasný domov v záchranném centru CITES v ZOO Tábor
• Stavba parkoviště začala, sledovat ji můžete online
• Z policejního deníku: nález letecké pumy; neznámý sprejer počmáral dům a popelnice

Středa   17. 7. 2024

• Z evropské přírody už nenávratně zmizely desítky druhů zvířat. Slováci se nyní snaží vystřílet další
• Letní kino v Jihlavě promítne film Barbie
• Z policejního deníku: zloděj odjel na elektrokoloběžce; opilý řidič ujel od nehody

Úterý   16. 7. 2024

• Na Vysočině se množí klíšťata, nemocných klíšťovou encefalitidou a Lymskou borreliózou přibývá
• Lávka u Staré plovárny v Jihlavě je opravená, dělníci k ní nosili nářadí i materiál v kýblech
• V Muzeu rekordů v Pelhřimově je k vidění brazilské vydání knihy a klasické vydání sešitové románu Dobrý voják Švejk
• Kandidátní listiny do krajských voleb podalo na Vysočině třináct politických stran, hnutí a koalic
• Zvířata z táborské zoo si užívají studené sprchy a ledové „dorty“
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl centrálu a bezpečnostní zámky; řidič, který boural, nadýchal 3,88 promile

Pondělí   15. 7. 2024

• Jeřáb Nick z táborské zoo je symbolem vznešenosti, dlouhověkosti a věrnosti
• Výstava Metamorfózy završila pobyt francouzských umělců v Telči
• Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně navyšují i plochy dalších plodin
• V parku Gustava Mahlera v Jihlavě začal platit zákaz venčení psů
• Z policejního deníku: vandal poničil garážová vrata; recidivistka ukradla prádlo; opilí řidiči bourali

Neděle   14. 7. 2024

• Policisté v Třebíči evakuovali lidi z domu, kde hořel jeden z bytů
• Práce na odstávce druhého výrobního bloku Dukovan běží i o prázdninách na plné obrátky
• Z policejního deníku: na auto spadl strom, čtyři lidé utrpěli zranění; krádež jízdního kola

Sobota   13. 7. 2024

• Hygienici zakázali koupání v rybníce Ředkovec
• V hmyzím hotelu na louce ve Velkém Meziříčí žije početná skupina včel samotářek

Pátek   12. 7. 2024

• Letní soutěž o zajímavé ceny v infocentrech ČEZ, pozvánka nejen do Dukovan a Dalešic
• Střelmistr z legií František Pól z Mostišť skončil jako školník
• Voňavá výstava Zahrada Vysočiny v Žirovnici představí lilie i jedlé květy, chybět nebude ani kulturní program
• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz